CS256361B2 - Flask for cathode-ray tube and method of its production - Google Patents

Flask for cathode-ray tube and method of its production Download PDF

Info

Publication number
CS256361B2
CS256361B2 CS798655A CS865579A CS256361B2 CS 256361 B2 CS256361 B2 CS 256361B2 CS 798655 A CS798655 A CS 798655A CS 865579 A CS865579 A CS 865579A CS 256361 B2 CS256361 B2 CS 256361B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
edge
flask
bulb
reference plane
cylindrical neck
Prior art date
Application number
CS798655A
Other languages
English (en)
Other versions
CS865579A2 (en
Inventor
Albrecht Krueger
Hans-J Finkenauer
Reiner Schumacher
Original Assignee
Schott Glaswerke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schott Glaswerke filed Critical Schott Glaswerke
Publication of CS865579A2 publication Critical patent/CS865579A2/cs
Publication of CS256361B2 publication Critical patent/CS256361B2/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J29/00Details of cathode-ray tubes or of electron-beam tubes of the types covered by group H01J31/00
    • H01J29/46Arrangements of electrodes and associated parts for generating or controlling the ray or beam, e.g. electron-optical arrangement
    • H01J29/82Mounting, supporting, spacing, or insulating electron-optical or ion-optical arrangements
    • H01J29/823Mounting, supporting, spacing, or insulating electron-optical or ion-optical arrangements around the neck of the tube
    • H01J29/826Deflection arrangements
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/24Manufacture or joining of vessels, leading-in conductors or bases
    • H01J9/244Manufacture or joining of vessels, leading-in conductors or bases specially adapted for cathode ray tubes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Manufacture Of Electron Tubes, Discharge Lamp Vessels, Lead-In Wires, And The Like (AREA)
  • Vessels, Lead-In Wires, Accessory Apparatuses For Cathode-Ray Tubes (AREA)

Description

Vynález se týká baňky pro obrazovku, zejména pro barevnou obrazovku, na jejímž válcovém hrdlu je uložena vychylovací cívka pro vytváření elektronového svazku, s rovinnou plochou pájecí hrany pro stínítko, tvořící okraj baňky a s nejméně třemi seřizovacími výstupky, uspořádanými v přechodové oblasti z baňky ve válcové hradlo se vzájemnými rozestupy po obvodu, s opracovanými seřizovacími plochami pro vychylovací cívku. Vynález se rovněž týká způsobu výroby uvedené baňky.
U baňky tohoto druhu tvoří okraj baňky takzvaná pájecí hrana, na kterou se připájí stínítko televizoru a válcové hrdlo baňky slouží к uložení cívky pro vytváření elektronového svazku.
Na baňku a sice v oblasti její paraboly a na část válcového hrdla se nasadí vychylovací cívka, jejíž přesná a neměnná poloha je rozhodující.
Zvláštním problémem při výrobě takovéto baňky je přesné, to znamená kolmé seřízení válcového hrdla baňky vzhledem к rovině pájecí hrany. Přesné, to znamená kolmé přitavení válcového hrdla na nástavec hrdla u baňky není možné. Je tudíž třeba, provádět vždy po nasazení vychylovací cívky jistá seřizovači opatření, aby vykompenzovala odchylku polohy a směru válcového hrdla vzhledem к rovině pájecí hrany.
V poslední době byly vyvinuty nové koncepce, například pro obrazovku barevné televize, jejichž cílem je,tato seřizovači opatření odstřanit. Předpokladem pro to je, aby se pro vychylovací cívku, uloženou koaxiálně na válcovém hrdlu baňky, vytvořily v oblasti paraboly baňky, referenční plochy, to je dosedací plochy pro vychylovací cívku, které by zaručovaly přesné kolmé seřízení cívky vzhledem к rovině pájecí hrany.
Aby se mohlo dosáhnout seřízení baňky s válcovým hrdlem vzhledem к rovině pájecí hrany, používá se obecně následujícího referenčního systému.
V dané vzdálenosti od pájecí hrany baňky je definovaná referenční rovina. Pro vzdálenost mezi pájecí hranou a touto referenční rovinou je přípustná při dosavadních koncepcích obrazovek tolerance - 0,7 mm. Ve válcovém hrdlu baňky jsou ve vzdálenosti 76 mm navzájem od sebe definovány dvě další roviny. Dosavadní koncepce připouští toleranci pro sklon vzhledem к ploše pájecí hrany ve vzdálenosti obou rovin - 0,25 mm, v některých případech také - 0,3 mm.
Aby se splnily dosavadní kvalitativní požadavky v rámci vylíčeného referenčního systému, existují různé způsoby opracování. Tak je například známozuložiti baňky v kardánovém upínacím pouzdru v oblasti vnější paraboly a tlačit je proti otáčejícímu se lapovacímu kotouči, který je smáčen vhodným brusným prostředkem. Přitom se obruŠuje hrubá pájecí hrana, která je drsná ještě po lisování při její výrobě a sice tak, až zareaguje bezdotykový spínač. Tímto způsobem se může, s přihlédnutím ke všem nepřesnostem mechanického a elektrického druhu, dosáhnout vzdálenosti referenčních rovin к pájecí hraně v rámci uvedené tolerance - 0,7 mm. Není však možné dodržet toleranci - 0,1 mm, jak to vyžaduje nová koncepce.
V praxi se používá také jiný způsob. Baňky se může stejně dobře uložit do upínacího zařízení s válcovým hrdlem, směřujícím dolů, tak, že se skleněná část dotýká úložného ústrojí stroje ve třech bodech, které leží po obvodu kružnice o průměru 110 mm. Ve druhém kroku směřuje válcové hrdlo směrem ven tak, že v první referenční rovině leží jeho střed. Střed druhé referenční roviny leží v ose stroje. Vzhledem к těmto bodům fixovaná baňka může se v blízkosti pájecí hrany podepřít podpěrnými čepy, upravenými vhodným způsobem a ovládanými hydraulicky nebo pneumaticky. Při vlastním opracovávání ofrézuje se pájecí hrana přesně kolmo к definované ose obou bodů, přičemž je nepodstatné, zdali se opracování provádí jedním velkým frézovacím nástroje, nebo několika nástroji, sdruženými do růžice.
Všechny dosud známé způsoby nevedly к požadovanému výsledku, pokud se týká koncepcí požadovaných a potřebných tolerancí. A to ani tehdy, jestliže se pro potlačení kmitů naplnila baňka vodou. *
Úkolem vynálezu tudíž je vytvořit baňku pro obrazovku, ve které je v jejím uspořádání realizován geometrický jakostní systém dosud nedosažené přesnosti.
Tento úkol se podle vynálezu dosáhne tím, že každá seřizovači plocha každého seřizovacího výstupku má v první referenční rovině procházející rovnoběžně s rovinnou plochou pájecí hrany, bod, který leží na kružnici se středem v první referenční rovině a válcové hrdlo baňky má ve druhé referenční rovině, procházející válcovým hrdlem a rovnoběžně s rovinnou plochou pájecí hrany, nejméně tři body navzájem přesazené ve směru po obvodu, které leží na kružnici se středem ve druhé referenční rovině a že osa baňky procházející oběma středy je kolmá к rovinné ploše pájecí hrany.
Rozvinutí vynálezu pak spočívá v tom, že v oblasti pájecí hrany jsou uspořádány výstupky, které mají plochy orientované rovnoběžně s osou baňky.
Význakem vynálezu rovněž je, že alespoň jedna seřizovači plocha je opatřena prohloubením pro orientací nasazované vychylovací cívky.
Způsob výroby shora uvedené baňky pak spočívá v tom, že baňka se již s opracovanou rovinnou plochou pájecí hrany usadí na otočný pracovní stůl, přičemž osa otáčení tohoto stolu prochází středem válcového hrdla, načež se seřizovači výstupky opracují při současném vytváření seřizovačích ploch.
Vynález bude v dalším textu blíže objasněn na příkladu provedení za pomoci výkresu, na kterém je znázorněna baňka a dva příčné řezy vedené válcovým hrdlem.
Baňka ,1 má pájecí hranu £, na kterou se později připájí stínítko. Válcové hrdlo 2 baňky 1 slouží pro pozdější uložení mechanismu pro vytváření elektronového svazku. Na vnějším povrchu baňky 1. v oblasti paraboly jsou vytvarovány nejméně tři seřizovači výstupky které leží všechny v první referenční rovině A-A, která je v definované vzdálenosti d^ od rovinné plochy 7 pájecí hrany 6.
Ve větší vzdálenosti d2 к rovině pájecí hrany £ je definovaná druhá referenční rovina B-B tak, že nejméně tři body na vnějším nebo vnitřním povrchu válcového hrdla 2 baňky 1_ leží v této rovině a současně na společné kružnici, která má střed b.
Podstatným význakem vynálezu je, že tyto seřizovači výstupky _3 jsou na svých seřizovačích plochách 3' tak opracovány, například jsou broušeny, že jeden bod na každé z těchto ploch 3' leží na kružnici, společné všem bodům, resp. těmto bodům, která leží v rovině A-A a která má střed a.
Přímka, procházející body a a b a která tvoří osu baňky 1^, má být kolmá na rovinu pájecí hrany 6 podle následující podmínky: Každý bod pájecí hrany 6 musí ležet mezi dvěma myšlenými rovinami, které jsou kolmé na přímku, spojující body a, b a musí mít vzájemnou vzdálenost od sebe 0,2 mm.
V oblasti pájecí hrany jsou uspořádány výstupky _4. Tyto výstupky slouží však pouze jako doraz pro pozdější nastavení polohy baňky 1_. Podle vynálezu mohou se tyto výstupky 4_ v oblasti pájecí hrany j6, opracovat na svém povrchu tak, například broušením, že dosažené seřizovači plochy _5 mají přesnou vzdálenost к ose baňky 1_.
Podle dalšího provedení vynálezu může mít na seřizovači ploše 3' jeden z výstupků, resp. jeden ze seřizovačích výstupků 3 prohloubení, například zářez, který slouží jako aretovací bod pro později nasazenou vychylovací cívku a tím i pro její upevnění.
Pro výrobu baňky 1, podle vynálezu se navrhuje následující výrobní postup.
Baňka 2, sestávající z vlastního tělesa a nasazeného válcového hrdla _2» se předem opracuje na své pájecí hraně (5, přičemž je nepodstatné, zda se toto opracování provede lapováním nebo frézováním*
Toto opracování by mělo být pouze takové, aby se dostala pájecí hrana 6 kolmá к definování ose válcového hrdla 2. Baňka 2 s takto opracovanou pájecí hranou 2 se položí na pracovní stůl stroje a v rovině B-B se upínacími kleštěmi vyřídí resp. nasměruje tak, Že bod b přijde do kolmé osy stroje. Přitom je účelné, aby se materiál pracovního stolu zvolil tak, aby mezi pájecí hranou 6 a pracovním stolem stroje probíhal vodorovný seřizovači pohyb navzdory vlastní hmotnosti baňky 1 s co nejmenším třením. Baňka 1^, která je nyní nasměrovaná na střed stroje, se v této poloze upevní. Zásadně je nepodstatné, jakým způsobem se toto upevnění provede. Tak například se může toto upevnění provésti pomocí vakua, nebo prstence, resp. plovoucího prstence ve vodorovném směru, který zvenku dolehne na rotačně symetrickou část baňky 2 a přitlačí ji na pracovní stůl.
Podstatnou částí vynálezu je opracování skleněných seřizovačích výstupků 3, vylisovaných v oblasti dotykových ploch s vychylovací cívkou. Podle vlastností vychylovací cívky, mohou být seřizovači plochy 3', které se mají opracovat na vylisovaných skleněných seřizovačích výstupcích 7· částí kuželového pláště, jehož osa je totožná s osou, procházející body a, b, nebo jsou upraveny rovné plochy, které jsou rovnoběžné s tangenciálním směrem v nepatrné vzdálenosti od vnějšího pláště baňky 2·
Jako účelné se prokázalo, zhotovit seřizovači plochy 3~ frézováním vysokoobrátkových, resp. vysokoobrátkovým diamantovým frézovacím nástrojem. V prvním případě se nechá baňka 2 rotovat kolem svislé osy, procházející bodem L přičemž frézovací nástroj automaticky ofrézuje seřizovači výstupky 2 tak, že bod a rovněž leží v ose stroje, to znamená, Že takto vznikající osa a, b v rámci přesného směrování baňky 2 je kolmá к pájecí hraně j6. Ve druhém případě je postaráno například poháněným podélným stolem o to, že otáčející se frézovací nástroj je veden tangenciálně kolem opracovávaných seřizovačích výstupků 3_· Tímto způsobem vznikají rovné seřizovači plochy 3_£·
Před frézováním seřizovačích výstupků 2 se baňka 2 s vylisovanými seřizovacími výstupky 2 natočí do úhlové polohy potřebné pro obrábění. Tímto způsobem se může téměř libovolné množství plošek brousit na určitém definovaném obvodu.
Při stejném seřízení a upnutí, to znamená ve stejném upevnění může tato frézovací jednotka opracovat požadovaným způsobem další výstupky 4, které se u baněk 2 Pro barevnou televizi nacházejí v oblasti pájecí hrany 6.

Claims (4)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Baňka pro obrazovku, zejména pro barevnou obrazovku, na jejímž válcovém hrdlu je uložena vychylovací cívka pro vytváření elektronového svazku, s rovinnou plochou pájecí hrany pro stínítko, tvořící okraj baňky a s nejméně třemi seřizovacími výstupky, uspořádanými v přechodové oblasti z baňky ve válcové hrdlo se vzájemnými rozestupy po obvodu, s opracovanými seřizovacími plochami pro vychylovací cívku, vyznačující se tím, že každá seřizovači plocha (3Ί každého seřizovacího výstupku (3) má v první referenční rovině (A-A) procházející rovnoběžně s rovinnou plochou (7) pájecí hrany (6), určen bod (Рд), který leží na kružnici se středem (a) v první referenční rovině (A-A) a válcové hrdlo (2) baňky (1) má druhé referenční rovině (B-B), procházející válcovým hrdlem (2) a rovnoběžné s rovinnou plochou (7) pájecí hrany (6), určeny nejméně tři body (P) navzájem přesazené ve směru po obvodu, které leží na kružnici se středem (b) ve druhé referenční rovině (B-B), přičemž osa baňky (1) procházející oběma středy (a, b) je kolmá к rovinné ploše (7) pájecí hrany (6).
2. Baňka podle bodu 1, vyznačující se tím, že v oblasti pájecí hrany (6) jsou uspořádány výstupky (4), které mají plochy (5) orientované vzhledem к ose baňky (1).
3. Baňka podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že alespoň jedna seřizovači plocha (3') je opatřena prohloubením pro orientaci nasazované vychylovací cívky.
4. Způsob výroby baňky podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že baňka (1) se již s opracovanou rovinnou plochou (7) pájecí hrany (6) usadí na otočný pracovní stůl, přičemž osa otáčení tohoto stolu prochází středem (b) válcového hrdla (3), načež se seřizovači výstupky (3, 4) opracují při současném vytváření seřizovačích ploch (3’, 5).
CS798655A 1978-12-22 1979-12-11 Flask for cathode-ray tube and method of its production CS256361B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782855472 DE2855472C2 (de) 1978-12-22 1978-12-22 Verfahren zur Herstellung eines Trichters für eine Kathodenstrahlröhre

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS865579A2 CS865579A2 (en) 1987-09-17
CS256361B2 true CS256361B2 (en) 1988-04-15

Family

ID=6057984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS798655A CS256361B2 (en) 1978-12-22 1979-12-11 Flask for cathode-ray tube and method of its production

Country Status (11)

Country Link
JP (1) JPS55102161A (cs)
BE (1) BE880784A (cs)
BR (1) BR7908379A (cs)
CS (1) CS256361B2 (cs)
DD (1) DD148125A1 (cs)
DE (1) DE2855472C2 (cs)
FR (1) FR2445016A1 (cs)
GB (1) GB2051467B (cs)
NL (1) NL7909155A (cs)
PL (1) PL220562A1 (cs)
RO (1) RO76834A (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4443241A1 (de) * 1994-11-24 1996-05-30 Witeg Wissenschaftlich Tech Ge Verfahren und Vorrichtung zum Evakuieren und Verschließen von Bildwiedergaberöhren

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB572813A (en) * 1943-05-29 1945-10-24 Ferranti Ltd Improvements relating to the mounting of members within and without an electric discharge tube in desired mutual spatial relationship
US3381347A (en) * 1964-09-03 1968-05-07 Motorola Inc Cathode ray tube manufacture
NL135015C (cs) * 1964-10-28
US3361403A (en) * 1966-03-09 1968-01-02 Motorola Inc Cathode ray tube yoke mounting device
JPS523551B1 (cs) * 1970-10-30 1977-01-28
DE2626114A1 (de) * 1976-06-10 1977-12-22 Standard Elektrik Lorenz Ag Anordnung zum befestigen des ablenksystems am kolben einer farbbildroehre

Also Published As

Publication number Publication date
DD148125A1 (de) 1981-05-06
NL7909155A (nl) 1980-06-24
BE880784A (fr) 1980-04-16
GB2051467B (en) 1983-01-19
BR7908379A (pt) 1980-09-09
DE2855472C2 (de) 1984-06-20
GB2051467A (en) 1981-01-14
PL220562A1 (cs) 1980-11-03
CS865579A2 (en) 1987-09-17
DE2855472A1 (de) 1980-06-26
FR2445016B1 (cs) 1983-07-08
RO76834A (ro) 1981-05-30
FR2445016A1 (fr) 1980-07-18
JPS55102161A (en) 1980-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5951375A (en) Support for optical lenses and method for polishing lenses
US3130633A (en) Apparatus for fixing a point on the surface of a workpiece
US4352973A (en) Machine for simultaneously turning and laser engraving printing cylinders
US2249121A (en) Apparatus for setting machine tools
JPS6362250A (ja) ウエハ支持プレ−ト
CS256361B2 (en) Flask for cathode-ray tube and method of its production
JPH06289264A (ja) 半導体レーザ装置の光軸調整機構
US5784773A (en) Apparatus for setting cutting tool
CA1318500C (en) External system for locating the geometric center of an internal lens element
KR100454184B1 (ko) 선회가능한 스핀들 유니트를 갖춘 nc 공작기계
JPS6319282B2 (cs)
GB2077639A (en) Machining of the internal surface of a conical radome
US4335492A (en) Method of aligning a color tube cone and apparatus for carrying out the method
KR0159268B1 (ko) 원통형 금형 연삭장치
KR20200040124A (ko) 샤프트 가공 장치
GB2084493A (en) Method and apparatus for blocking lenses during grinding and polishing operations
JPS6213822B2 (cs)
GB2185917A (en) Copying unit for shaping a lens
JP3804177B2 (ja) 陰極線管用ファンネルガラスの研磨方法及び装置
TWM653561U (zh) 刀把定位裝置及工具機
Richter High-speed oscillation free lapping and polishing process for optical lenses
EP0118293A3 (en) Deflector adjustments for a glassware forming machine
KR100274900B1 (ko) 노광렌즈의 가공방법
CN116237784A (zh) 一种接收器制造夹具及其使用方法
JPS62199281A (ja) レ−ザ加工機のレンズ保持装置