CS273155B2 - Packing set - Google Patents

Packing set Download PDF

Info

Publication number
CS273155B2
CS273155B2 CS771983A CS771983A CS273155B2 CS 273155 B2 CS273155 B2 CS 273155B2 CS 771983 A CS771983 A CS 771983A CS 771983 A CS771983 A CS 771983A CS 273155 B2 CS273155 B2 CS 273155B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tamping
tip
rail
tips
unit
Prior art date
Application number
CS771983A
Other languages
English (en)
Other versions
CS771983A2 (en
Inventor
Josef Ing Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS771983A2 publication Critical patent/CS771983A2/cs
Publication of CS273155B2 publication Critical patent/CS273155B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Sealing Devices (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)

Description

Vynález se týká podbíjecího agregátu pro pojízdný stroj pro stavbu koleje,který je opatřen na výškově přestavitelném unášeči uloženými, prostřednictvím pohonů zejména po dvojicích navzájem přestavitelnými a vibrovatelnými, do štěrkového lože zasouvatelnými podbíjecími nástroji, jejichž spodní část, která nese podbíjecí špičky, je na straně spojené s pohony a opatřené držáky podbíjecích nástrojů ve tvaru výkyvných pák uložena výkyvné v rovině kolmé ke směru přestavování podbíjecího nástroje a je spojena s výkyvným pohonem, zejména hydraulickým.
Jak je patrno z rakouského patentového spisu č. 236 434, je již známé přikloubit spodní část alespoň jednoho podbíjecího nástroje podbíjecího agregátu, unášející podbíjecí špičku, na spodním konci držáku podbíjecího nástroje v rovině kolmé ke směru přestavování podbíjecího nástroje výkyvné a vykyvovat jej vratným pohybem prostřednictvím výkyvného pohonu do stran. Tím. se vytvořila výhodná možnost vyhnout se při podbíjení těch částí koleje, které tvoří překážku, jako jsou křídlové kolejnice, vodítka a srdcovky v oblastech výhybek a křižovatek, příslušným výkyvným, pohybem dané podbíjecí špičky nebo podbíjecích špiček ve směru do strany. Toto známé vytvoření podbíjecího nástroje, které se v praxi mimořádně osvědčilo již v mnoha zemích, umožňuje zpracovávat i takové oblasti koleje, ve kterých je možné zasunutí podbíjecí špičky toliko na jedné straně kolejnice, protože tu podbíjecí špičku, která je překážkou omezena ve své práci, je možné vykývnout bočně do klidové polohy, ve které neomezuje zasunutí podbíjecí špičky upravené na protilehlé straně kolejnice.
Dále je z rakouského patentového spisu č. 344 774 již známé uložit ve stejné příčné rovině uspořádané, pro zasunutí po obou stranách kolejnice do téhož prostoru mezi pražci určené podbíjecí špičky s upínacími patkami na postranních ramenech společného, v podstatě vidlicovitého držáku podbíjecích nástrojů vratně výkyvné do strany, přičemž středově nad kolejnicí vzhůru upravené výkyvné rameno držáku podbíjecího nástroje je spojeno s přísuvným a vibračním pohonem agregátu. Toto uspořádání se vyznačuje zvláště jednoduchou a robustní konstrukcí.
Z rakouského patentového spisu č. 348 571 je rovněž známé další provedení podbíjecího agregátu se společným vidlicovitým držákem podbíjecího nástroje pro podbíjecí nástroje zasouvatelné vlevo a vpravo od kolejnice do téhož prostoru mezi pražci, přičemž na tom bočním ramenu držáku, které je upraveno na vnější straně koleje, jsou pevně uspořádány navzájem sousedící vnitřní podbíjecí špička a vnější podbíjecí špička, zatímco na bočním ramenu na vnitřní straně kolejnice je uložena prostřednictvím upínací patky alespoň jedna bočně vratně výkyvná podbíjecí špička. Toto uspořádání podbíjecích nástrojů umožňuje podbíjet nejen-kolej trati, avšak také poměrně velké délkové oblasti výhybek a křižovatek, u nichž jsou části koleje bránící zasunutí podbíjecího nástroje uspořádány toliko na vnitrní straně koleje.
Z rakouského patentového spisu č. 303 795 je již také známý stroj pro podbíjení dvou pražců koleje, zejména pro podbíjení výhybek apod., u kterého jsou v podélném směru koleje za sebou uspořádány dvě skupiny podbíjecích nástrojů a jsou uloženy na společném unášeči tak, že navzájem přivrácené podbíjecí nástroje obou skupin podbíjecích nástrojů se zasouvají do téhož prostoru mezi pražci, přičemž po obou stranách kolejnice upravené podbíjecí nástroje jsou výkyvnutelné navzájem nezávisle kolem os v podstatě rovnoběžných s kolejí. Toto uspořádání umožňuje současně podbíjet sousední pražce, které jsou v podél’ ném směru pražce navzájem přesazeny v jediném pracovním procesu.
Z patentového spisu NSR ě. 2,013 991 jsou známé také podbíjecí stroje, které mají alespoň dva samostatně výškově přestavitelné, na horním pásu rámu stroje výkyvné zavěšené podbíjecí agregáty, které zahrnují dva na výškově přestavitelném unášeči uložené, v podélném směru kolejnice navzájem přestavitelné a vibrovatelné, vždy na jedné straně kolejnice zasunutelné podbíjecí nástroje. Toto výkyvné zavěšení podbíjecích agregátů umožňuje sice společný úhybný pohyb do strany obou podbíjecích nástrojů, příslušejících k jedné dvojici podbíjecích nástrojů, pokud se vyskytne překážka v podbíjení na jedné nebo na druhé straně kolejnice, avšak vůbec, není možné v takových případech, kdy je ve svém zasouvacím pohybu části koleje omezen pouze jeden podbíječí nástroj dané dvojice, zasunout druhý, k této dvojici podbijecích nástrojů příslušející podbíjecí nástroj do sousedního prostoru mezi pražci. Tím se vytvářejí při podbíjení výhybek a křižovatek podstatně delší úseky koleje s toliko z jedné strany podbitými pražci, než jaké vznikají při využití zmíněných podbijecích agregátů s jednotlivými podbíjecími špičkami, vykývnutelnými jednotlivě podle volby. Mimo to postrádají výkyvné zavěšené podbíjecí agregáty pro přenos pracovních sil důležitý tuhý vztah vzhledem k rámu stroje.
Konečně jsou ze zveřejněných přihlášek vynálezů NSR č. 32 05 511 a č. 32 05 665 známé podbíjecí stroje posléze uvedeného typu s podbijecími agregáty rovněž přikloubenými k hornímu pásu rámu stroje, u kterých má každý podbíjecí nástroj samostatnou podbíjecí špičku a přídavné mechanické ústrojí, které umožňuje tuto samostatnou podbíjecí špičku v případě potřeby vyměnit za dvě navzájem sousedící podbíjecí špičky, případně ji doplnit na takovou dvojici podbijecích špiček, čímž se umožní volitelné zpracování výhybek a úseku koleje na trati. U jednoho z těchto strojů je na držáku podbijecích nástrojů upravena bočně trubkovitá vodicí objímka, ve které je uložena přídavná podbíjecí špička svisle posuvně a zablokovatelně ve své horní a spodní koncové poloze. Ve spodní koncové poloze je tato přídavná podbíjecí špička vedle a ve stejné úrovni s podbíjecí špičkou, uspořádanou na držáku pevně. Toto uspořádání je konstrukčně velmi nákladné a dosti obtížně se udržuje a obtížně se s ním zachází. U jiného příkladu provedení je na držáku podbíjecího nástroje uložen kolem osy, která je skloněna k rovině, koleje v ostrém úhlu a která je upravena napříč k ose koleje, držák nástrojů ve tvaru revolverové hlavy, na kterém je upevněna samostatná podbíjecí špička a k ní diametrálně protilehle obě sousedící podbíjecí špičky. Protože se konce podbijecích špiček při otáčení držáku nástrojů musí pohybovat po kruhové dráze o velkém poloměru, je třeba upravit po obou stranách agregátu dostatečně velký volný prostor, který však v praxi zpravidla není k disposici, zejména při uspořádání dvou takových podbijecích agregátů po obou stranách jedné kolejnice. Mimoto je třeba upravit dorazy nebo podobně, aby bylo možno zablokovat podbíjecí špičky v jejich okamžité pracovní poloze. Mimoto také není možné podbíjecí agregáty, které jsou již k disposici, opatřit dodatečně tímto přídavným ústrojím pro výměnu nástrojů bez větších konstrukčních změn.
Vynález si klade za úkol vytvořit podbíjecí agregát v úvodu popsaného typu, u kterého by měly podbíjecí nástroje alespoň na jedné straně kolejnice dvě navzájem sousedící podbíjecí špičky a který by se vyznačoval zvláště dobrou možností přizpůsobení různým zvláštnostem příslušné konstrukce koleje a měnícím se podmínkám nasazení. Mimoto má uspořádání pohonu do značné míry odpovídat obvyklému konstrukčnímu základnímu konceptu u těchto podbijecích nástrojů.
Vytčený úkol se překvapivě jednoduchým způsobem řeší vynálezem podbíjecího agregátu, jehož podstata spočívá v tom, že alespoň na jedné straně kolejnice jsou na držáku podbíjecího nástroje uloženy dvě z vykývnutéIných podbijecích špiček, to je ke kolejnici blíže položená vnitřní podbíjecí špička a s ní sousedící vnější podbíjecí špička, které jsou oddělenými výkyvnými pohony na sobě nezávisle vykývnutelné.
Toto vytvoření podle vynálezu, které se vyznačuje vysokou kvalitou podbíjení, vysokým výkonem a robustností, umožňuje, nastavit každou podbíjecí špičku samostatně do nejúčelnější pracovní polohy v příslušném místě koleje; přičemž jak pro vnitřní podbíjecí špičku, tak i pro vnější podbíjecí špičku jsou zajištěny relativně velké, pro individuální nastavování nástrojů postačující rozsahy vykývnutí. Mimoto lze v podstatě souhlasným vytvořením, případně úpravou rozměrů výkyvných pohonů pro vnitřní podbíjecí špičku a vnější podbíjecí špičku dosáhnout souhlasné ovládací charakteristiky výkyvných pohonů všech podbijecích špiček, čímž se podstatně zjednodušuje a usnadňuje obsluha a správné nastavení nástrojů. Vytvoření podbíjecího agregátu podle vynálezu poskytuje rovněž tu výhodnou možnost, že při vzniku překážky v podbíjení lze současně, případně společně vnější podbíjeoí špičku i vnitřní podbíjeoí špičku vykývnout bočné do navenek směřující klidové polohy.
Podle výhodného vytvoření vynálezu jsou vnitřní podbíjeoí špička a vnější podbíjeoí špička uloženy na spodním konci držáku podbíjeoích nástrojů, zejména bezprostředně pod místem uložení držáku na unáseči nástrojů, kolem společné, v podstatě v podélném směru kolejnice upravené osy výkyvu.
Toto provedení podbíjeoího agregátu podle vynálezu se vyznačuje zvláště jednoduchou konstrukcí, která klade jen velmi malé nároky na prostor.
Podle dalšího výhodného znaku vynálezu jsou vnitřní podbíjeoí špička a vnější podbíjecí špička upevněny na upínacích patkách, které jsou uloženy na úloženém tělese držáku podbíjecích nástrojů, které má osu výkyvu, a to vždy po obou stranách úložného tělesa prostřednictvím dvou navzájem se bočně přesahujících vidlicovitých ramen.
Toto do sebe navzájem zasahující dvojnásobné uložení vnitřní podbíjeoí špičky a vnější podbíjeoí špičky kolem společné osy výkyvu zajišťuje solidní a v ohybu tuhé spojení podbíjecích špiček s držákem podbíjecích nástrojů a s přeslavnými a vibračními pohony a výtečně se hodí i pro přenos relativně vysokých pracovních sil prakticky beze ztrát. Mimoto se vyznačuje tento druh výkyvného uložení robustností a vytvořením, které zajišťuje malé opotřebení.
Podle vynálezu je dále zvláště výhodné, pokud jsou jako hydraulické válcové pracovní jednotky vytvořené a na držáku podbíjecích nástrojů a na upínací patce přikloubené výkyvné pohony uspořádány na od kolejnice odvrácené vnější straně držáku podbíjecích nástrojů v podélném směru kolejnice vedle sebe.
Toto vytvoření a uspořádání výkyvných pohonů optimálně využívá volný konstrukční prostor, který je k disposici na vnější straně podbíjecího agregátu, aniž by nějak nepříznivě ovlivňovalo konstrukčními součástmi výkyvného pohonu výhled obsluhy stroje do pracovní oblasti.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je jedna, od středu agregátu vzdálenější hydraulická válcová pracovní jednotka, přikloubena na vnějším, vidlicovitém ramenu upínací patky vnější podbíjecí špičky, a druhá hydraulická válcová pracovní jednotka na upínací patce unášející vnitřní podbíjecí špičku, a to v oblasti mezi ji oboustranně přesahujícími oběma vidlicovitými rameny upínací patky vnější podbíjecí špičky, s výhodou vždy ke konci pístu.
Toto do sebe navzájem zasahující poháněči spojení přípojných patek s válcovou pracovní jednotkou zajišťuje plnou volnost pohybu v relativně velké oblasti výkyvu nejen pro vnější podbíjecí špičku, ale i pro vnitřní podbíjecí špičku.
Podle vynálezu se ukázalo jako výhodné, aby obě vidlicovitá ramena alespoň jedné upínací patky unášející vnější podbíjecí špičku byla ve směru ke svému hornímu konci vzhledem ke kolejnici zalomena, případně zahnuta.
Toto zalomení umožňuje používat sériové podbíjecí špičky, které mají v podstatě přímočarý dřík a přitom udržet při společném nasazení vnitřních podbíjecích špiček a vnějších podbíjecích špiček obvyklý, případně požadovaný boční rozestup těchto podbíjecích špiček proti sobě navzájem.
Podle dalšího znaku vynálezu mají jak vnitřní podbíjecí špička, tak i vnější podbíjecí špička rozsah výkyvu alespoň 90 *, který zasahuje od pracovní koncové polohy, ve které je alespoň vnitřní podbíjecí špička pod kolejnicí, až zhruba do vodorovně navenek směřující klidové koncové polohy obou podbíjecích špiček.
Tyto snadno realizovatelné velké rozsahy vykývnutí umožňují prakticky všechna nastavení podbíjecích špiček, potřebná při zpracování i obtížných oblastí koleje, při podbíje4 ní srdcovek až do plně vykývnuté klidové koncové polohy obou podbíjecích špiček.
Podle další varianty provedení vynálezu jsou vnitřní podbíjecí špičky a vnější podbíjecí špičky, případně jejich destičky podbíjecích špiček, vytvářející výkyvnou spodní část podbíjecích nástrojů, uspořádány v podélném směru kolejnice alespoň do té míry navzájem přesazené, že destičky podbíjecích špiček jsou alespoň v části svého rozsahu výkyvu přiveditelné do navzájem se přesahující, případně se překrývající polohy, přičemž s výhodou upínací patka vnější podbíjecí špičky má asymetrický vidlicovitý tvar s upevňovací částí vnější podbíjecí špičky, která je přesazena ve směru ke středu agregátu.
Dík tomuto přesazení obou podbíjecích špiček proti sobě lze zmenšit účinnou pracovní šířku příslušného podbíjecího nástroje v případě potřeby do té míry, že lze bez problému podbíjet i obtížná místa koleje s bočně velmi zúženými poměry zasunutí.
Konečně mohou mít podle výhodného vytvoření vynálezu destičky podbíjecích špiček alespoň u vnitřních podbíjecích špiček lichoběžníkovitý tvar.
Toto vytvoření bere zřetel na tu okolnost, že se překážky v podbíjení, případně obtížně zpracovávatelná místa koleje zpravidla vyskytují v oblasti činnosti vnitřních podbíjecích špiček a lichoběžníkovitý tvar destiček podbíjecích špiček umožňuje při odpovídajícím šikmém nastavení podbíjecí špičky její zasunutí i v takových úzkých místech koleje, kde by nebylo možné nasadit ve tvaru pravoúhelníka vytvořené destičky podbíjecí špičky vzhledem k jejich podstatně větším diagonálním rozměrům. Lichoběžníkovitý tvar je však výhodný i v takovém případě, kdy, například při podbíjení srdcovek, se má přiřadit k přisuvnému pohybu podbíjecích nástrojů současně výkyvný pohyb, umožňující boční podsunutí pod srdcovku.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na několika příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn bokorys podbíjecího agregátu podle vynálezu pro pojízdný stroj pro stavbu koleje. Obr. 2 představuje čelní pohled na tento podbíjecí agregát ve směru šipky II z obr. 1. Na obr. 3 je perspektivní pohled na podbíjecí agregát podle obr. 1 a 2.
Obr. 4 představuje dílčí bokorys dalšího příkladu provedení podbíjecího agregátu podle vynálezu. Na obr. 5 je zobrazen částečný pohled zepředu na posledně uvedený podbíjecí agregát podle šipky V na obr. 4.
Podbíjecí agregát 1, který je znázorněn na obr. 1 a 2, má unášeč 2 nástrojů, který je výškově přestavitelný podél dvou svislých vodicích sloupků £ vzhledem k pouze částečně znázorněnému rámu £ příslušného stroje pro stavbu koleje, například stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání pro podbíjení kolejí na trati, výhybek,křižovatek a pod., a to prostřednictvím pohonu £ s hydraulickým pracovním válcem. Na každém unášeči 2-nástrojů, určeném v podstatě k centrálnímu uspořádání nad příslušnou kolejnicí £, jsou uloženy na každé straně kolejnice £ vždy dva, po dvojicích proti sobě navzájem přestavitelné podbíjecí nástroje £, £, případně £, 10 výkyvné kolem osy 11, upravené napříč k podélnému směru kolejnice £. Horní konec každého podbíjecího nástroje £, £, £, 10, vytvořeného ve tvaru výkyvné páky, je kloubově spojen prostřednictvím přísuvného pohonu 12 s hydraulickým pracovním válcem s vibračním pohonem 13, který je uspořádán centrálně na unášeči £ nástrojů a který je vytvořen jako výstředníkový hřídel. Ke každému z přísuv ných pohonů 12 s hydraulickým pracovním válcem je přiřazeno obvyklé ústrojí pro omezení velikosti otevření příslušného podbíjecího nástroje £, £, 9, 10, které je tvořeno vloženým dorazem 15, omezujícím dráhu pístu přísuvného pohonu 12 a výkyvnutelného pohonem £4 s hydraulickým pracovním válcem.
Každý z podbíjecích nástrojů £·, £, £, 10 má držák 16, na kterém je uložena ke kolej ničí £ blíže položená vnitřní podbíjecí špička 17 a s ní sousedící vnější podbíjecí špič ka £8, a to vždy prostřednictvím vidlicovité upínací patky 19, 20, přičemž toto uložení umožňuje boční vykývnutí kolem společné osy 21 výkyvu, upravené v podstatě v podélném směru kolejnice £.
Upínací patka 19, která unáší vnitřní podbíjecí špičku 17, je dvojnásobně uložena svými vidlicovitými rameny 22 bezprostředně po obou stranách úložného tělesa 23 držáku 16 a upínací patka 20 vnější podbíjecí špičky 18 je rovněž dvojnásobně uložena na ose 21 výkyvu svými vidlicovitými rameny 24 tak, že bočně přesahuje upínací patku 19. Ke každé podbíjecí špičce 17, 18 je přiřazen samostatný výkyvný pohon 27, 28 nezávisle ovladatelný dvojčinnou hydraulickou válcovou pracovní jednotkou 25, 26. Ke středu agregátu blíže položená hydraulická válcová pracovní jednotka 25 je přikloubena svým horním koncem k držáku 16 a svým spodním koncem pístu, zasahujícím mezi vidlicovitá ramena 24 upínací patky 20, k upínací patce 19 vnitřní podbíjecí špičky 17. V sousedství uspořádaná, od středu agregátu více vzdálená hydraulická válcová pracovní jednotka 26 je přikloubena horním koncem k držáku 16 a spodním koncem pístu k vnějšímu vidlicovitému ramenu 24 upínací patky 20 vnější podbíjecí špičky 18.
Jak je na obr. 2 vyznačeno dvojitou šipkou 29, rozprostírá se oblast výkyvu vnitřní podbíjecí špičky 17, případně vnější podbíjecí špičky 18 v úhlu více než 90 ‘mezi v podstatě vodorovně navenek směřující klidovou koncovou polohou 30 a mezi dolů směřující pracovní koncovou polohou 31, ve které vnitřní podbíjecí špička 17 je v zasunutém stavu svou lichoběžníkovou destičkou 32 podbíjecí špičky z části bočně pod kolejnicí £. Vnější podbíjecí špičky 18 mají zhruba pravoúhelníkové destičky 33 podbíjecí špičky.
Jak je patrno z obr. 2 a zejména z obr. 3, je podbíjecí agregát £ v nadzdvižené poloze uprostřed nad kolejnicí £ v oblasti křížení s pražcem 34 pouze částečně znázorněné výhybky 35. Tato kolejnice £ přitom vytváří průchozí vnější kolejnicový pás přímé kmenové koleje výhybky 35. Vztahovým znakem 36 je označena sousední, na vnějším oblouku upravená křídlová kolejnice, tedy úsek kolejnice odbočné koleje výhybky 35 mezi jazykem výhybky a srdcovkou. Protože v oblasti konců pražců 34 nejsou žádné překážky, které by bránily podbíjení, lze vnitřní podbíjecí špičky 17 a vnější podbíjecí špičky 18 podbíjecích nástrojů. £, 10 na vnější straně koleje společně spustit z těsně sousedící rovnoběžné polohy, znázorněné na výkrese, do prostoru mezi pražci sousedícího s pražcem 34. U podbíjecích nástrojů. £, £, upravených na vnitřní straně koleje, není společné zasunutí vnitřní podbíjecí špičky 17 a vnější podbíjecí špičky 18 vzhledem k poměrně malé boční vzdálenosti křídlové kolejnice 36 od kolejnice £ kmenové koleje možné. Proto jsou vnější podbíjecí špičky 18 podbíjecích nástrojů £, £ prostřednictvím hydraulických válcových pracovních jednotek 25 vykývnuty vzhůru a bočně k vnitřní straně koleje a jsou přivedeny do vykývnuté polohy znázorněné na výkrese, případně do klidové koncové polohy 30, ve které mají po spuštění podbíjecího agregátu £ prostřednictvím pohonu £ s hydraulickým pracovním válcem dostatečnou bezpečnou vzdálenost nad rovinou koleje. Zasunutá, případně uzavřená poloha podbíjecích nástrojů £, £, 9_, 10 je na výkrese znázorněna čárkovanými čarami. Na obr. 1 jsou mimo to podbíjecí nástroje £, £, £, 10 čárkově zakresleny v poloze maximálního otevření, potřebné například pro podbíjení dvojitého pražce, které lze dosáhnout vyklopením vložených dorazů 15 prostřednictvím pohonů 14 s hydraulickým pracovním válcem směrem vzhůru. Konečně je vpravo na obr. 2 čárkovanými čarami vyznačena ta poloha podbíjecích nástrojů £, 10 na vnější straně koleje, ve které jsou jak vnitřní podbíjecí špičky 17, tak i vnější podbíjecí špičky 18 vykývnuty vzhůru ve směru k vnější straně koleje. Tato poloha podbíjecích nástrojů přichází v úvahu například tehdy, jsou-li v oblasti konců pražců překážky, bránící podbíjení, jako například ústrojí pro pohon výhybky nebo pod., bránící zasunutí obou podbíjecích špiček 17, 18.
Obr. 4 a 5 znázorňují další variantu provedení pouze částečně znázorněného podbíjecího agregátu 37 podle vynálezu. Vyobrazení se omezuje na podbíjecí nástroj 38, upravený na vnější straně koleje, který má vnitřní podbíjecí špičku 39 a vnější podbíjecí špičku 40, které jsou prostřednictvím v podstatě vidlicovitých upínacích patek 41, 42 uloženy na držáku 43 podbíjecího nástroje kolem společné osy 44 výkyvu a jsou spojeny se vždy samostatnými výkyvnými pohony £5, £6. Na rozdíl od před tím popsaného příkladu provedení jsou spodní konce upínacích patek 41, 42 a tím i na nich upevněné podbíjecí špičky 39, 40 navzájem nepatrně přesazeny v podélném směru kolejnice 49, což umožňuje přivést destičky 47, 48 podbíjecích špiček při nejužším možném přiblížení obou podbíjecích špiček £9, 40 do alespoň částečně se překrývající polohy. Toto vytvoření umožňuje i při relativně nepatrné boční vzdálenosti dvou navzájem sousedících kolejnic 49, £0 například u v ostrém úhlu se sbíhajících vnitřních kolejnicových pásů křižovatky, zasunout vnitřní podbíjecí špičky 39 a vnější podbíjecí špičky 40 současně po obou stranách příslušného pražce 51 do štěrkového lože. Potom je ve srovnání s jednotlivou podbíjecí špičkou k disposici podstatně zvětšená pracovní šířka destiček 47, 48 podbíjecích špiček pro vlastní podbíjecí proces.
V rámci vynálezu jsou možné četné odchylné varianty od znázorněných a popsaných příkladů provedení, zejména pokud jde o vytvoření podbíjecích špiček a jejich uložení na držácích podbíjecích nástrojů. Tak například lze dosáhnout přesazení destiček podbíjecích špiček v podélném směru kolejnice odpovídajícím zahnutím vnitřních podbíjecích špiček a, případně nebo, vnějších podbíjecích špiček. Dále je možné samostatné uložení vnitřní podbíjecí špičky a vnější podbíjecí špičky na navzájem rovnoběžných osách výkyvu, pokud budou zachovány od sebe oddělené,nezávisle ovladatelné výkyvné pohony.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Podbíjecí agregát pro pojízdný stroj pro stavbu koleje, který je opatřen na výškově přestavitelném unášeči uloženými, prostřednictvím pohonů zejména po dvojicích navzájem přestavitelnými a vibrovatelnými, do štěrkového lože zasouvatelnými podbíjecími nástroji, jejichž spodní část, která nese podbíjecí špičky, je na straně spojené s pohony a opatřené držáky podbíjecích nástrojů ve tvaru výkyvných pák uložena výkyvné v rovině kolmé ke směru přestavování podbíjecího nástroje a jespojena s výkyvným pohonem, zejména hydraulickým, vyznačený tím, že alespoň na jedné straně kolejnice (6, 49) jsou na držáku (16, 43) podbíjecího nástroje uloženy dvě z těchto vykývnutelných podbíjecích špiček, to je ke kolejnici (6, 49) blíže položená vnitřní podbíjecí špička (17, 39) a s ní sousedící vnější podbíjecí špička (18, 40), které jsou oddělenými výkyvnými pohony (27, 28; 45, 46) na sobě nezávisle vykývnutelné.
  2. 2. Podbíjecí agregát podle bodu 1, vyznačený tím, že vnitřní podbíjecí špička (17, 39) a vnější podbíjecí špička (18, 40) jsou uloženy na spodním konci držáku (16, 43) podbíjecích nástrojů (7, 8, 9, 10), zejména bezprostředně pod místem uložení držáku (16, 43) ‘na unášeči (2) nástrojů, kolem společné, v podstatě v podélném směru kolejnice (6, 49) upravené osy (21, 44) výkyvu.
  3. 3. Podbíjecí agregát podle bodu 2, vyznačený tím, že vnitřní podbíjecí špička (17, 39) a vnější podbíjecí špička (18, 40) jsou upevněny na upínacích patkách (19, 20; 41, 42), které jsou uloženy na úložném tělese (23) držáku (16, 43) podbíjecích nástrojů (7, 8, 9, 10), které má osu (21, 44) výkyvu, a to vždy po obou stranách úložného tělesa (23) prostřednictvím dvou, navzájem se bočně přesahujících vidlicovitých ramen (22, 24).
  4. 4. Podbíjecí agregát podle jednoho z bodů 1 až 3, vyznačený tím, že jako hydraulické válcové pracovní jednotky (25, 26) vytvořené a na držáku (16, 43) podbíjecích nástrojů (7, 8, 9, 10) a na upínací patce (19, 20; 41, 42) přikloubené výkyvné pohony (27, 28; 45, 46) jsou uspořádány na od kolejnice (6, 49) odvrácené vnější straně držáku (16, 43) podbíjecích nástrojů (7, 8, 9, 10) v podélném směru kolejnice (6, 49) vedle sebe.
  5. 5. Podbíjecí agregát podle bodů 3 a 4, vyznačený tím, že jedna, od středu agregátu vzdálenější hydraulická válcová pracovní jednotka (26), je přiklóubena na vnějším vidlicovitém ramenu (24) upínací patky (20) vnější podbíjecí špičky (18), a druhá hydraulická válcová pracovní jednotka (25) na upínací patce (19) unášející vnitřní podbíjecí špičku (17), a to v oblasti mezi ji oboustranně přesahujícími oběma vidlicovitými rameny (24) upínací patky (20) vnější podbíjecí špičky (18), s výhodou vždy ke konci pístu.
  6. 6. Podbíjecí agregát podle jednoho z bodů 3 až 5, vyznačený tím, že obě vidlicovitá ramena (24) alespoň jedné upínací patky (20), unášející vnější podbíjecí špičku (18), jsou ve směru ke svému hornímu konci vzhledem ke kolejnici (6) zalomena, případně zahnuta.
  7. 7. Podbíjecí agregát podle jednoho z bodů Ϊ až 6, vyznačený tim, že jak vnitřní podbíjecí špičky (17, 39), tak i vnější podbíjecí špičky (18, 40) mají rozsah výkyvu alespoň 90 *, který zasahuje od pracovní koncové polohy (31), ve které je alespoň vnitřní podbíjecí špička (17, 39) pod kolejnicí (6, 49), až zhruba do vodorovně navenek směřující klidové koncové polohy (30) obou podbíjecích špiček (17, 18; 39, 40) .
  8. 8. Podbíjecí agregát podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačený tím, že vnitřní podbíjecí špičky (17, 39) a vnější podbíjecí špičky (18, 40), případně jejich destičky (47,
    48) podbíjecích špiček, vytvářející výkyvnou spodní část podbíjecích nástrojů (7, 8, 9, 10), jsou uspořádány v podélném směru kolejnice (6, 49) navzájem přesazené, kdy destičky (47, 48) podbíjecích špiček jsou alespoň v části svého rozsahu výkyvu přiveditelné do navzájem se přesahující, případně se překrývající polohy, přičemž s výhodou upínací patka (42) vnější podbíjecí špičky (40) má asymetrický vidlicovitý tvar s upevňovací částí vnější podbíjecí špičky (40), která je přesazena ve směru ke středu agregátu.
  9. 9. Podbíjecí agregát podle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačený tím, že destičky (32, 47) podbíjecích špiček mají alespoň u vnitřních podbíjecích špiček (17, 39) lichoběžníkovitý tvar.
CS771983A 1983-05-04 1983-10-20 Packing set CS273155B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0164883A AT379178B (de) 1983-05-04 1983-05-04 Stopfwerkzeugaggregat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS771983A2 CS771983A2 (en) 1990-07-12
CS273155B2 true CS273155B2 (en) 1991-03-12

Family

ID=3517964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS771983A CS273155B2 (en) 1983-05-04 1983-10-20 Packing set

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4537135A (cs)
JP (1) JPS59203101A (cs)
AT (1) AT379178B (cs)
AU (1) AU559476B2 (cs)
BE (1) BE898206A (cs)
CA (1) CA1224087A (cs)
CH (1) CH663634A5 (cs)
CS (1) CS273155B2 (cs)
DD (1) DD218406A5 (cs)
DE (1) DE3335462A1 (cs)
ES (1) ES8407139A1 (cs)
FI (1) FI80315C (cs)
FR (1) FR2545515B1 (cs)
GB (1) GB2139272B (cs)
HU (1) HU187097B (cs)
IT (1) IT1170294B (cs)
PL (1) PL140524B1 (cs)
SE (1) SE455608B (cs)
SU (1) SU1256700A3 (cs)
UA (1) UA5914A1 (cs)
YU (1) YU44388B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0195882B1 (de) * 1985-03-25 1988-08-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisstopfmaschine mit Strecken-Stopfaggregat
IN166365B (cs) * 1985-03-25 1990-04-21 Plasser Bahnbaumasch Franz
AT390459B (de) * 1988-02-23 1990-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und gleisfahrbare weichen-nivellier-, stopf- und richt-maschinenanordnung zur durcharbeitung in weichenbereichen
UA12805A (uk) * 1988-03-09 1997-02-28 Со.Ре.Ма. Оператрічі Ферровіарі С.Н.К. Ді Чєзарє Россаніго І К., Шпалопідбивальhа машиhа
AT391903B (de) * 1989-01-26 1990-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine mit einer einrichtung zur steuerung der arbeits-position ihrer arbeits-aggregate bzw. -werkzeuge
PL163768B1 (pl) * 1989-04-18 1994-05-31 Plasser Bahnbaumasch Franz Maszyna jezdna do podbijania toru PL
ATE117753T1 (de) * 1991-10-24 1995-02-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat.
CZ286585B6 (cs) * 1996-01-12 2000-05-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. Podbíječka koleje
ATA174097A (de) 1997-10-14 1999-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat
AT3916U3 (de) * 2000-04-25 2001-01-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat zum unterstopfen eines gleises
CN101481896B (zh) * 2008-01-12 2011-12-28 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种道岔捣固装置
CN101718062B (zh) * 2009-11-23 2012-08-22 陈志森 内燃式多用双轨捣固机
AT521008B1 (de) * 2018-03-02 2020-02-15 Hp3 Real Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine
AT522456B1 (de) 2019-10-08 2020-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfaggregat zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises
AT524403A1 (de) * 2020-10-28 2022-05-15 Hp3 Real Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA704994A (en) * 1965-03-02 Theurer Josef Track packing machine
AT236434B (de) * 1961-08-16 1964-10-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT303795B (de) * 1967-06-14 1972-12-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere zum Unterstopfen von Gleis-Weichen u.dgl.
CH507415A (fr) * 1969-03-24 1971-05-15 Matisa Materiel Ind Sa Machine pour le bourrage du ballast des voies ferrées
AT344774B (de) * 1976-06-09 1978-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere zum unterstopfen von gleis-weichen
AT348571B (de) * 1976-12-14 1979-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere zum unterstopfen von gleis-weichen
CA1046850A (en) * 1976-06-09 1979-01-23 Josef Theurer Track ballast tamping unit
AT357190B (de) * 1978-01-23 1980-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
CH632027A5 (fr) * 1979-10-05 1982-09-15 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voies ferrees.
CH640027A5 (fr) * 1980-11-24 1983-12-15 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voie ferree.
CH640901A5 (fr) * 1981-02-24 1984-01-31 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voie ferree.
CH640286A5 (fr) * 1981-02-24 1983-12-30 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voie ferree.
CH640903A5 (fr) * 1981-03-05 1984-01-31 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voies ferrees.
CH646220A5 (fr) * 1981-12-10 1984-11-15 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voies ferrees.

Also Published As

Publication number Publication date
CH663634A5 (de) 1987-12-31
DE3335462C2 (cs) 1989-08-03
FI80315B (fi) 1990-01-31
HU187097B (en) 1985-11-28
YU215383A (en) 1986-08-31
SE8401010L (sv) 1984-11-05
GB2139272A (en) 1984-11-07
JPH0438841B2 (cs) 1992-06-25
SE8401010D0 (sv) 1984-02-24
ES526603A0 (es) 1984-08-16
SE455608B (sv) 1988-07-25
ES8407139A1 (es) 1984-08-16
ATA164883A (de) 1985-04-15
FI833835A (fi) 1984-11-05
CA1224087A (en) 1987-07-14
BE898206A (fr) 1984-03-01
DE3335462A1 (de) 1984-11-08
UA5914A1 (uk) 1994-12-29
AU559476B2 (en) 1987-03-12
AT379178B (de) 1985-11-25
IT8324415A1 (it) 1985-06-28
IT8324415A0 (it) 1983-12-28
US4537135A (en) 1985-08-27
CS771983A2 (en) 1990-07-12
FI833835A0 (fi) 1983-10-20
FR2545515A1 (fr) 1984-11-09
FI80315C (fi) 1990-05-10
PL140524B1 (en) 1987-05-30
PL244458A1 (en) 1984-12-03
GB8327239D0 (en) 1983-11-16
FR2545515B1 (fr) 1986-05-16
DD218406A5 (de) 1985-02-06
GB2139272B (en) 1986-11-12
AU2013783A (en) 1984-11-08
HUT34056A (en) 1985-01-28
IT1170294B (it) 1987-06-03
JPS59203101A (ja) 1984-11-17
YU44388B (en) 1990-06-30
SU1256700A3 (ru) 1986-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS273155B2 (en) Packing set
CA2081088C (en) Tamping assembly
SK279083B6 (sk) Podbíjačka na podbíjanie koľaje
AU653643B2 (en) A conveying or excavating chain arrangement for track-laying machines
US5127334A (en) Ballast tamping machine
US4445437A (en) Railway track tamping machine
SK279114B6 (sk) Podbíjačka koľaje, najmä na podbíjanie výhybiek a
JPS5932601B2 (ja) 締め固め工具の一部をレ−ル幅方向へ揺動可能とすることにより、転轍部の軌道の締め固めをも可能とする軌道締め固め機
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CS9000390A2 (en) Mobile packing,levelling and straightening machine with tilting packing aggregates
CA2011104C (en) Mobile track tamping machine
JPH0135961B2 (cs)
PL182394B1 (pl) Maszyna do podbijania toru PL PL
CZ278707B6 (en) Track-borne machine for distribution and profiling of railway ballast bed
CZ278660B6 (en) Track packing machine tamping device
RU2158796C2 (ru) Шпалоподбивочный агрегат
CS264278B2 (en) Tamping aggregate for a packing machine
CZ286462B6 (en) Track tamping unit
CS222670B2 (en) Packing machine for packing the rail sleepers
RU1799409C (ru) Подвижна шпалоподбивочна подъемна и рихтовочна машина
US3913490A (en) Crib tamping machine
SK415688A3 (en) Machine for track building for separating and profiling of gravell ballast
CZ279364B6 (cs) Pojízdná podbíječka koleje
EA042727B1 (ru) Шпалоподбивочный агрегат для подбивки шпал рельсового пути