CZ14580U1 - Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání - Google Patents

Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání Download PDF

Info

Publication number
CZ14580U1
CZ14580U1 CZ200415043U CZ200415043U CZ14580U1 CZ 14580 U1 CZ14580 U1 CZ 14580U1 CZ 200415043 U CZ200415043 U CZ 200415043U CZ 200415043 U CZ200415043 U CZ 200415043U CZ 14580 U1 CZ14580 U1 CZ 14580U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
jaws
welding
pair
bag
bags
Prior art date
Application number
CZ200415043U
Other languages
English (en)
Inventor
Mašekájanáing
Mašekálukášáing
Original Assignee
Mašekájanáing
Mašekálukášáing
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mašekájanáing, Mašekálukášáing filed Critical Mašekájanáing
Priority to CZ200415043U priority Critical patent/CZ14580U1/cs
Priority to EP04466015A priority patent/EP1561688A1/en
Publication of CZ14580U1 publication Critical patent/CZ14580U1/cs

Links

Landscapes

  • Making Paper Articles (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Technické řešení se týká oblasti balicích strojů. Je určeno především pro balicí stroje, kde je pomocí příčných svařovacích čelistí vytvářen uzavřený pytlovitý sáček s bočními stěnami v uspořádání obecně označovaném jako tzv. uspořádání delta či čtyřstěnné.
Dosavadní stav techniky
Je známo zařízení pro výrobu sáčků pracující krokovým způsobem v jedné řadě, pomocí dvou párů protilehlých svařovacích čelistí, které jsou navzájem pootočeny o 90°. Tento princip je jednoduchý, ale je vhodný zejména pro sáčky větších rozměrů, kde není třeba užívat krátké svařo10 vací čelisti. U takovéhoto zařízení není možné dosáhnout velkých výkonů, protože zdvih svařovacích čelistí musí být vzhledem k principu svařování delší než jedna polovina délky svařovací čelisti.
Pro dosažení větších výkonů byly vyvinuty stroje s tvorbou sáčků pomocí pohybujících se čelistí. Principielně jsou známy dva systémy pro tvorbu sáčků.
Podle patentu US 5 220 771 je známo zařízení pro výrobu čtyřstěnných trojúhelníkových obalů pro balení tekutin, kde obaly jsou vytvářeny formováním kontinuálně postupujícího balicího materiálu do trubičkové formy a jeho svařením ve dvou místech. Zařízení obsahuje dva protilehlé soubory motoricky hnaných nekonečných řetězů, nesoucích tepelné čelisti upravené od sebe navzájem v pevných vzdálenostech rovných dvojnásobku délky obalu podél řetězů. Oba soubory řetězů jsou vůči sobě axiálně pootočené v pravém úhlu. Tepelné čelisti prvního souboru řetězů jsou ve tvaru příčných čelistí upravených pod úrovní produktu v plnicím místě pro vytvoření prvního svaru na obalu, a v sevřeném stavu současně posunují trubkou materiálu, tažením, dolů strojem. Čelisti na druhém souboru řetězů jsou umístěné mezi nimi, a axiálně přemístěné od nich, aby tvořily druhý svar na obalu, také pod úrovní produktu, který je ve vzdálenosti délky obalu od a příčně k prvnímu svaru. Zařízení je stavitelné podle výšky obalu.
Ze spisu EP 800 993 je známo další zařízení pro výrobu balení daného typu, kde obaly jsou vytvářeny formováním kontinuálně postupujícího balicího materiálu do trubičkové formy kolem trubky, kterou se současně přivádí jednotlivá množství baleného materiálu. Zařízení dále obsahuje dva příčné rotující válce se svařovacími plochami, pro vytváření svarů na obou koncích obalů. Vznikají tak jednotlivé, individuálně zatavené a hermeticky uzavřené obaly, které se postupně oddělují. Uzavírání a oddělování je prováděno vzájemně příčnými páry ramen rotačních válců, která zapadají postupně mezi sebe k postupnému vytváření svarů ve vzájemně příčných směrech. Tak se vytvářejí trojúhelníkové obaly tzv. delta nebo čtyřbokého uspořádání.
Stroje s těmito čelistmi jsou kontinuální ale princip stroje je mechanicky složitý a opět vzhledem k této složitosti nemůže být využit na výrobu malých sáčků.
Podstata technického řešení
Technické řešení má odstranit nedostatek jednořadých krokových strojů, tj. malý výkon a kontinuálních strojů, tj. příliš složitou konstrukci stroje a vytvořit takové principy tvorby a výroby sáčků, aby je bylo možné použít na klasických víceřadých strojích pro klasické sáčky typu
STICK-PAK, obecně tzv. delta či čtyřstěnného uspořádání.
Zařízení pro tvorbu svařovaných sáčků, podle jednoho provedení technického řešení, obsahuje jeden pár protilehlých svařovacích čelistí, uspořádaných v rámu pohyblivém mezi horní polohou A a dolní polohou B v rozsahu rovném délce X sáčku, kde čelisti jsou na přivrácených stranách opatřeny jednotlivými na sebe navazujícími pravoúhlými nástavci, jejichž boční plochy tvoří první a druhé svařovací plochy čelistí, přičemž čelisti jsou spojeny s rameny pákového mechanismu, uloženými na čepu nosného rámu, pro natáčení čelistí mezi jejich krajními uzavřenými
- 1 CZ 14580 Ul polohami C a D1, v nichž odpovídající si první svařovací plochy obou čelistí leží v rovinách směru kolmého ke směru rovin odpovídajících si druhých svařovacích ploch obou čelistí, a přičemž mezi nástavci čelistí procházejí trubky obalového materiálu.
Délka zdvihu nosného rámuje výhodně stavitelná.
Zařízení podle dalšího provedení technického řešení obsahuje dva páry paralelních svařovacích čelistí, umístěné nad sebou ve vzdálenosti X rovnající se délce sáčku, uspořádané v rámu pohyblivém mezi horní polohou A a dolní polohou B v rozsahu rovném 2X, kde jeden pár svařovacích čelistí má podélné svařovací plochy a svařovací čelisti druhého páru mají vždy stejným směrem orientované jednotlivé svařovací plochy, příčné k podélným svařovacím plochám čelistí prvního páru a upravené v odstupu od sebe tak, že příčné svařovací plochy obou čelistí druhého páru zasahují střídavě mezi sebe a vždy jedna svařovací plocha jedné čelisti leží proti opačně orientované jedné svařovací ploše druhé čelisti, přičemž každý pár svařovacích čelistí je samostatně pohyblivý mezi krajní uzavřenou polohou C a krajní otevřenou polohou Dav prostoru svařovacích čelistí, mezi čelistmi prvního páru a přivrácenými svařovacími plochami čelistí druhého páru, procházejí trubky obalového materiálu.
Podle výhodného provedení zařízení je jeden pár svařovacích čelistí výškově stavitelný vůči druhému páru svařovacích čelistí.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněna sestava dvou párů svařovacích čelistí k tvorbě sáčku podle technického řešení, na obr. 2 pak sestava jednoho páru svařovacích čelistí k tvorbě sáčku podle technického řešení.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je znázorněno vytvoření zařízení ze dvou párů svařovacích čelistí podle technického řešení.
Je tvořeno sestavou dvou párů vzájemně paralelních svařovacích čelistí 2, 3, umístěných nad sebou ve vzdálenosti X, rovnající se délce sáčku. Oba páry svařovacích čelistí 2, 3 jsou uspořádané v (neznázoměném) nosném rámu, pohyblivém mezi horní polohou A a dolní polohou B v rozsahu rovném 2X. Jeden pár svařovacích čelistí 2 je výškově stavitelný vůči druhému páru svařovacích čelistí 3, ve vztahu k délce X vyráběného sáčku. Každý pár svařovacích čelistí 2, 3 má samostatné mechanické ovládání pohybu sevření a otevření čelistí 2, 3, je tedy samostatně pohyblivý mezi uzavřenou krajní polohou C a otevřenou krajní polohou D.
Spodní pár svařovacích čelistí 3 tvoří dvě podélné svařovací čelisti 3 s podélnými svařovacími plochami, příčně pohyblivé vůči sobě mezi uzavřenou polohou C a otevřenou polohou D. Horní pár svařovacích čelistí 2 obsahuje dvě čelisti 2 vzájemně vůči sobě pohyblivé v podélném směru mezi uzavřenou polohou C a otevřenou polohou D. Každá z čelistí 2 obsahuje jednotlivé svařovací plochy, orientované stejným směrem, příčné k podélným svařovacím plochám spodních čelistí 3 a upravené v odstupu od sebe tak, že příčné svařovací plochy obou čelistí 2 zasahují střídavě mezi sebe a vždy jedna svařovací plocha jedné čelisti 2 leží proti jedné, opačným směrem orientované, svařovací ploše druhé čelisti 2.
V prostoru párů svařovacích čelistí 2, 3, mezi přivrácenými svařovacími plochami čelistí 2 a podélnými svařovacími plochami čelistí 3, procházejí trubky I obalového materiálu. Jejich počet může být libovolný. Je tak vytvořené víceřadé zařízení pro výrobu sáčků.
Zařízení pracuje v jednom pracovním cyklu, při kterém jsou vyrobeny dva sáčky.
Oba páry svařovacích čelistí 2 a 3 jsou nastaveny na vzdálenost X, rovnou délce vyráběného sáčku. Svařovací čelisti 2, 3 jsou umístěné v nosném rámu, který se pohybuje během pracovního
-2CZ 14580 Ul cyklu z horní polohy A do dolní polohy B a nazpět do horní polohy A. Zdvih nosného rámu s čelistmi 2, 3 z horní polohy A do dolní polohy B je roven 2X.
Pracovní cyklus začíná v horní poloze A. Svařovací čelisti 2, 3 se pohybují do jejich uzavřených poloh C, kde sevřou trubkovitý obalový materiál. Po sevření čelistí 2, 3 dojde pohybem nosného rámu z horní polohy A do dolní polohy B k jejich posunutí, přičemž při tom dochází současně k tažení trubek 1 obalového materiálu sevřenými svařovacími čelistmi 2, 3 mezi těmito dvěma polohami A a B. Po dosažení dolní polohy B dojde k pohybu čelistí 2, 3 do jejich rozevřených poloh D. V této rozevřené poloze D se vrátí svařovací čelisti 2 a 3 zpět do horní polohy A. Tím je pracovní cyklus ukončen, jsou vyrobeny dva trojúhelníkové na obou koncích vzájemně příčně ío uzavřené sáčky, takzvané delta či čtyřstěnné konfigurace.
Na obr. 2 je znázorněno vytvoření zařízení z jednoho páru svařovacích čelistí podle technického řešení.
Je tvořeno jedním párem protilehlých svařovacích čelistí 2[, které jsou uspořádány v (neznázorněném) nosném rámu, pohyblivém mezi horní polohou A a dolní polohou B v rozsahu rovném délce X sáčku. Délka X sáčku se mění změnou délky zdvihu nosného rámu.
Každá čelist 2[ je opatřena na vnitřní podélné straně jednotlivými na sebe navazujícími pravoúhlými nástavci, jejichž jednotlivé boční plochy tvoří první a druhé svařovací plochy čelistí 2) pro vytvoření dolních a horních svařených konců sáčků.
Čelisti T jsou mechanicky spojeny jedním pákovým mechanismem, zabezpečujícím vyvinutí svařovací síly a určeným pro přesun čelistí 2[ navzájem proti sobě z výchozí polohy E s rozevřenými svařovacími čelistmi 2[ do obou krajních poloh C a D[ se sevřenými svařovacími čelistmi 2\ V obou krajních polohách C a ΕΓ jsou příslušné odpovídající si první a druhé svařovací plochy pravoúhlých nástavců obou čelistí 2[ ve své uzavřené poloze.
Čelisti 2[ jsou na obou svých příčných koncích spojeny s rameny T pákového mechanismu, uloženými na čepu 4 nosného rámu, pro natáčení čelistí 2[ mezi jejich krajními uzavřenými polohami C a D\ v nichž sevřené odpovídající si první svařovací plochy leží v rovinách směru kolmého ke směru rovin odpovídajících si sevřených druhých svařovacích ploch čelistí 2\
Mezi nástavci čelistí 2[ procházejí trubky I obalového materiálu. Jejich počet může být libovolný. Je tak vytvořené víceřadé zařízení pro výrobu sáčků.
Zařízení pracuje ve dvoutaktním pracovním cyklu, při němž jsou vyrobeny dva sáčky.
Svařovací čelisti 2/jsou umístěny v nosném rámu, který se během pracovního cyklu pohybuje z horní polohy A do dolní polohy B a nazpět do horní polohy A. Délka zdvihu nosného rámu je nastavená podle velikosti X sáčku. Svařovací čelisti 2[ jsou prostřednictvím jednoho pákového mechanismu natáčeny mezi oběma krajními uzavřenými polohami C a D1, pro jejich správné sevření v uzavřených polohách C a D\
První pracovní takt cyklu začíná v horní poloze A. Svařovací čelisti 2[ se prostřednictvím pákového mechanismu přetočí z výchozí rozevřené polohy E do uzavřené polohy C. Po sevření čelistí 2, jejich odpovídajících si prvních svařovacích ploch, dojde pohybem nosného rámu z horní polohy A do dolní polohy B k jejich posunutí. Při tom dochází současně k tažení trubek i obalo40 vého materiálu sevřenými čelistmi 2[ mezi těmito dvěma polohami A a B. Po dosažení dolní polohy B dojde k pohybu svařovacích čelistí 2[ do jejich rozevřené výchozí polohy Ε. V této rozevřené poloze E se vrátí svařovací čelisti 2[ zpět do horní polohy A. Tím je ukončen jeden takt pracovního cyklu. Nastává druhý pracovní takt, při kterém se svařovací čelisti 2[ z rozevřené výchozí polohy E přetočí do sevřené polohy D[. V této sevřené poloze D[ jsou trubky i obalo45 vého materiálu sevřeny odpovídajícími si druhými svařovacími plochami svařovacích čelistí 2[ ve směru, natočeném o 90° proti poloze sevřených prvních svařovacích ploch čelistí 2[ v poloze C. Po sevření čelistí 2[ v poloze D[ dojde k jejich posunu do dolní polohy B. Při tom dochází současně k tažení trubek i obalového materiálu sevřenými svařovacími čelistmi 2\ Po dosažení dolní polohy B dojde k rozevření svařovacích čelistí T do výchozí polohy Ε. V této rozevřené
-3 CZ 14580 Ul výchozí poloze E se vrátí svařovací čelisti T zpět do horní polohy A. Tímto způsobem jsou pomocí dvou taktů vyrobeny dva trojúhelníkové sáčky, takzvané delta či čtyřstěnné konfigurace. Průmyslová využitelnost
Technické řešení je použitelné v oblasti balicích strojů. Je určeno především pro balicí stroje, 5 kde je pomocí příčných svařovacích čelistí vytvářen uzavřený pytlovitý sáček s bočními stěnami v uspořádání obecně označovaném jako tzv. uspořádání delta či čtyřstěnné.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. delta či čtyřstěnného uspořádání, vyznačující se tím, že obsahuje jeden pár protilehlých svařovacích čelistí (2'), uspořádaných v rámu pohybliío vém mezi horní polohou (A) a dolní polohou (B) v rozsahu rovném délce sáčku, kde čelisti (2') jsou na přivrácených stranách opatřeny jednotlivými na sebe navazujícími pravoúhlými nástavci, jejichž boční plochy tvoří první a druhé svařovací plochy čelistí (2'), přičemž čelisti (2') jsou spojeny s rameny (3') pákového mechanismu, uloženými na čepu (4) nosného rámu, pro natáčení čelistí (2') mezi jejich krajními uzavřenými polohami (C) a (D'), přičemž v poloze (C) odpoví15 dající si první svařovací plochy obou čelistí (2') leží v rovinách kolmých k rovinám odpovídajících si druhých svařovacích ploch obou čelistí (2') v poloze (D1) a přičemž mezi nástavci čelistí (2') procházejí trubky (1) obalového materiálu.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že délka zdvihu nosného rámu je stavitelná.
    20
  3. 3. Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. delta či čtyřstěnného uspořádání, vyznačující se tím, že obsahuje dva páry paralelních svařovacích čelistí (2, 3), umístěné nad sebou ve vzdálenosti (X), rovnající se délce sáčku, uspořádané v rámu pohyblivém mezi horní polohou (A) a dolní polohou (B) v rozsahu rovném 2(X), kde první pár svařovacích čelistí (3) má podélné svařovací plochy a svařovací čelisti (2) druhého páru mají vždy stejným směrem orientované jed25 notlivé svařovací plochy, příčné k podélným svařovacím plochám čelistí (3) a upravené v odstupu od sebe tak, že příčné svařovací plochy obou čelistí (2) zasahují střídavě mezi sebe a vždy jedna svařovací plocha jedné čelisti (2) leží proti opačně orientované jedné svařovací ploše druhé čelisti (2), přičemž každý pár svařovacích čelistí (2, 3) je samostatně pohyblivý mezi krajní uzavřenou polohou (C) a krajní otevřenou polohou (D) a v prostoru svařovacích čelistí (2, 3),
    30 mezi čelistmi (3) a přivrácenými svařovacími plochami čelistí (2), procházejí trubky (1) obalového materiálu.
  4. 4. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že jeden pár svařovacích čelistí (2) je výškově stavitelný vůči druhému páru svařovacích čelistí (3).
CZ200415043U 2004-02-06 2004-02-06 Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání CZ14580U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415043U CZ14580U1 (cs) 2004-02-06 2004-02-06 Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání
EP04466015A EP1561688A1 (en) 2004-02-06 2004-06-23 Machine for forming tetrahedral bags

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415043U CZ14580U1 (cs) 2004-02-06 2004-02-06 Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ14580U1 true CZ14580U1 (cs) 2004-08-16

Family

ID=33102945

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200415043U CZ14580U1 (cs) 2004-02-06 2004-02-06 Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ14580U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2323539T3 (es) Dispositivo de sellado para producir envases sellados de un producto de alimentacion vertible.
RU2599716C2 (ru) Сгибающий узел и способ для получения упаковок с текучими пищевыми продуктами
RU2577898C2 (ru) Формующий элемент для формования запечатанных упаковок с текучими пищевыми продуктами из трубы упаковочного материала
DK2292520T3 (en) tobacco Bag
EP0765807A1 (en) Manipulator device for handling flexible bags
RU2138428C1 (ru) Упаковочное устройство для непрерывного производства герметичных упаковок, содержащих разливаемые пищевые продукты, из трубы из упаковочного материала
SE529801C2 (sv) Formningsanordning, maskin, formningsförfarande och process vid tillverkning av förpackningar
CN107848641A (zh) 包装机
JP3732400B2 (ja) 立体包装体の形成方法及びその装置
JPS6028732B2 (ja) 包み材および類似なものを熱密封する装置
RU2314237C2 (ru) Формующая губка для изготовления последовательности запечатанных упаковок из трубы из листового упаковочного материала
CZ170493A3 (en) Vertical packaging machine with two opposite forming tubes
JP4156557B2 (ja) 輸液バッグの包装方法
ES2804901T3 (es) Aparato creador de bolsas
KR102537857B1 (ko) 가요성 파우치 유형 패키지의 충전을 위한 충전 장치
DK157335B (da) Emballeringsmaskine med drejeligt aktiverede forseglingskaeber
CZ14580U1 (cs) Zařízení pro tvorbu sáčků, tzv. "delta" či čtyřstěnného uspořádání
JP4543231B2 (ja) 二連パック袋用ガス充填包装機
JP7121386B2 (ja) 横ピロー包装機
JP6369227B2 (ja) 四面体形状物の折り畳み装置
ITBO20110719A1 (it) Dispositivo per realizzare una pinna trasversale estrema in un involucro di avvolgimento di un prodotto.
ES2250251T3 (es) Maquina se envasar para la prduccion de envases sellados para productos alimenticios vertibles.
CZ14708U1 (cs) Přídavné svařovací čelisti
EP1561688A1 (en) Machine for forming tetrahedral bags
JPS6135048B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20070207

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100210

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140206