CZ11196A3 - Detergent and its use for washing - Google Patents

Detergent and its use for washing Download PDF

Info

Publication number
CZ11196A3
CZ11196A3 CZ96111A CZ11196A CZ11196A3 CZ 11196 A3 CZ11196 A3 CZ 11196A3 CZ 96111 A CZ96111 A CZ 96111A CZ 11196 A CZ11196 A CZ 11196A CZ 11196 A3 CZ11196 A3 CZ 11196A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detergent composition
laundry
detergent
weight
composition according
Prior art date
Application number
CZ96111A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerard Marcel Baillely
Original Assignee
Procter & Gamble
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8215374&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ11196(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Procter & Gamble filed Critical Procter & Gamble
Publication of CZ11196A3 publication Critical patent/CZ11196A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3942Inorganic per-compounds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C17/00Sofas; Couches; Beds
    • A47C17/04Seating furniture, e.g. sofas, couches, settees, or the like, with movable parts changeable to beds; Chair beds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C3/00Chairs characterised by structural features; Chairs or stools with rotatable or vertically-adjustable seats
    • A47C3/18Chairs or stools with rotatable seat
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/20Organic compounds containing oxygen
    • C11D3/22Carbohydrates or derivatives thereof
    • C11D3/222Natural or synthetic polysaccharides, e.g. cellulose, starch, gum, alginic acid or cyclodextrin
    • C11D3/225Natural or synthetic polysaccharides, e.g. cellulose, starch, gum, alginic acid or cyclodextrin etherified, e.g. CMC

Description

Detergentní prostředek a jeho použití při praní
Oblast techniky
Vynález se týká detergentního prostředku vhodného pro nízkoteplotní prací postup v domácích pračkách, přičemž prostředek sestává z peroxykarbonátu alkalického kovu a neiontových derivátů celulosy.
Dosavadní stav techniky neiontových derivátech celulosy je známo, že jsou vhodné jako anti-redepoziční činidla. Obzvláště se osvědčují k zabraňování redepozice mastných skvrn na hydrofobních textiliích, jako je polyester a pólybavlna. Má se zato, že redepozici se zabraňuje alespoň zčásti vytvářením uvolňovacího povlaku neiontových derivátů celulosy na hydrofobních textiliích.
Jsou známy detergentní prostředky se začleněnou anorganickou peroxyhydrátovou solí jako zdroje kyslíkového bělení. Nejšířeji používaným anorganickým perhydrátovým bělicím činidlem v pracích detergentních prostředcích je peroxyborát sodný v podobě buď monohydrátu nebo tetrahydrátu.
Má se zato, že při rozpuštění ve vodě peroxyborát uvolňuje borátové ionty, a že tyto borátové ionty jsou schopny vytvářet iontové komplexy s a-(sousedními)di oLy, jako jsou deriváty celulosy. Takové iontové komplexy mají zvýšenou rozpustnost oproti nekomplexním derivátům celulosy a je bráněno jejich ukládání na hydrofobních textiliích. Tudíž dosažení jasu zabráněním redepozice mastných skvrn je bráněno a k dosažení přiměřené účinnosti je často nutno zvýšit procento derivátů celulosy v detergentuím prostředku.
Je žádoucí udržovat, k o ri c e π t r a o i < I > · r i v á !. ů ceLulosy na minimu, jak z cenových důvodů, tak proto, že vysoké koncentrace mohou vést k dávkovač im a formulačním problémům.
Předmět vynálezu
Podstatou pracího detergentu podle vynálezu je následující složení :
a) peroxykarbonát alkalického kovu
b) jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy.
Vynález se také týká způsobu praní prádla, s výhodou v domácí pračce, kdy se během praní přidává do pracího roztoku účinné množství detergentniho prostředku podle vynálezu, přičemž praní probíhá při teplotě nepřevyšující 50 ’C. Neiontový derivát celulosy zůstává s výhodou během praní v podstatě v neionizované formě.
Zjistilo se, že detergentní prostředek obsahující peroxykarbonát a derivát celulosy vykazuje vynikající anti-redepoziční a bě1 icí/zjasňovací účinek oproti detergentním prostředkům obsahujícím peroxyborát a deriváty celulosy nebo deriváty celulosy samotné. Zdá se, že peroxykarbonát nebrání ukládání derivátů celulosy na hydrofobních textiliích. To je pravděpodobně způsobeno tím, že peroxykarbonát nezpůsobuje ionizaci diolu v celu lose. Nezávisle na mechanismu, je s překvapením možno použitím peroxykarbonát u místo peroxyborátu snižovat koncentraci derivátů celulosy v detergentních prostředcích a snižovat související problémy, nebo získat lepší antiredepoziční vlastnosti.
Neiontovým' derivátem celulosy jé s výhodou ether celulosy. Ethery celulosy, jež se obzvlášf hodí podle vynálezu, zahrnují hydrbxyethy1ce1u1 osu, hydroxypropy 1 celulosu , methylcelulosu a jejich směsi. Obzvášť výhodná je ethylcelulosa.
Je žádoucí, aby neiontový derivát celulosy byl v detergentním prostředku přítomen v pokud možno nejnižším množství při ještě zachované přiměřené anti-redepoziční a bělicí účinnosti. Obecně j^> toto množství menší než hmotnostně 3 %, s výhodou menší než 1,5 X a ještě výhodněji menší než 1 %, vztaženo na hmotnost detergentn ího prostředku jako celku.
Použitým peroxykarhonátem alkalického kovu je s výhodou peroxykarbonát. sodný nebo draselný, výhodněji peroxykarbonát. sodný.
Λ1 β'*.'!»''’.’-·»« *« projeví kyslík
Peroxykarbonát je obvykle v podobě částic. Částice peroxykabonátu mají obecně průměr 150 až 1200 μπι, s výhodou 300 až 900 μπι. Částice peroxykarbonátu mohou být povlečené nebo nepovlečené. Jsouli povlečené, je povlak s výhodou ve vodě rozpustný. Mezi vhodné povlakové materiály patří karbonáty alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin; sulfáty alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin; směsi sulfátů a karbonátů alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin; směsi chloridů a karbonátů alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin; směsi nitrátů a karbonátů alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin. Vhodné povlaky spolu se způsoby povlékání jsou popsány v britském patentovém spise číslo 1 466799.
Peroxykarbonát může být obsažen přítomen v detergentním prostředku v jakémkoli běžně používaném množství. Výhody vynálezu se zejména u prostředků obsahujících velké podíly bělicích, uvolňujících činidel, hmotnostně například 9 nebo více procent, vztaženo na detergentní prostředek jako celek. Jelikož se zjistilo, že je výhodnější nahradit peroxyborát peroxykarbonátem, a že překážka účinnosti je patrná zejména v prostředcích obsahujících velké podíly peroxvborátu, jsou výhody vynálezu zřejmé zejména u ekvivalentních prostředků obsahujících peroxykarbonát. Výhody vynálezu jsou tudíž nejvíce patrné u prostředků obsahujících peroxykarbonát ve hmotnostním množství alespoň 9 X, vztaženo na detergentní prostředek jako celek.
Při způsobu podle vynálezu se má zato, že neiontový derivát celulosy zůstane v podstatě neionizován v průběhu praní. K určitému velmi malému stupni ionizace může ovšem dojít při zavedení celu losového derivátu do pracího roztoku; stupeň takové ionizace je však extrémně malý a výsledná koncentrace ionizovaného derivátu celulosy v pracím roztoku bude také extrémně malá. K ionizaci nedochází v takovém rozsahu, jaký se zjišťuje při zavedení perox y bo r á t o v ého běl í <1 I a nebo jiných zdrojů borátových iontů do prac ího roztoku.
Způsob praní podle vynálezu probíhá za teploty nižší než 50 ’C. S výhodou S'· provádí při loplol·' nižší než 45 *C, výhodněji nižší než 10 a nejvýhodnéji při teplotě 10 až 35 C.
Zpňsob praní podle vynálezu je obzvlášť, účinný, jsou-li textilie ze syntetických vláken, včetně hydrofobních textilií, jako jsou polyestery a pólybavlny.
Granulované detergentní prostředky podle vynálezu mohou obsahovat hmotnostně, vztaženo na detergentní prostředek jako celek, 1 až 40 X, s výhodou 1 až 15 % a nejvýhodněji 3 až 10 X přídavných bělicích činidel vybraných ze souboru zahrnujícího peroxykyselinové bělicí prekursory, organické peroxykyseliny a jejich směsi.
Peroxykyse1 i nové bělicí aktivátory (bělicí prekursory) jako přídavné bělicí složky podle vynálezu mohou být voleny z velké řady tříd, přičemž s výhodou obsahují jednu nebo několik N- nebo 0- acylových skupin.
Jakožto vhodné třídy se uvádějí anhydridy, estery, amidy a acylované deriváty imidazolů a oximů a příklady vhodných členů těchto tříd jsou uvedeny v britském patentovém spise číslo GB-A1586789. Nejvýhodnějšimi třídami jsou estery například podle britských patentových spisů číslo GB-A-836988, 864798, 1 147817 a 2 143231 a amidy popsané v britských patentových spisech číslo GB-A-855735 a 1 246338.
Obzvlášť výhodnými bělícími aktivátory jako přídavnými bělícími činidly podle vynálezu jsou Ν , Ν , Ν' ,N'-tetraacetylované sloučenin y obecného vzorce ’ 0 II I »
CHs-C C-CHs \ /
N-(CH2)x-N
CIÍ3-C XC-CH3
II II o o kde x znamená nulu nebo číslo l až 6.
Jakožto příklady se uvádějí t. ♦* t r a a o e t y I m e t li y I e nd i a m i n (TAMD), kde x - 1, I e I c a a i ι· I y I i · t h y | c π d i a m i ii ( Τ Λ KI)) , kde x = 2 a tetraacety 1 h e x y l e nd i a m i n (ΤΛΙΙΠ) , kde x = 6. Tyto sloučeniny a analogické sloučeniny jsou popsány v britském patentovém spise číslo
G Β - Λ - 9 O 7 3 5 6 . Nej výhodnějším peroxykyselinovým bělicím aktivátorem jako přídavnou bělicí složkou je TAED.
Jinou výhodnou třídou peroxykyse1inových bělicích aktivátorů jsou amidem substituované sloučeniny následujících obecných vzorců:
Rl-C- N-R2-C-L nebo Ri-N- C-R2-C-L ” I I
R5 0 RS 0 0 kde znamená R1 aryíovou nebo alkarylovou skupinu s přibližně 1 až s přibližně 14 atomy uhlíku, R2 alkylenovou, arylenovou nebo alkarylenovou skupinu s přibližně 1 až přibližně 14 atomy uhlíku, RS atom vodíku nebo alkylovou, aryíovou nebo alkarylovou skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku a L v podstatě jakoukoli uvolňovací skupinu. Skupina symbolu R1 obsahuje s výhodou přibližně 6 až 12 atomů uhlíku. Skupina symbolu R2 obsahuje s výhodou přibližně 4 až 8 a tomů uhlíku. Skupinou symbolu R1 může být alkylóvá skupina s přímým nebo s rozvětveným řetězcem, substituovaná arylová nebo alkarylová skupina rozvětvená a/nebo substituovaná jak syntetického tak přírodního původu včetně například z lojového tuku. Obdobně to půlatí pro skupinu symbolu R2. Jakožto substituenty přicházejí v úvahu skupina alkylóvá, arylová, atom halogenu, dusíku, síry nebo jiné typické substituenty nebo organické sloučeniny. Symbol
R5 znamená s výhodou atom vodíku nebo methylovou skupinu. Skupiny % symbolu Rla R5 dohromady nemají obsahovat více než 18 atomů uhlíku. Amidovou skupinou substituované sloučeniny jako bělicí aktivátory tohoto typu jsou popsány v evropském patentovém spise EPA-O17O386.
Jinými peroxykyse1 i novým i bělic i mi aktivátory jsou nonanoyl o x y b e η z e u s u 1 ť o n á t. sodný, t r i m e t h y 1 h e x a n o y l o x y b e n z e n s u 1 f o n á t sod ný, ac<· l.oxyben zensu 1. f oná t sodný a popsáni'1 například v evropském pal·
Prostředky podle vynálezu pracích doregenč:ηích prostředků.
V detergentních prostředcích tých povrchově aktivních činidel.
benzoy 1.oxybenzensulfonát sodný, ntovém spise číslo EP-A-0341947. přídavně obsahují běžné přísady může být. použito velmi rozmaniTypický seznam aniontových, ne- 6 iontových a obojetně iontových tříd a druhů těchto povrchově aktivních činidel ,je v americkém patentovém spise číslo 3 929678 (Laughlin a Heuring z 30. prosince 1975). Seznam výhodných kationtových povrchově aktivních látek je v americkém patentovém spise číslo 4 259217 (Murphy, z 31.března 1981).
Podle vynálezu jsou vhodné směsi aniontových povrchově aktivních činidel, obzvláště směsi sulfátových, sulfonátových a/nebo karboxylátových povrchově aktivních činidel. Směsi·sulfátových a sulfonátových povrchově/aktivních činidel se normálně používají v hmotnostním poměru 5:1 až 1:2, s výhodou 3:1 až 2:3 a nejvýhodněji 3:1 až 1:1.
Jakožto výhodné sulfonáty se uvádějí alkylbenzensulfonáty s 9 až 15, obzvláště 11 až 13 atomy uhlíku v alkylovém podílu a α-sulfonované methylestery mastných kyselin, v nichž je mastná kyselina odvozena z mastné sloučeniny s 12 až 18 atomy uhlíku, s výhodou z mastné sloučeniny se 16 až 18 atomy uhlíku. V každém případě je kationtem alkalický kov, s výhodou sodík. Výhodnými sulfátovými povrchově aktivními činidly v takových sulfonáto-sulfátových směsích jsou alkylsulfáty s 12 až 22 atomy uhlíku, s výhodou 16 až 18 atomy uhlíku v alkylovém podíle. Jiný užitečný systém povrchově aktivnraích látek zahrnuje směs dvou alkylsulfátových materiálů, jejichž délky příslušných hlavních řetězců se navzájem liší. Jedním takovým systémem je směs alkylsulfátu se 14 až 15 atomy ’ uhlíku a' alkylsulfátu se 16 až 18 atomy uhlíku s hmotnostním poměrem Cia-Cis : Cié-Cie rovným 3:1 až 1:1. Alkylsulfáty mohou být také kombinovány s alkylethoxysulfáty s 10 až 20 atomy uhlíku, s výhodou se 10 až 16 atomy uhlíku v alkylovém podíle a s průměrným stupněm ethoxylace 1 až 6. Kationtem je opět alkalický kov, s výhodou sodík.
Jinými vhodnými povrchově aktivními látkami pro účely vynálezu jsou sarkosináty alkalických kovů, obecného vzorce
R-CON{R1)CH2COOM kde znamená R lineární nebo rozvětvenou alkylovou nebo alky lenovou skupinu s 9 až 17 atomy uhlíku, R1 alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a M je iont alkalického kovu. Jakožto výhodné příklady se uvádějí l a u r o y 1 , kocoyl (s 12 až 14 atomy uhlíku), my ri styl a o 1 ey Imethy1sarkos ináty v podobě svých sodných solí.
Jednou třídou užitečných neiontových povrchově aktivních činidel při způsobu podle vynálezu jsou kondenzáty ethylenoxidu hydrofobním podílem, za předpokladu, že mají průměrnou hydrofi 1ně-lipofílní rovnováhu (HLB) 8 až 17, s výhodou 9,5 až 13,5 a nej výhodněji 10 až 12,5, přičemž hydrofobní (lipofilní) podíl může být alifatický nebo aromatický. Obzvlášť výhodnými neiontovými povrchově aktivními činidly tohoto typu jsou ethoxyláty primárních alkoholů s 9 až 15 atomy uhlíku, obsahující 3 až 8 mol ethylenoxidu na mol alkoholu, zejména primárních alkoholů se 14 až 15 atomy uhlíku, obsahující 6 až 8 mol ethylenoxidu na mol alkoholu a primárních alkoholů se 12 až 14 atomy uhlíku, obsahující 3 až 5 molů ethylenoxidu na mol alkoholu.
Další výhodnou třídou neiontových povrchově aktivních látek jsou polyhroxyamidy mastných kyselin obecného vzorce:
Rl
R2-C-N-Z kde znamená R 1 atom vodíku, uhlovodíkovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinu 2-hydroxyethylovou nebo 2-hydroxypropylovou nebo jejich směsi, R2 uhlovodíkovou skupinu s 5 až 31 atomy uhlíku a Z po 1yhydroxyuh1ovodíkovou skupinu s lineárním uhlovodíkovým řetězcem s nejméně třemi hydroxyskup inami připojenými k řetězci, nebo její alkoxylovaný derivát. V případě výhodných členů této třídy je pólyhydroxyuhlovodíkový podíl odvozen od glukosy, maltosy nebo jeich směsí a R2 znamená alkylový nebo alkenylový podíl s 11 až 19 atomv uhlíku jako skupina symbolu R1. Prostředky se začleněnými takovými vysoce výhodnými po lyhydroxyamidy mastných kyselin jsou popsány v příbuzné britské přihlášce vynálezu číslo 9113139, podané 18. června 1991.
Jinou třídou neiontových povrchově aktivních látek jsou alky lpolyglúkosidy obecného vzorce
R0(Cnll2n0) tZx kde znamená Z podíl odvozený od glukosy; R je nasycenou hydrofob- 8 ní alkylovou skupinu se 12 až 18 atomy uhlíku; t 0 až 10 a n 2 nebo 3; x 1,3 až 4, přičemž sloučeniny obsahují méně než 10 % nezreagovaného mastného alkoholu a méně než 50 % alkylpolyglukosidů s krátkým řetězcem. Sloučeniny tohoto typu jsou popsány v evropských patentových spisech číslo EP-B-0070074, 0070077, 0075996 a 0094118 .
Další třídou povrchově aktivních látek jsou semipolární povrchově aktivní činidla jako aminoxidy. Vhodné aminoxidy.jsou voleny ze souboru zahrnujícího alkyl- nebo alkenylarainoxidy s 8 až 20 atomy uhlíku, s výhodou s 10 až 14 atomy uhlíku a propylen1,3-diamindioxidy, kde zbývající polohy N jsou substituovány skupinou methylovou, hydroxyethylovou nebo hydroxypropylovou.
V detergentních prostredcích pod 1 e vynálezu se může používat také kationtových povrchově aktivních látek a vhodná quarterní amoniová povrchově aktivní činidla se volí ze souboru zahrnujícího N-alkyl nebo alkenylamoniová povrchově aktivních činidla s 8 až 16 atomy uhlíku, s výhodou s 10 až 14 atomy uhlíku, kde zbývající polohy N jsou substituovány methylovou, hydroxyethylovou nebo hydroxypropylovou skupinou.
Detergentní prostředek sestává hmotnostně obecně ze 3 až 35 % povrchově aktivního činidla, avšak obvykleji z 5 až 25 X, výhodněji z 10 až 25 X povrchově aktivního činidla, vztaženo na deter..s' gentní prostředek jako celek.
Výhodné jsou kombinace typů povrchově 'aktivních činidel, zejména směsi anionto-neiontových a také anionto-neionto-kationtových činidel. Obzvlášť vhodné směsi jsou popsány v patentových spisech číslo GB-A-2040987, GB 9113139 a EP-A-0087914. Ačkoli mohou být povrchově aktivní činidla začleněna do prostředků jako směsi, je výhodné řídit okamžik přidání každého povrchově aktivního činidla k optimalizaci fyzikálních vlastností prostředku a k zábraně zpracovatelských problémů. Výhodné způsoby a pořadí přisuzování povrchové aktivních činidel jsou popsány dále.
Granulované detergentní prostředky podle vynálezu obsahují také výhodně systém detergentních buiderů tvořených jedním nebo několika buildery, nejvýhodněji nefosfátovými detergentními buil- 9 de r y . Detergentní prostředek jako o e l e k j e s výhodou prost fosfátů. Bez záměru najakémkoliv omezení mohou obsahovat uhličitany a hydrogenuhličitany alkalických kovů, uhličitan a hydrogenuhličitan vápenatý, silikáty, a 1 um i nos i 1 i káty, monomerní a oligomerní polykarboxyláty, homo nebo kopolymerní polykarboxylové kyseliny a jejich soli, kde po 1ykarboxy 1 ová kyselina sestává nejméně ze dvou karboxylových skupin oddělených vzájemně nejvýše dvěma atomy uhlíku a směsi uvedených látek. Systém builderů tvoří hmotnostně 1 až 80 %, s výhodou hmotnostně 25 až 60 % a nejvýhodněji 30 až 60 % prostředku jako celku.
Výhodné silikáty mají poměr SiO2:Na2O = 1,6 až 3,4, přičemž výhodné jsou tak zvané amorfní silikáty s poměrem SiO2:Na2O = 2,0 až 2,8. Tyto materiály se mohou přidávat v různých okamžicích výrobního procesu, jako směs složek vysušených rozprašováním nebo v podobě vodného roztoku sloužícího jako aglomerační činidlo pro jiné pevné složky, nebo jsou-li silikáty samy ve tvaru částic, jako pevné látky k jiným částicovým složkám prostředku. Avšak u prostředků, kde podíl rozprašováním sušených složek je nízký, to je 30 %, je výhodné začlenit amorfní silikát do rozprašováním sušených složek.
Ze silikátů jsou vysoce výhodnými materiály krystalické vrstvené silikáty obecného vzorce
NaMS i χθ2 x + l.yH20 kde znamená M sodík nebo vodík, x číslo 1,9 až 4 a y číslo 0 až 20. Krystalické vrstvené silikáty sodné tohoto typu jsou popsány v evropském patentovém spise číslo EP-A-0164514 a způsoby jejich přípravy v německých patentových spisech číslo DE-A-3417649 a DEA-3742O43. Pro účele vynálezu má x v obecném vzorci hodnotu 2, 3 nebo 4 a s výhodou 2. M znamená s výhodou sodík a y je 0 a jakožto výhodné příklady se uváděje α, (3, gama a delta formy Na2SÍ20s· Tyto materiály .jsou obchodně dostupné od společnosti Hoechst AG FRG, jako NaSKS-5, NaSKS-7, NaSKS-11 a NaSKS-6. Nejvýhodnějším materiálem .jo Na2SÍ20s, NaSKS-6. Krystaliclké vrstvené silikáty se začleňují buď .jako suché smíšené pevné látky, nebo jako pevné složky aglomerátů s .jinými sloučeninami.
Ačkoli je možno použít řady a I um i nos i I ikátových ionexových činidel, mají výhodné natri uma l um i nosίI i katové zeolity vzorec jednotkové buňky
Naz[(AlO2)z(SiO2)yl XH2O kde z a y jsou nejméně 6; molární poměr z:y je 1,0 až 0,5 a x je nejméně 5, s výhodou 7,5 až 276, především 10 až 264. Alumi.nosílikátové materiály jsou v hydratované formě a jsou s výhodou krystalické, obsahující hmotnostně 10 až 28 X, výhodněji 18 až 22 % vázané vody. 7
Uvedené alumi nos i 1ikátové ionexové materiály jsou dále charakterizovány průměrem částic 0,1 až 10 mikrometrů, s výhodou 0,2 až 4 mikrometrů. Výraz průměr částic zde znamená střední pňměr částic daného ionexového materiálu, stanovený běžnými analytickými technikami, jako například mikroskopickým vyhodnocením pomocí řádkovacího elektronového mikroskopu a nebo laserovým granulometrem. Aluminosilikátové ionexové materiály jsou dále charakterizovány svojí kapacitou výměny vápenatých iontů, která je nejméně 200 mg ekvivalentu uhličitanu vápenatého na gram a 1 um i nos i 1i kátu, počítáno na bezvodou bázi a je obvykle 300 až 352 mg ekvivalentu na g. Aluminosilikátové iontoměničové materiály jsou ještě dále charakterizovány svou rychlostí výměny vápníkových iontů, která je nejméně 130 mg. ekv iva1entu uhličitanu vápenatého/1itr/minuta/ (g/litr) alumi nos i 1 ikátu (na bezvodé bázi) a je obvykle 130 až 390 mg ekvivalentů CaC03/l/min//(gram/litr) vztaženo na tvrdost způsobovanou ionty vápníku. Optimální aíuminósilikáty pro účely builderfi vykazují rychlost výměny vápníkových iontů nejméně 260 mg kvivalentů CaCO3/1/min//(gram/1 itr).
Užitečné aluminosilikátové ionexové materiály podle vynálezu jsou obchodně dostupné a mohou to být v [tří rodě se vyskytující a1 um i nos i I ikáty nebo aíuminósilikáty synteticky připravené. Způsob p ř í p r a v y a 111 rn i 11 os i 1 i k á í o v ý c h i ό π<· \ o v ý <· li ma l.e r iá l fi je popsán v a merirkéin patentovém spise číslo 3 9 K 5 (i li 9 . Výhodné syntetické krystalické aluminosilikátové materiály, vhodné podle vynálezu, .jsou obchodně dostupné· pod označením Zeolit A, Zeolit Β , Zeolit 1’, Zeolit. ΜΛΓ, Z.eol i t, X a Zeolit IIS a jejich směs i . Pod 1 o obzvlášť
-11 'ί-·'·# výhodného provedení je krysatlickým alumÍnosilikátovým ionexovým materiálem Zeolit A obecného vzorce
Nai2[(AlO2)l2 (S i 0 2)12] ·X H 2 0 kde znamená x 20 až 30, obzvláště 27. Zeolit X vzorce Na 86[(A102)86 (Si 02) 106] ·276 H2O je také vhodný, stejně jako Zeolit HS vzorce Na é, [ ( A10 2 ) í> (SiO2)ů] .7,5 H2O.
Vhodné vodou rozpustné monomerní a oligomerní karboxylátové buildery mohou být voleny z velké řady sloučenin, avšak takové sloučeniny mají první karboxylovou logaritmickou konstantu kyselosti (pKi) menší než 9, s výhodou 2 až 8,5, výhodněji 4 až 7,5.
Logaritmická konstanta kyselosti je definována vztahem k rovnováze H + + A“ ===> HA, kde A“ je samostatně ionizovaný aniont karboxylátové builderové soli.
Rovnovážná konstanta je tudíž pro zředěné roztoky dána výrazem [HA]
K 1 = - a pKi = 1 og 1 oK 1 [H*] [A-]
Pro účely vynálezu jsou konstanty kyselosti definovány jako při 25 ’C a při nulové iontové síle. Literární údaje jsou kdekoli (Stability Constant.s of Metal-Ion Complexes, speciální vydání č. 25, the Chemical Society London): pokud jsou pochybnosti, stanoví se potenciometrickou titrací pomocí skleněné elektrody.
Karboxylátové nebo polykarboxylátové buildery mohou být monomerηího nebo oligomerního typu, ačkoli monomerní karboxyláty jsou obecně výhodnější z důvodu ceny a účinnosti.
Monomerní a oligomerní buildery mohou být voleny ze souboru zahrnujícího acyklické, alicyklické, heterocyklické a aromatické karboxyláty obecného vzorce ( a )
Ri
Y
I
- c
I z
--r2
- m
kde znamená Ri atom vodíku, alkylovou nebo alkenylovou skupinu s 1 až 30 atomy uhlíku, substituovanou případně hydroxyskupinou, karboxyskupinou, su1foskupinou nebo fosfonovou skupinou, nebo vázanou k polyethylenoxypodílu obsahujícímu do 20 ethylenoxy skupin; R2 atom vodíku, alkylovou, alkenylovou, hydroxyalkylovou nebo aralkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, sulfoskupinu, nebo fosfonovou skupinu; X jednomocnou vazbu, atom kyslíku, síry nebo skupinu SO, nebo VRi, kde R1 má shora uvedeny význam; Y atom vodíku, karboxyskupinu, hydroxyskupinu, karboxyme thy loxy skupinu nebo skupinu akylovou nebo alkenylovou sl až 30 atomy uhlíku, případně substituovanou· hydroxyskupinou nebo karboxyskupinou; Y atom vodíku nebo .karboxyskupinu; m celé číslo 1 až 10; n celé číslo 3 až 6; p, q celé číslo 0 až 6, přičemž p + q je 1 až 6; a kde symboly X, Y a Z mají stejný nebo odlišný význam, pokud se opakují v daném vzorci a kde nejméně jeden ze symbolů Y a Z v molekule obsahuje karboxylovou skupinu.
Mezi vhodné karboxyláty obsahující jednu karboxylovou skupinu, patří kyselina mléčná, glykolová a její etherové deriváty podle belgických patentových spisů číslo 831368, 821369 a 821370. Po Iykurboxy 1áty obsahující dvě karboxylové skupiny zahrnují vodou rozpustné soli kyseliny jantarové, maIonové, (ethylendioxy) di octové, maleinové, diglykolové, vinné, tartronové a fumarové, stejně jako etherkarboxy 1áty popsané v německé zveřejněné přihlášce
- 1 .Ί vynálezu číslo 2 448686 a 2 446687 a v americkém patentovém spise číslo 3 935257 a sulfinylkarboxyláty popsané v belgickém patentovém spise číslo 840823. Polykarboxyláty obsahující tři karboxylové skupiny zahrnují zejména vodou rozpustné citráty, akonitráty, citrakonáty, stejně jako sukcinátové deriváty jako jsou karboxymethyloxysukcináty popsané v britském patentovém spise číslo 1 379241, laktosukcináty popsané v britském patentovém spise číslo 1 389732 a aminosukcináty popsané ve zveřejněné holandské přihlášce vynálezu 7205873 a oxypolykarboxylátové materiály jako 2oxy-1,1,3-propantrikarboxyláty popsané v britském patentovém spise číslo 1 387447.
Mezi polykaroboxyláty obsahující čtyři karboxylové skupiny patří oxydisukcináty podle britského patentového spisu číslo 1 261829,1 a 1,2,2-ethantetrakarboxyláty, 1,1,3,3-propantetrakarboxyláty a 1,1,2,3-propantetrakarboxyláty. Polykarboxyláty obsahující sulfosubstituenty jsou sulfosukcinátové deriváty podle britského patentového spisu číslo 1 398421 a číslo 1 398422 a podle amerického patentového spisu číslo 3 936448 a sulfonované pyrolysované citráty popsané v britském patentovém spise číslo 1 082179, zatímco polykarboxyláty obsahující fosfonové substituenty jsou popsány v britském patentovém spise číslo 1 439000.
Acyklické a heterocyklické polykarboxyláty zahrnují cyklopentan-cis, cis,cis-tetrakarboxyláty, cyklopentadienidpentákarboxyláty, 2,3,4,5-terahydrofuran-cis,cis,cis-tetrakarboxyláty, 2,5tetrahydrofuran-cis-dikarboxyláty, 2,2,5,5-tetrahydrofurantetrakarboxykáty, 1,2,3,4,5,6-hexanhexakarboxaláty a karboxymethylové deriváty polyhydroalkoholň jako je sorbitol, mannitol a xylitol. Aromatické polykarboxyláty zahrnují kyselinu mellitovou, pyromellitovou a deriváty kyseliny ftalové podle britského patentového s p i s u č í s 1 o 1 4 2 5 3 4 3 .
Z uvedených sloučenin jsou výhodnými polykarboxyláty hydroxy kar boxy láty ob sáhu .jící až. tři karboxyskupiny v molekule, zejméri a c i I . r á t y .
Mateřské kyseliny monomerních o I igomerηích po ! ykarboxytátových chelatačních činidel nebo .jejich směsi s jejich solemi, na 14 příklad citrónová kyselina nebo směsi citrónové kyseliny s citráty jsou také uvažovány jako složky builderových systémů vhodných podle vynálezu.
Jinými vhodnými vodou rozpustnými solemi jsou homo- nebo kopolymerní po 1ykarboxy lové kyseliny nebo jejich soli, kde polykarboxylová kyselina obsahuje ne,jméně dvě karboxylové skupiny oddělené od sebe nejvýše dvěma atomy uhlíku. 0 polymerech tohoto typu pojednává britský patentový spis číslo GB-A-1 596756.. Příklady takových solí jsou polyakryláty o molekulové hmotnosti 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny ma.leinové, přičemž takové kopolymery mají molekulovou hmotnost 20 000 až 70 000, zvláště přibližně 40 000. Těchto materiálů se normálně používá ve hmotnostním množství 0,5 až 10 %, s výhodou 0,75 až 8 %, nejvýhodněji 1 až 6 %, vztaženo na hmotnost detergentního prostředku jako celku.
Z výhodných sloučenin činí aluminosilikát sodný, jako Zeolit A hmotnostně 20 až 60 % celkového množství builderu, monomerní nebo oligomerní karboxylát hmotnostně 10 až 30 % celkového množství builderu a krysatlický vrstvený silikát 10 až 65 % celkového množství builderu. V takových prostředcích obsahuje builderový podíl s výhodou také kombinaci pomocných anorganických a organických builderň, jako je uhličitan sodný, kopolymery anhvdridu kyseliny raaleinové a kyseliny akrylové v množství do hmotnostně 35 % celkovbé hmotnosti builderu. ’
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat malé množství sekvestračního činidla vážícího těžké kovy. Mezi vhodná sekvestrační činidla vážící těžké kovy k začlenění do detergentních prostředků podle vynálezu patří organické fosfonáty, včetně aminoalkylenpoly(alkylenfosfonátů), ethan-l-hydroxydifosfonátů alkalického kovu, nitrilotrimethylenfosfonáty, ethylendiamintetrame thy 1 en f os f oná ty a d i e thy l en t. r i am i n pen Lamě t. hy l cn f os f oná ty . Takové f os f o ná to vé sloučeniny mohou být. obsaženy bud' ve své kyselinové formě nebo .jako komplex buď alkalického iontu nebo iontu alkalické zeminy, přičemž molární poměr kovového iontu k fosfonátové sloučenině je nejméně 1:1. Takové1 komplexy jsou popsány v ameI 5 rickém patentovém spise číslo 4 259200. S výhodou .jsou organické fosfonátové sloučeniny ve formě horečnaté soli.
Organické fosfonátové sloučeniny nebo .jejich směsi mohou být v detergentních prostředcích obsaženy ve hmotnostním množství 0,05 až 10 X, s výhodou 0,1 až 2 Z, nej výhod ně ji 0,2 až 0,6 X, vztaženo na detergentní prostředek .jako celek.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat také jiné případné detergentní složky. Podle potřeby se přidávají například v různých množstvích anti-redepoziční a špínu suspendující činidla, optické zjasňovače, špínu uvolňující činidla, barviva a pigmenty.
Mezi vhodná anti-redepoziční a špínu suspendující činidla (jiná než deriváty celu losy, jako methylcelulosa, karboxymethylcelulosa a hydroxymet.hylcelulosa) patří homo- nebo kopolymerní polykarboxy 1 ové kyseliny a jejich soli. Polymery tohoto typu obsahují kopolymery anhydridu kyseliny maleinové s ethylenem, me thylvinylether nebo methakry1 ovou kyselinu, přičemž anhydrid kyseliny maleinové činí nejméně molově 2 X kopolymeru. Těchto materiálů se používá normálně v koncentraci hmostnostně <3 5 až 10 X, výhodněji 0,75 až 8 X a nej v vhodněji 1 až 6 X, vztaženo na hmotnost detergentního prostředku .jako celku.
Jinými vhodnými polymerními materiály jsou polyethylenglykoly, zejména s molekulovou hmotností 1000 až 10 000, obzvláště 2000 až 8000 a nejvýhodněji přibližně 4000. Těch se používá ve hmotnostním množství 0,20 až 5 X, výhodněji 0,25 až 2,5 X, Tyto polymery a shora zmíněné homo- nebo kopolymerní po 1 ykarboxy látové soli jsou hodnotné pro zlepšování udržení bělosti, depozici tkaninového popela a čisticí účinnosti jílu, proteinových nebo oxidová t e 1 n ý c h zašpinění v přítomnosti nečistot t.ransitních prvků.
Vhodné optické zjasňovače .jsou svou povahou aniontové a jejich příklady .jsou d i na t r i u m - 4 , 1 1 - b i s - ( 2-d i e t. ha no 1 am i no - 4 - a n i liti o -s - t r i a z i n - 6 - y 1 am i no ) s t. i I he n - 2 : 2 1 -disulfonát, d i na t r i um - t , 4 * bis- ( 2 - m o r f o I i π o - 1 - a n i I i n o - s - I r i a z i n - 6 - y I a in i ri o ) s t i 1 b e n - 2 : 2 1 - disulfonát., d i na t, r i ii in - 4 , 4 1 -1> i s - ( 2 , I d i a n i I ino-s-triazin-6-ylaniíno)s t. i 1 h en - 2 : 2 1 - d i s ii I 1’ o ná I , tnono na I r i um - 4 1 , I 1 1 - b i s - ( 2 , 4 - d i a n i 1 ino-st r i a z i n - 6 - y I a m i π o ) s I i I h c u - 7 - s u I 1’ o n i I , d i na I r i u m 1 , 1 1 - b i s - ( 2 - a n i - 1(5 1 i no - 1 - ( N - m <· I. h y I - N - 2 - h y <1 r o x y p t. h y I a in i no ) - s - t. r i a z i n - 6 - y 1 am i no ) s t i 1 ben -2 : 2 1 - d i sn I Ροπή I. , <1 i ria t r i u m -4 , 4 1 - b i s - ( 4 - f e n y 1 - 2 , 1 , 3 -1 r i a z o 1 - 2 y 1 ) s t. i 1 ben - 2,2 1 - d i s ιι 1 P oná t , fl i n a t. r i um - 4 , 4 1 - h i s - ( 2 - an i 1 i no - 4 - ( 1 methyl- 2 - hyd r o xy e I. hy 1 am i no ) - s - t r i a z i n - fi-y 1 am i no ) st i 1 ben-2,2 1 - d i sulfonát a . na t. r i u m - 2 - ( s t ί I b y I - 4 1 1 - ( na f t o -1 1 , 2 1 : 4 , 5 -1 ,2,3-tríazol2 1 1 - su1foná t.
Činidly uvolňujícími špínu, vhodnými v prostředcích podle vynálezu jsou obvykle kopolymery nebo terpolymmery kyseliny tereftalové s jednotkami ethylenglykolovými a/nebo propylenglykolovými v různém uspořádání. Příklady takových polymerů jsou popsány v amerických patentových spisech číslo 41168885 a 4711730 a v evropské zveřejněné přihlášce vynálezu číslo 0272033. Obzvláště vhodný polymer podle EP-A-O273O333 má vzorec (CH3(PEG)a 3)0.75(ΡΟΗ)o,25[T-PO)2,8(T-PEG)o.4]Τ(PO-H)o,25( (PEG)43CH3)0.7 5 kde PEG je -(OC2H4)O-, PO je (OC3H6O) a T je (pCOCelUCO).
Některé polymerní materiály, jako pólyvinylpyrolidony, typicky s molekulovou hmotností 5000 až 20000, s výhodou 10000 až 15000, jsou také užitečnými činidly zabraňujícími přenosu labilních barvi v mezi textiliemi v průběhu pracího procesu.
Jinou případnou přísadou je potlačovače pěnění, například silikony a směsi oxidu křemičitého a silikonu. Jakožto silikony se uvádějí obecně alkylované polysiloxany, přičemž oxid křemičitý jeObvykle používán ve velmi jemné formě, například jako aerogel oxidu křemičitého a xerogel a hydrofobní oxid křemičitý různých typů. Tyto materiály mohou být začleněny jako částice, přičemž potlačovač pěnění je s výhodou 11 v o 1 fio va t e 1 ně začleněn do vodou dispergovatelného, v podstatě povrchově neaktivního pro detergent nepropustného nosiče. Nebo mohou být potlačovače pěněnění rozpuštěny nebo dispergovány v tekutém nosiči a aplikovány nástřikem na jednu nebo nékol ik jiných složek.
Jak bylo slmra iivisbuio, mohou užitečná pěnění potlačující činidla sestával ze směsi a I k v I o v a n <’> ho siloxanti, běžně popisovaného typu a pevného oxidu křemičitého. Takové směsi se připravují 1' i x a e í s i I i k , 1 η η o a povrch oxidu křemičitého. Výhodným činidlem
- 17 potlačujícím pěnění je hydrofobně silanováný ( s výhodou tri methyl síláno váný) oxid křemičitý s částicemi o velikosti 10 až 20 nm a se specifickým povrchen nad 50 m2/g, důkladně promísený s dimethy1s 1 i koňovou kapalinou s molekulovou hmotností přibližně 500 až 200000, při hmotnostním poměru silikonu k silanovanému oxidu křemičitému přibližně 1:1 až přibližně 1:2.
Výhodná činidla potlačující pěnění se popisují v americkém pate.ntovém spise číslo 3 933672 (Bartollota a kol.). Jinými užitečnými potlačovací pěnění jsou samočinně emulgující silikonové potlačovače pěnění, popsané v německém přihlášce vynálezu číslo DT-OS 2 646126, zveřejněné 28. dubna 1977. Příkladenm takové sloučeniny je DC-544, obchodní produkt společnosti Dow Corning, což je kopolymer siloxan/glykol.
Popsané potlačovače pěnění se používají zpravidla ve hmotnostním množství 0,001 až 0,5 %, s výhodou 0,01 až 0,1%, vztaženo na detergentní prostředek jako celek.
Výhodnými způsoby začleňování jsou buď aplikace potlačovačů pěnění v tekuté formě nástřikem na jednu nebo několik hlavních složek nebo vytváření potlačovačů pěnění jako oddělené částice, které mohou být směšovány s ostatními pevnými složkami prostředku. Začleňování činidel upravujících pěnění jako oddělených částic také umožňuje začlenění jiných materiálů řídících pěnění, jako jsou mastné kyseliny s 20 až 24 atomy uhlíku, mikrokrystalické vosky a kopolymery s vysokou molekulovou hmotností ethylenoxidu a propylenoxidu, které by jinak nepříznivě ovlivňovaly disperhmoty. Techniky vytváření takových částic, jsou popsány ve shora uvedeném americkém patentovém spise číslo 3 933672 (Bartolotta a kol.).
Jinou užitečnou složkou detergentního prostředku podle vynálezu je jeden nebo několik enzymů.
Mezi vhodné enzymatické materiály patří obchodně dostupné amylázy, neutrální a alkalické proteázy, lipázy, esterázy a celulázy obvykle začleňované do detergentních prostředků. 0 vhodných enzymech pojednávají americké patentové spisy číslo 3 5 19570 a 3 5 3 3 1 3 9 .
govatelnost základní ovlivňujících pěnění,
8
Mezi vhodné obchodné dostupné proteázové enzymy patří enzymy obchodně dostupné pod názvy Alcalase a Savinase společnosti Novo Industries Λ/S (Dánsko) a Maxatase společnosti International BioSynthetics, lne. (Nizozemsko).
Mezi vhodné amylázy patří například amylázy získané ze speciálního kmene Β 1icheni forem, popsané podrobně v britském patentovém spise číslo GB-1 296839 (Novo). Vhodnými obchodně dostupnými amylázami jsou například Rapidasa společnosti International Bio-Synthetics a Termanyl společnosti Novo Industries A/S.
Obzvlášť výhodný enzym lipáza je obchodním produktem společnosti Novo Industries A/S (Dánsko) pod obchodním názvem Lipolase (Biotechnology Newswatch, 7. března 1988, str. 6) a připomíná se společně s jinými vhodnými lipázami v evropslém patentovém spise číslo EP-A-O258O68 (Novo).
Do pracích detergentních prostředků mohou být také začleňována zvláčňovadla textilií. Tato činidla mohou být organického nebo anorganického typu. Příkladem anorganického zvláčňovadla jsou smectitové hlinky popsané v britském patentovém spise číslo GB-A-1 400898. Mezi organická zvláčňovadla patří vodou nerozpustné terciární aminy podle patentových spisů číslo GB-A-1514276 a EP-B-0011340.
Jejich kombinace s monokvarterními amoniovými solemi s 12 až 14 atomy uhlíku je popsána v evropských patentových spisech číslo EP-B-0026527 a EP-B-0026528 . Jinými užitečnými organickými zvláčňovadly textilií jsou amidy podle evropského patentového spisu číslo EP-B-0242919. Přídavnými organickými přísadami zvláčňovacích systémů jsou polyethylenoxidové materiály s vysokou molekulovou hmotností podle evropských patentových spisů číslo EPΛΟ299575 a 0313146.
Srnectitových hlinek se zpravidla používá ve hmotnostním množství 5 až 15 X, výhodněji 8 až 12 X, přičemž se přidávají jako suchá směs do ostatních složek. Organická zvláčňovadla textilií, jako jsou ví* vodě nerozpustní' terciární amidy nebo amidy s dlouhým řetězeem, se přidávají ve hmotnostním množství 0,5 až 5 X, zpravidla 1 až 3 X, zat ímco polyethylenoxidové materiály s vy- 19 sokoti molekulovou hmotností a ve vodě rozpustné kationtové materiály se při (Jáva. jí ve hmotnostním množství 0,1 až 2 X , zpravidla 0,15 až 1,5 X. Pokud se prostředek suší rozprašováním, mohou být tato činidla přidávána do vodné suspense, zaváděné do rozprašovací věže, ačkoli v některých případech může být pohodlnější přidávat je jako suché směsné částice, nebo je nastřikovat v podobě taveniny na ostatní složky detergentního prostředku.
Charakteristikou prostředků podle vynálezu je, že mohou mít poměrně vysokou hustotu ve srovnání s konvenčními pracími detergentními prostředky. Takové prostředky s vysokou hustotou jsou známy jako koncentráty a jsou charakterizovány objemovou hustotou nejméně 650 g/litr, obvykleji nejméně 700 g/litr a výhodněji více než 800 g/litr. Objemová hustota se měří jednoduchou nálevkou a kelímkem, přičemž kuželovitá nálevka je pevně připevněna k základně a je opatřena záklopkou na dolním konci k vyprazdňování obsahu nálevky do souose uspořádaného válcového kelímku, umístěného pod nálevkou. Nálevka je vysoká 130 mm a má vnitřní průměr 130 mm na horním konci a 40 mm na dolním konci. Je nasazena tak, že dolní konec je 110 mm nad horním povrchen základny. Kelímek má vnější výšku 90 mm a vnitřní výšku 87 mm a vnitrní průměr 84 mm. .Jeho jmenovitý objem je 500 ml.
Při měření se nálevka naplní ručně práškem, záklopka se otevře a prášek se nechá přeplnit kelímek. Naplněný kelímek se z rámu vyjme a přebytek prášku se odstraní z kelímku odříznutím pomocnou přímou hranou, nožem napříč horním okrajem. Naplněný kelímek se pak zváží a získaná hodnota hmotnosti se zdvojnásobí a ulává objemovou hustotu v g/litr. Případně se provádějí opakovaná měření .
Prostředky podle vynálezu mohou zahrnovat nejméně jednu složku sestávající z více činidel, to je, nemusejí sestávat z prostředků vytvořených výlučně suchým přimíšením .jednotlivých činidel. Prostředky, ve klerýrh každé* .jednotlivé činidlo je směšováno za sucha, jsou obecně prásko vité, pomalu se rozpouštěj'í a mají sklon vytvářet koláče a při skladování vykazují špatnou tekutost p r á š k u .
Prostředky podle vynálezu mohou být připravovány nejrůznější mi způsoby včetně suchého směšování, sušení rozprašováním, aglomerace a granulace a výhodné způsoby jsou kombinací těchto způsobů. Výhodným způsobem přípravy prostředků je kombinace rozprašovacího sušení, aglomerace v mísíči s velkou rychlostí a míšení za sucha.
Výhodné detergentni prostředky podle vynálezu sestávají nejméně ze dvou částicových. složek několika činidel. Na první složku připadá hmotnostně nejméně 15 X, obvykle 25 až 50 Z, ale výhodněji méně než 35 X a na druhou složku 1 až 50 Z, výhodněji 10 až 40 Z, vztaženo vždy na hmotnost prostředku jako celku
Podle výhodného provedení vynálezu se vytváří jedna několikasložková složka aglomerací činidel nesušených rozprašováním a druhou nékn1 i kas 1 ožkovou složkou je prášek vytvořený rozprašovacím sušením.
První složku tvoří částice obsahující aniontové povrchově aktivní činidlo ve hmotnostním množství 0,75 až 40 Z, a jedna nebo několik anorganických a/nebo organických solí ve hmotnostním množství 99,25 až 60 Z vztaženovždy na hmotnost prášku. Částice mohou mít .jakýkoli vhodný tvar od granulí, vloček, perliček, nudliček, avšak s výhodou mají tvar granulí. Granule samy o sobě mohou být aglomeráty vytvořené aglomerací na pánvi nebo v bubnu nebo v mísičích zalezených v lince, jsou to však obvykle rozprašováním sušené částice, produkované rozprášením vodné suspense složek v proudu horkého vzduchu, který odnímá většinu vody. Rozprašováním sušené granule se pak podrobují zahušťovací operaci, například ve vysokootáčkových nožových mísičích a/nebo v kompakt lijících mísičích ke zvýšení hustoty před reaglomerací. Jen příkladně se zde jako první složka uvádí prášek získaný rozprašovacím sušením.
Jako vhodné aniontové povrchově aktivní látky pro první složku se .jeví pomalu se rozpouštějící soli lineárního alkylsul1’átu s 16 až 2 2 atomy uhlíku v alkylovém podílu a soli lineárního a 1 ky 1 kar boxy ] át.u s 16 až 24 atomy uhlíku v alkylovém podílu.
Alkylové skupiny povrchově aktivních látek obou typů jsou
-21s výhodou odvozeny od přírodních tuků, .jako je lůj. Méně vhodné jsou alkylsulfáty nebo karboxyláty s kratším řetězcem, jejichž alkylový podíl je odvozen ze zdrojů obsahujících směs alkylových podílů, z nichž více než hmotnostně 40 X obsahuje 14 nebo méně atomů uhlíku, jelikož při rozpouštění způsobují, že první složka vytváří gelu podobnou hmotu.
Hmotnostní obsah aniontových povrchově aktivních činidel v prášku získaném rozprašovacím sušením, tvořícím první složku, je 0,75 až 40 %, obvykleji 2,5 až 25 X, výhodně 3 až 20 X a ne jvýhodněji 5 až 15 X. Mohou být začleněna vodou rozpustná povrchově aktivní činidla, jako jsou lineární alky lbenzensu1fonáty nebo alkylsulfáty se 14 až 15 atomy uhlíku nebo mohou být aplikovány následně při rozprašování v rámci rozprašovacího sušení.
Další hlavní složkou rozprašováním sušeného prášku je jedna nebo několik anorganických nebo organických solí, které zajiščují krystalickou strukturu granulí. Anorganické a/nebo organické soli mohou být ve vodě rozpustné nebo nerozpustné, přičemž vodou nerozpustné soli nebo jejich valnou část představují vodou nerozpustné buildery, kde tvoří součást builderů. Mezi vhodné vodou patří uhličitany nebo hydrogenuhliči Silikáty alkalických kovů jiné než krystalické vrstvené silikáty mohou být též přítomny v granulích sušených rozprašováním za předpokladu, že alumi nos i 1ikát netvoří součást rozprašováním sušené složky.
Pokud je builderem nebo jeho částí aluminosilíkátový zeolit, je výhodné nepřidávat ho přímo při vysoušečím míšení k jiným rozpustné anorganické soli taný alkalických kovů
složkám, , nýbrž z ač 1e nova t h o fl o 11 e s p o ň
složky. Pokud dochází k zač 1 (> ň o v á η i ’ z e o l i
šené granule, nemá žádný pří t om n v s1 i 1 ikát
šováním sušené granule. Za t.čelilo okolností lze začlenění silikátu provést různými způsoby, například vytvořením oddělených, rozprašováním vysušených granul í obsahujících si I ikát, začleněním silikátu do ag I ome rá I ii os la. I π í cb činidel, nebo výhodněji přidáním silikátu jako za sucha míšeného pevného činidla.
První složka může obsahoval také· hmotnost.nč až do 15 X smíšených činidel, jako jsou z jasno vad Iα, činidla působící proti redepozici špíny, které mohou obsahovat neiontové deriváty celulosy, fotoaktivovaná bělidla a činidla vážící těžké kovy. Pokud je první složkou rozprašováním sušený prášek, vysouší se normálně na hmotnostní obsah vlhkosti 7 až 11 %, výhodněji na 8 % až 10 %, vztaženo na hmotnost rozprašováním vysušeného prášku. Obsah vlhkosti prášků připravených jinými postupy, jako je aglomerace, může být nižší a může být hmotnostně 1 až 10 ,
Velikost částic první složky je obvykle a výhodně u hmotnostně méně než 5 % větší než 1,4 mm, zatímco méně než hmotnostně 10 % má mít maximální rozměr menší než 0,15 mm. S výhodou hmotnostně nejméně 60 % a nejvýhodněji alespoň 80 % prášku má mít rozměr 0,9 až 0,25 mm. prášků sušených rozprašováním je objemová hustota po sušení 540 až 600 g/litr a zlepšuje se dalšími operacemi, jako je zmenšování rozměrů ve vysokootáčkovém mlýně /mixéru s následujícím zhutňováním. Je možno použít i jiných postupů než sušení rozprašováním k přímému vytvoření částic s vysokou hustotou.
Druhou složkou výhodného prostředku podle vynálezu jsou jiné několikasložkové částice obsahující ve vodě rozpustné povrchově aktivní činidlo.
Toto ve vodě rozpustné povrchově aktivní činidlo může být aniontového, neiontového, kationtového nebo semipolárního typu nebo jejich směsí* Seznam vhodných povrchově aktivních činidel je uveden níže, avšak vhodnými povrchově aktivními činidly jsou a 1kylsulfáty se 14 až 15 atomy uhlíku, lineární a 1ky1benzensu1fonáty s 11 až 15 atomy uhlíku a mastné methy1 estersu1fonáfcy se 14 až 18 atomy uhlíku. Druhá^složka může mít. jakýkoli vhodný fyzikální tvar, například to mohou hýl vločky, perličky, nudličky, pásky nebo granule, jež mohou hýl. sušeny rozprašováním, nebo to mohou být aglomeráty nesušeni“ r o z. p ra š o v á n í m . Ačkoli může druhá složka teoreticky být sama <> s.dič ve vodí rozpustná, v praxi se začleňuje alespoň jedna o r ga n i >· k :í nelni anorganická sůl cování. To za.jišf.tije ιιιι'ίΐιιΐι míru krystal iriity nou tekutost částic a ιιιοΙιήι In být kterékoli organické nebo anork usnadnění zpraa tudíž přijatelganické soli, obsažaené v první složce.
Rozsah velikosti částic druhé složky není rozhodující, ale má být taková, aby bránila segregaci z částic první složky, když se s ní smísí. Tudíž více než hmotnostně 5 X má mít větší veliost než 1,4 mm, přičemž méně než 10 X má mít maximální rozměr 0,15 mm.
Objemová hustota druhé složky je funkcí způsobu její přípravy. Avšak vhodnou formou druhé složky je mechanicky smísený aglomerát, který může být připraven přidáním suchých složek nebo s aglomeračním činidlem k aglomeraci v pánvi, mixerem s lopatkami tvaru Z nebo výhodněji v mixeru zařazeném do výrobní linky, jako je Schugi (Nizozemsko) BV 29 Chroomstraat 8211 AS, Leystád, Nizozemsko a Gebruder Lodige Maschinenban GmbH, D-4790 Paderborn 1, ElsenstraBe 7-9, poštovní schránka 2050 Německo. Použitím těchto zařízení lze udělit druhé složce objemovou hustotu 650 až 1190 g/ litr, výhodněji 750 až 850 g/litr.
Výhodné prostředky mají hmotnostní obsah uhličitanu alkalického kovu ve druhé složce 3 až 15 X, výhodněji 5 až 12 X, vztaženo na hmotnost prostředku jako celku. To s výhodou zajišťuje hmotnostní množství uhličitanů ve druhé složce 20 až 40 %.
Vysoce výhodným činidlem druhé složky je také hydratovaný, ve vodě nerozpustný ionexový materiál typu shora popsaného syntetického zeolitu, obsažený ve hmotnostním množství 10 až 35 %, vztaženo na hmotnost druhé složky. Hmotnostní množství takto začleněného, ve vodě nerozpustného alumi nos i 1ikátového činidla je 1 až 10 X , výhodněji 2 až 8 X , vztaženo na prostředek jako celek.
Při jednom postupu přípravy druhé složky se povrchově aktivní sůl vytváří in šitu v mixeru zařazeném do výrobní linky. Tekutá kyselá forma povrchově aktivního činidla se přidává do směsi částicového bezvodého uhličitanu sodného a hydratováného aluminosilikátu sodného v kont inuálním vysokootáčkovém mísiči, jako je Lodige mixer C 6 a neutr .a I i z u j e se zisk á ní po v rohově a k I i v η í soli při zachování částicové· povahy směsi. Výsledná aglomerovaná směs tvoří druhou složku, k I <*r.-í so pak přidává do ostatních složek produktu. Ve variantě postupu jo povrchově aktivní sůl neutralizována předem a přidává se j.ako viskosní pasta do směsi ostatních složek. Při této variantě slouží mixer pouze k aglomeraci složek k vytvoření druhé složky.
Při obzvlášť výhodném způsobu přípravy prostředků podle vynálezu, se část rozprašováním sušeného produktu, obsahující první granulovanou složku, odvádí a podrobuje se nástřiku malého množství neiontového povrchově aktivního činidla před dalším smísením se zbytkem. Druhá granulovaná složka se vyrábí výhodným postupem jak shora popsáno. První a duhá složka spolu s ostatními suchými směsnými složkami, jako- jsou karboxylátové chelatační činidlo, natriumperoxykarbonátové bělidlo, aktivátor bělení, polymer uvolňující špínu, silikát běžného nebo krystalického vrstveného typu a enzymy, se pak zavádějí na dopravníkový pás a z něj se odvádějí do horizontálně rotujícího bubnu, v němž se na produkt nastřkují parfémy a silikonová činidla zabraňující pěnění. U vysoce výhodných prostředků se zařazuje další operace míšení v bubnu, v němž se zavádí malé množství (přibližně hmotnostně 2 X) jemně rozptýleného krystalického materiálu ke zvýšení hustoty a ke zlepšení tekutosti granulátu. Takovým materiálem ovšem nemá být aluminosilikátový zeolitový builder, neboť se zjistilo, že zeolitové buildery, přítomné ve formě oddělených Částic, mají v produktu škodlivý vliv na stabilitu peroxykarbonátu.
Při výhodném pracím postupu pod.le vynálezu se zavede dávkovacím zařízením účinné množství granulovaného detergentů do bubnu pračky před započetím pracího cyklu. Účinné množství granulovaného detergentů pro popisovaný postup závisí na objemu a hmotnosti náplně prádla určeného k praní. Pro normální prací náplň o hmotnosti 2 až 6 kg průměrně znečištěného prádla je typické množství produktu 70 až 150 g.
Dávkovači zařízení je kontejner pro detergentní prostředek sloužící k zavedení prostředku přímo do hubnu pračky. Jeho objemová kapacita má být. t.aková, ah.y byla schopna pojmout dostatek detergentního prost řcilku, normálně používaného při shora popsaném pracím postupu.
Jakmile je pracka naplněna prádlem umístí se dávkovači zařízení, obsahující detergentní prostředek dovnitř b ii b n u . Při zapo- 25 četí pracího cyklu se do pračky přivede do bubnu voda a buben se periodicky otáčí. Konstrukce dávkovacího zařízení má být taková, aby umožňovala pojmout suchý detergentní prostředek a uvolňování v průběhu pracího cyklu v závislosti na míchání při otáčení bubnu a také jako výsledek ponoření do prací lázně.
K uvolňování detergentního prostředku v průběhu praní může mít zařízení řadu otvorů, jimiž může prostředek procházet. Nebo může být zařízení zhotoveno z materiálu, který je propustný pro kapalinu, avšak nepropustný pro pevný produkt, což umožní uvolňování rozpuštěného produktu. S výhodou je detergentní prostředek rychle uvolněn na začátku pracího cyklu, čímž se zajistí přechodná místní vysoká koncentrace produktu v bubnu automatické pračky v tomto stádiu pracího cyklu.
Výhodná dávkovači zařízení jsou opakovaně použitelná a jsou konstruována tak, že celistvost kontejneru je zachována jak za sucha tak v řízení pro průběhu pracího cyklu. Obzvlášť výhodná dávkovači zapoužití podle vynálezu jsou popsána v následujících patentových spisech: GB-B-2 1 577 17, GB-B-2 1 5771 8, EP-A-0201376, EP-A-0288345 a EP-A-02883 16.,Ve svém článku publikovaném v Manufacturing Chemist z listopadu 1989 popisuje také J. Bland na str. 41 až 46 obzvlášť výhodné dávkovači zařízení pro použití granulovaných pracích prostředků typu běžně známého pod označením granul et te .
Jiným výhodným způsobem k provádění způsobu podle vynálezu je zavádění detergentního prostředku do tekutiny obklopující textilii, jež je v bubnu, pomocí opakovaně použitelného dávkovacího zařízení se stěnami propustnými pro kapaliny, ale nepropustnými pro pevný prostředek.
Obzvlášť výhodná zařízni tohoto druhu popisuji zveřejnene evropské přihlášky vynálezu číslo 0343069 a 0343070. Zveřejněná přihláška vynálezu číslo 0343070 popisuje zařízení sestávající z o h e b n ého lis t. u tvoř í c i h o v áč e k rozšiřující s e od n o s něho kroužku vymezujícího otvor, přičemž otvor je uzpůsoben k pojmutí dostatečného produktu pro prací cyklus v pracím postupu. Část pracího prostředí proteče otvorem do sáčku, rozpustí produkt a roz1
- 26 Jt/»’ tok se pak dostane ven otvorem do pracího mrostředí. Nosný kroužek je opatřen maskovacím uspořádáním k zabránění úniku navlhčeného nerozpuštěného produktu, přičemž toto zařízení sestává typicky z radiálně zasahuj'ících stěn od středového výčnělku do uspořádání například kroužku s parsky, kde stěny mají tvar spirály.
Dávkovacím zařízením může také ohebná nádržka, jako sáček nebo kapsa. Sáček může mít vláknitou strukturu povlečenou pro vodu nepropustným ochranným materiálem k zadržení obsahu, podobně jako podle evropské zveřejněné přihlášky vynálezu čísló 0018678. Nebo může být z vodou nerozpustného syntetického polymerního materiálu, opatřeného okrajovým utěsněním nebo uzávěrem určeným k rozrušení ve vodném prostředí, jak je to popsáno ve zveřejněných evropských přihláškách vynálezu číslo 0011500, 0011501, 0011502 a 0011968. Vhodným tvarem vodou rozruš itelného uzávěru je vodou rozpustné lepidlo, umístěné podél hrany a uzavírající jednu hranu kapsy, vytvořenou z polymerního pro vodu nepropustného filmu, jako je polyethylen nebo polypropylen.
Příklady provedení vynálezu
Příklad Λ, Β , C a D
Detergentní prostředky podle vynálezu blíže objasňují( nijak však neomezují následující, v tabulce uvedené, příklady praktického složení A, B, C a D, kde všechna procenta míněna vždy hmotnostně .
Používané zkratky v tabulce mají následující význam:
LAS line á r η í Ci2 alkylbenzensulfonát sodný
Cl 6-18 AS C i b - C l 8 alkylsulfát sodný
C 1 4 - 15 AS Cl 4- Cis alkylsulfát sodný
Cl 4-15 ΛΕ7 C 1 4 ~ Cis primární alkohol kondenzovaný s průměrně 7
mo 1 .Ί hy enox idn na ino 1
C l 2 - 1 5 A E 3 C 1 2 - C 1 5 primární alkohol kondenzovaný s průměrně 3
mol ethylenoxidu na mol t (’ t raa co t y I e t hy I <·nd i a in i n
TAED
7
S i I i k á t.
CMC
C i t. r á t ΜΑ/ΛΑ
DTPMP
S u d s amorfní silikát, sodný (normálně následuje poměr S i í) 2 : N a 2 0 ) k a r l>o x y me t hy kel u losa sod ná hydratovaný a Iumi nos i 1 ikát sodný vzorce
Na i 2 ( Λ 1 O2S i 02 ) 1 2 271120 mající velikost primárních částic 1 až 10 Hm tri n a t r i 11 m c i t r á t d i h y d r á t kopolymer 1:4 kyseliny maleinové a akrylové s průměrnou molekulovou hmotností přibližně 70 000, obchodní produkt BASF pod obchodním názvem Sokalan GP5 diethy1entriaminpenta (methy1enfosfonová kyselina) obchodního názvu Dequest 2060 společnosti Monsanto směs hydrofobního oxidu křemičitého a silikonového o 1 e j e
Peroxykarbonát: Bezvodé sodné peroxykarbonátové bělicí činidlo (CO3/SO4 povlečené) empirického vzorce 2Na2003.3H202 povlečené směsnou solí sestávající z Na?C03 a Na2S04 v molámim poměru 2,5:1, kde hmotnostní poměr peroxykarbonátu ke směsné soli je 39:1 o střední velikosti částic = 550 um
Savinase : proteolytický enzym společností Novo Industries A/S f.ipolase : lipolytícký enzym společnosti Novo Industries A/S
Techn i <· ká v v 11 ž i I <· I nos t.
Detergentní prostředek pro nízkoteplotní postup praní v domácích pračkách, obsahující peroxykarbonát alkalického kovu a neionlově deriváty eelulnsy.
i • 2/4.-
A B c D
LAS 7% 7% 7% -
C16-I8AS 2% 2% 2% -
04-15 AS - 9%
04- 15 AE7 4% 4% 4% -
C12-15AE3 « 4%
Šili· kát 2.0R / 4% 4% 4% 4%
Kopolymer AA/MA 4% 4% 4% 4%
Zeolite 4A 20% 20% 20% 2%
Citráte 5% 5% 5% 5%
Fosfonát -DTPMP 0,4% 0,4% 0,4% Q.3%
TAED 5% 5% 5% 1%
CMC 0,3% 0,3% 0,3% 1,5%
Pestlačovač pě«|4ní 1% 1% 1% 0,4% -
Savinase (4.0 KNPU/g) 1,5% 1,5% 1,5% 1,5%
Lipolase (100,000 Lu/g) 0,4% 0,4% 0,4% 0,4%
Uhličitan sodný (bezvodý) 15% 15% 15% 15%
Peroxyuhličitan sodný 20% 20% 20% 20%
Ether celulosy (methylhyd foxyeťhvlcelulosa) 1% - - O.
(Ty lose MH50, : Hoechst) ether celulosy 1% - -
(HydroxypropyLmethyLeelulosa (Methocel F4M, . DOW) - - - 1%
Ether celulosy (hydroxybutylme thy1eelu losa) 1% -
Do 100 X v 1 hk os I./různé 100% 100% 100% 100%

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY 4 1. Prací detergentní prostředek, vyznačující se t í m, že obsahuje * a) peroxykarbonát alkalického kovu a
    b) jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy.
  2. 2. Prací detergentní prostředek podle nároku 1, v.y z n a č uj £ c í s e t í m, že jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy je obsaženo v celkovém hmotnostním množství maximálně 3 X, vztaženo na hmotnost detergentního prostředku jako celku.
  3. 3. Prací detergentní prostředek podle nároku 2, vyznačující se t í m, že jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy je obsaženo v celkovém hmotnostním množství maximálně 1,5 X, s výhodou maximálně 1 X, vztaženo na hmotnost detergentního prostředku jako celku.
  4. 4. Prací detergentní prostředek podle nároku 1 až 3,v y znáčů j í c í se t í m , že jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy je voleno z etherů celulosy.
  5. 5. Prací detergentní prostředek podle nároku 4, v y z n a č ující se tím, že jeden nebo několik neiontových derivátů celulosy je voleno ze souboru zahrnujícího hydroxyethylcelulosu, hydroxypropy1ce1ulosu, methy1ce lu losu a jejich směsi.
    v
  6. 6. Prací detergentní prostředek podle nároku 1 až 5,v y z n ač u j í c í s e t í m , že přídavně obsahuje přídavná bělicí činidla ze souboru zahrnujícího peroxykyse1 i nové prekursory bělení, organické p e r o x y k y s e l ί n y a jejich směsi.
  7. 7. Prací detergentní prosl.ředek pod I e nároku fi, vyznač uj í c í s e t ί m , že .jako přídavné bělicí činidlo obsahuje t e t r a a c e t y 1 e t h y 1 <* a 11 i a m i n .
    A
    Prací detergentní prostředek podle nároku 1 až 7,v y z n
    C U J 1 C J ní činidlo s e t í m, že přídavně obsahuje povrchově akt i vví; hmotnostním množství 3 až 3 5 X, vztaženo na hmotnost detergentního prostředku jako celku, přičemž se povrchově aktivní činidlo volí ze souboru zahrnujícího aniontová, kationtová, neiontová a obojetně iontová povrchově aktivní činidla a jejich směsi.
  8. 9. Prací detergentní /prostředek podle nároku 1 až 8,v y značující se tím, že je prost fosfátů a obsahuje nefosfátové detergentní buildery ve hmotnostním množství 1 až 80 X, vztaženo na hmotnost detergetního prostředku jako celku.
    Prací detergentní prostředek podle nároku 9 ,v y z n ač u j í c i s e t i m , že nefosfátové detergentní buildery jsou voleny ze souboru zahrnujícího krystalické vrstvené silikáty sodné a zeolity a jejich směsi.
  9. 11. Způsob praní prádla v domácích pračkách, při kterém se zavádí účinné množství pracího deteregentního prostředku do pracího roztoku v průběhu praní,v y z n ač u jící se tím, že prací proces probíhá při teplotách, do 50 *C a prací detergentní prostředek obsahuje
    a) peroxykarbonát alkalického kovu
    b) jeden nebo několik neiontových derivátů celu losy podle nároku 1 až 10.
  10. 12. Zp fisob podle nároku 11, vy značující se / t í m, že prací proces probíhá při I. o plot. ách 10 až 35 *C.
  11. 13. Způsob podle nároku 11 nebo 12, v y z n a č u j í c í s e
    I í m, že prádlo zahrnuje hydrofobní materiály.
    11. Způsob podle nároku 11 až 13, v y z, n a č u j í c í se tím, že detergentním prostředkem je prostředek podle nároků 2 až 10
CZ96111A 1993-07-14 1994-07-13 Detergent and its use for washing CZ11196A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP93870145A EP0634481B1 (en) 1993-07-14 1993-07-14 Detergent compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ11196A3 true CZ11196A3 (en) 1996-06-12

Family

ID=8215374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96111A CZ11196A3 (en) 1993-07-14 1994-07-13 Detergent and its use for washing

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0634481B1 (cs)
JP (1) JP3009470B2 (cs)
AT (1) ATE191001T1 (cs)
AU (1) AU7330594A (cs)
CZ (1) CZ11196A3 (cs)
DE (1) DE69328173T2 (cs)
ES (1) ES2143498T3 (cs)
HU (1) HU217149B (cs)
WO (1) WO1995002678A1 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4424005A1 (de) * 1994-07-07 1996-01-11 Henkel Kgaa Pulverförmiges Bleich- und Waschmittel
DE19504006A1 (de) * 1995-02-08 1996-08-14 Henkel Ecolab Gmbh & Co Ohg Hochalkalisches Waschmittel mit schmutzablösevermögendem Polymer
GB2297978A (en) 1995-02-15 1996-08-21 Procter & Gamble Detergent compositions containing amylase
GB2312216A (en) * 1996-04-17 1997-10-22 Procter & Gamble Detergent compositions
JP4267075B2 (ja) * 1996-12-26 2009-05-27 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 外観および完全性の利益をそれで洗濯された布帛に与えるためにセルロース系重合体を有する洗濯洗剤組成物
CA2303560C (en) * 1997-09-15 2005-10-18 The Procter & Gamble Company Laundry detergent compositions with cellulosic based polymers to provide appearance and integrity benefits to fabrics laundered therewith
US6833347B1 (en) 1997-12-23 2004-12-21 The Proctor & Gamble Company Laundry detergent compositions with cellulosic polymers to provide appearance and integrity benefits to fabrics laundered therewith
FR2794649B1 (fr) 1999-06-11 2003-04-11 Solutions Biomateriau a base d'un derive de dextrane insolubilise et d'un facteur de croissance, son procede de preparation et ses applications
GB2351501A (en) * 1999-07-01 2001-01-03 Procter & Gamble Detergent compositions or components
WO2001045546A1 (en) 1999-12-21 2001-06-28 Kao Corporation Pipe connecting structure and cleaning tool
DE10351322A1 (de) * 2003-02-10 2004-08-26 Henkel Kgaa Bleichmittelhaltiges Waschmittel mit baumwollaktivem schmutzablösevermögendem Cellulosederivat
ES2285421T3 (es) * 2003-02-10 2007-11-16 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Agente de lavado o de limpieza, que continen un agente de blanqueo, con sistema adyuvante, soluble en agua, y un derivado de la celulosa con capacidad para el desprendimiento de la suciedad.
ES2275207T5 (es) * 2003-02-10 2011-12-09 HENKEL AG &amp; CO. KGAA Agente de lavado, que contiene agentes de blanqueo, con derivado de la celulosa con capacidad para el desprendimiento de la suciedad, con actividad sobre el algodón.
DE10351325A1 (de) * 2003-02-10 2004-08-26 Henkel Kgaa Wasch- oder Reinigungsmittel mit wasserlöslichem Buildersystem und schmutzablösevermögendem Cellulosederivat
DE102005026544A1 (de) 2005-06-08 2006-12-14 Henkel Kgaa Verstärkung der Reinigungsleistung von Waschmitteln durch Polymer
DE102007038456A1 (de) 2007-08-14 2009-02-19 Henkel Ag & Co. Kgaa Polycarbonat-, Polyurethan- und/oder Polyharnstoff-Polyorganosiloxan-Verbindungen als schmutzablösevermögende Wirkstoffe
DE102007023827A1 (de) 2007-05-21 2008-11-27 Henkel Ag & Co. Kgaa Waschmittel, enthaltend reaktive cyclische Carbonate oder Harnstoffe oder deren Derivate als schmutzablösevermögende Wirkstoffe

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7704091A (nl) * 1976-04-23 1977-10-25 Dow Chemical Co Werkwijze voor het wassen van synthetisch textielmateriaal.
GB1534641A (en) * 1977-05-04 1978-12-06 Unilever Ltd Detergent compositions for fabric washing
JPS61278394A (ja) * 1985-06-03 1986-12-09 Kao Corp 風呂水清浄剤
JPS61278395A (ja) * 1985-06-04 1986-12-09 Kao Corp 風呂水清浄剤
MY102396A (en) * 1986-11-07 1992-06-17 Unilever Plc Detergent granules and a process for their preparation
US4854333A (en) * 1988-04-28 1989-08-08 The Procter & Gamble Company Stable antidandruff shampoo compositions
US5049302A (en) * 1988-10-06 1991-09-17 Basf Corporation Stable liquid detergent compositions with enchanced clay soil detergency and anti-redeposition properties
DK167363B1 (da) * 1991-04-12 1993-10-18 Cleantabs As Toejvaskemiddel

Also Published As

Publication number Publication date
DE69328173D1 (de) 2000-04-27
JPH09500166A (ja) 1997-01-07
HU9503863D0 (en) 1996-02-28
DE69328173T2 (de) 2000-11-09
WO1995002678A1 (en) 1995-01-26
EP0634481B1 (en) 2000-03-22
AU7330594A (en) 1995-02-13
ES2143498T3 (es) 2000-05-16
HU217149B (hu) 1999-11-29
EP0634481A1 (en) 1995-01-18
ATE191001T1 (de) 2000-04-15
HUT74027A (en) 1996-10-28
JP3009470B2 (ja) 2000-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5482642A (en) Detergent compositions having improved percarbonate bleach stability
AU666316B2 (en) Particulate detergent compositions
AU671294B2 (en) Detergent compositions
CZ11196A3 (en) Detergent and its use for washing
AU661681B2 (en) Peroxyacid bleach precursor compositions
CA2140286C (en) Process of dispensing a high bulk density percarbonate-containing laundry detergent
JP3561803B2 (ja) 顆粒状洗剤組成物
AU667398B2 (en) Detergent bleach compositions containing layered silicate builder and percarbonate stabilized by EDDS
EP0634482A1 (en) Stabilized detergent compositions
EP0633922B1 (en) Concentrated laundry detergent containing stable amide peroxyacid bleach
CA2167158C (en) Detergent compositions containing percarbonate and making processes thereof

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic