CS263655B1 - NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých - Google Patents

NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých Download PDF

Info

Publication number
CS263655B1
CS263655B1 CS867654A CS765486A CS263655B1 CS 263655 B1 CS263655 B1 CS 263655B1 CS 867654 A CS867654 A CS 867654A CS 765486 A CS765486 A CS 765486A CS 263655 B1 CS263655 B1 CS 263655B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
determination
chloride
oxidation
hydrogen peroxide
coupling reaction
Prior art date
Application number
CS867654A
Other languages
English (en)
Other versions
CS765486A1 (en
Inventor
Eva Rndr Hrboticka
Vlastimil Ing Svoboda
Original Assignee
Hrboticka Eva
Svoboda Vlastimil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hrboticka Eva, Svoboda Vlastimil filed Critical Hrboticka Eva
Priority to CS867654A priority Critical patent/CS263655B1/cs
Publication of CS765486A1 publication Critical patent/CS765486A1/cs
Publication of CS263655B1 publication Critical patent/CS263655B1/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Řešením je diagnostický prostředek ke stanoveni součásti biologických kapalin, které v průběhu pomocných reakci generují peroxid vodíku. Prostředek podle vynálezu se proti známému stavu techniky vyznačuje tím, že obsahuje jako akcelerátor oxidačně kopulačnl reakce povrchově aktivní látku kationaktivního typu, například cetyltrimethylamonium chlorid, cetylpyridinium bromid, benzyldimethylhexadecylamonium chlorid nebo p-terc-oktylfenoxyethoxyethyl-dimethylbenzylamonium chlorid.

Description

Předmětem vynálezu je diagnostický prostředek ke stanoveni diagnostických součástí biologických kapalin, které v průběhu vhodných pomocných reakcí generují peroxid vodíku a jejichž stanovení je založeno na principu barvotvorné oxidační kopulace.
Při stanovení řady diagnosticky významných součástí biologických kapalin, jako je např. krev, sérum nebo moč, se v klinické biochemii používá specifických enzymových reakcí, pomocí nichž se stanovovaná látka - analyt oxiduje vzduěným kyslíkem za současného vzniku peroxidu vodíku. Typickým příkladem je stanovení glukosy, která se za přítomnosti enzymu glukosaoxidasy oxiduje na kyselinu glukonovou případně glukoňolakton a ekvivalentní množství peroxidu vodíku. Obdobně lze však stanovit i kyselinu močovou, cholesterol nebo tzv. triglyceridy, použijí-li se specifické oxidoreduktasy, urikasa, cholesteroloxldasa nebo glycerofosfátoxidasa. Analyticky velmi obtížné stanovení původních složitých analytů se tak převádí na stanovení poměrně velmi jednoduché látky - peroxidu vodíku, k jehož stanovení se využívá jeho poměrně silných oxidačních vlastností. Nejvhodnější a také k tomuto stanovení nejvíce užívaný princip je oxidace vhodného bezbarvého redox-indikátoru na barevné oxidační produkty, jejichž množství je ekvivalentní množství peroxidu vodíku a tím i množství původního analytu. Po desítky let se k tomuto účelu užívaly prakticky výlučně redox-indikátory benzidinového typu, jako například o-tolidin, o-dlanlsidin nebo 3,3,5,5-tetramethylbenzidin. Nověji byly tyto Indikátory nahrazeny systémy, sestávajícími z nukleofilní dusíkaté sloučeniny, jako například primárního aromatického nebo heterocyklického aminu nebo heterocyklického hydrazonu a kopulace schopné sloučeniny, jako jsou například fenoly, naftoly, sekundární aromatické aminy nebo látky s aktivní methylenovou skupinou. Tyto bezbarvé složky chromogennlho systému vstupují působením peroxidu vodíku za přítomnosti specifického enzymu peroxidasy do oxidačně-kopulační reakce za vzniku intenzívně zbarvených chinoniminových nebo diazamerocyaninových barviv.
Uvedené oxidačně-kopulační reakce jsou v klinické biochemii užívány ke stanovení výše uvedených, diagnosticky významných součástí tělních kapalin jak v roztoku, kde se intenzita vzniklého zbarvení měří absorpciometricky, tak i na tzv. diagnostických proužcích, u nichž se vyhodnocování vybarvení vzniklého na porézním nosiči provádí bud vizuálně nebo změřením reflektance. V obou těchto případech má však uvedený chromogenní systém, jakkoliv výhodný proti dříve užívaným jednoduchým redox-indikátorům, nedostatek v tom, že oxidační kopulace probíhá i za katalytického působeni enzymu peroxidasy poměrně pomalu, neboř ke kvantitativnímu proběhnutí reakce a tím i ke vzniku maximálního zbarvení dojde teprve za delší dobu.
Tento nedostatek se zvlášř výrazně projevuje u zmíněných diagnostických proužků, u nichž všechna činidla potřebná pro žádoucí průběh stanovení jsou inkorpořována do porézního nosiče, například filtračního papíru. U těchto diagnostických prostředků je pak průběh oxidačně-kopulační reakce zpomalen zvláště tehdy, je-li nosič opatřen na svém povrchu semipermeabilní membránou, sloužící k zadržení krevních elementů na povrchu nosiče.
Uvedený nedostatek odstraňuje předložené řešení prostředku ke stanoveni diagnosticky významných součástí tělních kapalin, které se pomoci specifických enzymových reakcí převádějí na oxidační rpodukty za současného vzniku ekvivalentního množství peroxidu vodíku, jehož stanovení je založeno na principu oxidační kopulace. Jeho podstata spočívá v tom, že obsahuje jako akcelerátor oxidačně-kopulační reakce povrchově aktivní látku kationaktivního typu, jako například eetyltrimethylamonium chlorid nebo p-terc-oktylfenoxyethoxyethyl-dimethylbenzylamonium chlorid.
Prostředek dle tohoto vynálezu obsahuje vedle chromogennlho systému a výše uvedené povrchově aktivní látky kationaktivniho typu další o sobě známé a pro obdobné účely běžně užívané látky, jako jsou specifické oxidoreduktasy, peroxidasa, tlumič a popřípadě i vhodné stabilizátory.
Specifické oxidoreduktasy slouží, jak bylo uvedeno již výše, k enzymovému převedení původního analytu nebo jeho transformovaného produktu na oxidační produkt a ekvivalentní množství peroxidu vodíku. U prostředků pro stanovení glukosy je to enzym glukosaoxidasa (EC 1.1.3.4), pro stanovení kyseliny močové pak enzym urikasa (EC 1.7.3,3). V prostředcích pro stanovení cholesterolu a triglyceridů pak enzymy cholesteroloxidasa (EC 1.1.3.6), případně L-glycerofosfát-oxidasa (EC 1.1.3). Prostředky pro stanovení cholesterolu a triglyceridů však obsahují i další pomocné enzymy, jako je cholesterolesterasa (EC 3.1.1.13), v prostředku pro stanovení triglyceridů pak celá řada specifických enzymů, katalýzujících převedení původního analytu, triglyceridů, na glycerol-3-fosfát, přístupný kopulační oxidasové reakci. Tyto složitější enzymové systémy jsou o sobě známé a v klasické biochemii používané již po řadu let.
Jak bylo uvedeno již výše, peroxid vodíku vzniklý v průběhu popsané oxidasové reakce, oxiduje bezbarvý chromogenní systém za vzniku intenzívně zbarvených kopulačních produktů.
Tato reakce však rpobíhá velmi zvolna; běžnou součásti všech obdobných prostředků ke stanoveni výše uvedených analytů - a tudíž i prostředků dle vynálezu - proto je enzym peroxidasa (EC 1.11.1.7), která je katalyzátorem oxidačního účinku peroxidu vodíku.
Další nezbytnou složkou prostředku dle vynálezu je chromogenní systém, sestávající z bezbarvých komponent, schopných působením peroxidu vodíku vstoupit do oxidačně-kopulační reakce, jejímž výsledkem je intenzívně zbarvené chinoniminové nebo diazamerocyaninové barvivo Jako tzv. aktivní komponenty jsou k tomu nejčastěji užívány aromatické nebo heterocyklické aminy, zejména 4-aminoantipyrin a/nebo heterocyklické hydrazony, jako například N-methyl-2-benzthiazolinonhydrazon. Jako pasivní komponenty je pak možné použít různé fenoly nebo naftoly, sekundární nebo terciární aromatické nebo heterocyklické aminy a konečně i některé sloučeniny s aktivní methylenovou skupinou.
Prostředek dle vynálezu obsahuje dále tlumič, jehož úkolem je vytvářet nejen optimální pH pro konečnou oxidačně-kopulační reakci, ale i pro všechny výše popsané enzymové reakce, potřebné pro transformaci původního analytu na jeho oxidační produkt a peroxid vodíku. Pro tento účel může prostředek dle vynálezu obsahovat jakýkoliv z obecně známých a běžně užívaných tlumičů o pH 4,0 až 9,0, jako jsou například tlumiče citrátové, fosfátové, tlumiče na bázi tris-(hydroxymethyl)-aminomethanu a podobně.
Další účinnou složkou prostředku dle vynálezu mohou být tzv. zahuštovadla, což jsou přirozené nebo syntetické polymerní látky, jako například želatina, karaginan, alginát, polyvinylpyrrolidon, polyvinylalkohol aj. Tato zahuštovadla celý reakční systém prostředku stabilizují a mají i pozitivní vliv na zvýraznění vzniklého zabarvení.
Další nezbytnou a hlavní součástí prostředku, přinášející vlastní technický účinek vynálezu, je kationaktivní povrchově účinná látka, jako jsou například chloridy nebo bromidy cetyltrimethylamonia, cetylpyridinia, benzyldimethyl-hexadecylamonia, dimethyloktyl-benzylamonia apod. Použití povrchově aktivních látek v analogických prostředcích jako aktivátorů konečné barvotvorné reakce je sice principielně známé již řadu let, dosud se však pro tento účel vždy používaly výlučně látky neionogenního nebo anionaktivního typu. O povrchově aktivních látkách kationaktivního typu se dosud naopak soudilo, že jsou buč zcela bez účinku nebo naopak průběh oxidačně-kopulační reakce dokonce mírně zpomalují. Důvodem pro tento závěr byla skutečnost, že kationaktivní látky kvantitativně srážejí bílkoviny vyšetřovaných biologických kapalin a tím by mohly průběh všech potřebných reakcí negativně ovlivňovat. Zjištění, že kationaktivní látky naopak průběh oxidačně-kopulační reakce značně urychlují, je proto překvapivé a je také uplatněno v prostředku dle tohoto vynálezu. Tento nový a neočekávaný účinek se zvláště silně uplatňuje u dg. proužků, jejichž povrch je pokryt semipermeabilní membránou k oddělení krevních elementů, je možné reakční dobu zkrátit až na polovinu, obsahuje-li reakční systém vhodný kationaktivní tensid, jak je zřejmé z obr. 1, na němž je ukázán rozdíl v rychlosti vývoje zbarvení u proužků pro stanovení glukosy v krvi, obsahujících dosud užívaný neionogenní nebo anionaktivní tensid (křivky A, B) a tensid kationaktivního typu dle vynálezu (křivka C).
Význam tohoto vynálezu spočívá tedy v tom, že u všech dosud vyráběných proužků je nutné po odstranění krevních elementů s povrchu proužků, což je obvykle 30 až 60 s po nanesení krve, vyčkat ještě další 1 až 2 min, než může být vzniklé zabarvení vyhodnoceno. Tuto dobu je nutné velmi přesně dodržet, neboř jinak dochází ke zkresleným nálezům obsahu glukosy, lišícím se od správné hodnoty až o - 50 % relat. Naproti tomu u prostředku, obsahujícího dle vynálezu kationaktivní povrchově účinnou látku je možné výsledek vyhodnotit bu3 ihned, nebo nejdéle do 30 s po odstranění krevních elementů; navíc vzniklé zbarvení je přítomností kationativní povrchově účinné látky stabilizováno do té míry, že se dále již nemění po dobu až několika hodin nebo i dnů.
Přiklad l
Diagnostické proužky ke stanovení glukosy v kapilární krvi
Filtrační papír o plošné hmotnosti 180 g/m se naimpregnuje postupně roztoky o níže uvedeném složení do nasycení tak, že se mezi každou impregnací důkladně vysuší proudem vzduchu o teplotě 50 až 55 °C. Takto připravený papír se pak rozřeže na čtverečky o rozměru 6x6 mm, které se nalepí nakonec podložky z plstické hmoty o rozměrech 6x85 mm.
Impregnační roztok I;
Fosfátový tlumič o koncentraci
0,2 mol/1, pH = 6,0 30,0 ml
želatina; 1,5% vodný roztok 20,0 ml
glukosaoxidasa 40 ku
peroxidasa 5 kU
Impregnační roztok II:
methanol 25 ml
voda destilovaná 12 ml
l-(4'-sulfofenyl)-3-methyl-5-pyrazolon 1,10 g 4-aminoantipyrin 0,31 g benzyl-dimethyl-hexadecyl-amonium chlorid, 2% ethanolový roztok 17,0 ml
Impregnační roztok III:
methylhydroxymethylcelulosa, 3% roztok ve směsi methanol-dichlormethan 1:1 20,0 ml ethylcelulosa, 4% roztok v toluenu 15,0 ml polyvinylacetát B 20 H, 5% roztok v ethanolu 17,5 ml
Stanovení glukosy pomocí těchto proužků se provede tak, že se na indikační zónu proužku nanese kapka kapilární krve. Po 1 min se kapka 8 povrchu odstraní opláchnutím vodou nebo setřením pomocí navlhčené buničité vaty. Vzniklé červené zbarvení proužku se semikvantitativně vyhodnotí vizuálním porovnáním se zkusmo zhotovenou barevnou srovnávací stupnicí. Tyto. proužky, které indikují spolehlivě a přes ně obsah glukosy v kapilární krvi v koncentračním rozmezí 6 až 44 mmol/1 glukosy, je možné použít bu3 jako takové nebo v kombinaci uvedené indikační zóny sé zónou, obsahující jako chromogen například 3,3',5,5'-tetramethylbenzidin a která je vhodná ke stanovení koncentrací glukosy v rozmezí 2 až 10 mmol/1; výhodnou kombinaci obou těchto zón na jednom proužku popisuje například US patent č. 4 427 770.
Příklad 2
Proužky ke stanovení kyseliny močové v séru
Proužky se připraví způsobem uvedeným ΐ impregnačních roztoků:
Impregnační roztok I:
methanol voda destilovaná
4-aminoantipyrin primachin-difosfát p-terc-oktylfenoxy-ethoxy-ethyl-dimethyl-benzylamonium chlorid
Impregnační roztok II:
fosfátový tlumič o konc. 0,2 mol/1 a pH 7,0 urikasa hydroxypropylcelulosa, 28 vodný roztok peroxidasa
Příklad 3
Proužky ke stanovení glukosy v moči
Proužky se připraví způsobem uvedeným v nich roztoků:
Impregnační roztok I:
fosfátový tlumič pH 6,3 o konc. 0,2 mol/1 želatina; 1% vodný roztok tlukosaoxidasa peroxidasa
Impregnační roztok II:
methanol voda destilovaná l-fenyl-3-methyl-5-pyryzolon
4-aminoantipyrin tartrazin o-dianisidin
1-(4'-sulfofenyl)3,4-dimethyl-5-pyrazolon cetyltrimethylamonium bromid příkladu 1, avšak s použitím následujících
10,0 ml 10,0 ml 0,6 g 1,3 g
0,15 g
20,0 ml 1,6 U 10,0 ml 3,0 0 příkladu 1, avšak s použitím těchto impregnač36,0 ml 20,0 ml 39,6 kU
6,0 kU
30,0 ml 16,0 ml 0,9 g 0,2 g
0,02 g 0,80 g
0,40 g 0,40 g
Tyto proužky indikuji vznikem světle červeného až temně červenohnědého zbarvení přitom nost glukosy v moči v rozmezí 2 až 170 mmol/1, přičemž koncentraci glukosy ve vyšetřovaném vzorku lze s poměrně vysokou spolehlivostí stanovit vizuálním porovnáním zbarvení proužku se zkusmo zhotovenou srovnávací stupnicí.

Claims (1)

  1. P ft E D Μ 6 T VYNÁLEZU
    Prostředek ke stanovení diagnosticky významných součástí biologických kapalin, které se pomocí specifických enzymových reakcí převádějí na své oxidační produkty za současného vzniku ekvivalentního množství peroxidu vodíku, jehož stanovení je založeno na principu oxidačně-kopulační reakce, vyznačený tím, že obsahuje jako akcelerátor oxidačně-kopulační reakce povrchově aktivní látku kationaktivního typu, jako například cetyltrimethylamonium chlorid, cetylpyridinium bromid, benzyldimethylhexadecylamonium chlorid nebo p-terc-oktylfenoxyethoxyethy1-dimethylbenzylamonium chlorid.
CS867654A 1986-10-22 1986-10-22 NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých CS263655B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS867654A CS263655B1 (cs) 1986-10-22 1986-10-22 NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS867654A CS263655B1 (cs) 1986-10-22 1986-10-22 NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS765486A1 CS765486A1 (en) 1988-09-16
CS263655B1 true CS263655B1 (cs) 1989-04-14

Family

ID=5426089

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS867654A CS263655B1 (cs) 1986-10-22 1986-10-22 NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS263655B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS765486A1 (en) 1988-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1084393A (en) Process for the determination of substrates or enzyme activities
US4361648A (en) Color fixed chromogenic analytical element
US4781890A (en) Multilayer chemical analytical element
US4517287A (en) Method and reagent for the enzymatic determination of enzyme substrates
JPS603835B2 (ja) トリンダ−試薬、及びそれを使用して過酸化水素を分析する方法
EP0200540B1 (en) Analytical element and method for determination of creatine kinase isoenzyme
US4642286A (en) Composition and method for ethanol determination
US5156947A (en) Process for reduction of the matrix effect in a fructosamine determination assay
EP0243066B1 (en) Element and method for the determination of creatinine or creatine
EP0116307B1 (en) Composition, analytical element and method for the quantification of creatine kinase
US5610025A (en) Inhibition of interfering endogenous enzyme activity in assays of biological fluids
EP0239242B1 (en) Analytical composition, element and method for the determination of hydrogen peroxide
JPH03189561A (ja) フルクトサミンの測定方法
US4695539A (en) Process for quantitative determination of substrate treated with oxidase
EP0200541B1 (en) Immunochemical method and analytical composition and element for determination of creatine kinase-mb
CS263655B1 (cs) NNcttatickks stanovenidiagnosticky významných aouMctfMaloiicfcých
EP0239222A1 (en) Analytical element containing photosensitive compound and filter layer and method of use
EP0291321A2 (en) Element and method for determination of creatinine or creatine
JPS5818077B2 (ja) グリセリンを測定する方法及び試薬
Kovar et al. Determination of cholesterol in sera
EP0542107A1 (en) Detection of analytes in saliva using peroxide-peroxidase test systems
JP2665673B2 (ja) グルコースを含有する試料中の1,5−アンヒドログルシトールの測定法
JPS59159798A (ja) 生体体液成分の測定法
JPH04252197A (ja) カテコール、カテコール生成物質、またはカテコールの生成を触媒する酵素をアッセイするための分析要素
Ampon et al. A spectrophotometric method for the determination of glucose with glucose oxidase [ec 1.11. 1.7] using titanium (iv)-4-(2'-pyridylazo) resorcinol reagent

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20001022