CZ13442U1 - Ohýbací zařízení - Google Patents

Ohýbací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ13442U1
CZ13442U1 CZ200314201U CZ200314201U CZ13442U1 CZ 13442 U1 CZ13442 U1 CZ 13442U1 CZ 200314201 U CZ200314201 U CZ 200314201U CZ 200314201 U CZ200314201 U CZ 200314201U CZ 13442 U1 CZ13442 U1 CZ 13442U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bending
darkness
roller
main
tube
Prior art date
Application number
CZ200314201U
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Krejčík
Karel Ing. Vondráček
Original Assignee
Msv Systems Cz S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Msv Systems Cz S. R. O. filed Critical Msv Systems Cz S. R. O.
Priority to CZ200314201U priority Critical patent/CZ13442U1/cs
Publication of CZ13442U1 publication Critical patent/CZ13442U1/cs

Links

Landscapes

  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)

Description

Ohýbací zařízení
Oblast techniky
Technické řešení se týká ohýbacího zařízení pro ohýbání trubek, zejména trubek palivových a brzdových rozvodů automobilů, které obsahuje upínací zařízení ohýbané trubky a alespoň jednu ohýbací hlavu s hlavní ohýbací kladkou, kolem které je vratně přestavitelně po kruhové dráze v rovině ohýbání uspořádáno alespoň jedno ohýbací těleso, přičemž alespoň jedné ohýbací hlavě je přiřaditelný vnitřní tm, který je lineárně vratně přestavitelný svým předním koncem směrem mezi pracovní plochy hlavní ohýbací kladky a ohýbacího tělesa.
Dosavadní stav techniky
Při ohýbání trubek dochází v místě ohybu k menší či větší deformaci průřezu trubky, který potom není např. kruhový jako před ohýbání, ale je oválný, což je v některých aplikacích ohýbaných trubek nevýhodné. Je známo, např. z US 6 009 737, DE 100 20 728 či DE 100 20 725, ohýbání trubek na ohýbacích strojích, v nichž je ohýbaná trubka před svým ohnutím jedním svým koncem upnuta do polohovacího upínacího zařízení a je postupně ohýbána od svého volného konce. Po15 lohovací upínací zařízení zajišťuje jednak postupné posouvání trubky po jednotlivých ohýbacích krocích do místa ohýbání a jednak zajišťuje natáčení trubky kolem její podélné osy do jednotlivých rovin ohýbání tak, aby prováděné ohyby měli správnou prostorovou orientaci. V případě, že je nutno zabránit deformaci trubky v místě ohybu, používá se vnitřní tm zasunutý do ohýbané trubky od upnutého konce trubky. Vnitřní tm je suvně ve směru své délky uložen v polohovacím zařízení a je na svém konci uvnitř trubky ohebný, přičemž tento konec se ohýbá společně s ohýbanou trubkou a drží stěny ohýbané části trubky během ohýbání svým vnějším povrchem v původním tvaru. Nevýhodou známých uspořádání je jejich nepoužitelnost pro ohýbání trubek opatřených koncovkami, protože tyto trubky buď není možno upnout v polohovacím zařízení nebo vnitřní tm nelze prostrčit dutinou trubky až do místa ohybu. Také je obtížná použitelnost tohoto systému u trubek, které jsou již opatřeny alespoň jedním ohybem a/nebo zúžením, např. při dokončovacích ohybech atd., kdy také není možno dostat tm vnitřním prostorem trubky od místa upnutí trubky až do místa ohybu trubky. Další nevýhodou je konstrukce ohybného konce vnitřního tmu pro ohýbání trubek malých průměrů, např. trubek brzdových a palivových rozvodů automobilů a také jejich uložení v polohovacím zařízení ohýbané trubky.
Jsou také známa, např. z CZ PV 2001-747, ohýbací zařízení, která obsahují upínací prostředek ohýbané trubky a soustavu samostatných ohýbacích hlav s např. ručním nebo strojním pohonem. Jednotlivé ohýbací hlavy jsou uspořádány a orientovány v prostoru tak, že jsou přestavitelně mezi svou klidovou polohu, ve které nebrání ohýbané trubce v pohybu, a svou pracovní polohou, ve které jsou připraveny k ohýbání trubky nacházející se mezi ohýbacími nástroji příslušné ohýbací hlavy. Ohýbací nástroje jsou tvořeny hlavní ohýbací kladkou a ohýbacím tělesem, např. pomocnou ohýbací kladkou nebo kamenem, které je uloženo vratně přestavitelně po kruhové dráze kolem hlavní ohýbací kladky. Ohýbaná trubka je v upínacím prostředku upnuta buď svým jedním koncem nebo svou částí mezi oběma konci, např. svou střední částí. Ohýbaná trubka se ohýbá postupně buď od místa svého upnutí směrem k volnému konci nebo naopak postupně od svého volného konce k místu svého upnutí. Nevýhodou tohoto uspořádání je absence používání vnitřních tmů, jejichž realizace doposud známými prostředky by byla značně složitá, drahá a tudíž neekonomická.
Cílem technického řešení je zjednodušit ohýbací zařízení při používání vnitřních tmů.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo ohýbacím zařízením, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní tm v pracovní poloze ohýbací hlavy leží svou podélnou osou v rovině ohýbání a je v rovině ohýbání vratně přestavitelný po kruhové dráze kolem hlavní ohýbací kladky a je situován proti volnému konci ohýbané trubky v ose volného konce ohýbané trubky. Toto uspořádání je jednoduché
-1 CZ 13442 Ul levné a účinné, přičemž je možno jej i dodatečně implementovat do stávajících konstrukcí ohýbacích strojů. Pro další zjednodušení konstrukce ohýbacího stroje je výhodné, je-li vnitřní tm tvořen neohebnou tyčí a je mu přiřazen doraz pro vymezení vysunutí vnitřního tmu předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky mezi hlavní ohýbací kladkou a ohýbacím tělesem, což zajišťuje automatické udržování předního konce vnitřního tmu v úrovni ohýbání trubky i při postupně se přesunující úrovni ohýbání trubky směrem k jejímu volnému konci. Vnitřní tm je s výhodou uložen v trubkovém vedení a doraz pro vymezení vysunutí vnitřního tmu předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky mezi hlavní ohýbací kladkou a ohýbacím tělesem je tvořen maticí našroubovanou na zadní části vnitřního tmu za trubkovým vedením, což je jednoduchá, spolehlivá a trvanlivá konstrukce. Podle jednoho výhodného provedení je vnitřní tm implementován do ohýbací hlavy, která obsahuje dutý čep, v jehož dutině je lineárně přestavitelně v axiálním směru bez možnosti otáčení okolo své podélné osy uložen středový tm, na jehož konci je uložena hlavní ohýbací kladka, přičemž na dutém čepu a středovém tmu je otočně okolo podélné osy dutého čepu a středového tmu a současně lineárně přestavitelně spolu se středovým trnem ve směru podélné osy dutého čepu uloženo ovládací pouzdro, na kterém jsou uloženy vnitřní tm a ohýbací těleso. Vnitřní tm a ohýbací těleso jsou s výhodou uloženy na pomocné desce, která je odnímatelně uložena na ovládacím pouzdru, což je výhodné z hlediska vyměnitelnosti ohýbacích nástrojů např. při změně parametrů prováděných ohybů, kdy je možno si předem připravit novou pomocnou desku s novými ohýbacími nástroji a vnitřním trnem. Podle jednoho výhodného provedení je ohýbací těleso uloženo vratně přestavitelně v radiálním směru vůči hlavní ohýbací kladce, což je výhodné zejména pro bezpečné zavádění ohýbané trubky mezi ohýbací nástroje. Podle jednoho výhodného provedení je ohýbací těleso tvořeno pomocnou ohýbací kladkou, přičemž podle jiného výhodného provedení je ohýbací těleso tvořeno ohýbacím kamenem. Obě tato provedení jsou spolehlivá a funkční. Přitom je ohýbací kámen podélný a je situován tangenciálně k hlavní ohýbací kladce a je opatřen podélnou drážkou, kterou je odpružené uložen na společném nosném prostředku vnitřního tmu a ohýbacího tělesa.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je schematicky znázorněno na výkresech, kde ukazuje obr. 1 axonometrický pohled na ohýbací hlavu s ručním pohonem před začátkem ohýbání, obr. 2 částečný řez ohýbací hlavou s ručním pohonem před začátkem ohýbání, obr. 3 částečný řez ohýbací hlavou s ručním pohonem v poloze trubky ohnuté o 90° s vloženým vnitřním trnem, obr. 4 částečný řez ohýbací hlavou s ručním pohonem v poloze trubky ohnuté o 90° s vytaženým vnitřním trnem.
Příklady provedení technického řešení
Technické řešení bude vysvětleno na příkladu provedení známého ohýbacího stroje obsahujícího rám, na kterém je pevně uložen upínací prostředek ohýbané trubky, přičemž mimo prostor zaujímaný ohýbanou trubkou jsou ve svých klidových polohách uloženy jednotlivé ohýbací hlavy opatřené ohýbacími nástroji, jimiž se realizují jednotlivé ohýbací operace. Ohýbací nástroje jednotlivých ohýbacích hlav jsou orientovány v jednotlivých rovinách ohýbacích nástrojů, které jsou rovnoběžné s příslušnými rovinami ohýbání trubky a pro uskutečnění ohybu se jednotlivé ohýbací hlavy vysunou k ohýbané trubce svými ohýbacími nástroji do roviny ohýbání trubky, ve kterých prochází ohýbaná trubka 10 mezi ohýbacími nástroji příslušné ohýbací hlavy. Po provedení ohybu se ohýbací nástroje ohýbací hlavy zasunou zpět do své klidové polohy. Podle požadovaného počtu a tvaru ohybů je na rámu ohýbacího stroje uložen příslušný počet ohýbacích hlav. Projeden výsledný ohyb trubky může být použito i několik ohýbacích hlav, např. pokud je třeba v příslušném místě ohnout trubku 10 v několika rovinách. Ohýbací stroj může mít buď ruční nebo strojní nebo i kombinovaný pohon všech nebo jen některých částí, přičemž případné strojní pohony mohou být napojeny na vhodné řídicí zařízení.
Příkladné provedení ohýbací hlavy je známo např. z CZ PV 2001-747. Proto bude následovat jen stručný popis známých uzlů ohýbací hlavy.
-2CZ 13442 Ul
Ohýbací hlava obsahuje upevňovací třmen I, který je uložen na dutém čepu 2, v jehož dutině je lineárně přestavitelně v axiálním směru bez možnosti otáčení okolo své podélné osy, která je totožná s podélnou osou dutiny dutého čepu 2, uložen středový tm 3. Ohýbací hlava je opatřena aretačním ústrojím axiální polohy středového tmu 3 v dutém čepu 2 v klidové poloze a v pra5 covní poloze v příslušné rovině ohybu. Ve znázorněném známém příkladu provedení obsahuje aretační ústrojí aretační čep 6 přestavitelně v radiálním směru uložený v dutém čepu 2 a svým předním koncem přiřadíteIný aretačním otvorům ve středovém tmu 3. Ve znázorněném příkladu provedení je pohyb ohýbacích nástrojů z klidové do pracovní polohy a zpět zajištěn ručním ovládáním obsluhou, ale tento může být také zajištěn neznázoměným strojním pohonem, např. polo mocí elektrického, pneumatického nebo hydraulického pohonu atd.
Na horním konci středového tmu 3 je otočně okolo podélné osy středového tmu 3 uložena hlavní ohýbací kladka 4 opatřená na části svého vnějšího obvodu tvarovou drážkou 40 pro ohýbanou trubku 10 a na zbývající části svého obvodu je opatřena odlehčením 4L Pro své otáčení na středovém tmu 3 je hlavní ohýbací kladka 4 spřažena s pohonem, např. s ručním pohonem tvořeným ovládací páčkou 42 nebo je spřažena s vhodným strojním pohonem. Hlavní ohýbací kladka 4 může být provedena i bez tvarové drážky 40 a odlehčení 41 nebo může být tvarová drážka 40 nahrazena kombinací jinak vhodně tvarovaných ploch atd. Hlavní ohýbací kladka 4 je podepřena příložkou 30 uloženou na středovém tmu 3.
Na dutém čepu 2 je otočně okolo společné podélné osy dutého čepu 2 a středového tmu 3 ulo20 ženo ovládací pouzdro 5, které je na dutém čepu 2 společně se středovým trnem 3 lineárně přestavitelné ve směru podélné osy dutého čepu 2. Ovládací pouzdro 5 se při vlastním ohýbání otáčí vůči středovému tmu 3 okolo společné podélné osy dutého čepu 2 a středového trnu 3, přičemž středový tm 3 se neotáčí. Ovládací pouzdro 5 je pro zabezpečení svého otočného pohybu spřaženo s vhodnými pohony, např. znázorněnou mění pákou 52 radiálně uloženou na ovládacím pouzdru 5, nebo vhodným strojním pohonem, např. elektrickým pohonem, pneumatickým pohonem, hydraulickým pohonem atd.
Ovládací pouzdro 5 je v radiálním směru opatřeno nosným ramenem 50, na kterém je odnímatelně uložena pomocná deska 500, na které je rovnoběžně s podélnou osou středového tmu 3 uložen čep 551, na kterém je uloženo ohýbací těleso s tvarovou drážkou 510 pro ohýbanou trubku 10 situovanou proti tvarové drážce 40 hlavní ohýbací kladky 4.
Rovina souměrnosti tvarové drážky 510 na ohýbacím tělese leží v rovině souměrnosti tvarové drážky 40 na hlavní ohýbací kladce 4. Rovina souměrnosti obou tvarových drážek 510, 40 je rovinou ohýbacích nástrojů příslušné ohýbací hlavy a v pracovní poloze ohýbací hlavy leží v rovině ohýbání trubky 10, ve které též leží podélná osa ohýbané trubky 10. Rovina ohýbacích nástrojů příslušné ohýbací hlavy je kolmá na podélnou osu dutého čepu 2 a středového tmu 3.
Ve znázorněném příkladu provedení je ohýbací těleso tvořeno podélným ohýbacím kamenem 55 opatřeným podélnou drážkou 550, kterou je ohýbací kámen 55 lineárně přestavitelně a současně otočně uložen na čepu 551. Na své straně přilehlé k hlavní ohýbací kladce 4 je ohýbací kámen 55 opatřen tvarovou drážkou 510. Svým předním koncem 553 je ohýbací kámen 55 situován v úrovni před začátkem ohybu, viz obr. 2, přičemž ohýbací kámen 55 je svojí délkou situován tangenciálně k tvarové drážce 40 hlavní ohýbací kladky 4. Ohýbací kámen 55 je ve své podélné drážce 550 opatřen zajišťovacím prostředkem pro nastavení předního konce 553 ohýbacího kamene 55 do výchozí polohy před ohýbáním, kteiý může být tvořen např. tlačnou pružinou 552 situovanou mezi čepem 551 a protilehlou koncovou stranou podélné drážky 550. Ohýbací kámen
55 může být na pomocné desce 500 uložen přestavitelně v radiálním směru vůči hlavní ohýbací kladce 4, např. pomocí mechanismu s manuálním pohonem tvořeným pákou 7 nebo pomocí strojního pohonu. V neznázoměném příkladu provedení je ohýbací těleso tvořeno pomocnou ohýbací kladkou uloženou otočně na čepu 551 a s tvarovou drážkou pro ohýbanou trubku 10 vytvořenou na celém svém obvodu.
Na pomocné desce 500 je uložen vnitřní tm 501, kteiý je svou podélnou osou 5010 alespoň v pracovní poloze ohýbací hlavy situován v rovině ohýbacích nástrojů, přičemž svým předním koncem směřuje do prostoru vymezeného tvarovými drážkami 40, 510 ohýbacích nástrojů tan-3CZ 13442 Ul genciálně k ohýbacím nástrojům. V pracovní poloze ohýbací hlavy je vnitřní tm 501 situován svou podélnou osou 5010 v podélné ose přilehlého konce ohýbané trubky 10 proti tomuto konci ohýbané trubky 10, která prochází mezi ohýbacími nástroji příslušné ohýbací hlavy, přičemž vnitřní tm 501 je lineárně přestavitelný ve směru své podélné osy 5010. Vnitřní tm 501 je tak v pracovní poloze ohýbací hlavy otočný okolo podélné osy dutého čepu 2 a středového tmu 3, která je příčná k jeho podélné ose 5010, přičemž stále leží svou podélnou osou 5010 v rovině ohýbání, směřuje do prostoru vymezeného tvarovými drážkami 40, 510 ohýbacích nástrojů tangenciálně k ohýbacím nástrojům a je souosý s proti němu ležícím koncem ohýbané trubky 10, přičemž je zasunutelný do tohoto konce ohýbané trubky 10.
Ve znázorněném příkladu provedení je vnitřní tm 501 tvořen pevnou, tj. při ohýbání trubky 10 neohebnou, tyčí, která má tvar a velikost průřezu odpovídající tvaru a velikosti průřezu dutiny ohýbané trubky 10. Vnitřní tm 501 je suvně uložen v lineárním trubkovém vedení 502, které je pevně uloženo v držáku 503 pevně uloženém na pomocné desce 500. Protože se místo ohýbání ohýbané trubky 10 mezi ohýbacími nástroji během ohýbání trubky 10 postupně posouvá od místa začátku ohybu, viz obr. 2, k místu konce ohybu, viz obr. 3, tj. směrem k volnému konci ohýbané trubky 10, je zařízení opatřeno dorazem pro vymezení vysunutí pevného vnitřního tmu 501 předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky 10 mezi hlavní ohýbací kladkou 4 a ohýbacím tělesem, který zajišťuje, že přední konec vnitřního tmu 501 je při ohýbání trubky 10 trvale situován v úrovni místa ohýbání mezi ohýbacími nástroji, protože se při ohýbání zvětšuje vzdálenost L konce ohýbané trubky 10 od dorazu vnitřního tmu 501, viz obr. 2 a 3. Vnitřní tm 501 se tak postupně sám vysouvá z ohýbané trubky 10. Doraz pro vymezení vysunutí pevného vnitřního tmu 501 předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky 10 mezi hlavní ohýbací kladkou 4 a ohýbacím tělesem může být tvořen maticí 504 našroubovanou na zadní části vnitřního tmu 501 za trubkovým vedením 502. V neznázoměném příkladu provedení je vnitřní tm 501 na ohýbací hlavě uložen jiným vhodným způsobem. Vnitřní tm 501 je ve znázorněném příkladu provedení ovládán měně. V neznázoměném příkladu provedení je vnitřní tm 501 spřažen s vhodným strojním pohonem.
V neznázoměném příkladu provedení je vnitřní tm 501 opatřen ohebnou přední koncovou částí, která může být v ohýbané trubce 10 zasunuta i více než jen předním koncem do úrovně místa ohýbání, čemuž může být přizpůsobena konstrukce a povaha dorazu atd., což již spadá do rámce běžných odborných znalostí.
Prvky a části ohýbací hlavy uložené ve znázorněném příkladu provedení na pomocné desce 500 mohou být uloženy také přímo na pomocném ramenu 50, ěi přímo na pouzdru 5, čímž se sníží počet používaných součástí. Použití pomocné desky 500 je výhodné zejména proto, že to umožňuje rychlou výměnu celé pomocné desky 500 za jinou s jinými ohýbacími nástroji, čímž se sníží prostoje ohýbacího stroje.
Ohýbací hlava je opatřena vhodným dorazovým ústrojím pro vymezení velikosti ohybu ohýbané trubky JO vymezením velikosti úhlového pootočení ovládacího pouzdra 5 okolo podélné osy dutého čepu 2 a středového tmu 3, např. dorazovou plochou 53 na ovládacím pouzdru 5 a tyčovým dorazem 54 nastavitelně uspořádaným na dutém čepu 2.
Ohýbací stroj pracuje tak, že před začátkem ohýbání je ohýbaná trubka 10 upnuta v neznázoměném upínacím prostředku, přičemž ohýbací nástroje každé ohýbací hlavy jsou situovány v klidové poloze. Ohýbání se provádí postupně jednotlivými ohýbacími hlavami tak, že se u každé ohýbací hlavy středový tm 3 spolu s ovládacím pouzdrem 5 vysune ohýbacími nástroji z klidové polohy do pracovní polohy, v níž rovina pracovních nástrojů příslušné ohýbací hlavy leží v příslušné rovině ohýbání. Ohýbaná trubka 10 se přitom dostane mezi hlavní ohýbací kladku 4 a ohýbací těleso a v této poloze se středový tm 3 v dutém čepu 2 zaaretuje, hlavní ohýbací kladka 4 se svou tvarovou drážkou 40 otočí proti tvarové drážce 510 ohýbacího tělesa a ohýbaná trubka 10 se uzavře mezi tvarovými drážkami 40 a 510 ohýbacích nástrojů. V této poloze je vnitřní tm 501 situován svým koncem před začátkem dutiny ohýbané trubky 10, přičemž je souosý (nebo se nastaví do souosé polohy) s přilehlým koncem ohýbané trubky 10. Následně se vnitřní tm 501 svou přední částí zasune do přilehlého volného konce ohýbané trubky 10, kde je svým předním
-4CZ 13442 Ul koncem situován v úrovni začátku ohybu, viz obr. 2. Ovládací pouzdro 5 se otočí okolo podélné osy dutého čepu 2 a středového tmu 3 a ohýbací těleso se pohybuje po kruhové dráze kolem hlavní ohýbací kladky 4 a odvaluje se po ohýbané trubce 10. Současně s otáčením . ovládacího pouzdra 5 svou podélnou osou 5010 v rovině ohýbání trubky 10 otáčí (okolo podélné/osy dutého čepu 2 a středového tmu 3) i vnitřní tm 501, přičemž si tento zachovává své tangenciální postavení vůči hlavní ohýbací kladce 4 a ohýbacímu tělesu. Přední konec ohýbané trubký 10 se postupným opásáváním hlavní ohýbací kladky 4 postupně vzdaluje od dorazu omezujícího vysouvání vnitřního tmu 501, viz obr. 2 a 3, čímž se vnitřní tm 501 sám postupně vysouvá z ohýbané trubky 10, přičemž přední konec vnitřního tmu 501 se vždy nachází v právě ohýbané oblasti ohýbané trubky 10, viz obr. 2 a 3, a nebrání tak ohýbání trubky 10, přičemž zajišťuje zachování výchozího tvaru průřezu ohýbané trubky 10. Po dosažení určeného úhlu ohybu se otáčivý pohyb ovládacího pouzdra 5 zastaví, vnitřní tm 501 se vysune z ohýbané trubky 10, viz obr. 4, a ovládací pouzdro 5 se i s ohýbacím tělesem a vnitřním trnem 501 otočí zpět do své výchozí polohy. Potom se hlavní ohýbací kladka 4 natočí svým odlehčením 41 proti ohýbacímu tělesu, ohýbaná trubka 10 se uvolní z tvarových drážek 40, 510 ohýbacích nástrojů a středový tm 3 se spolu s ovládacím pouzdrem 5 vrátí do klidové polohy ohýbacích nástrojů.
V případě, že ohýbací stroj pracuje tak, že se ohýbaná trubka 10 ohýbá od místa svého upnutí ke svému volnému konci (v případě upnutí trubky 10 mezi oběma konci se ohýbá od místa upnutí ke každému ze svých konců) může být vnitřní tm 501 uspořádán buď na všech nebo jen na některých ohýbacích hlavách, např. na těch, jimiž se provádějí ohyby o relativně velké úhly, tj. tam kde je největší riziko deformace průřezu ohýbané trubky 10, apod.
V případě, že ohýbací stroj pracuje tak, že se ohýbaná trubka 10 postupně ohýbá od svého volného konce směrem k místu svého upnutí se vnitřní tm 501 použije pouze u prvního ohýbu atd.
Princip vnitřního tmu 501, který je situován na straně od místa upnutí ohýbané trubky 10 za hlavní ohýbací kladkou 4, a který se při ohýbání pohybuje svou podélnou osou 5010 v rovině ohybu, přičemž směřuje tečně k tvarové drážce 40 hlavní ohýbací kladky 4 a tvarové drážce 510 ohýbacího tělesa a je v tomto směru lineárně přestavitelný, je využitelný i na jiných typech ohýbacích strojů a zařízení než je znázorněný typ se samostatnými ohýbacími hlavami, např. na ohýbacích strojích obsahujících podélné lože, na němž je pojízdné polohovací a upínací zařízení ohýbané trubky, přičemž na jednom konci lože je situována hlavní ohýbací kladka, které je přiřazeno ohýbací těleso otočné okolo vertikální osy hlavní ohýbací kladky. Implementace řešení vnitřního tmu 501 podle tohoto technického řešení do jiného než zobrazeného ohýbacího zařízení je pro odborníka otázkou pouhé odborné dovednosti.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Ohýbací zařízení pro ohýbání trubek, zejména trubek palivových a brzdových rozvodů automobilů, které obsahuje upínací zařízení ohýbané trubky a alespoň jednu ohýbací hlavu s hlavní ohýbací kladkou, kolem které je vratně přestavitelně po kruhové dráze v rovině ohýbání uspořádáno alespoň jedno ohýbací těleso, přičemž alespoň jedné ohýbací hlavě je přiřaditelný vnitřní tm, který je lineárně vratně přestavitelný svým předním koncem směrem mezi pracovní plochy hlavní ohýbací kladky a ohýbacího tělesa, vyznačující se tím, že vnitřní tm (501) v pracovní poloze ohýbací hlavy leží svou podélnou osou v rovině ohýbání a je v rovině ohýbání vratně přestavitelný po kruhové dráze kolem hlavní ohýbací kladky (4) a je situován proti volnému konci ohýbané trubky (10) v ose volného konce ohýbané trubky (10).
  2. 2. Ohýbací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnitřní tm (501) je tvořen neohebnou tyčí a je mu přiřazen doraz pro vymezení vysunutí vnitřního tmu (501) předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky (10) mezi hlavní ohýbací kladkou (4) a ohýbacím tělesem.
    -5CZ 13442 Ul
  3. 3. Ohýbací zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že vnitřní tm (501) je uložen v trubkovém vedení (502) a doraz pro vymezení vysunutí vnitřního tmu (501) předním koncem do úrovně místa ohýbání trubky (10) mezi hlavní ohýbací kladkou (4) a ohýbacím tělesem je tvořen maticí (504) našroubovanou na zadní části vnitřního tmu (501) za trubkovým vedením
    5 (502).
  4. 4. Ohýbací zařízení podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že ohýbací hlava obsahuje dutý čep (2), v jehož dutině je lineárně přestavitelné v axiálním směru bez možnosti otáčení okolo své podélné osy uložen středový tm (3), na jehož konci je uložena hlavní ohýbací kladka (4), přičemž na dutém čepu (2) a středovém tmu (3) je otočně okolo podélné osy ío dutého čepu (2) a středového tmu (3) a současně lineárně přestavitelné spolu se středovým trnem (3) ve směru podélné osy dutého čepu (2) uloženo ovládací pouzdro (5), na kterém jsou uloženy vnitřní tm (501) a ohýbací těleso.
  5. 5. Ohýbací zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že vnitřní tm (501) a ohýbací těleso jsou uloženy na pomocné desce (500), která je odnímatelně uložena na ovládacím
    15 pouzdru (5).
  6. 6. Ohýbací zařízení podle kteréhokoli z nároků 4 nebo 5, vyznačující se tím, že ohýbací těleso je uloženo vratně přestavitelné v radiálním směru vůči hlavní ohýbací kladce (4).
  7. 7. Ohýbací zařízení podle kteréhokoli z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že ohýbací těleso je tvořeno pomocnou ohýbací kladkou.
    20
  8. 8. Ohýbací zařízení podle kteréhokoli z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že ohýbací těleso je tvořeno ohýbacím kamenem (55).
  9. 9. Ohýbací zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že ohýbací kámen (55) je podélný, přičemž je situován tangenciálně k hlavní ohýbací kladce (4) a je opatřen podélnou drážkou (550), kterou je odpružené uložen na společném nosném prostředku vnitřního tmu (501)
    25 a ohýbacího tělesa.
CZ200314201U 2003-04-30 2003-04-30 Ohýbací zařízení CZ13442U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314201U CZ13442U1 (cs) 2003-04-30 2003-04-30 Ohýbací zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314201U CZ13442U1 (cs) 2003-04-30 2003-04-30 Ohýbací zařízení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13442U1 true CZ13442U1 (cs) 2003-06-30

Family

ID=27674363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200314201U CZ13442U1 (cs) 2003-04-30 2003-04-30 Ohýbací zařízení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13442U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008000246A1 (de) 2007-02-22 2008-08-28 Msv Systems Cz S.R.O. Vorrichtung zum Biegen der Rohre

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008000246A1 (de) 2007-02-22 2008-08-28 Msv Systems Cz S.R.O. Vorrichtung zum Biegen der Rohre

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101640322B1 (ko) 차량 범퍼용 빔의 제조장치
EP1700647A1 (de) Biegevorrichtung für stab- und rohrförmige Werkstücke
ITRM20130259A1 (it) Macchina curvatrice del tipo a matrice e contromatrice per curvare a destra e a sinistra un pezzo allungato
EP3292944B1 (en) Support device for supporting a tube on a tube working machine, particularly a laser tube cutting machine, and tube working machine comprising such a support device
MX2010010740A (es) Tornillo provisto con un dispositivo de mordaza movil que tiene etapas de aproximacion y sujecion separadas en una matriz de maquina dobladora de tubos.
CH652947A5 (de) Drahtbiegemaschine.
EP0513864A2 (de) Verfahren zum Betrieb einer Rohrbiegemaschine
EP3183075B1 (en) Bending head, especially for an automatic bending machine
CZ13442U1 (cs) Ohýbací zařízení
JPS5850127A (ja) 金属管の曲げ装置、その作動方法、及びその作動方法を実施するための装置
US7082798B2 (en) Pipe bending machine
EP1554066B1 (de) Vorrichtung zum 3d-freiformbiegen von profilen
EP1808273B1 (en) Tube insert installing tool
SK112008A3 (sk) Zariadenie na ohýbanie rúrok
CN215657209U (zh) 一种汽车仪表板横梁的管梁加工用弯管装置
CA1170965A (en) Incremental bending method and apparatus
JP2008036675A (ja) 曲げ加工装置
GB2061789A (en) Cutting screw threads on pipes and screwing-up pipes
DE102016101908B4 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Biegen von Rohren
ITTO20000143U1 (it) Macchina per la lavorazione di profilati.
DE202004011947U1 (de) Rohrbiegevorrichtung
DE4009492C1 (en) Coil-spring end forming machine - incorporates coiling machine and three=dimensional gripping tong
DE10229652B4 (de) Schlitten für Rohrbiegemaschine
CN114367556B (zh) 一种钢结构建筑用钢管调直装置
CZ14508U1 (cs) Ohýbací hlava

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030630

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20070402

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100505

MK1K Utility model expired

Effective date: 20130430