CS355091A3 - Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements - Google Patents

Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements Download PDF

Info

Publication number
CS355091A3
CS355091A3 CS913550A CS355091A CS355091A3 CS 355091 A3 CS355091 A3 CS 355091A3 CS 913550 A CS913550 A CS 913550A CS 355091 A CS355091 A CS 355091A CS 355091 A3 CS355091 A3 CS 355091A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
guide elements
plane
thread
rotating
Prior art date
Application number
CS913550A
Other languages
English (en)
Inventor
Paolo Prodi
Original Assignee
Savio Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Savio Spa filed Critical Savio Spa
Publication of CS355091A3 publication Critical patent/CS355091A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H54/00Winding, coiling, or depositing filamentary material
    • B65H54/02Winding and traversing material on to reels, bobbins, tubes, or like package cores or formers
    • B65H54/28Traversing devices; Package-shaping arrangements
    • B65H54/2836Traversing devices; Package-shaping arrangements with a rotating guide for traversing the yarn
    • B65H54/2839Traversing devices; Package-shaping arrangements with a rotating guide for traversing the yarn counter rotating guides, e.g. wings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H54/00Winding, coiling, or depositing filamentary material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Description

1 MP-1217-91-Ce
Zařízení k pokládání nití s několika konstantně se otáčejícímivodícími elementy nití
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení k pokládání nití s několikakonstantně se otáčejícími vodícími elementy nití pro vytvářenípotáčů s křížovým vinutím přírodních nebo syntetických nití,dodávaných vysokou rychlostí, přičemž vodicí elementy nití způ-sobují jejich střídavý vratný pohyb. Zařízení podle vynálezumůže být s výhodou, avšak nikoli omezeně, použito v kolektoro-vých jednotkách používaných pro navíjení syntetických přízí,které se spřádají při vysokých výrobních rychlostech. Dále uvá-děný výraz "příze" označuje jakýkoli typ výrobku podobnéhovláknu a výraz "potáč" označuje výrobek navíjecího stroje vjakékoli formě.
Dosavadní stav techniky V oblasti ·: textilního strojírenství je známo, jakým způso-bem musí stroje nebo jednotky navíjející přízi zaručovat celistvost příze, která se navíjí do vrstev uložených na sobě .na'povrchu“vytvářeného potáče, ú tohoto křížového ukládánívrstev je podstatné, aby řada technologických operací, kterémusí příze podstoupit nebránila ani postupu navíjení ani násled-nému odvíjení. V praxi je žádoucí, aby vodici elementy nitípoužité pro střídavný pohyb nití, v jednom a druhém směru vůčiotáčejícímu se potáči, nezpůsobily víceméně prudké odtrhnutínebo odškubnutí nitě, tak aby ji poškodily nebo dokonce přetrhly.Velkým problémem známých zařízení pro vedení niti je omezenímaximální rychlosti, kterou tyto elementy:·; které pohybují nitísem a tam pro vytváření křížového vinutí mohou pracovat,dále 2 značné obtíže, spočívající v tom, aby uvedené elementy narazi-ly na pohybující se nit v úvrati dráhy tak, aby jí přebralybez zhoršení kvality a tvaru vytvářeného potáče.
Známá zařízení na vedení nití používají různou technikupro pohyb nitě zpět a dopředu na potáči otáčejícím se vysokourychlostí. Byly například zkoušeny elementy s kmitavým nebostřídavým pohybem, namontované na ozubených kolech nebo řeme-nech nebo podobných zařízeních nebo byly používány různé vačkynebo šrouby s dvojím závitem nebo několik křídel otáčejících sev opačném smyslu.
Posledně uvedenými křídlovými zařízeními je nit pohybová-na v jednom směru podél osy potáče, otáčejícího se kolem vlastníosy, konstantně se otáčejícím křídlem a potom je zachycena dal-ším křídlem, které se otáčí v opačném smyslu a které ji násled-ně převede zpět v opačném směru podél osy potáče. Tento vratnýpohyb "sem a tam" nitě vytváří křížové vinutí nitě na cívcetak,.aby se vytvořil potáč. Výše uvedená pohybovací zařízení, široce v současné doběpoužívaná, mají značné nevýhody v tom, že pohybující se hmotyo značné setrvačnosti, podrobované silným reakcím v každé úvra-tif nebo choulostivost zařízení, mají za následek vzhledem kúčinku tření rychlé opotřebení a velkou absorpci energie vzhle-dem k pasivním odporům, což znamená, že nejsou vhodné pro výso- st. _ ké_.rychlosti .a... jsou-tudíž překážkou-pro- dosažení velké produkfi-__.vity strojů na navinování příze nebo niti. Zatímco výše' uvedená křídlová zařízení s opačným otáčením křidel, používaná širocepro navinování syntetických vláken vysokými rychlostmi, mohoubýt za určitých podmínek vhodná, bylo v praxi pozorováno, žeurčité problémy nastávají v okamžiku dosažení koncových bo-dů dráhy střídavých pohybů, zejména když se tato opačně seotáčející křídla používají při vysokých rychlostech. To znamená,že tato křídlová zařízení v již navržených různých provedeníchdosavadního stavu techniky, nemusí přizi pokládat na koncích 3 potáče rovnoměrně a stejně, takže boční části mohou být nedo-dělané nebo poškozené, což nastává zejména, tehdy, když. je na-víjený materiál choulostivý. Výše uvedené defekty způsobují, že potáč je v dalším pra- 'covním procesu prakticky nepoužitelný a jeho převinutí je ne-možné be2 přetrhnutí niti. Jedna forma provedení křídlového zařízení je popsána v patentu US 4 505 436, ve kterém jsou* opačně se otáčející křídla uspořádána nad sebou ve vzájemněrovnoběžných rovinách. Toto uspořádání sice umožňuje pokládáníniti střídavým pohybem vysokými rychlostmi, a proto i vysokourychlost navíjení-, -ale-na-druhou stranu-má nevýhody-způsobenéabnormálním napětím vznikajícím v pohybující se niti pokaždé,když. se její pohyb obrátí, protože obě. opačně se otáčejícíkřídla, z nichž jedno uvolní a druhé.nit přebere, nejsou.uspořá-dána v reciproční_poloze pro. usnadnění výměny.. Výměna na koncích,je nejkritičtější a představuje obtížné místo v příčném pohybuniti opačně se otáčejícími křídly, jak jé známo.
Známé zařízení z výše uvedeného.,patentu má různé funkční.. .anomálie pokud,se týká výměny niti nazkoncích její.dráhy,.pro-tože jeho křídla jsou umístěna rovnoběžně nad sebou, čímž zvy-šují nestabilitu vedení niti v úvratích. Toto zařízení protonezabrání přerušení výroby potáče ani neskýtá ochranu proti poš-kození navíjeného niřového materiálu ani neumožňuje dosahovánívysokých rychlostí. Protože, v případě syntetických nití, je vsoučasné době možno dosahovat vysokých spřádacích rychlostívyšších než pět tisíc metrů za minutu, jsou opatření dosud bra-ná v úvahu neadekvátní pro vytváření potáčů bezchybné kvality atvaru.
Pomocí zařízení podle vynálezu je překvapivě umožněno do-sažení výměny niti mezi opačně se otáčejícími křídly v úvratíchpříčné dráhy bez zvýšení napětí, které by mohlo nit poškodit,takže potáč', který se vytváří má nej lepší kvalitu vinutí vrůzných vrstvách niti. Perfektní výměna tedy umožňuje dosahování -4 - vysokých rychlostí navíjení dopřádané niti, tj. maximální ry-chlost navíjení je dosahována skutečným dopřádacím procesemsamotným. Cílem vynálezu je odstranit výše uvedené nevýhody a vytvo-řit zařízení k pokládání nití s několika konstantně se otáčejí-cími vodícími elementy nití, které umožňuje křížové navíjenipři vysokých rychlostech, řádově pět tisíc metrů za minutu avíce, aby se zajistilo vytváření válcových potáčů s optimálnímivlastnostmi, pro umožnění jejich použití bez jakýchkoli problé-mů v procesech následujících po navinutí. Cílem vynálezu tedyje vytvořit zařízení pro pohybování nití vhodné pro vysokérychlosti.
Dalším cílem vynálezu je, aby zařízení pohybující nití,pracující při vysoké rychlosti, nevyžadovalo žádné elementy sestřídavým pohybem, takže zařízení neobsahuje žádné setrvačnéhmoty podrobované při svém pohybu silným reakcím v každé úvratipříčného pohybu niti, která se navíjí, způsobovaným zrychleníma zpožděním systému. Toto všechno eliminuje náchylnost cfroulostivého zařízení k rychlému opotřebení, jakož i velkou absorpcienergie vzhledem k pasivním odporům.
Dalším cílem vynálezu je vytvořit zařízení pro axiální po-hyb niti, které velmi přesně ovládá svoje úvratě pro vytvořenícívek, které nemají dokonce ani nejmenší nepřesnosti tvaru vi-.nutí. .Dalším cílem -je, -aby -zařízení -bylo- velmi-účinné'~a ňe močdrahé. ·
Podstata vynálezu Výše uvedené cíle splňuje zařízení k pokládání nití s ně-kolika konstantně se otáčejícími vodícími elementy nití pro vy-tváření potáčů s křížovým vinutím přírodních nebo syntetickýchnití, dodávaných vysokou rychlostí, podle vynálezu, jehož podstatou je, že otáčející se vodicí elementy nití jsou uspořádány ve 5 dvou skupinách, které spolupracují pro křížové navinutí niti,a každá skupina leží v nakloněné rovině vůči rovině kolmé kesměru pohybu niti a uvedené nakloněné roviny se sbíhají u niti,která je pohybována příčně uvedenými vodícími elementy niti projejí rozvádění do vinutí na povrchu vytvářeného potáče a sklonyobou uvedených nakloněných rovin vůči kolmé rovině mají hodno-ty, které se vzájemně velmi liší a jejich vrcholový úhel máv podstatě pevnou velikost. Výhodné provedení vynálezu je takové, když každá z obounakloněných rovin vodicích elementů niti zaujímá opačný prostor,to jesť jedna rovina je nad', zatímco-druhá rovina -je-pod rov-i- —nou. kolmou ke směru pohybu niti a uvedená horní rovina s většímsklonem k rovině kolmé k niti obsahuje vodicí elementy niti,které pohybují nit příčně od okrajů ke středové ploše potáče,zatímco uvedená dolní rovina s menším sklonem vůči.uvedené ro-vině kolmé k niti obsahuje vodici elementy niti, které pohybujínit příčně ze středu.do okrajů vytvářeného potáče.
Podle, dalšího, výhodného provedení’ vynálezu má zařízení kpokládání nití v každé z obou.zmíněných- nakloněných rovin alespoňdva vodicí elementy nití, které pohybují nit příčně.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu má zařízení kpokládání nití svoji dolní rovinu, ve které leží a rotují elemen-ty pro vedení niti, které pohybují nit příčně ze středu k okra^jům potáčů, v podstatě shodnou s rovinou kolmou ke směru pohybuniti. A podle ještě dalšího provedení vynálezu má zařízeni k?pokládání, nití své obě nakloněné roviny obsahující vodicí ele-menty niti umístěné ve stejném prostoru vůči rovině kolmé kesměru pohybu niti, to jest obě jsou nad nebo obě jsou pod uve-denou rovinou kolmou ke směru pohybu niti navíjené na povrchvytvářeného potáče. Přehled obrázků na výkresech 6
Vynález bude dále blíže popsán na příkladném provedenípodle přiložených výkresů, přičemž je zřejmé, že do rozsahu vy-nálezu spadají i různé variace recipročních poloh elementů anásledná zjednodušení z toho vyplývající. Na výkresech obr. 1 znázorňuje schematický axonometrický pohled na za-řízení podle vynálezu, který ukazuje kinematický mechanismuss mnoha ozubenými převody pro otáčení vodicích elementů nití,které jsou uspořádány ve dvou skupinách, které spolu spolupra-cují pro křížové navíjeni niti, dále čáru svislého směru pohybuniti spolu s vodicím válcem, který spočívá na dvou potáčích,které se pod ním vytvářejí, obr. 2 schematický příčný řez zařízení»podle vynálezu,který ukazuje jak boční profil obou. otáčejících se vodicíchelementů nití, tak čáry rovin, ve kterých tyto elementy leží,přičemž tyto roviny jsou nakloněny vůči linii roviny kolmé kvertikálnímu směru pohybu niti a sbíhají se u niti, obr. 3 schematický půdorys ve směru kolmém k rovině, vníž leží horní vodicí elementy niti, přesněji řečeno jsou zná-zorněny obvodové linie konců vodicích elementů nití, dvou"prokaždý vytvářený potáč, které pohybují nit příčně od okrajů dostředové plochy potáče, dále jsou rovněž znázorněny obrysovéčáry známých pevných plochých elementů pro vedení niti a polohaniti v průběhu stupně křížového navíjení, obr. 4 schematický axonometrický pohled na obvodové traje-ktorie konců jednoho z horních vodicích elementů niti a odpoví-dajícího dolního vodícího elementu niti, přičemž uvedené obvo-dové trajektorie jsou znázorněny ve své geometrické konfiguraci•průmětu v rovině kolmé ke směru niti v bodech, kde je taženapříčně, přičemž je dále zejména znázorněn větší stupeň průmětuhorního vodícího elementu niti vůči dolnímu vodícímu elementuniti v koncovém bodě a bodě úvrati příčného pohybu niti“a vbodech celkové délky tažení znázorněných a promítnutých douvedené roviny kolmé ke směru svislého pohybu navíjené niti a 7 obr. 5 schematický bokorys v okamžiku výměny tažení nitimezi dolním vodicím elementem niti a horním vodicím elementemniti v místě jejich křížení na jednom konci příčného pohybu ni-ti, přesněji řečeno je znázorněn okamžik, když dolní vodicíelement niti nit uvolní a horní, vodicí element ji přebere vhodnýma zajištěným opěrným výstupkem. Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až 5 jsou odpovídající součásti nebo součásti,které mají stejnou funkci označeny pro zjednodušení stejnýmivztahovými značkami. 2a účelem zjednodušení jsou vynechány tysoučásti, které .nejsou nutné pro pochopení vynálezu, jako jemotor pro otáčení vodicích elementů nití, funkční jednotky provytváření a dodávání niti, různé opěrné konstrukce a další zná-mé elementy.
Na obrázcích je znázorněn potáč _1 z navinuté nitě, za nímžje umístěn alespoň jeden další potáč 1_ pro vytvoření cívky navřetenu kolektorové jednotky, dále válcová cívka 2_ nesoucí na-víjenou nit potáče 1., která, jak je známo, je připevněna k mo-toricky poháněnému vřetenu sběrné jednotky, dále linie niti 3_,která je dodávána a navíjena do křížových vinutí na vnějšímobvodovém povrchu vytvářeného potáče JL, dále skříňová podpěra_4 celého kinematického mechanismu, který pohybuje vodícími ele-menty nití, které tvoří funkční část zařízení k pokládání nitípodle vynálezu, dále pevný plochý element jj, s vhodně tvarova-ným předním okrajem, který vede a dodává polohu niti ,3 při je-jím příčném vratném pohybu sem a tamnv průběhu operace křížové-ho navíjení, dále dotykový nebo přítlačný válec 6_, poháněnýmotoricky, který se otáčí s konstantním dotykem s potáčem 1_nebo několika potáči 1 a má za úkol, jak je dobře známo, kontro-lovat frekvenci otáčení upínacího vřetene potáče 1., aby byladodržována sběrací rychlost niti 3_ pro rovnoměrné vytváření po-táče 1. 8
Na obr. 1 je dále znázorněn dolní otáčející se vodicí element T_ niti, to jest vodicí element Ί_, který leží v nakloně- né rovině p^, viz obr. 2, přičemž tento vodicí element 1_ pohybu- je nit 2 příčně ze středu do, okrajů vytvářeného potáče JL, dále i horní otáčející se vodicí element 2 niti £, to jest vodicí ele-ment 2* který leží v nakloněné rovině p^, viz obr.. 2, přičemžtento vodicí element 2 pohybuje nit 2 napříč od okrajů do střed-ní oblasti potáče 2, dále hnací řemen 11 nebo podobný element,který,poháněný synchronním nebo asynchronním motorem (neznázor-něno jako nedůležité pro pochopení vynálezu), otáčí řemenicí15, kterou se přenáší otáčivý pohyb na hřídel 18 přes pár ozu-bených kol 16 a 22· z kuželového ozubeného kola 19 se otáčivýpohyb přenáší na ozubená kola 20 a 22· Ozubené kolo 20, přesozubená kola 22 a 24, přenáší otáčivý pohybbna vodicí element ‘í -S7, který leží v dolní nakloněné rovině znázorněné čarou p'^, a ™ který pohybuje nit 2 napříč ze středového části A2 do nejkraj-nějších okrajů AI a A3 vytvářeného potáče 2· Ozubené kolo 21,přes ozubená kola 23 a 25, přenáší otáčivý pohyb na vodicí ele-ment 2 niti 2r .ktený leží v horní rovině/ znázorněné čarou P2,a který pohybuje nit příčně z. okrajů AI a'A3;i do středové částiA2 vytvářeného potáče 1. Ozubená kola 26 a 27 přenášejí otáči-vý pohyb na ozubená kola25, která jsou vcelku s horními vo-dícími elementy 9.
Horní vodicí elementy 2 jsou umístěny ža sebou a pro každý-vytvářený potáč 2 šě použijí’dva i a sebou jdoucí opačně se*-otáčející vodiči elementy 9 (viz obr. 3), přičemž čtyři vodi- ci elementy 9~, použité pro vytváření dvou sousedních potáčů 2/mají středy £2, £2/ £5 a £7 otáčení, které leží v rovině zná-zorněné čarou p^, se sklonem d vůči v podstatě vodorovné rovině,znázorněné čarou p^. Tato rovina označená čarou p^ představujerovinu kolmou ke směru 33 pohybu niti £/ přičemž jsou znázorně-ny dvě oddělené niti 3a a 3b, z nichž každá je dodávána jednomuz obou sousedních potáčů 2 dole, které se otáčejí, protože je-. jich opěrná cívka 2 je upevněna na vřetenu sběrné jednotky, jak 9 je dobře známo. Vodicí element T_ má střed C2 otáčení, který le-ží v rovině znázorněné p^, která má menší sklon c vůči v podsta-tě horizontální rovině znázorněné čarou n. Sklon £ je mnohemmenší než výše uvedený sklon d. Na obr. 3 jsou znázorněny okra-je AI a A3 příčného pohybu navíjené niti 2 do křížového vinutína potáči 2' přičemž v místech těchto okrajů AI a A3 přestanedolní vodicí element Ί_ být v záběru s nití 2* kterou uvolní,zatímco mezitím ji převezme horní vodicí element 2 vhodným opěr-ným výstupkem, jak je znázorněno na obr. 4 a 5. Hodnota hoznačuje velikost vyčníváni výstupku na horním vodicím elemen-tu 2 vůči dolnímu vodícímu elementu Ί_ v kolmé rovině znázorněnéčarou p^, přičemž uvedené vodicí elementy 2 a 2 mají v momentusvého křižování vzdálenost s mezi svými konci a vrcholem, vekterém se obě- roviny, znázorněné:čarami p^ a P2/ sbíhají (vizobr. 5).
Konce vodicích elementů ]_ a 2 mají s výhodou takový geome-trický tvar, který je vhodný pro pohybování nití 2 dozadu a do-předu, aniž by se poškodila. Dále bude blíže popsána funkce.zařízení k pokládání nitípodle vynálezu.
Způsob dodávání niti 2 2 dopřádacího stroje a její přebí-rání do sběrací jednotky pro navíjení je známý. V provedenípodle vynálezu znázorněném na obr. 1 je dodávaná nit 2 vkládánapod přítlačný válec 2 P° předním okraji pevného plochého ele-mentu 2/ což je všeobecně známo a nevyžaduje dalšího vysvětle-ní. Potom je nit 2 vkládána zářezem na okraji Al (viz obr. 3).Tento zářez je štěrbinou mezi plochými elementy umístěnými najednom konci pevného plochého elementu 5_r přičemž uvedené vklá-dání je známé a používané při navíjení nití ve sběrných jednotkách V okamžiku vložení je nit 2 na okraji Al a kolem uvedenéhookraje Al naráží horní otáčející se vodicí element 2 vpředu nanit 2 a tlačí ji napříč od okraje Al do středové části A2. Uve-dené čelní naražení nebo dotyk nastává opěrným výstupkem a to 10 hodnotou h, která zajištuje, že okamžik dotyku a počátek tla-čení je stabilní, a proto bez jakýchkoli funkčních problémů. V okamžiku naražení nebo dotyku na okraji Al mezi elementem 2a nití 3 se opačně se otáčející vodicí element Ί_ nitě 2 dotýká,aniž by do ní narazil, diky účinku odlišného sklonu mezi oběmavodícími elementy 2 a 2 vůči rovině znázorněné čarou p^ a vtéto rovině se jejich výstupky liší hodnotou h, jak jé znázor-něno na obr. 5 a 4.
Horní a dolní vodicí elementy 9. a ]_ mají stejnou velikosta jsou proto s výhodou při montáži zařízení podle vynálezu za-měnitelné.
Když vodicí element svou přední částí dotlačil nit 2 dostředové části A2, v podstatě podél osy axiální délky potáče 2dole, uvolní nit 2/ která je převzata a tlačena dopředu dolnímvodicím elementem který ji pohybuje ze středové části A2 dookraje A3. Okraj A3 se v podstatě shoduje s axiálním koncempotáče 2 dole a v tomto místě okraje A3 se výměna niti 2 opaku-je, to jest z dolního vodícího elementu 2 na horní vodicí ele-ment 2* který opět dolehne na nit 2 svou přední částí hodnotouh, což zajistí, že okamžik dotyku a počátek tlačení je stabil-ní, a proto bez jakýchkoli funkčních obtíží. Tato posloupnostje podobná posloupnosti popsané v souvislosti s okrajem Al.
Nit 2 3e opět pohybována do místa okraje A2, kde je opět uvol-něna horním vodicím elementem 9.,.. a^Y byla .převzatá.dolním..vo-.. -dicím elementem T_, který ji pohybu je. do místa okraje Al, odkudse opět opakuje nový vratný cyklus. Nit 2 pokračuje střídavýmpřímým pohybem řízeným otáčením otáčejících se vodicích elemen-tů 2 a 2» které rozvádějí nit 2 plynule přiváděnou ve směru 22na otáčející se potáč 2/ za postupného vytváření křížového vi-nutí a tím postupného zvětšování průměru potáče 2·
Zařízení k pokládání nití podle vynálezu může obsahovat mno-ho modifikací a variací, aniž by došlo k vybočení z rámce vyná-lezu. Tak například prostředek, který otáčí horními a dolními 11 vodícími elementy v opačném smyslu, může být proveden odlišně,podle jiné známé koncepce. Řídicí zařízení uváděná do pohybunezávislými hnacími ústrojími, jejichž činnost je však mecha-nicky nebo dokonce elektricky či elektronicky synchronizována,rovněž spadají do rozsahu vynálezu. Znázorněné elementy mohoubýt v praxi nahrazeny technickými ekvivalenty, aniž by se rovněžvybočilo z rozsahu vynálezu.

Claims (5)

12
1. Zařízení k pokládání nití s několika konstantně seotáčejícími vodícími elementy, nití pro vytváření potáčů s kří-žovým vinutím přírodních nebo syntetických nití, dodávanýchvysokou rychlostí, vyznačující se tím, žeotáčející se vodicí elementy nití jsou uspořádány ve dvou sku-pinách, které spolupracují pro křížové navinutí niti, a každáskupina leží v nakloněné rovině vůči rovině kolmé ke směru po-hybu niti a uvedené nakloněné roviny se: sbíhají u niti, kteráje pohybována příčně uvedenými vodícími elementy niti pro jejírozvádění do vinutí na povrchu vytvářeného potáče a sklony obouuvedených nakloněných rovin vůči kolmé rovině mají hodnoty, kte-ré se vzájemně velmi liší a jejich vrcholový úhěl má.v .podstatě pevnou; velikost.
2. Zařízení k pokládání nití s několika konstantně seotáčejícími vodícími elementy nití, podle nároku 1, v y z n a -č u j í c í se t í m, ze každá z obou nakloněných rovinvodicích elementů niti zaujímá opačný prostor, to jest jednarovina je nad, zatímco druhá rovina je pod rovinou kolmou kesměru pohybu niti a uvedená horní rovina s větším sklonem k .....-rovině kolmé k- niti obsahuje vodicí elementy"niti,""které pohybu- ---- jí nit příčně od okrajů ke středové ploše potáče, zatímco uvede-ná dolní rovina s menším sklonem vůči uvedené rovině kolmé kniti obsahuje vodicí elementy niti, které pohybují nit příčně ze středu do.okrajů vytvářeného potáče.
3. Zařízení k pokládání nití s několika konstantně seotáčejícími vodícími elementy nití, podle nároků 1 a 2, v y -značující se tím, že v každé z obou zmíněných 13 nakloněných rovin leží a otáčejí se alespoň dva vodicí elemen-ty niti, které pohybují nit příčně.
4. Zařízení k pokládání nití s několika konstantně seotáčejícími vodícími elementy nití, podle nároků 1 a 2, vy-značující se tím, že uvedená rovina, obsahujícívodicí elementy nití, které pohybují nit příčně ze středu dookrajů potáče se v podstatě shoduje s rovinou kolmou ke směrupohybu niti. JI
5. Zařízení k pokládání nití s několika konstantně seotáčejícími vodícími elementy nití, podle nároku 1, vyzna-čující se tím, že obě nakloněné roviny obsahujícívodicí elementy nití zaujímají stejný prostor vůči rovině kol-mé ke směru pohybu niti, to jest obě jsou nad nebo obě jsou poduvedenou rovinou kolmou ke směru pohybu niti dodávané na povrchvytvářeného potáče.
CS913550A 1990-11-23 1991-11-22 Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements CS355091A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02217490A IT1243391B (it) 1990-11-23 1990-11-23 Dispositivo posafilo con elementi guidafilo rotanti su due piani inclinati convergenti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS355091A3 true CS355091A3 (en) 1992-06-17

Family

ID=11192596

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913550A CS355091A3 (en) 1990-11-23 1991-11-22 Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5174514A (cs)
EP (1) EP0487136A1 (cs)
JP (1) JPH04263632A (cs)
KR (1) KR920009673A (cs)
CN (1) CN1061574A (cs)
BR (1) BR9105088A (cs)
CA (1) CA2056069A1 (cs)
CS (1) CS355091A3 (cs)
IL (1) IL100047A0 (cs)
IT (1) IT1243391B (cs)
MA (1) MA22346A1 (cs)
MX (1) MX9102189A (cs)
PL (1) PL292499A1 (cs)
PT (1) PT99592A (cs)
RU (1) RU2010764C1 (cs)
TN (1) TNSN91108A1 (cs)
TR (1) TR25458A (cs)
ZA (1) ZA919159B (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4425133C2 (de) * 1994-07-15 1997-03-13 Neumag Gmbh Aufspulmaschine
US8389031B2 (en) 2005-05-23 2013-03-05 Kraft Foods Global Brands Llc Coated delivery system for active components as part of an edible composition
US8591974B2 (en) 2003-11-21 2013-11-26 Kraft Foods Global Brands Llc Delivery system for two or more active components as part of an edible composition
US8597703B2 (en) 2005-05-23 2013-12-03 Kraft Foods Global Brands Llc Delivery system for active components as part of an edible composition including a ratio of encapsulating material and active component
US8389032B2 (en) 2005-05-23 2013-03-05 Kraft Foods Global Brands Llc Delivery system for active components as part of an edible composition having selected particle size
US8591973B2 (en) 2005-05-23 2013-11-26 Kraft Foods Global Brands Llc Delivery system for active components and a material having preselected hydrophobicity as part of an edible composition
US20050112236A1 (en) 2003-11-21 2005-05-26 Navroz Boghani Delivery system for active components as part of an edible composition having preselected tensile strength
US9271904B2 (en) 2003-11-21 2016-03-01 Intercontinental Great Brands Llc Controlled release oral delivery systems
US8591968B2 (en) 2005-05-23 2013-11-26 Kraft Foods Global Brands Llc Edible composition including a delivery system for active components
US8591972B2 (en) 2005-05-23 2013-11-26 Kraft Foods Global Brands Llc Delivery system for coated active components as part of an edible composition
US7727565B2 (en) 2004-08-25 2010-06-01 Cadbury Adams Usa Llc Liquid-filled chewing gum composition
US7955630B2 (en) 2004-09-30 2011-06-07 Kraft Foods Global Brands Llc Thermally stable, high tensile strength encapsulated actives
US9198448B2 (en) 2005-02-07 2015-12-01 Intercontinental Great Brands Llc Stable tooth whitening gum with reactive ingredients
MX2007014632A (es) 2005-05-23 2008-01-24 Cadbury Adams Usa Llc Composiciones potenciadoras del sabor y productos comestibles de goma de mascar yconfiterias que contienen las mismas.
US7851005B2 (en) 2005-05-23 2010-12-14 Cadbury Adams Usa Llc Taste potentiator compositions and beverages containing same
US7851006B2 (en) 2005-05-23 2010-12-14 Cadbury Adams Usa Llc Taste potentiator compositions and beverages containing same
CN103635096B (zh) 2011-04-29 2016-08-17 洲际大品牌有限责任公司 被包封的酸、其制备方法及包括所述被包封的酸的咀嚼型胶基糖

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3650486A (en) * 1968-05-20 1972-03-21 Toray Industries Yarn traversing method and apparatus of a rotary blade type
US4349160A (en) * 1979-09-25 1982-09-14 The Terrell Machine Company Apparatus and method for winding yarn to form a package
US4505437A (en) * 1983-01-29 1985-03-19 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag Apparatus for winding a plurality of yarns
US4991783A (en) * 1987-12-30 1991-02-12 Teijin Seiki Co., Ltd. Yarn traversing method and an apparatus therefor
JP2627658B2 (ja) * 1989-02-04 1997-07-09 帝人製機株式会社 糸条のトラバース装置

Also Published As

Publication number Publication date
IL100047A0 (en) 1992-08-18
TNSN91108A1 (fr) 1992-10-25
US5174514A (en) 1992-12-29
CN1061574A (zh) 1992-06-03
RU2010764C1 (ru) 1994-04-15
EP0487136A1 (en) 1992-05-27
MX9102189A (es) 1992-07-08
TR25458A (tr) 1993-05-01
PT99592A (pt) 1993-12-31
BR9105088A (pt) 1992-06-23
IT1243391B (it) 1994-06-10
PL292499A1 (en) 1992-08-10
CA2056069A1 (en) 1992-05-24
JPH04263632A (ja) 1992-09-18
IT9022174A0 (it) 1990-11-23
KR920009673A (ko) 1992-06-25
MA22346A1 (fr) 1992-07-01
ZA919159B (en) 1992-08-26
IT9022174A1 (it) 1992-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS355091A3 (en) Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements
US3871413A (en) Shuttle arrangement for a circular loom for a tape yarn
US3575217A (en) Device for storing weft material in weaving machines
US4222222A (en) Open-end frictional spinning apparatus
Gandhi Yarn preparation for weaving: winding
GB2151265A (en) Drafting method and apparatus in spinning machine
US5054705A (en) Reciprocating strand guide for split strand roving packages
CN210481647U (zh) 一种适用于防污阻燃沙发面料的整经机中的分纱装置
CN110997997B (zh) 圆织机
EP1616829B1 (en) Yarn guide device of revolving type automatic winder
CN1031933C (zh) 络纱机
JP2018080059A (ja) クロス捲きパッケージを生産する繊維機械のワークステーションにおける綾振り三角形領域に配置された機械式糸貯留装置用糸ガイドプーリー
US4112667A (en) Apparatus and process suitable for twist-drawing a yarn
US3785175A (en) Apparatus for inserting weft thread bunches into weft thread storage devices in warp knitting machines
US4436123A (en) Device for storing filamentary material for use on a loom
US3589405A (en) Apparatus for weaving fabrics with a pirnless shuttle
CN111591829B (zh) 一种纺织生产用纱线导纱装置
CN211814790U (zh) 一种小样分条整经机
SU761630A1 (ru) Кромочное перевивочное устройство к бесчелночному ткацкому станку 1
JPH0313347B2 (cs)
SU1612008A1 (ru) Лентоткацкий станок
Mutschler Development of innovative inlay-insertion technologies for warp-knitting machines
EP0252569B1 (en) Improvements to carding process
SU263521A1 (ru) Ткацкий станок
SU343603A1 (ru) УСТРОЙСТВР дл ЗАРЯДКИ ШПУЛЬ НА МНОГОЗЕВНЫХ