CZ16755U1 - Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky - Google Patents

Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky Download PDF

Info

Publication number
CZ16755U1
CZ16755U1 CZ200617697U CZ200617697U CZ16755U1 CZ 16755 U1 CZ16755 U1 CZ 16755U1 CZ 200617697 U CZ200617697 U CZ 200617697U CZ 200617697 U CZ200617697 U CZ 200617697U CZ 16755 U1 CZ16755 U1 CZ 16755U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clamping
clamping system
yoke
frame
clamping element
Prior art date
Application number
CZ200617697U
Other languages
English (en)
Inventor
Tokárik@Michal
Original Assignee
Tokárik@Michal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tokárik@Michal filed Critical Tokárik@Michal
Priority to CZ200617697U priority Critical patent/CZ16755U1/cs
Publication of CZ16755U1 publication Critical patent/CZ16755U1/cs

Links

Landscapes

  • Clamps And Clips (AREA)

Description

Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky
Oblast techniky
Technické řešení se týká upínacích systémů, které sestávají z podložky k uložení upínaného předmětu a upínacího elementu či elementů a které slouží zpravidla ke vzájemnému přitisknutí předmětů, mezi jejichž určité plochy je naneseno lepidlo či podobný materiál, přičemž je třeba, aby uvedené plochy po určitou dobu byly podrobeny vzájemnému přítlaku.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známy mnohé systémy pro upínání předmětů, a to jak předmětů, které se mají zpracovávat za působení vnějších sil a kdeje proto nutno je fixovat proti pohybu, tak i pro io upínání předmětů, které po vzájemném spojení při lepení musí zachovat určitou vzájemnou polohu a být k sobě přitisknuty určitou silou, dokud nedojde k vytvrzení lepidla, lepicího tmelu, apod. V případech, kdy mají být k sobě přitisknuty předměty, u kterých se vyskytují relativně dlouhé a úzké plochy, určené ke vzájemnému dosednutí a slepení, je známo použití svěrek, které se umísťují v určitých odstupech podél celé lepené linie. Takové svorky bývají buď pružící, pří15 kladně v podobě klestí s pružinou, vyvozující svěrací sílu na čelistech takové svěrky, neboje známo použití šroubovacích svěrek, například s celkově rámovým tvarem a se šroubovací příložkou, apod. Pro potřeby relativně silného sevření jsou pružinové svěrky málo vhodné, protože svěrací síly jsou zde vždy menší, než u svěrek šroubových. Při použití pružinových i šroubových svěrek, umísťovaných podél linie požadovaného sevření předmětů, je nevýhodou, že i při relativ20 ně tuhých vzájemně přitlačovaných předmětech je třeba použít poměrně velký počet takových svěrek. Nevýhoda tedy spočívá jednak v potřebě pro takový technologicky postup opatřit velký počet svěrek, ale především při sériové výrobě je nevýhodou dlouhý operační čas, nutný pro nasazení a utažení více svěrek. Navíc při takové operaci, prováděné zpravidla individuálně a ručně, není s dostatečnou spolehlivostí zaručeno pravidelné utažení všech svěrek, podél celé upínané linie, a to tím spíše, že při utahování dalších a dalších svěrek se předchozí svěrky relativně odlehčují. Tuto nevýhodu lze sice kompenzovat speciálními utahovacími plány, určujícími utahovací momenty a pořadí utahování svěrek, ale to ještě dále zvyšuje nároky na obsluhu. Dále pak je při použití svěrek nevýhodou, že při uložení předmětu na podložku, například na stůl, kde předmět nesleduje svými okraji obvod podložky či stolu, je nutno používat u upínacích linií vzdálenějších od okrajů stolu či jiné podložky buď svěrky se zvětšeným bočním vyložením, nebo je třeba vytvářet pomocné podložky, pravítka či výztuhy k zajištění pravidelného rozložení sil podél požadované linie vzájemného stisku. Pokud by se naopak volilo řešení se stoly či podložkami, tvarově přizpůsobenými obvodu vzájemně přitlačovaných předmětů, pak by jednak docházelo ke komplikaci technologické, a to pro nutnost vytvářet pro každou dvojici speciální podlož35 ku, jednak by toto řešení stejně nebylo použitelné pro vzájemně svíraná tělesa o různých velikostech či tvarech půdorysů. Navíc stále při jakémkoli použití svěrek zůstává nevýhodou pracnost nasazování a komplikovanost utahování takové soustavy svěrek.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody se podstatně redukují a zařízení pro snadné, rychlé a spolehlivé vzájemné upnutí těles, a případně i pro jejich přemísťování v souvislosti s lepicí operací, se získává u upínacího systému, především pro lepení dřezů do pracovní desky, kde systém obsahuje podložku, upínací element, uložený na této podložce, a přítlačný tvarový element, upravený pro přenos sil od upínacího elementu na jedno z přitlačovaných těles, a kde podstata spočívá v tom, že upínací element je vytvořen jako výložník nebo třmen, opatřený přítlačným ústrojím, současně přítlačný tvarový element je vytvořen jako rám, sledující linii přítlaku k němu přivráceného potlačovaného tělesa, kde tento rám nese alespoň dvouramennou kostru, propojující rám se stykovým místem, upraveným pro dosednutí přítlačného ústrojí upínacího elementu. S výhodou je rám přítlačného tvarového elementu opatřen pružně uloženými botkami, směrovanými na dosedací
- 1 CZ 16755 Ul plochy přitlačovaného tělesa. Zejména je výhodné, jestliže pružně uložené botky jsou vytvořeny jako podlouhlé profily, uložené na pružících planžetách, které jsou rozebíratelným spojem připevněny k rámu přítlačného tvarového elementu. Výhodou je dále, jestliže upínací element je k podložce připevněn otočně a/nebo suvně. Výhodné je zejména, jestliže upínací element je vytvo5 řen jako třmen, sestávající ze stojin a z příčníku, a současně přítlačné ústrojí je vytvořeno jako šroub, procházející příčníkem třmenu, a to průchodem na principu matice. Zejména je pak výhodou, jestliže podložka je vytvořena jako pracovní stůl prizmatickým vedením, upraveným pro suvné uložení upínacího elementu a opatřený na svých nohách alespoň třemi pojezdovými kolečky, z nichž alespoň jedno kolečko je na stole zavěšeno navíc otočně, kolem svislé osy. Konečně je i výhodou, jestliže podložka je opatřena na svém povrchu krycí a/nebo výztužnou deskou, upravenou pro uložení upínaných předmětů, přičemž krycí a/nebo výztužná deska plošně odpovídá alespoň ploše, vymezené linií přítlaku. Vedle toho je výhodné, jestliže suvné uložení upínacího elementu, který je vytvořen jako třmen, je provedeno jako alespoň dvě prstencové objímky, ke kterým je nahoře upevněna vždy stojina třmenu, přičemž alespoň na jedné objímce na každé straně pracovního stolu je vytvořen opěrný výběžek, zasahující, se svislým odstupem 0,05 až 5 mm, pod desku pracovního stolu nebo pod krycí a/nebo výztužnou desku, uloženou na pracovním stole. Tak se po utažení upínacího ústrojí může opřít tento opěrný výběžek zespodu o desku pracovního stolu, nebo zespodu o krycí a/nebo výztužnou desku, a rozhodující podíl upínací síly se tak nepřenáší na desku pracovního stolu přes prizmatické vedení třmenu, ale přenáší se od příslušné objímky třmenu vždy přímo na desku pracovního stolu a/nebo na krycí a/nebo výztužnou desku pod stlačovanými slepovanými předměty, takže s výhodou prizmatické vedení nemusí být dimenzováno na přenos plné velikosti upínacích sil. Co se pak ještě týče pojezdových elementů pracovního stolu, je výhodou, je-li pracovní stůl opatřen na svých nohách právě čtyřmi kolečky, kde všechna tato kolečka jsou uložena otočně kolem svislé osy a současně alespoň dvě kolečka jsou opatřena brzdou. Tak lze s pracovním stolem manipulovat, při dostatečné stabilitě, všemi směry a současně lze pro práci na pracovním stole, nebo při zastavení pracovního stolu na šikmé ploše, zajistit dočasnou nepohyblivost tohoto pracovního stolu.
Tím se v souhrnu dosáhne vytvoření upínacího systému, kde je možno rychle, přesně a spolehlivě upínat předměty, především pro lepení, typicky pro lepení dřezů do pracovních desek. Při30 tom rozložení upínacích sil je pravidelné po celé délce upínací linie a upínací síla, ve výhodném provedení s přítlačnými botkami, pružně uloženými na rámuje závislá pouze na volbě pružnosti zavěšení botek a nikoli na přesnosti práce obsluhy při upínání. Celkově se dosahuje vysoká produktivita práce při vysoké spolehlivosti a přesnosti upnutí, čímž i kvalita vytvořeného spoje je vysoká a kolísáni kvality je naprosto minimální.
Přehled obrázků na výkrese
Předkládané technické řešení je dále podrobněji popsáno a vysvětleno na příkladném provedení, též s pomocí přiloženého výkresu, kde na obr. 1 je znázorněn částečný příčný svislý řez celým zařízením pro upínání dřezů, lepených do pracovní desky, na obr. 2 je v půdoryse části upínacího systému znázorněno celé zařízení, načež na obr. 3 je pak v detailu, zde opět v příčném svislém řezu, znázorněna část rámu s přítlačnou botkou a také část prizmatického vedení třmenu s opěrným výběžkem.
Příklad provedení technického řešení
Upínací systém v popisovaném příkladném provedení je vytvořen pro lepení dřezů 1 do pracovní desky 2. Jedná se zde o lepení výlisků, zpravidla kovových, do předem vyříznutého otvoru v pracovní desce 2, přičemž v tomto provedení se ponechává určitý přesah povrchové vrstvy pracovní desky 2 tak, že zasahuje do otvoru pro dřez i, a výlisek dřezu i se pak vkládá z rubové strany pracovní desky i a lepí se svým vyztuženým vodorovným obvodovým výztužným lemem, resp. vyztuženým okrajem 11 na uvedený přesah z rubové strany, načež se zpravidla lem, resp. obvodový vyztužený okraj 11 výlisku dřezu i ještě zalévá, většinou hmotou na bázi epoxidové
-2CZ 16755 Ul pryskyřice. Upínací systém potom slouží k přitisknutí okraje dřezu 1 k přesahu povrchové vrstvy pracovní desky 2. Upínací systém obsahuje, z obecného pohledu, podložku, upínací element, uložený na této podložce, a přítlačný tvarový element, upravený pro přenos sil od upínacího elementu najedno z přitlačovaných těles. Upínací element je zde vytvořen jako třmen 5, opatřený přítlačným ústrojím, současně přítlačný tvarový element 6 je vytvořen jako rám 61, sledující linii přítlaku k němu přivráceného přitlačovaného tělesa, zde tedy dřezu i, kde tento rám 61 nese zde čtyřramennou kostru 62, propojující rám 61 se stykovým místem 621, upraveným pro dosednutí přítlačného ústrojí upínacího elementu, tedy zde třmenu 5. Rám 61 přítlačného tvarového elementu 6 je zde opatřen pružně uloženými botkami 612, směrovanými na dosedací plochy přitlaio čovaného tělesa, zde tedy dřezu I. S výhodou pružně uložené botky 612 jsou zde vytvořeny jako podlouhlé duté profily obdélníkového průřezu, uložené na pružících planžetách 6121, které jsou rozebíratelným spojem připevněny k rámu přítlačného tvarového elementu. Rozebíratelný spoj je zde proveden jako spoj šroubovaný, s rámovými šrouby 6122, zašroubovanými shora do rámu 61. Upínací element je zde k podložce připevněn suvně, přičemž samotný upínací element je vytvořen jako třmen 5, sestávající ze stojin 51 a z příčníku 52, a současně přítlačné ústrojí je vytvořeno jako utahovací šroub 521, procházející příčníkem 52 třmenu 5, a to průchodem na principu matice. Zde je tento průchod vytvořen vyříznutím závitu do příčníku 52. Podložka 4 je v tomto příkladném provedení vytvořena jako pracovní stůl 40 s prizmatickým vedením 41, upraveným pro suvné uložení upínacího elementu, tedy zde třmenu 5, a opatřený na svých nohách 42 čtyřmi pojezdovými kolečky 43, kde všechna pojezdová kolečka 43 jsou na pracovním stole 40 zavěšena navíc otočně, kolem svislé osy, a jsou opatřena brzdami. V popisovaném provedení je podložka 4, provedená jako pojízdný pracovní stůl 40, opatřena na svém povrchu krycí a výztužnou deskou 3, upravenou pro uložení pracovní desky 2, přičemž krycí a výztužná deska 3 plošně odpovídá ploše, vymezené linií přítlaku, a to zde s přesahem podél celého obvodu asi 1 cm.
Suvné uložení upínacího elementu, který je zde vytvořen právě jako třmen 5, je provedeno jako dvě prstencové objímky 53, ke kterým je nahoře upevněna vždy stojina 51 třmenu 5, přičemž na prstencové objímce 53 na každé straně pracovního stolu 40 je vytvořen opěrný výběžek 531, zasahující, se svislým odstupem 2 mm, pod desku pracovního stolu 40. Opěrný výběžek 531 je zde vytvořen jako segment z pásového materiálu, přivařeného zespodu na příslušnou prstencovou objímku 53.
Upínací systém, takto vytvořený, umožňuje rychle, přesně a spolehlivě upínat předměty, především pro lepení, typicky zde pro lepení dřezů do pracovních desek. Přitom rozložení upínacích sil je pravidelné po celé délce upínací linie a upínací síla, v tomto provedení s přítlačnými botkami, pružně uloženými na rámuje závislá pouze na volbě pružnosti zavěšení botek a nikoli na přesnosti práce obsluhy při upínání. Celkově se dosahuje vysoká produktivita práce při vysoké spolehlivosti a přesnosti upnutí, čímž i kvalita vytvořeného spoje je vysoká a kolísání kvality je naprosto minimální.
Funkce systému je následující. Připraví se pracovní deska 2 s vyříznutým otvorem, a to tak, že horní plocha pracovní desky 2 poněkud přesahuje do prostoru otvoru. Na rubovou stranu přesahu vrchní vrstvy pracovní desky 2 se nanese lepidlo, do tohoto lepidla se z rubové strany pracovní desky 2 vtiskne vyztužený okraj 11 dřezu 1, načež je třeba do vytvrzení lepidla spoj zatížit. To se provede přiložením rámu 61 okolo okraje dřezu i tak, že přítlačné, pružně uložené botky 612, pod silou pružících planžet 6121, přitlačují tento vyztužený okraj Π. dřezu i k rubové straně vrchní vrstvy pracovní desky 2. Přítlaku se dosáhne a přítlak se udržuje tak, že nad čtyřramennou kostru 62 rámu 61 se najede třmenem 5, vedeným prismatickými vedeními 41, vytvořenými zde jako tyče, uložené podél delších stran podložky 4, zde pojízdného stolu 40, načež se upínacím ústrojím ve formě utahovacího šroubu 521, uloženého svisle v příčníku 52 třmenu 5, přes kostru 62 a rám 61 přítlačného tvarového elementu 6, přitlačí vyztužený okraj 11 dřezu 1 proti přesahující vrchní ploše pracovní desky 2. Tak se systém ponechá v předepjatém stavu dokud neztuhne lepidlo, načež se ještě provede částečné zalití mezery mezi okrajem dřezu 1 a boční stěnou otvoru v pracovní desce 2 a po ztuhnutí zálivky se uvolněním utahovacího šroubu 521 v příčníku 52 třmenu 5 a odsunutím třmenu 5 stranou pracovní deska 2 se zalepeným dřezem 1 uvolní a odloží. Při založení pracovní desky 2 na montážní, resp. pracovní stůl 40 a při jejím odložení i s dřezem
-3 CZ 16755 Ul se využije uložení celého montážního, resp. pracovního stolu 40 s nohami 42 na čtyřech pojezdových kolečkách 43, z nich všechna jsou otáčecí kolem svislé osy a jsou opatřena nožními aretovatelnými brzdami. V popsaném sledu se celý cyklus opakuje pro lepení dalších dřezů i do dalších pracovních desek 2. Pro sérii dřezů I jiného tvaruje nutno pochopitelně použít nový rám
61. Pro lepení téhož dřezu 1 do pracovní desky 2 jiné tloušťky stačí pouze vyměnit pružně uložené přítlačné botky 612, které jsou svými pružícími planžetami 6121 upevněny pomocí rámových šroubů 6122 v rámu 61.
Pro lepení jiných těles se pak použije modifikované přítlačné zařízení a případně zčásti modifikovaný postup, ale v principu se stále může využít zařízení podle předkládaného technického ío řešení.
Hospodářská využitelnost
Zařízení podle předkládaného technického řešení je využitelné především pro upnutí dřezů do pracovní desky, se kterou má být takový dřez slepen. Použití by ale obecně bylo možné i pro upnutí jiných předmětů, případně i mimo oblast lepení, pokud by se požadovalo rychlé a spoleh15 livé opakované upínání předmětů, zejména pak upínání podél určité linie, kde navíc by hrálo roli dosažení pravidelné a limitované upínací síly podél celé linie nebo i plochy, určené k upnutí, resp. ke vzájemnému přítlaku.

Claims (6)

1. Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky, kde systém obsahuje pod20 ložku, upínací element, uložený na této podložce, a přítlačný tvarový element, upravený pro přenos sil od upínacího elementu na jedno z přitlačovaných slepovaných těles, vyznačený tím, že upínací element je vytvořen jako výložník nebo třmen (5), opatřený přítlačným ústrojím, současně přítlačný tvarový element (6) je vytvořen jako rám (61), sledující linii přítlaku k němu přivráceného přitlačovaného slepovaného tělesa, kde tento rám (61) nese alespoň dvoura25 mennou kostru (62), propojující rám (61) se stykovým místem (621), upraveným pro dosednutí přítlačného ústrojí upínacího elementu.
2. Upínací systém, podle nároku 1, vyznačený tím, že rám (61) přítlačného tvarového elementu (6) je opatřen pružně uloženými botkami (612), směrovanými na dosedací plochy přitlačovaného slepovaného tělesa.
30
3. Upínací systém, podle nároků 1 a 2, vyznačený tím, že pružně uložené botky (612) jsou vytvořeny jako podlouhlé profily, uložené na pružících planžetách (6121), které jsou rozebíratelným spojem připevněny k rámu (61) přítlačného tvarového elementu (6).
4. Upínací systém, podle nároků 1 až 3, vyznačený tím, že upínací element je k podložce (4) připevněn otočně a/nebo suvně.
35 5. Upínací systém, podle nároků 1 až 4, vyznačený tím, že upínací element je vytvořen jako třmen (5), sestávající ze stojin (51) a z příčníku (52), a současně přítlačné ústrojí je vytvořeno jako utahovací šroub (521), procházející příčníkem (52) třmenu (5), a to průchodem na principu matice.
6. Upínací systém, podle nároků laž5, vyznačený tím, že podložka (4) je vytvořena
40 jako pracovní stůl (40) s prizmatickým vedením (41), upraveným pro suvné uložení upínacího elementu a opatřený na svých nohách (42) alespoň třemi pojezdovými kolečky (43), z nichž alespoň jedno kolečko (43) je na pracovním stole (40) zavěšeno navíc otočně, kolem svislé osy.
-4CZ 16755 Ul
7. Upínací systém, podle nároků lažó, vyznačený tím, že podložka (4) je opatřena na svém povrchu krycí a/nebo výztužnou deskou (3), upravenou pro uložení upínaných předmětů, přičemž krycí a/nebo výztužná deska (3) plošně odpovídá alespoň ploše, vymezené linií přítlaku.
5 8. Upínací systém, podle nároků 6 a 7, vyznačený tím, že suvné uložení upínacího elementu, který je vytvořen jako třmen (5), je provedeno jako alespoň dvě prstencové objímky (53), ke kterým je nahoře upevněna vždy stojina (51) třmenu (5), přičemž alespoň na jedné objímce (53) na každé straně pracovního stolu (40) je vytvořen opěrný výběžek (531), zasahující, se svislým odstupem 0,05 až 5 mm, pod desku pracovního stolu (40) nebo pod krycí a/nebo vý10 ztužnou desku (3), uloženou na pracovním stole (40).
9. Upínací systém, podle nároků 6 až 8, vyznačený tím, že pracovní stůl (40) je opatřen na svých nohách (42) čtyřmi kolečky (43), kde všechna tato kolečka (43) jsou uložena otočně kolem svislé osy a současně alespoň dvě kolečka (43) jsou opatřena brzdou.
CZ200617697U 2006-05-05 2006-05-05 Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky CZ16755U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617697U CZ16755U1 (cs) 2006-05-05 2006-05-05 Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617697U CZ16755U1 (cs) 2006-05-05 2006-05-05 Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16755U1 true CZ16755U1 (cs) 2006-08-14

Family

ID=37006037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200617697U CZ16755U1 (cs) 2006-05-05 2006-05-05 Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16755U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI394621B (zh) 以可釋放方式固持一托板的夾持裝置
CN201073725Y (zh) 车身试制地板总成柔性焊装夹具
CN1827326B (zh) 连续式压制机
KR100795939B1 (ko) 시트 파지장치
WO2014156745A1 (ja) 機体結合方法及びストロングバック
GB2169836A (en) Method and means for securing preferably sheet-like material to an underlying layer
CN105473786A (zh) 用于焊接台的轨道系统的轨道、连接框架和滚轮基座
CZ16755U1 (cs) Upínací systém, především pro lepení dřezů do pracovní desky
CZ301817B6 (cs) Upínací systém, predevším pro lepení drezu do pracovní desky
CN110000568B (zh) 一种基于电梯门板加工的自动化生产线
CN101215811B (zh) 高速铁路道岔可动心轨辙叉组装工作平台
CN110815097A (zh) 一种不易变形工业自动化生产用夹紧装置
US7980538B1 (en) Clamping jig
CA2461474C (en) Press for assembling structures
EP2749481B1 (en) Detachable flooring for a freight transportation chassis and methods for attaching and detaching such
WO2008082196A1 (en) Temporarily fixable carriage device and sheet bonding method using the same
CN112692855A (zh) 夹具
CN220411020U (zh) 贴膜工装
CN202241076U (zh) 制动泵装配防错装置
CZ275496A3 (en) Process and apparatus for connecting parts of a crane box girder for welding on site
JPH07257874A (ja) グラブ装置
KR20240063702A (ko) 목재가공기계의 일체형 프레임
JP2517269Y2 (ja) ワークの固定装置
CN111323276B (zh) 一种树脂纤维测试样件粘接工作台
CN213080184U (zh) 一种大跨径型桥桁架中三角形单元框的钻孔固定装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060814

MK1K Utility model expired

Effective date: 20100505