CS275835B6 - Process for producing oil concentrate of superbasic calcium soaps - Google Patents
Process for producing oil concentrate of superbasic calcium soaps Download PDFInfo
- Publication number
- CS275835B6 CS275835B6 CS8610263A CS1026386A CS275835B6 CS 275835 B6 CS275835 B6 CS 275835B6 CS 8610263 A CS8610263 A CS 8610263A CS 1026386 A CS1026386 A CS 1026386A CS 275835 B6 CS275835 B6 CS 275835B6
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- parts
- acids
- acid
- calcium
- carbon
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C10—PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
- C10M—LUBRICATING COMPOSITIONS; USE OF CHEMICAL SUBSTANCES EITHER ALONE OR AS LUBRICATING INGREDIENTS IN A LUBRICATING COMPOSITION
- C10M159/00—Lubricating compositions characterised by the additive being of unknown or incompletely defined constitution
- C10M159/12—Reaction products
- C10M159/20—Reaction mixtures having an excess of neutralising base, e.g. so-called overbasic or highly basic products
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C51/00—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
- C07C51/41—Preparation of salts of carboxylic acids
- C07C51/414—Preparation of superbasic salts
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C53/00—Saturated compounds having only one carboxyl group bound to an acyclic carbon atom or hydrogen
- C07C53/126—Acids containing more than four carbon atoms
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C53/00—Saturated compounds having only one carboxyl group bound to an acyclic carbon atom or hydrogen
- C07C53/126—Acids containing more than four carbon atoms
- C07C53/128—Acids containing more than four carbon atoms the carboxylic group being bound to a carbon atom bound to at least two other carbon atoms, e.g. neo-acids
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Lubricants (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu výroby olejového koncentrátu superbázických vápenatých mýdel , použitelných pro nejrůznější účely a zvláště jakožto protikorozních přísad do maziv.
Nejznámějšími superbázickými vápenatými mýdly jsou vápenaté sóly alkylarylsulfonovýdn kyselin. Jsou to však sloučeniny, kterě se obtížně připravují i se jich obtížně používá. Tradiční způsob přípravy těchto sloučenin je založen na tom, že se nechává reagovat alkylarylsulfonová kyselina s oxidem nebo s hydroxidem kovu v minerálním oleji. K reakci dochází v přítomnosti oxidu uhličitého a v přítomnosti promotorů, které usnadňují fixaci oxidu uhličitého. Jakožto promotorů se používá labilních sloučenin vodíkových, jako jsou fenoly, alkoholy a aminoalkoholy. Po ukončení reakce se získá kalný roztok, který se čistí odstředěním nebo- filtrací. Takto získaná sraženina obsahuje zvláště kyselinu ve formě soli, která se extrahuje ke snížení ztrát kyseliny na minimum /viz americký patentový spis číslo 4 225509/. Způsoby tohoto druhu vedou k vápenatým superbazickým solím alkylarylsulfonových kyselin, které mají celkové číslo zásaditosti /TBN - Total Basic Number/ větší než 200 nebo rovné 200, přičemž toto číslo může být až 350. Celkové číslo zásaditosti vyjadřuje rezervu bazicity superbázických mýdel. Celkové číslo zásaditosti - bazicity - superbázických mýdel je ekvivalent hydroxidu draselného odpovídající jednomu gramu mýdla, jestliže se jeho bazicita titruje silnou kyselinou. Vyjadřuje se v miligramech hydroxidu draselného na gram vápenaté superbasické soli. Tato hodnota je definována v souladu s normou ASTM standard D 2896-73. Jiný velký nedostatek superbázických vápenatých mýdel alkylarylsulfonových kyselin je založen na skutečnosti, že poskytují kalné roztoky, kterých se obtížně používá.
Úkolem vynálezu je vyvinout způsob výroby nových superbázických mýdel, která by neměla nedostatků známých superbázických vápenatých mýdel a která mají vysoké celkové číslo zásaditosti řádu 400 i vyššího a která při použití poskytují dokonale stálé a čiré roztoky.
Tento úkol splňuje vynález tím, že se vyrábí olejový koncentrát superbázických mýdel. Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby olejového koncentrátu superbázických vápenatých mýdel reakcí oxidu a/nebo hydroxidu vápenatého s organickou kyselinou při teplotě 80 až 120 °C za současného probublávání oxidem uhličitým v přítomnosti alespoň jednoho promotoru fixace oxidu uhličitého a nepolárního organického rozpouštědla, které se po ukončení reakce a po odstranění reakční vody nahrazuje olejem nebo směsí olejů ze souboru zahrnujícího přírodní a/nebo polosyntetické a/nebo syntetické oleje, který je vyznačený tím, že se jako organická kyselina použije směs nasycených karboxylových kyselin se 7 až 12 atomy uhlíku s obsahem nejvýše 40 % hmot. lineárních kyselin, nejvýše 20 % hmot. kyselin rozvětvených na atomu uhfíku 2 a alespoň 40 % hmot. kyselin monosubstituovaných nebo polysubstituovaných na atomu uhlíku 3 a/nebo na dalších atomech uhlíku.
Při způsobu podle vynálezu se organické rozpouštědlo, odpařené v průběhu reakce, s výhodou recykluje do reakční směsi a probublává se reakční směsí.
Olejem se zde rozumí vždy přírodní olej, polosyntetický olej nebo syntetický olej. Jakožto příklady se uvádějí oleje živočišného nebo rostlinného původu, minerální oleje, kapalné ropné oleje, jako je petrolej, plynový olej. lakový benzin, minerální mazací oleje, syntetické mazací oleje, jako jsou estery dikarboxylových kyselin nebo polyolestery.
Je také možné používat směsí přírodních a/nebo polosyntetických a/nebo syntetických olejů, které se volí například ze shora uvedeného souboru. S výhodou se používá kapalných olejů, pro které jsou vápenatá superbazická mýdla určena jakožto aditivy. Vápenatými superbazickými mýdly, připravenými způsobem podle vynálezu, jsou koncentráty vápenatých solí, které se ochotně mísí s mazacími směsemi. Vápenatá superbazická mýdla, připravená způsobem podle vynálezu, obsahují hmotnostně 5 až 80 % oleje, s výhodou 30 až 60 % oleje, aby současně v sobě spojovala výhodu vysoké rezervy alkalinity vápenatého mýdla a dokonale transportovatelného produktu.
CS 275 835 B 6
Vápenatá superbazická mýdla se podle vynálezu s výhodou připravují z nasycených organických karboxylových kyselin s B, 9;la 10 atomy uhlíku, které představují isomerní směsi a které jsou obecně známy jakožto oxokyseliny. Tyto oxokyseliny jsou charakterizovány nízkým obsahem lineární kyseliny, přičemž je tento obsah lineární kyseliny obecně nejvýše hmotnostně 10 %, nízkým obsahem kyselin, které jsou rozvětveny na atomu uhlíku 2, přičemž tento obsah rozvětvených kyselin na uhlíku 2 je obecně nejvýše hmotnostně 10 % a vysokým obsahem kyselin, které jsou monosubstituovány nebo polysubstituovány na atomu uhlíku 3 a/nebo na atomech uhlíku v dalším pořadí, přičemž obsah těchto kyselin je obecně větší, než hmot. 80 %. Oxokyseliny se získají hydroformylací olefinů se 7, 8 a 9 atomy uhlíku a následnou oxidací.
Velmi výhodná vápenatá mýdla se způsobem podle vynálezu připravují z nasycených karboxylových kyselin s 8 atomy uhlíku /to znamená, že obsahují 8 atomů uhlíku/, které se prodávají pod obchodním označením Cekanoic, přičemž tato kyselina je isomerní směsí oktylových kyselin obsahujících nejvýše hmot. 10 % n-oktylové kyseliny, nejvýše hmot. 10 % kyselin s B atomy uhlíku rozvětvených na atomu uhlíku 2 a alespoň hmot. 80 % kyseliny s 8 atomy uhlíku, které jsou rozvětveny na atomu uhlíku 3 a/nebo na atomech uhlíku v dalším pořadí. S opravdovým překvapením se zjistilo, že použití této kyseliny při způsobu podle vynálezu umožňuje získat vápenatá mýdla, která mají velmi vysokou bazicitu rádu 500 a i vyšší.
Z organických karboxylových kyselin, které jsou také vhodné při způsobu podle vynálezu, přicházejí v úvahu deriváty, které jsou monosubstituované nebo polysubstituované v poloze 3 a/nebo v dalších polohách, což odpovídá kyselině heptylové, oktylové, nonylové, decylové, undecylové a dodecylové kyselině. Tyto kyseliny zahrnují například 3-methylhexylovou kyselinu, isooktylovou kyselinu, 4,5-dimethylhexylovou kyselinu, isononylovou kyselinu, 3,5,5-trimethylhexylovou kyselinu, isodecylovou kyselinu, 3-ethyloktylovou kyselinu, isoundecylovou kyselinu, 4-ethylnonylovou kyselinu a isododecylovou kyselinu. Směs jedné nebo několika shora uvedených kyselin popřípadě s jejich isomery, je také vhodná při způsobu podle vynálezu, přičemž obsah lineárních kyselin musí být hmot. nejvýše 40 % a obsah kyselin, které jsou substituovány na atomu uhlíku 2 nesmí překročit hmot. 20 %.
Při způsobu podle vynálezu se zjistilo, že lineární kyseliny a kyseliny rozvětvené na atomu uhlíku 2, vedou k vytváření viskozního produktu, nebo k usazování pevného podílu, nebo k vytvoření sraženiny, pro kterou je produkt prakticky nepoužitelný.
Po ukončení reakce podle vynálezu a po zfiltrování se organické rozpouštědlo nahradí olejem nebo směsí olejů, přičemž se olej volí ze souboru zahrnujícího přírodní oleje a/nebo syntetické oleje a/nebo polosyntetické oleje. S výhodou se však volí takový olej, který tvoří podstatu maziva, do kterého se vápenaté superbazická mýdlo přidává.
Při způsobu podle vynálezu se jakožto organického rozpouštědla, kterého se může použít, používá alespoň jedno nepolární organické rozpouštědlo volené ze souboru zahrnujícího palivo pro naftové motory, hexan, petrolej, benzen, toluen nebo xylen. Je také možné používat směsi parafinických uhlovodíků minerálního nebo syntetického původu, obsahující s výhodou nízký podíl aromatických a/nebo naftenických uhlovodíků, jako je například lakový benzin. Je také možné používat polárních organických rozpouštědel, jako jsou například alkoholy. Jako například 1-butanol, 2-butanol. ethylenglykol, propylenglykol, ethylenglykol-monomethylether, ethylenglykoldimethylether, diethylenglykol a jejich etherů, směsí alkoholů odvozených od parafinu nebo methylethylketonu.
CS 275 835 B6
Molární poměr vápníku k organické karboxylové kyselině, používané při způsobu podle vynálezu, je obecně 0,55 až 2, což odpovídá bazicitě 1,1 až 4.
Znova se připomíná, že bazicita odpovídá poměru ekvivalentů vápníku k ekvivalentům karboxylových kyselin, kterých se používá, to znamená, molárnímu poměru koncentrace vápníku k molárnímu poměru karboxylových kyselin násobenému dvěma.
Hodinový průtok oxidu uhličitého se upravuje tak, aby hodinových hmotnostní poměr oxidu uhličitého k vápníku byl 0,5 až 2 a s výhodou 0,7 až 1,5.
Jakožto katalyzátory, kterých se může používat při způsobu podle vynálezu, se uvádějí oxidy kovů, jako například oxid zinečnatý, oxid hlinitý, oxid stříbrný, oxid hořečnatý a karboxyláty zinku, jako například oktanoát zinečnatý.
Jakožto promotory, které usnadňují fixaci oxidu uhličitého a kterých se může používat při způsobu podle vynálezu, se uvádějí labilní vodíkové sloučeniny, jako jsou alkoholy, například methanol, 2-propanol, oktylalkohol, ethylenglykol, triethylenglykol, stearylalkohol, cyklohexylenglykolalkohol, cyklohexylalkohol; aromatické alkoholy jako například fenol; aminy, například anilin, fenylendiamin nebo dodecylamin; nebo směsi alkoholů a/nebo aminů, například směsi methanolu a vodného amoniaku.
Výhodným promotorem je však methanol, který poskytuje nejvyšší basicitu a umožňuje nejkratší filtraci při přípravě mýdel vápenatých podle vynálezu.
Při přípravě vápenatých superbazických mýdel podle vynálezu se používá promotorů v množství hmot. 1 až 25 %, vztaženo na konečnou vápenatou sůl a s výhodou v množství 5 až 15 % hmot.
Po rozpuštění v oleji vápenatá superbazická mýdla podle vynálezu poskytují stálé a dokonale čiré roztoky. Kromě toho mají vysokou rezervu bazicity neboli vysoké celkové číslo zásadifosti, řádu 400 nebo i vyššího. Tato mýdla mají nejrůznější použití, s výhodou se jich však používá jakožto přísad do maziv. Může se jich používat také jakožto oxidačních katalyzátorů nebo jakožto meziproduktů při synteze jiných přísad do maziv.
Vynález objasňují, nijak však neomezují, následující příklady praktického provedení.
V následujících příkladech se pro přípravu vápenatých mýdel používá obchodních parafinických olejů 100 Neutrál a 200 Neutrál. Fyzikální vlastnosti těchto dvou olejů jsou v následující tabulce.
Tabulka
Olej | Hustota | Teplota | Engierova | Absolutní | Teplota | Číslo |
při tep- | vznícení | viskozita | viskozita | tuhnutí | kyselosti | |
lotě 15 °C | / °c/. | při teplotě 50 °C | při teploto 37,8 °C | / °c/ | /mg KOH/g/ |
/mPa s/
100 | ||||||
Neut. | 865 | 200/220 | 2,3 | 20 | -12/-15 | 0,01 |
200 | ||||||
Neut. | 870/890 | 210 | 3,3/3,8 | 42 | -12/-15 | 0,05/0 |
CS 275 835 B6
Příklad 1
Příprava vápenatého superbazického mýdla se provádí v reaktoru vybaveném mechanickým míchacím systémem kotvového typu, elektrickým vyhřívacím systémem a Dean a Stárkovým destilačním aparátem, který je napojen na kondenzátor s odlučovačem vody. Tento reaktor je spojen se zařízením pro recyklování většiny organického rozpouštědla z kondenzátoru pomocí pneumatického čerpadla, které umožňuje probublávání reakčního prostředí, které promotuje homogenizaci. Reaktor je vybaven také otvorem pro zavádění oxidu uhličitého. Do reaktoru se zavede následující násada /množství uváděna ve hmot. dílech/ za mechanického míchání a za tlaku okolí;
lakový benzin 286 dílů oktanoát zinečnětý /hmotnostně l'0%/ 1,2 dílů triethylenglykol 35 dílů
Směs se zahřeje na teplotu 70 °C. Potom se do reaktoru zavede 128 dílů hydroxidu vápenatého o čistotě hmotnostně 97 % a potom, po zhomogenizování směsi, 236 dílů isooktylové kyseliny, která je směsí izomerů obsahující nejvýše hmotnostně 10 % isooktylové kyseliny rozvětveně na atomu uhlíku 2 a obsahující nejvýše hmotnostně 10 % lineárního izomeru: kyselina se do reaktoru zavádí postupně.
Reakce je exotermická a teplota reakční směsi dosáhne 85 °C. Teplota reakční směsi se potom zvýší na 95 °C a do reakční směsi se zavádí oxid uhličitý takovou rychlostí, aby hodinový hmotnostní poměr oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému byl 1,1; oxid uhličitý se zavádí 30 minut. Po přidání oxidu uhličitého se zastaví vývěva, která se nechala v průběhu reakce ve funkci. Reakční směs se udržuje pod tlakem 1,33 . 10^ Pa a teplota v reaktoru se nechá stoupnout na 120 °C, což umožní odstranění zbytku vody ze směsi. V průběhu reakce se odstraní celkem 29,5 dílů vody. V reaktoru se potom obnoví tlak atmosferický a do reaktoru se přidá 5 dílů filtrační pomocné látky, v tomto případě křemeliny. Reakční směs se potom za horka /o teplotě 80 °C/ zfiltruje za tlaku 4 . 10^ až 7 . 10^ Pa. Získá se 657 dílů vápenaté soli, která má formu světle žlutého čirého roztoku s následujícími charakteristikami:
obsah vápníku 10,3 bazicita /odpovídající 2/Ča_7 / /~kyselina_7 2,04 viskozita 0,088 Pa s
Ve druhém stupni se 100 dílů této vápenaté superbazické soli a 14,2 dílů parafinického oleje značky 200 Neutrál, představujícího běžnou bázi maziva, zavede do odpalovacího systému. Lakový benzin se odpaří při 1,33 . 10^ Pa a při teplotě 110 °C. Získá se 43,6 dílů lakového benzinu. Nakonec se získá 70,6 dílů vápenatého superbazického mýdla ve formě jantarově zbarvené průhledné pevné látky těchto vlastností:
hustota 1,04 g/cm^ dynamická viskozita při 100 °C 0,5 Pa s celkové číslo zásaditosti /TBN/ definované podle normy ASTM D .2896-73/ 400 obsah vápníku /procenta hmotnostní/ 14,4
CS 275 835 B6
Příklad 2
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 1 za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
3,5,5-trimethylhexylová kyselina 259 hydroxid vápenatý 128 .
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
triethylenglykol 35,D oktanoát zinečnatý 1,2 lakový benzin _ 263,3
V průběhu reakce se získá 29,5 dílů vody. Když je reakce ukončena, oddělí se 671 dílů vápenaté superbazické soli, která má formu čiré světle žluté kapaliny. Ve druhém stup ni se nahrazuje lakový benzin, obsažený ve vápenaté superbazické soli, olejem, kterým je v tomto případě parafinický olej obchodního označení 200 Neutrál, přičemž se 8,85 dílů tohoto oleje přidává na 100 dílů superbazické °C a za 1,33 . 10^ Pa jednak 40 dílů lakového zické soli ve formě jantarově zbarvené pevné hustota dynamická viskozita při 100 °C celkové číslo zásaditosti /TBN/ obsah vápníku /procenta hmotnostní/ soli. Po destilaci se získá při teplotě 120 benzinu, jednak 68,85 dílů vápenaté superbaátky, která má tyto vlastnosti;
1,046 g/cm3 4,25 Pa s
381,00
13,4
Příklad 3
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 1 za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
kyselina, prodávaná pod obchodním označením
Cekančic CK 10, tvořená směsí rozvětvených izomerů děkanové kyseliny bez rozvětvení na atom uhlíku 2 282 hydroxid vápenatý 128
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot, poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
triethylenglykol 35,0 lakový benzin 254,0 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 29,5 dílů vody. Když je reakce ukončena oddělí se 670,7 dílů vápenaté superbazické soli ve formě světle žluté čiré kapaliny.
CS 275 835 B6
Ve druhém stupni se nahrazuje lakový benzin, obsažený ve vápenaté superbazické soli, olejem, kterým je v tomto případě parafinický olej obchodního označení 200 Neutrál, přičemž se do superbazické soli přidává 10,2 dílů oleje 200 Neutrál na 100 dílů superbazické soli. Destilací při teplotě 145 °C a za 0,665 . 103 Pa se získá jednak 72,3 dílů vápenaté superbazické soli ve formě jantarově zbarvené pevné látky, jednak 38 dílů lakového benzinu.Vápenatá superbazická sůl má tyto vlastnosti:
hustota dynamická viskozita při 100 °C celkové číslo zásaditosti /TBN/ obsah vápníku /procenta hmotnostní/
1,046 g/cm3 1,25 Pa s
376,00
13,04 až 13,08
Příklad 4
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 1 za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
kyselina tvořená směsí oxokyselin s 8, 9 a 10 atomy uhlíku obsahující nejvýše hmot. 10 % lineární kyseliny, nejvýše hmot. 10 % kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 2 a alespoň hmotnostně 80 % kyselin rozvětvených na atonu uhlíku 3 a/nebo na dalším atomu uhlíku, s číslem kyselosti 368 250 hydroxid vápenatý 128
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
triethylenglykol 35,0 oktánoát zinečnatý 1,2 lakový benzin 287,0
V průběhu reakce se získá 29,6 dílů vody. Když je reakce ukončena, oddělí se 671,6 dílů vápenaté superbazické soli, která je ve formě čiré světle žluté kapaliny. Ve druhém stupni se přidá 7,1 dílů parafinického oleje obchodního označení 200 Neutrál na 100 dílů teto vápenaté superbazické soli. Po destilaci pr získá jednak 43,1 dílů lakového benzinu, jednak formě jantarově zbarvené kapaliny, která má tyto hustota dynamická viskozita při 100 °C celkové číslo zásaditosti /TBN/ obsah vápníku /procenta hmotnostní/ teplote 145 C a za 0,665 . 10 Pa se dílů vápenaté superbazické soli ve vlastnosti:
1,1 g/cm3 0,58 Pa s
399,0
14,07
CS 275 835 B6
Příklad 5 /srovnávací/
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 2 za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
lineární heptylová kyselina 260 hydroxid vápenatý 128
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmotnostních dílech/:
triethylenglykol 35,0 oktanoát zinečnatý 1,5 lakový benzin 293,0
V průběhu reakce se získá 36 dílů vody. Když je reakce ukončena, získá se 681,5 dílů velmi viskozniho bělavého produktu, který je nefiltrovatelný.
Příklad 6 /srovnávací/
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 1 za dílech/:
použití této násady /uváděno ve hmot.
směs kyselin se 7 atomy uhlíku, rozvětvených hlavně na atomu uhlíku 2 a obsahující 2-ethylheptylovou kyselinu /hmotnostně 60 až 70 %/ a 2-methylhexylovou kyselinu /hmotnostně 15 až 25 %/ 325 hydroxid vápenatý 160
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a /uváděno opět ve hmotnostních dílech/:
triethylenglykol oktanoát zinečnatý lakový benzin uhličitým při hodinovém hmotnostním v přítomnosti následujících složek
41,2
1,5
364,2
V průběhu reakce se získá 45 dílů vody. Po ukončení reakce se získá 846,9 dílů vysoce viskozniho produktu, který nelze filtrovat.
Příklad 7 /srovnávací/
Postupuje se způsobem,popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
2-ethylhexylová kyselina 360 hydroxid vápenatý 160
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a za přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmotnostních dílech/:
CS 275 835 B6 triethylenglykol oktanoát zinečnatý lakový benzin
41,2
1,5
329,0
V průběhu reakce se získá 45 dílů vody. Když je reakce ukončena, získá se 846,7 dílů viskozní hmoty, kterou nelze filtrovat.
Příklad 8 /srovnávací/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot dílech/:
2,2-dimethylhexylová kyselina 344 hydroxid vápenatý 128
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmotnostních dílech/:
triethylenglykol 35,0 oktanoát zinečnatý 1,5 lakový benzin · 220,0
V průběhu reakce se získá 36 dílů vody. Po ukončení reakce se získá 692,2 dílů viskozní reakční hmoty, kterou nelze filtrovat.
Příklad 9
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot.dílech/.
kyselina, prodávaná pod obchodním označením
Cakanoic a sestávající ze směsi izomerních oktylových kyselin, obsahující nejvýše hmot.
% lineární kyseliny, nejvýše hmot. 10 % kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 2 a alespoň hmot. 80 % kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 3 a/nebo dalším 144 hydroxid vápenatý 95,4
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatém 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
methanol 100,0 lakový benzin 261,0 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 101,6 dílů směsi vody a methanolu. Když je reakce ukončena, získá se 500 dílů vápenaté superbazické soli ve formě čiré světle žluté kapaliny. Ve druhém stupni se přidá 5,1 dílů parafinického oleje obchodního označení 200 Neutrál na 100 dílů vápenaté superbazické soli. Po destilaci při teplotě 145 °C a za 0,665 . 10^ Pa se získá jednak 52,2 dílů lakového benzinu, jednak 51,3 dílů vápenaté superbazické soli ve formě jantarově zbarvené pevné hmoty, která má tyto vlastnosti:
CS 275 855 Bé hustota dynamická viskozita při 100 °C celkové číslo zásaditosti /TBN/ obsah vápníku /procenta hmotnostní/
1,12 g/cm^ 1,3 Pa s
502,0
17,7
Příklad 10 /srovnávací/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot dílech/:
n-oktylová kyselina hydroxid vápenatý
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a opět ve hmot. dílech/:
triethylenglykol lakový benzin oktanoát zinečnatý
V průběhu reakce se získá toliko 13 dílů 673,5 dílů viskozní hmoty, kterou nelze filtro
236
128 xidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru přítomnosti následujících složek /uváděno
35,0
286,3
1,2 vody. Když je reakce ukončena, získá se at.
Příklad 11 /srovnávací/ /s kyselinou obsahující hmot.. 75 % isooktylové kyseliny a 25 % kyseliny rozvětvené na atomu uhlíku 2/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
isooktylová kyselina 108,0
2-ethylhexylová kyselina 36,0 hydroxid vápenatý 95,4
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
methanol 59,0 lakový benzin 277,6 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 56 dílů vody. Když je reakce ukončena, získá se 397,5 dílů zakaleného žlutavého produktu. Po filtraci je hmot. zbytek na filtru přibližně 25 % superbazické vápenaté soli.
Příklad 12 /srovnávací/ /s kyselinou obsahující hmot. 50 % kyseliny s přímým řetězcem a 50 % isooktylové kyseliny/
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 1, za použití této násady:
π-oktylová kyselina 72,0 isooktylová kyselina 72,0 hydroxid vápenatý 95,4
CS 275 035 BÓ
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
methanol 50,0 lakový benzin 277,6 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se oddělí 63,7 dílů vody a methanolu. Po ukončeni reakce se po filtraci získá 474,2 díly zakalené, žlutavé kapaliny, přičemž zbytek na filtru odpovídá přibližně hmot. 6 % superbazické vápenaté soli.
Příklad 13 /s kyselinou obsahující hmot. 40 % lineární kyseliny a 20 % kyseliny rozvětvené na atomu uhlíku 2 a 40 % kyseliny rozvětvené na atomu uhlíku 3/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
n-oktylová kyselina 57,6 /40 % hmot.kyselinové směsi/
2-ethylhexylová kyselina 28,8 /20 % hmot.kyselinové směsi/
3,5,5-trimethylhexylová kyselina 57,6 /40 % hmot.kyselinové směsi/ hydroxid vápenatý 95,4
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
methanol 50,0 lakový benzin 277,6 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 67,3 dílů směsi vody a methanolu. Po ukončení reakce se získá 500,9 dílů vápenaté superbazické soli ve formě čiré světle žluté kapaliny. Ve druhém stupni se přidá 65,5 dílů parafinického oleje 100 Neutrál na 100 dílů této vápenaté superbazické soli. Po destilaci při 145 °C a 0,665 . 103 Pa se získá jednak 55,4 díly lakového benzinu, jednak 100 dílů vápenaté superbazické soli ve formě průsvitné, jantarově zbarvené pasty, která se může přepravovat při teplotě okolí. Má tyto vlastnosti:
hustota dynamická viskozita při 100 °C při 20 °C celkové číslo zásaditosti (TBN ) obsah vápníku /hmot. procenta/
1,01 g/cm3 0,280 Pa s 45 Pa s 240 8,5
Příklad 14 /s kyselinou obsahující hmot. 40 % lineární kyseliny a 60 % isooktylové kyseliny/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití násady /uváděno ve hmot. dílech/:
n-oktylová kyselina isooktylová kyselina hydroxid vápenatý
57,6
86.4
95.4
CS 275 835 B6
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmot. poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
mehtanol 50,0 lakový benzin 277,6 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 68 dílů směsi vody a methanolu. Po ukončení reakce se zisk
500,2 dílů vápenaté superbazické soli ve formě čiré, světle žluté kapaliny. Ve druhém stup ni se přidá 13 dílů parafinického oleje obchodního označení 200 Neutrál na 100 dílů této vápenaté superbazické soli. Po destilaci při teplotě 145 °C za 0,665 . 10^ Pa se získá jed nak 54,3 dílů lakového benzinu, jednak 58,7 dílů vápenatého superbazického mýdla ve formě jantarově zbarvené pevné látky, která má tyto charakteristiky:
hustota 1,08 g/cm dynamická viskozita při 100 °C 1,14 Pa s celkové číslo zásaditosti 425 obsah vápníku /procenta hmotnostní/ 15,1
Příklad 15 /s kyselinou obsahující hmotnostně 90 % isooktylové kyseliny a 10 % kyseliny rozvětvené na atomu uhlíku 2/
Postupuje se způsobem, popsaným v příkladu 1, za použití této násady /uváděno ve hmot. dílech/:
isooktylová kyselina 129,6 2-ethylhexylová kyselina 14,4 hydroxid vápenatý 95,4
Násada se nechává reagovat se zaváděným oxidem uhličitým při hodinovém hmotnostním poměru oxidu uhličitého k hydroxidu vápenatému 1,1 a v přítomnosti následujících složek /uváděno opět ve hmot. dílech/:
methanol 50,0 lakový benzin 277,6 oktanoát zinečnatý 1,2
V průběhu reakce se získá 68,5 dílů směsi vody a methanolu. Po ukončení reakce se získá 500,2'dílů vápenaté superbazické soli ve formě čiré, světle žluté kapaliny. Ve druhém stupni se přidá 16,5 dílů parafinického oleje obchodního označení 100 Neutrál na 100 dílů této vápenaté superbazické soli.
Po destilaci při teplotě 145 °C a 0,665 . 10^ Pa se ziská jednak 55,4 dílů lakového benzinu, jednak 61,1 dílů superbazického mýdla ve formě jantarově zbarvené průsvitné pevné látky, která má tyto vlastnosti:
hustota dynamická viskozita při 100 °C celkové číslo zásaditosti /TBN/ obsah vápníku /procenta hmot./
1,085 g/cm5 1,35 Pa s
438,0
15,6
CS 275 835 B6
Claims (1)
-
PATENTOVÉ NÁROKY . 1· Způsob výroby olejového koncentrátu superbazických vápenatých mýdel reakcí oxidu a/nebo hydroxidu vápenatého s organickou kyselinou při teplotě 80 až 120 °C za sou- ř časného probublování oxidem uhličitým v přítomnosti alespoň jednoho promotoru fixace oxidu uhličitého a nepolárního organického rozpouštědla, které se po ukončení reakce a po odstranění reakčni vody nahrazuje olejem nebo směsí olejů ze souboru zahrnujícího přírodní a/nebo polosyntetické a/nebo syntetické oleje, vyznačující se tím, že se jako organická kyselina použije směs nasycených karboxylových kyselin se 7 až 12 atomy uhlíku s obsahem nejvýše 40 % hmot. lineárních kyselin; nejvýše 20 % hmot. kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 2 a alespoň 40 % hmot. kyselin monosubsti tuovaných nebo polysubstituovaných na atomu uhlíku 3 a/nebo na dalších atomech uhlíku. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako organická kyselina použije směs nasycených karboxylových kyselin s 8 až 10 atomy uhlíku s obsahem 10 % hmot. lineárních kyselin, 10 % hmot. kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 2 a 80 % hmot. kyselin monosubstituovaných nebo polysubstituovaných na atomu uhlíku 3 a/nebo na dalších atomech uhlíku, 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se jako organická kyselina použije směs isomerů oktylové kyseliny obsahující 10 % hmot. n-oktylové kyseliny, nejvýše 10 % hmot. kyselin rozvětvených na atomu uhlíku 2 a alespoň 80 % hmot. kyselin substituovaných na atomu uhlíku 3 a/nebo na dalších atomech uhlíku. f
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR8519393A FR2592391B1 (fr) | 1985-12-30 | 1985-12-30 | Savons de calcium possedant une reserve de basicite elevee. |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS1026386A2 CS1026386A2 (en) | 1990-09-12 |
CS275835B6 true CS275835B6 (en) | 1992-03-18 |
Family
ID=9326296
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS8610263A CS275835B6 (en) | 1985-12-30 | 1986-12-30 | Process for producing oil concentrate of superbasic calcium soaps |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4824585A (cs) |
EP (1) | EP0234149B1 (cs) |
JP (1) | JPH07116459B2 (cs) |
AR (1) | AR241231A1 (cs) |
AT (1) | ATE41027T1 (cs) |
BR (1) | BR8606510A (cs) |
CS (1) | CS275835B6 (cs) |
DE (1) | DE3662203D1 (cs) |
FR (1) | FR2592391B1 (cs) |
MX (1) | MX168460B (cs) |
Families Citing this family (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8627130D0 (en) * | 1986-11-13 | 1986-12-10 | Shell Int Research | Basic salt |
US5013463A (en) * | 1986-11-19 | 1991-05-07 | Amoco Corporation | Process for overbased petroleum oxidate |
GB8814010D0 (en) * | 1988-06-14 | 1988-07-20 | Bp Chemicals Addivites Ltd | Lubricating oil additives |
AU638705B2 (en) * | 1989-04-20 | 1993-07-08 | Lubrizol Corporation, The | Methods for reducing friction between relatively slideable components using metal overbased colloidal disperse systems |
GB9117622D0 (en) * | 1991-08-15 | 1991-10-02 | Exxon Chemical Patents Inc | Improved calcium carboxylate antiwear additives |
GB9121736D0 (en) * | 1991-10-14 | 1991-11-27 | Exxon Chemical Patents Inc | Improved overbased carboxylates |
US5300242A (en) * | 1992-03-05 | 1994-04-05 | The Lubrizol Corporation | Metal overbased and gelled natural oils |
GB9305998D0 (en) * | 1993-03-23 | 1993-05-12 | Exxon Chemical Patents Inc | Improved basic calcium carboxylates |
GB9309946D0 (en) * | 1993-05-14 | 1993-06-30 | Exxon Chemical Patents Inc | Improved basic calcium carboxylates |
DE19904139A1 (de) * | 1999-02-03 | 2000-08-10 | Cognis Deutschland Gmbh | Verfahren zur Herstellung überbasischer Zinkseifen |
EP1233052A1 (en) * | 2001-02-16 | 2002-08-21 | Infineum International Limited | Overbased detergent additives |
JP4004276B2 (ja) * | 2001-11-21 | 2007-11-07 | 株式会社松村石油研究所 | グリース組成物 |
US20080287328A1 (en) * | 2007-05-16 | 2008-11-20 | Loper John T | Lubricating composition |
US9828487B2 (en) * | 2013-03-15 | 2017-11-28 | Delta specialties | Liquid compositions of overbased calcium carboxylate and process for its preparation |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3372114A (en) * | 1965-02-25 | 1968-03-05 | Lubrizol Corp | Process for preparing thickened mineral oil compositions |
NL137462C (cs) * | 1967-04-27 | |||
US4179385A (en) * | 1978-05-03 | 1979-12-18 | Tenneco Chemicals, Inc. | Process for the production of overbased manganese salts of organic acids |
-
1985
- 1985-12-30 FR FR8519393A patent/FR2592391B1/fr not_active Expired
-
1986
- 1986-12-11 DE DE8686402762T patent/DE3662203D1/de not_active Expired
- 1986-12-11 EP EP86402762A patent/EP0234149B1/fr not_active Expired
- 1986-12-11 AT AT86402762T patent/ATE41027T1/de not_active IP Right Cessation
- 1986-12-29 MX MX004806A patent/MX168460B/es unknown
- 1986-12-30 US US06/947,716 patent/US4824585A/en not_active Expired - Lifetime
- 1986-12-30 BR BR8606510A patent/BR8606510A/pt not_active IP Right Cessation
- 1986-12-30 CS CS8610263A patent/CS275835B6/cs unknown
- 1986-12-30 AR AR86306368A patent/AR241231A1/es active
- 1986-12-31 JP JP61315986A patent/JPH07116459B2/ja not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US4824585A (en) | 1989-04-25 |
EP0234149A1 (fr) | 1987-09-02 |
FR2592391A1 (fr) | 1987-07-03 |
DE3662203D1 (en) | 1989-04-06 |
CS1026386A2 (en) | 1990-09-12 |
BR8606510A (pt) | 1987-10-20 |
MX168460B (es) | 1993-05-26 |
JPS62158797A (ja) | 1987-07-14 |
ATE41027T1 (de) | 1989-03-15 |
JPH07116459B2 (ja) | 1995-12-13 |
FR2592391B1 (fr) | 1988-02-05 |
AR241231A1 (es) | 1992-02-28 |
EP0234149B1 (fr) | 1989-03-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0279493B1 (en) | Process for the preparation of a basic salt, salt thus prepared and oil compositions containing such a salt | |
CS275835B6 (en) | Process for producing oil concentrate of superbasic calcium soaps | |
EP0273588B1 (en) | Sulphurised alkaline earth metal hydrocarbyl phenates, their production and use thereof | |
US3150089A (en) | Highly basic magnesium containing additive agent | |
DE2225714A1 (de) | Überbasische Schmiermittelzusätze, Verfahren zu ihrer Herstellung und solche Schmiermittelzusätze enthaltende Schmiermittel oder Schmiermittelzusatzkonzentrate | |
DE3382599T2 (de) | Verfahren zur herstellung von einem ueberbasischen geschwefelten erdalkalimetallalkylphenat. | |
DE69211148T2 (de) | Verbesserte überbasische Carboxylate | |
EP0450874B1 (en) | Overbased calixarates, process for their production, compositions containing them and use as lubricating oil additives | |
DE69003761T2 (de) | Verfahren zur Herstellung eines Schmierölzusatzkonzentrats. | |
GB1597482A (en) | Metal phenates | |
EP0212922A2 (en) | Overbased Additives | |
DE69327515T2 (de) | Verfahren zur Herstellung von überbasischen Phenolaten | |
DE60309060T2 (de) | Verfahren zur alkylierung von salicylsäure | |
DE3751837T2 (de) | Verfahren zur Herstellung von überbasischen Alkali- oder Erdalkalimetallsulfonaten, -phenolaten oder -salicylaten unter Verwendung von Kohlendioxid, die Verfahrensprodukte und deren Verwendung | |
DE69714141T2 (de) | Verfahren zur Herstellung von normalen und überbasischen Phenolaten | |
EP0168880B1 (en) | Process for the preparation of sulphurized overbased salicylates | |
DE69611863T2 (de) | Überbasische Metallcalixarate, ihre Herstellung und diese enthaltende Schmierölzusammensetzungen | |
DE69000705T2 (de) | Kupferderivat oder kupfer- und borderivat enthaltendes schmieroeladditiv, verfahren zu seiner herstellung und dieses additiv enthaltende zusammensetzungen. | |
EP0765930B1 (en) | Process for preparation of sulphonates | |
EP0000264B1 (en) | The production of highly basic calcium sulphonates. | |
DE68921107T2 (de) | Verfahren zur Herstellung eines Schmieröladditivkonzentrats. | |
EP0267658B1 (en) | Process for the preparation of a basic salt, salt thus prepared and lubricating oil compositions containing such a salt | |
EP0011069B1 (en) | Process for preparing overbased oil soluble magnesium salts | |
DE3244638C2 (de) | Verfahren zur Herstellung von superbasischen Detergentien | |
JPS6056200B2 (ja) | 特に潤滑油用の高アルカリ度の金属系清浄分散剤の製造法及び製品 |