CZ1238U1 - Nosná tyč - Google Patents

Nosná tyč Download PDF

Info

Publication number
CZ1238U1
CZ1238U1 CZ19931000U CZ100093U CZ1238U1 CZ 1238 U1 CZ1238 U1 CZ 1238U1 CZ 19931000 U CZ19931000 U CZ 19931000U CZ 100093 U CZ100093 U CZ 100093U CZ 1238 U1 CZ1238 U1 CZ 1238U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bearing surface
yoke
rod
support rod
printed circuit
Prior art date
Application number
CZ19931000U
Other languages
English (en)
Inventor
Günther Strecker
Original Assignee
Günther Strecker
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Günther Strecker filed Critical Günther Strecker
Publication of CZ1238U1 publication Critical patent/CZ1238U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/06Suspending or supporting devices for articles to be coated
    • C25D17/08Supporting racks, i.e. not for suspending
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05KPRINTED CIRCUITS; CASINGS OR CONSTRUCTIONAL DETAILS OF ELECTRIC APPARATUS; MANUFACTURE OF ASSEMBLAGES OF ELECTRICAL COMPONENTS
    • H05K3/00Apparatus or processes for manufacturing printed circuits
    • H05K3/22Secondary treatment of printed circuits
    • H05K3/24Reinforcing the conductive pattern
    • H05K3/241Reinforcing the conductive pattern characterised by the electroplating method; means therefor, e.g. baths or apparatus
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S269/00Work holders
    • Y10S269/903Work holder for electrical circuit assemblages or wiring systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing Of Printed Wiring (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Multiple-Way Valves (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Special Wing (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)

Description

Technické řešení se týká nosné tyče pro ponorné galvanické pokovování deskových předmětů, zejména desek s plošnými spoji, s přidržovacími zařízeními, v nichž jsou desky přidržovány upnutím mezi dosedací plochou a pružným třmenem, předepjatým ve směru k této dosedací ploše.
Dosavadní stav techniky
U známé nosné tyče takové konstrukce jsou uspořádány pružné třmeny výkyvné v otvorech vytvořených v této nosné tyči. Ve své upnuté poloze jsou pružné třmeny v poloze v podstatě kolmé k podélnému směru nosné tyče a pro uložení, popřípadě sejmutí desek, které se mají pokovovat, popřípadě jsou již pokovené, se známé pružné třmeny musí nadzvednout a pootočit do strany. Jakmile jsou pružné třmeny, vytvořené jako pružné dráty, uloženy otočně v příslušných otvorech nosné tyče, existuje vzhledem k otáčení pružných třmenů při ukládání nebo snímání desek nebezpečí, že v oblasti uložení se povlaková vrstva na nosné tyči poruší. Další nevýhoda známého provedení spočívá v tom, že vzhledem ke směru natočení pružného třmenu v jeho upnuté poloze v podstatě kolmo k nosné tyči vyčnívá upínací třmen svým upínacím koncem relativně daleko do pokovované desky, takže nevyužitelná okrajová oblast desky je poměrné velká; v praxi činí šířka tohoto nevyužitelného okraje desky asi 20 mm. A konečné je natáčení pružných třmenů podle známého stavu techniky poměrně náročné, protože pružný třmen musí vykonávat relativně dlouhou dráhu pohybu a musí se provádět natáčení o asi 90°.
U dalšího známého provedeni nosné tyče jsou přidržovací zařízeni vytvořena vždy jako jednokusové přidržovací bloky, a tyto přidržovací bloky jsou opatřeny zářezy pro zasunutí desek určených k pokovení, přičemž tyto desky se potom v přidržovacích blocích upevní pomocí upínacích šroubů, umístěných v přidržovacích blocích. U tohoto uspořádání je nevýhodou zejména to, že desky nemohou být ukládány nebo vyjímány čelně, to jest ve směru kolmém k rovině kterou tvoří, aniž by nosné tyče, uložené na nosném vedení, nemusely být od sebe odtaženy, což je však časově náročná a zdlouhavá operace.
Úkolem technického řešení proto v první řadě je vytvořit vylepšenou nosnou tyč, která jednoduchým způsobem umožní čelní ukládání a vyjímání desek, která je odolná proti opotřebení a navíc umožňuje co největší využití i okrajové oblasti desky.
Podstata technického řešeni
Uvedený úkol splňuje nosná tyč pro ponorné galvanické pokovování deskových předmětů, zejména desek s plošnými spoji, s přidržovacími zařízeními, v nichž jsou desky přidržovány upnutím mezi dosedací plochou a pružným třmenem, předepjatým ve směru k této dosedací ploše, podle technického řešení, jehož podstatou/, že pružný třmen je vytvořen jako podélný konstrukční díl, který je svým jedním koncem neotočně upevněn na nosné tyči, popřípadě přidržovacím zařízením, v uvolněném stavu má celkové sklon pod úhlem menším než 30° vůči podélnému směru nosné tyče - viděno v rovině dosedací plochy - a svým volným koncem, vstupujícím do kontaktu s deskou, je pohyblivý mezi upínací polohou, v níž je deska sevřena mezi dosedací plochou a volným koncem, a uvolňovací polohou, v níž pružný třmen - viděno v rovině dosedací plochy - leží zcela vedle desky.
Protože u tohoto technického řešení leží pružný třmen v uvolňovací poloze zcela vedle desky, je tím zaručeno její vložení a vyjmutí v čelním směru. Protože pružný třmen je celkově vytvořen jako podélný konstrukční díl a je v podstatě rovnoběžný s nosnou tyčí, popřípadě se od ní odchyluje jen v malém úhlu, je dráha pohybu pružného třmenu pouze velmi krátká a navíc v podstatě lineární, což ovládáni pružného třmenu zjednodušuje a urychluje. A protože je jeden konec pružného třmenu upevněn neotočně, zabrání se tím vzniku opotřebení, které nastává u známých provedení, a navíc je definována odlehčená poloha pružného třmenu, která je buď uvolňovací polohou nebo upínací polohou pružného třmenu. Pro další polohy, v nichž se pružný třmen nachází pod přepětím, je s výhodou upraveno zaskakovací zařízení, kterým může v nej jednodušším případě být zaskakovací prohloubení nebo boční doraz pro upínaný konec pružného třmenu.
Když je podélné se rozkládající pružný třmen v podstatě rovnoběžný s okrajem desky, respektive k němu tangenciální, je možno dosáhnout toho, že pružný třmen ve své upínací poloze dosedá pouze na velmi malý okraj desky, takže oproti známým provedením se tím dosáhne mnohem lepšího využití plochy desky; nevyužitelný okraj desky činí v případě daného technického řešení u speciálního příkladu provedení pouze 5 mm oproti 20 mm u známého řešení.
Podle výhodného provedení je na jedné tyči, viděno v podélném sméru tyče, ekvidistantně rozmístěné upraveno několik přidržovacich bloků, přičemž odstup přidržovacích bloků od sebe v podstatě odpovídá délce pružného třmenu, a že každý pružný třmen je svým neotočným koncem upevněn v přidržovacím bloku a svým volným koncem dosedá na následující přidržovací blok.
Podle dalšího výhodného provedení vynálosu· mají přidržovací bloky vždy vnější část, odvrácenou od tyče, opatřenou dosedací plochou, a další část, navazující na ni ve směru k tyči, která odpovídá uvolňovací poloze pružného třmenu a může být s výhodou vytvořena jako zaskakovací prohloubení pro pružný třmen. Pružný třmen je potom možno mezi uvolňovací polohou a upínací polohou posunovat pouze o několik milimetrů, přičemž je držen v upínací poloze účinkem předpětí a v uvolňovací poloze účinkem zaskakovacího prohloubení.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále blíže objasněno na příkladu provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje schematicky část zařízení pro galvanické pokovování při ponoření, sestávající z nosiče a několika nosných tyčí na něm upevněných, obr. 2 ve zvětšeném měřítku detailní provedení nosné tyče z obr. 1 v nárysu, obr. 3 bokorys nosné tyče z obr. 2 při pohledu ve směru šipky III a obr. 4 řez nosnou tyčí podél čáry IV-IV z obr. 2.
Příklady provedení technického řešeni
Zařízeni pro galvanické pokovování při ponořeni, znázorněné na obr. 1, sestává z nosiče .10, na němž jsou rozebíratelné nebo nerozebiratelně upevněny svislé nosné tyče
12. které mohou být na tomto nosiči 10 upevněny i posuvně. Mezi sousedními nosnými tyčemi 12 jsou pomocí dále popsaných přidržovacích zařízení rozebíratelně upnuty desky 14. například desky s plošnými spoji, určené k pokovení. V následujícím budou popsány obr. 2 až 4, znázorňující nosné tyče 12 detailněji.
Nosná tyč 12 je tvořena vlastní tyčí 16 s kruhovým průřezem, na níž je v podélném sméru s výhodou ve stejných odstupech uspořádáno několik přidržovacích bloků 18. Tyto přidržovací bloky 18 jsou ve znázorněném příkladu provedení opatřeny průchozí dírou a nasunuty na tyč 16, kde se k ní přivaří. Každý přidržovací blok 18 je vytvořen souměrně vůči střední rovině 20 tyče 16 , takže nosné tyče 12 jsou, jak je patrné z obr. 1, upraveny na obou stranách pro nesení desek
14.
Každý přidržovací blok 18 je opatřen částí, ležící mimo podélnou osu 22 tyče 16 a odvráceně od ní, na níž je vytvořena rovná dosedací plocha 24. kolmá ke střední rovině 20 tyče 16. a leží tedy v rovině obr. 1 nebo obr. 2 (rovině desky 14.)· Na tuto dosedací plochu 24 dosedá na plocho deska 14 upevněná na nosné tyči 12,. Na dosedací plochu 24 navazuje ve směru k podélné ose 22 dorazová plocha 26., rovnoběžná se střední rovinou 20., která slouží jako doraz pro desky 14 určené k pokovení.
Ve směru k podélné ose 22 navazuje na dorazovou plochu 26 šikmá plocha 28. která je, jak vyplývá z obr. 4, skloněna směrem dolů ke střední rovině 20 a ve spolupráci s plochou 30. navazující na ni ve sméru ke střední rovině 20 a rovnoběžnou s dorazovou plochou 26, slouží jako zaskakovací prohloubení pro volný konec dále popsaného pružného třmenu 34.
V přidržovacím bloku 18 je vytvořena mezi plochou 3£ a tyčí 16 kolmo k rovině dosedací plochy 24 průchozí díra 32. která slouží k umístění zpět zahnutého ramena 36 pružného třmenu 34. Zahnuté rameno 36 je na svém dolním konci přivařeno ke spodní straně 40 přidržovacího bloku 18., takže pružný třmen 34 je tímto zahnutým ramenem 36 připojen k přidržovacímu bloku jako celek neotočně, avšak vzhledem ke své pružnosti se může do určité míry pružně vychýlit.
Pružný třmen 34 je celkové vytvořen jako podélná konstrukční součást, a rozkládá se, jak je patrné zejména z obr. 2, v podstatě ve směru podélné osy 22 tyče 16 , respektive svírá s ní malý úhel. Volný konec pružného třmenu 34., opačný k zahnutému ramenu 36., je vytvořen jako ohnutý výstupek 38 tvaru nosu a dosedá s předpětím na vždy nejbližší přidržovací blok
18. a sice buď v oblasti dosedací plochy 24 nebo v oblasti šikmé plochy 28. Pružný třmen 34 je fixován svým zahnutým ramenem 36 v příslušném přidržovacím bloku 18 vždy v takové poloze, že, viděno v rovině obr. 2, dosedá bez předpétí, to jest odlehčené, svým ohnutým výstupkem 38 v oblasti dosedací plochy 24. jak je na obr. 2 znázorněno čárkovaně. Výrazy bez předpétí a odlehčená poloha zde znamenají, že komponenty předpétí, ležící v rovině obr. 2, jsou nulové; kolmo k nim však samozřejmě neustále předpétí existuje. V této upínací poloze pružného třmenu 34 přidržuje pevné jeho ohnutý výstupek 38. vzhledem k předpétí pružného třmenu 34 působícího kolmo k rovině obr. 2, desku 14 tak, že ji přitlačuje k dosedací ploše 24 a upíná ji tak - spolu s dalšími přidržovacími zařízeními či bloky 18 - v potřebné poloze. Pro uložení a vyjmutí desky 14 se pružný třmen 34 s lehkým nadzvednutím a vychýlením ve směru k podélné ose 22 proti vlastní pružnosti přemístí do uvolňovací polohy, znázorněné na obr. 2 až 4, v níž pružný třmen 34 zůstane v zaskočené poloze do té doby, dokud se zase podle potřeby opět nepřemístí zpět do upínací polohy.
Popsaný a znázorněný příklad provedení je čisté ilustrativní a žádným způsobem není omezující. V rámci technického řešeni je možno provádět četné modifikace. Pružný třmen 34 nemusí být například opatřen žádným zahnutým ramenem 36 a v přidržovacím bloku 18 může být upravena díra 42 rovnoběžná s podélnou osou 22 tyče 16., jak je patrné z obr. 4, a zejména v tomto případě provedení může pružný třmen 34 být ve své odlehčené poloze, tvořící uvolňovací polohu, v podstatě rovnoběžný s podélnou osou 22, přičemž v tomto případě je pro upínací polohu upraven vhodný doraz a podobně; je možno použít například k tomuto účelu dorazovou plochu 26 , když je její výška dostatečně větší než tloušťka upínaných desek 14.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Nosná tyč pro ponorné galvanické pokovování deskových předmětů, zejména desek s plošnými spoji, s přidržovacími zařízeními, v nichž jsou desky přidržovány upnutím mezi dosedací plochou a pružným třmenem, předepjatým ve směru k této dosedací ploše, vyznačující se tím, že pružný třmen (34) je vytvořen jako podélný konstrukční díl, který je svým jedním koncem (36) neotočně upevněn na nosné tyči (12), popřípadě přidržovacím zařízením (18), v uvolněném stavu má celkově sklon pod úhlem menším než 30° vůči podélnému směru nosné tyče - viděno v rovině dosedací plochy - a svým volným koncem (38), vstupujícím do kontaktu s deskou (14), je pohyblivý mezi upínací polohou, v níž je deska (14) sevřena mezi dosedací plochou (24) a volným koncem (38), a uvolňovací polohou, v níž pružný třmen (34) - viděno v rovině dosedací plochy (24) - leží zcela vedle desky (14).
  2. 2. Nosná tyč podle nároku 1, vyznačující se t í m, že bud uvolňovací poloha nebo upínací poloha je viděno v rovině dosedací plochy (24) - odlehčenou polohou pružného třmenu (34).
  3. 3. Nosná tyč podle nároku 2, vyznačující se tím, že je opatřena zaskakovacím zařízením pro fixování pružného třmenu (34) v druhé, předepjaté poloze.
  4. 4. Nosná tyč podle nároku 2 nebo 3, vyznačuj í c í se tím, že upínací poloha je odlehčenou polohou pružného třmenu (34).
  5. 5. Nosná tyč podlé jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pružný třmen (34) v odlehčeném stavu - viděno v rovině dosedací plochy (24) svírá s podélnou osou (22) nosné tyče (12) úhel menší než 10°.
    Nosná tyč podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se viděno v podélném směru rozmístěné upraveno několik tím, že na jedné tyči (16) je, (22) tyče (16), ekvidistantně přidržovacích bloků (18), přičemž odstup přidržovacích bloků (18) od sebe v podstatě odpovídá délce pružného třmenu (34), a že každý pružný třmen (34) je svým neotočným koncem (36) upevněn v přidržovacím bloku (18) a svým volným koncem (38) dosedá na následující přidržovací blok (18).
  6. 7. Nosná tyč podle nároku 6, vyznačující se t í m, že přidržovací bloky (18) mají vždy vnější část, odvrácenou od tyče (16), opatřenou dosedací plochou (24), a další část, navazující na ni ve směru k tyči (16), která odpovídá uvolňovací poloze pružného třmenu (34).
  7. 8. Nosná tyč podle nároku 7, vyznačující se t í m, že tato další část je vytvořena jako zaskakovací prohloubení pro pružný třmen (34).
  8. 9. Nosná tyč podle nároku 7 nebo 8, vyznačuj í c í se t í m, že mezi dosedací plochou (24) a touto další částí je vytvořen doraz (26) pro desky (14).
  9. 10. Nosná tyč podle jednoho z nároků 6 až 9, vyznačující se tím, že přidržovací bloky (18) jsou vůči střední rovině (20) tyče (16) vytvořeny zrcadlovitě souměrně.
CZ19931000U 1991-10-30 1992-04-03 Nosná tyč CZ1238U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9113516U DE9113516U1 (de) 1991-10-30 1991-10-30 Gestellstab

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ1238U1 true CZ1238U1 (cs) 1994-01-14

Family

ID=6872773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19931000U CZ1238U1 (cs) 1991-10-30 1992-04-03 Nosná tyč

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5380418A (cs)
EP (1) EP0569550B1 (cs)
AT (1) ATE127533T1 (cs)
CA (1) CA2099134A1 (cs)
CZ (1) CZ1238U1 (cs)
DE (2) DE9113516U1 (cs)
DK (1) DK0569550T3 (cs)
HU (1) HU211409B (cs)
PL (1) PL299978A1 (cs)
TR (1) TR26824A (cs)
WO (1) WO1993009259A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6325903B1 (en) * 2000-02-04 2001-12-04 Howard Brown Parallel action holding clamp for electroplating articles
GB0016960D0 (en) * 2000-07-12 2000-08-30 Bae Systems Plc A jig and a method and appratus of applying a surface treatment to a member on the jig
US6342138B1 (en) * 2000-09-01 2002-01-29 M & B Plating Racks Inc. Clamp for electroplating articles
US6521103B2 (en) * 2001-06-05 2003-02-18 Surface Finishing Technologies, Inc. Plating clamp assembly

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT381509B (de) * 1985-02-06 1986-10-27 Galvano Gestellbau Ing Rudolf Vorrichtung zum halten von leiterplatten
DE3771755D1 (de) * 1986-02-28 1991-09-05 Schering Ag Langgestreckte gestelle und zugehoerige teile zum loesbaren befestigen von zu galvanisierenden leiterplatten, sowie zugehoerige leiterplatten.
DE3624759A1 (de) * 1986-07-22 1988-01-28 Schering Ag Langgestreckte gestelle mit haltebuegeln zum loesbaren befestigen von leiterplatten
DE9017374U1 (de) * 1990-12-22 1991-03-14 Schering AG, 1000 Berlin und 4709 Bergkamen Traggestelle für bzw. in Anlagen zur Galvanisierung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0569550A1 (de) 1993-11-18
US5380418A (en) 1995-01-10
TR26824A (tr) 1994-08-10
CA2099134A1 (en) 1993-05-01
EP0569550B1 (de) 1995-09-06
WO1993009259A1 (de) 1993-05-13
DE9113516U1 (de) 1992-02-20
HUT65309A (en) 1994-05-02
HU9301898D0 (en) 1993-10-28
DE59203589D1 (de) 1995-10-12
DK0569550T3 (da) 1995-12-27
HU211409B (en) 1995-11-28
ATE127533T1 (de) 1995-09-15
PL299978A1 (en) 1994-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20060054036A (ko) 전기 도금 장치에 있어서의 워크 행거
JPS62253800A (ja) 電気めつきすべき導電板を着脱可能に固定する縦長の架台
JP5296902B2 (ja) 歪解放クランプを含むケーブル管理支持バー
US3617083A (en) Tool for extracting printed circuit cards from card files
US8565573B2 (en) Cable management assembly for cable clusters of network equipment
TW201640987A (zh) 理線總成
EP2322073A1 (en) Rack for diswasher basket
CZ1238U1 (cs) Nosná tyč
KR100994878B1 (ko) 인쇄회로기판 다단 도금용 지그장치
KR20100002707A (ko) 도금용 바스켓
EP2627102A1 (en) Rack-mountable telecommunications patch panel
KR102024835B1 (ko) 기판 지지용 클램프 행거
JP4843310B2 (ja) プリント基板吊下用のハンガー
US6780043B2 (en) Guide and support structure
JPS6349759B2 (cs)
CN210083789U (zh) 一种pcb板插板架装置
JP3122752B2 (ja) プリント基板メッキ用治具
JP7321525B2 (ja) スライドレールユニット
KR20060025361A (ko) 도금장치의 행거구조
CN215050806U (zh) 夹持机构及电镀装置
KR101187397B1 (ko) 도금용 랙 어셈블리
CN2495661Y (zh) 电镀架固定夹新结构
CN214925275U (zh) 一种可夹持不同尺寸人造板的夹持架及晾板架
KR102347452B1 (ko) 엣지형 조명등 장치
KR100569593B1 (ko) 트레이 고정용 파렛트 장치