CZ133595A3 - System for battery charging and discharging - Google Patents

System for battery charging and discharging Download PDF

Info

Publication number
CZ133595A3
CZ133595A3 CZ951335A CZ133595A CZ133595A3 CZ 133595 A3 CZ133595 A3 CZ 133595A3 CZ 951335 A CZ951335 A CZ 951335A CZ 133595 A CZ133595 A CZ 133595A CZ 133595 A3 CZ133595 A3 CZ 133595A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
battery
charging
housing
power supply
capacity
Prior art date
Application number
CZ951335A
Other languages
English (en)
Inventor
George Thomas
Original Assignee
Motorola Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola Inc filed Critical Motorola Inc
Publication of CZ133595A3 publication Critical patent/CZ133595A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J7/00Circuit arrangements for charging or depolarising batteries or for supplying loads from batteries
    • H02J7/02Circuit arrangements for charging or depolarising batteries or for supplying loads from batteries for charging batteries from ac mains by converters
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01MPROCESSES OR MEANS, e.g. BATTERIES, FOR THE DIRECT CONVERSION OF CHEMICAL ENERGY INTO ELECTRICAL ENERGY
    • H01M10/00Secondary cells; Manufacture thereof
    • H01M10/42Methods or arrangements for servicing or maintenance of secondary cells or secondary half-cells
    • H01M10/4214Arrangements for moving electrodes or electrolyte
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J7/00Circuit arrangements for charging or depolarising batteries or for supplying loads from batteries
    • H02J7/0042Circuit arrangements for charging or depolarising batteries or for supplying loads from batteries characterised by the mechanical construction
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/10Energy storage using batteries
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P70/00Climate change mitigation technologies in the production process for final industrial or consumer products
    • Y02P70/50Manufacturing or production processes characterised by the final manufactured product
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S320/00Electricity: battery or capacitor charging or discharging
    • Y10S320/17Sensing of "gassing" voltage

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)

Description

Systém pro nabíjení a vybíjení baterie
Oblast techniky
í }
r t
elektrických systémů se nabíjení a/nebo zejména pak systémů baterie k intenzivnímu cyklů.
Tento vynález se týká všeobecně a odpovídajících způsobů, týkajících vybíjení jedné nebo více baterií, a způsobů pro zlepšení způsobilosti nabíjení během nabíjecích a vybíjecích
Dosavadní stav techniky
Hermetické baterie se · schopností znovunabíjení vyžadují zařízení a metody pro rychlé znovunabití. Za rychlé nabíjení se všeobecně považuje jakýkoliv proud stejný nebo převyšující jmenovitou hodinovou proudovou zatížitelnost baterie nebo článku. Tato jmenovitá hodinová zatížitelnost se všeobecně uvádí jako kapacita (C). Kapacita je přesněji definována jako jmenovitá intenzita hodinového vybíjecího proudu na zvolené napětí, jako např. jeden volt na článek. Například článek, který má normálně stanoveno 1,5 ampérhodiny, má C zatížitelnost 1,5 ampéru. Jakýkoli nabíjecí proud článku, než 1,5 ampéru je tedy považován za rychlý Naopak, za pomalé nabíjení nebo trvalé dobíjení je obvykle považován jakýkoli proud menší než C, typicky v rozmezí od 0,1 C do 0,5 C.
který je větší nabíjecí proud.
Baterie se schopností znovunabíjení mohou být nabíjeny mnoha různými intenzitami od intenzit trvalého dobíjení jako je 0,1 C až po extrémně rychlé nabíjecí intenzity jako je 10 C. Uživatelé baterií se schopností znovunabíjení by dali přednost tomu, aby baterie zajišťovala maximální kapacitu a minimální znovunabíječí čas. Do této míry jsou žádoucí vysoké intenzity nabíjení baterií.
Naneštěstí se kapacita, kterou je bateriový článek schopen dodávat, snižuje, když se zvyšuje intenzita nabíjení. Obr.1 ukazuje vztah mezi dodavatelnou kapacitou a nabíjecí intenzitou.
Výsledkem je obvykle kompromis mezi dodavatelnou kapacitou baterie a znovunabíječí intenzitou. Obvykle tento kompromis znamená nabíjecí intenzity od 0,2C do 1,OC, aby byla zajištěna co možná nejvyšší použitelná kapacita a zároveň dodržen rozumný znovunabíjecí čas. Způsob zabezpečení vysoké dodavatelné kapacity a velmi krátkých znovunabíjecích časů, to je znovunabíjecích intenzit větších než C, by byl vysoce žádoucí a znamenal by významný přínos ke stavu techniky. Uživatelé znovunabíjecích baterií by považovali takový způsob za významné zlepšení dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Stručně, v souladu s vynálezem, je předložen systém pro nabíjení baterie. Systém obsahuje napájecí zdroj a vibrační mechanismus. Napájecí zdroj dodává proud pro baterii za účelem jejího nabíjení zatímco vibrační systém současně kmitá baterií, aby zvýšildodavatelnou kapacitu baterie.
V jiném uspořádání vynálezu zahrnuje systém pro vybíjení baterie elektrickou zátěž a vibrační mechanismus. Zátěž je elektricky připojena k baterii a vibrační mechanismus současně kmitá baterií, zatímco je tato baterie vybíjena.
Dodatečná uspořádání vynálezu zahrnuj i způsoby pro nabíjení a vybíjení baterie zatímco baterie kmitá, za účelem zvýšení dodavatelné kapacity.
Popis obrázků na výkresech
Na obr.l je graf ukazující vztah mezi dodavatelnou kapacitou baterie jako funkcí intenzity nabíjení v souladu s dosavadním stavem techniky.
Obr.2 je schematický příklad provedení bateriového článku.
Na obr.3 je přiklad provedení nabíjecího systému baterie podle uvedeného vynálezu.
Obr.4 je schematickým diagramem rádiového zařízení podle vynálezu.
Obr.5 ukazuje příklady dodavatelné kapacity baterií nabíjených v souladu s předloženým vynálezem.
Příklady provedení vynálezu
Nyní je uveden popis vynálezu, který je nejlépe pochopitelný při uvažování následujícího textu v souvislosti s výkresy, ve kterých jsou uvedena vztahová čísla. Termíny baterie a článek jsou zde užívány jako zaměnitelné a termín blok baterií je užit pro popis dvou a více navzáj em spoj ených článků.
Na obr.2 je uveden schematický pohled na baterii se schopností znovunabíjení během nabíjecího cyklu. Baterie neboli elektrochemický článek 100 má zápornou elektrodu neboli anodu 110 a kladnou elektrodu neboli katodu 120. Elektrolyt 150 zabezpečuje elektrické spojení mezi anodou 110 a katodou 120. Baterie 100 je dále připojena tak, aby mohla přijímat nabíjecí proud z napájecího zdroje 130. Napájecí zdroj 130 může být tvořen libovolným počtem různých typů zdrojů, j inými typy je z katody 150. aby se například jednou nebo více nabitými bateriemi, zdrojem střídavého proudu, zdrojem stejnosměrného proudu (takovým, aby mohl být zajištěn z transformátoru) nebo napájecích zdrojů. Během nabíjecího procesu, uvolněn kladný ion 160 a migruje elektrolytem uložil na anodě 120. Opačný proces probíhá během vybíjecího cyklu. Nabíjecí systém a způsob podle předkládaného vynálezu je použitelný pro všechny typy znovunabíjecích baterií, například olověné, NiCd, lithiové, nikl metal hydridové a podobně, avšak nejlépe přizpůsobivý je pro použití s bateriemi, kde elektrolyt 150 je v tuhém stavu nebo polymerický materiál. V těchto bateriích je obvykle positivním iontem 160 ion lithia. Proto, aby byla baterie 100 nabita, lithiové ionty 160 musí migrovat pevným polymerovým elektrolytem 150 z katody 120 k anodě 110. Ačkoli anoda a katoda jsou v těsné blízkosti, skutečnost, že elektrolyt 150 je tuhý (pevný) materiál, zabraňuje volné a rychlé migraci lithiových iontů 160 ke katodě nebo anodě během nabíjecích/vybíjecích cyklů. V systémech, kde elektrolytem 150 je kapalina, jako v olověných bateriích, je pohyb kladných iontů 160 mnohem rychlejší a rovnoměrnější.
Rychlost migrace kladných iontů 160 elektrolytem 150 je přímo úměrná iontové vodivosti elektrolytu, která naopak určuje intenzitu nabíjení baterie C. Rychlost difuse iontu mezi elektrodami tedy limituje nabíjecí/vybijecí intenzitu baterií. Protože rychlost transportu hmoty pozitivního iontu 160 je limitována základní hmotou elektrolytu 150. je efektivní horní hodnota C omezena a typicky je mnohem menší u baterií s tuhým elektrolytem než jiných typů baterií. Difuse iontů je jediný dostupný prostředek transportu hmoty u těchto typů baterií. Rychlost transportu hmoty může být měněna změnou intenzity difuse, například zvýšením teploty nebo zabezpečením transportu hmoty nuceným prouděním. Zvýšení teploty dodá do systému více energie, čímž se zvýší intenzita transportu hmoty. Na elektrodách byly nicméně shledány jiné nedostatky v účinnosti, čímž se negují kladné vlivy, zjištěné při zvýšeném přenosu hmoty. Přenos hmoty může být tedy zvýšen aplikováním způsobů nuceného proudění na elektrolyt, jako je míchání nebo třesení.
Nucené proudění třesením je používáno v průmyslu galvanického pokovování k zabezpečení větší účinnosti, hladkosti pokovování a vyšší intenzity pokovování třesením anodou, katodou, elektrolytem nebo kombinací všech tří. Protože baterie se schopností znovunabíjení jsou obvykle hermetické, je použití nuceného proudění, ať již mícháním či třesením elektrolytu obtížné, pokud není přímo nerealizovatelné. Kromě toho, pevný elektrolyt, který se nachází v některých typech baterií, rovněž neumožňuje míchání nebo třesení. To vede k výhradní závislosti iontového neboli hmotnostního transportu na difúzi v elektrolytu a/nebo elektrodách během nabíjecích a vybíjecích procesů.
Na obr.l je možno vidět, že dodavatelná kapacita baterie klesá se zvyšováním intenzity nabíjení. Aby se dosáhlo jmenovité dodavatelné kapacity baterie měla by nabíjecí intenzita být u baterií s tuhým elektrolytem menší než 1 C, typicky 0,1 až 0,5 C. Pro nabíjecí intenzity větší než C je možno vidět, že dodavatelná kapacita baterie je mezi deseti a padesáti procenty jmenovité kapacity. Bude-li například baterie nabíjena intenzitou 5 C, bude možné získat pouze zlomek kapacity baterie. Při použití nuceného proudění se tvar a poloha křivky na obr.l změní, takže vysoké nabíjecí intenzity nyní zabezpečují velkou dodavatelnou kapacitu.
Ve výhodném provedení vynálezu baterie vibruje, s výhodou na ultrazvukových kmitočtech, aby byly zabezpečeny potřebné prostředky pro transport hmoty prouděním. Vibrace na ultrazvukových kmitočtech, to je kmitočtech větších než
20,000 Hz, j sou uskutečňovány ultrazvukovým měničem. Během nabíjecích procesů zvyšují ultrazvukové vibrace baterie rychlost hmotnostního transportu primárních iontů (například lithiových iontů v lithiové baterii) elektrolytem z jedné elektrody k druhé a také uvnitř každé elektrody. Výsledné hladší pokovování a účinnější usazování kladných iontů na anodě vytváří účinnější elektrodu. Vyšší rychlost hmotnostního transportu se tedy přemění ve zvýšení způsobilosti baterie k intenzivnímu nabíjení , čímž se významně sníží nabíjecí čas této baterie.
Podle obr.3 je baterie nebo blok baterií 400 elektricky spojen s napájecím zdrojem 200. který zajišťuje nabíjecí proud baterie přes elektrické kontakty 228 a 214. Zatímco je do baterie 400 přiváděn nabíjecí proud, baterie kmitá působením vibračního prostředku 210. například ultrazvukového měniče. Vibrační prostředek 210 je umístěn v napájecím zdroji 200. Je-li například napájecím zdrojem 200 bateriový nabíječ, může tento nabíječ obsahovat ultrazvukový měnič ve svém pouzdře 230 . Mohou být použity také jiné zdroje vibrací na nižších nebo vyšších kmitočtech, zajišťovaných různými mechanickými způsoby , jako jsou jazýčkové typy vibrátorů, kotoučové motory, cívky s elektromagnetickými čepy ve svém středu (podobné solenoidu) nebo excentrické vačky. Vibrátor může být například umístěn v pouzdře nabíječe, aby zabezpečil nízkofrekvenční vibrace baterie během nabíjecího cyklu.
V jiném uspořádání může být zdroj vibrací nebo vibrační prostředek 220 umístěn v bateriovém bloku 400. Například, bateriový blok 400 sestávající z jednoho nebo více bateriových článků v pouzdře 250 obsahuje malý měnič nebo jiný zdroj vibrací 220. který po připojení k napájecímu zdroji nebo bateriovému nabíječi 200 zabezpečuje energii pro kmitání bateriového bloku 400.
Bylo rovněž zjištěno, že použitelná kapacita baterie se také zvyšuje, jestliže baterie vibruje během vybíjecího cyklu.
V tomto případě je mechanismus obdobný, avšak opačný vzhledem k tomu, co bylo zjištěno v nabíjecím cyklu, to je, že lithiový ion migruje z anody ke katodě mnohem uspořádanějším a rychlejším způsobem oproti obvyklým systémům, kde jediným mechanismem je difuse. Nucené proudění iontu během vybíjení má za následek účinnější využití elektrické energie uložené v článcích. Tak jako v nabíjecím uspořádání, může být zdroj vibrací umístěn buď v samotném bateriovém bloku nebo v zátěži nebo elektrickém zařízení 300. které je napájeno baterií. Zátěží může být například radiový vysílač, elektrické vozidlo nebo jiný typ elektrické zátěže, která spotřebovává elektrickou energii s různou intenzitou. Jiné zátěže připojené k baterii mohou být další typy elektrických zařízení, jako jsou odporové nebo aktivní zátěže. Příklady zátěží vhodných k použití s vynálezem by mohly být spotřební elektronika, přenosné počítače, přenosná rádia, přenosná světla a tak dále.
V závislosti na typu aplikace může být vibrátor spuštěn, kdykoli je zařízení nebo zátěž zapnuto nebo pouze tehdy, když velikost proudu odebíraného z baterie dosáhne nebo překročí předem určenou intenzitu, jako je např. jmenovitá kapacita. Když například elektrické vozidlo odebírá velké množství proudu během akcelerace, mohla by baterie kmitat, aby se zvýšila rychlost hmotnostního transportu iontů, čímž se zvětší použitelná kapacita baterie.
V jiném uspořádání vynálezu může výše popsaný bateriový blok nalézt zvláštní upotřebení v přenosných komunikačních aplikacích. Bateriový blok podle obr. 4 tohoto vynálezu napájí rádiové zařízení 30, sestávajícím z rádiového zařízení, jako je přenosné zařízení vyráběné firmou Motorola lne., buď v přijímacím nebo ve vysílacím režimu. Rádiové zařízení 30 obsahuje přijímací sekci 31 a vysílací sekci 32, které jakéhokoli známého obousměrné rádiové které může pracovat obsahují prostředky pro komunikaci, to je vysílání nebo příjem komunikačních signálů rádiového zařízení.
V přijímacím režimu přijímá přenosné rádiové zařízení 30 komunikační signál prostřednictvím antény 33. Přepínač 34 vysiláni/příjem (T/R) připojuje přijímaný komunikační signál do přijímače 31. Přijímač 31 přijímá a demoduluje přijímaný komunikační signál a předává jeho zvukovou složku reproduktoru 36. Odborník v daném oboru ocení, že další funkce, které zde nejsou popsány, mohou být zajištěny libovolnými vhodnými prostředky včetně řídícího prostředku (není zakreslen), který řídi celou činnost tohoto rádiového zařízení 30.
Ve vysílacím režimu jsou zvukové zprávy přiváděny z mikrofonu 37 a dále použity k modulaci nosného signálu, jak je v oboru dobře známo. Modulovaný nosný signál je pak přiveden do antény 33 přes T/R přepínač 34 za účelem vysílání komunikačního signálu. Je možné kladně hodnotit, že k rádiovému zařízení 30 může být připojen jako zdroj energie bateriový blok v souladu s principy předkládaného vynálezu.
Nyní bude uveden příklad systému a způsobu nabíjení baterie za účelem zvýšení dodavatelné kapacity.
Příklad
Byl nabíjen AA článek společnosti Asahi Chemical Company . Tento článek byla baterie s lithiovými ionty a s uhlíkovými elektrodami s jmenovitou kapacitu 350 miliampérhodin. Pro nabíjení a vybíjení baterie byl použit počítačem řízený zkoušeč bateriových cyklů s vysokou přesností. Bylo použito napětí mezi 2,5 a 4,2 V a údaje o stavu nabití baterie byly shromažďovány každých deset minut. Pro zajištění řídících hodnot byl použit nabíjecí proud v rozsahu od 50 mA do 1000 mA. Baterie pak byla připojena k počítačem řízenému nabíječi a umístěna do ultrazvukového čističe, pracujícího na kmitočtu 31 KHz (vyrobeno firmou Faber-Castell Corporation, Model No.9999B). Baterie byla nabíjena za pomoci ultrazvuku různými nabíjecími proudy. Všechny testy byly prováděny při pokojové teplotě. Výsledky těchto testů ukazuje obr.5.
V obvyklých nabíjecích a vybíjecích uspořádáních se kapacita snižuje se zvyšováním proudu neboli zvyšováním intenzity nabíjení. Křivka 500 na obr.5 ukazuje jev snižování kapacity jako funkce zvyšování nabíjecí/vybíjecí intenzity pro články cyklované s intenzitami 50, 100, 500 a 1000 mA. Křivka 520 ukazuje výsledky testu při cyklovacích intenzitách 100, 200 a 300 mA s ultrazvukovým třesením baterií. Je vidět, že použitelná neboli dodavatelná kapacita se zvýšila o více než 100%. Nutně se předpokládá, že toto zvýšení dodavatelné kapacity je způsobeno zvětšením hmotnostního transportu kladných iontů elektrolytem a elektrodami. Použití nuceného proudění zvyšuje počet lithiových iontů, které jsou k dispozici pro usazování se na elektrodě a také zvyšuje účinnost usazovacího procesu. To následně zvyšuje dodavatelnou kapacitu baterie.
Odborník v dané oblasti ihned ocení to, že zvýšení použitelné kapacity baterie je výhodné a dále to, že získání tohoto zvýšení při velké intenzitě nabíjení je ještě významější předností. Použití ultrazvukového třesení poskytuje významnou výhodu oproti současnému stavu techniky zvýšením dodavatelné kapacity bateriových článků se schopností znovunabíjení.
Zatímco bylo popsáno a vyobrazeno výhodné provedení vynálezu je jasné, že tímto není realizace vynálezu omezena. Odborníka v dané oblasti napadnou četné modifikace, změny, varianty, náhrady a ekvivalenty, aniž by se odchýlil od myšlenky a rozsahu uvedeného vynálezu. V souladu s tím chceme, aby uvedený vynález nebyl omezen jinak než přiloženými nároky.

Claims (8)

1. Bateriový blokTV vyznačený tím, že se Stráv á—z pčfůzdrá (250), nejméně jednoho bateriového článku (400) se schopností znovunabíjeni umístěného v pouzdře (250) a majícího elektrolyt v tuhém stavu a vibračního zařízení (220) umístěného v pouzdře (250), za účelem vibrace tímto bateriovým článkem (400) se schopností znovunabíjení.
2. Bateriový blok podle nároku 1, vyznačený tím, že vibrační zařízení (220) je spojeno s tímto jedním bateriovým článkem (400) a s výhodou obsahuje ultrazvukový měnič.
3. Bateriový blok podle nároku 1 nebo 2 vyznačený tím, že baterie (400) se schopností znovunabíjení je lithiová baterie.
4. Nabíjecí systém baterie využívající bateriový blok podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačený napájecím zdrojem (200) baterii (400) se schopností nabíjení této baterie (400), které je elektricky připojeno že napájecí zdroj (200) uvádí v činnost vibrační elektricky připojeným k znovunabíjení, za účelem vibračním zařízením (220), k napájecímu zdroji (200) a tím, současně nabíjí baterii (400) a zařízení (220).
5. Vybíjecí systém baterie využívající bateriový blok podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačený elektrickou zátěží (300), která odebírá energii z baterie (400), elektricky připojenou k této baterii (400) a dále vyznačený tím, že vibrační zařízení (220) místo aby bylo v bateriovém pouzdře (250) je umístěno vně tohoto pouzdra (250) a vibrační zařízení (220) je elektricky připojeno k baterii (400) a je uváděno v činnost, když zátěž (300) odebírá energii z baterie (400).
6. Vybíjecí systém baterie podle nároku 5 vyznačený Tím, že baterie (400) má jmenovitou kapacitu a vibrační zařízení (220) je uváděno v činnost, když zátěž (300) odebírá energii z baterie (400) intenzitou větší než je jmenovitá kapacita baterie (400).
7. Nabíječ (200) pro nabíjení baterie (400) vyznačený tím, že nabíječ (200) zahrnuje pouzdro (230), napájecí zdroj (200) pro nabíjení baterie (400) mající jmenovitou kapacitu a elektrolyt, který není kapalinou, kde uvedená baterie (400) je umístěna v pouzdře (230) a je připojena k napájecímu zdroji (200) a vibrátor (210) nesený pouzdrem (230), kde tento vibrátor (210) je uváděn do činnosti, aby zabezpečil mechanické vibrace baterií·(400) zatímco napájecí zdroj (200) nabíjí tuto baterii (400) intenzitou větší než je jmenovitá kapacita baterie (400).
8. Způsob vybíjeni baterie poskytující zvýšení kapacity baterie, vyznačený zajištěním tuhého elektrolytu pro baterii a připojováním zátěže k baterii, zatímco tato baterie vibruje.
CZ951335A 1992-11-25 1993-11-15 System for battery charging and discharging CZ133595A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/981,463 US5436548A (en) 1992-11-25 1992-11-25 Battery charging and discharging system and corresponding method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ133595A3 true CZ133595A3 (en) 1996-02-14

Family

ID=25528389

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ951335A CZ133595A3 (en) 1992-11-25 1993-11-15 System for battery charging and discharging

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5436548A (cs)
EP (1) EP0671068A1 (cs)
JP (1) JPH08503807A (cs)
KR (1) KR950704845A (cs)
CN (1) CN1093202A (cs)
AU (1) AU671341B2 (cs)
CA (1) CA2148494C (cs)
CO (1) CO4180413A1 (cs)
CZ (1) CZ133595A3 (cs)
FI (1) FI952554A (cs)
HU (1) HUT76460A (cs)
IL (2) IL107148A (cs)
MX (1) MX9306683A (cs)
MY (1) MY109742A (cs)
TW (1) TW231383B (cs)
WO (1) WO1994013050A1 (cs)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0629016A1 (en) * 1993-05-27 1994-12-14 Tai-Her Yang Vibration type bubble floating promotion means and device used during the process of battery charge/discharge
US5629599A (en) * 1994-05-31 1997-05-13 Motorola, Inc. Rechargeable battery-powered communication device having integral vibrating means
AU4733196A (en) * 1995-02-03 1996-08-21 Homer B.V. An electric energy source comprising acoustic vibration means
US5932991A (en) * 1997-01-31 1999-08-03 Georgia Tech Research Corporation System and method for battery charging with acoustic excitation
GB2333887A (en) * 1998-01-09 1999-08-04 Secr Defence Metal-Air Battery
JP4221636B2 (ja) * 2000-10-19 2009-02-12 ソニー株式会社 リチウムイオン二次電池の充電方法および充電装置
US6812656B2 (en) * 2002-02-27 2004-11-02 Railpower Technologies Corp. Sequenced pulse width modulation method and apparatus for controlling and powering a plurality of direct current motors
WO2005030550A1 (en) 2003-08-26 2005-04-07 Railpower Technologies Corp. A method for monitoring and controlling locomotives
US7064507B2 (en) 2004-02-17 2006-06-20 Railpower Technologies Corp. Managing wheel skid in a locomotive
US7349797B2 (en) 2004-03-30 2008-03-25 Railpower Technologies Corp Emission management for a hybrid locomotive
WO2005114810A1 (en) * 2004-05-17 2005-12-01 Railpower Technologies Corp. Automated battery cell shunt pypass
US7940016B2 (en) 2004-08-09 2011-05-10 Railpower, Llc Regenerative braking methods for a hybrid locomotive
WO2006020667A2 (en) * 2004-08-09 2006-02-23 Railpower Technologies Corp. Locomotive power train architecture
US7565867B2 (en) 2004-09-03 2009-07-28 Frank Wegner Donnelly Multiple engine locomotive configuration
WO2006105742A1 (de) * 2005-04-06 2006-10-12 Ip2H Ag Akkumulator
US7499748B2 (en) 2005-04-11 2009-03-03 Cardiac Pacemakers, Inc. Transvascular neural stimulation device
CA2544910C (en) 2005-04-25 2013-07-09 Railpower Technologies Corp. Multiple prime power source locomotive control
US7617003B2 (en) * 2005-05-16 2009-11-10 Cardiac Pacemakers, Inc. System for selective activation of a nerve trunk using a transvascular reshaping lead
US7661370B2 (en) 2005-10-19 2010-02-16 Railpower, Llc Design of a large low maintenance battery pack for a hybrid locomotive
US7616990B2 (en) 2005-10-24 2009-11-10 Cardiac Pacemakers, Inc. Implantable and rechargeable neural stimulator
US7670023B1 (en) * 2006-05-15 2010-03-02 Peterson Terry J Flashlight with photovoltaic power source
WO2008028016A2 (en) * 2006-09-01 2008-03-06 Schwieger Jeffrey L Portable vibrating device and method of use
US20080288132A1 (en) * 2007-05-16 2008-11-20 General Electric Company Method of operating vehicle and associated system
US9197096B2 (en) 2012-01-19 2015-11-24 Apple Inc. Charging techniques for solid-state batteries in portable electronic devices
US10084331B2 (en) 2012-03-25 2018-09-25 Gbatteries Energy Canada Inc. Systems and methods for enhancing the performance and utilization of battery systems
US20140181547A1 (en) * 2012-12-26 2014-06-26 Nvidia Corporation Smart charging system for hybrid battery pack
US20140181540A1 (en) * 2012-12-26 2014-06-26 Nvidia Corporation Hybrid battery pack
US9761861B1 (en) 2013-06-25 2017-09-12 Quantumscape Corporation Pulse plating of lithium material in electrochemical devices
EP2894706A3 (en) * 2014-01-14 2015-12-23 Mykola Sherstyuk Systems and methods for enhancing the performance and utilization of battery systems
JP6183260B2 (ja) * 2014-03-26 2017-08-23 三菱自動車工業株式会社 二次電池の充電装置
DE102014225361A1 (de) 2014-12-10 2016-06-16 Robert Bosch Gmbh Batteriezelle mit integriertem Ultraschallerzeuger
JP6260835B2 (ja) * 2015-08-03 2018-01-17 トヨタ自動車株式会社 再利用可能な非水電解液二次電池の選別方法
US9589444B1 (en) 2015-10-14 2017-03-07 Slingmax Technologies LLC Electronic roundsling inspection, load monitoring and warning system
US10840725B2 (en) 2016-07-10 2020-11-17 Gbatteries Energy Canada Inc. Battery charging with charging parameters sweep
US11196092B2 (en) * 2016-09-09 2021-12-07 The Regents Of The University Of California Acoustic wave based dendrite prevention for rechargeable batteries
WO2018165606A1 (en) * 2017-03-10 2018-09-13 Quantumscape Corporation Metal negative electrode ultrasonic charging
JP2019075306A (ja) 2017-10-17 2019-05-16 トヨタ自動車株式会社 リチウムイオン二次電池の充電装置、及び、リチウムイオン二次電池の充放電方法
US11069945B1 (en) 2018-07-06 2021-07-20 Atlis Motor Vehicles, Inc. Methods and apparatus for a battery and regulating the temperature of batteries
KR20200024587A (ko) * 2018-08-28 2020-03-09 영남대학교 산학협력단 리튬 이온 전지의 충전 장치 및 충전 방법
SE542758C2 (en) * 2018-09-11 2020-07-07 Scania Cv Ab Vibration-assisted charging of electrified vehicle batteries
SE543069C2 (en) 2018-12-07 2020-09-29 Scania Cv Ab Battery pack comprising thermal management system for generating vibration
CN111554988B (zh) * 2020-05-11 2021-05-07 江苏集萃华科智能装备科技有限公司 基于外加超声场的锂离子电池快充辅助方法及装置
CN113140818B (zh) * 2021-02-27 2022-09-06 浙江锋锂新能源科技有限公司 一种锂金属电池预处理工艺及锂金属电池

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE346425B (cs) * 1970-10-09 1972-07-03 Asea Ab
US3923550A (en) * 1970-10-09 1975-12-02 Aga Ab Method and apparatus for avoiding dendrite formation when charging accumulator batteries
US3907603A (en) * 1973-01-29 1975-09-23 Meer Danilovich Kocherginsky Storage cell with dissoluble negative line electrodes
US3852652A (en) * 1973-08-06 1974-12-03 Motorola Inc Rapid battery charging system and method
US4015053A (en) * 1973-12-06 1977-03-29 Aktiebolaget Tudor Rechargeable electric accumulator cell with at least one zinc electrode
US3963976A (en) * 1974-07-08 1976-06-15 Utah Research & Development Co. Pulsed current battery charging method and apparatus
US3925098A (en) * 1974-11-27 1975-12-09 Electric Power Res Inst Positive electrode for electrical energy storage device
US4302714A (en) * 1979-04-27 1981-11-24 Yefsky Sheldon A Rechargeable battery charger system for charging testing, rejuvenation and preventative maintenance
US4388583A (en) * 1981-03-06 1983-06-14 Outboard Marine Corporation Battery charger with transducer for controlling charge rate
US4329406A (en) * 1981-03-27 1982-05-11 Dahl Ernest A Specific gravity transducer and battery performance indicator
JPS57180878A (en) * 1981-05-01 1982-11-08 Hiroshi Shimizu Battery device
SU995163A1 (ru) * 1981-10-05 1983-02-07 Харьковское Высшее Военное Командное Училище Им.Маршала Советского Союза Крылова Н.И. Устройство дл питани нагрузки
JPS5875766A (ja) * 1981-10-30 1983-05-07 Shin Kobe Electric Mach Co Ltd 鉛蓄電池の充電方法
US4636741A (en) * 1985-11-01 1987-01-13 Motorola, Inc. Multi-level power amplifying circuitry for portable radio transceivers
US4728877A (en) * 1986-06-10 1988-03-01 Adaptive Instruments Corp. Method and apparatus for improving electrochemical processes
US5115182A (en) * 1990-04-23 1992-05-19 Motorola, Inc. Battery charging controller for a battery powered device and method for using the same
US5360680A (en) * 1990-07-19 1994-11-01 Electric Fuel Limited Mechanically rechargeable electric batteries and anodes for use therein
JPH04274175A (ja) * 1991-02-28 1992-09-30 Fujitsu Ltd 充電方法およびその装置
US5378551A (en) * 1993-07-19 1995-01-03 Motorola, Inc. Rechargeable battery cell having integral vibrating means

Also Published As

Publication number Publication date
WO1994013050A1 (en) 1994-06-09
IL115038A0 (en) 1995-12-08
FI952554A0 (fi) 1995-05-24
MX9306683A (es) 1994-05-31
US5436548A (en) 1995-07-25
AU671341B2 (en) 1996-08-22
HU9501533D0 (en) 1995-07-28
JPH08503807A (ja) 1996-04-23
MY109742A (en) 1997-05-31
HUT76460A (en) 1997-09-29
TW231383B (cs) 1994-10-01
CN1093202A (zh) 1994-10-05
EP0671068A1 (en) 1995-09-13
AU5669094A (en) 1994-06-22
IL107148A (en) 1996-09-12
CA2148494C (en) 1999-01-26
FI952554A (fi) 1995-05-24
KR950704845A (ko) 1995-11-20
IL107148A0 (en) 1993-12-28
CO4180413A1 (es) 1995-06-07
CA2148494A1 (en) 1994-06-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ133595A3 (en) System for battery charging and discharging
US5378551A (en) Rechargeable battery cell having integral vibrating means
US5916699A (en) Hybrid energy storage system
EP0934607B1 (en) Hybrid energy storage system
US3923550A (en) Method and apparatus for avoiding dendrite formation when charging accumulator batteries
KR101747909B1 (ko) 전해액 함침 장치
KR20000057966A (ko) 충전용 배터리 관리기 및 그 관리기에 의한 충전용 배터리관리 방법
US4025698A (en) Accumulator battery apparatus and method
US5629599A (en) Rechargeable battery-powered communication device having integral vibrating means
CN106487064A (zh) 电池充电方法、充电器及充电电池
US11332844B2 (en) Battery-powered electroplating barrel and methods of use
JP2000315505A (ja) 一次電池、二次電池、二次電池の充電装置、二次電池への充電方法
JP2002050407A (ja) 非水電解質二次電池およびその充放電制御方法
JPH10248171A (ja) 電源装置及び携帯端末装置
WO2020045785A1 (ko) 리튬 이온 전지의 충전 장치 및 충전 방법
CN1197302A (zh) 二次电池及其电池极板的制造方法
CN211670263U (zh) 一种电池模组用极耳连接片
CN209298993U (zh) 充电设备及充电系统
RU2095893C1 (ru) Способ приведения в активное состояние никель-кадмиевых химических источников тока
CN118645717A (zh) 锂离子电池、其补锂方法以及相应的车辆
JPH11313446A (ja) 携帯電話機および充電器
Yao et al. DOE's near-term electric vehicle battery program. Status of improved lead-acid, nickel/iron, and nickel/zinc battery developments
TH18070A (th) ระบบการการอัดประจุและการจ่ายประจุของแบตเตอรี่และวิธีการที่สอดคล้องกัน
TH19882B (th) ระบบการการอัดประจุและการจ่ายประจุของแบตเตอรี่และวิธีการที่สอดคล้องกัน
Cooper et al. Sealed alkaline batteries for space applications