CZ12368U1 - Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů - Google Patents

Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů Download PDF

Info

Publication number
CZ12368U1
CZ12368U1 CZ200213040U CZ200213040U CZ12368U1 CZ 12368 U1 CZ12368 U1 CZ 12368U1 CZ 200213040 U CZ200213040 U CZ 200213040U CZ 200213040 U CZ200213040 U CZ 200213040U CZ 12368 U1 CZ12368 U1 CZ 12368U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
force vector
pin
drive
shaft
force
Prior art date
Application number
CZ200213040U
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Ing. Martinec
Original Assignee
Ocl Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ocl Spol. S R.O. filed Critical Ocl Spol. S R.O.
Priority to CZ200213040U priority Critical patent/CZ12368U1/cs
Publication of CZ12368U1 publication Critical patent/CZ12368U1/cs

Links

Landscapes

  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)

Description

Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů
Oblast techniky
Technické řešení se týká mechanismu pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů, s využitím zejména u vibračních desek, zhutňovačů zemních povrchů, vibračních dopravníků, a tak dále.
Dosavadní stav techniky
Vibrační desky a zhutňovače jsou poháněny budiči s neusměměnými kmity. Tyto neusměměné budiče jsou vždy umístěny na přední straně desky, čímž vibrační deska díky nevyváženosti celého systému získává určitou rychlost směrem vpřed. Změna rychlosti se děje pouze v závislosti na otáčkách hnacího motoru a se ztrátou hutnícího účinku. V případě nutnosti rychle změnit směr je nutné stroj zastavit, otočit do potřebného směru a znovu spustit. Toto je samozřejmě možné provádět pouze u menších a lehčích strojů. Těžší stroje je nutné vybavovat budiči usměrněných kmitů s možností reverzace. Tato pak může být rázová nebo plynulá.
Plynulá reverzace je samozřejmě výhodnější, neboť umožňuje nejen měnit směr pohybu stroje vpřed a vzad, ale plynule i rychlost stroje beze ztrát na hutnícím účinku, přičemž otáčky pohonné jednotky se nemění.
Reverzační vibrační desky s plynulou změnou výsledného silového vektoru kmitání využívají mechanismus, který je tvořen kaleným ocelovým nábojem s vyfrézovanou drážkou ve šroubovicí, nasazeným volně na hřídeli snevývažkem bez možnosti axiálního posunu, přičemž axiální drážkou v hřídeli a šroubovitou drážkou náboje prochází radiálně ocelový kalený kolík. Při axiálním posuvu kolíku vůči hřídeli snevývažkem dojde prostřednictvím šroubovité drážky k pootočení ocelového náboje, který je kinematicky vázán s druhou hřídelí s nevývažkem a tak dojde k pootočení i druhé hřídele s nevývažkem. Tím se změní směr výsledného silového vektoru kmitání.
Hlavní nevýhoda tohoto konstrukčního uspořádání je spatřována v tom, že výroba kalených nábojů se šroubovitou drážkou je výrobně velmi náročná a tudíž i drahá. Totéž platí i o výrobě axiální drážky v hřídeli s nevývažkem. Ani přenos kroutícího momentu prostřednictvím ocelového kolíku a bokem šroubovité drážky není ideální. Navíc se ukazuje, že tento způsob naklápění výsledného silového vektoru kmitání je průmyslově chráněn zahraničním výrobcem. Není však známo, že by existoval výrobce reverzačních vibračních desek s plynulou změnou směru výsledného silového vektoru kmitání.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořen čtyřkloubovým mechanismem se čtyřmi ozubenými koly, kdy mezi hnací kolo nasazené na hnací hřídeli a hnané kolo nasazené na hnané hřídeli je vřazeno jednak nejméně jedno vložené kolo upevněné na prvním čepu ajednak nejméně jedno další vložené kolo upevněné na druhém čepu, kdy první čep a druhý čep jsou pevně spojeny s unášeěi a navzájem mezi sebou propojeny táhlem.
Mechanismus je tvořen čtyřmi ozubenými koly, spojenými pomocí dvou unášečů a táhla v čtyřkloubový mechanismus, přičemž mezi hnací kolo pevně uložené na hnací hřídeli s nevývažkem a hnané kolo pevně uložené na hnané hřídeli s nevývažkem jsou vložena další dvě spoluzabírající ozubená kola, uložená volně v unášecích a navzájem spojená táhlem. Unášeče jsou volně uložené na hnací a hnané hřídeli. Při pootočení jednoho z unášečů kolem hřídele, na
-1 CZ 12368 Ul které je uložen, tedy hnací nebo hnané hřídele s nevývažkem, odvalí se vložené kolo po hnacím respektive hnaném kole a pootočí tak druhým vloženým kolem, které pootočí hnaným, respektive hnacím, kolem, které je pevně uloženo na hnané respektive hnací hřídeli s nevývažkem a tak pootočí i vlastní hnanou respektive hnací hřídelí s nevývažkem.
Mechanismus podle tohoto technického řešení umožňuje naklápění směru výsledného silového vektoru usměrněného budiče silových kmitů s bezpečným přenosem kroutícího momentu prostřednictvím správně nadimenzovaných ozubených kol.
Pro správnou funkci mechanismu je výhodné, že unášeče jsou pro provádění pootáčení napojeny na hydraulický člen nebo na ocelové lanko.
Pro správnou funkci mechanismu je dále výhodné, aby nevývažek na hnací respektive hnané hřídeli byl pevně nehybně spojen s hnací, respektive s hnanou, hřídelí, totéž platí pro hnací, respektive hnané kolo. Dále je pro správnou funkci výhodné, aby unašeč byl valivě nebo kluzně uložen na hnací, respektive na hnané, hřídeli, aby vložená kola byla valivě nebo kluzně uložena v unašeči, aby táhlo valivě nebo kluzně spojovalo vložená kola a aby hnací a hnaná hřídel s nevývažky byly uloženy valivě nebo kluzně v základovém rámu budiče.
Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresu, na kterém znázorňuje obr. 1 zařízení podle technického řešení ve středové poloze, kdy jsou nevývažky symetrické podle svislé osy a směr výsledného silového vektoru kmitání je vertikální, přičemž na obr. 2 je toto zařízení dle obr. 1 v řezu A-A, a obr. 3 znázorňuje zařízení, kdy došlo k pootočení unášeče kolem hnací hřídele a tím k odvalení obou vložených kol a hnaného kola a v důsledku k pootočení hnané hřídele s nevývažkem.
Příklady provedení technického řešení
Zařízení podle obr. 1 sestává z hnací hřídele 2 pevně spojené s nevývažkem 7 a hnacím kolem 3, z hnané hřídele £ pevně spojené s dalším nevývažkem 8 a hnaným kolem 6 a z vložených kol 4 a 5, kluzně nebo valivě uložených na prvním čepu £2 a druhém čepu 13, které jsou pevně spojeny s unašeči 10 a 11, přičemž první čep 12 a druhý čep 13 jsou kluzně nebo valivě spojeny táhlem £4. Hnací hřídel 2 a hnaná hřídel £ jsou uloženy v základových ložiskách 9. Na hnací hřídeli 2 je pevně uložena řemenice 15 pro přenos hnací síly.
Funkce mechanismu je patrná z obr. 3. Při pootočení unášeče £0 kolem hnací hřídele 2 se odvalí vložené kolo 4 po hnací sílou blokovaném hnacím kole 3, tím se pootočí vůči své ose a pootočí tedy dalším vloženým kolem 5, které zase pootočí hnaným kolem 6 a to, protože je pevně spojeno s hnanou hřídelí £, pootočí dalším nevývažkem 8. Nevývažky 7 a 8 přestanou být symetrické podle vertikální osy a směr výsledného silového vektoru kmitání bude šikmý v závislosti na velikosti úhlu pootočení unášeče £0. Unašeč 10 může být pro pootáčení spojen s ocelovým lankem, pákou, šroubem, hydraulickým členem nebo i jiným členem.
Průmyslová využitelnost
Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů je průmyslově využitelný zejména u vibračních desek, zhutňovačů zemních povrchů, vibračních dopravníků apod.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů, vyznačující se tím, že je tvořen čtyřkloubovým mechanismem se čtyřmi ozubenými koly (3, 4, 5, 6), kdy mezi hnací kolo (3) nasazené na hnací hřídeli (2) a hnané
    5 kolo (6) nasazené na hnané hřídeli (1) je vřazeno jednak nejméně jedno vložené kolo (4) upevněné na prvním čepu (12) ajednak nejméně jedno další vložené kolo (5) upevněné na druhém čepu (13), kdy první čep (12) a druhý čep (13) jsou pevně spojeny sunašeči (10, 11) a navzájem mezi sebou propojeny táhlem (14).
  2. 2. Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných ío silových kmitů podle nároku 1, vyznačující se tím, že unašeče (10, 11) jsou pro provádění pootáčení napojeny na hydraulický člen.
  3. 3. Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů podle nároku 1, vyznačující se tím, že unašeče (10, 11) jsou pro provádění pootáčení napojeny na ocelové lanko.
CZ200213040U 2002-04-17 2002-04-17 Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů CZ12368U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213040U CZ12368U1 (cs) 2002-04-17 2002-04-17 Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213040U CZ12368U1 (cs) 2002-04-17 2002-04-17 Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12368U1 true CZ12368U1 (cs) 2002-06-25

Family

ID=5476234

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213040U CZ12368U1 (cs) 2002-04-17 2002-04-17 Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ12368U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102985616B (zh) 用于压实地面的压实设备和方法
CA2202132C (en) Vibratory roller with at least one tire having a built-in twin-shaft vibration generator
JPH04249652A (ja) 駆動機構
CN102112234B (zh) 辊磨机
CN111794063B (zh) 地面作业机
WO2009012922A3 (de) Unwuchtantrieb für siebmaschinen
US9463490B2 (en) Vibration exciter, in particular for a construction machine
DE262050T1 (de) Fraesvorrichtung fuer erdbewegungsmaschine zum ausheben von graeben im boden.
CN216427916U (zh) 用于夯土设备的碾压滚轮的不平衡装置
US3431832A (en) Steerable,self-propelled vibratory rolling machine
JP3914919B2 (ja) 地面突固め装置のための励振器
CZ12368U1 (cs) Mechanismus pro naklápění směru výsledného silového vektoru budiče usměrněných silových kmitů
CZ20021680A3 (cs) Běhoun vibračního válce obsahující vibrační mechanismus s usměrněnou vibrací
NL9400902A (nl) Vibratieheiblok voor het heien en/of trekken van heimateriaal.
JP4964483B2 (ja) デファレンシャル機構
US3867073A (en) Control for fluid motor
CN103568746A (zh) 用于轮胎维修机的驱动组件
IL30535A (en) A vibratory road-roller
US3099942A (en) Roller for road construction
JP2022092610A (ja) ソイルコンパクタのための締固めローラ
FR2832939B1 (fr) Installation amelioree de pre-broyage d'objets
US8690091B2 (en) Roller with driven grinding roller
RU2137597C1 (ru) Круглопильный станок
US20240076840A1 (en) Self-propelled earth working machine having twin motors and a working transmission transmitting their power output variably
JPH0154482B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20060417