Vynález se týká zdokonalení regulátoru stálého napětí nucené odvíjených zejména osnovních nití tkaciho stroje.
Udržování stálého napětí nucené odvíjeného materiálu · je zvláště náročné u tkacich strojů. Na tkacím stroji jsou osnovní nitě uloženy na osnovním válu, odkud se nuceně odvíjí. Zanesením útku mezi osnovní niti a jeho provázáním vzniká tkanina, která je dále tažena odtahovým válem ke zbožovému válu. Přitom udržení stálého optimálního napětí není jednoduché, neboř provázáním útku se délka osnovníoh nití zkracuje, mění se průměr návinu osnovních nití na osnovnim válu, čímž se mění rychlost odvíjení a projevuji se i další nepříznivé vlivy související s rytmickým vytvářením prošlupu a podobně. Proto je nutno rychlost odvíjení osnovních nití regulovat podle jejich zvyšujícího.se nebo snižujícího se napětí. Na tkacich strojích se používají regulátory, kde čidlem napětí osnovních nití je svůrka, tj. válec či kladka na odpružené páce, která reaguje na změnu napětí změnou polohy. Čidlo napětí je připojeno na vstup regulačního členu, který je zpravidla tvořen otočným kotoučem, upraveným přesuvně mezi dvěnía spojkovými kotouči.
Tato dvojice spojkových kotoučů regulačního členu je náhonově spřažena se vstupním hřídelem regulátoru, například prostřednictvím řetězového kola, upraveného na vstupním hřídeli regulátoru, a řetězového převodů. Otočný kotouč, tvořící vstup regulačního členu, je opatřen otvorem s vnitřním závitem, kterým je otočně uložen na vnějším závitu vřetene regulačního členu. Přitom vřeteno je uloženo posuvně a tvoří výstup regulačního členu regulátoru. Výstup regulačního členu je spojen s řídicím členem výkonového regulačního orgánu, vytvořeným obvykle jako řemenový variátor, který na změnu velikosti řídicí veličiny na svém řídicím členu reaguje změnou poměru úhlových rychlostí mezi vstupním hřídelem regulátoru, připojeným náhonově k hlavnímu hřídeli stroje, a výstupním hřídelem regulátoru, který pohání přes převodové ústroji osnovní vál, tj. odvíjení osnovních nití.
Regulační proces odvíjení osnovních nití při tkaní probíhá tak, že regulátor zpracovává regulační odchylku, tj. rozdíl mezi požadovanou a skutečnou velikostí napětí osnovních nití a prostřednictvím regulačního orgánu řízeného regulačním členem upravuje rychlost odvíjení osnovních niti. Takto pracuje regulátor při tkaní, to znamená při chodu vpřed. Při zpětném chodu stroje a tím i regulátoru, který je nutný zejména při párání, však dochází ke zvětšování odchylky napětí osnovních nití namísto jejího vyrovnání. Při několikanásobném párání dojde pak k takzvanému pruhování v tkanině, případně k úplnému rozladění regulované soustavy.
Uvedené nevýhody a nedostatky odstraňuje regulátor podle vynálezu, zahrnující čidlo napětí odvíjených zejména osnovních nití, připojené na vstup regulačního členu, jehož výstup je spojen s řídicím členem výkonového regulačního orgánu se vstupním hřídelem tvořícím náhon regulátoru a výstupním hřídelem pro pohon odvíjení, který na změnu velikosti řídicí veličiny na svém řídicím členu reaguje změnou poměru úhlových rychlostí mezi vstupním a výstupním hřídelem, přičemž vlastní regulační člen je náhonově spřažen se vstupním hřídelem výkonu regulátoru, jehož podstatou je, že regulační člen je náhonově spřažen se vstupním hřídelem náhonu regulátoru přes jednosměrnou spojku.
Hlavní výhodou vynálezu' je, že odstraňuje rozladování regulovaného systému při zpětném chodu regulátoru, což se příznivě projevuje především při tkaní, resp. párání na tkacich strojích zejména pak při automatizovaném párání.
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na přiložených výkresech, kde obr. 1 znázorňuje schematicky v částečném řezu celkové uspořádání regulátoru stálého napětí osnovních niti tkaciho stroje a obr. 2 provedení jednosměrné spojky.
Celé zařízení je upraveno na blíže neznázorněném rámu tkaciho stroje. Regulátor zahrnuje především čidlo 2 napětí osnovních nití 2, které reaguje například změnou polohy na změnu, napětí těchto osnovních nití 2. čidlo 2 je připojeno na vstup £ regulačního členu 2» přičemž jeho výstup 2 3e spojen s řídicím členem ]_ výkonového regulačního orgánu 2· Tento výkonový regulační orgán 2 3® svým vstupním hřídelem 2 připojen k pohonu tkacího stroje a tvoří náhon regulátoru. Výstupní hřídel 2 výkonového regulačního orgánu 2 tvoří pohon odvíjení osnovních nití 2, uložených na osnovním válu 22* Pro vlastní regulační činnost je regulační člen 2 náhonově spřažen se vstupním hřídelem 8 náhonu regulátoru, přičemž pro dosažení účinku podle vynálezu je toto náhonové spřažení regulačního členu 2 se vstupním hřídelem 2 upraveno přes jednosměrnou spojku 21* Jednosměrná spojka 11 přenáší točivý moment od vstupního hřídele 2 na regulační člen 2 pouze při chodu tkacího stroje vpřed, tj. při tkaní, a při chodu zpět, tj. při párání, je rozpojena a regulační člen 2 není naháněn.
Jak příkladně znázorněno na obr. 1, čidlo 2 regulátoru je tvořeno svůrkovým válcem 12, uloženým otočně na prvních ramenech 14 dvojice výkyvných pák 21» uložených na pevné části stroje výkyvné a odpružených prostřednictvím pružin 17, upravených mezi druhými rameny 15 dvojice trojramenných pák 13 a pevnou částí stroje, pro záběr svůrkového válce 21 s osnovními nitěmi 2. Osnovní nitě 2 jsou uloženy na osnovním válu 22.» odkud jsou vedeny přes svúrkový válec 21» dále do blíže neznázorněného tkacího stroje.
Třetí rameno 16 výkyvné páky 13 je prostřednictvím táhla 18 připojeno na vstup £ regulačního členu 3, tvořený výkyvné uspořádanou ovládací pákou 19, která ovládá polohu otočného kotouče 20. Tento kotouč 20 je upraven přesuvně mezi dvěma souose upravenými spojkovými kotouči 21, 11» které jsou vzájemně proti sobě nucené otočné, přičemž jsou náhonově spřaženy se vstupním hřídelem 2 regulátoru. Otočný kotouč 20 je opatřen vnitřním závitem, kterým je otočftě uložen na vřetenu 23 regulačního členu 2 na jeho vnějším závitu. Přitom vřeteno 23 je uloženo neotočně posuvně a tvoří výstup 2 regulačního členu 2· Náhonové spřažení spojkových kotoučů 21, 22 se vstupním hřídelem 2 přes jednosměrnou spojku 11 je celé příkladně provedeno tak, že osa otočného uloženi spojkových kotoučů 21» 22 je rovnoběžná se vstupním hřídelem 2» přičemž spojkové kotouče 21» 11 jsou opatřeny řetězovými koly 24, 25.
Na vstupním hřídeli 2 je Pak upraveno řetězové náhonové kolo 26, které je hnacím řetězem 27 spojeno s řetězovým kolem 24 prvního spojkového kotouče 2i· z vnější strany hnacího řetězu 27 je s tímto řetězem 27 v záběru vložené řetězové-kolo 22» které je společně s druhým vloženým řetězovým kolem 29 uloženo otočně. Druhé vložené řetězové kolo 29 prostřednictvím druhého hnacího řetězu 30 pohání řetězové kolo 25 druhého spojkového kotouče 21· Náhonové řetězové kolo 26 regulačního členu 2 j® uloženo na vstupním hřídeli 2 otočně a je na svém čele opatřeno schodovitými ozuby 33.
Tvoří tak hnanou část 31 jednosměrné spojky 21- Hnací část 32 jednosměrné spojky 11 je tvořena objímkou 34 upevněnou na vstupním hřídeli 2 regulátoru, například prostřednictvím spojovacího kolíku 25.· V čele objímky 34 přilehlé ke schodovitým ozubům 33 hnané části 31 jednosměrné spojky 11, jsou axiálně posuvně uloženy kolíky 25» odpružené do záběru ze schodovitými ozuby 33 hnané části 31 jednosměrné spojky 11.
Pokud jde o výkonový regulační orgán 6, je s výhodou vytvořen jako známý řemenový variátor. Je proveden tak, že na vstupním hřídeli 2 je upravena neotočně jedna řemenice 37 tvořena dvěma disky 22» 22» mezi kterými je uložen klínový řemen £0. Obdobně je tomu na výstupním hřídeli 2» kde je druhá řemenice 41 s dvěma disky 42 a £3. Přesuvné disky 22» 22 řemenic 37, 41 jsou axiálně přesouvaný pod působením řídicího členu 2» který je tvořen dvojicí dvojramenných pák 44, 45, které jsou uloženy výkyvné a svými prvními rameny jsou v záběru se svými přesuvhými disky 39 a 42 a druhými rameny spřaženy táhlem 25· Výstupní hřídel 2 3® pak pohonem osnovního válu 12» zprostředkovaným přes šnekové kolo 47, pastorek 48 a spřažená ozubená kola £9, 50.
Při tkaní, tj. při chodu tkacího stroje vpřed je napětí osnovních nití 2 odvíjených z osnovního válu 10 normálně regulováno, nebot kolíky 36 hnací části 32 jednosměrné spojky 11 jsou v záběru s ozuby 33 hnané části 31 spojky 11 a regulační člen 2 je naháněn. Při chodu tkacího stroje zpět, tjji při párání a podobně, kolíky 36 hnací části 32 jednosměrné spojky 11 přeskakují přes schodovité ozuby 33 a regulační člen 2 není naháněn, takže jeho regulační činnost je vyřazena a regulovaný systém se nemůže rozladit.
Popsané provedení vynálezu je samozřejmě jen příkladné a lze je v rámci vynálezu obměňovat.