CS259859B2 - Method of surface defects detection on metallic workpieces - Google Patents

Method of surface defects detection on metallic workpieces Download PDF

Info

Publication number
CS259859B2
CS259859B2 CS827834A CS783482A CS259859B2 CS 259859 B2 CS259859 B2 CS 259859B2 CS 827834 A CS827834 A CS 827834A CS 783482 A CS783482 A CS 783482A CS 259859 B2 CS259859 B2 CS 259859B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
workpiece
work
piece
temperature
dry
Prior art date
Application number
CS827834A
Other languages
English (en)
Other versions
CS783482A2 (en
Inventor
Svein R Halsor
Magnar K Storset
Original Assignee
Elkem As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elkem As filed Critical Elkem As
Publication of CS783482A2 publication Critical patent/CS783482A2/cs
Publication of CS259859B2 publication Critical patent/CS259859B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N25/00Investigating or analyzing materials by the use of thermal means
    • G01N25/72Investigating presence of flaws

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Radiation Pyrometers (AREA)
  • Physical Vapour Deposition (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Undergarments, Swaddling Clothes, Handkerchiefs Or Underwear Materials (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Description

Vynález se týká detekování povrchových vad na kovových obrobcích, například ingotech, při kterém se povrch obrobku zahřívá vysokofrekvenčním proudem, zatímco se obrobek vede v jeho podélném směru plynulým pohybem vysokofrekvenční indukční cívkou, ta část obrobku, která právě opustila cívku, se okamžitě snímá jednou nebo několika infračervenými kamerami, které zaznamenávají rozložení teploty napříč obrobku. Fotodetekování znamená označení povrchových trhlin nebo vad například v ingotech, aby vady mohly být identifikovány a odstraněny například broušením ingotu, takže trhliny nebudou obrobek sledovat v dalším výrobním postupu až do konečného výrobku.'
Pod názvem ingot se zde rozumí jak kovové kusy, které mají být poprvé válcovány, tak i kusy určené pro další válcovací zpracovávání a hotové výrobky, a tento název zahrnuje jakékoliv tyče, trubky, profily a jiné tvary, které jsou vystaveny zpracovávání válcováním.
Je známo, že trhliny a povrchové nepravidelnosti u ingotů mohou být detekovány zahříváním povrchu obrobku vysokofrekvenčním proudem, přičemž obrobek je přitom veden v jeho podélném směru vysokofrekvenční indukční cívkou, a ta část obrobku, která právě opustila cívku, se okamžitě snímá pomocí infračerveného záznamového ústrojí za účelem záznamu rozložení teploty napříč obrobku, zatímco obrobek cívkou prochází. Rozložení teploty se zaznamená a ukáže se jako proužkovaný obrázek, který označuje trhlinu a vady povrchu v ingotu. Takovým zaznamenáním teplotního profilu napříč obrobku při jednom sejmutí se zjistí zvýšení teploty v teplotním profilu v blízkosti trhlin. Přírůstky teploty, které se opakují od jednoho snímání ke druhému, vytvoří po vzájemném skombinování teplotní žebro podél obrobku, a toto žebro pak vyznačí trhlinu v obrobku.
Účelem vynálezu je znaznamenávání velmi mělkých povrchových vad, o hloubce méně než 1 mm, a dosažení rovnoměrných emisních podmínek pro všechny povrchy a současně snížení nepravidelností nebo poruch v teplotním obrazci.
Ve spojitosti se shora uvedeným způsobem detekování vad obrobku bylo dokázáno, že se měřením teploty pomocí snímače infračerveného záření, to je pyrometrem pro vysílané infračervené záření, nadále na, zývaným IR pyrometr, obdrží teploty, které se odchylují od skutečné teploty povrchu v důsledku emisního koeficientu povrchu. Emisní koeficient závisí na povaze povrchu a obyčejně kolísá mezi 0 a 1. Válcované obrobky s okujemi budou obvykle mít emisní koeficient přibližně 0,90 až 0,95.
Aby se dosáhlo nejlepších podmínek v průběhu detekování vad obrobků a tím co nejméně poruch v teplotním obrazci, je žádoucí mít к dispozici povrch, který je co nejčistší. Toho lze například dosáhnout brokováním povrchu, to znamená, jeho čištěním tryskáním broků, a stupeň vyčištění může být například klasifikován podle švédské normy SIS 055990/1967. Takovým brokováním se však také obdrží nežádoucí sekundární účinek, záležející v tom, že povrch se stane lesklým a jeho emisní podmínky se změní. To má zase vliv na teplotu, která se zaznamená na IR pyrometru, takže měření teploty místo IR pyrometrem dají příliš nízkou povrchovou teplotu, takže se zaznamená příliš nízká teplota v trhlinách. To vede к tomu, že u brokovaných obrobků dojde ke snížení zaznamenané nadměrné teploty v trhlinách oproti obrobkům s okujemi, což zase vede к různé interpretaci hloubky trhlin, což závisí na emisním koeficientu povrchu. To je nežádoucí stav, který komplikuje použití shora uvedeného způsobu, jelikož za účelem získání správných výsledků je třeba znovu kalibrovat zařízení pro každý nový typ povrchu. To vyžaduje mnoho času, je to složitý úkon a nehodí se pro průmyslové využití.
Účelem vynálezu je odstranit shora uvedené nevýhody.
Podle vynálezu se toho dosáhne tím, že povrch obrobku se navlhčí kapalinou, například vodou, ke které se případně přidají složky, snižující povrchové napětí.
Podle výhodného provedení vynálezu se navlhčovací kapalina opatří složkami pro snížení bodu mrazu.
Vynálezem se dosáhne toho, že všechny povrchy obrobků, nezávisle na předběžném zpracování, budou mít přibližně stejný emisní koeficient a tyto· emisní koeficienty se budou lišit pouze v malé míře od emisního koeficientu pro suchý obrobek s okujemi. Kolísání emisního koeficientu pro navlhčené obrobky je tak malé, že nemá prakticky žádný význam pro výsledek shora popsaného detekčního způsobu. Navlhčením obrobků se také dosáhlo menšího počtu poruch v teplotním obrazci, jelikož rozdíly emisního koeficientu pro různé oblasti povrchu se vyrovnají, čímž se dosáhne důležitého a značného zlepšení poměrů signál/ /porucha u signálů z IR pyrometru. U brokovaných obrobků, které nebyly smočeny, je poměr signálu к poruše tak nízký, že u určitých typů povrchů obrobků vznikají problémy při detekování nejmělčích trhlin.
Výsledek měření teploty s kontaktním pyrometrem a s IR pyrometrem pro· různé typy povrchů obrobku, jak mokrých, tak suchých, jsou sestaveny v přiložené tabulce.
Vzorek A se týká obrobku s okujemi. Vzorek В se týká obrobku s korodovaným, to je zrezivělým, povrchem, zatímco vzorky označené CSa 1—2 (66A), CSa 2 (27B) a CSa 2½ (60B) jsou vyčištěny brokováním a povrchy jsou definovány ve shodě se švédskou normou SIS 055900-1967.
V tabulce znamená T teplotu sejmutou kontaktním pyrometrem, zatímco IR ukazuje teploty sejmuté IR pyrometrem. Jak bylo uvedeno, provádí se snímání jak na suchém, tak i na vlhkém povrchu.
Jak ukazují sloupce ,,suchý“, je značná odchylka teploty mezi oběma měřeními ,a tato odchylka se zvětšuje se stupněm brokování, což je zde označeno jako CSa 1—2, popřípadě CSa 2, popřípadě CSa 2½. Odchylka mezi oběma principy měření takto vzrůstá úměrně lesku povrchu obrobku. To znamená, že při měření IR pyrometrem se pro brakované obrobky zaznamená příliš nízká teplota obrobku a v důsledku toho menší stoupnutí teploty na stupnici. Tyto skutečnosti mohou mít, jak uvedeno, za výsledek, že za účelem získání přijatelných výsledků je třeba kalibrovat zařízení v závislosti na emisním koeficientu povrchu, což je značná nevýhoda, jelikož emisní koeficient se může měnit od jednoho obrobku ke druhému.
Snížení teplotních špiček na trhlinách u brokovaných povrchů bude mít také za následek, že se pracuje s menšími tolerancemi mezi teplotními špičkami na trhlinách a teplotami pro povrch bez trhlin, takže se zde obdrží snížený poměr signálu к poruše, což je nepříznivé.
Jak bylo shora uvedeno, ukázaly pokusy, že emisní koeficient pro různé povrchy obrobku může být změněn a uveden na přibližně stejnou hodnotu pro všechny povrchy tím, že se povrch navlhčí. Přibližně stejnou hodnotou se míní, že emisní koeficienty povrchů obrobků jsou v rozmezí, které může být považováno za přijatelné pro výsledky způsobu detekce. Obrobek může být navlhčen dříve, než prochází indukční cívkou a smáčecí kapalina se na povrch dodává co nejrovnoměrněji, buď tryskou, štěrbinou nebo podobným uspořádáním, nebo tím, že se nechá stékat dolů podél povrchu. Účinek tohoto zvlhčení je znázorněn v tabulce ve sloupcích označených ,,vlhký“.
Výsledky měření pro „suchý“ a „vlhký“ povrch, jak jsou vyznačeny v tabulce, jsou také graficky znázorněny na přiloženém výkresu.
Křivka A znázorňuje výsledky měření pro obrobek А (AA7 B) za sucha, křivka A‘ pro tentýž obrobek po navlhčení.
Křivka В znázorňuje výsledky měření pro suchý obrobek В (102 В), kdežto křivka B‘ náleží stejnému obrobku po jeho navlhčení.
Křivka C znázorňuje výsledky měření pro suchý obrobek CSa 1—2 (66A), kdežto křivka C‘ pro tentýž obrobek po navlhčení.
Křivka D znázorňuje výsledky měření pro suchý obrobek CSa (2 (27 B), kdežto křivka D‘ pro tentýž obrobek po jeho navlhčení.
Křivka E znázorňuje výsledky měření pro suchý obrobek CSa 2½ (60 D), kdežto křivka E‘ pro tentýž obrobek po jeho navlhčení.
Jak je z těchto diagramů patrno, jsou emisní koeficienty pro zvlhčené povrchy všechny na stejné úrovni jako pro suchý obrobek s okujemi, což je obrobek A (A A7B). Je dále zřejmé, že navlhčením se dosáhne toho, že všechny povrchy mají přibližně stejný emisní koeficient, přičemž tyto koeficienty jsou umístěny poměrně blízko к teoretickému maximálnímu emisnímu koeficientu, který má hodnotu 1.
Jak shora uvedeno, dosáhne se navlhčením obrobku také té výhody, že úroveň poruch pro povrch bez trhlin, představovaná kolísáním teploty napříč povrchu, se sníží zároveň s tím, že stoupnutí teploty ve spojení s trhlinou, představované zvýšením teploty napříč povrchu bez vad, se zvýší, což znamená zlepšení poměru signálu к poruše.
Tabulka
Emisní podmínky pro různé povrchy obrobků, vlhké a suché
Povrchy jsou klasifikovány podle SIS 055900-1967 (čísla obrobků v závorkách)
А (AA7 В) В (102 В) CSa 1—2 (66A) suchý vlhký suchý vlhký suchý vlhký
T IR T IR T IR T IR T IR T IR
23,9 21,0 22,4 19,0 24,1 20,0 22,3 18,0 22,7 19,5 21,9 18,5
25,8 23,0 24,7 22,0 25,4 21,5 26,1 22,5 25,1 21,0 25,3 22,5
30,7 28,5 29,7 27,5 30,1 27,0 30,2 27,5 30,1 24,0 30,0 27,5
35,6 34,0 36,7 35,0 35,5 33,5 35,6 33,5 35,0 27,5 34,5 32,5
40,4 38,0 41,3 40,0 40,1 38,0 40,0 38,5 40,0 30,5 40,0 38,5
47,7 45,0 47,2 45,5 46,0 45,0 44,6 43,5 44,3 34,5 45,3 44,0
50,0 47,0 50,1 48,0
CSa 2 (27 B) CSa 2½ (60 B)
suchý vlhký suchý vlhký
T IR T IR T IR T IR
23,4 20,0 22,3 18,5 22,4 19,0 22,0 18,5
26,6 21,0 25,0 22,5 24,9 20,0 25,4 23,0
29,8 22,5 29,7 27,5 30,0 22,0 31,4 29,5
34,8 24,5 35,8 34,5 35,0' 24,0 34,7 33,0
39,4 26,5 40,0 38,5 40,0 26,0 40,0 38,0
45,7 29,0 46,0 45,0 45,8 28,0 44,7 42,5
T = teplota zaznamenaná kontaktním pyr o metrem IR = teplota zaznamenaná IR pyrometrem

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob detekování povrchových vad na kovových obrobcích, například ingotech, při kterém se povrch obrobku zahřívá vysokofrekvenčním proudem, zatímco se obrobek vede v jeho podélném směru plynulým pohybem vysokofrekvenční indukční cívkou, ta část obrobku, která právě opustila cívku, se okamžitě snímá jednou nebo několika infračervenými kamerami, které zazna vynAlezu menávají rozložení teploty napříč obrobku, vyznačující se tím, že povrch obrobku se navlhčí kapalinou, například vodou, ke které se případně přidají složky, snižující povrchové napětí.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že navlhčovací kapalina se opatří složkami pro snížení bodu mrazu.
CS827834A 1981-11-03 1982-11-03 Method of surface defects detection on metallic workpieces CS259859B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO813705A NO149793C (no) 1981-11-03 1981-11-03 Fremgangsmaate ved syning av valseemner

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS783482A2 CS783482A2 (en) 1988-04-15
CS259859B2 true CS259859B2 (en) 1988-11-15

Family

ID=19886296

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS827834A CS259859B2 (en) 1981-11-03 1982-11-03 Method of surface defects detection on metallic workpieces

Country Status (27)

Country Link
US (1) US4480928A (cs)
JP (1) JPS5885146A (cs)
KR (1) KR880001691B1 (cs)
AT (1) AT393908B (cs)
AU (1) AU559277B2 (cs)
BE (1) BE894882A (cs)
BR (1) BR8206340A (cs)
CA (1) CA1186770A (cs)
CH (1) CH660921A5 (cs)
CS (1) CS259859B2 (cs)
DE (1) DE3240397A1 (cs)
ES (1) ES8402079A1 (cs)
FR (1) FR2515826B1 (cs)
GB (1) GB2109927B (cs)
HU (1) HU184099B (cs)
IN (1) IN157612B (cs)
IT (1) IT1153350B (cs)
LU (1) LU84451A1 (cs)
MX (1) MX159861A (cs)
NL (1) NL190384C (cs)
NO (1) NO149793C (cs)
PL (1) PL135184B1 (cs)
RO (1) RO83786B (cs)
SE (1) SE451345B (cs)
SU (1) SU1248536A3 (cs)
YU (1) YU246082A (cs)
ZA (1) ZA827832B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH01239443A (ja) * 1988-03-18 1989-09-25 Nkk Corp 管外面の欠陥検出方法およびその装置
NO166424C (no) * 1989-01-10 1991-07-17 Elkem Technology Fremgangsmaate for deteksjon av overflatesprekker i metallemner.
EP0629852B1 (en) * 1993-05-17 1999-08-11 Daido Tokushuko Kabushiki Kaisha A method and an apparatus for flaw detection
US5934805A (en) * 1993-05-17 1999-08-10 Daido Tokushuko Kabushika Kaisha Method and an apparatus for flaw detection
AU692183B2 (en) * 1994-11-09 1998-06-04 Daido Tokushuko Kabushiki Kaisha A method and an apparatus for flaw detection
ES2108616B1 (es) * 1994-11-14 1998-07-01 Daido Steel Co Ltd Metodo y aparato para la deteccion de defectos.
GB2340224B (en) 1998-08-01 2001-06-06 British Aerospace Thermographic wiring inspection
KR100573562B1 (ko) * 2001-12-24 2006-04-25 주식회사 포스코 가열장치를 이용한 강판의 에지 크랙 검출 장치
DE102004011843A1 (de) * 2004-03-09 2005-09-29 Db Netz Ag Verfahren und Vorrichtung zum Nachweis von Fehlern in Eisenbahnschienen
EP2102639B1 (en) 2006-12-12 2012-08-29 Montanuniversität Leoben System and method for the defect analysis of workpieces
US8204294B2 (en) * 2009-11-25 2012-06-19 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Systems and methods for detecting defects in coatings utilizing color-based thermal mismatch
DE102011010066B4 (de) * 2011-02-02 2015-06-25 INPRO Innovationsgesellschaft für fortgeschrittene Produktionssysteme in der Fahrzeugindustrie mbH Verfahren zum zerstörungsfreien Prüfen eines Bauteils aus einem Material mit einem Emissionskoeffizienten beträchtlich kleiner als 1, wie eines Kfz-Bauteils aus Aluminium, aus Edelstahl oder verzinktem Stahlblech, auf innere und/oder Oberflächenfehler
DE102012024367B4 (de) * 2012-12-09 2015-06-25 INPRO Innovationsgesellschaft für fortgeschrittene Produktionssysteme in der Fahrzeugindustrie mbH Verfahren und Anlage zum zerstörungsfreien thermografischen Prüfen von Bauteilen wie Kfz-Bauteilen auf innere und/oder Oberflächenfehler bei Steigerung der Oberflächenemissivität der Bauteile
RU2703612C1 (ru) 2018-11-29 2019-10-21 Общество С Ограниченной Ответственностью "Качество Неразрушающего Контроля" Способ неразрушающего контроля изделий из композиционных материалов, содержащих углеродное волокно
DE102021132982A1 (de) 2021-12-14 2023-06-15 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung eingetragener Verein Verfahren zur zerstörungsfreien thermografischen Prüfung von Prüfobjekten auf Defekte

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3020745A (en) * 1958-11-13 1962-02-13 Smith Corp A O Method of flaw detection in a metal member
US3378685A (en) * 1965-05-20 1968-04-16 Atomic Energy Commission Usa Infrared nondestructive testing technique independent of sample surface emissivity
US3433052A (en) * 1965-07-26 1969-03-18 Automation Ind Inc Material tester
US3451254A (en) * 1965-07-26 1969-06-24 Automation Ind Inc Nondestructive tester
US3504524A (en) * 1966-09-09 1970-04-07 Automation Ind Inc Method of thermal material inspection
US3511086A (en) * 1966-11-23 1970-05-12 Boeing Co Nondestructive testing with liquid crystals
DE2314650C3 (de) * 1973-03-23 1978-10-12 Kraftwerk Union Ag, 4330 Muelheim Verfahren und Einrichtung zur Auffindung defekter Brennstäbe
JPS5816143B2 (ja) * 1975-06-26 1983-03-29 新日本製鐵株式会社 キンゾクザイリヨウノヒヨウメンキズケンシユホウホウ
GB1559922A (en) * 1977-09-15 1980-01-30 English Electric Valve Co Ltd Methods and apparatus for the examination of surface temperature distribution
US4215562A (en) * 1978-04-19 1980-08-05 Basov Vladislav V Method for detecting surface and subsurface flaws in rolled products
US4247306A (en) * 1979-01-17 1981-01-27 Elkem Spigerverket A/S Detection of flaws in metal members

Also Published As

Publication number Publication date
IT1153350B (it) 1987-01-14
MX159861A (es) 1989-09-21
FR2515826B1 (fr) 1985-09-13
CS783482A2 (en) 1988-04-15
RO83786B (ro) 1984-04-30
RO83786A (ro) 1984-04-02
LU84451A1 (fr) 1983-06-13
JPH0348461B2 (cs) 1991-07-24
NL190384C (nl) 1994-02-01
NL8204268A (nl) 1983-06-01
AU9013182A (en) 1983-05-12
GB2109927A (en) 1983-06-08
ATA399382A (de) 1991-06-15
KR840002521A (ko) 1984-07-02
SU1248536A3 (ru) 1986-07-30
IT8224045A0 (it) 1982-11-03
US4480928A (en) 1984-11-06
PL238846A1 (en) 1983-06-20
SE8206191L (sv) 1983-05-04
NO149793B (no) 1984-03-12
BE894882A (fr) 1983-02-14
GB2109927B (en) 1985-04-11
JPS5885146A (ja) 1983-05-21
AT393908B (de) 1992-01-10
HU184099B (en) 1984-06-28
ZA827832B (en) 1983-08-31
KR880001691B1 (ko) 1988-09-06
ES517034A0 (es) 1984-01-01
DE3240397A1 (de) 1983-06-16
YU246082A (en) 1984-12-31
NO813705L (no) 1983-05-04
DE3240397C2 (cs) 1987-01-29
SE451345B (sv) 1987-09-28
ES8402079A1 (es) 1984-01-01
BR8206340A (pt) 1983-09-20
AU559277B2 (en) 1987-03-05
NL190384B (nl) 1993-09-01
CH660921A5 (de) 1987-05-29
FR2515826A1 (fr) 1983-05-06
CA1186770A (en) 1985-05-07
IN157612B (cs) 1986-05-03
NO149793C (no) 1984-07-04
SE8206191D0 (sv) 1982-11-01
PL135184B1 (en) 1985-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS259859B2 (en) Method of surface defects detection on metallic workpieces
US3462602A (en) Infra-red flaw detector
US6436205B1 (en) Method for surface processing of a continuously cast steel product and device therefor
US3483721A (en) Material tester
EP0227199B2 (fr) Procédé et installation de laminage à chaud
GB2514599A (en) Adjustable descaler
CN102027354B (zh) 测量钢带材清洁度的方法
JPH01205810A (ja) デスケーリング後のスケール生成防止方法
JP2001321829A (ja) 鋼板の製造方法および製造装置
JPS5929812B2 (ja) 鉄鋼材の表面疵検出方法
JP2000042631A (ja) 鋼板形状の予測方法およびその装置
JP4269394B2 (ja) 鋼板形状の予測方法
JP2002143913A (ja) 熱間圧延方法
JPS60244405A (ja) 熱間仕上圧延機
JPH1110204A (ja) 熱間圧延材のスケール疵防止方法
JP2501869B2 (ja) 鋼材の欠陥検出方法
Noh et al. Automatic level and bender control for hot finishing mill using flatness measurement of steel strip
JP2659081B2 (ja) シート表面のつや判定方法
JPH0526733A (ja) 熱間圧延材の幅方向温度分布測定装置
JPH11129018A (ja) デスケーリング方法及び装置
JPH0351482B2 (cs)
US4991418A (en) Method for determining temperature of metal to be rolled by hot strip mill and apparatus for performing the same
Wanin In-line metallurgical process control in the steel industry
Kopineck et al. New On-Line Measuring and Testing Systems for Steel Strip
Williams Measurement and Testing in Rolling: Current State and Trends