CS266574B2 - Method of 1-to-1 metallic complexes production - Google Patents

Method of 1-to-1 metallic complexes production Download PDF

Info

Publication number
CS266574B2
CS266574B2 CS858584A CS858485A CS266574B2 CS 266574 B2 CS266574 B2 CS 266574B2 CS 858584 A CS858584 A CS 858584A CS 858485 A CS858485 A CS 858485A CS 266574 B2 CS266574 B2 CS 266574B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
group
alkyl
formula
methyl
acid
Prior art date
Application number
CS858584A
Other languages
English (en)
Other versions
CS858485A2 (en
Inventor
Paul Dr Lienhard
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of CS858485A2 publication Critical patent/CS858485A2/cs
Publication of CS266574B2 publication Critical patent/CS266574B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09BORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
    • C09B45/00Complex metal compounds of azo dyes
    • C09B45/02Preparation from dyes containing in o-position a hydroxy group and in o'-position hydroxy, alkoxy, carboxyl, amino or keto groups
    • C09B45/14Monoazo compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0091Complexes with metal-heteroatom-bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • C08K5/3442Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having two nitrogen atoms in the ring
    • C08K5/3445Five-membered rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Coloring (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)
  • Optical Filters (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových 1:1 kovových komplexů vhodných především к barvení vysokomolekulárních organických látek. ,
Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby 1:1 kovových komplexů z dvojmocného přechodového kovu zvoleného ze skupiny, která je tvořena mědí, kobaltem, zinkem a niklem, a azosloučeniny obecného vzorce 1
ve kterém
X . znamená atom vodíku, atom halogenu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nitroskupinu, alkanoylaminoskupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě atomy chloru, alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinami s 1 až 4 atomy uhlíku subsituovanou fenoxyskupinu, benzoylaminoskupinu nebo fenylureidoskupinu nebo ureidoskupinu,
Y znamená atom vodíku nebo atom chloru, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, karbamoylovou skupinu, alkylkarbamoylovou skupinu se 1 až 5 atomy uhlíku v alkylové části nebo alkoxykarbonylovou skupinu se 1 až 5 atomy uhlíku v alkoxylové Části.
Znamenají-li substituenty X a Y v obecném vzorci 1 atomy halogenu, pak se jedná výhodně o atomy chloru nebo o atomy bromu.
Představují-li substituenty X, Y a R alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, pak se jedná přitom výhodně o methylovou skupinu, ethylovou skupinu, n-propylovou skupinu, isopropylovou skupinu, n-butylovou skupinu, isobutylovou skupinu nebo terc.butylovou skupinu.
Znamenají-li substituenty X nebo Y alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, pak se jedná výhodně o methoxyskupinu, ethoxyskupinu, propoxyskupinu, isopropoxyskupinu, n-butoxyskupinu, isobutoxyskupinu nebo terč.butoxyskupinu.
Představuje-1i substituent X popřípadě substituovanou fenoxyskupinu, pak se jedná například o popřípadě atomy chloru, methylovou skupinu, methoxyskupinou nebo ethoxy6kupinou substituovanou fenoxyskupinu.
Znamená-li subsituent X popřípadě substituovanou benzoylaminoskupinu, pak se jedná například o benzoylaminoskupinu, která je popřípadě substituována atomy chloru, methylovými skupinami nebo methoxyskupinami.
Znamená-li substituent X popřípadě substituovanou fenylureidoskupinu, pak se jedná například o fenylureidoskupinu, která je popřípadě substituována atomy chloru, methylovými skupinami nebo methoxyskupinami.
Jestliže substituent R znamená alkoxykarbonylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, pak se jedná například o methoxykarbonylovou skupinu, ethoxykarbonylovou skupinu, propoxykarbonylovou skupinu nebo o butoxykarbonylovou skupinu.
Znamená-li R alkylkarbamoylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, pak se jedná například
CS 266 574 B2 o methylkarbamoylovou skupinu, ethylkarbamoylovou skupinu, n-propylkarbamoylovou skupinu, isopropylkarbamoylovou skupinu, n-butylkarbamoylovou skupinu, isobutylkarbamoylovou skupinu n^bo terč.butylkarbamoylovou skupinu.
Jako přechodové kovy přicházejí v úvahu zejména ionty kovů se dvěma pozitivními náboji, jako Ni , Cu , Co a Zn . V úvahu přicházejí dále směsi takových kovových komplexů, jako například směsi komplexů Ni a Zn nebo Co a Zn, avšak také Ni-komplexy směsí dvou azosloučenin vzorce 1.
Výhodnými pro svoji stálost, zejména pro svoji stálost za tepla, jsou kovové komplexy azosloučenin obecného vzorce I, ve kterém znamená atom vodíku nebo atom chloru, methylovou skupinu, nitroskupinu alkanoylaminoskupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, popřípadě atomy chloru, alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinami s 1 až 4 atomy uhlíku subistuovanou fenoxyskupinu nebo fenylkarbamoylovou skupinu, znamená atom vodíku nebo atom chloru a znamená uhlíku, methylovou skupinu nebo alkoxykarbonylovou skupinu se 2 až 3 atomy a zvláště takové sloučeniny obecného vzorce 1, ve kterém znamená atom vodíku, atom chloru nacházející skupině, nebo fenoxyskupinu nacházející se v se v p-poloze ke karboxylové p-poloze к azoskupině, znamená atom vodíku a znamená methylovou skupinu a kovem je nikl nebo měčL obecného vzorce 1 působí činidly uvolňujícími dvojmocné přechodové kovy, zejména měd, zinek, kobalt něbo nikl.
Podle tohoto vynálezu se lil kovové komplexy azosloučenin
Azosloučeniny obecného vzorce 1 se získají kopulací diazosloučeniny aminobenzoové kyseliny obecného vzorce 2
COOH
(2) ve kterém mají shora uvedený význam.
pyrazolonem obecného vzorce 3
(3) , v němž
CS 266 574 B2 má shora uvedený význam.
Jako příklady aminobenzoových kyselin vzorce 2 lze uvést:
2-aminobenzoovou kyselinu,
2-amino-3-, -4-, -5- nebo -б-chlorbenzoovou kyselinu, 2-amino-4-methyl-5-acetylaminobenzoovou kyselinu,
2-amino-3-methoxy-6-chlorbenzoovou kyselinu, 2-amino-3-ethylbenzoovou kyselinu, 2-amino-4-nitrobenzoovou kyselinu, 2-amino-5-nitrobenzoovou kyselinu, 2-amino-6-nitrobenzoovou kyselinu,
2-amino-5-acetylaminobenzoovou kyselinu, 2-amino-3-methylbenzoovou kyselinu, 2-amino-5-methylbenzoovou kyselinu, 2-amino-6-methylbenzoovou kyselinu, 2-amino-5-fenoxybenzoovou kyselinu, 2-amino-5-benzoylaminobenzoovou kyselinu, 2-amino-5-(4'-methoxyfenoxy)benzoovou kyselinu, 2-amino-5-(2',4'-dichlorfenoxy)benzoovou kyselinu, 2-amino-4-jodbenzoovou kyselinu, 2-amino-5-(3'-methoxyfenoxy)benzoovou kyselinu, 2-amino-5-propionylaminobenzoovou kyselinu, 2-amino-5-ureidobenzoovou kyselinu, 2-amino-5-(N-fenylureido)benzoovou kyselinu, 2-ámino-3,5-dimethoxybenzoovou kyselinu, 2~amino-5-brombenzoovou kyselinu, 2-amino-4,5-dimethylbenzoovou kyselinu, 2-amino-3-fluorbenzoovou kyselinu,
2-amino-3-nitro-5-methylbenzoovou kyselinu,
Jedná se přitom o známé sloučeniny nebo o sloučeniny, které jsou snadno dostupné známými metodami.
Jako příklady pyrazolonů obecného vzorce 3 lze uvést:
3-methyl-5-pyrazolon, 3-ethoxykarbonyl-5-pyrazolon, 3-methoxykarbonyl-5-pyrazolon, 3-karbamoyl-5-pyrazolon,
3-(N-methylkarbamoyl)-5-pyrazolon.
Také zde se jedná o známé sloučeniny.
Diazotace aminobenzoových kyselin a jejich kopulace s pyrazolony se provádí o sobě známým způsobem.
К zavádění kovů (metalizaci) se používá odpovídajících solí kovů, jako chloridů, síranů, dusičnanů nebo octanů, například chloridu, síranu, dusičnanu nebo fosforečnanu nikelnatého, mědnatého, kobaltnatého nebo zinečnatého. К tomuto zavádění je možno používat také koordinačních sloučenin přechodových kovů, jako například niklacetylacetonátu nebo měd-tetraarninosulfátu. Přitom se účelně používá organických rozpouštěděl.
Jako rozpouštědla lze například uvést: methanol, ethanol, butanol, ethylenglykol, ethylenglykolmonomethylether, ethylenglykolmonoethylether, dimethylformamid, nitrobenzen, dichlorbenzen, toluen a ledovou kyselinu octovou. Pro tento účel se mohou rovněž používat směsi organických rozpouštědel, směsi organických rozpouštědel a vody, jakož i samotné vody.
CS 266 574 B2
Reakce probíhá při zvýšené teplotě, výhodně při teplotě mezi 50 °C a teplotou varu použitého rozpouštědla popřípadě směsi rozpouštědel.
Takto získané komplexy kovů se dají snadno izolovat filtrací. Případné nečistoty se mohou odstranit vymytím.
Vždy podle druhu svých substituentů a podle druhu vybarvovaných polymerů se mohou kovové komplexy azosloučenin vzorce 1 používat jako barviva rozpustná v polymerech nebo zejména jako pigmenty. V posléze uvedeném případě je výhodné převést produkty vznikající při syntéze na jemně dispergovanou formu. To se může provádět různým způsobem, například mletím neob hnětením, účelně v přítomnosti pomocných mlecích prostředků, jako anorganických nebo organických solí bez nebo s přídavkem organických rozpouštědel. Po mletí se pomocné mlecí prostředky odstraní obvyklým způsobem, rozpustné anorganické soli například vodou a ve vodě nerozpustná organická rozpouštědla se odstraní například destilací s vodní parou.
Může se ukázat také účelným, jestliže se kovové komplexy azosloučenin vzorce 1 dodatečně zpracovávají působením organických rozpouštědel, výhodně takových, která mají teplotu varu nad 100 °C.
Jako zvláště vhodné pro tyto účely se ukázaly atomy halogenu, alkylovými skupinami nebo nitroskupinami substituované benzeny, jako xyleny, chlorbenzen, o-dichlorbenzen nebo nitrobenzen, jakož i alkoholy, jako isopropylalkohol nebo isobutylalkohol, dále ketony, jako cyklohexanon, ethery, jako ethylenglykolmonomethylether nebo ethylenglykolmonoethylether, amidy, jako dimethylformamid, N-methylpyrrolidon, jakož i dimethylsulfoxid, sulfolan nebo samotná voda, popřípadě za tlaku. Toto dodatečné zpracování se může provádět také ve vodě v přítomnosti organických rozpouštědel nebo/a za přídavku povrchově aktivních látek nebo alifatických aminů nebo v kapalném amoniaku.
Těmito shora zmíněnými dodatečnými úpravami se dají kovové komplexy azosloučenin vzorce 1 zlepšit popřípadě optimalizovat co do velikosti částic a pokud jde o vlastnosti pigmentu, jako je sytost vybarvení, migrační stálost, stálost na světle a stálost za povětrnostních podmínek jakož i krycí schopnost popřípadě transparence.
Vždy podle účelu použití se ukázalo výhodným používat pigmenty jako tonery nebo ve formě přípravků.
Vysokomolekulární organický materiál, který se^vybarvuje postupem podle vynálezu, může být původu přírodního nebo syntetického. Může se jednat například o přírodní pryskyřice nebo vysýchavé oleje, kaučuk nebo kasein nebo o obměněné přírodní látky, jako je chlorkaučuk, alkydové pryskyřice modifikované olejem, viskózu, o acetobutyrát celulózy nebo nitrocelulózu, zejména však o plně syntetické organické polymery (tvrditelné hmoty a termoplasty), jak se získávají polymeraci, polykondenzací nebo polyadicí. Ze skupiny pryskyřic získaných polymeraci nutno uvést především polyolefiny, jako polyethylen, polypropylen nebo polyisobutylen, dále substituované polyolefiny, jako polymery z vinylchloridu, vinylacetátu, styrenu, akrylonitrilu, esterů akrylové kyseliny nebo/a esterů methakrylové kyseliny nebo butadienu, jakož i kopolymery zmíněných monomerů, zejména ABS nebo EVA.
Z řady pryskyřic získaných polyadicí a pryskyřic získaných polykondenzací nutno uvést kondenzační produkty formaldehydu s fenoly, tzv. fenoplasty, a kondenzační produkty formaldehydu a močoviny, thiomočoviny a melaminu, tzv. aminoplasty, polyestery, které se používají jako lakové pryskyřice, a to jak nasycené, jako například alkydové pryskyřice, tak i nenasycené, jako například maleinátové pryskyřice, dále lineární polyestery a polyamidy nebo silikony.
Zmíněné vysokomolekulární sloučeniny mohou být přítomny jednotlivě nebo ve směsích, jako plastické hmoty nebo taveniny, které se mohou popřípadě zvlákňovat na vlákna.
CS 266 574 B2
Mohou se vyskytovat také ve formě svých monomerů nebo polymerovaném stavu v rozpuštěné formě jako filmotvorné látky nebo pojidla pro laky nebo tiskací barvy, jako ne například lněná fermež, nitrocelulóza, alkydové pryskyřice, melaminové pryskyřice a močovino-formaldehydové pryskyřice nebo akrylové pryskyřice.
Pigmentace vysokomolekulárních organických látek kovovými komplexy azosloučenin obecného vzorce 1 se provádí napříkald tak, že se takový pigment popřípadě ve formě master batches přimísí к těmto látkám za použití válcovacích strojů, mísiěů nebo mlecích zařízení. Pigmentovaný materiál se potom převede na žádanou formu o sobě známými postupy, jako válcováním, lisováním, zpracováním na vytlačovacím stroji, natíráním, zvlákňováním, litím nebo vstřikováním. Často je žádoucí za účelem výroby netuhých výlisků nebo ke snížení jejich křehkosti přidávat к vysokomolekulárním sloučeninám před tvarováním tzv. změkčovadla. Jako takováto změkčovadla mohou sloužit například estery fosforečné kyseliny, ftalové kyseliny nebo sebakové kyseliny. Změkčovadla se mohou při postupu podle vynálezu zapracovávat do polymeru před nebo po přidání pigmentu. Dále je rovněž možné přidávat za účelem dosažení různých barvených odstínů do vysokomolekulárních organických látek vedle kovových komplexů azosloučenin vzorce 1 ještě plnidla popřípadě další složky ovlivňující barevnost, jako bílé pigmenty, pestrobarevné pigmenty nebo černé pigmenty v libovolných množstvích.
Zvláštní význam má použití pigmentů podle vynálezu к barvení konstrukčních plastických hmot pro stavebnictví, například stavebních dílů z polyamidů, polykarbonátů, polyesterů, jako polybutyltereftalátu nebo polymerů popřípadě kopolymerů, jako ABS, ve hmotě. Tyto pigmenty jsou dále zvláště vhodné к barvení vláken získaných polykondenzací nebo polymeraci, jako pólykaprolaktamu a zvláště pólyoleflnových vláken, jako polypropylenových vláken, ve hmotě.
К pigmentaci laků a tiskacích barev se vysoce molekulární organické látky a kovové komplexy azosloučenin vzorce 1 popřípadě spolu s přísadami, jako jsou plnidla, další pigmenty, sikativa nebo změkčovadla, jemně dispergují popřípadě rozpouští ve společném organickém rozpouštědle nebo ve směsi rozpouštědel. Lze přitom postupovat tak, že se jednotlivé složky samy o sobě nebo také několik společně disperguje popřípadě rozpustí, a teprve potom se všechny složky navzájem smísí.
Kovové komplexy azosloučenin obecného vzorce 1 mohou stabilizovat vybarvované polymery proti vlivům světla a počasí. To má zvláštní význam, jestliže se vybarvené polymery, zejména polypropylen, zpracovávají na vlákna.
Zapracovávájí-li se kovové komplexy používané podle vynálezu do vysokomolekulárního organického materiálu stabilizovaného vůči světlu, pak se zpravidla jeho stabilita vůči světlu negativně neovlivní. Popřípadě lze pozorovat také synergické zlepšení stálosti vůči světlu.
Vybarvované látky obsahují výhodně 0,01 až 20 % hmotnostních kovového komplexu azosloučeniny vzorce 1, například plastické hmoty, vlákna, laky a tisky, a tato vybarvení se vyznačují dobrou dispergovatelností, dobrou stálostí v přelakování, dobrou migrační stálostí, dobrou stálostí za tepla, dobrou stálostí na světle a dobrou stálostí za povětrnostních podmínek, dobrou sytostí vybarvení jakož i dobrým leskem. Vlákna vybarvená ve hmotě se navíc vyznačují dobrou stálostí za mokra a dobrou stálostí v otěru.
V následujících příkladech znamenají díly, pokud není uvedeno jinak, díly hmotnostní a procenta znamenají procenta hmotnostní.
Přikladl
26,8 g monosodné soli 3-methy1-4-(2'-karboxyfenylazo)-5-pyrazolonu se suspenduje v 1 000 ml ethanolu, к suspenzi se přidá 14,9 g tetrahydrátu octanu nikelnatého a směs
CS 266 574 B2 se vaří 4 hodiny pod zpětným chladičem. Po ochlazení na teplotu 40 °C se reakční směs zfiltruje, produkt na filtru se promyje ethanolem a vysuší se ve vakuu. Získá se 15 g hnědého prášku. Podle analýzy obsahuje produkt na 1 molekulu zbytku azosloučeniny 1 atom niklu a 1 až 2 molekuly vody. Jeden z možných vzorců uvedené sloučeniny je následující:
CH3
К suspenzi 24,6 g 3-methyl-4-(2'-karboxyfenylazo)-5-pyrazolonu v 1 500 ml teplé vody se přidá 27,4 g tetrahydrátu octanu nikelnatého a směs se míchá 5 hodin při teplotě 90 až 95 °C. Komplex niklu se za horka odfiltruje, promyje se vodou a vysuší se ve vakuu. Získá se 24 g hnědého pigmentu stejného složení, jako má produkt, který byl připraven podle příkladu 1.
Příklad 3
24,6 g 3-methyl-4-(2'-karboxyfenylazo)-5-pyrazolonu se při teplotě 80 až 85 °C suspenduje ve 250 ml n-butanolu а к získané suspenzi se přikape roztok 27,4 g tetrahydrátu octanu nikelnatého ve 200 ml vody. Reakční směs se vaří 4 hodiny pod zpětným chladičem, potom se nechá za míchání vychladnout a konečně se zfiltruje. Zbytek na filtru se promyje vodou jakož i n-butanolem a vysuší se ve vakuu. Získá se 30 g 1:1 nikelnatého komplexu.
Příklad 4
К horkému roztoku 24,6 g 3-methy1-4-(2'-karboxyfenylazo)-5-pyrazolonu v 1 500 ml vody a 20 ml 10 N roztoku hydroxidu sodného se přikape roztok 20 g hydrátu octanu mědnatého ve 400 ml vody. Směs se míchá 5 hodin při teplotě 90 až 95 °C, přičemž se vyloučí reakční produkt. Po odfiltrování se produkt promyje horkou vodou a vysuší se ve vakuu. Získá se 27,5 g hnědého prášku, který obsahuje na 1 molekulu azosloučeniny 1 atom mědi. Pomocí tohoto pigmentu ve formě jemných částic se polyvinylchlorid vybarvuje do Žlutá.
Příklad 5
28,1 g 3-methyl-4-(2'-karboxy-5'-chlorfenylazo)-5-pyrazolonu se za horka rozpustí v 1 600 ml vody a 10 ml 10 N roztoku hydroxidu sodného. К získané suspenzi se potom přikape roztok 27,4 g tetrahydrátu octanu nikelnatého ve 300 ml vody a směs se míchá 4 hodiny při teplotě 90 až 95 °C. Vyloučený lsl nikelnatý komplex azosloučeniny se odfiltruje, promyje se vodou a vysuší se ve vakuu. Výtěžek 33 g. Jemně dispergovaný produkt vybarvuje polyvinylchlorid v žlutých odstínech.
Příklad 6 až 20 >
Odpovídající pigmenty, které mají schopnost sytého vybarvování, se získají analogickým způsobem jako je popsán v některém z příkladů 1 až 5, jestliže se azosloučenina vzorce v tabulce 1 nechá reagovat se solí kovu na 1:1 kovový komplex (M ve sloupci 4). Barevný odstín, kterým pigment vybarvuje polyvinylchlorid, je uveden ve sloupci 5.
CS 266 574 B2 (4)
Tabulka 1
1:1 kovový komplex z
Příklad číslo R1 R2 M Barevný odstín v polyvinylchloridu
6 5-C1 H Cu žlutý
7 4-C1 6-C1 Cu žlutý
8 4-C1 6-C1 Ni žlutý
9 4-NO2 H Cu žluto-hnědý
10 4-NO2 H Ni oranžový
11 5-NO2 H CU žlutý
12 5-N°2 H Ni žluto-oranžový
13 4-NHCOCH3 H Cu hnědý
14 4-NHCOCH3 H Ni žluto-oranžový
15 4-OC6 h 5 H Cu žluto-hnědý
16 4-°C6 H5 H Ni žlutý
17 4-C1 H CU žluto-hnědý
18 4-C1 H Ni žluto-oranžový
19 4-NHCOC6H5 H Cu hnědý
20 4-NHCOCrHc 0 □ H Ni žluto-oranžový
Příklad 21
26,8 g monosodné soli 3-methyl-4-(2'-karboxyfenylazo)-5-pyrazolonu se suspenduje ve 300 ml n-butanolu а к získanému roztoku se přidá 27,4 g tetrahydrátu octanu kobaltnatého ve 300 ml vody. Reakční směs se vaří 3 hodiny pod zpětným chladičem, potom se ochladí a zfiltruje se. Zbytek na filtru se promyje n-butanolem, potom vodou a vysuší se ve vakuu. Výtěžek získaného produktu: 27,6 g. Po rozemletí produktu na jemný, pigment vybarvuje tento pigment polyvinylchlorid a laky ve žluto-oranžových odstínech s velmi dobrou migrační stálostí a stálostí na světle.
Příklad 22
Postupuje se stejným způsobem jako je popsán v příkladu 21, avšak octan kobaltnatý se nahradí ekvimolárním množstvím octanu zinečnatého. Získá se 29 g pigmentu, který vybarvuje polyvinylchlorid a laky v čistých žlutých odstínech.
Příklad 23
Roztok 6,86 g 2-karboxyanilinu a 8,58 g 2-karboxy-4-chloranilinu ve 30 ml 10 N roztoku chlorovodíkové kyseliny se diazotuje přidáním 6,9 g dusitanu sodného při teplotě 0 až 5 °C. Potom se к roztoku přikape roztok 10,36 g 3-methyl-5-pyrazolonu v 11 ml 10 N roztoku hydroxidu sodného a ve vodě a směs se upraví na pH 4 až 5. Takto vzniklé žluté azoslouČeniny se odfiltrují, promyjí se vodou a znovu se suspendují ve vodě. Potom se přidá vodný roztok
24,9 g tetrahydrátu octanu nikelnatého a reakční směs se míchá několik hodin při teplotě 90 až 95 °C. Reakční směs se zfiltruje, produkt na filtru se promyje vodou a vysuší se ve vakuu. Již po krátkém mletí se získá pigment, který vybarvuje polyvinylchlorid a laky ve Žlutých vybarveních s vysokou sytostí vybarvení.
CS 266 574 B2
Rovněž cenný pigment se získá při stejném postupu jako je popsán v příkladu 23, jestliže se jako výchozí látky použijí 12,34 g 2-karboxyanilinu a 1,72 g karboxy-4-chloranilinu.
Příklad 24
Příklad 25 až 56
Rovněž žlutá až oranžově-žlutá vybarvení se získají z. pigmentů uvedených v tabulce 2.
Tabulka 2
1:1 kovové komplexy azosloučenin obecného vzorce 5
COOH
(5) «3
Příklad číslo R1 R2 R3 M
25 4-C1 H CH3 Zn
26 4-C1 H CH3 Co
27 4-Br H CH3 Cu
28 4-Br H CH3 Ni
29 6-F H CH3 Ni
30 5-C1 6-C1 CH3 Ni
31 6-C1 H CH3 Cu
32 3-C1 6-OCH3 CH3 Ni
33 4-OCH3 H CH3 Ni
34 з-сн3 H COOC2H5 · Ni
35 4-СИ3 H COOC2H5 Ni
36 6CH3 H COOC2H5 Ni
37 H H COOC2H5 Cu
38 H H COOC2H5 Ni
39 H H C0NH2 Cu
40 H H conh2 Ni
41 6-C2 h 5 H conh2 Ni
42 4-OCH3 6-OCH3 conh2 Ni
43 з-соос2н5 H CONH2 Ni
44 H H CONHCH3 Ni
45 H H CONHCH3 Cu
46 H H CONH-N-C4H9 Ni
47 4-NHCOCH3 H CH3 Ni
48 4-NHCOCH3 5-CH3 CH3 Ni
49 4-NHCOC2H5 H CH3 Ni
50 4-NHCOC2H5 H CH3 Ni
51 4-NHCONH2 H CH3 Ni
52 4-NHC0NHC6H5 H CH3 Ni
53 4-SCN H CH3 Ni
54 3-n°2 H c«3 Ni
55 4~CH 3 5 CH3 CH3 Ni
56 -CH H CH3 Ni
Cl
CS 266 574 B2
Příklad 57 g stabilizovaného polyvinylchloridu, 35 g dioktylftalátu a 0,2 g jemně dispergovaného nikelnatého komplexu vyrobeného podle příkladu 1 se navzájem smísí a tato směs se zpracovává na dvouválci po dobu 7 minut při teplotě 160 °C. Získá se žlutě zbarvená fólie s velmi dobrou stálostí na světle as velmi dobrou migrační stálostí.
Příprava nikelnatého komplexu v jemně dispergované formě:
g nikelnatého komplexu, 100 g jemně rozemletého chloridu sodného a 30 g diacetonalkoholu se společně hněte po dobu 5 hodin za chlazení v laboratorním hnětači. Potom se směs přenese do 4 000 ml vody a vzniklá suspenze se zfiltruje: Izolovaný pigment se promyje vodou a vysuší se ve vakuu při teplotě 80 °C.
Příklad 58 g oxidu titaničitého a 2 g nikelnatého komplexu z příkladu 1 se společně s 26,4 g alkydové pryskyřice odvozené od nenasycených kyselin kokosového tuku, 24,0 g melamin-formaldehydové pryskyřice (50% podíl pevné látky), 8,8 g ethylenglykolmonomethyletheru a 28,8 g xylenu mele po dobu 48 hodin v kulovém mlýnu. Nastříká-li se takto získaný lak na hliníkovou fólii, suší se 30 minut při teplotě místnosti a potom se vypaluje 30 minut při teplotě 120 °C, pak se získá žlutý lak, který se vyznačuje při dobré intenzitě vybarvení velmi dobrou stálostí při přelakování, velmi dobrou stálostí na světle a velmi dobrou stálostí za povětrnostních podmínek.
Příklad 59 g jemně dispergovaného pigmentu získaného podle příkladu 1 se přidají do 20 g rozpouštědla následujícího složení: 50 g směsi aromatických látek (Solvesso 150 ), 15 g butylD acetátu, 5 g přední frakce na ketoximové bázi (Exkin II ), 25 g methylisobutylketonu a p g silikonového oleje (1% ve směsi aromatických látek (Solvesso 150 ))· Když se dosáhne požadované jemné dispergace (vždy podle druhu míchání během asi 15 až 60 minut), přidají se pojidla, tj. 48,3 g akrylové pryskyřice (Baycryl L530) (51% ve směsi xylenu a butanolu p
3:1) a 23,7 g melaminové pryskyřice (Maprenal TTX ) (55 % v butanolu). Po krátkém homogenizování se lak aplikuje obvyklými metodami, jako stříkáním a nebo koritinuálním postupem к lakování kovových plechů ”Coil-Coating a potom se vypaluje (doba vypalování 30 minut, teplota vypalování 130 °C). Získané žluté laky se vyznačují velmi dobrým rozlivem, vysokým leskem a dobrou velmi jemnou dispergací pigmentu, jakož i dobrými stálostmi za povětrnostních podmínek.
Příklad 60 g nikelnatého komplexu získaného podle příkladu 1 se roztírají se 36 g dehydratovaného toneru, 60 g lněné fermeže střední viskosity a 2 g linoleátu kobaltnatého na tříválcovém kalandru. žlutá tiskací pasta, která takto vznikne, se používá к získání žlutých tisků, které jsou sytě barevné a na světle mají dobrou stálost.
Příklad 61
Polypropylenový granulát vhodný к výrobě vláken se důkladně smísí a 2,5 % pigmentového přípravku, který obsahuje 40 % nikelnatého komplexu získaného postupem podle příkladu 1. Tato směs se zvlákňuje na zařízení zvlákňujícím z taveniny při teplotě 240 až 260 °C na vlákna, která se potom dlouží na zařízení pro dloužení nití v poměru 1:4 a navíjí se. Získá se intenzívní žluté vybarvení, které se vyznačuje dobrou stálostí na světle, dobrou stálostí v prádle, dobrou stálostí při suchém Čištění, dobrou stálostí v kouřových plynech a dobrou stálostí při bělení peroxidem. Při jinak analogickém pracovním postupu se získají
CS 266 574 B2 rovněž velmi stálá, žlutá vybarvení, jestliže se místo polypropylenového granulátu poucije polykaprolaktamového granulátu nebo polyethylentereftalátového granulátu, a směs se zvlákňuje na vlákna při teplotě 260 až 290 °C.
Shora používaný přípravek se vyrobí následujícím způsobem:
g žlutého pigmentu, 60 g hořečnaté soli behenové kyseliny a 500 g chloridu sodného se důkladně smísí v mísícím zařízení. Získaná směs se potom zpracuje a laboratorním hnětači při teplotě 130 °C. Získaný přípravek se rozemele s vodou, směs se zfiltruje, promyje se až do odstranění solí, vysuší se a rozemele se na prášek.
Příklad 62 g rozemletého nikelnatého komplexu vyrobeného podle příkladu 1 a 76 lakařské směsi sestávající z 41,3 % 60% roztoku teplem tvrditelného polyakrylátu (Viacryl VC 373R, výrobek D firmy Vianova, Rakousko) v xylenu, 16,3 % 55% roztoku melaminové pryskyřice (Maprenal TTX , výrobek firmy Cassella Farbwerke AG, NSR) v butanolu, 32,8 % xylenu, 4,6 % ethylenglykolacetátu, 2 % cyklohexanonu, 2 % butylacetátu a 1 % 1% roztoku silikonového oleje v xylenu se disperguje po dobu 72 hodin v kulovém mlýnu.
g této směsi a 20 g 2% disperze hliníku v parafinu a xylenu se důkladně promísí a získaná směs se rovnoměrně nastříká na plech. Po 30 minutách předběžného sušení se plech vypaluje po dobu 30 minut při teplotě 120 až 130 °C. Dosáhne se velmi intenzivního žlutého vybarvení s velmi dobrými stálostmi za povětrnostních podmínek.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby 1:1 kovových komplexů z dvojmocného přechodového kovu, zvoleného ze skupiny, která je tvořena mědí, kobaltem, zinkem a niklem a azosloučeniny obecného vzorce 1 .
    ve kterém znamená atom vodíku, atom halogenu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nitroskupinu, alkanoylaminoskupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě atomy chloru, alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinami s 1 až 4 atomy uhlíku substituovanou fenoxyskupinu, benzoylaminoskupinu, fenylureidoskupinu nebo ureidoskupinu,
    Y znamená atom vodíku, atom chloru, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
    R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíků, karbamoylovou skupinu, alkylkarbamoylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku nebo alkoxykarbonylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, vyznačující se tím, že se na azosloučeninu obecného vzorce 1, ve kterém X, Y a R mají shora uvedený význam, působí činidly odevzdávajícími přechodový kov ze skupiny, která je tvořena mědí, kobaltem, zinkem a niklem.
    CS 266 574 B2
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky používají azosloučeniny obecného vzorce 1, ve kterém
    X znamená atom vodíku, atom chloru, methylovou skupinu, nitroskupinu, alkanoylaminoskupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo popřípadě atomy chloru, alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinami s 1 až 4 atomy uhlíku substituovanou fenoxyskupinu nebo fenylkarbamoylovou skupinu, Y znamená atom vodíku nebo atom chloru, R znamená methylovou skupinu nebo alkoxykarbonylovou skupinu se 2 až 3 atomy uhlíku.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky používají azosloučeniny obecného vzorce 1, ve kterém
    X znamená atom vodíku, atom chloru nacházející se v p-poloze ke karboxylové skupině nebo znamená fenoxyskupinu nacházející se v p-poloze к azoskupině, Y znamená atom vodíku a R znamená methylovou skupinu.
    Severografla, n. p., MOST
    Cena 2,40 Kčs
CS858584A 1984-11-30 1985-11-27 Method of 1-to-1 metallic complexes production CS266574B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH571184 1984-11-30

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS858485A2 CS858485A2 (en) 1989-04-14
CS266574B2 true CS266574B2 (en) 1990-01-12

Family

ID=4298106

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS858584A CS266574B2 (en) 1984-11-30 1985-11-27 Method of 1-to-1 metallic complexes production

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4847365A (cs)
EP (1) EP0183651B1 (cs)
JP (1) JPS61133271A (cs)
AU (1) AU581477B2 (cs)
BR (1) BR8505977A (cs)
CA (1) CA1249265A (cs)
CS (1) CS266574B2 (cs)
DE (1) DE3577869D1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4966952A (en) * 1984-06-01 1990-10-30 The Hygenic Corporation Thermoplastic polymer composition comprising trans 1,4-polyisoprene
JP2006505681A (ja) * 2002-11-12 2006-02-16 ポラロイド コーポレイション アゾ金属錯化色素、インクジェットインク組成物およびインクジェット印刷法
JP6392724B2 (ja) * 2015-10-05 2018-09-19 大日精化工業株式会社 顔料分散剤、顔料組成物、及び顔料着色剤

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE917632C (de) * 1952-02-29 1954-09-09 Basf Ag Verfahren zur Herstellung metallhaltiger Azofarbstoffe
GB823393A (en) * 1955-03-24 1959-11-11 Basf Ag New metal complexes of benzene-monoazo-pyrazolone dyestuffs
US2921061A (en) * 1956-06-05 1960-01-12 Geigy Ag J R Azo dyestuffs containing chromium bound in complex linkage
GB1021938A (en) * 1963-05-15 1966-03-09 Ici Ltd Process for the coloration of polyamides
JPS529214B2 (cs) * 1973-03-14 1977-03-15
AR207988A1 (es) * 1974-07-16 1976-11-22 Ciba Geigy Ag Complejos de cobre niquel cromo y cobalto de colorantes azoicos y azometinicos y procedimiento para su obtencion
DE3023664A1 (de) * 1980-06-25 1982-01-21 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt 1:2-chrom-mischkomplexfarbstoffe, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
FR2486954A1 (fr) * 1980-07-18 1982-01-22 Ugine Kuhlmann Colorants complexes chromiferes, leur procede de preparation et leur application

Also Published As

Publication number Publication date
CA1249265A (en) 1989-01-24
JPS61133271A (ja) 1986-06-20
AU581477B2 (en) 1989-02-23
DE3577869D1 (de) 1990-06-28
EP0183651A3 (en) 1987-11-25
EP0183651B1 (de) 1990-05-23
BR8505977A (pt) 1986-08-19
CS858485A2 (en) 1989-04-14
EP0183651A2 (de) 1986-06-04
US4847365A (en) 1989-07-11
AU5058785A (en) 1986-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2814526A1 (de) Isoindolinpigmente, verfahren zu deren herstellung und verwendung
DE2359791C3 (de) Isoindolinonpigmente und deren Verwendung
CA1242210A (en) Use of metal complexes of hydrazones as pigments
EP0168343B1 (de) Neue Metallkomplexe, Verfahren zu ihrer Herstellung ihre Verwendung zum Färben von hochmolekularem organischem Material
JPS62220562A (ja) アゾ化合物のアミン塩の新規顔料、その製造方法、及びその使用による高分子有機材料の着色方法
US5066695A (en) High-molecular weight organic material containing a metal complex pigment basaed on hydrazone
US4639477A (en) Process for coloring high-molecular organic material, and novel metal complexes of oxime(s) of o-hydroxy benzaldehyde(s) and ketone(s)
CS266574B2 (en) Method of 1-to-1 metallic complexes production
US3923774A (en) Quinazolone containing phenyl-azo-pyridine compounds
US4737581A (en) Phenyl-azo-hydroxynaphthoic acid amide pigments containing at least one carbonamide group
US4097484A (en) Mixed complexes of methine dyes
EP0138761B1 (de) Verfahren zum Pigmentieren von hochmolekularem organischem Material
DE2728864A1 (de) Metallkomplexpigmente
US4065449A (en) Tetrachloro substituted disazo pigments
US5021573A (en) Heterocyclic pigments and dyes
JPS6162564A (ja) アジン系顔料
DE2739041A1 (de) Verfahren zum pigmentieren von hochmolekularem organischem material
US5134237A (en) Pyridonyl substituted isoindolehydrazone metal complex compounds
JPH0239541B2 (cs)
DE2544568C3 (de) Sulfonsäuregruppenfreie Azofarbstoffe, Verfahren zu ihrer Herstellung und deren Verwendung als Pigmente in Lacken, Druckfarben oder Kunststoffen
CH667100A5 (de) Metallkomplex-pigmente.
CA1095901A (en) Disazo pigments, process for their manufacture and use thereof
US4966930A (en) Process for coloring high molecular weight organic material with pigments based on iminoisoindoline
CH632525A5 (en) Process for preparing new azamethine-copper complexes
DE2351195A1 (de) Tetradentat-metallkomplexe