CS266057B1 - Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje - Google Patents
Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje Download PDFInfo
- Publication number
- CS266057B1 CS266057B1 CS88112A CS11288A CS266057B1 CS 266057 B1 CS266057 B1 CS 266057B1 CS 88112 A CS88112 A CS 88112A CS 11288 A CS11288 A CS 11288A CS 266057 B1 CS266057 B1 CS 266057B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- levers
- lever
- parallel
- rocker
- rocking
- Prior art date
Links
Landscapes
- Looms (AREA)
Abstract
Zařízení vhodné pro osnovní vodiče
tkacího stavu obsahuje ploché kyvné páky,
jejichž roviny směřují k společné ose otáčení,
přičemž vždy dvě kyvné páky jsou od sebe
vzdálené v axiálním směru o tloušEku kyvné
páky, která je mezi nimi. Každá kyvná páka
má radiální unášecí část, např. v podobě
háku, palce, vidlice apod., s níž čelně zabírá,
s vůlí umožňující kyvný pohyb, plochý
spojovací konec pohyblivého prvku, vytvořený
v kontrastu k uvedené radiální unášecí části,
jehož rozměry rovnoběžné s osou otáčení kyvných
pák dosahují nejvýš hodnoty paralelních
rozměrů dotyčné kyvné páky. Přitom vždy dvě
kyvné páky, vzdálené od sebe v axiálním směru
o tloušEku kyvné páky, která je mezi nimi,
mají své hnací konce spolu se spojovacími
konci příslušných pohyblivých prvků jednotlivě
uloženy v nehybném vodicím lůžku, vytvořeném
mezi dvěma paralelními plochými díly,
jež se rozprostírají podél trajektorie hnacího
konce dotyčné kyvné páky a spojovacího
konce příslušného pohyblivého prvku, a současně
tvoří boční vedení pro spojovací konec
pohyblivého prvku zabírajícího s hnacím
koncem kyvné páky, která je mezi nimi.
Description
Vynález se týká zařízení pro pohon pohyblivých prvků stroje prostřednictvím plochých kyvných pák, jejichž roviny směřují kolmo k ose otáčení, přičemž jsou vždy dvě kyvné páky od sebe vzdálené v axiálním směru o tlouštíku kyvné páky, která je mezi nimi.
Takovým zařízením je např. zařízení tkacího stavu pro individuální pohon osnovních
U známého zařízení tohoto druhu je množství kyvných pák, odpovídající počtu osnovních vodičů, uloženo ve střídě jedna a jedna na dvou paralelních hřídelích a stejné množství kyvných pák je podobně uloženo na dalších dvou paralelních hřídelích, rovnoběžných s prve zmíněnými. Přitom je vždy jedna kyvná páka z jedné dvojice paralelních hřídelů položena v jedné rovině s jednou kyvnou pákou z druhé dvojice paralelních hřídelů a spojena s jedním spojovacím koncem osnovního vodiče. Jednotlivé dvojice kyvných pák, nesoucí osnovní vodič, jsou pak navzájem pohybově spřaženy tak, že se mohou otáčet ve stejném smyslu a čase. Takovéto uspořádání kyvných páH vyžaduje nejen neúměrně rozsáhlou konstrukci zařízení jako celku, ale pro své mimořádně vysoké náklady na výrobu a údržbu není přijatelné zvláště tam, kde je třeba používat více pohyblivých prvků na jednotku délkového rozměru. Kromě toho se každá z navzájem přilehlých kyvných pák může pohybovat pouze v rozsahu úhlu, který v žádném případě nezahrnuje polohu, v níž by se setkávaly jejich hnací konce. To je totiž diktováno formou spojení nitěnek, jako pohyblivých prvků, s kyvnými pákami; spojovací konce nitěnek jsou zde provlečeny skrze příčné otvory v hnacích koncích kyvných pák a jako oko, fixující spojení, vyčnívají po stranách z kyvných pák a překážejí. Pro určitý zdvih pohyblivých prvků by tedy bylo nutno volit větší osovou vzdálenost příslušných paralelních hřídelů nebo/a délku ramen kyvných pák, která mají hnací konce. To má ovšem za následek další zvětšování rozměrů konstrukce a zvyšování nákladů na výrobu zařízení.
Účelem vynálezu je umožnit pohon pohyblivých prvků stroje použitím méně rozměrných a nákladných opatření.
Úkolem vynálezu je vyřešit uspořádání kyvných pák a jejich spojení s příslušnými pohyblivými prvky tak, aby bylo dosaženo uvedeného účelu.
Tento úkol je podle vynálezu splněn tím, že kyvné páky jsou uložené otáčivě na společném hřídeli a každá z· nich má radiální unášecí část, např. v podobě háku, palce, vidlice apod., s níž čelně zabírá, s vůlí umožňující vzájemný kyvný pohyb, plochý spojovací konec pohyblivého prvku, vytvořený v kontrastu k uvedené radiální unášecí části, jehož rozměry rovnoběžné s osou otáčení kyvné páky dosahují nejvýš hodnot paralelních rozměrů dotyčné kyvné páky, přičemž vždy dvě kyvné páky, vzdálené od sebe v axiálním směru o tlouštku kyvné páky, která je mezi nimi, mají své hnací konce spolu se spojovacími konci příslušných pohyblivých prvků jednotlivě uloženy v nehybném vodicím lůžku, vytvořeném mezi dvěma paralelními plochými díly, jež se prostírají podél trajektorie hnacího konce dotyčné kyvné páky a spojovacího konce příslušného pohyblivého prvku, a současně tvoří boční vedení pro spojovací konce pohyblivého prvku zabírajícího s hnacím koncem kyvné páky, která je mezi nimi.
Hlavní přednos^ zařízení podle vynálezu je, že pouze dimenzováním tloušíky kyvných pák a s nimi zabírajících spojovacích konců pohyblivých prvků lze zcela vyhovět požadavku na seřazení jakéhokoliv počtu pohyblivých prvků na jednotku délkového rozměru, přičemž jednoduchost provedení vede k relativně nízkým pořizovacím nákladům. Možnost seřazení více pohyblivých prvků na jednotku délkového rozměru pak přináší zvýšení rozsahu použitelnosti.
Příklad provedení zařízení podle vynálezu je znázorněn na výkrese, kde představuje obr. 1 pohled na uspořádání kyvných pák s pohyblivými prvky ve směru osy otáčení kyvných pák a obr. 2 půdorysný pohled na vyobrazení podle obr. 1.
Na obr. 1 jsou znážorněny pouze dva pohyblivé prvky a jim jednotlivě přiřazené dvě kyvné páky, neboť více těchto součástí je tvarováno a dimenzováno podle' nich ve vzájemné podobnosti. Tyto pohyblivé prvky a kyvné páky jsou v dalším označovány podle potřeby jako první pohyblivý prvek £, druhý pohyblivý prvek 2, první kyvná -páka £ a druhá kyvná páka £.
Podle obr. 1 jsou použity dvouramenné kyvné páky £, £ plochého tvaru, které jsou uloženy těsně k sobě na míslně pevném horizontálním In MM I 5 Ink, Xo jojleli οπή x oláěonf uhodná
Π .|οοιω·|( klům osou hi Mele £. Přitom je vždy kratší, částečně znázorněné rameno 6 a £ kyvné páky 3 a 4 spojeno s neznázorněným akčním členem rovněž neznázorněného řídicího ústrojí pro udílení vratného pohybu kyvným pákám 3, £ v obrácených směrech A.
Konstrukce zmíněných akčních členů a řídicího ústrojí není pro podstatu vynálezu rozhodující. Může jít např. o soustavu vaček navzájem fázově pootočených nebo šroubových hřídel, jak známo z vyloženého patentového spisu DE 1 201 268 apod. .
Druhé, delší rameno £ první kyvné páky £, která je z pohledu na obr. 1 zřejmá jako nejbližší, vybíhá od osy X otáčení vlevo, přičemž se směrem k hnacímu konci nejdříve nahoru a dolů rozšiřuje a poté od největší šířky zužuje zpět, zhruba ke středu šířky. V místě spojování okrajů má pak hnací konec tohoto druhého ramene 8 upravenou radiální unášecí část. Tuto radiální unášecí část tvoří nahoru směřující hák £, jehož vnitřní stěna přechází nejspodnějším koncem 10 ve stěnu 11 výseče 12, vytvořené nad hákem £. S hákem £ čelně zabírá spojovací konec 13 prvního pohyblivého prvku £, spuštěného vertikálně dolů.
Spojovací konec 13 prvního pohyblivého prvku £ je vytvořen v kontrastní podobě k háku £ první kyvné páky £ jako opačně směřující protihák £4. Přitom je úhel rozevření protiháku 14 větší než vrcholový úhel háku £, takže protihák 14 v zobrazené klidové poloze dosedá na vrchol háku £ nejspodnějším koncem 15 své vnitřní stěny. Úhel rozevření háku £ je také větší než vrcholový úhel protiháku £4. V důsledku toho vzniká mezi spojovacím koncem £3 prvního pohyblivého prvku £ a protilehlým tělem první kyvné páky £ vůle, umožňující vzájemný kyvný pohyb prvního pohyblivého prvku £ a první kyvné páky £ v rovině kolmé k ose X otáčení kyvných pák £, £.
Druhá kyvná páka £, hlavně její radiální unášecí část, je vytvořena zcela ve shodě s první kyvnou pákou £, pouze s tím rozdílem, že se uvedená radiální unášecí část nachází od osy X otáčení na menším poloměru než u první kyvné páky £. Rovněž spojovací konec 17 druhého pohyblivého prvku 2 je pak shodně vytvarován jako spojovací konce 13 prvního pohyblivého prvku £.
Další kyvné páky (viz též obr. 2), uložené rovněž na hřídeli £ následují v řadě za druhou kyvnou pákou £ a jsou vytvarovány a jednotlivě zabírají s příslušnými pohyblivými prvky ve střídě jako první kyvná páka £ a za ní druhá kyvná páka i. V důsledku toho vždy rozšířené části druhých ramen dvou kyvných pák, odpovídajících první kyvné páce £, tvoří boční vedení pro spojovací konec pohyblivého prvku zabírající s kyvnou pákou, která je mezi nimi. Naproti tomu boční vedení spojovacích konců pohyblivých prvků, zabírajících s kyvnými pákami odpovídající první kyvné páce £, obstarávají mezi hnací konce těchto kyvných pák vložené paralelní ploché díly £8, které se prostírají podél jejich trajektorie. Tyto ploché díly 18 vybíhají hřebenovitě z nehybné vertikální nosné desky 19.
Dík výše popsanému uspořádání mohou být pohyblivé prvky £, 2 pohybovány kyvnými pákami 3, 4 bud v jednom směru, zatímco jejich pohyb v druhém směru obstarává neznázorněné běžné protitažné zařízení, nebo v obou směrech.
Protitažné zařízení přitom mohou tvořit např. tažné pružiny spojené jednotlivě s druhými neznázorněnými spojovacími konci pohyblivých prvků £, £, ale také další kyvné páky, konstruované jako výše uvedené páky £, 4 a uložené k protiběžné funkci na dalším hřídeli, který je rovnoběžný s hřídelem £ nesoucím výše uvedené kyvné páky £, £, zatímco druhé spojovací konce pohyblivých prvků £, 2 jsou upraveny v obráceném tvaru k prvnímu.
K obousměrnému pohybování pohyblivých prvků J-r 2 pouze kyvnými pákami 3, £ mohou posloužit jednak spoluzabírající háky 9 kyvných pák 2^ A a protiháky 14 pohyblivých prvků JL, 2, jednak rděny výsečí 12 v kyvných pákách 3, 4 ležící napříč omčru pohybu pohyblivých prvků 2 a tvořící fakticky kloubová lůžka pro protilehlé stěny spojovacích konců 13, 17 । >< ih vh 1 i v y<'li ptvkn i, 2. Kyvné páky 1, 4 doni áva j f pohyb od noznAzorněnýrh nkčníeh členů běžným způsobem v iozsahu omezeného úhlu
Zařízení podle vynálezu je vhodné obzvláště pro pohon osnovních vodičů tkacího stavu.
Claims (1)
- Zařízení pro pohon pohyblivých prvků stroje, zejména osnovních vodičů tkacího stavu, prostřednictvím plochých kyvných pák, jejichž roviny směřují k ose otáčení, přičemž jsou vždy dvě kyvné páky od sebe vzdálené v axiálním směru o tloušřku kyvné páky, která je mezi nimi, vyznačené tím, že kyvné páky (3, 4) jsou uložené otáčivě na společném hřídeli (5) a každá z nich má na svém hnacím konci radiální unášecí část, např. v podobě háku, palce, vidlice apod., s níž čelně zabírá, s vůlí pro kyvný pohyb, plochý spojovací konec (13, 17) pohyblivého prvku (1, 2), vytvořený v kontrastu k radiální unášecí části příslušné kyvné páky (3, 4), jehož rozměry rovnoběžné s osou (X) otáčení kyvných pák (3, 4) dosahují nejvýš hodnoty paralelních rozměrů dotyčné kyvné páky (3, 4), přičemž vždy dvě kyvné páky, vzdálené od sebe v axiálním směru o tlouštku kyvné páky, která je mezi nimi, mají své hnací konce spolu se spojovacími konci příslušných pohyblivých prvků jednotlivě uloženy v nehybném vodicím lůžku, vytvořeném mezi dvěma paralelními plochými díly (18) , jež se prostírají podél trajektorie hnacího konce dotyčné kyvné páky a spojovacího konce příslušného pohyblivého prvku, a současně tvoří boční vedení pro spojovací konec pohyblivého prvku zabírajícího s hnacím koncem kyvné páky, která je mezi nimi.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS88112A CS266057B1 (cs) | 1986-05-20 | 1988-01-05 | Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje |
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS863649A CS259468B1 (cs) | 1986-05-20 | 1986-05-20 | Zařízení pro pohon pohyblivých prvků stroje |
CS88112A CS266057B1 (cs) | 1986-05-20 | 1988-01-05 | Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS11288A1 CS11288A1 (en) | 1989-03-14 |
CS266057B1 true CS266057B1 (cs) | 1989-11-14 |
Family
ID=5377151
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS863649A CS259468B1 (cs) | 1986-05-20 | 1986-05-20 | Zařízení pro pohon pohyblivých prvků stroje |
CS88112A CS266057B1 (cs) | 1986-05-20 | 1988-01-05 | Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje |
Family Applications Before (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS863649A CS259468B1 (cs) | 1986-05-20 | 1986-05-20 | Zařízení pro pohon pohyblivých prvků stroje |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (2) | CS259468B1 (cs) |
-
1986
- 1986-05-20 CS CS863649A patent/CS259468B1/cs unknown
-
1988
- 1988-01-05 CS CS88112A patent/CS266057B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS11288A1 (en) | 1989-03-14 |
CS259468B1 (cs) | 1988-10-14 |
CS364986A1 (en) | 1988-02-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2386118T3 (es) | Máquina tricotosa de urdimbre plana | |
ES2299632T3 (es) | Dispositivo para accionamiento variable de valvulas selectoras de gas en motores alternativos. | |
US6450209B1 (en) | Electric shedding device in weaving machine | |
CS275707B6 (en) | Double-lifting jacquard machine with an open shed | |
US5513676A (en) | Lifting knife type shedding device for a weaving machine | |
CN113195876A (zh) | 用于切换内燃机中的至少一个配气机构部件的切换杆和用于制造切换杆的方法 | |
CS266057B1 (cs) | Zařízeni pro pohon pohyblivých prvků stroje | |
KR100255223B1 (ko) | 선택적정지구를지니는경편기 | |
EP1477598B1 (en) | Shedding device of loom | |
US5327750A (en) | Warp knitting machine, especially crochet galloon machine | |
US5491989A (en) | Yarn guide and yarn guide unit for a jacquard knitting machine | |
US4984607A (en) | Device for driving harnesses of weaving machines | |
CN102797102B (zh) | 起绒织机的绒头经纱张力调整装置 | |
CN109072500B (zh) | 用于织造装置的梭口形成模块 | |
US3941158A (en) | Weft mixer devices for looms | |
JPH04263643A (ja) | 開口形成装置のフレームの往復運動の制御装置 | |
US4694866A (en) | Shedding device for a circular weaving machine | |
EP0896075A2 (en) | Weft yarn presenting device for weaving looms | |
CN1550599A (zh) | 针织机 | |
WO2014037282A2 (en) | Apparatus for presenting weft threads | |
TWI637090B (zh) | 梭車刺繡機 | |
US3978898A (en) | Rapier looms | |
JP3377166B2 (ja) | パイル形成装置 | |
US193309A (en) | Improvement in mechanisms for shifting drop shuttle-boxes in looms | |
JP2000282343A (ja) | 耳組装置 |