CZ159793A3 - Process of operating and circuit arrangement of a converting substation for feeding electric railways with direct current - Google Patents

Process of operating and circuit arrangement of a converting substation for feeding electric railways with direct current Download PDF

Info

Publication number
CZ159793A3
CZ159793A3 CS931597A CS159793A CZ159793A3 CZ 159793 A3 CZ159793 A3 CZ 159793A3 CS 931597 A CS931597 A CS 931597A CS 159793 A CS159793 A CS 159793A CZ 159793 A3 CZ159793 A3 CZ 159793A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arc
rectifier unit
charging
thyristor
quenching
Prior art date
Application number
CS931597A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Dr Ing Gerlach
Wolfgang Dipl Ing Kunze
Wolfgang Noack
Original Assignee
Elpro Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6424972&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ159793(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Elpro Ag filed Critical Elpro Ag
Publication of CZ159793A3 publication Critical patent/CZ159793A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M3/00Feeding power to supply lines in contact with collector on vehicles; Arrangements for consuming regenerative power

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rectifiers (AREA)
  • Stand-By Power Supply Arrangements (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Testing Electric Properties And Detecting Electric Faults (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Direct Current Feeding And Distribution (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Generation Of Surge Voltage And Current (AREA)

Description

Způsob provozu a zapojení podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah proudem
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu provozu a zapojení podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah stejnosměrným proudem, přičemž podružná měnírna obsahuje centrální usměrňovači jednotku opatřenou elektronickými spínači.
Dosavadní stav techniky
U podružných měníren pro napájení elektrických drah elektrizovaných stejnosměrným proudem se používají v dráhových vývodech soustavy známé rychlospínače, které jsou nastavitelné na určitou spínací úroveň a bezpečně vypínají při proudovém přetížení i při zkratovém proudu. Tyto rychlospínače jsou však vzhledem ke své mechanické konstrukci poměrně drahé a vzhledem k oblouku vznikajícímu mezi jejich kontakty přinášejí určité problémy z hlediska bezpečnosti zařízení. Navíc tyto rychlospínače podléhají opotřebení, způsobenému kromě jiného vznikajícím obloukem, které vyžaduje údržbu rychlospínačů v poměrně krátkých časových intervalech.
Z EP-A-206 150 jsou známé rovněž tyristorové spínače, uspořádané ve stejnosměrné přípojnici, která ve vedení k centrálnímu usměrňovacímu bloku obsahuje přídavné polovodičové spínače, v důsledku čehož ovšem celé zařízení má větší ztráty a rovněž vyžaduje větší investiční náklady. Navíc je nutno použít ještě přídavných ventilů, aby byla vytvořena přes stanici, to jest přes podružnou měnírnu, možnost zpětného napájení brzdné energie.
Další řešení s tyristorovými spínači jako spínači v dráhových vývodech ve spojení s přípojničí trojfázového proudu je rovněž známé z DD-A-261 485.
Nehledě na požadavek upravení i v tomto případě přídavných ventilů pro možnost zpětného napájení brzdné energie není takové řešení pro odpojení vadného dráhového vývodu soustavy podružné měnírny uvedeného druhu vhodné, protože vzhledem k požadované odolnosti proti zkratu, například po dobu 200 ms, by dimenzování tyristorových spínačů vyžadovalo neúměrných nákladů.
Úkolem vynálezu proto je vytvořit způsob a zapojení pro provoz podružné měnírny pro napájení elektrických drah stejnosměrným proudem, které i v případě provozní poruchy v dráhových vývodech soustavy, to jest podružné měnírny, představují z hlediska spínací techniky výhodné a levné řešení pro možnost přezkoušení soustavy v případě poruchy, stejně jako pro využití brzdné energie.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje způsob provozu podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah proudem při poruchách uvnitř jednoho z dráhových vývodů podružné měnírny, která obsahuje centrální usměrňovači jednotku, podle vynálezu, jehož podstatou je, že po zjištění poruchy v dráhovém vývodu vypne elektronický spínací blok, který je integrální součástí centrální usměrňovači jednotky, napájení elektrické dráhy a bezprostředně potom se vadný dráhový vývod odpojí spínačem od sítě, načež se zapnutím elektronického spínacího bloku centrální usměrňovači jednotky opět zapne napájení proudem a ve vadném dráhovém vývodu se při pokračujícím provozu bezporuchových dráhových vývodů provede zhášecím, nabíjecím a zkušebním zařízením jeho přezkoušení.
Řešením podle vynálezu je umožněno, při poruše dráhového vývodu soustavy, například při zjištění proudového přetížení nebo zkratu, po vypnutí elektronických spínačů centrální usměrňovači jednotky, vytvořených s výhodou jako tyristory, odpojení dráhového vývodu s poruchou běžným spínačem od sítě a v návaznosti na to ihned zase centrální usměrňovači jednotku připojit na siř, aby při pokračujícím provozu dráhových vývodů podružné měnírny, které jsou bez poruch, bylo možno provést přezkoušení dráhového vývodu s poruchou. Vypnutí, s výhodou vypnutí tyristorů centrální usměrňovači jednotky, proto trvá pouze tak dlouho, dokud vždy příslušný spínač (jednoduchý spínač), upravený ve dráhového vývodu, neprovede odpojení kontaktů.
S výhodou se při úspěšném přezkoušení dráhového vývodu jeho otevřený spínač opět sepne, aby se tento dráhový vývod opět připojil na siř. Jestliže zkušební proud překročí předem stanovenou prahovou hodnotu, zkušební postup se přeruší. Může se v určitých časových odstupech zopakovat. Při nezměněném negativním výsledku je možno zkušební postup i s konečnou platností přerušit.
Výše uvedený úkol dále rovněž splňuje zapojení podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah proudem, sestávající z centrální usměrňovači jednotky, z dráhových vývodů a spínačů v nich uspořádaných pro odpojení sítě a ze zařízení pro napájení proudem, zejména pro provádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, že centrální usměrňovači vytvořena jako polořízený usměrňovač spínacím blokem jako integrální součástí centrální usměrňovači jednotky, a že mezi řízenou a neřízenou částí centrální usměrňovači jednotky a vždy jedním pólem spínače, upraveného v dráhovém dráhového vývodu na straně dráhy, je uspořádáno kombinované zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení.
j ednotka j e s elektronickým
Vypnutí tyristoru tyristorového bloku usměrňovači jednotky se provede pomocí spojovacího vedení mezi zhášecím, nabíjecím a zkušebním zařízením a příslušným spínačem, upraveným ve dráhového vývodu.
Podle výhodného provedení vynálezu má zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení na vstupní straně upravené diodové uspořádání, připojitelné k hlavnímu napájecímu bodu centrální usměrňovači jednotky, jehož katody jsou spojeny s přípojničí na vstupní straně, přičemž na přípojnici na vstupní straně je připojeno zhášecí a nabíjecí zařízení a zkušební větev, které jsou spojeny s přípojničí na výstupní straně.
Přípojnice na vstupní straně zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení je s výhodou spojena s katodami vazebních diod a anodami prvního a druhého zhášecího tyristoru, jakož i zkušebního tyristoru. Přípojnice na výstupní straně je spojena s dvěma příslušnými zhášecími kondenzátory, s kladným vedením nabíjecího zařízení, se zhášecí indukčností a anodou blokovací diody, odpojující zhášecí a nabíjecí zařízení.
Další výhodná provedení vynálezu jsou uvedena v ostatních vedlejších nárocích.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. l znázorňuje zapojení podružné měnírny prvního příkladného provedení podle vynálezu, obr. 2 zapojení zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení a jeho připojení k zapojení podle obr. 1, podle prvního příkladu provedení podle vynálezu, obr. 3 zapojení zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení a jeho připojení k zapojení podle obr. l, podle dalšího příkladu provedení podle vynálezu a obr. 4 modifikaci zapojení podle obr. 1 a 2 podle vynálezu.
Příklady provedení vvnálezu
Výhodný příklad provedení zapojení podružné měnírny podle vynálezu je znázorněn schematicky na obr. 1. K napájecímu transformátoru 1 je přes hlavní napájecí bod 20 připojena centrální usměrňovači jednotka 2, která z jedné poloviny sestává z tyristorového bloku 2 a z druhé poloviny z diodového bloku 4, přičemž mezi tyristorovým blokem 3 a diodovým blokem 4. je provedeno napájení. Tím je centrální usměrňovači jednotka 2 provedena tak, že je použit jeden polořízený usměrňovač, který jako řízenou část s elektronickými spínacími prostředky obsahuje tyristorový blok 2 a jako neřízenou část diodový blok 4. Přes kladný pól 5 centrální usměrňovači jednotky 2 je stejnosměrná přípojnice 6 podružné měnírny napájena proudem. Ke stejnosměrné přípojnici 6 jsou připojeny například dva dráhové vývody 12, 14 přes příslušné spínače 7, 8, proudové měniče 9, 10 a kabelové odpojovače 11, 12, aby mohly být dráhové vývody 13 a 14 napájeny proudem, takže provozní proud vozidla 15 je veden kolejí 16 k zápornému pólu 17 centrální usměrňovači jednotky 2.
Mezi hlavním napájecím bodem 20 centrální usměrňovači jednotky 2 a póly 7a, 8a spínačů 7,8 na straně dráhy je připojeno zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 tak, že přípojka 19 trojfázového proudu zhášecího, nabíjecího a zkušebního zřízení 18 je připojena k hlavnímu napájecímu bodu 20, zatímco spojení s póly 7a, 8a spínačů 7, 8 na straně dráhy k nesynchronizovanému smyčkovému vedení 21 je provedeno spojovacím vedením 23,- Na druhé straně je zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 spojeno se záporným pólem 17 usměrňovači jednotky 2 a přes připojovací svorku 22 je spojeno s místní sítí nebo rovněž s hlavním napájecím bodem 20 (obr. 2).
Na obr. 1 je navíc mezi nesynchronizovaným smyčkovým vedením 21 a pólem 7a, 8a spínačů 7, 8 na straně dráhy zapojen vždy nesynchronizovaný ventil 24., 25, a to ve formě diody.
Dále bude popsán způsob činnosti zapojení podle obr. 1.
Pro případ, že je například v proudovém měniči 9 zjištěno proudové přetížení tím, že je překročena příslušná prahová hodnota, dojde neprodlené k vypnutí tyristorového bloku 2 centrální usměrňovači jednotky 2 tím, že zhášecí větev zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 se zaktivuje spojovacím vedením 23,. Potom se spínač 7, s výhodou v časovém úseku kratším než asi 100 ms, rozepne a ihned nato se tyristorový blok 2 usměrňovači jednotky 2 uvede do činnosti zapnutím svých tyristorů. V důsledku toho je opět od tohoto okamžiku i stejnosměrná přípoj nice 6 pod napětím, takže dráhový vývod 14 soustavy, který nemá žádnou poruchu, je opět napájen.
Nyní se provede pomocí zkušební větve zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 přezkoušení dráhového vývodu 12 soustavy, přičemž zkušební proud teče ze zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 přes spojovací vedení 23. nesynchronizovaný ventil 24 a proudový měnič 9 do dráhového vývodu 12. Jestliže při tomto přezkoušení dojde k překročení předem stanovené prahové hodnoty zkušebního proudu, usoudí se z toho, že jde o negativní průběh přezkoušení, a zkušební proud se automaticky vypne. Přezkoušení se potom může eventuálně zopakovat, a to i několikrát v předem stanovených časových úsecích, popřípadě se zkušební proud s konečnou platností přeruší.
Jestliže není prahová hodnota překročena, vypne se zkušební proud po předem stanovené nastavené době a spínač 7 se opět sepne.
Tímto způsobem nelze dráhový vývodem 14 nijak přezkoušení dráhového vývodu 13 zfalšovat, protože příslušným nesynchronizovaným ventilem 25 neteče žádný jmenovitý proud, protože zkušební větev zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 poskytuje nepatrně menší napětí než je napětí stejnosměrné přípojnice 6.
Pro případ, že v průběhu 13 dojde v libovolném časovém vývodu 14 nadproudem, stane se provedl vypnutí nadproudu ve dráhového vývodu 14 zkušebního proudu v dráhového vývodu 13.
přezkušování dráhového vývodu okamžiku k vypnutí dráhového účinným prioritní obvod, aby a rovněž
Obr. 2 znázorňuje příklad provedení zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18., použitého u provedení podružné měnírny podle obr. 1. Toto zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 se připojí přípojkou 19 trojfázového proudu k hlavnímu napájecímu bodu 20 (obr. 1), přičemž připojovací svorka 22 představuje rovněž jak přípojku trojfázového proudu, tak i přípojku střídavého proudu. Na připojovací svorce 22 může být upraveno místní napájení nebo připojení k hlavnímu napájecímu bodu 20 podle obr. 1. Záporný pól 17 vede k centrální usměrňovači jednotce 2 (viz obr. 1).
Zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 je opatřeno na vstupní straně přípojnicí 41, na kterou pracují diody diodového uspořádání 26 na vstupní straně, a která je opatřena zhášecím zařízením, sestávajícím z první zhášecí větve s prvním zhášecím tyristorem 37, prvním zhášecím kondenzátorem 38 a paralelné k ní uspořádané druhé zhášecí větve s druhým zhášecím tyristorem 29 a druhým zhášecím kondenzátorem 30 mezi přípojničí 41 na vstupní straně a přípojničí 42 na výstupní straně.
Nabíjecí zařízení 18 stejnosměrným nabíjecího a zkušebního větev 31 s napájením k připojovací svorce 22.
zařízení zhášecího, obsahuje nabíjecí proudem, připojeným přičemž nabíjecí větev 31 je svým kladným pólem připojena na přípojnici 42 na výstupní straně, zatímco svým záporným pólem je přes nabíjecí odpor 33 připojena na katody dvou diod 32. 39 blokujících nabíjení, které jsou připojeny vždy mezi prvním zhášecím tyristorem 37 a prvním zhášecím kondenzátorem, respektive mezi druhým zhášecím tyristorem 29 a druhým zhášecím kondenzátorem 30.
Zkušební větev zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení obsahuje jeden zkušební tyristor 27 a jeden odpor 28, které jsou, jak je znázorněno na obr. 2 a 3, uspořádány mezi přípojnici 41 na vstupní straně a přípojnici 42 na výstupní straně paralelně se zhášecími větvemi.
Navíc je mezi přípojnici 42 a záporným polem 17 centrální usměrňovači jednotky 2. uspořádána jako podpěrná větev kombinace RC s indukčností 36 a odporem 35. Zkušební větev se zkušebním tyristorem 27 a odporem 28 a první zhášecí tyristor 37, zhášecí kondenzátor 38. popřípadě druhý zhášecí tyristor 29 a zhášecí kondenzátor 30 jsou na výstupní straně odpojeny blokovací diodou 34.. A konečně mezi přípojnici 42 na výstupní straně a záporným pólem 17 centrální usměrňovači jednotky 2 je ještě zapojena centrální nesynchronizovaná dioda 40.
Dále bude objasněn způsob činnosti zapojení podle obr. 1, v němž má zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 provedení, které je znázorněno na obr. 2.
Za předpokladu, že proudovým měničem 9 je zjištěn a signalizován nadproud, provede se zapnutí prvního zhášecího tyristoru 37 a blokování zapínacích impulsů tyristorů tyristorového bloku 2 centrální usměrňovači jednotky 2, takže tento tyristorový blok 3. se vypne. Proud z tyristorového bloku
3. nyní komutuje do vedlejší větve, tvořené vazebním diodovým uspořádáním 26, prvním zhášecím tyristorem 37, prvním zhášecím kondenzátorem 38, blokovací diodou 34, nesynchronizovaným smyčkovým vedením 21, nesynchronizovaným ventilem 24 a dráhový vývodem 13.
Po zablokování prvního zhášecího tyristoru 37 se velmi rychle nabíjecí větví 31 přes diodu 39 a nabíjecí odpor 33 nabije první zhášecí kondenzátor 38. Nesynchronizované proudy z dráhového vývodu 13 tečou záporným pólem 17, centrální nesynchronizovanou diodou 40 a nesynchronizovaným ventilem 24.
Bezprostředně potom se rozpojí spínač 7 pro odpojení poruchového dráhového vývodu 13 od sítě, to znamená otevře se a tyristorový blok 3 centrální usměrňovači jednotky 2 se opět zapne.
Z přípojky 19 trojfázového proudu se přes vazební diodové uspořádání 26., zkušební tyristor 27 a zkušební odpor, který má nyní hodnotu několika miliohmů, nyní vede zkušební proud do nesynchronizovaného smyčkového vedení 21 a odtud přes příslušný nesynchronizovaný ventil 24 dospěje do zkoušeného dráhového vývodu 13. Vzhledem k odpojení tohoto dráhového vývodu 13 otevřením spínače 7 teče zkušební proud v podstatě pouze do tohoto dráhového vývodu 13 a provádí jeho přezkoušení. Jestliže zkušební proud v proudovém měniči 9 překročí předem stanovenou prahovou hodnotu, je přezkušovaný dráhový vývod 13 chybný a automatické zařízení vypne zkušební proud zapnutím druhého zhášecího tyristoru 29. Přitom se druhým zhášecím kondenzátorem 30 přivádí na zkušební tyristor 27 záporné napětí, takže zkušební tyristor 27 se tím vypne, protože v tomto časovém okamžiku již neobdrží žádné zapínací impulsy. Nabíjecí větví 31 se opět rychle nabije přes diodu 32 a nabíjecí odpor 33 druhý zhášecí kondenzátor 30. Blokovací dioda 34 brání tomu, aby při přezkušování přes zhášecí indukčnost 36 a odpor 35 proudil vedlejší proud.
Takto vytvořené zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 má své hlavní přípojky mezi přípojničí 41 na vstupní straně a přípojničí 42 na výstupní straně, přičemž přípojnice 41 na vstupní straně je spojena s katodami vazebních diod diodového uspořádání 26 a anodami prvního zhášecího tyristoru 37, druhého zhášecího tyristoru 29 a zkušebního tyristoru 27. Přípojnice 42 na výstupní straně je spojena s oběma zhášecími kondenzátory 30, 38, s kladným vedením nabíjecí větve 31, se zhášecí indukčností 36 a s anodou blokovací diody 34. Jako nesynchronizované ventily 24, 25 (obr. 1) mohou být použity jak tyristory, tak i diody.
Další příklad zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 je znázorněn na obr. 3. Přitom je použito jako zhášecího a nabíjecího zařízení dvojčinné zapojení, sestávající z tyristorů 43. 44, 45 a 46. V diagonále tohoto tyristorového uspořádání je uspořádán zhášecí kondenzátor 47 a měřicí indikátor 48 pro měření napětí. Dobíjení se přitom provádí přes tyristory 43 a 44., zatímco nutné nucené vypnutí se provádí přes tyristory 45 a 46., respektive vždy obrácenou činností párů tyristorů 43, 44., popřípadě 45., 46.
V ostatním odpovídá provedení podle obr. 2.
způsob funkce prakticky příkladu
Další příklad provedení podružné měnírny je znázorněn na obr. 4. Přitom se modifikace zkušebního zařízení dráhových vývodů 13., 14 dosáhne tak, že přídavně k nesynchronizovanému smyčkovému vedení 21, které je v tomto příkladu provedení připojeno přímo k zápornému pólu 17 usměrňovači jednotky 2, je uspořádáno zkušební smyčkové vedení 50. Na toto zkušební smyčkové vedení 50 jsou svými anodami připojeny zkušební tyristory 51. jejichž katody jsou připojeny k pólu 7a spínače 7 (spínač 8 není na obr. 4 znázorněn). Zkušební smyčkové vedení 50 je spojovacím vedením 49 spojeno s přípoj ničí 42. zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 na výstupní straně, a tím s katodou blokovací diody 34 zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18.
U tohoto příkladu provedení je zapotřebí ještě vazební diody 52., která je svou anodou připojena k přípojnici 42 zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení 18 na výstupní straně a svou katodou na kladný pól 5 usměrňovači jednotky 2. V tomto případě probíhá provoz zapojení při přezkušování tak, že při přezkušování dráhového vývodu 13 se zapne zkušební tyristor 27 a zkušební tyristor 51 dráhového vývodu 13. respektive při přezkušování dráhového vývodu 14 se zapne zkušební tyristor 27 a zkušební tyristor 51 tohoto dráhového vývodu 14 (neznázorněného).
Vazební dioda odpovídající vazební diodě 52 podle obr. 4 může být použita i v dalších příkladech provedení podle obr. 2 a 3. Tím je dosaženo výhody v tom, že popřípadě komutační, respektive zhášecí proudy mají kratší cestu.
Nesynchronizované ventily 24, 25 mohou být provedeny i jako tyristory.
Po negativním průběhu přezkoušení je možno poruchový dráhový vývod 13, popřípadě 14 proto rovněž od nesynchronizovaného smyčkového vedení 21 úplně odpojit, takže tento dráhový vývod 13., popřípadě 14 při případném druhém zhášecím a zkušebním postupu v důsledku výskytu poruchy nemůže působit na další dráhový vývod jako paralelně zapojený bočník.
Řešením podle vynálezu je vytvořen výhodný způsob, jakož i výhodné zapojení pro odpojení chybného dráhového vývodu od sítě a pro zhášení a opětné zapojení centrální usměrňovači jednotky pro nebráněný provoz dráhových vývodů bez poruch a pro provádění přezkušování dráhového vývodu s poruchou, přičemž jako spínače jsou ve dráhových vývodech použity jednoduché a na údržbu nenáročné spínací prostředky, přičemž však je umožněno spolehlivé rychlé vypnutí při přetížení nebo zkratu. Pro odpojení dráhových vývodů s poruchou od sítě je možno použít zejména jednoduchých a levných spínačů. Zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení 18 umožňuje, pomocí elektronických spínačů, zvláště tyristorů, provádět jednoduché a levné přezkušování, přičemž je možno použít zvláštních výhod prakticky bezodporového přezkušování. Současně zůstávají zcela zachovány možnosti zpětného napájení brzdné energie.

Claims (16)

1. Způsob provozu podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah proudem při poruchách uvnitř jednoho z dráhových vývodů podružné měnírny, která obsahuje centrální usměrňovači jednotku, vyznačující se tím, že po zjištění poruchy v dráhové vývodu (13, 14) vypne elektronický spínací blok (3), který je integrální součástí centrální usměrňovači jednotky (2), napájení elektrické dráhy a bezprostředně potom se vadný dráhový vývod (13, 14) odpojí spínačem (7, 8) od sítě, načež se zapnutím elektronického spínacího bloku (3) centrální usměrňovači jednotky (2) opět zapne napájení proudem a ve vadném dráhovém vývodu (13, 14) se při pokračujícím provozu bezporuchových dráhových vývodů provede zhášecím, nabíjecím a zkušebním zařízením (18) jeho přezkoušení.
t
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že centrální usměrňovači jednotka (2) obsahuje jako elektronický spínací blok tyristorový blok (3) a pro odpojení vadného dráhového vývodu (13, 14) se nejprve provede centrální vypnutí tyristorového bloku (3) a potom se po otevření spínače (7, 8) vadného dráhového vývodu (13, 14) opět tyristorový blok (3) zapne.
3. Zapojení podružné měnírny pro napájení stejnosměrných elektrických drah proudem, sestávající z centrální usměrňovači jednotky, z dráhových vývodů a spínačů v nich uspořádaných pro odpojení sítě a ze zařízení pro napájení proudem, zejména pro provádění způsobu podle nároku 1, vyznačující se tím, že centrální usměrňovači jednotka (2) je vytvořena jako polořízený usměrňovač s elektronickým spínacím blokem (3) jako integrální součástí centrální usměrňovači jednotky (2), a že mezi řízenou a neřízenou částí centrální usměrňovači jednotky (2) a vždy jedním pólem (7a, 8a) spínače (7, 8), upraveného v dráhovém vývodu (13, 14) na straně dráhy, je uspořádáno kombinované zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení (18).
4. Zapojení podle nároku 3,vyznačující se tím, že usměrňovači jednotka (2) sestává z tyristorového bloku (3) a diodového bloku (4).
5. Zapojení podle nároku 4,vyznačuj ící se tím, že mezi tyristorovým blokem (3) a diodovým blokem (4) usměrňovači jednotky (2) je uspořádán hlavní napájecí bod (20).
6. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že zhášecí, nabíjecí a zkušební zařízení (18) má na vstupní straně upravené diodové uspořádání (26), připojitelné k hlavnímu napájecímu bodu (20) centrální usměrňovači jednotky (2), jehož katody jsou spojeny s přípojnici (41) na vstupní straně, přičemž na přípojnici (41) na vstupní straně je připojeno zhášecí a nabíjecí zařízení (29, 30, 37, 38, 31,
32, 33, 39) a zkušební větev (27, 28), které jsou spojeny s přípojnici (42) na výstupní straně.
7. Zapojení podle nároku 6,vyznačující se tím, že kromě toho mezi přípojnici (42) na výstupní straně a záporným pólem centrální usměrňovači jednotky (2) je připojena podpěrná větev, sestávající z indukčnosti (36) a odporu (35).
8. Zapojení podle nároku 6 nebo 7, vyznačuj ící se tím, že zkušební větev (27, 28) a zhášecí zařízení (29, 30, 37, 38, 31, 32, 33, 39) na výstupní straně jsou odpojeny blokovací diodou (34).
9. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že mezi přípojničí (42) na výstupní straně a záporným pólem (17) centrální usměrňovači jednotky (2) je zapojena centrální nesynchronizovaná dioda (40).
10. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 3 až 9, vyznačující se tím, že obsahuje první zhášecí větev, sestávající z prvního zhášecího tyristoru (37) a prvního zhášecího kondenzátoru (38), jakož i k ní paralelní druhou zhášecí větev, sestávající z druhého zhášecího tyristoru (29) a druhého zhášecího tyristoru (30), a nabíjecí větev (31), přičemž nabíjecí větev (31) je svým kladným pólem připojena na přípojnici (42) na výstupní straně a svým záporným pólem je připojena přes nabíjecí odpor (33) na katody dvou diod (32, 39) blokujících nabíjení, které jsou připojeny vždy mezi zhášecím tyristorem (29, 37) a zhášecím kondenzátorem (30, 38) obou zhášecích větví.
11. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že zhášecí a nabíjecí zařízení je vytvořeno jako dvojčinné zapojení, sestávající ze dvou větví se vždy dvěma tyristory (43, 46, 45, 44), přičemž v diagonále dvojčinného zapojení je uspořádán zhášecí kondenzátor (47) a měřicí indikátor (48) pro měření napětí.
12. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 3 až 11, vyznačující se tím, žek nesynchronizovanému smyčkovému vedení (21) je mezi zhášecím, nabíjecím a zkušebním zařízením (18) a spínačem (7, 8) je vedeno spojovací vedení (23), přičemž nesynchronizované smyčkové vedení (21) je přes nesynchronizované ventily (24, 25) připojeno k pólům (7a, 8a) spínačů (7, 8).
13. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 4 až 12, vyznačující se tím, že mezi kladným pólem (5) centrální usměrňovači jednotky (2) a přípojnicí (42) zhášecího, nabíjecího a zkušebního zařízení (18) na výstupní straně je zapojena vazební dioda (52) a její anoda je spojena s přípojnicí (42) na výstupní straně.
14. Zapojení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků 3 až 13, vyznačující se tím, že ke zkušebnímu smyčkovému vedení (50) je mezi zhášecím, nabíjecím a zkušebním zařízením (18) a spínačem (7, 8) vedeno spojovací vedení (49), přičemž zkušební smyčkové vedení (50) je přes zkušební ventily (51) spojeno s póly (7a, 8a) spínačů (7, 8).
15. Zapojení podle nároku 12,vyznačuj ící se tím, že nesynchronizovaným ventilem (24, 25) je tyristor.
16. Zapojení podle nároku 12,vyznačuj ící se tím, že nesynchronizovaným ventilem (24, 25) je dioda.
CS931597A 1991-02-11 1992-02-05 Process of operating and circuit arrangement of a converting substation for feeding electric railways with direct current CZ159793A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4104384A DE4104384A1 (de) 1991-02-11 1991-02-11 Verfahren und schaltungsanordnung zum betrieb eines gleichrichter-unterwerkes
PCT/EP1992/000259 WO1992013735A1 (de) 1991-02-11 1992-02-05 Verfahren und schaltungsanordnung für ein gleichrichter-unterwerk zur bahnstromversorgung von gleichstrombahnen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ159793A3 true CZ159793A3 (en) 1994-04-13

Family

ID=6424972

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS931597A CZ159793A3 (en) 1991-02-11 1992-02-05 Process of operating and circuit arrangement of a converting substation for feeding electric railways with direct current

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0571423B1 (cs)
AT (1) ATE113252T1 (cs)
CZ (1) CZ159793A3 (cs)
DE (2) DE4104384A1 (cs)
HU (1) HU211050B (cs)
LT (1) LT3094B (cs)
PL (1) PL168388B1 (cs)
RU (1) RU2071427C1 (cs)
SK (1) SK85493A3 (cs)
WO (1) WO1992013735A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4126818C2 (de) * 1991-08-09 1998-02-19 Elpro Ag Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE4126819C2 (de) * 1991-08-09 1996-04-11 Elpro Ag Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE4126816C2 (de) * 1991-08-09 1996-05-15 Elpro Ag Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE4126817C2 (de) * 1991-08-09 1996-05-15 Elpro Ag Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE4405559C2 (de) * 1994-02-16 1997-09-04 Elpro Ag Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk zur Bahnstromversorgung von Gleichstrombahnen
CN102729841B (zh) * 2012-07-03 2015-04-01 南车株洲电力机车研究所有限公司 供电臂布线系统和锚段关节式分相系统

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE261485C (cs)
DE613112C (de) * 1932-10-20 1935-05-13 Aeg Selbsttaetige Kurzschlusspruef- und Wiedereinschaltvorrichtung fuer elektrische Gleichstromleitungen, insbesondere fuer elektrische Bahnanlagen
US4731723A (en) * 1985-07-12 1988-03-15 Kabushiki Kaisha Meidensha Power supply installation for DC electric railroad

Also Published As

Publication number Publication date
LTIP203A (en) 1994-07-15
EP0571423B1 (de) 1994-10-26
SK85493A3 (en) 1994-04-06
HU211050B (en) 1995-10-30
ATE113252T1 (de) 1994-11-15
DE59200701D1 (de) 1994-12-01
PL168388B1 (pl) 1996-02-29
HUT63988A (en) 1993-11-29
HU9302051D0 (en) 1993-10-28
LT3094B (en) 1994-11-25
RU2071427C1 (ru) 1997-01-10
DE4104384A1 (de) 1992-08-13
EP0571423A1 (de) 1993-12-01
WO1992013735A1 (de) 1992-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2396664C2 (ru) Преобразовательная подстанция
US7830679B2 (en) Transmission system
CN113039718B (zh) 具有保护功能的光伏串汇流箱
CN109119964B (zh) 防止开关跳闸线圈烧毁的智能控制器
EP2777115A1 (en) Using the transfer switch of a hybrid circuit breaker as selector switch
CN111801241A (zh) 用于机动车辆的交流充电装置和用于运行机动车辆所用的交流充电装置的方法
US8081497B2 (en) Converter station
NO138871B (no) Operasjonsduk.
CZ159793A3 (en) Process of operating and circuit arrangement of a converting substation for feeding electric railways with direct current
CN112018880A (zh) 柴油发电机组联锁装置及其控制方法
CZ282166B6 (cs) Zapojení pro usměrňovací podružnou stanici
CN220272904U (zh) 柔性电源系统及其开关连接器
CN215180407U (zh) 短路试验平台
SU748672A1 (ru) Устройство дл отключени электроустановки в сети переменного тока при коротком замыкании
SU754560A1 (ru) Устройство для отключения секционирующего отделителя, установленного в сети с изолированной нейтралью 1 2
RU124980U1 (ru) ТЯГОВАЯ ПОДСТАНЦИЯ СИСТЕМЫ ЭЛЕКТРОСНАБЖЕНИЯ ПОСТОЯННОГО ТОКА ПОВЫШЕННОГО НАПРЯЖЕНИЯ (12-24 кВ)
CN113629846A (zh) 一种双直流系统控制电路
SU1572845A1 (ru) Устройство дл защиты электроподвижного состава от токов короткого замыкани
RU81132U1 (ru) Шкаф питания
JPH0739069A (ja) スポットネットワーク受配電装置
LT3235B (en) Circuit arrangement for electric rectifing substation
CS250184B1 (cs) Zapojení tyristorové měnírny městské hromadné dopravy
JPH0767270B2 (ja) 半導体スイッチ
PL92825B1 (cs)