CS271318B2 - Method of dewaterable material's drying,especially wood - Google Patents

Method of dewaterable material's drying,especially wood Download PDF

Info

Publication number
CS271318B2
CS271318B2 CS855498A CS549885A CS271318B2 CS 271318 B2 CS271318 B2 CS 271318B2 CS 855498 A CS855498 A CS 855498A CS 549885 A CS549885 A CS 549885A CS 271318 B2 CS271318 B2 CS 271318B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drying
air
temperature
condensation
dried
Prior art date
Application number
CS855498A
Other languages
English (en)
Other versions
CS549885A2 (en
Inventor
Josef Leisser
Original Assignee
Josef Leisser
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Leisser filed Critical Josef Leisser
Publication of CS549885A2 publication Critical patent/CS549885A2/cs
Publication of CS271318B2 publication Critical patent/CS271318B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B21/00Arrangements or duct systems, e.g. in combination with pallet boxes, for supplying and controlling air or gases for drying solid materials or objects
    • F26B21/06Controlling, e.g. regulating, parameters of gas supply
    • F26B21/08Humidity
    • F26B21/086Humidity by condensing the moisture in the drying medium, which may be recycled, e.g. using a heat pump cycle
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B3/00Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat
    • F26B3/02Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat by convection, i.e. heat being conveyed from a heat source to the materials or objects to be dried by a gas or vapour, e.g. air
    • F26B3/04Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat by convection, i.e. heat being conveyed from a heat source to the materials or objects to be dried by a gas or vapour, e.g. air the gas or vapour circulating over or surrounding the materials or objects to be dried

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu sušení vysušítelného materiálu, zejména dřeva, při kterém se sušený materiál zahřívá v sušicí komoře a suší se cirkulujícím vzduchem, ze kterého se odebírá vlhkost kondenzačním sušením.
К sušení dřeva a jiných vysušitelných materiálů se dosud využívá řady známých sušicích postupů, z nichž při jednom sušicím způsobu se vzduch zahřívá na sušicí teplotu a při této sušicí teplotě se vede sušicí komorou tak dlouho, dokud se zcela nenasytí vlhkostí. Pohlcená vlhkost se potom odstraňuje ze sušicího vzduchu kondenzací na chlazené ploše kondenzátoru.
Při jiném ze známých sušicích postupů se sušicí vzduch regulovaně zvlhčuje ještě před přivedením do sušicí komory, aby se v sušicí komoře mohly použít vysoké sušicí teploty bez poškození sušeného materiálu. Také v tomto případě se ze sušicího vzduchu odlučuje pohlcená vlhkost kondenzaci na chlazených plochách.
U obou těchto známých způsobů se v podstatě plýtvá tepelnou energií, protože vynaložená tepelná energie, potřebná к zahřátí materiálu na sušicí teplotu, je značně vysoká a nijak se v průběhu sušicího procesu znovu nevyužívá, přičemž ani kvalita vysušeného materiálu neodpovídá v mnoha případech požadavkům.
Nedostatky dosud známých sušicích postupů jsou odstraněny způsobem sušení vysušitelného materiálu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že po zahřátí sušeného materiálu na sušicí teplotu se teplota sušicího vzduchu sníží pod teplotu sušenéno materiálu, načež se sušicí vzchuch se sníženou teplotou začne vysoušet kondenzačním sušením.
Podle výhodného konkrétního provedení vynálezu se teplota sušicího vzduchu sníží přívodem chladného čerstvého vzduchu na hodnotu nižší o 5 °C až 10 než je teplota sušeného materiálu.
Sušicím vzduchem se po dosažení snížené teploty a před kondenzačním sušením působí podle dalšího výhodného konkrétního provedení způsobu podle vynálezu na sušený materiál, dokud relativní vlhkost sušicího vzduchu nestoupne na 90 až 95 %, načež se sušicí vzduch vysušuje kondenzačním sušením, zejména prováděným vedením sušicího vzduchu podél chladných kondenzačních ploch, dokud relativní vlhkost sušicího vzduchu neklesne na 50 až 60 %, kdy se kondenzační sušení přeruší a relativní vlhkost sušicího vzduchu se opět nechá stoupnout na 90 až 95 %, kdy se sušící vzduch opět začne vysoušet kondenzačním sušením a tyto cykly se opakují až do dosažení požadovaného stupně vysušení sušeného materiálu, zejména dřeva.
Podle dalšího konkrétního provedení způsobu podle vynálezu se sušicí vzduch po snížení teploty kondenzačním sušením pod stanovenou hodnotu opět zahřívá na výchozí teplotu, zejména na 80 °C a sušicí proces se opakuje až do dosažení požadované vlhkosti sušeného materiálu.
Při způsobu sušení dřeva nebo jiných materiálů podobného charakteru se snižuje spotřeba elektrické energie zejména na pohon ventilátorů pro udržování cirkulace sušicího vzduchu, protože tyto ventilátory mají při provádění způsobu podle vynálezu dlouhé technologické přestávky. Způsob podle vynálezu rovněž přináší prospěch z hlediska ochrany životního prostředí, protože ze sušicí komory neunikají do okolního ovzduší žádné škodlivé nebo kyselé výpary. Sušení probíhá rychleji než u jiných dosud známých sušicích postupů a ze sušicího procesu se získává zpét značné množství energie bez potřeby vynaložení dalších investičních nákladů. Způsobem sušení podle vynálezu se také dosahuje větší jakosti sušení než tomu bylo ve známých sušicích zařízeních, používajících sušicího vzduchu, přičemž také provozní náklady na sušení jsou nižší než tomu bylo dosud.
Příklad provedení způsobu sušení dřeva podle vynálezu je objasněn pomocí příkladného zařízení к provádění tohoto způsobu, zobrazeného na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje svislý rez sušicí komoru, naplněnou sušeným řezivem, a na obr. 2 je axonometrický pohled na chladicí vložky pro kondenzační sušení.
Sušicí zařízení к provádění sušení dřeva nebo jiného vysušitelného materiálu způsobem podle vynálezu obsahuje sušicí komoru X, opatřenou dobře izolovanými stěnami 2» obsahujícími parotěsnou vrstvu. Uvnitř sušicí komory X je uložena hrán 2 řeziva, ve které jsou vytvořeny vzduchové větrací kanály £, přičemž nad hřání 2 řeziva je ponechán vzduchový cirkulační kanál 2» kterým je sušicí vzduch převáděn na zadní stranu hráně 2 řeziva, odvrácenou od ventilátorů j6 v přední části sušicí komory 2· Ve směru proudění vratného sušicího vzduchu jsou před ventilátory 6 umístěny topné registry 2 a také chladicí registry JB. Před chladicími registry 8 ve svislém směru je umístěn záchytný žlab 9 pro kondenzovanou vodu, stékající s chladicích registrů přičemž ze záchytného žlabu 9_ je kondenzovaná a zachycená voda odváděna odváděcím potrubím 10. Do chladicích registrů Д je vháněn vnějšími ventilátory IX, umístěnými v obvodových izolovaných stěnách 2, chlad ný Čerstvý vzduch z okolí sušicí komory χ.
Chladicí registr 8, je opatřen soustavou prvních kanálků 12 pro vedení čerstvého vzdu chu a soustavou druhých kanálků 13, které jsou odděleny od prvních kanálků 12 dělicími stěnami 14 a kterými proudí sušicí vzduch. V sušicí komoře χ je dále umístěn neznázorněný vlhkoměr a teplotní čidlo pro snímání teploty uvnitř sušicí komory χ, spojené s regulačním ústrojím ventilátorů i vnějších ventilátorů 11 a také s regulačním ústrojím topných registrů 2 a chladicích registrů 8. Ve znázorněném příkladném provedení sušicí komory χ podle vynálezu jsou ventilátory £ umístěny pod stropem sušicí komory χ nad přední hranou hraně 2 řeziva, přičemž počet ventilátorů £ je volen s ohledem na dosažení potřebného proudění sušicího vzduchu po celé šířce sušicí komory χ. Topné registry 7 jsou rovněž rozloženy po celé šířce sušicí komory χ stejně jako chladicí registry 8, aby se dosáhlo rovnoměrného kondiciování veškerého sušicího vzduchu.
Hloubka hraně 2 řeziva by neměla přesahovat 250 cm, protože při větší hloubce hraně 2 řeziva, měřené ve směru proudění sušicího vzduchu, by docházelo к rozdílnému odebíráni vlhkosti ze dřeva na přední a zadní straně hráně 2 řeziva, takže dřevo by se sušilo nekvalitně a mohly by se vyskytnout barevné vady nebo trhlinky.
Sušicí komora χ je zavážena podobně jako u jiných sušicích zařízení pomocí stohovačů nebo zavážecích vozíků. Při zavážení je třeba dbát na to, aby mezi zadní stranou hráně 2 řeziva a zadní izolovanou stěnou 2 sušicí komory χ zůstala dostatečná mezera pro cirkulaci vzduchu. Totéž platí i pro výšku hráně 2 řeziva, která je však zřetelně vymezena spodní hranou soustavy ventilátorů 6 nebo vřazené mezistěny.
Způsob sušení řeziva nebo jiného vysušitelného materiálu podle vynálezu v sušicí komoře χ z příkladu provedení probíhá následovně: Po zavezení sušicí komory χ řezivem se její vrata uzavřou a vnitřní prostor se vyhřeje pokud možno rychle na požadovanou teplotu, například na 80 °C. Po dosažení této teploty i uvnitř dřeva se topné registry 1_ signálem teplotního čidla nebo přímým impulzem termostatu vyřadí z činnosti. Ventilátory 2, které se uvedly v činnost po začátku vyhřívání vnitřního prostoru sušicí komory χ, jsou udržovány v chodu i nadále a navíc se v této fázi zapnou vnější ventilátory 11, přivádějící otvorem ve stěně 2 Čerstvý vzduch, takže teplota uvnitř sušicí komory χ začne pomalu klesat. Po poklesu teploty uvnitř sušicí komory χ o 5 až 10 °C se chladicí okruh s vnějšími ventilátory 11 vypne a začne probíhat vlastní sušicí proces; protože teplota dřeva je vyšší než teplota sušicího vzduchu v okolním prostoru uvnitř sušicí komory χ, dochází к rychlé migraci vody zevnitř na jeho povrch. V této fázi je třeba v krátkých časových intervalech, oddělených od sebe přestávkami, uvádět do činnosti cirkulaci vzduchu a jeho chlazení.
V průběhu časového intervalu, ve kterém probíhá současné udržování cirkulace chladicího vzduchu a jeho chlazení, dochází к přestupu vody z povrchu dřeva do sušicího vzduchu, který poh lcenou vlhkost dopravuje až do chladicích registrů 2» kde se jí zbavuje kondenzací. Tento proces probíhá až do poklesu vlhkosti vzduchu v sušicí komoře χ na hodnotu 50 až 60
CS 271318 82
V průběhu přestávky mezi časovými intervaly s cirkulací vzduchu a jeho chlazením zůstává voda na povrchu dřeva a zabraňuje tak zkornatění dřeva a vzniku prasklinek. Přestávka trvá tak dlouho, dokud se vzduch uvnitř hráně 3 řeziva nenasytí vlhkostí přibližně na 90 až 95
V průběhu těchto opakujících se cyklů se dřevo stále více ochlazuje, takže při dosažení teploty kolem 60 °C je třeba znovu uvést v činnost topné registry 1_ a zahřát hrán 2 řeziva znovu na například 80 °C a celý proces opakovat tak dlouho, dokud není dosaženo požadovaného stupně vysušení řeziva.
Způsobu podle vynálezu je možno využít také pro vysoušení jiných materiálů, které potřebují Šetrný chladicí proces a které je možno vrstvit do hřání nebo stohů s mezerami mezi jednotlivými vrstvami materiálu.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob sušení vysušítelného materiálu, zejména dřeva, při němž se sušený materiál zahřívá v sušicí komoře a suší se cirkulujícím sušicím vzduchem, ze kterého se odebírá vlhkost kondenzačním sušením, vyznačující se tím, že po zahřátí sušeného materiálu na sušicí teplotu se teplota sušicího vzduchu sníží pod teplotu sušeného materiálu, načež se sušicí vzduch se sníženou teplotou začne vysušovat kondenzačním sušením.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že teplota sušicího vzduchu se sníží regulovaným přiváděním chladného čerstvého vzduchu do proudu sušicího vzduchu.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že teplota sušicího vzduchu se sníží přívodem čerstvého vzduchu na hodnotu nižší o 5 až 10 °C než je teplota sušeného materiálu .
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že sušicím vzduchem se po dosažení snížené teploty a před začátkem kondenzačního vysoušení sušicího vzduchu působí na sušený materiál, dokud relativní vlhkost sušicího vzduchu nestoupne na 90 až 95 , načež se sušicí vzduch vysouší kondenzačním sušením, zejména jeho vedením podél chladných kondenzačních ploch, dokud relativní vlhkost vzduchu neklesne na 50 až 60 %, kdy se kondenzační sušení sušicího vzduchu přeruší a relativní vlhkost sušicího vzduchu se nechá opět zvýšit na 90 až 95 4, kdy se opět začne sušicí vzduch vysoušet kondenzačním sušením a tyto cykly se opakují až do dosažení požadovaného stupně vysušení materiálu.
  5. 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že po snížení teploty sušicího vzduchu kondenzačním sušením pod stanovenou hodnotu, zejména pod 60 °C, se sušicí vzduch opět zahřívá na výchozí teplotu, zejména na 80 °C, a sušicí proces se opakuje až do dosažení požadované vlhkosti sušeného materiálu.
CS855498A 1984-07-26 1985-07-25 Method of dewaterable material's drying,especially wood CS271318B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT242484A AT385840B (de) 1984-07-26 1984-07-26 Verfahren zur trocknung von empfindlichen guetern, z. b. holz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS549885A2 CS549885A2 (en) 1990-02-12
CS271318B2 true CS271318B2 (en) 1990-09-12

Family

ID=3534101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS855498A CS271318B2 (en) 1984-07-26 1985-07-25 Method of dewaterable material's drying,especially wood

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0170648B1 (cs)
AT (1) AT385840B (cs)
CS (1) CS271318B2 (cs)
DE (1) DE3564736D1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2604245B1 (fr) * 1986-09-19 1988-12-23 Gautreau Jean Paul Procede de sechage de produits hygroscopiques de fortes epaisseurs, notamment du bois.
DE59106827D1 (de) * 1991-03-23 1995-12-07 Brunner Reinhard Vorrichtung zum Trocknen von Holz.
US5595000A (en) * 1995-01-17 1997-01-21 U.S. Natural Resources, Inc. No-vent dry kiln
AT405331B (de) * 1997-02-03 1999-07-26 Eisbaer Air Tec Entfeuchtungst Verfahren zum trocknen von gegenständen und stoffen mittels luft
FI105950B (fi) * 1997-04-09 2000-10-31 Antero Klemetti Menetelmä ja laite kosteuden ja/tai homeen poistamiseksi rakenteesta
AT408575B (de) * 1997-10-07 2002-01-25 Wolf Systembau Gmbh & Co Kg Verfahren zum dielektrischen trocknen von holz
PL340367A1 (en) 1997-11-04 2001-01-29 Plestenjak Joze Drying apparatus
FR2781180B1 (fr) * 1998-07-17 2000-09-29 Fours Et Bruleurs Rey Reacteur de retification du bois
FR2919921A1 (fr) * 2007-08-06 2009-02-13 Groupe Solu Allience Sarl Dispositif pour le pre-sechage artificiel des bois
PL405932A1 (pl) 2013-11-06 2015-05-11 Amenda Stanisław Zakład Stolarski Instalacja do suszenia, w szczególności do suszenia drewna i sposób suszenia w takiej instalacji
CN105268612A (zh) * 2015-11-20 2016-01-27 中机中联工程有限公司 一种水性漆烘干系统及烘干方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE823280C (de) * 1949-08-27 1951-12-03 Otto Kiefer Dipl Kfm Selbsttaetige Frisch- und Abluftsteuerung bei Trocknern mit Trockentemperaturen ueber100íÒC, insbesondere zum Trocknen von Holz

Also Published As

Publication number Publication date
ATA242484A (de) 1987-10-15
AT385840B (de) 1988-05-25
DE3564736D1 (en) 1988-10-06
EP0170648B1 (de) 1988-08-31
CS549885A2 (en) 1990-02-12
EP0170648A1 (de) 1986-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS271318B2 (en) Method of dewaterable material's drying,especially wood
US5257464A (en) System and method of curing concrete products in a kiln
AU765744B2 (en) A drying device
US3262216A (en) Process for artificially drying lumber
US3422545A (en) Timber drying process and apparatus
US4439930A (en) Conveyor dryer and method of operation
JPH02416A (ja) 卵、果物等の物品の乾燥方法及び装置
EP1245919A1 (en) Apparatus for continuously drying unpackaged food products, in particular vegetables
US5675910A (en) Recirculating batch peanut drying apparatus
US2973531A (en) Method for mulling shoe uppers
US3209465A (en) Method and apparatus for drying alimentary paste
GB2199644A (en) Dryer
CA3216375A1 (en) Oven ventilation for convective cooking and drying of food
PL174760B1 (pl) Urządzenie do suszenia i zabezpieczania drewna i wyrobów drewnianych
JPS5939597Y2 (ja) 汚泥物質の乾燥装置
JPH0467899A (ja) 除湿型衣類乾燥機
CA1210287A (en) Heating process and its apparatus in reducing air pressure within a chamber at a balanced level
US1663982A (en) Method and means for economically drying by air circulation
JPS635060B2 (cs)
US1594316A (en) Drying apparatus
JP2824422B2 (ja) 試料穀物の自動乾燥装置
JPH03247263A (ja) 大豆乾燥方法
US568987A (en) Dry-kiln
JPS60626Y2 (ja) 籾乾燥機における籾排出制御装置
JPH04112783A (ja) 麹乾燥装置