CS253710B2 - Insecticide and nematocide - Google Patents

Insecticide and nematocide Download PDF

Info

Publication number
CS253710B2
CS253710B2 CS837945A CS794583A CS253710B2 CS 253710 B2 CS253710 B2 CS 253710B2 CS 837945 A CS837945 A CS 837945A CS 794583 A CS794583 A CS 794583A CS 253710 B2 CS253710 B2 CS 253710B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
parts
acid
carbofuran
carbonate
Prior art date
Application number
CS837945A
Other languages
English (en)
Other versions
CS794583A2 (en
Inventor
Sandor Angyan
Viktoria Peterdi
Istvan Racz
Jozsef Sos
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Publication of CS794583A2 publication Critical patent/CS794583A2/cs
Publication of CS253710B2 publication Critical patent/CS253710B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • A01N59/04Carbon disulfide; Carbon monoxide; Carbon dioxide
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • A01N59/06Aluminium; Calcium; Magnesium; Compounds thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Soft Magnetic Materials (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Tento vynález se týká nového prostředku se silným účinkem proti hlísticím (nem^toc^ů^m) a půdnímu hmyzu a způsobu jejich potlačování. Prostředek podle vynálezu se používá podle navržené metody samotný nebo ve směsi s prostředky protá infekci půdy ve formě formulací a/nebo z nich připravených forem k poožžtí.
Je známo, že se jako peesicid prod hlísticím a škodlivému hmyzu rostlinných kultur žijicm^u v půdě mohou používat takzvané obecné nehod totální prostředky protni infekci půdy (fumiganty) nebo intetticiiní a insekticídně nemmaocidní prostředky.
U známých prostředků má obecný nehod totální prostředek proti infekci půdy (ι^^υΊΟ^mid, suufid uhličitý, aithylisckyalát - Di-trtptx-1,3-dichlorpcoptn + 1,2-dichlcrpcoprn Shhd DD - tetrrhdyrc-3,5-dimethhl-l,3,5-0irdirzin-2--thicl - Dazommt, Basimid) největší biologickou účinnost.
Vedle širokého spektra účinku a vysoké biologické aktivity mají však známé fumiganty nevýhody, čímž je jejích pcoužií omezeno. Pcoužtí takových prostředků se však v praxi OBmenje na skleníky, jakož i stromové školky a školky révy vinné.
^Ιβί^^ί a v půdě žijící škůddi, jako nappiklad larvy Heterodera, Me^^dogy^, Xyphanoma, Longidorus, Agroites sp. a MeeololOha sp. škodí rovněž na volném pod a na velkých plochách osázených zemměděskými kulturními a zahradními rostlinami (vinná réva, ovoce, zelenina a okrasné rostliny).
škůdci mohou být potlačování insekticidními nebo insekticidně ntmmrocidlCmi deriváty esteru kyseliny fosforečné nebo karbamátu. Tyto účinné látky se použžvéaí ve formě granulátu (G, emuugovatelného tekutého potSPiku (EG, vodné suspenze (FW), srnmččtelného prášku (WP), s výhodou ve formě granulátu (G.
Známé prostředky s tímto účinkem jsou:
1. Chinofur 10 G
2. Furadan 10 G
3. Furadah 4 F
4. Vydáte 10 G
5. Temik 15 G
6. Thimet 10 G
7. Mocap 10 G
8. Counter 15 G
9. Nernanur 15 G
10. Basudin
11. Ekalux (2,3-dihydro-2,2-diaethy1-7-OelZcfuraly1-N-aethylkarOaaát, Carhofuran) (Carbofuran) (Carhofuran) (S-rnmehyy-lN ,N'-diatOhyl-N-aethylkrrOraocУocχyl-thCooxraidčt, Oxarnml) (2-aethyУ-2-aethylthCopcopCnradthhyd-0~atthylraočaacylcxia, AldecarO) (0,O-dίethhУ-S-eehhУthicaethhУ-fosforoCithicčt, Forat) (0-ethyl-S,S-diprocpУf|tstoroCithicčt, Etoprop) (S-l, lidiatOhyltthyllhtoaethhУ-0, O-dieehyУfcsforočiίthicčt, Terbufos) (tthyl-4-aethylt0ioca-totylitcprcpylfctfcrraidát, Fenarninfos) (0,0-ditthyl-0-2-iscρrcpyl-6-aetthУppyiaidinl44yУ-fctfcrcthicčt, Diazinon) · * (0,0-diethyl-0-chilOtxryУ-2-ylfctfcrcthicčt, QužnaУphot).
Boj pomocí známých insekticidně nemmaocidních grandi se provádí vnášením granud do půdy před vysetím nebo současně s ním.
Grandát uvolňuje účinnou látku desorbcí, čímž se vytváří jedovatá zóna, která obsahuje letáH ϋο^νί účinné látky pro škůdce. Sartící účinek se u takzvaných kontaktních účinných látek, jako je nappiklad Diazino! vyvolává bezprostředním dotykem účinné látky.
Systemické účinné látky projevši svůj účinek jednak kontaktním stykem (dermální jed) a jednak po příjmu kořeny a po podání škůdci jako žaludeční jed. Něěteré účinné látky, jako nappiklad Forát a Etoprop aají vedle svého tytOeaického účinku také účinek jako plyn V tomto případě působí svým toxickým účinkem prod půdnímu hmyzu v plynné fázi.
Nejjdleeitější fumiganty a insekticidně lemmaocidní granuláty mají tyto hodnoty tense par (Ppedcide Manuma, 1981):
Fumiganty: sulfid uhličitý 47 601 Pa/25,0 °c
ethylenbromid 1 466 Pa/25,0 °c
1,2-dichlorpropan 27 933 Pa/19,0 °c
Shell DD 4 666 Pa/20,0 °c
methylisokyanát 2 759 Pa/20,0 °c
Insekticidně nematocidní granuláty:
Carbofuran 2,66x10 3 Pa/33,C i °c
Oxamyl 30,7xl0~3 Pa/25 , o °c
Diazinon 18,7xl0_3 Pa/20 , 0 °c
Etoprop 46,7xl03 Pa/26 ,0 °c
Forat 112,0xl0~3 Pa/20 ,0 °c
Hodnoty tense par účinné látky insekticidně nematocidních granulátů jsou o 6 až 9 řádů menší než tyto hodnoty u fumigátů. Z insekticidně nematocidních granulátů vykazuje Carbofuran nejmenší a Forat největší hodnotu tense par. Účinnost Foratu, který má relativně vysokou hodnotu tense, není proto tak moc závislá na náhodných setkáních účinné látky a škůdců.
Aktivita kontaktních a systemických insekticidů je silně ovlivněna fyzikálně chemickými vlastnostmi půdy, desorbčními vlastnostmi účinné látky a přísad, jakož i sestavou škůdců v půdě a jejich vývojovým stadiem (vajíčko, larva, kukla a vyvinuté individuum) a jejich biologickou fází (klidová fáze, anabióza).
Použití na jaře ošetřením volné plochy povrchu nebo takzvaným ošetřením v řadách je zvláště úspěšné v'důsledku
- značného účinku na rostliny,
- aktivní a tak sensibilní životní fáze škůdců a
- rozdělení škůdců a jedovaté zóny nebo jedovatých pruhů (ošetřování v řadách) ve stejné hloubce půdy.
S ohledem na vyhledávání zdroje potravy mají látky uvolňované během života kořeny (jako například oxid uhličitý, organické kyseliny a aminokyseliny) silný účinek na půdní hmyz.
Silný účinek oxidu uhličitého se pociťuje u řady škůdců (hlísticových a půdních škůdců), čímž se zamezuje směru jejich pohybu.
Metoda vábení pšenicí podle Manningera (Bognár-Huzián: Novényvédelmi állattan, Mezógazdasági*Kiadó, Budapešť, 1974 a Benedek-Surján-Fésus: Novényvédelmi elórejelzés, Mezógazdasági Kiadó, Budapešť, 1974) spočívá na silném působení oxidu uhličitého, který se dodává kořínky klíčící pšenice a s jejich pomocí se stanoví drátovci a ponravya mohou se zjistit nebezpečná místa působení škůdce.
Balachowsky popisuje (Entomologie appliquée, Paříž, Masson et Cie, 1963), že larvy lalokonosce vejčitého (Otiorrhynchus ovatus) vnímají dodávání oxidu uhličitého kořeny ve vzdálenosti 10 cm a larvy vyhledávají kořeny pomocí vzniklé změny koncentrace oxidu uhličitého.
Autoři tohoto, vynálezu objevili, že účinnost prostředku proti hlíštičím a půdnímu hmyzu se může zřetelně zvýšit chemotaktickým zdrojem podráždění, které ovlivní směr pohybu při hledání potravy.
Zvýšení účinku je zvláště výhodné v případech, kdy se proti hlísticím a půdnímu hmyzu používá účinné látky s malou hodnotou tense par, jako má Carbofuran a Oxarayl. To však také umožňuje, aby se bojovalo s některými hlísticemi pouze se zdrojem podráždění, také bez nematocidní účinné látky, ježto larvy se udrží při životě bez potravy (hostitelské rostliny) pouze krátký čas.
Předmětem přihlášky je granulát proti hlísticím a půdnímu hmyzu, obsahující až 50 % hmotnostních insekticidně nematocidní účinné látky, vyznačený tím, že dále obsahuje 0,1 až 20 % hmotnostních, s výhodou 5 až 10 % hmotnostních, směsi hydrogenuhličitanu kovu obecného vzorce I
MHCO3 (I) a/nebo uhličitanu kovu obecného vzorce II (M)nCO3 (II) , kde M znamená jednomocný nebo dvojmocný ion kovu nebo amonný zbytek a n znamená 1 nebo 2, a organické kyseliny, kde poměr hydrogenuhličitanu a/nebo uhličitanu a kyseliny je mezi 1:10 a 10:1, s výhodou mezi 1:3 a 3:1.
Jako insekticidně nematocidně účinnou látku obsahuje alespoň jednu vybranou ze skupiny zahrnující 2,3-dihydro-2,2-dimethyl-7-benzofuranyl-N-methylkarbamát, 0,0-diethyl-0-chinoxalyl-2-ylfosforothioát, 0-ethyl-S,S-dipropylfosforodithioát, S-methyl-N',N'-dimethyl-N-methylkarbamoyloxy-l-thiooxamidát, 0,O-diethyl-S-ethylthiomethylfosforodithioát, 2-methyl-2-methylthiopropionaldehyd-O-methylkarbamoyloxim, ethyl-4-methylthio-m-tólyl-isopropylfosforamidát, S-l,l-dimethylthiomethyl-0,0-diethylfosforodithioát, 0,0-diethyl-0-2-isopropyl-6-methylpyrimidin-4-ylfosforothioát.
Jako příklad hydrogenuhličitanu se může uvést hydrogenuhličitan sodný, draselný a amonný, s výhodou hydrogenuhličitan draselný. Jako uhličitan se s výhodou používá uhličitan draselný.
Jako organické kyseliny se mohou použít kyseliny, které mají rovnovážnou disociační
-5 -2 konstantu mezi 10 a 10 , například kyseliny citrónová, vinná, oxalová, askorbová, jantarová, máselná, maleinová, salicylová, s výhodou kyselina citrónová a kyselina jantarová.
Získané soli jsou lehce použitelné díky jejich dobré rozpustnosti ve vodě.
Prostředek dále obsahuje pevné organické nebo anorganické nosiče a popřípadě jiné pomocné látky, jako hydrofobizované kyseliny křemičité, hlinitokřemiČitan sodný, kopolymer polyvinylpyrrolidonu s polyvinylacetátem, stearát hořečnatý a živočišné, minerální nebo rostlinné oleje. Jako olej se s výhodou používá olej slunečnicový.
Prostředek podle vynálezu se vyrábí tím způsobem, že sě nejprve homogenizuje předsměs organické kyseliny (jako kyseliny citrónové) a hydrogenuhličitanu (jako hydrogenuhličitanu draselného) a/nebo uhličitanu (jako uhličitanu draselného) v obvyklém mísícím zařízení, a nanese na organické nebo anorganické nosiče, s výhodou na organické rostlinné nebo syntetické* nosiče, popřípadě vedle jiných pomocných látek.
Jako anorganické nosiče se především používají křemenný písek, rozsivková zemina a vápenná mouka, jako organické nosiče Fugrant (německý spis DOS č. 36 55 398: nosič z hydroly-1 zovaných zemědělských odpadů) a rostlinné melivo, jako insekticidně nematocidní účinná látka se používá jedna z účinných látek jmenovaných na straně 2 nebo jako syntetické přípravky, například Chinofur 5 a 10 G, Wydate 10 G, Temik 10 G a Nemacur.
Směs obsahuje s výhodou také hydrofobní kcmmpnoeny, jako nappíklad koloidní kyselinu
křemičitou, hydrofobizovaný hlinito křemičitan sodný, jako je HDK H 15, HDK H 20, KDK H 30
HDK H 2 000 a HDK H 2 F Firmy Wacker a Aeeoosl R 972 firmy Degussa. Výhodný je Aeeoošl
R 972
Prostředek podle vynálezu může dále obsahovat hydrofobní pomocné látky. Jako známé látky a látky umožňujcí ulpívání jako' po^Yiny^l-kdol, polyvinylacetát, polyvinylpyrrolidoi, karbcxymiZhll<lcZulózu, ^e^áZ hořečnatý, cukr, ž^lOti^r^u a přírodní prysky* řice. TyZo látky ummoňňží stabUtu prostředku pří skladování, protože oxid uHičitý se netvoří z organické kyseliny a lydroggzoUličittou nebo vzniká jen v nepatrném.mroožtví a teprve v půdě se postupně uvolňuje působením obsahu vody z půdy.
Tak
Ryydost desorbce se může podle požadavků zabezzeečt změnou poměru složek v přípravku. se může d)ocii.t nemmtoccdní granulát s.rozdínným trváním účinku.
Náš poznatek, podle kterého
1) granuuát, který uvolňuje z lydrogenižliČitaiž a/nebo žhličitaiž a z ·organické kyseliny oxid uHičitý má biologickou účinnost (atraktivní účinek), .
2) nemmatoidní účinek se dosahuje stimulací uvolňování oxidu uhličitého kořeny,
3) účinnost insekticidnj oemmaocidního prostředku, zvláště granulátu se zvýší sinným účinkem oxidu žhllčitélo,
4) mnočísví použitého prostředku na povrchu plochy půdy nastat pokles účionooti, , je vypočteno tak, aby nemohl byl pookázán laboratorními pokusy a pokusy v malém a velkém oozsahu.
K výoobě pokusných prostředků se vooí složky podle dále uvedených požadavků:
- mrιoCíSví nemá škoddivě ovlivnit fyzikálně chemické vltstiooSi půdy,
- nesmí době,
- látky kům,
- mohou
- pcou^í může probíhat obvyklým způsobem a
- má být také· vhodné s ohledem na toxicitu pro lidi.
být na újmu fyziooogikkým poocesům, klíčení a vzzji-tí rostlin a takt v pozdější vznikkjící během tvorby oxidu ma-jí odpovídat svrchu uvedeným požadavse kommbnovat s insekticidy a nemmaocidy a současně se mohou použít,
Vynález je blíže objasněn následuůícími příklady, které však tento vynález neommzuží.
íkl a d 1
4,84 dílů hmoCnootnícl kyseliny citrónové a 0,04 dílu hmmOnoctníhc AcioosIu R 972 se důkladně promíchá v hcmc>oenizačoím zařízení s pomalou rychlostí míchání a přidá 14,64 dílů hmoCnoctních lydroggzoUličittou draselného.
Tato předsměs se hommogzizuiz za sucha s 17-4,6 díly hmmCnoctními granulátu (Fug^nu) otočném bubnu. 6 dílů hmoCnoctních fimιιctvcrné látky, ^polymeru polyvioylpyrrcldCoou polyvinytacztáZem (Luviskalu VA 64) se rozpautí ve 40 dílech hmoOnoctních dichoormethanu rozstříká na .hornooenní granuuát.
Po vysušení se získá 200,12 dílů hmmCnoctních granulátu o velikosti zrna 0,2 až 1,0 mm.
Příklad 2
Postupuje se obdobně jako v příkladě 1, avšak místo Fugranu se použije 174,6 dílů hmotnostních Chinofuru 10 G. Získá se 200,12 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 20,0 dílů hmotnostních Carbofuranu (Chinofur 10 G : 10 % hmotnostních Carbofuranu na Fugranu jako nosiči).
Příklad 3
4,84 díly hmotnostní kyseliny citrónové a 0,03 dílu hmotnostního Aerosilu R 972 se smíchá a homogenizuje se směsí 14,64 dílů hmotnostních hydrogenuhličitanu draselného a 0,03 dílu hmotnostního Aerosilu R 972. Tato předsměs se homogenizuje za sucha v mísícím bubnu se 149 díly hmotnostními granulátu (Fugranu).
Na tento granulát se nastříká roztok 10 dílů hmotnostních Carbofuranu v 22 dílech hmotnostních dimethylformamidu (DMF). Získá se tak 200,54 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 10 dílů hmotnostních Carbofuranu.
Analogicky jako v příkladě 3 se vyrobí prostředky o složení uvedeném v příkladech až 10.
Příklad 4
Kyselina vinná
HydrogenuhliČitan draselný
Aerosil R 972
Carbofuran
DMF
Fugran
Příklad 5
Kyselina vinná
HydrogenuhliČitan draselný Aerosil R 972
Luviskal VA 64
Fugran
Příklad 6
Kyselina vinná HydrogenuhliČitan draselný Aerosil R 972
Luviskal VA 64
Carbofuran
Fugran
Příklad 7
Kyselina citrónová
HydrogenuhliČitan sodný Aerosil R 972
Quinalphos
Fugran
4,84 hmotnostních dílů
14,64 hmotnostních dílů
0,04 hmotnostních dílů
10,00 hmotnostních dílů
22,00 hmotnostních dílů
149,00 hmotnostních dílů
4,84 hmotnostních dílů 14,64 hmotnostních dílů
0,04 hmotnostních dílů
6,00 hmotnostních dílů 174,60 hmotnostních dílů
4,84 hmotnostních dílů
14,64 hmotnostních dílů
0,04 hmotnostních dílů
6,00 hmotnostních dílů
20,90 hmotnostních dílů 153,70 hmotnostních dílů
4,84 hmotnostních dílů
14,64 hmotnostních dílů
0,06 hmotnostních dílů
10,30 hmotnostních dílů 171,00 hmotnostních dílů
Příklad 8
Kyseeioa vinná HyУdOtgenUliiitan draseTný Ace^šl R 972 Quinalphos Fugrau 4,84 hmoonootních dílů 14,64 lmoSnc>stních dílů 0,06 ^ο^ο^οΙοΙ dílů 10,30 Ι^^π^^ΙοΙ dílu 171,00 hmoSnostní'ch dílů
Příklad 9
Kalina citrónová 4,84 hmoOtostních dílů
HySdoogenUličitan sodný 14,04 hlooSnostních dílů
Ae^o^l R 972 0,06 Ιτ^^^^ΙοΙ dílů
Profos (Ettprtp) 20,60 hlootnottních dílů
Fugrau 171,00 ^^oor^c^£Ítrních dílů
Příklad 10
KysUua vinná 4,81 hmoonootuích dílů
HySdOogenUličitao draselný 14,04 Ιο^ο^^ΙοΙ dílů
Ae^o^l R 972 0,06 ^ο^ο^οιοΙ dílů
Profors (Ettprtp) 20,60 hmoonootních dílů
Fugrau 171,00 hmoOnostních dílů
Příklad 11
Na křemenný písek se nanese směs 0,52 dílů hmotnostních parafinového oleje a 0,13 dílu hmotnostního Tritonu X-45. Napřed smočený křemenný písek se htmoteeózuje s homogenní směsí 2,7 dílů hmoOnottoích kyseliny citrónové, 3,63 dílů hmotnostních hydrogenoUličitaou draselného a 0,015 dílu ^^oor^ootního Aec^^i.lu R 972 v otáčecím bubnu. Homotenní granulát se pokryje roztokem 0,91 dílu hmoSnostoíht stearátu hořečoatého a 4,09 dílu hmoOnostoíht parafinového oleje v 10 dílech hmoOnostních dichloroethanu. Po usušení se granulát pokryje roztokem 3,0 dílů hloosnostních Luviskolu VA 64 v 10,5 dílech hmoSnostních dichlormethanu a dichlormethan se odpaaí. Dootane se tak 49,99 dílů hmoOnostoích granulátu.
Příklad 12
2,7 dílů hmoSnostních kyseliny citrónové a 0,015 dílu hmoSnottoího Aerooilu R 972 se míchá v htmotgrizačoím zařízení s pomalým během. Poté se přidá 3,6 3 dílů h^oonoot:i^:ích hydroggíinuilčitanu draselného. Tato předsměs se homoge^^je za sucha v otočném bubnu s 42,2 díly hmoOnottními granulátu Temiku 10 G. Granulát se pokryje roztokem 1,5 dílu hmc)tnasíního Luviskolu VA 64 v 10 dílech Ιο^ο^^ΙοΙ dichltroethaou. Po usušení se získá 50,0 dílu ^ο^ο^οΙοΙ hmoOnostoě 8,4 % Aldicarbového granulátu.
PPíklad 13
2,7 dílů hmoonootních kyseliny citrónové a 0,015 dílu lmotnostníht Aerosill R 972 se míchá v ho^c^oee^Uzačuím zařízení s pomalým během. Poté se přidá 3,63 dílů Ιο^ο^^^Ι ' lydroggeolličitanu draselného. Tato předsměs se htInooeeUzuje za sucha v otočném bubnu s 42,2 díly hmotnottními granulátu Nemocuru 10 G. Granuuát sr·askryjr roztokem 1,5 dílu hmotnostoího Luviskolu VA 64 v 10 dílech hInottostních dichloroethanu. Po usušení se získá 50,0 dílů. hInoOnostních hmoonostně 8,4 % Fruam.ahosového granulátu.
PPíklad 14
2,7 dílů hootnostních kyseliny citrónové a 0,015 dílu hooSnostoího Aerosilu R 972 se míchá v htmotennzačním zařízení s pomalým během. Poté se přidá 3,63 dílů hmotnostních hydrogenuhličitanu draselného. Tato přesměs se homogenizuje za sucha v otočném bubnu s 42,2 díly hmotnostními granulátu Vydáte 10 G. Granulát se pokryje roztokem 1,5 dílu hmotnostního Luviskolu VA 64 v 10 dílech hmotnostních dichlormethanu. Po usušení se získá 50,045 dílů hmotnostních hmotnostně 8,4 % Oxamylového granulátu.
Příklad 15
Kontaktní toxicita jednotlivých složek v prostředku podle vynálezu se stanoví na Chenorabditis elegans a Meloidogyne incognita.
Uvedené množství zkoušených látek a směsí se přidá к agaru testovaných živočichů (pokusy až 7) . Testovaní živočichové byly infikované larvy Chenorabditis elegans a Meloidogyne incognita, které byly získány z vajíček chvostnatých červů (Eierbuschel) a z každého druhu se použije vždy 25 kusů na misku (Petriho misku). Hodnocení se provádí za 24 hodiny po vnesení testovaných živočichů na misku tím, že se stanoví podíl uhynulých.
Výsledkem je určení počtu uhynulých živočichů uvedené v procentech, která se vztahují к počtu pokusných živočichů a uvádí se v tabulce I. Pokus se čtyřikrát opakoval.
Poměrné množství jednotlivých složek je uvedeno v % hmotnostních:
1. Carbofuran : kyselina vinná
2. Carbofuran : kyselina citrónová
3. Carbofuran hydrogenuhličitan draselný
4. Carbofuran : kyselina vinná : hydro-
2,06:1
4,13:1
1,38:1
2,06:1:3 uhličitan draselný
5. Carbofuran : kyselina citrónová : hy- 4,13:1:3 drogenuhličitan draselný
6. Kyselina vinná : hydrogenuhličitan 1:3 draselný
7. Kyselina citrónová : hydrogenuhli- 1:3 čitan draselný
Tabulka I
Účinná látka Qug/ml) Úmrtnost (%)
CHENORABDITIS E. MELOIDOGYNES
1 10 100 1 000 1 10 100 1 000
1. Carbofuran 5,0 7,5 95,0 100,0 0 10 27,5 85,0
2. Fugran 2,5 2,5 0,0 0,0 2,8 0,0 0,0 0,0
3. Kyselina vinná 2,5 1,0 0,0 0,0 0,0 2,5 2,5 0,0
4. Kyselina citrónová 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 2,8 0,0 0,0
5. KHCO3 0,0 5,0 0,0 0,0 0,0 2,5 0,0 0,0
6. Carbofuran + kyselina vinná 0,0 5,0 23,0 100,0 2,7 2,5 2,5 27,5
7. Carbofuran + kyselina citrónová 0,0 12,5 50,0 100,0 0,0 2,8 10,5 35,0
8. Carbofuran + KHCO3 5,0 7/5 20,0 100,0 0,0 2,6 15,0 30,0
9. Kyselina vinná + khco3 2,5 2,5 0,0 5,0 0,0 0,0 0,0 0,fr -
pokračování tabulky 1
Účinná látka (ug/ml) Úmrtnost (%)
CHENOFRADITIS E. MELOIDOGYNES
1 10 100 1 000 1 10 100 1 000
10. KyscH-na ^Ггопс^ + KHCO3 0,0 0,0 2,5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
11. Carbofuran : kyselina citrónová + KHCO^ 0,0 2,5 25,0 0,0 0,0 4,0 0,0 38,5
12. Caabofuran + kyselčna vinná + KHCO^ 2,5 5,0 10,0 100,0 0,0 0,0 10,0 27,5
13. Konnrolní stanovení 5,0 0,0
Cílem pokusu je stanovení biologické účinnosti jednotlivých látek jako takových a v kommbnaci (bez a t Carbofuranem) v konceenraci 1, 10, 100 a 1 000 ppm. Údaje pokusů v v Peeriho miskách ukazzjí kontaktní toxicitu pokusných látek. Údaje z pokusů 1 až 5 zřetelně ukazzjí, že složky (Fzgran jako nosič, kyselina vinná, kyselina citrónová a hydrogglnhličitαn draselný) jako takové jako kontaktní jed nejsou účinné. Kornmbnace 2 a 3 nemá v uvedených konceetracích vyšší účinnost (kontaktní toxicitu) než čistá účinná látka (Ccaboouran).
Příklad 16
Účinek prooi Meloidogyne incognita
Účinek se stanoví v nádobě o průměru 12 cm naplněné půdou, která je silně itfitovánz Meloidogyne ltco^r^tta. Grannuát se aplikuje na celé ploše povrchu půdy do hloubky 4 cm. Jako testované rostliny se po^žj! rajčata odrůdy Kecskemét se sinnou lodyhou. Odnože se pěstou! ve steTinním o^c^oí až do 9 týdnů.
Meloidogynová infekce nebyla zaznemanána před prvním ošetřením. RosHny se pěss-zuí 6 týdnů za teploty 22 až 24 OC až do úplného vyvinuuí první generace Meloidogyne itctggtta. Potom se půda od kořenů smyje a .stanoví se počet znetvoření. Účinnost ošetření se vypočte na základě Abbotovy rovnice. Pozorování se provádí s prosteedkem podle příkaadu 1.
Abbotova rovnice:
úmrtnost ošetřených kontrolních zvířat v % Λν . . ,лл z úmrtnc^si neošetřltých zvířat v %
ÚÚinnost = 100 x --------------------------2--------------------------100 - úmrtnost ^ošetřených kontrtltích zvířat
Výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
Tabulka II
Účinná látka Dávka kg/ha Zasetá rajčata Zasázená rajčata
Průměrný počet znetvoření na rostlinu % účinku Průměrný počet znetvoření na rostlnnu % účinku
Ošetřeno 10 dní před vysetím a vysázením
1. Kysseina citrónová + khco3 granulát 20 6,1 27,4 6,0 52,0
2. Kysseina citrónová + khco3 granulát 40 0,4 95,2 2,0 84,0
3. Chinufur 10 G (10 % hmmt. Carbofuranu) 20 1,6 80,95 3,5 72,0
4. Chinufur 10 G (10 % hmmt. Carbofuranu) 40 0,9 89,3 2,0 84,0
5. Kootrolní stanovení - - 8,4 - 12,5 -
Současné ošetření
1. Kysseina citrónová + ♦KHCO3 granulát 20 1,7 94,4 7,5 66,3
2. Kysseina citrónová + ÝKHCO3 granulát 40 4,1 86,4 5,25 76,4
3. Chinufur 10 G (10 % hmmo. Carbofuranu) 20 7,8 74,4 6,5 70,8
4. Chinufur 10 G (10 % hmmt. Carbofuranu) 40 0,2 99,9 3,0 86,5
5. Kootrolní stanovení - 30,1 - 22,3 -
Příklad 17
Test pěstování v 'kořenáčích
Kořenáče pro pěstování o průměru 12 cm se naplní půdou a přidá se vždy 100 larev drátovce Melcidogyne incognňtu ve druhém stadiu (invasionn-larvy). Před vysázením rostlin rajčete odrůdy Kecskeméti jubieuum se půda ošeeří pokusnými granulemi v hloubce kořenů. Třicet dnů po vysázení se testované rostliny vyjmou a kořeny zbaví hlíny. Potom se stanoví počet znetvoření o průměru 3 až 5 mm. Účinnost v porovnání s neošetřenou kontrolní skupinou se vypočítá podle Abbotovy rovnice.
Pokus se provádí Čtyřikrát tedy průměrnými údaji asi ze 40 vždy s měření 10 rostlinami^. Výsledky uvedené v tabulce III jsou
T a b u 1 к а III
Účinná látka Dávka kg/ha Průměrný počet znetvo- ření na rostlinu Účinek (%)
1. . Chinufur 10 G 30 1,75 8,94
2. Prostředek podle příkladu 1 30 3,25 70,5
3. Chinufur 20 G + KHCO3 + kyselina citrónová podle příkladu 2 30 0,00 100,0
4. 5 % Carbofuran + KHCO^ + kyselina citrónová podle příkladu 3 30 0,50 95,46
5. 5 % Carbofuran + KHCO^ + kyselina vinná podle příkladu 4 30 0,00 100,0
6. Kontrolní stanovení - 11,0 -
V těchto pokusech se testuje účinnost prostředku s Carbofuranem a bez něho. Půda, která se ošetří s granulátem, umožňuje vytvoření
- zdroje podráždění vytvářeného body a
- koncentračního gradientu.
Výsledky ukazují, že granulát bez Carbofuranu má významnou účinnost stejně jak při současném použití se satbou, tak také při ošetření půdy 10 dní před vysetím (předchozí ošetření). Účinnost prostředku s Carbofuranem je rovněž významná pro porovnání s formulací 10 G, zvláště vysoký vzrůst účinnosti se však dá docílit s prostředky podle vynálezu, které sestávají z kombinace formulací 5 G.
Příklad 18
Účinek proti Heterodera sachti
Do černozemě s obsahem organických látek 2,4 % se zasadí cukrová řepa odrůdy Monopoli N1 do hloubky 4 cm v počtu sazenic 95 000 na hektar. Ošetření se provádí současně se zasazením strojem Ran Exactra, který je vybaven s vpředu připevněným zařízením ve tvaru pro řádkování. Průměrný počet cyst Heterodera sachti je 12,3 cyst na 100 g půdy.
Během pokusů se měří tyto údaje:
- index infekce Heterodera sachti a účinnost ošetření,
- infekci rostlin po 105 dnech,
- počet cyst v půdě po 105 dnech.
Údaje jsou uvedeny v tabulce IV.
Tabulka IV
Účinek Dávka kg/ha Infekce rostlin po 105 dnech Účinek po 105 dnech % Počet cyst na kus/100
1. 10 % Carbofuran (Chinofur 10 G) 20 0,22 56,86 9,0
2. 10 % Carbofuran 4- kyselina citrónová + KHCO3 (prostředek podle příkladu 2) 20 0,09 82,35 3,2
3. 5 % Carbofuran + kyselina vinná + khco3 (prostředek podle příkladu 4) 20 0,29 43,13 14,0
4. Thimet 10 G 20 0,44 13,72 32,4
5. Kontrolní stanovení - 0,51 0,0 26,0
Nejnebezpečnější nematodní škůdce cukrové řepy na volném poli je kovařík polní (Heterodara sachti). Při pokusech se porovnávají prostředky s 5 % hmotnostními Carbofuranu a přísadami, stejně jako s 10 % hmotnostními Carbofuranu a přísadami s nejvíce používanými granuláty. Účinnost prostředku podle vynálezu je při porovnání s kontrolním ošetřením podstatně vyšší.
Prostředky podle vynálezu prokazují u pokusných vlastností lepší výsledky než mají prostředky, které se používají к potlačování půdního hmyzu a škůdců mladé cukrové řepy ve velkém rozsahu (Chinofur 10 G, zvláště Thimet 10 G).
Příklad 19
Pokusy ve školkách vinné révy
Pokusy se provádějí na střední vazké, hnědé lesní půdě, číslo vazkosti podle Arany 32 až 42 a hodnota pH 7,5 a třikrát se opakuje. Granulát se zavádí do půdy pomocí stroje к setí do úzkých řádek stužkovým pluhem, který je vybaven krojidlem. Shell DD se zavádí v množství 1 000 litrů na hektar pomocí speciálního zařízení Shell DD Austragegerát, který je namontován na pluh.
Půdní hmyz se zjistí na ploše vždy 5 x 0,5 m v jámě к odběru vzorku. Hlístice se stanoví podle známé metody к vynášení násoskou podle Baermana v půdě vždy o hmotnosti 3 x 100 g. Účinnost proti půdnímu hmyzu se vypočte na základě Schneider-Orelliho rovnice.
Účinnost proti hlíštičím se vypočte pomocí Hendenson-Tiltonovy rovnice.
Schneider - Orelliho rovnice:
T-c
E = ------ x 100,
100-c kde
E znamená účinnost (%),
T znamená uhynutí (%) ošetřených živočichů a c znamená uh^r^i^ttí (%) kontrolních živočichU.
HeecleensnnTiltonova rovnice:
t? x U..
Účinek (%) = -------- x 100, ť x Z2 kde t^ a t2 znajrennjí mnooství hlístic v ošetřené půdě před a po ošetření a
R a U2 zoameenjí mnnňství hlístic v konnrolní půdě před a po ošetření.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce V.
Tabulka V
Účinná látka Počáteční počet Účinek (%J drá'tovec ponrava drátovec ponrava
1. CChnufur 10 G 15,5 4 V6, 8 100,0
2. 5 % Carbofuran + CO2 z kyseliny vinné (prostředek podle příkladu 4) 15,5 4 93,37 100,0
3. 3 % Carbofuran + CO2 s kyselinou citrónovou (prostředek podle příkladu 3) 14,0 4 70,65 100,0
4. Shell DD 19,5 1 . 71,03 -
5. Kontrolní stanovení 19,0 3 0,0 0,0
Pouuité mnnňsSví:
1-3. 50-50 kg/ha
4. 100 1/ha
Tabulka V
Účinná látka Dávka Počet hlístic ve 100 g půdy Účinek kg/ha/1 před ošetřením po ošetření %
0-30 30-60 0-30 30-60 0-30 30-60
cm cm cm cm cm cm
1 . Chinufur 10 G 50,0 374,3 381,6 45,5 *47,6 85,2 89,1
2. Kysslina citrónová 50,0 244,6 405,1 33,0 25,8 85,5 94,5
+ khco3 (příklad 1) pokračování tabulky V
Účinná látka Dávka kg/ha/1 Počet hlístic ve 100 g půdy Účinek %
před ošetřením po ošetření
0-30 cm 30-60 cm 0-30 cm 30-60 cm 0-30 cm 30-60 cm
3. 5 % hmot. Carbofuranu + kyselina citrónová + KHCO3 (příklad 3) 50,0 257,8 271,1 17,0 11,5 92,9 96,3
4. 5 % hmoo. Carbofuranu + kyselina vinná + KHCO3 (příklad 4) 50,0 191,0 246,0 33,3 46,6 81,3 83,5
5. Shhe.1 DD 1 000 142,6 160,0 18,3 18,6 86,2 89,9
6. Kontrolní - 265,8 211,0 247,3 242,3 -
stanovení
Fytotoxocita se zkouší 3 dny po provzdušnění půdy na základě známé hořčičné metody.
Tabulka VI
Účinek Dávka kq/ha/1 přeestí (%)
0-20 20-40 40-60
1. Chinufur 10 G 50 93 92 . 93
2. KHCOj + kyselina citrónová (příklad 1) 50 95 93 93
3. 5 % hmoo. Carbofuranu + KHCOj + kyselina citrónová (příklad 3) . 50 94 93 94
4. 5 % hmoo. Carbofuranu τ KHCUj + kyšelina vinná (příklad 4) 50 95 95 95
5. ShhH DD 1 0.00 35 31 35
6. Kon^olní stanovení - 95 96 96
Prostředek podle vynálezu vykazuje v dávce 50 kg/ha lepší nebo stejný účinek proti kovaříku polnímu a půdnímu hmyzu jako Chinufur 10 G a SheU DD. Prostředek bez účinné látky nebo s Carbofuranem v mnnžství sníženém o 50 % má vysokou účinnost proti hlísticím. Výsledky v porovnání s ShH DD jsou zvláště důležité. Účinnost ošetření čís. 2, 3 a 4 je stejná nebo lepší než při ošetření s SheU DD v různých hloubkách půdy, aniž by přitom byla zřetelná fytotoxicita.
5,4 dílů hmotnostních kyseliny citrónové, 0,03 dílu hmotnostního Aeeooilu R 972 a
6.3 dílů ^^otr^c^s^i^n:ích UydrogeenUUičitaoj 'sodného se důkladně promíchá v roztíracío mlýně.
85.3 dílů hmotnostních CChnufuru 5 G se za sucha Uomooeeόzuje v kulaté baňce s tsuts předsmíěí. Potom se vnesou 3,0 díly hmotnostní slunečnicového oleje a důkladně se míchá. Získá se tak 10(0,03 (CCinufur dílů hmotnostních granulátu, které obsahují 4,27 dílů hmotnostních Carbofuranu obsahuje 5 % hmotnostních Carbofuranu na Fugranu jako nosiči).
Píkl ad dílů hmmStiotSních CCinofuru 5 G a 4 díly hmotitossní slunečnicového oleje se smíchurí kulatým dnem. Přidá se 5,4 dílů hmotnostních kyseliny citrónové, provede se homoge84,3 v baňce s ni-zace a poté se za ^teoz^oíM tiře^oí pokryje 6,3 dí].y hmotnossními hydrogerlnjuičitrnu sodného a potom 0,03 díly hmotnossními Aeeossiu R 972. Získá se tak 100,03 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 4,22 dílů hmotnostních
Carbofurmu.
Příklad 22
90% a 5 dílů hmotnostních dčmethyfSormrιmidu roztoku. Zíraný roztok se vylije na 34,4
2,8 dílů hmotnosSnícU Carbofuranu o čistotě se zahřívá (oa tepotu 50 až 55 °C) až do vzniku dílů hrnotnootních Fugraou a přidá 2,7 dílů hmotnostních kyseliny citrónové, - 3,15 dílů hmotnostních UydroggtnjUičitrou sodného, 2 díly'hmotnostní slunečnicového oleje a 0,05 dílu hmotnostního Aerosilu R 972. Po přidání jednotlivých složek se směs intenzívně ^otřepe. Získá se tak 50,0 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 2,52 dílů hmotnostních Carboíuranu.
Píkl a d 23
2,8 dílů hmotnosiních 90% Carhofurmu a 5,0 dílů hmotnostních dčmethylSormrmidu se zahřeje na tepotu 55 °C. Zístooý roz^ se vylije na 3,55 díl^ů tono^ostní^ Fugraou a promíchá. Za míchání se přidá 5,5 dílů hmotnostních kyseliny ^11)^1^1-^ draselného a 1,5 dílu slunečnicového oleje. Získá granulátu, který obsahuje СсгЬоОРгго.
citrónové, 3,65 dílů hmotnostních se tak 50,0 dílů hmotnostních
Příkl a d 24
5,6 ddlů hrnotnotStOch 90 % СсгЬьОнггпи se rozzuusí v 10 formamidu za tepoty 50 až 55 vznese na 64 dí tonobiootní^ ^granua ^romíc^. K před- smosi se přidá 11 dílů hmotnostních kyseliny citrontvé, 0,1 dílu hmotnostního Aerooilu R 972, jakož i 7,3 dílů hmotnostních ^Ιΐ-ϋ^ηu draselného oleje. Získá se tak 100 dílů hmotnostních granulátu, který účinné látky.
ddlech hmotnosstiOch ddrnotthya 2 díly hmotnossní slunečnicového obsahuje 5,04 dílů hmotnostních
Příklad 25 díl^ů hmotnostních kyseliny oxalové
K 41,7 díům hmotnosiních Chinofuru 5 G se přidá 3,15 a p° smíchání se přidá 3,15 dílů hrnotnooSních UydroggtnjUičitrou sodného. Po smíchání se přidá 1,0 díl hmotnosSní slunečnicového oleje a provede U°moogeOzrce. Získá hmotnostních granulátu, který obsahuje 2,09 dílu hmotnostního Carbofurrnu.
se tak 48 dílů
Příklad 26 kyseliny cčtroopětovném smícháK 39,85 dílům hmotnostním Chinofuru 5 G se přidá 5,5 dílů hmotnostních nové, po promíchání přidá 3,65 dílů hmotnostních ^Ιί-ϋ^ηu draselného a po ní přidá 1,0 díl hmotnossní slunečnicového oleje. Po UoInooeeOzaci se - získá 50 dílů hmotnosiních grannuá^, který obsahuje 2 díly hmotnossní účinné látky.
Příkla d 27 ’
Κ 31,05 dílům hmotnostním Fugranu se přidá roztok 2,8 dílů hmotnostních 90 % Carbofuranu v 5 dílech hmotnostních dimethylformaoidu. Po homooeeóiaci se přidá 5,5 dílů hmotnostních kyseliny citrónové, 2,0 díly hmotnostní slunečnicového oleje a 3,65 dílů uhličitanu draselného. Získá se tak 50,0 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 2,5 dílů hmoOnostních Ccrbofuranu.
Příklad 28
K 31,05 dílům hmotnostním Fugranu se přidá 5,5 dílů hmooi^c^a^t:n:ích kyseliny citrónové a po smíchání přidá roztok 2,8 dílů hmotnostních 90% Carbofuranu v 5 dílech hmotnottních dimethylformamidu, jakož i 1,5 dílu ·hmoOnostníht slunečnicového oleje a 3,65 dílů hmotnostních uhličitanu draselného a poté se pokryje 0,5 díly hmoonootními slunečnicového oleje. Získá se tak 50,0 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 2,5 dílů ^ooi^c^fi^t:n:ích účinné látky.
Příklad 29 ‘
K 88 dílům hmoonostním dimethyloormamidu se za teploty 55 °C přidá 28 dílů hmotnostních 90% Carbofuranu a 55,0 dílů hmrOnostních kyseliny citrónové. Roztok se · za míchání vylije na 266 dílů hmoOnostních Fugranu a potom smíchá s 15 díly hmotnostními slunečnicového .oleje a 36,5 díly hInoOnostními uhličitanu draselného a poté pokryje 5 díly hmoOnostními slunečnicového oleje. Získá se tak 493,5 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 25,2 dílů Ccrbofuranu.
Příklad 30
V 61,0 dílech hmotnostních dimethylformamidu se za teploty 55 °C rozpustí 28 dílů hmotnostních 90 % Carbofuranu a 20 dílů kyseliny oxalové. Roztok se vylije za míchání na 334 díly hmotnostní Fugranu, poté homotenCzuje nejprve s 15 · díly hInoOnostoími slunečnicového oleje a potom s 31,5 díly hϊnotnostními hydrogeenuiičitanu sodného, nato se pokryje 5 díly lmrOnostními slunečnicového oleje. Získá se tak 494,5 dílů hmotnostních granulátu, který obsahuje 25,2 dílů lϊnoOnostních Carbofuranu.

Claims (3)

1. Insekticidně nemraocidní prostředek, který obsahuje až 50 % Ηοο^ο^^ΙοΙ alespoň jedné účinné látky vybrané ze skupiny zahrnující 2,3-dilydro-2,2-dirrthyl-7-benztfuranyi-N-m^t^J^^řlkarbamá, 0,0-dietlyl-0-clicoxalil-2-ylf osforothioát, 0-oeehhl-S, S-dipropylfosforoditlisát, S-reehyl-N',N'“direthyl-N-oethylkarbaInoolioy---tlitoxaIniddt, 0,O-diethll-S-etlyltlitmeetlllosfosotithloSt, 2-rethyl-2-rethylthiopropionaldlУyd-0-rethylkarčamoyioxir, ethyl-4-oethllthit-In--olyl-istpropyiftsftraoidát, S-l, l-dioethyletlyltlitoethlliO ,Ο^ίβ^γΙ^β^^ditlisát, 0,0-dietlyi-0-liSsppsopyl-6-oetlylpyriInidin-44ylfosforothioát, vyznnčuuící se tím, že dále obsahuje 0,1 až 20 % hmoSnosSních, s výhodou 5 až 10 % hInotnosSních, směsi lydroggenUličitčcu kovu obecného vzorce I
MHCO3 (I) a/nebo uhličitanu kovu obecného vzorce II (II) , kde M znamená jednomocný debo dvojmocný ion kovu nebo amonium n znamená 1 nebo 2, až 10 , vybrané ze skupiny jantarovou, máselnou, maleinovou, a organické kyseliny s disociační rovnovážnou konstantou 10 5 zaarnnjící kyselinu citrónovou, vinnou, oxalovou, askorbovou, salicyoovou, s výhodou kyselinu citrnnovou nebo vinnou, kde poměr rydroggnnuričitanu a/nebo uhričiaanu a kyseliny je 1:10 až 10:1, s výhodou 1:3 až 3:1.
2. Prostřndnk podle bodu 1, vyznačující se tím·, že jako hydrogenuhJ.ičitonn^o^cnéálio vzorce I obsahuje rydroggnohličitlo sodný, draselný nebo amonný.
3. Prostředek podle bodu 1, vyzna^u^cí se tím, že jako uhličitan obecného vzorce II obsaarue ι^Ι^ί^η draselný.
CS837945A 1982-10-27 1983-10-27 Insecticide and nematocide CS253710B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU823437A HU190421B (en) 1982-10-27 1982-10-27 Composition against nematodes and soil insect pests, and process for producing the composition

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS794583A2 CS794583A2 (en) 1987-05-14
CS253710B2 true CS253710B2 (en) 1987-12-17

Family

ID=10964019

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS837945A CS253710B2 (en) 1982-10-27 1983-10-27 Insecticide and nematocide

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0110564B1 (cs)
JP (1) JPS6069001A (cs)
AT (1) ATE24654T1 (cs)
BR (1) BR8305925A (cs)
CA (1) CA1236010A (cs)
CS (1) CS253710B2 (cs)
DD (1) DD210596A5 (cs)
DE (1) DE3368856D1 (cs)
HU (1) HU190421B (cs)
PL (1) PL142826B1 (cs)
SU (1) SU1524798A3 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3439452A1 (de) * 1984-10-27 1986-05-07 Günter 8608 Memmelsdorf Pietrucha Nicht-toxisches, pulverisiertes schaedlingsbekaempfungsmittel, insbesondere ameisenvertilgungsmittel
JPH0764683B2 (ja) * 1988-01-20 1995-07-12 東京田辺製薬株式会社 揮発性組成物
WO1989012389A1 (en) * 1988-06-22 1989-12-28 Edward Albert Williams Insect exterminator
DE3835592A1 (de) * 1988-10-19 1990-04-26 Degussa Insektizide
WO1993003613A1 (en) * 1991-08-19 1993-03-04 Church & Dwight Company, Inc. Broad-spectrum biocompatible fungicides
IL109182A0 (en) * 1994-03-31 1994-06-24 Dikla International A method and substrate for growing insect larvae
JP4972840B2 (ja) 2001-09-14 2012-07-11 住友化学株式会社 水性ハエ類ベイト剤用固形製剤
FR2932954B1 (fr) * 2008-06-25 2010-11-05 Sbm Dev Procede de lutte contre les insectes du sol
FR2979186B1 (fr) * 2011-08-25 2015-01-16 Sbm Dev Procede de lutte contre les insectes du sol
US9295254B2 (en) * 2011-12-08 2016-03-29 Sciessent Llc Nematicides
WO2017060349A1 (en) * 2015-10-07 2017-04-13 Basf Se Hollow wax capsules with reduced carbon dioxide release for attracting soil-dwelling pests
MX2020008750A (es) * 2018-02-20 2020-12-07 Locus Agriculture Ip Co Llc Materiales y métodos para atraer y controlar nemátodos patógenos de plantas.

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1923004A (en) * 1928-10-23 1933-08-15 Robert T Judson Insecticide
DE3017639A1 (de) * 1980-05-08 1981-11-12 Norddeutsche Affinerie, 2000 Hamburg Selbstaufloesender formkoerper fuer die pflanzenbehandlung

Also Published As

Publication number Publication date
DE3368856D1 (en) 1987-02-12
PL244325A1 (en) 1984-09-24
BR8305925A (pt) 1984-06-05
PL142826B1 (en) 1987-12-31
HU190421B (en) 1986-09-29
JPH0425241B2 (cs) 1992-04-30
SU1524798A3 (ru) 1989-11-23
DD210596A5 (de) 1984-06-20
EP0110564B1 (en) 1987-01-07
JPS6069001A (ja) 1985-04-19
EP0110564A1 (en) 1984-06-13
CA1236010A (en) 1988-05-03
ATE24654T1 (de) 1987-01-15
CS794583A2 (en) 1987-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS253710B2 (en) Insecticide and nematocide
JPS6241564B2 (cs)
JPH0374201B2 (cs)
SU931087A3 (ru) Способ индуцировани мужской стерильности у растений хлебных злаков и состав дл осуществлени
JP2888388B2 (ja) 水稲害虫の防除方法
JPS6261561B2 (cs)
CS254995B2 (en) Herbicide with improved residual activity
JPH0122241B2 (cs)
JPS5843905A (ja) 稲作用殺菌、殺虫組成物
JP2767128B2 (ja) 除草剤組成物
KR840000186B1 (ko) 제초제 조성물
JPH0139401B2 (cs)
JPH03284601A (ja) 農園芸用殺菌組成物
JPS6219501A (ja) 農園芸用殺菌剤組成物
JPS5928529B2 (ja) 土壌殺菌用組成物
KR810000496B1 (ko) 제초제 조성물
KR950002850B1 (ko) 제초 조성물
JPS58134006A (ja) 農園芸用抗バクテリア剤
JPS58150503A (ja) 植物病害防除剤
JPS58188804A (ja) 除草剤
JPS5827766B2 (ja) タンスイデンヨウジヨソウザイ
JPH09175914A (ja) 除草剤組成物
JPS5929166B2 (ja) 農業用殺菌剤
JPH01102009A (ja) 農園芸用殺菌組成物
JPH0761902A (ja) 薬害軽減剤