CZ12841U1 - Klíčové tablo - Google Patents

Klíčové tablo Download PDF

Info

Publication number
CZ12841U1
CZ12841U1 CZ200213616U CZ200213616U CZ12841U1 CZ 12841 U1 CZ12841 U1 CZ 12841U1 CZ 200213616 U CZ200213616 U CZ 200213616U CZ 200213616 U CZ200213616 U CZ 200213616U CZ 12841 U1 CZ12841 U1 CZ 12841U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
key
support plate
lock
lock cylinder
board according
Prior art date
Application number
CZ200213616U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Ing. Černý
Petr Vosecký
Original Assignee
Jiří Ing. Černý
Petr Vosecký
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Ing. Černý, Petr Vosecký filed Critical Jiří Ing. Černý
Priority to CZ200213616U priority Critical patent/CZ12841U1/cs
Publication of CZ12841U1 publication Critical patent/CZ12841U1/cs

Links

Landscapes

  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení na uložení a vydávání klíčů, kde vydání každého klíče může být omezeno a může být zaznamenáno, zejména pak v automatizovaném režimu. Jedná se o zařízení typu tzv. tabla na klíče, kde je uloženo vždy více klíčů na tabuli či ve skříňkách a kde zpravidla tyto klíče se vydávají příchozím osobám, zpravidla ve vrátnici či na recepci firmy, hotelu, a podobně.
Dosavadní stav techniky
V současnosti jsou známa různá zařízení typu tabla na klíče, v principu jednak vytvořená jako desky nebo otevřené přihrádky, kde klíče visí na háčku nebo volně spočívají v přihrádce, jednak vytvořená jako uzavíratelné skříňky nebo uzavíratelné zásuvky, jejichž otevření může být blokováno zvláštním mechanismem a kde přítomnost klíče v takovéto schránce může být indikována kontaktním či bezkontaktním ústrojím. U otevřených provedení se klíče zpravidla vydávají ručně a evidence doby, po kterou je příslušný klíč vydán, se buďto vůbec neprovádí, nebo se zpravidla provádí ručně, zápisem do knihy typu evidenčního deníku. Je sice možno doplnit posledně popsaná provedení tabla na klíče o indikaci, resp. o snímání přítomnosti či nepřítomnosti klíče na tablu, ale takové zařízení pak musí reagovat například na přítomnou či nepřítomnou hmotnost klíče, nebo na odraz či průchod světla prostorem, kde klíč buď je nebo není, nebo lze příkladně snímat přítomnost klíče na indukčním principu. Všechna popsaná zařízení budou technicky poměrně složitá, jejich spolehlivost indikace může být problematická a navíc žádné z nich samo o sobě nezaručí, že místo klíče nebyl na místo uložen jiný podobný předmět, nebo jiný klíč. Jsou dokonce známa i zařízení, kde se klíče ukládají do uzamykatelných skříněk, které se otevírají dálkově, pomocí magnetických zámků. Zde potom lze omezit přístup k jednotlivým klíčům, a to i automatizovaným způsobem, kde otevírání skříněk je vázáno na identifikaci osoby pomocí např. lipové karty, apod. Návaznost evidence přítomnosti klíče ve skříňce na krok otevření a zavření příslušné skříňky nemusí mít vždy vyhovující vypovídací schopnost, neboť při otevření skříňky nemusí být nutně klíč vyjmut a naopak při dalším otevření a zavření skříňky nemusí být nutně klíč vrácen. Proto pro spolehlivou indikaci je pak i zde třeba vybavit skříňku přídavným indikačním zařízením skutečné přítomnosti klíče, což ovšem opět znamená konstrukční komplikaci, shora již jednou popsanou. Ani v tomto případě se však nepopisuje takové indikační zařízení, které by zjišťovalo, zda byl uložen skutečně klíč, patřící do této skříňky, a nikoli klíč jiný. Taková indikace by se sice mohla provést některými ze známých prostředků, příkladně používaných k zabezpečení identifikace automobilových klíčů, a sice pomocí lipové indikace, zabudované přímo do klíče, ale taková úprava by okamžitě znamenala neúměrnou konstrukční komplikaci příslušného tabla na klíče, o růstu ceny tabla i klíčů samotných, ve srovnání s běžným tablem a klíčem, ani nemluvě.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody se v podstatné míře řeší klíčovým tablem, podle předkládaného technického řešení, kde tablo má podobu alespoň rovné nosné desky, upravené pro uložení alespoň jednoho klíče, a kde podstata spočívá vtom, že alespoň jeden z klíčů je v nosné desce uložen prostřednictvím zámkové vložky, s tímto klíčem mechanicky sladěné. S výhodou nosná deska je opatřena na zadní straně alespoň jedním kotvícím blokem zámkových vložek, opatřeným pro každou zámkovou vložku alespoň jedním snímačem vybočení otočné části zámkové vložky z polohy, ve které lze klíč z této zámkové vložky vyjmout. Výhodně může být kotvící blok také opatřen blokovacím ústrojím, upraveným pro blokování otočení válcové části alespoň jedné zámkové vložky z polohy, ve které nelze klíč z této zámkové vložky vyjmout, do polohy, ve které lze klíč z této zámkové vložky vyjmout. S výhodou má klíčové tablo, které je opatřeno blokovacím ústrojím zámkových vložek, propojeno každé blokovací ústrojí s řídící jednotkou,
- 1 CZ 12841 Ul propojenou dále se záznamovým zařízením. Dále je výhodné, jestliže v nosné desce je umístěno alespoň u některých zámkových vložek vždy alespoň jedno indikační světlo. S výhodou může být nosná deska zabudována do skříně kryjící zadní stranu nosné desky. Výhodou může dále být, jestliže před přední stranou nosné desky je upraven uzamykatelný kryt. Výhodné je v tomto případě, jestliže uzamykatelný kryt je opatřen dálkově ovládaným blokovačem otevírání. Výhodné je také, jestliže řídící jednotka a/nebo záznamové zařízení je propojeno s externím elektronickým zařízením, s výhodou se snímačem kódového nosiče, nebo s výhodou takové externí elektronické zařízení je externím počítačem a/nebo modemem.
Tím se dosáhne vytvoření klíčového tabla, resp. systému s klíčovým tablem, kde se výhodně slučuje do jednoho prvku, a sice do běžné zámkové vložky, více funkcí, a sice mechanicky spolehlivé uložení klíče na určené místo, jednoznačná a spolehlivá indikace tohoto klíče, bránící současně mechanicky záměně při vkládání klíče, dále pak při použití blokovacího zařízení otáčení válcové části zámkové vložky je takto vytvořena také poměrně pevná a spolehlivá zábrana neoprávněného vyjmutí klíče, a především se ve všech případech dosahuje vytvoření jednoduché, pevné a spolehlivé konstrukce, umožňující snadno montovat indikační zařízení přítomnosti či nepřítomnosti příslušného klíče v klíčovém tablu, neboť do polohy válcové části zámkové vložky lze tuto uvést jedině vložením správného odpovídajícího klíče, kterým lze po jeho vložení ještě také válcovou částí zámkové vložky pootočit, a to ovšem vždy do polohy, kdy zase nelze klíč ze zámkové vložky vyjmout, přičemž na mechanickou stavbu běžných zámkových vložek lze snadno mechanicky vázat příkladně mikrospínač, nebo jiné technicky ekvivalentní ústrojí, snímající takto dosaženou natočenou polohu válcové části zámkové vložky.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je dále podrobněji popsáno a vysvětleno pomocí příkladného provedení, též s použitím přiložených vyobrazení, kde na obr. 1 je čelní pohled na klíčové tablo, na obr. 2 je zadní pohled na klíčové tablo, s patrným blokovacím a indikační ústrojím, a na obr. 3 je schéma zapojení klíčového tabla, s použitím řídící jednotky, záznamového zařízení a čtečky čipových karet.
Příklad provedení technického řešení
Klíčové tablo sestává z nosné desky £, ve které jsou vytvořeny otvory 11 pro zámkové vložky 2 a kde jsou u každého otvoru 11 umístěna tři indikační světla 3. Propojení indikačních světel 3 na řídící jednotku R, zde neznázorněné, je provedeno běžným způsobem, přičemž jsou použity diody typu LED, indikující zde klidový, zablokovaný stav, odblokovaný stav klíče a stav, kdy klíč je vyjmut. Obecně lze použít i jiného systému indikace, nebo indikaci slučovat příkladně do jednoho indikačního světla s vícebarevnou diodou typu LED, apod. Při pohledu na zadní stranu základní desky £ je patrné příkladné provedení blokovacího ústrojí B£, které působením elektromagnetu 22, propojeného s řídící jednotkou R, ovládá západku 23, upravenou pro blokování vačky 24, spojené s válcovou částí 21 zámkové vložky 2. Dále je v tomto pohledu patrné provedení indikačního ústrojí se snímačem Sl, provedeným jako mikrospínač, upravený pro spínání podle polohy svého běžce na tvarovaném povrchu vačky 24. Celý systém pak obsahuje vlastní klíčové tablo, kde blokovací ústrojí Bl, B2, B3 a také snímače Sl, S2, S3 jsou propojeny s řídící jednotkou R, propojenou dále se záznamovým zařízením Z, a kde záznamové zařízení Z a řídící jednotka R jsou ještě propojeny s externím elektronickým zařízením E, provedeným zde jako čtečka čipových karet.
Funkce zařízení je následující. V tablu jsou uloženy klíče nacházející se v poloze zasunuté v zámkových vložkách a v pootočeném stavu, který zároveň brání jejich volnému vyjmutí. Kontrolní světla svítí ta, která indikují popsaný klidový a zablokovaný stav. Při příchodu zaměstnance se tento identifikuje čipovou kartou vsunutou do příslušné čtečky, načež dochází k odblokování příslušné zámkové vložky, což se současně signalizuje zhasnutím prvního kontrolního světla a rozsvícením druhého kontrolního světla. Zaměstnanec si nyní, po pootočení klíče
-2CZ 12841 Ul svakovou částí zámkové vložky do vyj ímací polohy, odebere z tabla svůj klíč, přičemž se současně rozsvítí třetí kontrolní světlo signalizující nepřítomnost klíče v tablu. Při opouštění objektu pak zaměstnanec vrací klíč opačným způsobem, přičemž se i v opačném pořadí rozsvěcejí kontrolní světla a zámková vložka se zablokovává. Celá akce je řízena a monitorována počítačem, přičemž historie vyjmutí, absence a navrácení klíče je zaznamenávána na záznamovou jednotku, s tím, že ji lze sledovat i případně dálkovým přístupem, je-li počítač propojen na modem. Jak bylo již zmíněno dříve, je možno modifikovat jak konstrukci, tak i funkci zařízení, avšak při všech variantách, v rámci předkládaného technického řešení, vždy zůstává výhodou jednoduchá konstrukce, umožňující alespoň jednoznačné ukládání klíčů, snadné monitorování a i blokování klíčů v tablu. Klíčové tablo lze zhotovit prakticky v jakémkoli potřebném rozměru, ovšem praktické bude konstruovat tabla jako moduly, například o dvaceti ukládacích místech, které se pak mohou sestavovat do útvarů nejrůznějších konečných velikostí. Přitom společný kryt je zase možno konstruovat buď pro jednotlivé moduly samostatně, nebo dohromady jeden společný kryt pro uzavření všech modulů v sestavě najednou.
Průmyslová využitelnost
Zařízení je využitelné ve všech situacích, kdy se požaduje uložení klíčů a indikace, případně se záznamem, kdy klíče jsou uloženy na tablu, a kdy jsou v oběhu. S výhodou lze také použít možnosti blokování výdeje klíčů, případně i blokování přístupu k celé skupině klíčů, ato blokováním dveří tabla. Typickými příklady, kde je klíčové tablo podle předkládaného technického řešení využitelné, jsou firmy, sklady, hotely, apod.

Claims (5)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Klíčové tablo, kde tablo má podobu alespoň rovné nosné desky, upravené pro uložení alespoň jednoho klíče, vyznačené tím, že alespoň jeden z klíčů jev nosné desce (1) uložen prostřednictvím zámkové vložky (2), s tímto klíčem mechanicky sladěné.
2. Klíčové tablo podle nároku 1, vyznačené tím, že nosná deska (1) je opatřena na zadní straně alespoň jedním kotvícím blokem (12) zámkových vložek (2), opatřeným pro každou zámkovou vložku (2) alespoň jedním snímačem (Sl) vybočení otočné části (21) zámkové vložky (2) z polohy, ve které lze klíč z této zámkové vložky (2) vyjmout.
3. Klíčové tablo podle nároků la2, vyznačené tím, že kotvící blok (12) je opatřen blokovacím ústrojím (Bl), upraveným pro blokování otočení válcové části (21) alespoň jedné zámkové vložky (2) z polohy, ve které nelze klíč z této zámkové vložky (2) vyjmout, do polohy, ve které lze klíč z této zámkové vložky (2) vyjmout.
4. Klíčové tablo podle nároků laž3, vyznačené tím, že na každé blokovací ústrojí (Bl, B2, B3) a/nebo na každý snímač (Sl, S2, S3) je napojena řídící jednotka (R) propojená dále se záznamovým zařízením (Z).
5. Klíčové tablo podle nároků laž4, vyznačené tím, že v nosné desce (1) je umístěno alespoň u některých zámkových vložek (2) vždy alespoň jedno indikační světlo (3).
6. Klíčové tablo podle nároků 1 až 5, vyznačené tím, že nosná deska (1) je zabudována do skříně kryjící zadní stranu nosné desky (1).
7. Klíčové tablo podle nároků lažó, vyznačené tím, že před přední stranou nosné desky (1) je upraven uzamykatelný kryt.
-3CZ 12841 Ul
8. Klíčové tablo podle nároků 1 až 7, vyznačené tím, že uzamykatelný kryt je opatřen dálkově ovládaným blokovačem (BD) otevírání.
9. Klíčové tablo podle nároků laž8, vyznačené tím, že řídící jednotka (R) a/nebo záznamové zařízení (Z) je propojeno s externím elektronickým zařízením (E).
5 10. Klíčové tablo podle nároků 1 až 9, vyznačené tím, že externím elektronickým zařízením (E) je snímač kódového nosiče a/nebo externí počítače a/nebo modem.
CZ200213616U 2002-10-31 2002-10-31 Klíčové tablo CZ12841U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213616U CZ12841U1 (cs) 2002-10-31 2002-10-31 Klíčové tablo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213616U CZ12841U1 (cs) 2002-10-31 2002-10-31 Klíčové tablo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12841U1 true CZ12841U1 (cs) 2002-12-02

Family

ID=5476738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213616U CZ12841U1 (cs) 2002-10-31 2002-10-31 Klíčové tablo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ12841U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU618034B2 (en) Locking system
EP1105604B1 (en) Secure home delivery method
KR200227883Y1 (ko) 보안 파일 케비넷 도어의 시건장치
US20060037372A1 (en) Door lock
CZ12841U1 (cs) Klíčové tablo
JPS61242287A (ja) 共用ロツカ−システム
EP0085069B1 (en) A locker
JPS6174093A (ja) ロツカ−システム
CA1054666A (en) Cabinet for containing keys
JPH0232677B2 (ja) Haitatsushimonotonojuryobotsukusu
GB2413150A (en) Security locker for an open drink
US6008726A (en) Alarm for card operated locks with local reset
GB2305963A (en) Security indicator locks
JPS6120931Y2 (cs)
GB2157363A (en) A security enclosure
JPH0517115B2 (cs)
JP3354666B2 (ja) 宅配物収納ロッカ及びロッカユニット
JP4188452B2 (ja) ロッカーシステム
GB2375142A (en) Multi compartment storage device with contents detector and time delayed opening
JPS6123179Y2 (cs)
JPH02280712A (ja) 自動開閉郵便ボックス
JPH07101491A (ja) 配送品保管箱
EP0246903B1 (en) A method for clearing unlocking key codes in an electronic locking device
WO1997040250A1 (en) Safe device comprising a number of safe-deposit boxes each lockable by an individual door
JP2694077B2 (ja) セキュリティ設備の鍵管理装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20021202

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20060704

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20080206

MK1K Utility model expired

Effective date: 20121031