CZ13773U1 - Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí - Google Patents

Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí Download PDF

Info

Publication number
CZ13773U1
CZ13773U1 CZ200314624U CZ200314624U CZ13773U1 CZ 13773 U1 CZ13773 U1 CZ 13773U1 CZ 200314624 U CZ200314624 U CZ 200314624U CZ 200314624 U CZ200314624 U CZ 200314624U CZ 13773 U1 CZ13773 U1 CZ 13773U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
protective sleeve
protective
cable
systems
installation
Prior art date
Application number
CZ200314624U
Other languages
English (en)
Inventor
Ivo Ing. Mrázek
Radim Cázer
Original Assignee
B M H Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by B M H Spol. S R. O. filed Critical B M H Spol. S R. O.
Priority to CZ200314624U priority Critical patent/CZ13773U1/cs
Publication of CZ13773U1 publication Critical patent/CZ13773U1/cs

Links

Landscapes

  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí Oblast techniky
Technické řešení se týká výstelky pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména již vybudovaných kanalizačních systémů nebo sítí, a to ukládáním a připevňováním na jejich stěny.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známo několik metod a postupů instalace a pokládání kabelů či jejich vedení do stávajících již vybudovaných potrubních systémů, zejména kanalizačních sítí. Je známo ukládání kabelových vedení do velkoprůměrových kanalizačních tras nadměrně dimenzované světlosti pomocí různých příchytek, spon, které jsou ve stěnách kotveny pomocí hmoždinek. Nevýhodou tohoto způsobu je, že je velmi pracný a ekonomicky nákladný, přičemž je realizovatelný pouze v sítích, které jsou přístupné pro člověka nebo roboty, což je popsáno například v řešeních dle spisů DE AI 197 01 787 nebo DE Ul 298 01 424. Další nevýhodou uvedených způsobů je, že kabely či vedení nejsou dostatečně chráněna proti případnému poškození, a to jak při dalších činnostech prováděných v potrubích, například při jejich čištění nebo ukládání dalších vedení, tak při běžném provozu, kdy v odpadních vodách při návalových nátocích proudí řada ostrých předmětů, které mohou vedení poškodit. Nezanedbatelným nebezpečím pro ukládaná vedení jsou i hlodavci, popřípadě chemikálie, které se mohou dostat do vody při různých haváriích.
Je pak rovněž známo řešení dle CZ PV 2000-4514, kde se do stávajícího potrubí pomocí vhodného zaváděcího prostředku zatahuje ochranný pruh z vláknitého nebo tkaninového materiálu, ve kterém jsou vloženy datové kabely nebo vedení a který je napuštěn pryskyřicí. Následně se ochranný pruh pomocí nafouknutí pryžové hadice přitlačí na stěnu trubky, s výhodou v její vrcholové části, a po vytvrzení pryskyřice se ochranný pruh pevně spojí se stěnou potrubí a pryžová hadice se vyjme z potrubí. Přestože toto řešení snižuje svým provedením ulpívání usazenin v potrubí, je jeho nevýhodou nedostatečná ochrana vedení uloženého v ochranném pruhu před možným poškozením z důvodu přímého styku se stávající, převážně narušenou, a to nejčastěji zkorodovanou, stěnou potrubí. Podobný způsob instalace vedení ve stávajících potrubních systémech je popsán ve spise CZ PV 2000-4512, kde do stávající uložené roury se zasouvá nebo vtahuje vnitřní výstelka, na jejímž vnějším povrchu je uspořádána alespoň jedna ohebná prázdná trubka nebo vedení, která se vtahuje do potrubí současně. Vedení nebo trubky se pak impregnují lepivou montážní hmotou, načež se výstelka zavádí do potrubních systémů pomocí vnitřní nafukovací montážní hadice, která po nafouknutí zajistí přilnutí výstelky k potrubí. Kromě již shora uvedené ne zcela dostatečné ochrany vedení proti poškození, a to jak při ukládání na stěny stávajícího potrubí tak při následném provozuje nevýhodou tohoto způsobu poměrně náročná současná instalace vnitřní výstelky a vedení, která vyžaduje velkou zručnost a zkušenost obsluhy u montážního zařízení.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraňuje do značné míry výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí, obsahující ochranný rukávec se zabudovaným kabelovým vedením, jejíž podstata konstrukce spočívá v tom, že sestává alespoň z jednoho ochranného rukávce, na jehož vnitřním povrchu je uchyceno minimálně jedno kabelové vedení a který je přitlačen na povrch stávajícího potrubí, a z krycího ochranného pláště, vyrobeného z netkané příze a přesyceného vytvrditelnou hmotou, kde ochranný plášť je vlivem polymerace vytvrditelné hmoty s ochranným rukávcem pevně spojen a tvoří s ním jednolitý celek.
-1 CZ 13773 Ul
Je rovněž podstatné, že ochranný rukávec je vytvořen z netkané textilie, že ochranný plášť je vyroben z netkané příze na bázi polyetylénu nebo polyamidu nebo polyesteru, že vytvrditelná hmota je tvořena pryskyřicí, a to buď polyesterovou nebo epoxidovou nebo polyuretanovou.
Konečně je podstatné, že po obvodu vnitřního povrchu ochranného rukávce mohou být zabudovány alespoň dvě sady kabelových vedení, přičemž ve výhodném provedení jsou tyto sady kabelových vedení na vnitřním povrchu ochranného rukávce zabudovány protilehle.
Podle technického řešení se dosahuje vyššího účinku v tom, že při jednoduché a snadné montáži zajišťuje dokonalé přilnutí vkládaného vedení ke stávajícímu potrubí, přičemž je zajištěna jeho dostatečná ochrana před možným poškozením, a to jak při ukládání tak po instalaci proti působení vnějších vlivů, jako jsou rychle proudící předměty při návalových nátocích odpadní vody v potrubí nebo nepříznivé dynamické účinky vlivem nahodilých zatížení, kdy vzniká možnost uvolnění starého ostění a jeho přímé působení na vnější povrch vystýlky. Rovněž jsou kabelová vedení ochráněna před vlivy servisních operací, jako je čištění potrubního řádu vysokotlakými dýzami, řetězovými frézami a jinými mechanickými prostředky. Dále se metoda vyznačuje jednoduchou přípravou trasování kabelového vedení v daném profilu po obvodě potrubí, a to již při výrobě ochranného rukávce na základě projektu nebo revizního měření výchozího stavu televizní kamerou. Umožňuje to minout přípojky a odbočky v potrubí bez použití drahých potrubních robotů pro tento účel vyvinutých. Metoda má tedy významný vliv na investiční náklad hotového díla.
Popis obrázků na připojených výkresech
Konkrétní příklady provedení technického řešení jsou schematicky znázorněny na připojených výkresech, kde:
obr. 1 představuje řez potrubím se vtaženým ochranným rukávcem v základním provedení, opatřeným jednou soustavou kabelových vedení, obr. 2 je řez potrubím opatřeným kompletní výstelkou s použitím základního ochranného rukávce z obr. 1, obr. 3 je řez potrubím se vtaženým ochranným rukávcem v jeho alternativním provedení, opatřeným dvěma soustavami kabelových vedení, obr. 4 je řez potrubím opatřeným dvouvrstvou sendvičovou výstelkou, obr. 5 je znázornění první fáze montážního postupu instalace výstelky při vkládání ochranného rukávce, obr. 6 je znázornění druhé fáze montážního postupu instalace výstelky při překrývání ochranného rukávce krycím ochranným pláštěm.
Příklady provedení
Výstelka pro instalaci kabelových vedení 3 sestává při základním provedení v konečném stavu po zabudování do potrubí i z ochranného rukávce 2, vyrobeného s výhodou z netkané textilie, na jehož vnitřním povrchu 21 je uchyceno alespoň jedno kabelové vedení 3, popřípadě jejich sada, jak je patrné zejména z obr. 2. Kabelové vedení 3 je tvořeno buď přímo vlastním kabelem či vodičem opatřeným příslušnou izolací a nebo dutým trubkovým profilem pro vkládání kabelů či jiných vodičů. Celý vnitřní povrch 21 ochranného rukávce 2 je opatřen krycím ochranným pláštěm 4, vyrobeným z netkané příze a přesyceným vytvrditelnou hmotou, kde tento ochranný plášť 4 je vlivem polymerace vytvrditelné hmoty s ochranným rukávcem 2 pevně spojen a tvoří s ním jednolitý celek.
Při požadavku instalace telekomunikačních či jiných rozvodů do stávající potrubní sítě se nejdříve do stávajícího potrubí 1 vtáhne ve složeném stavu ohebný ochranný rukávec 2, k jehož vnitřnímu povrchu 21 jsou uchycena dutá kabelová vedení 3, jak je znázorněno na obr. 1, tvořená buď
-2CZ 13773 Ul přímo vodiči nebo dutými trubkovými profily. Následně je dovnitř ochranného rukávce 2 vháněno tlakové médium, například vzduch, který tento ochranný rukávec 2 nafoukne a přitlačí vnějším povrchem 22 ke stěnám stávajícího potrubí I. Poté se do takto připraveného ochranného rukávce 2 instaluje a zavede krycí ochranný plášť 4, který je dostatečně přesycený vytvrditelnou hmotou, například pryskyřicí, a to buď polyesterovou, epoxidovou nebo polyuretanovou. Materiál příze pro výrobu ochranného pláště 4 může být například na bázi polyetylénu, polyamidu či polyesteru.
Po určité časové prodlevě, která může být zkrácena vháněním teplého média, například vzduchu, vody nebo vodní páry, popřípadě protažením UV-lampy při užití fotosenzitivní pryskyřice, dojde k polymeraci ochranného pláště 4, čímž dojde nejen k překrytí ochranného rukávce 2, a na něm uchycených kabelových vedení 3, ale rovněž k vytvoření jednolitého hladkého krytu pro sanaci stávajícího vnitřního povrchu potrubí L Do takto instalovaných výstelek lze pak kdykoliv v budoucnu vkládat různé kabely či vodiče libovolných telekomunikačních rozvodů.
Popsané provedení výstelky není jediným možným řešením podle technického řešení ale dle rozměrů sanovaného potrubí I může být k vnitřnímu povrchu 21 ochranného rukávce připevněno více sad kabelových vedení 3, například dvě protilehle sobě, jak je znázorněno na obr. 3. Je rovněž možné do potrubí i ukládat postupně více jak jednu výstelku a vytvářet tak vícevrstvou sendvičovou strukturu výstelek, jak je patrné z obr. 4.
Konkrétní postupy instalace kabelových vedení do potrubních sítí podle technického řešení jsou patrné z následně popsaných příkladů:
Příklad 1
Do sanovaného potrubí 1 o průměru DN 600 mm a délce 50 m je nutno připravit kabelové vedení 3, respektive předem určený počet pěti dutých trubkových profilů určených ke vkládání kabelů, pro instalaci telefonní sítě. Po důkladném tlakovém očištění ostění potrubí i byl pomocí kanalizačního robota zaveden do potrubí ocelový drát, pomocí něhož se dále zavádí tažné ocelové lano 5 nutné pro vtahování ochranného rukávce. Pomocí mechanického vrátku 6 se vtahuje do potrubí ochranný rukávec 2, který je vyroben z netkané polyesterové příze, na jehož vnitřním povrchu 21 byla uchycena sada pěti kabelových vedení 3 o vnitřním průměru DN 6 mm. Po vtažení ochranného rukávce 2 do celé délky potrubí I se na jeho konec připojila hadice kompresoru a do ochranného rukávce 2 se pod tlakem 0,5 baru začal vhánět vzduch, čímž došlo k přitlačení ochranného rukávce 2 ke stěnám potrubí 1. Ochranný rukávec 2 musel být v potrubí umístěn tak, aby nedošlo k překrytí dutých ochranných trubic pro kabelové vedení 3 se stávajícími kanalizačními přípojkami. Následně se do takto připraveného profilu potrubí i pomocí zaváděcího kolena nainstaloval krycí ochranný plášť 4 přesycený polyesterovou pryskyřicí. Po dokončení vytvrzovacího procesu, tedy polymeraci, byl takto sanovaný kanalizační úsek připraven k instalaci telekomunikačních kabelů.
Příklad 2
Postup byl analogický s příkladem 1 s tím rozdílem, že do potrubí i byl vkládán ochranný rukávec 2 vyrobený z netkané polypropylenové textilie, do jehož struktury byly uchyceny protilehle dvě sady kabelů informační sítě s dostatečnou rezervou pro připojení v revizních kanalizačních šachtách, respektive v nich ukrytých rozvaděčích. Ochranný plášť 4 byl v tomto případě nasycen epoxidovou pryskyřicí.
Příklad 3
Do sanovaného potrubí 4 opatřeného výstelkou instalovanou podle příkladu 1 bylo správcem kanalizační sítě rozhodnuto uložit další sadu kabelových vedení 3. Proto se do potrubí I nasunul ochranný rukávec 2 se čtyřmi ochrannými trubkovými profily pro kabelové vedení 2, který byl prostorově pootočen tak, aby trubkové profily neprotínaly místa kanalizačních přípojek a zároveň se nekryly s prvotním uspořádáním ochranných trubkových profilů s původní sanace potrubí
-3 CZ 13773 Ul
i. Po nafouknutí ochranného rukávce 2 se do něj vložil ochranný plášť 4, po jehož polymeraci vznikla v potrubí 1 sendvičová dvouvrstvá sanační vystýlka.
Průmyslová využitelnost
Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí, podle technického řešení může být s výhodou využita v lokalitách, kde je výhodné spojit investici výstavby sdělovacích sítí a sanaci potrubí jiných inženýrských sítí nebo není možná jiná levnější metoda výstavby výkopovou metodou. Jedná se například o hustě osídlené oblasti s dokončenými zánovními komunikacemi, historická jádra měst, frekventované komunikační dopravní tepny, kde by páteř sdělovací sítě procházela rozsáhlými komplexy budov a bylo by nákladné je obcházet průmyslové objekty, kde výkopové metody mohou zastavit, ohrozit nebo omezit provoz, kde by běžná metoda narušila již rostoucí vegetaci a všude tam kde se majitel nebo provozovatel potrubní sítě rozhodne kabelová vedení takto zřízená pronajmout okolním dostupným subjektům za účelem zajištění dalších příjmů urychlujících návratnost investice sanace potrubí dané lokality.

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí, obsahující ochranný rukávec se zabudovaným kabelovým vedením, vyznačující se tím, že sestává alespoň z jednoho ochranného rukávce (2), na jehož vnitřním povrchu (21) je uchyceno minimálně jedno kabelové vedení (3) a který je přitlačen na povrch stávajícího potrubí (1), a z krycího ochranného pláště (4), vyrobeného z netkané textilie a přesyceného vytvrditelnou hmotou, kde ochranný plášť (4) je vlivem polymerace vytvrditelné hmoty s ochranným rukávcem (2) pevně spojen a tvoří s ním jednolitý celek.
  2. 2. Výstelka podle nároku 1, vyznačující se tím, že ochranný rukávec (2) je vytvořen z netkané textilie.
  3. 3. Výstelka podle nároku 1, vyznačující se tím, že ochranný plášť (4) je vyroben z netkané příze na bázi polyetylénu nebo polyamidu nebo polyesteru.
  4. 4. Výstelka podle nároku 1, vyznačující se tím, že vytvrditelná hmota je tvořena pryskyřicí, a to buď polyesterovou nebo epoxidovou nebo polyuretanovou.
  5. 5. Výstelka podle některého z nároků 1, 2,3, 4, vyznačujícíse t í m , že po obvodu vnitřního povrchu (21) ochranného rukávce (2) jsou zabudovány alespoň dvě sady kabelových vedení (3).
  6. 6. Výstelka podle nároku 5, vyznačující se tím, že sady kabelových vedení (3) jsou na vnitřním povrchu (21) ochranného rukávce (2) zabudovány protilehle.
CZ200314624U 2003-09-15 2003-09-15 Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí CZ13773U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314624U CZ13773U1 (cs) 2003-09-15 2003-09-15 Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314624U CZ13773U1 (cs) 2003-09-15 2003-09-15 Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13773U1 true CZ13773U1 (cs) 2003-10-21

Family

ID=29591668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200314624U CZ13773U1 (cs) 2003-09-15 2003-09-15 Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13773U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK18842000A3 (sk) Spôsob ukladania dátových káblov
US20010017163A1 (en) Communications conduit installation and conduit-containing product suitable for use therein
US4434115A (en) Method for remote lining of side connections
US20010010781A1 (en) Method of laying data cables and the like in underground pipes and pipe-cable combinations
KR20160145977A (ko) 형상기억합금이 삽입된 관거 보수보강용 튜브
CA2334017A1 (en) Method for installing at least one pipe line and/or an empty conduit in supply and sanitation pipes which have already been laid, especially in sewer pipe systems or networks and similar
CZ13773U1 (cs) Výstelka pro instalaci kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí
CZ20032484A3 (cs) Způsob instalace kabelových vedení do potrubních systémů, zejména kanalizačních systémů nebo sítí, a výstelka pro realizaci tohoto způsobu
US20050257846A1 (en) Method and apparatus for abandoning a sewer pipe using a cured in place sewer plug
US20210285590A1 (en) Methods, systems, and apparatus for providing access for telecommunication cables in utility piping
US20030002923A1 (en) Internal liner for fastening cables in a waste-water pipe
DE10221550B4 (de) Verfahren zur Verlegung von zusätzlichen Leitungen in vorhandenen Rohrleitungen mittels eines Rohres oder Schlauches und einer über ein Befüllrohr hinzugefügten Klebe- und Verfüllmasse
EP2322836B1 (en) Method to carry out a branching point of a pipe line under repair
JP4364568B2 (ja) 管路形成方法及び管路構造
JP3422245B2 (ja) 光ファイバー敷設対応更生工法
CN1619905A (zh) 线缆系统和铺设线缆的方法
CN217246448U (zh) 一种永临结合的消防管道系统
KR20090111192A (ko) 맨홀과 맨홀 사이 전선관 설치장치 및 이를 이용한 맨홀과맨홀 사이 전선관 시공방법
EP1390658B1 (en) Method and device for laying a separate channel inside a fluid carrying duct
JP4025124B2 (ja) 既設管路の更生方法及び通信ケーブル敷設方法
KR20090014562A (ko) 지중선 보호관의 이음방법
JPH08338061A (ja) 既設埋設管渠を利用した情報通信ネットワークの構築方法
US6889712B2 (en) Device for fixing a cable in a pipe
JP2002305821A (ja) 地中管路内への通信ケーブル敷設用管内作業装置及び通信ケーブル敷設方法
JP2003166283A (ja) 本管用補修管材および下水道本管補修方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20031021

MK1K Utility model expired

Effective date: 20070915