CS248733B2 - Production method of the 6-(subst.)methlenphenicilan acids - Google Patents
Production method of the 6-(subst.)methlenphenicilan acids Download PDFInfo
- Publication number
- CS248733B2 CS248733B2 CS85619A CS61985A CS248733B2 CS 248733 B2 CS248733 B2 CS 248733B2 CS 85619 A CS85619 A CS 85619A CS 61985 A CS61985 A CS 61985A CS 248733 B2 CS248733 B2 CS 248733B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- hydrogen
- formula
- group
- pyridyl
- compound
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D499/00—Heterocyclic compounds containing 4-thia-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. penicillins, penems; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
Description
Vynález se týká nových 6-(subst.)methylenpenicilanových kyselin, jejich esterů a farmaceuticky upotřebitelných solí, · farmaceutických prostředků obsahujících .zmíněné sloučeniny, způsobu výroby těchto · látek a jejich použití jako inhibitorů ./Maktamasy a jako meziproduktů pro jejich výrobu.The present invention relates to novel 6- (subst.) Methylenepenicillanic acids, their esters and pharmaceutically acceptable salts thereof, to pharmaceutical compositions containing said compounds, to a process for their preparation and to their use as inhibitors / Mactamases and as intermediates for their production.
Jednou z nejznámějších skupin antibakteriálních činidel, která je široce používána, . je skupina látek známých jako β-laktamová antibiotika. Tyto sloučeniny jsou charakterizovány přítomností jádra obsahujícího 2-azetidinový (/Maktamový) kruh nekondenzovaný buď na thiazolidinový, nebo dihydro-l,3-thiazinový kruh. Poku toto jádro obsahuje thiazolidinový kruh, označují se příslušné sloučeniny obecně jako peniciliny, zatímco obsahuje-li jádro dihydrothiazinový kruh, označují se takovéto sloučeniny jako cefalosporiny. Typickými příklady penicilinů běžně používaných v klinické praxi jsou benzylpenicilin (penicilín G), fenoxymethylpenicilin (penicilín V), ampicilin · a carbenicilin, typickými příklady obvyklých cefalospo-rinů jsou cefalothin, cefalexin ' a cefazolin.One of the most well known classes of antibacterial agents is widely used,. is a group of substances known as β-lactam antibiotics. These compounds are characterized by the presence of a core containing a 2-azetidine (/ lactam) ring not fused to either a thiazolidine or dihydro-1,3-thiazine ring. If the core contains a thiazolidine ring, the corresponding compounds are generally referred to as penicillins, whereas if the core contains a dihydrothiazine ring, such compounds are referred to as cephalosporins. Typical examples of penicillins commonly used in clinical practice are benzylpenicillin (penicillin G), phenoxymethylpenicillin (penicillin V), ampicillin and carbenicillin, typical examples of common cephalosporins are cephalothin, cephalexin and cefazoline.
Přes velmi rozšířené použití a obecné přijetí /3-aktamových antibiotik jako cenných chemoterapeutických činidel mají nicméně tyto· látky hlavní nevýhodu v tom, že ně2 které z . nich nejsou účinné proti určitým mikroorganismům. Předpokládá se, že v četných případech je tato resistence příslušného mikroorganismu na dané · /3-aktamové antibiotikum · způsobena tím, že tento mikroorganismus produkuje /---aktamasu. /J-laktamasy jsou enzymy, které štěpí /---aktamový kruh penicilinů a cefalosporinů za vzniku produktů nevykazujících antibakteriální účinnost. Některé látky však mají schopnost inhibovat /3-aktamasy a pokud se inhibitor .Maktamasy použije v kombinaci s penicilinem nebo cefalosporinem, může se tím zvýšit antibakteriální účinnost tohoto penicilinu nebo· cefalosporinu proti určitým mikroorganismům. O zvýšení antibakteriální účinnosti se hovoří v případě, že antibakteriální aktivita kombinace látky inhibující /Maktamasu a β-laktamového antibiotika je výrazně vyšší než součet antibakteriálních aktivit individuálních komponent.Despite the widespread use and general acceptance of β-actam antibiotics as valuable chemotherapeutic agents, however, these substances have a major disadvantage in that some of them. they are not effective against certain microorganisms. In many cases, it is believed that this resistance of a particular microorganism to a given β-actam antibiotic is due to the β-actamase being produced by the microorganism. [Beta] -lactamases are enzymes that cleave the [beta] -actam ring of penicillins and cephalosporins to produce products lacking antibacterial activity. However, some substances have the ability to inhibit β-actamases and when used in combination with penicillin or cephalosporin, this may increase the antibacterial activity of this penicillin or cephalosporin against certain microorganisms. An increase in antibacterial activity is reported when the antibacterial activity of the / Mactamase Inhibitor / β-lactam antibiotic combination is significantly higher than the sum of the antibacterial activities of the individual components.
V souladu s tím vynález popisuje novéAccordingly, the invention describes new ones
6- (ssbst.) methylenpeniciianové kyssliny, jejich l-oxidy, 1,1-oxidy a jejich estery snadno hydrolyzovatelné in vivo. Tyto nové penicilanové kyseliny a jejich estery snadno hydrolyzovatelné in vivo· jsou účinnými inhibitory . mikrobiálních /3-aktamas. V souhlasu s tím se popisuje rovněž způsob zvyšování účinnosti β-laktamových antibiotik za použití těchto nových kyselin, jejich solí a určitých snadno hydrolyzovatelných esterů.6- (ssbst.) Methylenepenitinic acids, their 1-oxides, 1,1-oxides and their esters readily hydrolyzable in vivo. These novel penicillanic acids and their esters readily hydrolyzable in vivo are potent inhibitors. microbial / 3-actamas. Accordingly, a method of increasing the efficacy of β-lactam antibiotics using these novel acids, their salts and certain readily hydrolyzable esters is also disclosed.
Dále pak vynálezu popisuje deriváty 6- (subst.) methylenpenicilanových kyselin, jejich oxidů a 1,1-dloxidů, s chráněnou karboxylovou skupinou, kteréžto· sloučeniny jsou užitečné jako meziprodukty.The present invention further provides a carboxy-protected 6- (subst.) Methylenepenillanic acid derivatives, oxides and 1,1-dloxides thereof, which compounds are useful as intermediates.
V evropské zveřejněné přihlášce vynálezu č. 50 805 jsou popsány sloučeniny obecného vzorce IIIEuropean Patent Application 50,805 describes compounds of formula III
ve kterém n má hodnotu 0, 1 nebo 2,where n is 0, 1 or 2,
Ri představuje kyanoskupinu nebo · určitý karbonylový zbytek,R1 is cyano or a carbonyl radical,
Ra znamená atom vodíku, nižší alkylovou skupinu nebo· atom halogenu, aRa represents a hydrogen atom, a lower alkyl group or a halogen atom, and
R3 představuje atom vodíku nebo snadno hydrolyzovatelnou skupinu, které jsou užitečné · jako inhibitory Д-laktamasy. V téže přihlášce jsou popsány estery 6-oxopenicilanové kyseliny, odpovídající sulfoxidy a sulfony, jakož i způsob jejich použití · k výrobě sloučenin obecného vzorce III reakcí s fosforanem· obecného vzorce RiR2C=P(CeH5)3.R 3 represents a hydrogen atom or an easily hydrolyzable group which are useful as α-lactamase inhibitors. In the same application, 6-oxopenicillanic acid esters, corresponding sulfoxides and sulfones, as well as a process for their use for the preparation of compounds of the formula III by reaction with a hypophosphite of the formula R 1 R 2 C = P (CeH 5) 3 are described.
V britské zveřejněné přihlášce vynálezu č. 2 053 220 A jsou mj. popsány určité 6-methylen-l,l-dioxopenicilanové kyseliny a estery shora uvedeného obecného vzorce III, kde n má hodnotu 2 a Ri Ra buď nezávisle na sobě představují vždy atom · vodíku, popřípadě substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, popřípadě substituovanou · cykloalkylovou skupinu, aralkylovou skupinu nebo popřípadě substituovanou aminoskupinu, nebo oba tyto· symboly společně s uhlíkovým atomem, na který jsou navázány, tvoří tří- až sedmičlenný karbocyklický nebo heterocyklický kruh.British Patent Application 2,053,220 A discloses, inter alia, certain 6-methylene-1,1-dioxopenicillanic acids and esters of formula III wherein n is 2 and R 1 and R a are each independently hydrogen, optionally substituted alkyl, aryl, optionally substituted cycloalkyl, aralkyl or optionally substituted amino, or both, together with the carbon atom to which they are attached, form a three to seven membered carbocyclic or heterocyclic ring.
Americký patentový spis č. 4 287 181 popisuje 1,1-dioxidy a estery určitých 6-substituovaných penicilanových kyselin, kde substituentem v poloze 6 je zbytek vzorceU.S. Pat. No. 4,287,181 discloses 1,1-dioxides and esters of certain 6-substituted penicillanic acids wherein the substituent at the 6-position is a radical of formula
OR3OR3
R4—CH v němž mj. R3 znamená atom vodíku nebo alkanoylovou skupinu a R4 představuje atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, benzylovou skupinu nebo· pyridylovou skupinu, přičemž tyto· látky jsou užitečné jako inhibitory ij-lakkamasy.R4-CH wherein R3 is hydrogen or alkanoyl and R4 is hydrogen, C1-C4alkyl, phenyl, benzyl or pyridyl, which are useful as inhibitors of i-lactamase .
Předložený vynález popisuje nové deriváty 6-(subst. j methylenpenicilanových kyselin obecného vzorce IThe present invention discloses novel 6- (substituted methylenepenicillanic acid derivatives of formula I)
I (°)a /CH3 R Г n Дхоь, (i) ve kterém n má hodnotu 0, 1 nebo 2,I ( ° ) a / CH 3 R Г n Дхоь, (i) where n is 0, 1 or 2,
R1 představuje zbytek · Ra nebo Rb, kde Ra znamená chránící skupinu karboxylové funkce vybíranou ze skupiny zahrnující tetrahydropyranylový, allylový, benzylový, d-nitrobenzylový, benzhydrylový, 2,2,2--richlorethylový, terc.butylový a fenacylový zbytek a Rb znamená atom vodíku nebo esterový zbytek snadno· hydrolyzovatelný in vivo, vybraný ze skupiny zahrnující 3-ftalidylový zbytek, 4-krotonolaktonylový zbytek, χ-butyrolakton-4-ylový zbytek, zbytek vzorceR 1 represents a radical R a or R b wherein R a represents a carboxyl function protecting group selected from the group consisting of tetrahydropyranyl, allyl, benzyl, d-nitrobenzyl, benzhydryl, 2,2,2-richlorethyl, tert-butyl and phenacyl radicals and R b means a hydrogen atom or an ester residue readily hydrolyzable in vivo, selected from the group consisting of 3-phthalidyl, 4-crotonolactonyl, χ-butyrolacton-4-yl, a radical of formula
IIII
OO
I £ ,-COCORI, -COCOR
-CO COOR-CO COOR
aand
R4R4
I —CHOCOR14 v nichž každý ze symbolů R4 a R5 znamená vždy atom vodíku nebo methylovou skupinu, R6 představuje alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku a R14 znamená zbytek vzorceCHOCOR 14 wherein each of R 4 and R 5 is each a hydrogen atom or a methyl group, R 6 is a C 1 -C 5 alkyl group and R 14 is a radical of formula
4 8:73 34 8:73 3
v nichž Xz představuje substituent v peloze 3 známého /З-laktamového antibiotika: cefár losporinového typu a R15 znamená substit tuent v poloze 6 nebo 7 známého /8-laktamového antiboitika penicilinového nebo cefalosporinového typu, přičemž zvlášť výhodnými skupinami ve významu symbolu R14·' jsou shora uvedené penicilinové zbytky, v nichž R15 představujewhere Xz is a substituent in Peloza three known / З-lactam antibiotics: CEFARM losporinového type and R 15 represents a substituted-substituent in position 6 or 7 of the known / 8-lactam antiboitika penicillin or cephalosporin type, being especially preferred groups R1 as 4 · are the above penicillin residues wherein R 15 is
2-fenylacetamidoskupinu,2-phenylacetamido,
2-fenoxyacetamidoskupi.nu, D-2-amino-2-‘.lenylacctainidoskupinu, D^l^-i^imrn^-^l^-l^^-^lv^^^d^Oxy^^enyl jacetamidoi skupinu,2-phenoxyacetamido, D-2-amino-2-phenyl-acetyloidino, D-1, 4-imino-4-di-4-carboxylic acid,
2-karboxy-2-lenylacetylamidoskupiУu,. 2ikarboxyi2i (2-thieny 1) acetamidoskupinu,2-carboxy-2-phenylacetylamido; 2-carboxy (2-thienyl) acetamido,
2ikarboxyi2i (3-thíťnyl) acetamidoskupinu,2-carboxy (3-thienyl) acetamido,
D-2-.{4-elnyl-a,2-dioxxpipet'acirl·Okarboyyll amiπo.)72-fenylccntamidoskupinu,D-2- {4-elnyl-α, 2-dioxo-piperazine-ocarboyyl-amino} -72-phenylcetamido,
Di2i [ 4Tethyli2,3-dioxopiperazinokcrbonyli amino) i2i (4-hydroxyfenyl jacetamidoi skupinu neboA Di2i [4-ethyl-2,3-dioxopiperazinocarbonylamino] 12i (4-hydroxyphenyl) acetamido group or
2,2-dimethyl-4lfenyll5-imidazolidinonl il^lovou skupinu, jeden ze symbolů R2 c R3 znamená atom vodíku c druhý představuje atom chloru, hydroxymethylovou skupinu, vinylovou skupinu, clkylthioskupinu s 1 cž 4 ctomy uhlíku, . alkylsulfonylovou skupinu s 1 cž 4 ctomy uhlíku, furylovou skupinu, thienyloi vou skupinu, N-methylpyrrolylovou skupinu, . N-acetylpyrrolylovou skupinu, zbytek2,2-dimethyl-imidazolidinon 4lfenyll5-IL-nominal group one of R 2 c R 3 c represents a hydrogen atom the other is a chlorine atom, a hydroxymethyl group, a vinyl group, clkylthioskupinu 1 GB 4 ctomy atoms. C 1 -C 4 alkylsulfonyl, furyl, thienyl, N-methylpyrrolyl,. N-acetylpyrrolyl, residue
R7C6H4,R7C6H4,
R7C6H4S, —CH (R4)NR16R17, —CNR8R9,R7C6H4S, -CH (R4) NR16R17, -CNR8R9,
IIII
S —CNR8R9,S —CNR8R9,
NHNH
/ (O)p (O)/ (O) p (o)
©©
/ v nichž m má hodnotu 2 nebo 3, p má hodnotu 0· nebo 1, t má hodnotu 0, 1 nebo 2,/ in which m is 2 or 3, p is 0 · or 1, t is 0, 1 or 2,
Xi znamená atom síry, atom kyslíku nebo skupinu NR11,Xi represents a sulfur atom, an oxygen atom or an NR 11 group,
R7 představuje atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, allyloxyskupinu, hydroxylovou skupinu, karboxylovou alkoxykarbonylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, alkylkarbonylovou skupinu s až 5 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, benzylovou skupinu, naftylovou skupinu, pyridylovou skupinu, zbytek NR8R9, CONR8R9, NHCORw, nitroskupinu, atom chloru, atom bromu, trifluormethylovou skupinu nebo skupinu SR8, každý ze symbolů R8 a R9 znamená vždy atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, fenylovou skupinu nebo benzylovou skupinu,R 7 is hydrogen, C 1 -C 4 alkyl, C 1 -C 4 alkoxy, allyloxy, hydroxyl, C 2 -C 5 carboxyalkoxycarbonyl, C 1 -C 5 alkylcarbonyl, phenyl, benzyl , naphthyl, pyridyl, NR 8 R 9 , CONR 8 R 9 , NHCOR w , nitro, chloro, bromo, trifluoromethyl or SR 8, each of R 8 and R 9 is each hydrogen, C 1 -C 4 alkyl , phenyl or benzyl,
R10 představuje alkylovou skupinu s 1 až atomy uhlíku, trifluormethylovou skupinu nebo fenylovou skupinuR 10 represents a C 1 -C 6 alkyl, trifluoromethyl or phenyl group
RU znamená atom vodíku, methylovou skupinu, ethylovou skupinu nebo· acetylovouR 11 represents a hydrogen atom, a methyl group, an ethyl group or an acetyl group
Skupinu aGroup a
R16 a Rí7 buď znamenají vždy atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou skupinu se 2 až 4 atomy uhlíku, nebo R16 a R17 společně s dusíkovým atomem, na který jsou navázány, tvoří pěti- až sedmičlenný heterocyklický zbytek, s výhodou pyrrolidinoskupinu, piperidinoskupinu, morfolinoskupinu, thiomorfolinoskupinu nebo 4-methylpiperazinoskupinu, a farmaceutické upotřebitelné adiční soli s kyselinami těch sloučenin, v nichž R2 nebo R3 znamená skupinu obsahující zásaditý dusíkový atom, a farmaceuticky upotřebitelné kationícké soli těch sloučenin, v nichž R1 znamená atom vodíku nebo R2 či R3 obsahuje karboxylovou skupinu.R 16 and R 17 are either hydrogen, C 1 -C 4 alkyl, C 2 -C 4 hydroxyalkyl, or R 16 and R 17 together with the nitrogen atom to which they are attached form a 5- to 7-membered heterocyclic radical, preferably pyrrolidino, piperidino, morpholino, thiomorpholino or 4-methylpiperazino, and pharmaceutically acceptable acid addition salts of those compounds wherein R 2 or R 3 is a basic nitrogen atom, and pharmaceutically acceptable cationic salts of those compounds wherein R 1 is hydrogen or R2 or R3 contains a carboxyl group.
Shora uvedené sloučeniny, v nichž R1 znamená zbytek Ra, jsou užitečné jako meziprodukty pro přípravu těch sloučenin, v nichž R1 znamená zbytek Rb. Tyto posledně zmíněné látky jsou účinnými inhibitory fi-laktamasy podle vynálezu.The above compounds wherein R 1 is the radical R and, are useful as intermediates for the preparation of those compounds in which R 1 represents a group R b. The latter are potent inhibitors of the [beta] -lactamase according to the invention.
Zvlášť výhodné jsou ty sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém n má hodnotu 0 nebo 2, jeden ze symbolů R2 a R3 znamená atom vodíku a druhý představuje furylovou thylsulfonylovou skupinu, N-methylpyrrolylovou skupinu, zbytek vzorce skupinu, thienylovou skupinu, hydroxymethylovou skupinu, fenylovou skupinu, me-Particularly preferred are those compounds of formula I wherein n is 0 or 2, one of R2 and R3 is hydrogen and the other is furyl thylsulfonyl, N-methylpyrrolyl, the rest of the group is thienyl, hydroxymethyl, phenyl group,
Zvlášť výhodnými chránícími skupinami karboxylové funkce ve významu symbolu Ra jsou allylová skupina, benzylová skupina, terc.butylová skupina a 2,2,2-trichlorethylová skupina, přičemž zvlášť výhodná je skupina allylová vzhledem к poměrně snadnému zavádění a odstraňování.Particularly preferred carboxyl protecting groups for R a are allyl, benzyl, tert-butyl and 2,2,2-trichloroethyl, with allyl being particularly preferred for relatively ease of introduction and removal.
Jako esterové zbytky snadno hydrolyzovatelné in zbytky Rb, vivo, tj. jako shora definované jsou zvlášť výhodné skupinyAs ester radicals readily hydrolyzable in radicals R b , in vivo, i.e. as defined above, groups are particularly preferred
4·4 ·
R*R *
I 6 I -COCQR a zejména pak ty, v nichž R4 a R5 představují atomy vodíku a R6 má shora uvedený význam.In particular, those in which R 4 and R 5 are hydrogen and R 6 is as defined above.
Kromě způsobu výroby sloučenin obecného vzorce I popisuje vynález rovněž způsob léčby bakteriální infekce savců včetně člověka, který spočívá v aplikaci antibakteriálně účinného množství sloučeniny tohoto obecného vzorce, v němž R1 znamená zbytek Rb, savci potřebujícímu takovéto ošetření.In addition to a method for producing compounds of Formula I, the invention also provides a method of treating a bacterial infection in a mammal, including a human, comprising administering to the mammal in need thereof an antibacterially effective amount of a compound of the formula wherein R 1 is R b .
Dále vynález popisuje farmaceutické prostředky к léčbě bakteriálních infekcí savců včetně člověka, které obsahují antibakteriálně účinné množství sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená zbytek Rb.The invention further provides pharmaceutical compositions for the treatment of bacterial infections in mammals, including humans, comprising an antibacterially effective amount of a compound of formula I wherein R 1 is R b .
Sloučeniny obecného vzorce I, ve kterémCompounds of formula (I) wherein:
R1 představuje shora definovaný zbytek Rb, jsou užitečné jako inhibitory enzymů β-laktamas. Tímto způsobem zmíněné sloučeniny zvyšují účinnost -i/Maktamových antibiotik (penicilinů a oefalosporinů), zejména proti těm mikroorganismům, které jsou tentní nebo parciálně resistentní vůči β-laktamovému antibiotiku v důsledku produkce enzymů (β-laktamasj rozkládajících nebo částečně rozkládajících /Maktamové antibiotikum. Tímto způsobem se zvyšuje resistf-laktamových antibiospektrum účinnosti tik.R 1 represents the radical R b as defined above, being useful as inhibitors of β-lactamase enzymes. In this way, the compounds increase the efficacy of [beta] -lactam antibiotics (penicillins and oephalosporins), especially against those microorganisms which are identical or partially resistant to [beta] -lactam antibiotics due to the production of [beta] -lactamas degrading or partially degrading [beta] lactam antibiotics. In this way, the resist-lactam antibiospectrum of the ticks is increased.
Vynález rovněž bakteriální infekce popisuje způsob léčby savce včetně člověka, že se savci potřebujícívyznačující se tím, mu takovéto ošetření podá antibakteriálně účiné množství penicilinu nebo cefalosporinu, zejména některé z níže uvedených lá248733 tek, a sloučenina obecného vzorce I v množství inhibujícím ^-laktamasu.The invention also provides a bacterial infection for a method of treating a mammal, including a human, by administering to a mammal in need of such treatment an antibacterially effective amount of penicillin or cephalosporin, in particular any of the aforementioned 1,448,733.
I když sloučeniny podle vynálezu účinně zvyšují aktivitu /3-aktamových antibiotik obecně, s výhodou se kombinují s penicilinem nebo cdfalosporinem v klinické praxi již zavedeným, jako - jsou amoxicilin, ampicilin, apalcilin, azlocilin, azthreonam, bacampicilin, -carbenicilin, carbenicilin-indanyl, varbenicilin-fenyl, cefaclor, cefadroxil, -cefaloram, cefamandol, -cefamandol-nafat, cefaparol, cefatrizin, cefazolin, -cefbuperazon, cefonicid, cefmenoxim, cefodizim, cefoperazon, ceforanid, -cefotaxim, celotiam, cefoxitin, -cefpiramid, cefpirom, cefsulodin, ceftazidim, ceftizoxim, ceftriaxon, -cefuroxim, cefacetril, cefalexin, cefaloglycin, cefaloridin, -cefalothin, sefapirin, -cefradin, cyclacilin, epicilin, furazlocllin, hetacilin, lenampicilin, levopropylcilin, mecilinam, mezlocilin, penicilín G, penicilín V, fenethicilin, plperacilin, pirbenicilin, pivamcilin, sarmoxicilin, sarpicilin, suncilin, talampicilin a ticarcilin včetně jejich farmaceuticky upotřebitelných solí.Although the compounds of the invention effectively enhance the activity of β-actam antibiotics in general, they are preferably combined with penicillin or cdfalosporin already established in clinical practice, such as amoxicillin, ampicillin, apalcilin, azlocilin, azthreonam, bacampicillin, carbenicillin, carbenicillin-indanyl , varbenicillin-phenyl, cefaclor, cefadroxil, -cephaloram, cefamandole, -cephamandole-naphat, cefaparol, cefatrizine, cefazoline, -cefbuperazone, cefonicide, cefmenoxim, cefodizime, cefoperazone, cforanimir, cforanef, ccefamef, ccefamef, -cefce cefsulodine, ceftazidime, ceftizoxime, ceftriaxone, -cefuroxime, cefacetril, cefalexin, cefaloglycine, cefaloridine, -cephalothin, sefapirin, -cefradine, cyclacilin, epicillin, furazloclinic, penetililin, lenetiline, len, , plperacillin, pirbenicillin, pivamcilin, sarmoxicillin, sarpicillin, suncilin, talampicillin and ticarcilin, including their pharmaceutically acceptable olí.
Vynález dále popisuje kombinace inhibitorů β-laktamas podle vynálezu seThe invention further provides combinations of the β-lactamase inhibitors of the present invention
7- (2- (2-amino-4-thiaazlyl l -2-methoxy- iminoacetamido- ] -3- (5,6-dihydro-4-pyrindenium)methyl-3-cefem-4-karboxylátem,7- (2- (2-amino-4-thiaazlyl-2-methoxyiminoacetamido) -3- (5,6-dihydro-4-pyrindenium) methyl-3-cephem-4-carboxylate,
7- [ 2- (2-4miIlCo4-thiaao-y 1í ---me Лохуiminoacetamido- ] -3- (N-methylpyrrolidinium) methyl-3-cefem-4-^^rboxylátem a7- [2- (2-4-Methyl-4-thiaao-yl) -methylamino-acetamido] -3- (N-methylpyrrolidinium) methyl-3-cephem-4-ylcarbonylate and
7-[ D-(2 V4-ka.rboxy-5-imidazolkarboxamido/ j -2-f enylacetamido ] -3- [ 4- (2-sulf onatoethyl jpyridinium] -3-cef em---karboxylovou kyselinou.7- [D- (2,4-carboxy-5-imidazolecarboxamido) -2-phenylacetamido] -3- [4- (2-sulfonatoethyl) pyridinium] -3-cephemocarboxylic acid.
Sloučeniy podle vynálezu je sice možno aplikovat -odděleně od /--lktamového antibiotika, výhodně jsou však kombinované dávkovači formy. Farmaceutický prostředek, ať už k -orální, nebo parenterální aplikaci, -obsahuje inhibitor /-laktamasy podle vynálezu a /3-aktamové antibiotikum v hmotnostním poměru od 1: 3 do 3:1, přičemž celková množství těchto látek v prostředku postačují k úspěšnému zvládnutí bakteriální infekce -savce při jednorázovém nebo, což je obvyklejší, při vícenásobném podání.Although the compounds of the invention may be administered separately from the lactam antibiotic, combined dosage forms are preferred. The pharmaceutical composition, whether for oral or parenteral administration, comprises the [beta] -lactamase inhibitor of the invention and the [beta] -actam antibiotic in a weight ratio of 1: 3 to 3: 1, the total amounts of these substances in the composition sufficient to cope successfully. bacterial infections - mammals in single or, more usually, multiple administrations.
Sloučeniny podle vynálezu, v -nichž některý ze zbytků ve významu symbolů R- a R3 obsahuje zásaditý atom dusíku, mohou tvořit adiční soli -s kyselinami. Vynález zahrnuje takovéto soli s farmaceuticky upotřebitelnými kyselinami. Jako příklady zmíněných kyselin lze uvést kyselinu chlorovodíkovou, kyselinu bromovodíkovou, kyselinu sírovou, kyselinu fosforečnou, kyselinu citrónovou, kyselinu jablečnou, kyselinu -vinnou, kyselinu maleinovou, kyselinu fumarovou, kyselinu glukonovou, kyselinu cukrovou, kyselinu benzensulfonovou, kyselinu p-toluensulfonovou, kyselinu -p-chlorbenzensulfonovou a kyselinu 2-naftalensulfonovou.Compounds of the invention wherein one of the radicals R @ 1 and R @ 3 contains a basic nitrogen atom can form acid addition salts. The invention includes such salts with pharmaceutically acceptable acids. Examples of said acids are hydrochloric acid, hydrobromic acid, sulfuric acid, phosphoric acid, citric acid, malic acid, tartaric acid, maleic acid, fumaric acid, gluconic acid, sugar acid, benzenesulfonic acid, p-toluenesulfonic acid, - p-chlorobenzenesulfonic acid and 2-naphthalenesulfonic acid.
Dále- pak ty sloučeniny podle vynálezu, v nichž Ri znamená atom vodíku, tvoří kationické soli a takovéto -soli s farmaceuticky upotřebitelnými kationty rovněž spadají do rozsahu vynálezu. Jako příklady těchto kationtů se uvádějí kationty sodné, draselné, amonné, vápenaté, hořečnaté a zinečnaté, a dále amoniové kationty odvozené od aminů, jako diethanolamin, -cholin, -ethylendiamin, ethanolamin, N-methylglukamin a prokain.Furthermore, those compounds of the invention in which R 1 is hydrogen form cationic salts and such salts with pharmaceutically acceptable cations are also within the scope of the invention. Examples of such cations are sodium, potassium, ammonium, calcium, magnesium and zinc cations, and amine cations derived from amines such as diethanolamine, -choline, -ethylenediamine, ethanolamine, N-methylglucamine and procaine.
Vynález -se týká derivátů -penicilanové kyseliny, která odpovídá vzorci г ГThe invention relates to penicillanic acid derivatives which correspond to the formula г Г
O'O'
V derivátech penicilanové kyseliny navázání substituentu přerušovanou čarou (IÍIIíIIííIÍIí j na bicyklické jádro znamená, že . tento substituent se -nachází pod rovinou tohoto jádra a o takovémto substituentu se říká, že je v α-konfiguraci. Naproti tomu navázání -substituentu na bicyklické jádro zesílenou čarou { F ) znamená, že tento substituent se nachází nad rovinou tohoto jádra. Toto- posledně zmíněné uspořádání se označuje jako- /Skonffgurace. Navázání substituentu -na bicyklické jádro normální plnou čárou ( -----j v tomto textu znamená, že tento substituent může být bud v a-konfiguraci, nebo v -|3konffgu-raci.In penicillanic acid derivatives, the attachment of a dotted line substituent (III) to a bicyclic nucleus means that the substituent is located below the plane of the nucleus and is said to be in the α-configuration. (F) means that the substituent is above the plane of the core. This latter arrangement is referred to as confguration. Binding of the substituent to the bicyclic nucleus by a normal solid line (----- herein means that the substituent may be either in the α-configuration or in the β-configuration).
Předmětem vynálezu je způsob výroby sloučenin shora uvedeného obecného vzorce I a jejich solí, vyznačující se tím, že se výchozí látka obecného vzorce VThe present invention provides a process for the preparation of the compounds of formula (I) and salts thereof, characterized in that the starting material of formula (V) is used
ve kterémin which
Ri má shora - uvedený význam, a s výhodou představuje zbytek Ra, nechá -reagovat s Wittigovým činidlem obecného vzorceR 1 is as defined above, and preferably represents a radical R a , reacted with a Wittig reagent of the formula
R2R3C = P(C6H5j3 ve kterémR2R3C = P (C6H5j3 in which
R- a R3 mají shora uvedený význam, v přítomnosti inertního- organického roz248733 pouštědla při teplotě v rozmezí od —100 do +50 °C, za vzniku sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém л má hodnotu 0, načež se popřípadě, к výrobě sloučenin obecného vzorce I, v němž n má hodnotu 1 nebo 2, tato sloučenina, v níž n má hodnotu 0, oxiduje, s výhodou manganistanem alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy, 3-chlorperbenzoovou kyselinou nebo peroctovou kyselinou, nebo/a se к výrobě sloučenin obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená zbytek Rb, odštěpí přítomná chránicí skupina karboxylové funkce Ra za vzniku sloučeniny obecného vzorce I, v němž R1 znamená atom vodíku, a tato sloučenina se pak popřípadě podrobí reakci se sloučeni nou obecného vzorceR @ 1 and R @ 3 are as defined above, in the presence of an inert organic solvent at a temperature in the range of from -100 to +50 [deg.] C., to give a compound of formula I wherein л is 0; of the formula I in which n is 1 or 2, the compound in which n is 0 is oxidized, preferably with an alkali metal or alkaline earth metal permanganate, with 3-chloroperbenzoic acid or peracetic acid, and / or to produce compounds formula I wherein R 1 represents a group R b, cleaving off protecting groups present, and carboxyl function R to produce a compound of formula I wherein R 1 represents a hydrogen atom, and this compound is then optionally reacted with compounds of formula Nou
RbO ve kt-enémR b O in kt-en
Rb má shora uvedený význam, s výjimkou atomu vodíku, aR b is as defined above except for a hydrogen atom, a
Q znamená chlor, brom nebo jod, v přítomnosti polárního organického rozpouštědla, načež se popřípadě výsledná sloučenina obecného vzorce I převede na svoji farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou nebo kationickou sůl.Q is chlorine, bromine or iodine, in the presence of a polar organic solvent, whereupon optionally the resulting compound of formula I is converted to its pharmaceutically acceptable acid addition salt or cationic salt.
Způsob podle vynálezu včetně přípravy výchozích látek, je možno popsat následujícím reakčním schématem:The process according to the invention, including the preparation of the starting materials, can be described by the following reaction scheme:
SchémaDiagram
ÍOÍO
..Á (IV)..A (IV)
Лен 'COOR ''COOR1 u-2Лен 'COOR' COOR 1 u-2
<<
Potřebné Wittigovy soli obecného vzorce způsobu, používané při shora popsaném jsou buď známé, nebo je lze připravit jednoduchým způsobem z komerčně dostupných výchozích látek běžnými syntetickými metodami, například níže uvedenými po248733The Wittig salts of the general formula used in the process described above are either known or can be prepared in a simple manner from commercially available starting materials by conventional synthetic methods, for example as described below.
Příprava Wittigových solíPreparation of Wittig salts
djdj
Primární alkohol obecného· vzorce R3CH2OH se převede na odpovídající chlormethylderivát, typický reakcí tohoto alkoholu s ekvimolárním množstvím thionylchloridu v přítomnosti Inertního· rozpouštědla, například chloroformu nebo methylenchloridu, při teplotě místnosti nebo při teplotě v okolí této teploty. Produkt se izoluje například neutralizací reakční směsi a extrakcí.The primary alcohol of formula R 3 CH 2 OH is converted to the corresponding chloromethyl derivative, typically by reacting the alcohol with an equimolar amount of thionyl chloride in the presence of an inert solvent such as chloroform or methylene chloride at or near ambient temperature. The product is isolated, for example, by neutralization of the reaction mixture and extraction.
Chlormethylderivát obecného vzorce R3CHžC1 se pak převede na žádanou Wittigovu sůl například reakcí s ekvimolárním množstvím trifenylfosfinu. Tato· reakce se obvykle provádí v rozpouštědle, jako v toluenu, při zvýšené teplotě, s výhodou za varu pod zpětným chladičem. · Žádaný produkt vytvoří sraženinu, která se odfiltruje.The chloromethyl derivative of the general formula R 3 CH 2 Cl is then converted to the desired Wittig salt, for example by reaction with an equimolar amount of triphenylphosphine. This reaction is usually carried out in a solvent such as toluene at elevated temperature, preferably at reflux. · The desired product forms a precipitate which is filtered off.
6a-hydroxypenícilanová kyselina je známou sloučeninou — viz například Hauser a spol., Helv. Chim. Acta, S0, 1327 · (1967). Tato kyselina se převede na derivát s chráněnou karboxylovou skupinou, o-becného vzorce IV. Charakter chránící skupiny karboxylové funkce nehraje rozhodující roli. Na chránící skupinu karboxylové funkce ve významu symbolu Ra jsou kladeny pouze tyto požadavky:6α-hydroxypenemic acid is a known compound - see, for example, Hauser et al., Helv. Chim. Acta, S0, 1327 (1967). This acid is converted to a carboxy-protected derivative of the general formula IV. The nature of the carboxyl function protecting group is not critical. The carboxyl function protecting group in the meaning of the symbol R and only the following requirements are imposed:
(1) musí být stálá za oxidačních podmínek používaných k výrobě esteru 6-oxopenicilanbvé kyseliny obecného· vzorce V a při následující reakci s Wittigovým činidlem, vedoucí k vzniku 6-(subst.)methylenpenicilanátu obecného vzorce I, v němž R1 představuje zbytek Ra;(1) it must be stable under the oxidizing conditions used to produce the 6-oxopenicillanic acid ester of formula (V) and subsequent reaction with a Wittig reagent to give 6- (subst.) Methylenepenilicilate of formula (I) in which R 1 is a residue R and ;
(ii) musí být selektivně odstěpitelná ze sloučeniny obecného vzorce I (R1 = Ra) za podmínek, při nichž v podstatě · nedochází k poškození jak /3-aktamového seskupení, tak 6-(subst.) methylenové skupiny, a (iii) musí být stálá při oxidaci sloučeniny obecného vzorce I (R1 = Ra) na sulfon obecného· vzorce I nebo odpovídající sulfoxid.(ii) it must be selectively cleavable from a compound of formula I (R 1 = R a ) under conditions that substantially do not damage both the β-actam moiety and the 6- (subst.) methylene group; and (iii) it must be stable in the oxidation of a compound of formula I (R 1 = R a ) to a sulfone of formula I or the corresponding sulfoxide.
Jako typické chránící skupiny karboxylových funkcí, vyhovující shora uvedeným požadavkům, se uvádějí tetrahydropyranylová skupina, benzylová skupina, benzhydrylová skupina, 2,2,2-trichlorethylová skupina, allylová skupina, terc.butylová skupina a fenacylová skupina. V této souvislosti je možno dále poukázat na následující publikace: americké patentové spisu 3 632 850 a 3 197 466, britský patentový spis 1 041 985, Woodward a spol., Journal of the Američan Chemical Society, 88, 852 (1966), Chauvette, Journal of Organic Chemistry, 36, 1259 (1971), Sheehan a spol., Journal o'f Organic Chemistry, 29, 2 006 (1964) a „Cephalospo248733Typical carboxyl protecting groups meeting the above requirements are tetrahydropyranyl, benzyl, benzhydryl, 2,2,2-trichloroethyl, allyl, tert-butyl and phenacyl. In this connection, reference is made to the following publications: U.S. Patent Nos. 3,632,850 and 3,197,466, British Patent 1,041,985, Woodward et al., Journal of the American Chemical Society, 88, 852 (1966), Chauvette, U.S. Pat. Journal of Organic Chemistry, 36, 1259 (1971), Sheehan et al., Journal of Organic Chemistry, 29, 2 006 (1964) and "Cephalospo248733"
W 18 rin and Penicillins, Chemistry and Biology“, ed. Η. E. Flynn, Academie Press, lne., 1972. Z těchto · skupin jsou zvlášť výhodné skupina allylová, benzylová, a 2,2,2-trichlorethylová, a zejména pak skupina allylová, která se snadno zavádí a selektivně ' odstraňuje.W18 rin and Penicillins, Chemistry and Biology, ed. Η. E. Flynn, Academic Press, Inc., 1972. Of these, allyl, benzyl, and 2,2,2-trichloroethyl, and especially allyl, which are easy to introduce and selectively remove, are particularly preferred.
Oxidace 6a-hydroxypenicilanátu s chráněnou karboxylovou skupinou, obecného vzorce IV, na odpovídající 6-oxopenicilanát obecného vzorce V se obvykle provádí působením zhruba ekvimolárního množství anhydridu trifluoroctové kyseliny a molárního nadbytku dimethylsulfoxidu v přítomnosti inertního rozpouštědla, například chloroformu nebo methylenchloridu. Reakce se s výhodou provádí při teplotě zhruba od —80 °C do —70 °C. Reakční směs se neutralizuje, například přidáním terciárního aminu, jako triethylaminu, a pak se provede izolace reakčního produktu, například roztřepáním reakční směsi mezi vodu a rozpouštědlo . mísitelné s vodou, a odpařením organické vrstvy.The oxidation of the carboxy-protected 6α-hydroxypenicillanate (IV) to the corresponding 6-oxopenicillanate (V) is usually accomplished by treatment with an approximately equimolar amount of trifluoroacetic anhydride and a molar excess of dimethylsulfoxide in the presence of an inert solvent such as chloroform or methylene chloride. The reaction is preferably carried out at a temperature of about -80 ° C to -70 ° C. The reaction mixture is neutralized, for example by adding a tertiary amine, such as triethylamine, and then isolating the reaction product, for example by shaking the reaction mixture between water and solvent. miscible with water, and evaporation of the organic layer.
6-xoopenicilinát obecného vzorce V se pak podrobí reakci s Wittigovým činidlem obecného vzorceThe 6-xo-penicillinate of formula V is then reacted with a Wittig reagent of formula
R-R3-+CP(C6H5j3R-R 3 - + CP (C 6 H 5 J 3
Tato reakce se s výhodou provádí v přítomnosti inertního organického reakčního rozpouštědla, například uhlovodíku, jako pentanu, hexanu, benzenu, toluenu či xylenu, halogenovaného· uhlovodíku, jako methylenchloridu, chloroformu, tetrachlormethanu, 1,2-dichlorethanu, 1,2-dibromethanu nebo chlorbenzenu, etheru, jako tetrahydrofuranu, dioxanu, diethyletheru, 1,2tdimpthoxyethanu nebo terc.butylmethylt etheru. Ačkoli je možno tuto reakci provádět v širokém teplotním intervalu zhruba od —100 °C do +50 C!C, pohybuje se výhodně rozmezí reakčních teplot zhruba od —78 °C do. 25 °C.The reaction is preferably carried out in the presence of an inert organic reaction solvent, for example a hydrocarbon such as pentane, hexane, benzene, toluene or xylene, a halogenated hydrocarbon such as methylene chloride, chloroform, carbon tetrachloride, 1,2-dichloroethane, 1,2-dibromoethane, or chlorobenzene, an ether such as tetrahydrofuran, dioxane, diethyl ether, 1,2-dimethoxyethane or tert-butyl methyl ether. Although this reaction can be carried out over a wide temperature range of about -100 ° C to + 50 ° C! Preferably, the reaction temperature range is from about -78 ° C to about 100 ° C. Deň: 22 ° C.
Žádaný produkt obecného vzorce I (R1 = = Ra] se izoluje známým způsobem, například tak, že se reakce přeruší přidáním vodného roztoku chloridu amonného, směs se extrahuje rozpouštědlem nemísitelným s vodou a rozpouštědlo se pak odpaří. Získaný produkt se popřípadě vyčistí běžnými metodami známými z dosavadního stavu techniky, například chromatografií na sloupci silihagelu.The desired product of formula I (R 1 = R a] is isolated in known manner, for example by the reaction was quenched with aqueous ammonium chloride, extracted with a water immiscible solvent and the solvent is then evaporated. The resulting product is optionally purified by conventional methods known in the art, for example by chromatography on a silica gel column.
Ester obecného vzorce I (R1 = Ra), kde Ra představuje chránicí skupinu karboxylové funkce definovanou výše, lze pak převést na odpovídající kyselinu nebo ester obecného vzorce I (R1 = Rb), v němž Rb znamená atom vodíku nebo esterotvorný zbytek snadno hydrolyzovatelný in vivo. Typicky se postupuje tak, že se z meziproduktu obecného vzorce I (R1 = Ra) odstraní chránící skupina karboxylové funkce, za vzniku odpovídající karboxylové kyseliny. Konkrétní . metoda zvolená k odstranění chránicí skupiny závisí na charakteru esterového· zbytku Ra, volba vhodné metody ovšem nebude odborníkům činit potíže.The ester of formula I (R 1 = R a ) wherein R a is a carboxyl function protecting group as defined above can then be converted to the corresponding acid or ester of formula I (R 1 = R b ) wherein R b is hydrogen or an ester-forming radical readily hydrolyzable in vivo. Typically, the procedure is such that the intermediate of the general formula I (R 1 = R a) deprotecting the carboxylic function to give the corresponding carboxylic acid. Specific . the method chosen to remove the protecting group depends on the nature of the ester residue R a , but the choice of a suitable method will not cause problems for those of ordinary skill in the art.
Jak již bylo uvedeno výše, je zvlášť výhodnou chránicí skupinou karboxylové funkce Ra skupina allylová. I když tuto skupinu je možno· s uspokojivým výsledkem odštěpit mírnou kyselinou nebo alkalickou hydrolýzou, zvlášť výhodná metoda k jejímu odštěpování spočívá v použití rozpustného paládiového-O) komplexu, totiž tetrakis(tri‘.fenylfosfin)paládia(O) jako katalyzátoru. Tuto metodu již popsali Jeffery a McCombie v J. Org. Chem., 47, 587 až 590 (1982). Podle typického provedení této metody se postupuje tak, že se aHylester v inertním rozpouštědle, například v ethylendichloridu, chloroformu nebo· ethylacetátu, v dusíkové atmosféře smísí s katalytickým množstvím tetrakis (trif enylf osf in) paládia(0), například zhruba s 1 až 5 % molárními tohoto komplexu, vztaženo na aHylester, a zhruba s ekvivalentním hmotnostním množstvím trifenylfosfinu. K této směsi se přidá sodná sůl nebo draselná sůl 2-ethylt hexanoátu v ekvimolárním množství vztaženo na výchozí allylester, a výsledná směs se míchá při teplotě místnosti až do· ukončení srážení žádané soli, například soli obecného vzorce I, v němž R1 znamená sodík nebo draslík. Reakce je obvykle ukončena zhruba za 2 až 20 hodin. Výsledná sůl se pak izoluje, například filtrací.As mentioned above, a particularly preferred carboxyl protecting group Ra is allyl. Although this group can be cleaved with mild acid or alkaline hydrolysis to a satisfactory result, a particularly preferred method for cleaving is the use of a soluble palladium-O complex, namely tetrakis (tri-phenylphosphine) palladium (0) as a catalyst. This method has already been described by Jeffery and McCombie in J. Org. Chem., 47, 587-590 (1982). Typically, the methyl ester in an inert solvent such as ethylene dichloride, chloroform or ethyl acetate is mixed with a catalytic amount of tetrakis (triphenylphosphine) palladium (0), for example about 1 to 5, under a nitrogen atmosphere. % by weight of the complex, based on the α-ethyl ester, and about the equivalent amount of triphenylphosphine. To this mixture is added the sodium salt or potassium salt of 2-ethyl hexanoate in equimolar amount based on the starting allyl ester, and the resulting mixture is stirred at room temperature until precipitation of the desired salt, for example a salt of formula I in which R 1 is sodium or potassium. The reaction is usually complete in about 2 to 20 hours. The resulting salt is then isolated, for example by filtration.
Mají-li se připravit sulfoxidy nebo· sulfony podle vynálezu, například sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém n má hodnotu 1 nebo· 2, podrobí se sulfidy obecného vzorce I (n = OJ oxidaci za použití libovolného z široké palety oxidačních činidel známých v daném oboru pro· oxidaci sulfoxidů na sulfony. Zvlášť výhodnými činidly tohoto' druhu jsou manganistany kovů, jako· manganistany Skalických kovů a manganistany kovů alkalických zemin, a organické pproxykyseliny, jako «(organické oProxykarbO'xylové kyseliny. Vhodnými individuálními činidly jsou manganistan sodný, manganistan draselný, 3-chloroerbenzoová kyselina a per-octová kyselina.If the sulfoxides or sulfones of the invention are to be prepared, for example a compound of formula I wherein n is 1 or 2, the sulfides of formula I (n = 0 O) are oxidized using any of a wide variety of oxidizing agents known in the art. Particularly preferred agents of this type are metal permanganates, such as the rock metal and alkaline earth metal permanganates, and organic pproxyacids such as organic peroxycarbonic acids. Suitable individual agents are sodium permanganate, permanganate. potassium, 3-chloroerbenzoic acid and per-acetic acid.
Zvlášť výhodnou skupinu oxidačních činidel tvoří organické oeroxykyseliny, přičemž výhodnou organickou peroxykyselinou je 3-chlorperbenzoová kyselina.A particularly preferred class of oxidizing agents is organic oeroxyacids, with the preferred organic peroxyacid being 3-chloroperbenzoic acid.
Je-li žádaným· produktem oxidace sulfoxid obecného vzorce I, ve kterém· n má hodnotu 1, použijí se zhruba molekvivalentní množství výchozího sulfidu (n = OJ a. oxidačního čnidla. Je-li žádaným produktem sulfon, například sloučenina obecného· vzorce I, ve kterém n má hodnotu 2, pak se na výchozí sulfid působí dvěma nebo více molekvivalenty oxidačního činidla. Jako výchozí látky pro přípravu sulfonů mohou pochopitelně sloužit i · «t^<^I^K^^^íí^^ají'cí sulfoxidy, v kterémžto případě se používá alespoň ekvimolárního množství oxidačního činidla.If the desired oxidation product is a sulfoxide of formula I in which n has a value of 1, roughly equivalent amounts of the starting sulfide (n = OJ and oxidizing agent) are used. If the desired product is a sulfone, for example a compound of formula I, in which n has a value of 2, the starting sulfide is treated with two or more moles equivalents of the oxidizing agent, and of course, sulfoxides which can be used as starting materials for the preparation of the sulfones are: in which case at least an equimolar amount of oxidizing agent is used.
Pokud se například sloučenina obecného vzorce I (R1 = Ra, n = 0), kde Ra má shora uvedený výzinam, oxiduje ,na odpovídající sloučeninu obecného vzorce I (R1 = Ra, n = = 2) za použití organické peroxykysellny, například peroxykarboxylové kyseliny, provádí se reakce obvykle tak, že se na sloučeninu obecného· vzorce I (R1 = Ra, n = 0) působí v inertním organickém rozpouštědle zhruba 2 až 4 molekvivalenty oxidačního činidla. Typickými rozpouštědly jsou chlorované uhlovodíky, jako dichlormethan, chloroform a 1,2-dichlorethan, a ethery, jako diethylether, tetrahydrofuran a 1,2-dimethoxyethan. Reakce se normálně provádí při teplotě zhruba od — 20 °C do 50 °C, s výhodou při teplotě okolo 25 °C. Při teplotě okolo 25 °C se obvykle používají reakční doby pohybující se zhruba od 2 do 16 hodin. Produkt se normálně izoluje odstraněním rozpouštědla (Odpařením ve vakuu. Získaný produkt je možno vyčistit běžnými metodami známými z dosavadního stavu techniky.For example, if a compound of formula I (R 1 = R a , n = 0), wherein R a is as defined above, is oxidized to the corresponding compound of formula I (R 1 = R a , n = 2) using an organic peroxyacids such as peroxycarboxylic acids, the reaction is usually carried out by treating a compound of formula I (R 1 = R a , n = 0) with an inert organic solvent of about 2 to 4 mol equivalents of the oxidizing agent. Typical solvents are chlorinated hydrocarbons such as dichloromethane, chloroform and 1,2-dichloroethane, and ethers such as diethyl ether, tetrahydrofuran and 1,2-dimethoxyethane. The reaction is normally carried out at a temperature of about -20 ° C to 50 ° C, preferably at about 25 ° C. At temperatures of about 25 ° C, reaction times of from about 2 to 16 hours are usually employed. The product is normally isolated by removal of the solvent (Evaporation in vacuo. The product can be purified by conventional methods known in the art.
Při shora zmíněných oxidacích se s výhodou používá výchozí materiál, v němž je karboxylová funkce chráněna shora uvedenou chránící skupinou karboxylová funkce Ra. Chránící skupina karboxylové funkce se z výsledného· sulfoxidu nebo sulfoinu odstraňuje normálním postupem použitelným pro tu kterou chránící skupinu, například jak je popsáno výše pro sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená zbytek Ra a n má hodnotu 0.In the aforementioned oxidations, a starting material is preferably used in which the carboxyl function is protected by the aforementioned protecting group carboxyl function R a . The carboxyl function protecting group is removed from the resulting sulfoxide or sulfoin by a normal procedure applicable to that protecting group, for example, as described above for compounds of formula I wherein R 1 is R and an is 0.
Sloučeniny obecného vzorce I, kde R1 představuje esterotvorný zbytek snadno hydro lyzovatelný in vivo, je možno připravit přímo z odpovídajících sloučenin, v nichž R1 znamená atom vodíku, za použití běžných esterifikačních technik. Konkrétní provedení závisí na přesné struktuře esterotvorného zbytku, výběr vhodné metody však nebude odborníkovi činit potíže. V případě, že R1 představuje zbytek vybraný ze skupiny zahrnující 3-ftalidylový zbytek, 4-krotonolaktonylový zbytek, y-butyrolakton-4-ylový zbytek a zbytky vzorcůCompounds of formula I wherein R 1 is an ester-forming moiety readily hydrolyzable in vivo can be prepared directly from the corresponding compounds wherein R 1 is a hydrogen atom using conventional esterification techniques. The particular embodiment depends on the exact structure of the ester-forming moiety, but the choice of a suitable method will not cause difficulties for the skilled person. When R 1 is a radical selected from the group consisting of a 3-phthalidyl radical, a 4-crotonolactonyl radical, a γ-butyrolacton-4-yl radical and a radical of the formulas
R4 —COCOR6 R 4 —COCOR 6
R5 aR 5 a
R4 R 4
-COCOOR6 kde R4, R5 a R6 mají shora uvedený význam, je možno takovéto sloučeniny připravit alkylací odpovídající sloučeniny podle vynálezu, v níž R1 představuje atom vodíku, halogenidem obecného vzorce-COCOOR 6 wherein R 4 , R 5 and R 6 are as defined above, such compounds may be prepared by alkylation of the corresponding compound of the invention wherein R 1 is hydrogen with a halide of formula
RbQ tj. 3-ftalidylhalogenidem, 4-krotonolaktonylhalogenidem, /-butyrolakton-4-ylhalogenidem nebo sloučeninou obecného vzorceR b Q is a 3-phthalidyl halide, 4-crotonolactonyl halide, t-butyrolacton-4-yl halide or a compound of formula
kde Q znamená atom halogenu a R4, R5 a R6 mají shora uvedený význam. Výrazy „halogen“ a „halogenid“ se míní atomy chloru, bromu a jodu, a jejich deriváty. Reakce se typicky provádí tak, že se sůl sloučeniny obecného* vzorce I, ve kterém R1 znamená atom vodíku, rozpustí ve vhodném polárním organickém rozpouštědle, například v N,N-dimethylformamidu, а к roztoku se přidá zhruba jeden molekvivalent příslušného hal-o-genidu vzorce RbQ. Po prakticky úplném proběhnutí reakce se produkt izoluje standardními technikami. Často postačuje jednoduché zředění reakční směsi nadbytkem vody, extrakce produktu organickým rozpouštědlem nemísitelným s vodou a pak odpaření tohoto rozpouštědla. Obvykle používanými solemi výchozího materiálu jsou soli s alkalickými kovy, jako soli sodné a dra selné, soli s terciárními aminy, jako s triethýlaminem, N-ethylpiperidlnem, N,N-dimethylanilinem a N-methylmorfolinem, a kvartérní amoniové soli, jako tetrabutylamoniové a tetramethylamoniové soli. Reakce se provádí při teplotě v rozmezí zhruba cd 0 do 100 °C, obvykle při teplotě cca 25 OC. Reakční doba potřebná к ukončení reakce se mění v závislosti na řadě faktorů, jako· je koncentrace reakčních složek a reaktivita reakčních činidel. Tak pokud jde o halogenderiváty, reaguje jodid rychleji než bromid a ten zase reaguje rychleji než chlorid. Při použití chlorderivátu je v praxi někdy výhodné přidat až jeden molekvivalent jodidu alkalického kovu, čímž se reakce urychlí. Se zřetelem na shora uvedené faktory se obecně používají reakční doby pohybující se zhruba od 1 do 24 hodin.wherein Q is a halogen atom and R 4 , R 5 and R 6 are as defined above. The terms "halogen" and "halide" refer to chlorine, bromine and iodine atoms, and derivatives thereof. The reaction is typically carried out by dissolving a salt of a compound of formula I wherein R 1 is hydrogen in a suitable polar organic solvent, for example N, N-dimethylformamide, and about one mole equivalent of the corresponding halide is added to the solution. -genidu formula R b Q After virtually complete reaction the product is isolated by standard techniques. It is often sufficient to simply dilute the reaction mixture with excess water, extract the product with a water-immiscible organic solvent and then evaporate the solvent. Commonly used starting material salts are alkali metal salts such as sodium and potassium salts, tertiary amine salts such as triethylamine, N-ethylpiperidine, N, N-dimethylaniline and N-methylmorpholine, and quaternary ammonium salts such as tetrabutylammonium and tetramethylammonium salts. salts. The reaction is conducted at a temperature ranging from about CD 0-100 ° C, usually at about 25 o C. The reaction time required к completion of the reaction varies depending upon numerous factors such as · the concentration of the reactants and the reactivity of the reagents. Thus, as for the halogen derivatives, iodide reacts faster than bromide and it reacts faster than chloride. When using a chloro derivative, it is sometimes advantageous in practice to add up to one mol equivalent of an alkali metal iodide, thereby accelerating the reaction. In view of the above factors, reaction times of from about 1 to about 24 hours are generally employed.
Jak již bylo uvedeno výše, vykazují sloučeniny obecného· vzorce I, kde R1 znamená atom vodíku, a jejich soli, v kombinaci s · β-laktamovými antiboitiky při antibakteriálních testech in vitro synergickou účinnost. Tuto· účinnost dokládá měření minimálních inhibičních koncentrací (MIC) v ^g/ml proti řadě mikroorganismů. V následující části je popsán postup doporučený International Collaborative Study on Antib'otic Sensitivity Testing (Ericcsoin a Sherris, Acta. Pathologica et Microblologia Scandinav, Supp. 217, sekce B: 64 až 68 [1971] ), při. němž se používá agaru s nálevem z mozku a srdce, a zařízení umožňujícího· opakovanou inokulaci. Kultura pěstovaná přes noc ve zkumavkách se stonásobně zředí a používá se jako standardní inokulum [20 000 — 10· 000 buněk v cca 0,002 ml se nanáší na povrch agaru; každá miska obsahuje 20 ml agaru s nálevem z mozku a srdce). Používá se ^dvojnásobných ředění testované látky, přičemž počáteční koncentrace testované sloučeniny činí 200 j/g/ml. Pokus se vyhodnocuje po osmnáctihodinové inkubaci při teplotě 37 °C, přičemž individuální kolonie se neberou v úvahu. Jako citlivost (MIC] pokusného organismu se uvažuje nejnižší koncentrace testované sloučeniny nebo· kombinace sloučenin schopná při vyhodnocování pouhým okem způsobit úplnou inhibmi růstu organismu.As mentioned above, the compounds of formula I, wherein R 1 is hydrogen, and salts thereof, in combination with β-lactam antiboitics, exhibit synergistic activity in antibacterial in vitro assays. This efficacy is demonstrated by the measurement of minimum inhibitory concentrations (MICs) in µg / ml against a number of microorganisms. The following section describes the procedure recommended by the International Collaborative Study on Antibotic Sensitivity Testing (Ericcsoin and Sherris, Acta. Pathologica et Microblologia Scandinav, Supp. 217, section B: 64-68 [1971]), at. using brain and heart infusion agar, and a device allowing repeated inoculation. Overnight culture in test tubes is diluted 100-fold and used as a standard inoculum [20,000-10,000 cells in about 0.002 ml are plated onto the agar surface; each dish contains 20 ml of brain and heart infusion agar). Two-fold dilutions of the test substance are used, with an initial test compound concentration of 200 U / g / ml. The experiment is evaluated after an 18 hour incubation at 37 ° C, with individual colonies not taken into account. The sensitivity (MIC) of the test organism is considered to be the lowest concentration of the test compound or a combination of compounds capable of causing complete growth inhibition when evaluated with the naked eye.
Ty sloučeniny obecného vzorce I, kde R1 znamená atom vodíku, a jejich soli, v kombinaci · se známými /Maktamovými antibiotiky jsou užitečné jako průmyslová antimikrobiální činidla, například při zpracování vody, čištění odpadních vod a kalů, ochraně barev a dřeva, jakož i při místních aplikacích jako· desinfekční činidla. Při použití popisovaných sloučenin k těmto aplikacím je často výhodné smísit účinnou látku s netoxickým nosičem, jako je rostlinný či minerální olej · nebo změkčující krém. Obdobně je možno tyto látky rozpustit nebo dispergovat v kapalných ředidlech nebo rozpouštědlech, jako je voda, alkanoly, glykoly nebo· jejich směsi. Ve většině případů je účelné používat koncentrace účinné látky pohybující se zhruba od 0,1 do 10 % hmotnostních, vztaženo na celkovou směs.Those compounds of formula I wherein R 1 is hydrogen, and salts thereof, in combination with known / Mactam antibiotics are useful as industrial antimicrobial agents, for example, in water treatment, sewage and sludge treatment, paint and wood protection, as well as for topical applications as disinfectants. When using the disclosed compounds for such applications, it is often advantageous to mix the active ingredient with a nontoxic carrier such as a vegetable or mineral oil or a softening cream. Similarly, they may be dissolved or dispersed in liquid diluents or solvents such as water, alkanols, glycols or mixtures thereof. In most cases, it is expedient to use concentrations of the active ingredient ranging from about 0.1 to 10% by weight, based on the total composition.
Jak již bylo rovněž uvedeno· výše, mají sloučeniny obecného vzorce I, kde R1 znamená zbytek Rb, mnohem větší význam jako účinné inhibitory mikrobiálních (Maktams. Tímto způsobem tyto látky zvyšují antibakteriální účinnost /-laktamových antibiotik (penicilinů a cefalosporinů) proti četným mikroorganismům, zejména proti mikroorganismům produkujícím /Maktamasu. Schopnost zmíněných sloučenin zvyšovat účinnost /Maktamových antibiotik je možno· doložit pokusy, při nichž se stanovují hodnoty MIC samotného antibiotika a samotné sloučeniny obecného vzorce I, kde . R1 znamená atom vodíku, a tyto hodnoty se pak porovnávají s hodnotami MIC zjiš těnými pro kombinaci daného antibiotika se sloučeninou obecného vzorce I, kde Rl znamená atom· vodíku. Pokud antibakteriální účinnost této· kombinace je výrazně vyšší · než by bylo· možno očekávat na základě účinností individuálních komponent, pokládá se to· za zvýšení účinnosti. Hodnoty MIC zmíněných kombinací se měří za použití metody, kterou popsali Barry· a Sabath v „Manual of Clirncal Microbiology“, ed. · Lenette, Spaulding and Truant, 2. vydání, 1974, Američan Society íor· Microbiology.As mentioned above, the compounds of formula I wherein R1 is Rb are of greater importance as potent inhibitors of microbial (Maktams), thereby enhancing the antibacterial activity of [beta] -lactam antibiotics (penicillins and cephalosporins) against numerous microorganisms, in particular against microorganisms which produce / Maktamasu. the ability of these compounds to increase the effectiveness / .beta.-lactam antibiotics may · demonstrate experiments in which are determined the MIC values of the antibiotic alone, and the actual compound of the formula I wherein. R 1 is hydrogen, and these values are then compared with the MICs found for the combination of the antibiotic in question with a compound of formula I, where R1 represents a hydrogen atom If the antibacterial activity of the combination is significantly higher than would be expected based on the efficacy of the individual components, The MIC values of these combinations are measured using the method described by Barry · and Sabath in "Manual of Climate Microbiology", ed. Lenette, Spaulding and Truant, 2nd edition, 1974, American Society of Microbiology.
Sloučeniny obecného vzorce I, kde R1 představuje atom vodíku nebo esterový zbytek snadno hydrolyzovatelný in vivo, zvyšují antibakteriální účinnost (^--l^l^1^íamo'vých antibiotik in vivo, tzn., že snižují množství antibiotika potřebné k ochraně pokusné myši před jinak smrtelným inokulem určité bakterie produkující /^dl^l^l^amasu. Při stanovení takovéto· účinnosti se u myší intraperitoneální inokulací standardisovanou kulturou pokusného organismu suspendovanou v 5% žaludečním mucinu prasete vyvolá akutní experimentální infekce. Závažnost infekce se standardisuje tak, aby myš dostala smrtelnou dávku organismu [smrtelnou dávkou se rozumí minimální inokulum organismu potřebné k spolehlivému usmrcení 100 % infikovaných neušetřených kontrolních · myší). Skupina infikovaných myší se pak orálně nebo intraperitoneálně aplikují různě vysoké dávky testované sloučeniny v kombinaci s antibiotikem. Po· ukončení testu se zjišťuje účinnost této kombinace spočtením přežívajících zvířat ve skupině ošetřené danou dávkou kombinace. Účinnost se vyjadřuje jako procento přežívajících zvířat při dané dávce nebo, se vypočítává jako hodnota PDso (dávka chránící 50 % pokusných zvířat před infekcí).Compounds of formula (I) wherein R 1 is a hydrogen atom or an ester moiety readily hydrolyzable in vivo increase the antibacterial activity (β-1 β-β 1) of the direct antibiotic in vivo, i.e., reduce the amount of antibiotic required to protect the test. To determine such activity, acute experimental infections are induced in mice by intraperitoneal inoculation with a standardized culture of the test organism suspended in 5% of the gastrointestinal mucin of the pig. for the mouse to receive a lethal dose of the organism [lethal dose means the minimum inoculum of the organism needed to reliably kill 100% of the infected untreated control mice). A group of infected mice is then orally or intraperitoneally administered with different doses of the test compound in combination with an antibiotic. After completion of the test, the efficacy of this combination is determined by counting the surviving animals in the group treated with the given dose of the combination. Efficacy is expressed as a percentage of surviving animals at a given dose or, calculated as a PD 50 value (dose protecting 50% of the test animals from infection).
Schopnost sloučenin podle vynálezu zvyšovat účinnost β-laktamových antibiotik proti bakteriím produkujícím /Mlktamasu činí tyto sloučeniny vhodnými k souběžnému podávání s jMlktamovými antibiotiky při léčbě bakteriálních infekcí savců, zejména člověka. Při léčbě bakteriální infekce je možno· sloučeninu podle vynálezu smísit s i/J-lktamovým antibiotikem nebo v případě, že Rb znamená skupinu CH(R4)OCORU, kde R4 a R14 mají shora uvedený význam, se β-laktamové antibiotikum chemicky váže na sloučeninu podle vynálezu, čímž se obě tyto látky aplikují současně. Alternativně je možno· sloučeninu podle vynálezu aplikovat jako separátní činidlo v průběhu léčby i/-laktamovým antibiotikem. V některých případech je výhodné premedikovat pacienta sloučeninou podle vynálezu před zahájením léčby ·/3laktamovým antibiotikem.The ability of the compounds of the invention to enhance the efficacy of β-lactam antibiotics against β-lactamase producing bacteria makes these compounds suitable for co-administration with β-lactam antibiotics in the treatment of bacterial infections in mammals, particularly humans. For the treatment of a bacterial infection, the compound of the invention may be mixed with a β-lactam antibiotic or, when R b is CH (R 4 ) OCOR U , where R 4 and R 14 are as defined above, the β-lactam antibiotic is chemically bound to a compound of the invention, whereby both are applied simultaneously. Alternatively, the compound of the invention may be administered as a separate agent during treatment with the β-lactam antibiotic. In some cases, it is preferable to pre-medicate a patient with a compound of the invention before initiating treatment with a β-lactam antibiotic.
Při použití sloučeniny obecného· vzorceWhen using a compound of formula
I, ve kterém R1 znamená shora definovaný zbytek Rb, k zvyšování účinnosti e-laktamového· antibiotika, se směs této sloučeniny s /З-laktamovým antibiotikem, nebo samotná sloučenina podle vynálezu v případě, že Rb znamená zbytek CH(R4)OCOR14, s výhodou aplikuje ve formě prostředku obsahujícího standardní farmaceutické nosiče nebo ředidla. Farmaceutický prostředek obsahující farmaceuticky upotřebitelný nosič, |S-laktamové antibiotikum nebo/a shora zmíněnou sloučeninu podle vynálezu normálně obsahuje zhruba 5 až 80 % hmotnostních farmaceuticky upotřebitelného ředidla.I, in which R 1 is a residue of R b as defined above, to enhance the efficacy of an β-lactam antibiotic, with a mixture of this compound with a β-lactam antibiotic, or a compound of the invention itself when R b is CH (R 4 ) OCOR 14 is preferably applied in the form of a composition comprising standard pharmaceutical carriers or diluents. A pharmaceutical composition comprising a pharmaceutically acceptable carrier, the β-lactam antibiotic and / or the aforementioned compound of the invention normally comprises about 5 to 80% by weight of a pharmaceutically acceptable diluent.
Při kombinování sloučenin podle vynálezu s jiným ^-laktamovým antibiotikem je možno tyto sloučeniny aplikovat arálně nebo parenterálně, tj. intramuskulárně, subkutánně nebo intraperitoneálně. I když použité dávkování v humánní medicíně stanoví v konečné instanci ošetřující lékař, pohybuje se normálně poměr denních dávek sloučeniny obecného vzorce I, kde R1 znamená zbytek Rb, a /З-laktamového antibiotika v hmotnostním rozmezí zhruba od 1:3 do 3:1. Dále pak při použití sloučeniny podle vynálezu v kombinaci s /3-laktamovým antibiotikem se denní dávka při orálním podání pro každou komponentu normálně pohybuje v rozmezí zhruba od 10 do 200 mg na kilogram tělesné hmotnosti, a denní dávka každé komponenty při parenterálním podání se normálně pohybuje zhruba od 10 do 40 mg/kg tělesné hmotnosti. Tyto denní dávky se obvykle podávají v několika dílčích dávkách. V některých případech může ošetřující lékař předepsat dávky vymykající se v případě potřeby z těchto hranic.When the compounds of the invention are combined with another .beta.-lactam antibiotic, the compounds may be administered orally or parenterally, i.e., intramuscularly, subcutaneously, or intraperitoneally. Although the dosage used in human medicine is ultimately determined by the attending physician, normally the ratio of the daily doses of the compound of formula I, wherein R 1 is a residue of R b , and the β-lactam antibiotic, is in the weight range of about 1: 3 to 3: 1. Further, when a compound of the invention is used in combination with a β-lactam antibiotic, the daily oral dose for each component normally ranges from about 10 to 200 mg per kilogram body weight, and the daily dose of each component parenterally administered is normally about 10 to 40 mg / kg body weight. These daily doses are usually administered in several divided doses. In some cases, the attending physician may prescribe doses beyond those limits, if necessary.
Je pochopitelné, že některé β-laktamové sloučeniny jsou účinné při orálním nebo parenterálním podání, zatímco jiné jsou účinné pouze při aplikaci parenterální. Má-li se tedy sloučenina podle vynálezu použít současně (tj. ve směsi) s /J-laktamovým antibiotikem účinným pouze při parenterálním podání, bude zapotřebí připravit kombinovaný prostředek vhodný к parenterální aplikaci. Má-li se sloučenina podle vynálezu použít současně [ve směsi) s β-laktamovým antibiotikem účinným při orálním i parenterálním podání, je možno připravovat kombinované prostředky vhodné buď к orální nebo parenterální aplikaci. Dále je možné orálně aplikovat prostředky obsahující účinné látky podle vynálezu a současně parenterálně aplikovat (S-laktamové antibiotikum. Rovněž je možné parenterálně aplikovat prostředky obsahující shora zmíněné sloučeniny podle vynálezu a současně orálně aplikovat /З-laktamové antibiotikum.It is understood that some β-lactam compounds are effective when administered orally or parenterally, while others are only effective when administered parenterally. Thus, if a compound of the invention is to be used simultaneously (i.e., in a mixture) with a? -Lactam antibiotic effective only for parenteral administration, a combination formulation suitable for parenteral administration will be required. If the compound of the invention is to be used simultaneously (in admixture) with a β-lactam antibiotic effective for both oral and parenteral administration, combination formulations suitable for either oral or parenteral administration may be prepared. Furthermore, it is possible to orally administer the compositions containing the active compounds according to the invention and to administer parenterally (S-lactam antibiotic).
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje. Protonová a C13 nukleární magnetická resonanční spektra v těchto příkladech byla měřena při 60, 90, 250 nebo 300 MHz za použití roztoků produktů v deuterochloroformu, deuteriumoxidu, perdeuteroacetonu nebo perdeuterodi methylsulfoxidu, a polohy signálů se vyjadřují v ppm oproti tetramethylsilanu. Tvary signálů se označují následujícími zkratkami:The invention is illustrated by the following non-limiting examples. Proton and C 13 nuclear magnetic resonance spectrum in the examples were measured at 60, 90, 250 or 300 MHz using a solution of the product in deuterochloroform, deuterium oxide, or acetone-d perdeuterodi sulfoxide, and peak positions are expressed in ppm versus tetramethylsilane. Signal shapes are indicated by the following abbreviations:
s singlet d dublet dd dublet dubletu t triplet q kvartet m multiplet š široký signál.s singlet d doublet dd doublet doublet t triplet q quartet m multiplet w wide signal.
Příklad 1Example 1
Estery 6a-hydroxypenicilanové kyseliny6a-Hydroxypenicillanic acid esters
A. AllylesterA. Allylester
К roztoku 85 g 6a-hydroxypenicilanové kyseliny [připravena postupem, který popsali Hauser a spol. v Helv. Chim. Acta, 50, 1327 (1967)] ve 300 ml dimethylformamidu se přidá 34 ml (0,39 molu) allylbromidu, 54 ml (0,39 molu) triethylaminu a 2 g hydrogenuhličitanu sodného, směs se 15 hodin míchá při teplotě místnosti, pak se к ní přidá voda a výsledná směs se extrahuje ethyletherem. Spojené etherové vrstvy se promyjí nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou, vysuší se síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu. Získá se 43 g surového produktu, který se vyčistí chromatografií na sloupci silikagelu, za použití směsi chloroformu a ethylacetátu (9 : : 1) jako elučního činidla. Získá se 22,75 g (23 °/o) žádaného allylesteru.A solution of 85 g of 6α-hydroxypenicillanic acid [prepared by the method of Hauser et al. in Helv. Chim. Acta, 50, 1327 (1967)] in 300 ml of DMF, 34 ml (0.39 mol) of allyl bromide, 54 ml (0.39 mol) of triethylamine and 2 g of sodium bicarbonate are added, followed by stirring at room temperature for 15 hours. water was added and the resulting mixture was extracted with ethyl ether. The combined ether layers were washed with saturated sodium bicarbonate solution and water, dried over magnesium sulfate and concentrated in vacuo. 43 g of crude product are obtained, which is purified by silica gel column chromatography using a 9: 1 mixture of chloroform and ethyl acetate as eluent. 22.75 g (23%) of the desired allyl ester is obtained.
4H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): 4 H-NMR (CDCl3, δ ppm):
1,42 (s, 3H),1.42 (s, 3H);
1,60 (s, 3H),1.60 (s, 3H);
4,45 (s, 1H),4.45 (s, 1 H),
4,5 až 5,0 (m, 3H),4.5 to 5.0 (m, 3H);
5,2 až 6,2 (m, 4H).5.2 to 6.2 (m, 4H).
B. PivaloyloxymethylesterB. Pivaloyloxymethyl ester
Směs 9 g (0,041 molu) 6a-hydroxypenicilanové kyseliny, 40 ml dimethylformamidu,A mixture of 9 g (0.041 mol) of 6α-hydroxypenicillanic acid, 40 ml of dimethylformamide,
7,4 ml (0,041 molu) diisopropylethylaminu, 6 ml (0,041 molu) chlormethyl-pivalátu a7.4 ml (0.041 mol) of diisopropylethylamine, 6 ml (0.041 mol) of chloromethyl pivalate and
6,15 g (0,041 molu) jodidu sodného se 15 hodin míchá při teplotě místnosti, pak se к ní přidá voda a směs se extrahuje ethyletherem. Extrakty se vysuší a zahustí se, čímž se získá 9 g surového esteru, který se vyčistí chromatografií na sloupci silikagelu za použití směsi chloroformu a ethylacetátu (9:1) jako elučního činidla. Příslušné frakce se spojí a odpaří, čímž se získá 4,384 gramu (32 %) žádaného produktu.Sodium iodide (6.15 g, 0.041 mol) was stirred at room temperature for 15 hours, water was added and the mixture was extracted with ethyl ether. The extracts were dried and concentrated to give 9 g of crude ester, which was purified by silica gel column chromatography using chloroform / ethyl acetate (9: 1) as eluent. The appropriate fractions were combined and evaporated to give 4.384 g (32%) of the desired product.
C. BenzylesterC. Benzyl ester
К směsi 20 g (0,092 molu) 6a-hydroxy2487 33To a mixture of 20 g (0.092 mol) 6α-hydroxy2487 33
26 pemcilanové . kyseliny, ' 12,9 ml [0,092 mmolu) triethylaminu, 1,105 - g - (0,013 molu) hydrogonuhličitanu sodného- a 200 ml dimethylformamidu se přidá 12,0 ml (0,101 molu) benzylbromidu. Reakční směs se 20 hodin míchá .při teplotě místnosti, pak se roztřepe mezi ethylacetát a vodu a pH vodné fáze .se 6 N kyselinou chlorovodíkovou upraví na hodnotu 2,0. Vrstvy se oddělí, vodná vrstva se ještě dvakrát extrahuje etherem, spojené etherické vrstvy se promyjí roztokem hydrogeouhličitanu sodného- a vodou, vysuší se a rozpouštědlo se odpaří. Zbytek poskytne po krystalizací ze směsi horkého chloroformu -a . hexanu 9,1 g . bezbarvých krystalu o - teplotě tání 165 - až 167°C.26 pemcilanové. of acid, 12.9 ml (0.092 mmol) of triethylamine, 1.105 g (0.013 mol) of sodium bicarbonate and 200 ml of dimethylformamide are added 12.0 ml (0.101 mol) of benzyl bromide. The reaction mixture was stirred at room temperature for 20 hours, then partitioned between ethyl acetate and water and adjusted to pH 2.0 with 6 N hydrochloric acid. The layers were separated, the aqueous layer was extracted twice more with ether, the combined ethereal layers were washed with sodium bicarbonate solution and water, dried and the solvent was evaporated. The residue was crystallized from a mixture of hot chloroform -a. hexane 9.1 g. colorless crystals, m.p. 165-167 ° C.
D. (5-methy--2-oxo-l,3-dioxol-4-yl) methylestOrD. (5-Methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl) methyl estr
Směs 15: . g (0,078 molu) (5-methyl-2-oxo-l,3-dioxol-4-yI)methyIbromidu a 18,7 g (0,078 molu) natrium-6a-hydroxyponicilanátu’ ve - 225' - ml dimothylformamidu se 4 hodiny míchá - při teplotě místnosti, pak se vylije - na - led- a zpracuje se shora popsaným postupem. - Získá se žádaný ester uvedený v názvu.Mixture 15:. g (0.078 mol) of (5-methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl) methyl bromide and 18.7 g (0.078 mol) of sodium 6α-hydroxyponicilanate in -255 ml of dimethylformamide were added for 4 hours. The mixture is stirred at room temperature, then poured onto ice and worked up as described above. - The desired title ester is obtained.
P ř í k 1 a- d 2Example 1 a-d 2
Estery 6-oxopenicilanové kyselinyEsters of 6-oxopenicillanic acid
A. Allyl-6-oxope-mcilanátA. Allyl-6-oxopropacylate
Směs 2,84 ml [0,04 molu) dimethylsulfoxi-du, 3,67 - ml - (0,026 mo-lui) anhydridu kyseliny trifluoroctové a- 50 ml methylench^ridu se 10·· minut míchá- při - teplotě —78 °C, pak se -kmí při teplotě —78°C přidá roztok 5,14 g - (;0·Ο2 . - molu) allyl-6a-hydroxypenicilanátu - v - 10 - ml· methyIonchluridu a výsledná^ .-směs, se -40, - minut míchá. Při shora uvedené teplotě- seo přidá 7,24 ml (0,052 molu) triethylamiinu, reakční směs se nechá postupně ohřát - na - teplotu místnosti a pak se k ní přidá· voda. Po extrakci methylenc^oridem se- spojené organické vrstvy třikrát promyjí -vodou, . - vysuší se a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Získá se 5,1 g (100 %) sloučeniny uvedené v názvu, ve formě žlutého· oleje;A mixture of 2.84 ml (0.04 mol) of dimethylsulfoxide, 3.67 ml (0.026 mol) of trifluoroacetic anhydride and 50 ml of methylene chloride was stirred at -78 DEG C. for 10 minutes. C. A solution of 5.14 g of allyl-6α-hydroxypenicillanate - in 10 ml of methyl chloride is then added at -78 DEG C. and the resulting mixture is stirred at -78 DEG. Stir for 40 minutes. At the above temperature, 7.24 ml (0.052 mol) of triethylamine are added, the reaction mixture is allowed to gradually warm to room temperature and then water is added. After extraction with methylene chloride, the combined organic layers were washed three times with water. dried and the solvent evaporated in vacuo. This afforded 5.1 g (100%) of the title compound as a yellow oil;
XH-NMR - (doutoruchlurufurm, hodnoty S v ppm):1 H-NMR - (doutoruchlurufurm, S-value in ppm):
1,60 (s, - 6H),1.60 (s, 6H),
4,75 - (im,- 2H·),.4.75 - (im, - 2H);
4.82 (s,- -1H),4.82 (s, -1H),
5,1 až - 6$3 [m, 3H),5.1 to - $ 6 (m, 3H)
5.82 - [s, 1H).5.82 (s, 1H).
B. PivaloyloxymethylesterB. Pivaloyloxymethyl ester
Směs 0,36 ml (5,06 mmolu) dimethylsuloxidu, 0,47 ml (3,29 mmolu) anhydridu tri-A mixture of 0.36 ml (5.06 mmol) of dimethylsuloxide, 0.47 ml (3.29 mmol) of tri- anhydride
Iluoroctové kyseliny, 839 mg [2;53 - mmolu ) pivaloyloxymethyl-6a-hydr-oxypenicilanátu- - a 5 - ml- - methylenchloridu -se 30 minut mcháFpři teplotě—78°C, - načež -se - k ní přidá 0,92 ml (6,58 mmolu) triethylaminu. Po zpracování reakční směsi postupem popsaným výše v odstavci A se získá 788 mg (95 procent) žádaného ketonu.Iluoroacetic acid, 839 mg (2,53 mmol) of pivaloyloxymethyl-6α-hydroxy-prenicilate- and 5-ml-methylene chloride was stirred at -78 ° C for 30 min, then 0.92 was added. ml (6.58 mmol) of triethylamine. After working up the reaction mixture as described in Part A above, 788 mg (95 percent) of the desired ketone is obtained.
XH-NMR (deuterochloroform, hodnoty 5 v ppm):1 H-NMR (CDCl 3, δ values in ppm):
1,3 (s, 9H),1.3 (s, 9H);
1.65 (s, 6H),1.65 (s, 6H);
4,85 (s, 1H),4.85 (s, 1 H),
5,8 - (m, - 3H).5.8- (m, 3H).
Př.ík.lad 3Ex.ladder 3
Allyl-6’pE) - (2-pyridyy) methylenpenicilanátAllyl-6´pE) - (2-pyridyl) methylenepenicilate
Směs 2,64 g (6,8 mmolu) 2-pikolyl-trifenylfosfoniumchloridu a 0,265 g (6,8 mmolu) natriumamidu v 6 ml suchého tetrahydrofuranu -se 30 minut míchá při teplotě místnosti. Výsledná hnědě zbarvená suspenze se ochladí na —78 °C, v jediné dávce se k ní přidá roztok 1,8 g (7,0 mmolU) allyl-6-o-xopenicilanátu ve 4 ml suchého tetrahydrofuranu a směs -se 3 minuty míchá při teplotě —78 °C. Reakce se přeruší přidáním nasyceného roztoku -chloridu amonného, reakční směs se extrahuje ethylacetátem, spojené organické vrstvy se třikrát promyjí vodou, vysuší se síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu. Získá se 3,3 g červeně zbarveného oleje, který po- vyčištění chromatografií na -sloupci silikagelu poskytne 1,35 g [60,7 %) žádaného produktu ve formě žlutého oleje.A mixture of 2.64 g (6.8 mmol) of 2-picolyl-triphenylphosphonium chloride and 0.265 g (6.8 mmol) of sodium amide in 6 ml of dry tetrahydrofuran was stirred at room temperature for 30 minutes. The resulting brown suspension was cooled to -78 ° C, a solution of 1.8 g (7.0 mmolU) of allyl-6-o-xenicenicilate in 4 mL of dry tetrahydrofuran was added in one portion, and the mixture was stirred at room temperature for 3 minutes. temperature - 78 ° C. The reaction was quenched with saturated ammonium chloride solution, extracted with ethyl acetate, the combined organic layers were washed three times with water, dried over magnesium sulfate, and concentrated in vacuo. 3.3 g of a red oil are obtained which, after purification by chromatography on a silica gel column, gives 1.35 g (60.7%) of the desired product as a yellow oil.
XH-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm):1 H-NMR (CDCl 3, δ ppm):
1,50 (s, 3H),1.50 (s, 3H);
1,58 (s, 3H),1.58 (s, 3H);
4,57 (s, 1H),4.57 (s, 1 H),
4.65 (d, 2H),4.65 (d, 2H).
5,15 až 6,15 (m, 3H),5.15 to 6.15 (m, 3H)
6,17 (d, 1H, J =- 1 Hz),6.17 (d, 1H, J = -1Hz),
6,87 (d, 1H, J = 1 Hz),6.87 (d, 1 H, J = 1 Hz),
7,2 až 7,4 (m, 2H),7.2 to 7.4 (m, 2H)
7,60 (triplet -dubletu, 1H),7.60 (doublet triplet, 1H),
8,62 (dublet dubletU).8.62 (doublet of doublets).
13C-NMR [deutero^lo-rotorm, hodnoty δ v ppm):13 C-NMR (CDCl 3, δ in ppm):
26,04, 32,99, 62,77, 65,75, 70(01, 70,54,26.04, 32.99, 62.77, 65.75, 70 (01, 70.54,
119,10, 123,24, 124,02, 125,86, 131,06, 136,34, 144,66, 149,94, 152,13, 167,54, 168,73.119.10, 123.24, 124.02, 125.86, 131.06, 136.34, 144.66, 149.94, 152.13, 167.54, 168.73.
namísto 2-pikolyl-trifenylfosfoniumchloridu, se získají následující sloučeniny:instead of 2-picolyl-triphenylphosphonium chloride, the following compounds are obtained:
Příklad 4Example 4
Postupem podle příkladu 3, ale za použití příslušného Wittigova činidla obecného vzorce w α ΘUsing the procedure of Example 3, but using the appropriate Wittig reagent of the formula w α Θ
6C6A7S)3PCH2 Cl6C 6 A7 S ) 3 PCH 2 Cl
CHjCHj
Ctyj ^C00CH2CH^CHz Ctyj C00CH 2 ^ CH ^ CH of
Cl —78 až +25Cl = 78 to +25
A 13 (E) E-isomer:A 13 (E) E-isomer:
+3,2 (Z) 1,5 (s, 3H),+3.2 (Z) 1.5 (s, 3H);
1,6 (s, 3H),1.6 (s, 3H);
4.5 (s, 1H),4.5 (s, 1 H),
4,65 (d, 2H),4.65 (d, 2 H),
5,1 až 6,2 (m, 3H),5.1 to 6.2 (m, 3H);
5,73 (d, 1H),5.73 (d, IH);
6,82 (d, 1H);6.82 (d, IH);
Z-lsomer:Z-isomer:
1.5 (S, 3H),1.5 (s, 3H),
1.6 (s, 3H),1.6 (s, 4H),
4,57 (s, 1H),4.57 (s, 1 H),
4.7 (d, 2H),4.7 (d, 2 H),
5,15 až 6,24, (m, 3H),5.15 to 6.24 (m, 3H),
5,77 (s, 1H),5.77 (s, 1 H),
6,37 (s, 1H).6.37 (s, 1 H).
CH3S —78CH3S —78
CHOía) CHO í)
В 16 i(E) Z-isomer:В 16 i (E) Z-isomer:
(Z) 1,48 (s,3H), (E+Z) 1,60 (s,3H),(Z) 1.48 (s, 3H), (E + Z) 1.60 (s, 3H),
2.58 (s,3H),2.58 (s, 3H);
4.42 (s,1H],4.42 (s, 1 H),
4.60 (d,2H),4.60 (d, 2H).
5,0 až 6,0 (m, 3H),5.0 to 6.0 (m, 3H);
5.58 (s,1H),5.58 (s, 1 H),
6.42 (s,1H);6.42 (s, 1 H);
E-isomer:E-isomer:
1,45 (s, 3H),1.45 (s, 3H);
1.60 (s, 3H),1.60 (s, 3H).
2,40 (s, 3H),2.40 (s, 3H);
4.60 (s, 1H),4.60 (s, 1 H),
4.80 (d, 2H), 5,0 až 6,1 (m, 3H),4.80 (d, 2H), 5.0-6.1 (m, 3H),
5.72 (d, 1H),5.72 (d, 1 H),
6.90 (d, 1H).6.90 (d, IH).
32 1,50 (s, 3H), 32 1.50 (s, 3H).
1.60 (s, 3H), 4,52 (s, 1H), 4,62 (d, 2H],1.60 (s, 3H), 4.52 (s, 1H), 4.62 (d, 2H),
5,1 až 6,0 (m, 3H),5.1 to 6.0 (m, 3H);
5.90 (d, IH),5.90 (d, 1H).
6.80 (d, 1H),6.80 (d, 1 H),
9.73 (d, 1H).9.73 (d, IH).
Výtě- 4h-nMR [deuterožek**) ' chloroform, hodnoty (°/o) δ v ppm)Yield of 4h-nMR [deuteros **) 'chloroform, values (° / o) δ in ppm)
R3 R 3
Reakční Teplota doba ' ' (°C) (minuty)Reaction Temperature Time (° C) (Minutes)
Eluční'' rozpouštědlo*·) 'Elution Solvent * ·) '
2-chinolyl —78 (Z)2-quinolyl-78 (Z)
1.5 (s, 3H),1.5 (s. 3H),
1,62 [s, 3H),1.62 (s, 3H),
4.6 (s, 1H),4.6 (s, 1 H),
4.7 (d, 2H),4.7 (d, 2 H),
5.1 až 6,2 (m, 3H),5.1 to 6.2 (m, 3H);
6,35 (d, 1H),6.35 (d, IH);
7,0 (d, 1H),7.0 (d, 1 H),
7.2 až 8,2 (m, 6H),7.2 to 8.2 (m, 6H);
C2H5S —78 (E, Z)C2H5S - 78 (E, Z)
1.5 (s, 2,2H),1.5 (s, 2.2H);
1,55 (s, O,8H),1.55 (s, O, 8H);
1,65 [s, 2,2H),1.65 [s, 2.2H],
1.7 [s, 0,8H),1.7 (s, 0.8H),
4.5 [s, 1H),4.5 (s, 1 H),
4,5 až 4,8 (m, 2H),4.5 to 4.8 (m, 2H);
5,1 až 6,1 (m, 4H),5.1 to 6.1 (m, 4H);
6.8 (s, 0,26H),6.8 (s, 0.26H);
7,15 (d, 0,74H),7.15 (d, 0.74H),
7,4 (m, 5H),7.4 (m, 5H).
(E) (s, 3H), (s, 3H), (s, 1H), (d, 2H),(E) (s, 3H), (s, 3H), (s, 1 H), (d, 2 H),
1,451.45
1.551.55
4.554.55
4,654.65
5,2 až 6,1 (m, 3H),5.2-6.1 (m, 3H);
6,15 (d, 1H),6.15 (d. 1H);
6,75 (d, 1H),6.75 (d, IH);
7,05 ' až 7,75 (m,7.05 'to 7.75 (m,
3H),3H),
C&H5 —78 (Z)C & H5 - 78 (Z)
1.5 (s, 3H),1.5 (s. 3H),
1.6 (s, 3H),1.6 (s, 4H),
4.6 (s, 1H),4.6 (s, 1 H),
4,68 (d, 2H),4.68 (d, 2 H),
5.1 až 6,1 (m, 3H),5.1 to 6.1 (m, 3H);
5,77 (s, 1H),5.77 (s, 1 H),
6,57 (s, 1H),6.57 (s, 1 H),
7.2 až 7,64 (m, 3H) ,7.2 to 7.64 (m, 3H);
7,64 až 8,16 (m, 2H);7.64 to 8.16 (m, 2H);
—78 (E) (E)—78 (E) (E)
1,521.52
1,621.62
4,604.60
4,694.69
5.1 až 6,3 (m, 3H),5.1 to 6.3 (m, 3H);
6.1 (d, 1H),6.1 (d. 1H);
7,03 (d, 1H),7.03 (d, IH);
7,4 (s, 5H), (s, 3H), (s, 3H), (s, 1H), (d, 2H),7.4 (s, 5H), (s, 3H), (s, 3H), (s, 1 H), (d, 2 H),
1.551.55
1.651.65
2.552.55
4.65 (s, 3H), (s, 3H), (s, 6H), (s, 1H),4.65 (s, 3H), (s, 3H), (s, 6H), (s, 1 H),
4,74 ' (d, 2H),4.74 ' (d, 2H),
5,1 až 6,1 (m, 3H),5.1 to 6.1 (m, 3H);
6,25 ' (d, 1H),6.25 (d, 1H).
6,9 (s, 1H),6.9 (s, 1 H),
7,0 (d, 1H),7.0 (d, 1 H),
R3 R 3
осн3 . OCHoCH=CH^ íX н3 с'осн 3 . OCHoCH = CH 2 x 3 3 с '
ОСН,.ОСН ,.
Legenda:________ _____________________________ . _ | •'.Hríť (t‘.Λ.γ Τ η$'*ί>'ιϊ'γ,ν·’;*;*ί! Á''1'Legend: ________ _____________________________. _ | • '.Hříť (t'.Λ.γ Τ η $' * ί > ' ι ϊ'γ , ν ·'; * ; * ί ! Á '' 1 '
*)A = hexan—ethylaaeeát (9:1)*) A = hexane-ethyl acetate (9: 1)
A1 = heeaan-ethylaaetát (7:3)A 1 = heeaan-ethyl acetate (7: 3)
B = chloroformB = chloroform
= chloroform—ethylacetát (9:1) = chloroform—ethylaaetát (99::1) ,a)pružit fro—yl—etyylen-toifenylfrsforan v benzenu.= chloroform-ethyl acetate (9: 1) = chloroform-ethyl acetate (99: 1) , a) fro-yl-ethylene-tiphenylphosphorane in benzene.
Příklad 5Example 5
Nato iu—-6 (E.) - (2-pyo idyl) —ethy lenpenieilanát **)E-isr—er — R) je v anhi-poloze k /3-lakta—uThereafter, 6 (E.) - (2-pyridyl) -ethylenepenililate **) E-isr-R-R) is in the anhi-position to the β-lactate.
Z--sr—er — R3 je v syn-poloze k /S-lakta—uZ-sr-er-R3 is in the syn-position to the β-lactose
0,120 g (0,38 ——oIu) allyl-6(EJ-(2-pyoidyl)—ethylenpenihllanátu, 20 —g tetoakis(toifenylfosfin)paládia(O) a 20 —g trifeyl248733 fosfinu se rozpustí ve 3 ml ethylacetátu a k roztoku se v dusíkové atmosféře přidá 0,76 ml (0,38 mmolu) 0,5 M roztoku natrium-2-ethylhexanoátu v ethylacetátu. Směs se 2 hodiny míchá při teplotě místnosti, pak se vyloučená sraženina odfiltruje, promyje se ethylacetátem a vysuší se ve vakuu. Získá se 57 mg (48 %} sloučeniny uvedené v názvu, ve formě žluté pevné látky.Dissolve 0.120 g of (0,38-oxyl) allyl-6 (E- (2-pyidyl) -ethylenepenillanate, 20 g of tetoakis (toiphenylphosphine) palladium (0) and 20 g of tripeyl 248483 phosphine in 3 ml of ethyl acetate and 0.76 ml (0.38 mmol) of a 0.5 M solution of sodium 2-ethylhexanoate in ethyl acetate was added under nitrogen and the mixture was stirred at room temperature for 2 hours, then the precipitate was filtered off, washed with ethyl acetate and dried in vacuo. This gave 57 mg (48%) of the title compound as a yellow solid.
iH-NMR (deuteriumoxid, hodnoty á v ppm):1 H-NMR (deuterium oxide, δ in ppm):
1,55 (s, 6H),1.55 (s, 6H);
4,33 (s, 1H),4.33 (s, 1 H),
6,17 (d, 1H, J = 0,5 Hz),6.17 (d, 1H, J = 0.5Hz);
7,03 (d, 1H, J = 0,5 Hz),7.03 (d, 1H, J = 0.5Hz);
7,17 až 8,07 (m, 3H),7.17 to 8.07 (m, 3H)
8,57 (m, 1H).8.57 (m, IH).
IČ (KBr-technika):IR (KBr):
433, 1756, 1 605 cm1.433, 1756, 1 605 cm 1 .
Příklad 6Example 6
Pracuje se analogickým postupem jako v příkladu 5 za použití vždy příslušného allylesteru připraveného v příkladu 4 jako výchozího materiálu. Získají se následující sodné soli:The procedure is analogous to that of Example 5 using the corresponding allyl ester prepared in Example 4 as starting material. The following sodium salts are obtained:
trifenylfosfinu se rozpustí v 1 ml tthytacetátu, k roztoku se přidá při teplotě' místnosti 0,52 ml 0,5 M roztoku natrium^-ethylhexanoátu v ethylacetátu a výsledná směs se 10 hodin míchá pod dusíkem. Protože se vysráží jen velmi malé množství soli,The triphenylphosphine was dissolved in 1 ml of ethyl acetate, 0.52 ml of a 0.5 M solution of sodium 4-ethylhexanoate in ethyl acetate was added at room temperature, and the resulting mixture was stirred under nitrogen for 10 hours. Because only a very small amount of salt precipitates,
Příklad 6AExample 6A
6-fenylthiomethylenpenicilanová kyselina mg (0,26 mmolu) atlyl-6-feyylthiome(směs isomerU), 10 mg ttt-akis(triftnytfosfin)patádia (0) a 10 mg6-phenylthiomethylenepenilicic acid mg (0.26 mmol) atlyl-6-feyylthiome (mixture of isomers), 10 mg ttt-akis (triftnytphosphine) of patadium (0) and 10 mg
24873В24873В
3434
zředí se reakční směs vodou '.a · '.extrahuje se methylenchloridem. Vodná vrstva . se okyselí na pH 3,5 a extrahuje se methylenchloridem. Vysušené extrakty se zahustí ve vakuu, čímž se získá 63 mg · (75 %) · · žádané volné kyseliny ve formě směsi· isomerů.Dilute the reaction mixture with water and extract with methylene chloride. Aqueous layer. The mixture was acidified to pH 3.5 and extracted with methylene chloride. The dried extracts were concentrated in vacuo to give 63 mg (75%) of the desired free acid as a mixture of isomers.
JH-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): 1 H-NMR (CDCl 3, δ ppm):
1.5 (s, 2,1 H),1.5 (s, 2.1H),
1,55 · (s, 0,SH),1.55 · (s, 0, SH)
1.6 · (s, 2,1H'),1.6 · (s, 2,1H '),
1,65 (s, 0,9H),1.65 (s, 0.9H),
4.4 (s, 0.7H),4.4 (s, 0.7H);
4.5 (s, 0,3H),4.5 (s, 0.3H);
5,38 (d, 0,7H),5.38 (d, 0.7H),
5.7 (s, 0,3H),5.7 (s, 0.3H);
6.7 (s, 0,3H),6.7 (s, 0.3H);
7.1 (d, 0,7 H),7.1 (d, 0.7H);
7.5 (m, 5H).7.5 (m, 5 H).
Příklad 7Example 7
Allylll,l-dioxo-6(E)-(2-pyridyl)methylenpenicilanátAllyll1,1-dioxo-6 (E) - (2-pyridyl) methylenepenililate
K roztoku 1,30 g (4,09 mmolů) allyl-6(E)-(2-pyridyl )me.thylenpenicilaná'tu v · 15 ' ml methylenchloridu se přidá 1,70 · g (8,2 mmolu) m-chlorperbenzoové kyseliny o čistotě 80 až 85 % a směs se pod dusíkem · 3' · hodiny míchá při teplotě místnosti. Po· přidání nasyceného roztoku thiosíranu sodného· a vody se směs extrahuje methylenchloridem, organická vrstva se nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného· upraví · na pH 7,5, promyje se vodou, vysuší se síranem hořečnatým a ·rozpouštědlo· se · odpaří ve· vakuu. Získá se 1,4 g (98 %) produktu ve formě žlutého oleje, který · po vyčištění chromatografií na sloupci silikagelu ·za · použití směsi hexanu a ethylacetátu · (7:3) jako· elučního činidla poskytne 0,78 g [55 procent) sulfonu uvedeného v názvu, ve formě bezbarvých krystalů.To a solution of 1.30 g (4.09 mmol) of allyl-6 (E) - (2-pyridyl) -methylenepenilicilane in 15 ml of methylene chloride was added 1.70 g (8.2 mmol) of m < -1 > chloroperbenzoic acid having a purity of 80-85% and the mixture was stirred at room temperature under nitrogen for 3 hours. After addition of saturated sodium thiosulfate solution and water, the mixture is extracted with methylene chloride, the organic layer is adjusted to pH 7.5 with saturated sodium bicarbonate solution, washed with water, dried over magnesium sulfate and the solvent is evaporated off under vacuum. 1.4 g (98%) of product are obtained in the form of a yellow oil which, after purification by silica gel column chromatography, · hexane / ethyl acetate (7: 3) as eluent, yields 0.78 g [55%]. ) of the title sulfone, in the form of colorless crystals.
iH-NMR (deuterochloroform, hodnoty · δ v ppm):@ 1 H-NMR (CDCl3, .delta. in ppm):
1,48 (s, 3H),1.48 (s, 3H);
1,63 (s, 3H),1.63 (s, 3H);
4,45 (s, 1H),4.45 (s, 1 H),
4,73 (d, 2H),4.73 (d, 2H).
5.1 až 6,2 (m, · 3H),5.1 to 6.2 (m, 3H),
5,77 (d, 1H, J ·= 0,5 Hz),5.77 (d, 1H, J = 0.5 Hz),
7,27 (d, 1H, ) = 0,5 Hz),7.27 (d, 1H, J = 0.5 Hz),
7,li,až '8)l :(ím, ·3H),7, li, to 8) l: (by, · 3H),
8;6 (m, ·. 1®).8; 6 (m, 1 H).
13C-NMR· (deutero.chlor ofotím, · hodnoty - · δ; v · ppm:)·: 13 C-NMR · (deutero.chlor ofotime, · values - · δ; in · ppm:) ·:
18,53;· 20(43,;.'63-,18, · ·64,25, ·66,.63, .. ·72,04, 119;91, 124,64,. 126,03, 130(68,· 132(83, 136,77, 150,31, 166,86, 168,11.18.53; · 20 (43, .63-, 18, · 64.25, · 66, .63, .. · 72.04, 119; 91, 124.64,. 126.03, 130 (68, 132 (83, 136.77, 150.31, 166.86, 168.11.
IC (KBr-technika):IC (KBr technology):
323, 1 58B; . 1759, 1.788, 3-437 -cm!·.323, 58B; . 1759, 1.788, 3-437-cm! ·.
Příklad 8Example 8
Allyl-l,l-dioxo-6 (E) - (2-hydr oxyethyllden) penicilanátAllyl-1,1-dioxo-6 (E) - (2-hydroxyoxydene) penicillanate
K roztoku 0,190 g (0,61 mmolů) allyl-1,1-dioxo-6 (E) -f ormylmethylenpenicilanátu ve 4 ml suchého tetrahydrofuranu se při teplotě —78 °C přidá 0,61 ml (0,61 mmolů) 1M hexanového roztoku ·diisobutylalumit niumhydridu. Směs se 10 minut míchá při teplotě —78 cc, pak se zředí methanolem, 20 minut se míchá při teplotě místnosti a zfiitř.uje· ae. · Po zahuštění filtrátu ve· .vakuu se získá 0,258 g· surového· produktu, · který se zředí· vodou a extrahuje se chloroformem. Organická fáze se vysuší síranem hořečnatým a chloroform se odpaří. Získá se 160 mg materiálu, který se dále čistí chromatografií na sloupci silikagelu za použití směsi chloroformu a ethylacetátu (4:1) jako elučního činidla. Získá se 113 mg (60 procent) sloučeniny uvedené v názvu.To a solution of 0.190 g (0.61 mmol) of allyl 1,1-dioxo-6 (E) -methylmethylenepenicilate in 4 mL of dry tetrahydrofuran at -78 ° C was added 0.61 mL (0.61 mmol) of 1M hexane. solution of diisobutylalumite nium hydride. The mixture was stirred at -78 ° C for 10 minutes, then diluted with methanol, stirred at room temperature for 20 minutes, and concentrated. After concentration of the filtrate in vacuo, 0.258 g of crude product is obtained, which is diluted with water and extracted with chloroform. The organic phase was dried over magnesium sulphate and the chloroform evaporated. 160 mg of material were obtained, which was further purified by silica gel column chromatography using a 4: 1 mixture of chloroform and ethyl acetate as eluent. This afforded 113 mg (60 percent) of the title compound.
^-NMR’ (deuterochloroform, hodnoty· <5 v ppm].:^ -NMR ’(deuterochloroform, values <5 ppm):
1,40 (s, 3H),1.40 (s, 3H).
1.60 (s, 3H),1.60 (s, 3H).
2.60 (šs, 1H),2.60 (bs, 1H),
4.3 (m, 2H),4.3 (m, 2H).
4.4 (s, 1H),4.4 (s. 1H).
4,7 (d, 2H),4.7 (d, 2H).
51, až 6,0 (m, 3H),51 to 6.0 (m, 3H)
5,25 (d, 1H),5.25 (d, IH);
6,38 (m, 1H).6.38 (m, IH).
Příklad 9Example 9
Postupem podle příkladu 7 se za použití příslušných 6-methylenpenicilanátů (n ·= 0) (vyrobených v příkladu 4) jako· výchozích látek získají následující sloučeniny:Following the procedure of Example 7, using the appropriate 6-methylenepenicilanes (n = 0) (produced in Example 4) as starting materials, the following compounds were obtained:
ch3 ch 3
C00CHnCH=CH9 C00CHnCH 9 = CH
А XА X
R3 R 3
Isomer Výtěžek Eluční či(0/0) nldlo při chromatografii na silikageluYield isomer or elution (0/0) nldlo; silica gel
Fyzikální vlastnosti;Physical properties;
XH-NMR (deuterochloroform, hodnoty <Š v ppm) f 1 H-NMR (CDCl 3, Š Šppm) f
í‘>í ‘>
7,4 (s, 1H),7.4 (s, 1 H),
7,8 (d, 1H),7.8 (d, 1 H),
8,35 (t, 1H).8.35 (t, 1 H).
2.4:8 73 3:2.4: 8
3636
R3 R 3
(Ε)(Ε)
(Ε)(Ε)
Legenda: *) v následujícím pokusu byl elucí sloupce silikagelu chloroformem se 2 % ethylacetátu získán sulfon (n = 2) ve výtěžku 29 %, a ve výtěžku 27 % polárnější frakce identifikovaná jako sulfoxid (n = 1)Legend: *) in the following experiment eluting the silica gel column with chloroform with 2% ethyl acetate gave the sulfone (n = 2) in 29% yield, and in 27% yield of the more polar fraction identified as the sulfoxide (n = 1).
Příklad 9AExample 9A
Ally 1-6 (E) - [ (1- oxočhinolin-2-yl) methylen ]-l,l-dioxopenicilanátAlly 1-6 (E) - [(1-Oxoquinolin-2-yl) methylene] -1,1-dioxopenicillanate
124 mg (0,313 mmolu) allyl-6(E)-[(chinolin-2-yl) methylen ]-1-oxopenicilanátu [získaný jako vedlejší produkt při přípravě odpovídajícího sulfonu — viz případ označený *) v předcházejícím příkladu] se rozpustí v 5 ml methylenchloridu а к roztoku se přidá 195 mg (0,904 mmolu) 80% m-chlorperbenzoové kyseliny. Směs se 48 hodin míchá při teplotě místnosti, pak se zředí vodou a extrahuje se methylenchloridem. Extrakty se promyjí nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou, vysuší se a zahustí se ve vakuu na žlutě zbarvený olej, který po vyčištění chromatografií na sloupci silikagelu poskytne 45 mg (35 %) N-oxidu uvedeného v názvu, ve formě žluté pevné látky.124 mg (0.313 mmol) of allyl-6 (E) - [(quinolin-2-yl) methylene] -1-oxopenicillanate [obtained as a by-product in the preparation of the corresponding sulfone - see case marked with *) in the previous example] are dissolved in 5 ml of methylene chloride and 195 mg (0.904 mmol) of 80% m-chloroperbenzoic acid are added to the solution. The mixture was stirred at room temperature for 48 hours, then diluted with water and extracted with methylene chloride. The extracts were washed with saturated sodium bicarbonate solution and water, dried and concentrated in vacuo to a yellow-colored oil which, after purification by silica gel column chromatography, afforded 45 mg (35%) of the title N-oxide as a yellow solid.
!H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): ! H-NMR (CDCl3, δ ppm):
1,45 (s, 3H),1.45 (s, 3H);
1,6 (s, 3H),1.6 (s, 3H);
4,45 (s, 1H),4.45 (s, 1 H),
4,7 (m, 2H),4.7 (m, 2H).
5,0 až 6,0 (m, 3H),5.0 to 6.0 (m, 3H);
5,85 (d, 1H),5.85 (d, 1 H),
7,3 až 8,0 (m, 7H).7.3-8.0 (m, 7H).
Příklad 10Example 10
Natrium-l,l-dioxo-6 (E)- (2-pyridyl) methylenpenicilanátSodium 1,1-dioxo-6 (E) - (2-pyridyl) methylenepenicilane
0,14 g [0,4 mmolu) allyl-l,l-dioxo-6(E)-(2-pyridyl)methylenpenicilanátu, 20 mg tetrakis(trifenylfosfin)paládia(0) a 20 mg trifenylfosfinu se rozpustí ve 2 ml ethylacetátu а к roztoku se pod dusíkem přidá 0,8 mililitru (0,4 mmolu) 0,5 M roztoku natrium-2-ethylhexanoátu v ethylacetátu. Reakční směs se 5 minut míchá při teplotě místnosti, pak se vyloučená sraženina odfiltruje, promyje se ethylacetátem a vysuší se. Získá se 0,13 g (95 %) žádané soli ve formě žluté pevná látky.0.14 g [0.4 mmol] of allyl-1,1-dioxo-6 (E) - (2-pyridyl) methylenepenililate, 20 mg of tetrakis (triphenylphosphine) palladium (0) and 20 mg of triphenylphosphine are dissolved in 2 ml of ethyl acetate and 0.8 ml (0.4 mmol) of a 0.5 M solution of sodium 2-ethylhexanoate in ethyl acetate was added to the solution under nitrogen. The reaction mixture was stirred at room temperature for 5 minutes, then the precipitate was filtered off, washed with ethyl acetate and dried. 0.13 g (95%) of the desired salt is obtained as a yellow solid.
iH-NMR (deuteriumoxid, hodnoty <5 v ppm):1 H-NMR (deuterium oxide, values <5 ppm):
1,50 (s, 3H),1.50 (s, 3H);
1,60 (s, 3H),1.60 (s, 3H);
4,23 (s, 1H),4.23 (s, 1 H),
5,90 (d, 1H, J = 1 Hz),5.90 (d, 1H, J = 1Hz);
7,1 až 8,0 (m, 4H),7.1 to 8.0 (m, 4H)
8,57 (m, 1H).8.57 (m, IH).
IČ (KBr-technika):IR (KBr):
590, 1 621, 1 770, 3 454 cm1.590, 1,621, 1,770, 3,454 cm 1 .
Příklad 11Example 11
Allyl-l,l-dioxo-6 (E) - (l-oxo-2-pyridyl) methylenpenicilinátAllyl-1,1-dioxo-6 (E) - (1-oxo-2-pyridyl) methylene penicillinate
К roztoku 100 mg (0,286 mmolu) allyl-l,l-dioxo-6 (E)- (2-pyridyl) methylenpenicilanátu v 5 ml methylenchloridu se přidá 120 mg (0,59 mmolu) m-chlorperbenzoové kyseliny, směs se 3 dny míchá při teplotě místnosti, pak se к ní přidá nasycený roztok thiosíranu sodného a výsledná směs se extrahuje methylenchloridem. Organická vrstva se neutralizuje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, promyje se vodou a po vysušení se zahustí. Získá se 82 miligramů žlutého olejovitého materiálu, který po vyčištění chromatografií na sloupci silikagelu za použití ethylacetátu jako elučního činidla poskytne 22 mg (21 %) sloučeniny uvedené v názvu a 14 mg (13 procent) vedlejšího produktu, jímž je 2,3-epoxypropanyl-l,l-dioxo-6 (E)- (1-oxo-2-pyridyl)methylenpenicilanát.To a solution of 100 mg (0.286 mmol) of allyl-1,1-dioxo-6 (E) - (2-pyridyl) methylene penicillanate in 5 ml of methylene chloride was added 120 mg (0.59 mmol) of m-chloroperbenzoic acid, the mixture was stirred for 3 days After stirring at room temperature, a saturated sodium thiosulfate solution was added thereto, and the resulting mixture was extracted with methylene chloride. The organic layer was neutralized with saturated sodium bicarbonate solution, washed with water and concentrated to dryness. 82 mg of a yellow oil are obtained which, after purification by silica gel column chromatography eluting with ethyl acetate, affords 22 mg (21%) of the title compound and 14 mg (13 percent) of the by-product 2,3-epoxypropanyl- 1,1-dioxo-6 (E) - (1-oxo-2-pyridyl) methylenepenicilate.
Allyl-l,l-dioxo-6- (E)- (l-oxo-2-pyridyl) methylenpenicilanát:Allyl-1,1-dioxo-6- (E) - (1-oxo-2-pyridyl) methylenepenicilane:
4H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): 4 H-NMR (CDCl3, δ ppm):
1.5 (s, 3H),1.5 (s. 3H),
1.6 (s, 3H),1.6 (s, 4H),
4,45 (d, 1H),4.45 (d, 1 H),
4.7 (d, 2H),4.7 (d, 2 H),
5.1 až 6,0 (m, 3H),5.1 to 6.0 (m, 3H);
5.8 (s, 1H),5.8 (s, 1 H),
7.1 až 8,4 (m, 5H).7.1 to 8.4 (m, 5H).
Příklad 12Example 12
Za použití postupu podle příkladu 10 se hydrolýzou příslušných allylesterů získají rovněž následující sloučeniny:Using the procedure of Example 10, the following compounds were also obtained by hydrolysis of the corresponding allyl esters:
O o p,. \ /O o p ,. \ /
L Π ςL Π ς
--- h3 --- h 3
0^ J>COONa.0 ^ J> COON.
Při použití kalium-2-ethylhexanoátu namísto natrium-2-ethylhexanoátu se získají odpovídající draselné soli shora uvedeného vzorce.Using potassium 2-ethylhexanoate instead of sodium 2-ethylhexanoate gives the corresponding potassium salts of the above formula.
R3 R 3
Isomer (E + Z)Isomer (E + Z)
оснхн=сщ χ, X, . (hygroskopická draselná sůl) (E)оснхн = сщ χ, X,. (hygroscopic potassium salt) (E)
Výtěžek (%) Fyzikální vlastnosti XH-NMR (250 MHz, perdeuterodimethylsulfoxid, hodnoty δ v ppm):Yield (%) Physical properties * H-NMR (250 MHz, DMSO, δ values in ppm):
1,35 (s, 6H),1.35 (s, 6H);
1.4 (s, 1,4H),1.4 (s, 1.4H)
1,44 (s, 6H),1.44 (s, 6H);
1,48 (s, 1,4H),1.48 (s, 1.4H),
3.7 (s, IH),3.7 (s, 1H).
4.55 (d, IH),4.55 (d, 1H).
4.75 (d, IH),4.75 (d, 1H).
5,15 až 5,5 (m, 2H),5.15-5.5 (m, 2H);
5.67 (s, 0,6H),5.67 (s, 0.6H);
5.8 (s, 0,4H),5.8 (s, 0.4H);
5.8 až 6,0 (m, 0,5H),5.8 to 6.0 (m, 0.5H),
6,0 až 6,2 (m, 0,5H),6.0 to 6.2 (m, 0.5H),
6.75 až 7,0 (m, 2H),6.75 to 7.0 (m, 2H);
7.4 až 7,6 (m, IH),7.4 to 7.6 (m, 1H),
8.2 (d, 0,5H);8.2 (d, 0.5H);
IČ (KBr-technika):IR (KBr):
613, 1 760, 3 429 cm1.613, 1,760, 3,429 cm 1 .
4H-NMR (deuteriumoxid, hodnoty δ v ppm): 4 H-NMR (deuterium oxide, δ in ppm):
1.8 (s, 3H),1.8 (s, 3H)
1.9 (s, 3H),1.9 (s, 3H)
4.56 (s, IH),4.56 (s, 1H).
7.2 (IH),7.2 (IH)
7,34 (IH),7.34 (IH),
7,62 (IH),7.62 (IH),
8.68 (IH);8.68 (1H);
13C-NMR (deuteriumoxid, hodnoty δ v ppm): 13 C-NMR (deuterium oxide, δ in ppm):
20,9, 22,7, 58,7, 64,6, 68,7,20.9, 22.7, 58.7, 64.6, 68.7,
74,6, 113, 9, 115,9, 134,0,74.6, 113.9, 115.9, 134.0,
134,2, 154,6, 155,1, 169,4, 173,7, 175,6.134.2, 154.6, 155.1, 169.4, 173.7, 175.6.
Příklad 13Example 13
Pivaloyloxymethyl-6 (E) - (methylthio )methylenpenicilanátPivaloyloxymethyl-6 (E) - (methylthio) methylene penicilate
Směs 2,4 mmolu (methylthiomethyl)trifenylfosfoniumchloridu a 2,4 mmolu natriumamidu v 5 ml suchého tetrahydrofuranu se 20 minut míchá při teplotě místnosti. К vzniklému žlutému roztoku se při teplotě — 78 °C přidá roztok 788 mg (2,4 mmolu) pivaloyloxymethyl-6-oxopenicilanátu v 10 ml suchého tetrahydrofuranu, reakční směs se 10 minut míchá při teplotě —78 °C, načež se vylije do nasyceného roztoku chloridu amonného a extrahuje se ethylacetátem. Organická vrstva se vysuší síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Získá se 774 mg surového* produktu, který po vyčištění chromatografií na sloupci silikagelu za použití chloroformu jako elučního činidla poskytne 220 mg (24,6 %) čistého produktu.A mixture of 2.4 mmol of (methylthiomethyl) triphenylphosphonium chloride and 2.4 mmol of sodium amide in 5 ml of dry tetrahydrofuran was stirred at room temperature for 20 minutes. A solution of 788 mg (2.4 mmol) of pivaloyloxymethyl-6-oxopenicillanate in 10 mL of dry tetrahydrofuran was added to the resulting yellow solution at -78 ° C, and the reaction mixture was stirred at -78 ° C for 10 min. ammonium chloride solution and extracted with ethyl acetate. The organic layer was dried over sodium sulfate and the solvent was evaporated in vacuo. 774 mg of crude product is obtained which, after purification by silica gel column chromatography using chloroform as eluent, affords 220 mg (24.6%) of pure product.
4H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): 4 H-NMR (CDCl3, δ ppm):
1,25 (s, 9H),1.25 (s, 9H);
1,50 (s, 3H),1.50 (s, 3H);
1,65 (s, 3H),1.65 (s, 3H);
2.45 (s, 3H),2.45 (s. 3H);
4.45 (s, IH),4.45 (s, 1H).
6,85 (m, 3H),6.85 (m, 3H).
7,0 (s, IH).7.0 (s, 1H).
Příklad 14Example 14
Pivaloyloxymethyl-6 (E) -methylsulf onylmethyienpenicilanát-l-oxid (A) a odpovídající 1,1-dioxid (B)Pivaloyloxymethyl-6 (E) -methylsulphonylmethylenepenicilate-1-oxide (A) and the corresponding 1,1-dioxide (B)
К roztoku 215 mg (0,58 mmolu) pivaloyloxymethyl-6 (E) - (methylthio) methylenpenicilanátu v 5 ml methylenchloridu se přidá 375 mg (1,74 mmolu, 3 ekvivalenty) 80% m-chlorperbenzoové kyseliny. Směs se 4 hodiny míchá při teplotě místnosti, pak se rozmíchá s vodou, nasyceným roztokem thiosíranu sodného a hydrogenuhličitanem sodným, a extrahuje se chloroformem. Organická fáze se třikrát promyje vodou, vysuší se síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu. Získá se 200 mg směsi produktů. Tato surová směs se vyčistí chromatografií na silikagelu za použití směsi chloroformu a ethylacetátu (9:1) jako elučního činidla. Získá se 25 mg 1-oxidu (A) a 45 mgTo a solution of 215 mg (0.58 mmol) of pivaloyloxymethyl-6 (E) - (methylthio) methylene penicillanate in 5 mL of methylene chloride was added 375 mg (1.74 mmol, 3 equivalents) of 80% m-chloroperbenzoic acid. The mixture was stirred at room temperature for 4 hours, then stirred with water, saturated sodium thiosulfate solution and sodium bicarbonate, and extracted with chloroform. The organic phase is washed three times with water, dried over magnesium sulphate and concentrated in vacuo. 200 mg of the product mixture are obtained. The crude mixture was purified by silica gel chromatography using a 9: 1 mixture of chloroform and ethyl acetate as eluent. 25 mg of 1-oxide (A) and 45 mg are obtained
1,1-diouidu (B).1,1-diouid (B).
(A) :(A):
xh-NMR (1euterochlorofol^m, hodnoty δ v ppm):@ 1 H-NMR (CDCl3, .delta. in ppm):
1,21 (s, 9H),1.21 (s, 9H);
1,3 (s, 3H),1.3 (s, 3H);
1.7 (s, 3H),1.7 (s. 3H),
3.1 (s, 3H),3.1 (s. 3H);
4.7 (s, 1H),4.7 (s, 1 H),
5.8 (AB kvartet, 2H),5.8 (AB quartet, 2H),
5,85 (d, 1H),5.85 (d, 1 H),
7.1 (d, 1H);7.1 (d. 1H);
IČ (chloroform):IR (chloroform):
333, 1 759, 1 807, 2 927, 2 960 cm~1.333, 1,759, 1,807, 2,927, 2960 cm -1.
(B) :(B):
1H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm):1 H-NMR (CDCl 3, δ ppm):
1.2 (s, 9H),1.2 (s, 8H),
1,45 (s, 3H),1.45 (s, 3H);
1,6 (s, 3H),1.6 (s, 3H);
3,15 (s, 3H),3.15 (s, 3H).
4.5 (s, 1H),4.5 (s, 1 H),
5.6 (d, 1H),5.6 (d, 1 H),
5.8 (AB kvartet, 2H),5.8 (AB quartet, 2H),
7.2 (d, 1H);7.2 (d. 1H);
IČ (chloroform):IR (chloroform):
324, 1 758, 1 800, 2 929, 2 956 cm~'-.324, 1758, 1800, 2929, 2956 cm @ -1.
P ř í k 1 a · d 15Example 1 and 15
Postup popsaný v příkladu 10 se opakuje s 50 mg (0,12 mmolů) allyl-6-(3-allyloxy-2-py ridyl) methylen-l,l^-d^i^oxopenicilanátem za použití 5,2 mg trifenylfosfinu, 5,2 mg tetrakis(trffenylfosfin)palá1ia(O) a 0,24 mmol kalium-2-ethyIhexanoátu (2 molekvivalenty počítáno· na výchozí allylester) v 1,5 ml ethylacetátu. Výsledná směs se 18 hodin míchá, pak se ethylacetát odsaje pipetou a zbytek se dvakrát promyje vždy 1 ml ethylacetátu. Získá se 43 mg tmavě · zbarvené pevné látky, kterou je 1voidraselná sůl 6 (E) - (3-hydr oxy-2-pyrHyl) methylen-1,1-1ioxΌpenicilanové kyseliny.The procedure described in Example 10 was repeated with 50 mg (0.12 mmol) of allyl-6- (3-allyloxy-2-pyridyl) methylene-1,1-di-oxopenicillanate using 5.2 mg of triphenylphosphine. 5.2 mg of tetrakis (triphenylphosphine) palladium (0) and 0.24 mmol of potassium 2-ethylhexanoate (2 mol equivalents calculated on the starting allyl ester) in 1.5 ml of ethyl acetate. The resulting mixture was stirred for 18 hours, then the ethyl acetate was aspirated by pipette and the residue was washed twice with 1 ml of ethyl acetate each time. This gives 43 mg of a dark colored solid which is 6 (E) - (3-hydroxy-2-pyryl) methylene-1,1-dioxo-penicillanic acid 1-potassium potassium salt.
U-i-NMR (1euteriumoxi1, hodnoty δ v ppm):U-i-NMR (1euteriumoxi1, δ in ppm):
1,56 (s, 3H),1.56 (s, 3H);
1,62 (s, 3H),1.62 (s, 3H);
4,27 (s, 1H), 6,00 (d, 1H),4.27 (s, 1H); 6.00 (d, 1H);
7,29 (m, 2H),7.29 (m, 2H).
7,80 (d, 1H), 8,04 (d, 1H).7.80 (d, 1 H), 8.04 (d, 1 H).
Příklad 16Example 16
Allyl-6 (E) - (2-pyrimidinyl) methylenpenicilanátAllyl-6 (E) - (2-pyrimidinyl) methylenepenicilate
A. 2-hydroxymethylpyrimidinA. 2-Hydroxymethylpyrimidine
Suspenze ethoxidu sodného, připravená ze 7,44 g (323 mmolů) kovového sodíku a 300 ml absolutního ethanolu, se ochladí na teplotu místnosti, přidá se k ní 18 g (163 mmol) hy1roxyacetami1in-hy1rochlori1u a 8,06 ml (81 mmol) 3-dimethy]aminQakroleinu, a směs se zahřeje k varu pod zpětným chladičem. Dimethylamin se pomalu oddestilovává, přičemž se k udržení objemu rozpouštědla periodicky přidává ethanol. Reakční směs se 9 hodin zahřívá k varu pod zpětným chladičem, pak se 18 hodin míchá při teplotě místnosti, načež se rozpouštědlo odpaří za sníženého tlaku. Zbytek se nanese na sloupec silikagelu, který se vymývá směsí ethylacetátu a methanolu v poměru 19 : 1. Získá se 4,1 g (výtěžek 46 %) žádaného produktu.A suspension of sodium ethoxide, prepared from 7.44 g (323 mmol) of sodium metal and 300 ml of absolute ethanol, was cooled to room temperature, 18 g (163 mmol) of hydroxyacetyl-hydrochloride and 8.06 ml (81 mmol) were added. 3-dimethylamino-acrolein, and the mixture is heated to reflux. Dimethylamine is slowly distilled off, ethanol is added periodically to maintain the volume of the solvent. The reaction mixture was heated under reflux for 9 hours, then stirred at room temperature for 18 hours, after which time the solvent was evaporated under reduced pressure. The residue is applied to a silica gel column eluted with ethyl acetate / methanol (19: 1). Yield: 4.1 g (46% yield) of the desired product.
B. 2-pyrimidinylmethyltrifenylfosfoniumchloridB. 2-Pyrimidinylmethyltriphenylphosphonium chloride
4,096 g (37,2 mmolů) 2-hydrQxymethylpyrimidinu se rozpustí v 80 ml methylenchloridu a k roztoku se přikape 8,6 ml (37,2 mmolů) thionylchloridu (exothermní reakce).4.096 g (37.2 mmol) of 2-hydroxymethylpyrimidine are dissolved in 80 ml of methylene chloride and 8.6 ml (37.2 mmol) of thionyl chloride are added dropwise (exothermic reaction).
Směs se 15 min. míchá, pak se neutralilizuje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a extrahuje se methylenchloridem. Extrakty se vysuší a rozpouštědlo se odpaří. Získá se 3,67 g 2-chlormethylpyrimidinu.The mixture was stirred for 15 min. The mixture was stirred, then neutralized with saturated sodium bicarbonate solution and extracted with methylene chloride. The extracts were dried and the solvent was evaporated. 3.67 g of 2-chloromethylpyrimidine are obtained.
1H-NMR (deuterochloi^oform, hodnoty 5 v ppm):@ 1 H-NMR (CDCl3) .delta. In ppm):
4,82 (s, 2H),4.82 (s, 2H).
7,3 (t, 1H),7.3 (t, 1 H),
8,9 (d, 2H).8.9 (d, 2 H).
Směs 3,565 g (27,7 mmolů) 2-chlormethylpyrimidinu ve 30 ml toluenu a 7,269 g (27,7 mmolů) trifenylfosfinu se 18 hodin zahřívá k · varu pod · zpětným chladičem, načež se vyloučená sraženina odfiltruje a vysuší. Získá se 9,06 g (65 % pro dva stupně) produktu.A mixture of 3.565 g (27.7 mmol) of 2-chloromethylpyrimidine in 30 ml of toluene and 7.269 g (27.7 mmol) of triphenylphosphine was heated under reflux for 18 hours. The precipitate formed was filtered off and dried. 9.06 g (65% for two steps) of product are obtained.
C. Směs 2,187 g (5,6 mmolu) Wiittgova čl· nidla připraveného výše v části B, 218,4 mg (5,32mmolu) natriumamidu a 30 ml suchého tetrahydrofuranu se 1,5 hodiny míchá při teplotě místnosti, načež se k ní při teplotě —78 °C v jediné dávce přidá roztokC. A mixture of 2.187 g (5.6 mmol) of Wiittg's reagent prepared in Part B above, 218.4 mg (5.32 mmol) of sodium amide and 30 ml of dry tetrahydrofuran was stirred at room temperature for 1.5 hours and then added. at -78 ° C, the solution is added in one portion
1,44 g (5,65 mmolů) allyl-6-oxopenicilanátu v 10 ml suchého tetrahydrofuranu. Výsledná směs se 5 minut míchá, pak se vylije do nasyceného· roztoku chloridu amonného a extrahuje se chloroformem. Organická fáze se promyje nasyceným roztokem chloridu amonného a roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem hořečnatým a roz248733 pouštědlo se -odpaří ve vakuu. Olejovitý zbytek se - chromatografuje na sloupci silikagelu za použití směsi chloroformu a ethylacetátu (9:1) jako -elučního činidla. Získá se 560 mg čistého produktu.1.44 g (5.65 mmol) of allyl-6-oxopenicillanate in 10 ml of dry tetrahydrofuran. The resulting mixture was stirred for 5 minutes, then poured into saturated ammonium chloride solution and extracted with chloroform. The organic phase was washed with saturated ammonium chloride solution and brine, dried over magnesium sulfate and the solvent was evaporated in vacuo. The oily residue is chromatographed on a silica gel column using a 9: 1 mixture of chloroform and ethyl acetate as eluent. 560 mg of pure product are obtained.
Ш-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm):Ш-NMR (deuterochloroform, δ values in ppm):
1.5 (s, 3H),1.5 (s. 3H),
1.6 (s, 3H),1.6 (s, 4H),
4.6 (s, 1H),4.6 (s, 1 H),
4.7 (m, 2H),4.7 (m, 2H).
5.1— 6,3 (m, 3H),5.1-6.3 (m, 3H);
6,2 [d, 1H),6.2 (d, 1 H),
7,0 (d, 1H),7.0 (d, 1 H),
7,0—7,35 (m, 1H),7.0 - 7.35 (m, 1H);
8.7 (d, 2H).8.7 (d, 2 H).
Příklad 17Example 17
Allylester l,l-diioxo-6 (E ) - (2-pyrimidinyl ) methylenpenicilanové kyseliny a draselná sůl1,1-Diioxo-6 (E) - (2-pyrimidinyl) methylenepenicillanic acid allyl ester and potassium salt
A. 560 mg (1,69 mmolu) allyl-6(E)-(2-^E^y^rimidinyljmethylenpenicilanátu a 730 mg 3-chlorperbenzoové kyseliny (3,38 mmolu) se rozpustí v 10 ml methylenchloridu, směs se v -dusíkové atmosléře 4 hodiny míchá, pak se zředí vodou a extrahuje se methylenchloridem. Extrakty se promyjí roztokem thiosíranu sodného, neutralizují se hydrogenuhličitanem sodným a po promytí roztokem chloridu sodného se vysuší a zahustí ve vakuu. Získá se 460 mg surového olejovitého produktu, který se vyčistí chromatografií na sloupci silikagelu. Elucí směsí chloroformu a ethylacetátu (9:1) se získá 180 mg žádaného allylesteru ve formě -světle žluté pevné látky.A. 560 mg (1.69 mmol) of allyl-6 (E) - (2- (E) -imidinyl) methylenepenicillanate and 730 mg of 3-chloroperbenzoic acid (3.38 mmol) are dissolved in 10 ml of methylene chloride and the mixture is stirred in - The nitrogen atmosphere was stirred for 4 hours, diluted with water and extracted with methylene chloride, and the extracts washed with sodium thiosulfate solution, neutralized with sodium bicarbonate, and washed with brine, dried and concentrated in vacuo to give 460 mg of a crude oil which was purified Silica gel column chromatography eluting with chloroform / ethyl acetate (9: 1) gave 180 mg of the desired allyl ester as a light yellow solid.
XH-NMR (deuterochloroform, hodnoty 5 v ppm):1 H-NMR (CDCl 3, δ values in ppm):
1,45 [s, 3H),1.45 (s, 3H),
1,65 (s, 3H),1.65 (s, 3H);
4.5 (s, 1H),4.5 (s, 1 H),
4.75 (m, 2H),4.75 (m, 2H).
5.2— 6,3 (m, 3H),5.2-6.3 (m, 3H);
5.75 (s, 1H),5.75 (s, 1 H),
7,1-7,5 (m, 2H),7.1-7.5 (m. 2H);
8,9 (d, 2H).8.9 (d, 2 H).
B. Za použití postupu podle příkladu - 10 se reakcí shora připraveného allylesteru s trifenylfosfinem, tetrakis(trifenylfosfin)paládiem(O) a kalium-2-ethylhexanoátem získá ve výtěžku 89 % žádaná draselná sůl ve formě světle růžové pevné látky.B. Using the procedure of Example -10, treatment of the above allyl ester with triphenylphosphine, tetrakis (triphenylphosphine) palladium (0) and potassium 2-ethylhexanoate afforded the desired potassium salt in 89% yield as a pale pink solid.
iH-NMR (deuteriumoxid, hodnoty δ v ppm):1 H-NMR (deuterium oxide, δ in ppm):
1.6 (s, 3H),1.6 (s, 4H),
1,68 (s, 3H),1.68 (s, 3H);
4,4 [s, 1H),4.4 (s, 1H),
6,1 [s, 1H),6.1 (s, 1 H),
7,48 (s, 1H),7.48 (s, 1H).
7,54 [t, 1H),7.54 (t, 1 H),
8,88 (d, 2H).8.88 (d, 2 H).
13C-NMR (deuteriumoxid, hodnoty 5 v ppm): 13 C-NMR (deuterium oxide, δ values in ppm):
20,9 22,7, 68,8, 68,9, 74,6, 124,5, 132,5,20.9 22.7, 68.8, 68.9, 74.6, 124.5, 132.5,
139,9, 160,9, 163,2, 172,5, 175,5.139.9, 160.9, 163.2, 172.5, 175.5.
IC (KBr--echnika):IC (KBr - echnika):
560, 1 615, 1 771, 3 439.560, 1,615, 1,771, 3,439.
Příklad 18Example 18
A. K 1,0 g 6a-hydroxypenicilanové kyseliny ve 25 ml methylenchloridu se přidá 50 mg diisopropylkarbodiimidu a 0,5 mlA. To 1.0 g of 6α-hydroxypenicillanic acid in 25 ml of methylene chloride was added 50 mg of diisopropylcarbodiimide and 0.5 ml.
2,2,2--richlarethanolu. Směs se přes noc míchá, pak se rozpouštědlo odpaří ve vakuu a surový produkt se vyčistí chromatrgrafií na silikagelu. Získá se 2,2,2--richlorethyl-Oa-hydroxypenicilanát.2,2,2-richlarethanol. The mixture was stirred overnight, then the solvent was evaporated in vacuo and the crude product was purified by silica gel chromatography. 2,2,2-Richloroethyl-.alpha.-hydroxypenicillanate is obtained.
Β. K 1,0 g 6α-hydroxypenicilanevé kyseliny v 50 ml -dioxanu se přidá 0,5 g p-tolhcnsutfonové kyseliny a 0,4 - g dihydropyranu, směs se zahřeje na 50 °C a pak se přes noc míchá při teplotě místnosti. Po odpaření rozpouštědla a vyčištění produktu chromatografií na -sloupci silikagelu se -získá 2-tetrahydropyranyl-6a-hydre)xypcnicilanát.Β. To 1.0 g of 6α-hydroxypenicillanic acid in 50 ml of dioxane was added 0.5 g of p-tolenesulfonic acid and 0.4 g of dihydropyran, the mixture was heated to 50 ° C and then stirred at room temperature overnight. After evaporation of the solvent and purification of the product by silica gel column chromatography, 2-tetrahydropyranyl-6? -Hydroxypyricilate is obtained.
Příklad 19 rénzyl-6-oxopenicilanátExample 19 Rensyl-6-oxopenicillanate
K roztoku 1,8 ml (0,025 mmolu) dimethylsulfoxidu ve 2 ml methylenchloridu se při teplotě —60 “C přikape -roztok 2,12 ml (0,015 molu) t-iilue-acetαn2yd-idu v 5 ml methylenchloridu. Směs se 20 minut míchá při teplotě —60 °C, pak se k ní přidá roztok 350 mg (1,14 mmolu) -benzyl-6a-hydroxypenicilanátu v 5 ml methylenchtoridu a v míchání při teplotě —60 °C se pokračuje ještě 60 minut. Po přidání 0,50 ml Methyl-aminu se chladicí lázeň odstraní, reakční směs se zahřeje na 0 °C, vylije se do- vody s ledem a extrahuje -se methytcnchlrridem. Organická vrstva se vysuší, zahustí -se ve vakuu na malý objem, koncentrát se zředí benzenem a třikrát se promyje ledově chladnou vodou. Benzenová vrstva se vysuší a rozpouštědlo se -odpaří ve vakuu, čímž -se získá 230 mg (67 %) produktu ve formě žlutých krystalů. Podle protonového NMR spektra měřeného v dchte-ochtorrformh je získaný produkt velmi čistý.To a solution of 1.8 ml (0.025 mmol) of dimethylsulfoxide in 2 ml of methylene chloride at -60 ° C was added dropwise a solution of 2.12 ml (0.015 mol) of t-trifluoroacetanediamide in 5 ml of methylene chloride. The mixture was stirred at -60 ° C for 20 minutes, then a solution of 350 mg (1.14 mmol) of benzyl-6α-hydroxypenicillanate in 5 ml of methylene chloride was added and stirring at -60 ° C was continued for 60 minutes. . After the addition of 0.50 ml of methylamine, the cooling bath was removed, the reaction mixture was warmed to 0 ° C, poured into ice-water and extracted with methylene chloride. The organic layer was dried, concentrated to low volume in vacuo, diluted with benzene and washed three times with ice-cold water. The benzene layer was dried and the solvent was evaporated in vacuo to give 230 mg (67%) of the product as yellow crystals. According to the proton NMR spectrum measured in dchte-ochtorrformh, the product obtained is very pure.
Příklad 20Example 20
1,1-dioxid 6-(2-pyridyl)hydroxymethylpenicilanové kyseliny6- (2-Pyridyl) hydroxymethylpenicillanic acid 1,1-dioxide
A. renzylt6-2-pyr-dylthydroxymeChylll,t-dioxopenicilanátA. Renzyl-6-2-pyridylthydroxymeCyllll, t-dioxopenicillanate
K roztoku 0,40 g benzyl-6-(2-pyridyl)hydroxymetl2ylpenicilanáth v 5 ml methylenchloridu se přidá 0,20 g m-c2torperbenzo248733 ové kyseliny a směs se 1 hodinu míchá p.ři teplotě místnosti. Podle chromatografie na tenké vrstvě obsahuje reakční směs určité množství sulfoxidu. Přidá se dalších 0,2 g m-chlorperbenzoové kyseliny a směs se míchá přes noc. Reakční směs se zředí methylenchloridem, postupně se promyje nasyceným roztokem thiosíranu sodného, vodou a nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, a organická vrstva se zahustí ve vakuu. Zbytek se vyjme ethylacetátem, roztok se promyje roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vodou a roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří. Získá se 330 mg žádaného -benzylesteru ve formě hnědého olejovitého materiálu, který se vyčistí chromatografií na sloupci silikagelu. Elucí sloupce směsi ethylacetátu a hexanu v poměru 11: 9 se získá 60 mg žlutého olejovitého produktu.To a solution of 0.40 g of benzyl-6- (2-pyridyl) hydroxymethyl-2-pentene-laaneate in 5 ml of methylene chloride was added 0.20 g of m-tert-perbenzo-2448733ic acid and the mixture was stirred at room temperature for 1 hour. According to thin layer chromatography, the reaction mixture contained some sulfoxide. An additional 0.2 g of m-chloroperbenzoic acid was added and the mixture was stirred overnight. The reaction mixture was diluted with methylene chloride, washed successively with saturated sodium thiosulfate solution, water and saturated sodium bicarbonate solution, and the organic layer was concentrated in vacuo. The residue was taken up in ethyl acetate, washed with sodium bicarbonate solution, water and brine, dried over sodium sulfate and the solvent was evaporated. 330 mg of the desired benzyl ester is obtained as a brown oil which is purified by silica gel column chromatography. Elution with a 11: 9 mixture of ethyl acetate and hexane gave 60 mg of a yellow oil.
1.H-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm]:1.H-NMR (CDCl3, δ ppm):
1,25 (s, 3H),1.25 (s, 3H).
1,52 (s, 3H),1.52 (s, 3H);
4,1 (dd, 1H],4.1 (dd, 1 H),
4.5 (s, 1H),4.5 (s, 1 H),
4,72 (d, 1H),4.72 (d, IH);
5.5 (d, 2H),5.5 (d, 2H).
5.8 (d, 1H),5.8 (d, 1 H),
7,1-8,0 (m, 3H),7.1-8.0 (m. 3H);
8.5 (m, 1H).8.5 (m. 1H).
B. Suspenze 118 mg 10% paládia na uhlí jako katalyzátoru v 10 ml tetrahydrofuranu a 4 ml vody se 20 minut předhydrogenovává za tlaku vodíku 0,3 MPa. K výsledné suspenzi se přidá 130 mg benzylesteru, připraveného výše v části A, ve 4 ml stejné směsi tetrahydrofuranu -a vody. Směs se 30 minut hydrogenuje za tlaku 0,35 -MPa, pak se přidá dalších 129 mg 10% paládia na uhlí a v hydrogenaci za tlaku 0,35 -MPa se pokračuje ještě 2 hodiny. Katalyzátor se odfiltruje, rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a zbytek se roztřepe mezi vodu a ethylacetát. Lyofilizací vodné vrstvy se získá 85 mg žádané kyseliny.B. A suspension of 118 mg of 10% palladium on carbon catalyst in 10 ml of tetrahydrofuran and 4 ml of water was prehydrogenated under 20 psi of hydrogen for 20 minutes. To the resulting suspension was added 130 mg of the benzyl ester prepared in Part A above in 4 mL of the same tetrahydrofuran-water mixture. The mixture was hydrogenated at 0.35 MPa for 30 minutes, then an additional 129 mg of 10% palladium on carbon was added and hydrogenation at 0.35 MPa was continued for 2 hours. The catalyst was filtered off, the solvent was evaporated in vacuo and the residue was partitioned between water and ethyl acetate. Lyophilization of the aqueous layer gave 85 mg of the desired acid.
4H-NMR (deuteriumoxid, hodnoty δ v ppm]:4H-NMR (deuterium oxide, δ in ppm):
1.3 (s, 3H),1.3 (s. 3H),
1.5 (s, 3H),1.5 (s. 3H),
4.4 (s, 1H),4.4 (s. 1H).
5,0—5,35 (m, 2H),5.0 - 5.35 (m, 2H),
5.9 (d, 1H).5.9 (d, 1 H).
IČ (KBrr-echnika):IR (KBrr-echnika):
620, 1 731, 3 407 cm'1.620, 1731, 3 407 cm -1.
C. Opakuje-li se shora popsaný postup s tím, že se v části A použije celkem pouze 175 mg m-chlorperbenzoové kyseliny (ekvimolární množství), je izolovaným produktem směs odpovídajících a- a /-sulfoxidů.C. If the above procedure was repeated except that only 175 mg of m-chloroperbenzoic acid (equimolar amount) was used in Part A, the isolated product was a mixture of the corresponding α- and / -sulfoxides.
Příklad 21Example 21
Injekční preparátInjectable preparation
Stejné hmotnostní díly icefo-perazon-natria a kalium-l,l-dioxo-6 (E) - (2-pyrazinyl )methylenjpenidlanátu se smísí s -20 hmotnostními díly vody. Za použití metod běžných ve farmaceutické praxi se roztok .sterilně zfiltruje, naplní se jím injekční lahvičky, které se volně uzavřou gumovými .uzávěry a lyofilizují se. Plnicí objem je takový, -že každá lahvička po lyofilizací, která se nyní uzavře již ve vakuu, obsahuje 500 mg každé účinné látky. Před vlastní injekcí se do lahvičky injekční stříkačkou, jíž se propíchne gumový uzávěr, vpraví 10 ml -sterilní vody pro injekce a lahvička se protřepe к rozpuštění všech pevných podílů. Roztok - k injekční aplikaci v objemu 1 až 10 ml se z lahvičky .odebírá skrze gumový uzávěr za pomoci -stříkačky s -podkožní jehlou.Equal parts by weight of icepiperazone-sodium and potassium 1,1-dioxo-6 (E) - (2-pyrazinyl) methylene-penenate are mixed with -20 parts by weight of water. Using methods common in pharmaceutical practice, the solution is sterile filtered, filled with vials, which are loosely sealed with rubber caps and lyophilized. The filling volume is such that each vial after lyophilization, which is now sealed under vacuum, contains 500 mg of each active ingredient. Prior to injection, 10 ml of sterile water for injection was injected into the vial via a syringe piercing the rubber stopper and the vial was shaken to dissolve all solids. The solution for injection in a volume of 1 to 10 ml is withdrawn from the vial through a rubber stopper using a syringe with a hypodermic needle.
Příprava APreparation
6-cororpi^iiic^2--y^-^ylenl^ayl/rii^ih^nf^isf^sR)niumchlorid (i) 6-chlor-2-methylpyridin-l-oxid(I) 6-Chloro-2-methyl-pyridine-1-oxide
K roztoku 5,1 g :40 mmolů j B-chlor^-pikolinu v 50 ml - methylenchloridu se přidá 8,625 g -(40- mmolů i) 80% m-clil(^.^tonnj®KWB kyseliny a -směs se 15 hodin míchá při tep' lotě místnosti. Reakce se přeruší přidáním 0,5 mi nasyceného -roztoku thiosíranu - sodného- a hodnota pH reakční směsi se roztokem hydrogenuhličitanu -sodného -upraví na 7,5. Organická vrstva se promyje vodou, vysuší se síranem sodným -a rozpouštědlo se -odpaří. Získá se 4,84 g žádaného N-oxidu.To a solution of 5.1 g: 40 mmol of β-chloro-4-picoline in 50 ml of methylene chloride was added 8.625 g of (40 mmol) of 80% m-clil (.-Tonnj® KWB acid) and the mixture was stirred for 15 min. The reaction was quenched by the addition of 0.5 ml of saturated sodium thiosulfate solution and the pH of the reaction mixture was adjusted to 7.5 with sodium bicarbonate solution, and the organic layer was washed with water, dried over sodium sulfate. The solvent was evaporated to give 4.84 g of the desired N-oxide.
iH-NMR (deuterochloroform, -hodnoty - δ v ppm):1 H-NMR (CDCl 3 -values - δ in ppm):
2,6 (s, 3H),2.6 (s. 3H);
7,0-8,0 (m, 3H).7.0-8.0 (m, 3H).
(ii) 6-chlor-2-acetoxymethylpy.ridin(ii) 6-chloro-2-acetoxymethylpyridine
Roztok 4,8 g (0,035 mmolu) -shora připraveného N-oxidu v 15 ml acetanhydridu -se 1 hodinu zahřívá -na 100 °C a pak se podrobí destilaci ve vakuu. Získá - se 2,39 g -žádaného produktu ve formě -bezbarvého oleje o teplotě -varu 125 až 128 °C/93 Pa.A solution of 4.8 g (0.035 mmol) of the above prepared N-oxide in 15 ml of acetic anhydride was heated at 100 DEG C. for 1 hour and then subjected to distillation under vacuum. 2.39 g of the desired product are obtained in the form of a colorless oil having a boiling point of 125 to 128 DEG C./93 mbar.
1H-NMR -(deuterochloroform, hodnoty á v ppm):@ 1 H-NMR (CDCl3) .delta.
2.1 (s, - 3H),2.1 (s, - 3H)
5.1 (s, 2H),5.1 (s. 2H);
7,0-7,8 (m, 3H).7.0-7.8 (m, 3H).
(iii) 6-chlor-2-pyridylmethanol produkt získaný v části (ii) se 1 hodinu hydrolyzuje v 10 ml 2N kyseliny chlorovodíkové při teplotě 70 °C. Směs se neutralizuje uhličitanem draselným, pak se extrahuje chloroformem, extrakt se vysuší a rozpouštědlo se odpaří. Získá se 1,87 g surového alkoholu, který po vyčištění chromatografií na sloupci silikagelu poskytne 0,982 gramu čistého produktu.(iii) The 6-chloro-2-pyridylmethanol product obtained in part (ii) was hydrolyzed for 1 hour in 10 ml of 2N hydrochloric acid at 70 ° C. The mixture was neutralized with potassium carbonate, then extracted with chloroform, dried and the solvent was evaporated. 1.87 g of crude alcohol are obtained which, after purification by silica gel column chromatography, yields 0.982 g of pure product.
XH-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm): 1 H-NMR (CDCl 3, δ ppm):
4,8 (s, 2H),4.8 (s, 2H).
5,3 (šs, 1H),5.3 (bs, 1H),
7,0—7,8 (m, 3H).7.0-7.8 (m, 3H).
(iv) 6-chlor-2-chlormethylpyridin(iv) 6-chloro-2-chloromethylpyridine
Na 0,982 g (6,84 mmolu) 6-chlor-2-pyridylmethanolu v 10 ml methylenchloridu se při teplotě místnosti 1 hodinu působí 0,814 g thionylchloridu. Reakční směs se neutralizuje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a extrahuje se methylenchloridem. Extrakty se vysuší a rozpouštědlo se odpaří, čímž se získá 815 mg žádaného produktu ve formě bezbarvých krystalů.0.982 g (6.84 mmol) of 6-chloro-2-pyridylmethanol in 10 ml of methylene chloride was treated with 0.814 g of thionyl chloride at room temperature for 1 hour. The reaction mixture was neutralized with saturated sodium bicarbonate solution and extracted with methylene chloride. The extracts were dried and the solvent was evaporated, yielding 815 mg of the desired product as colorless crystals.
iH-NMR (deuterochloroform, hodnoty δ v ppm):1 H-NMR (CDCl 3, δ ppm):
4.7 (s, 2H),4.7 (s, 2H).
7.1- 8,0 (m, 3H).7.1-8.0 (m, 3H).
(v) Rozpuštěním 815 mg (5 mmolů) produktu připraveného v části (iv) a 1,318 g (5. mmol) trifenylfosfinu v 10 ml toluenu a šestihodinovým zahříváním směsi к varu pod zpětným chladičem se připraví Wittigovo činidlo. Po odfiltrování vysráženého produktu se získá 1,368 g (65 %) sloučeniny uvedené v názvu.(v) Dissolve 815 mg (5 mmol) of the product prepared in part (iv) and 1.318 g (5. mmol) of triphenylphosphine in 10 mL of toluene and reflux for 6 hours to prepare a Wittig reagent. Filtration of the precipitated product gave 1.388 g (65%) of the title compound.
iH-NMR (dimethylsulfoxid, hodnoty δ v ppm):1 H-NMR (dimethylsulfoxide, δ in ppm):
5,5 (s, 1H),5.5 (s, 1 H),
5.8 (s, 1H),5.8 (s, 1 H),
7.2- 8,2 (m, 18H).7.2- 8.2 (m, 18H).
(vi) 4-methoxypyridin-2-ylmethyltrifenylfosfoniumchlorid(vi) 4-Methoxypyridin-2-ylmethyltriphenylphosphonium chloride
Postupem podle části (ii) se za použitíUsing the procedure of part (ii), use
2,1 g 2-methyl-4-methoxypyridin-l-oxidu jako výchozího materiálu získá 2,5 g 2-acetoxymethyl-4-methoxypyridinu kontaminovaného cca 25 % 5-acetoxy-2-methyl-4-methoxypyridinu. Tato směs produktů se rozpustí v 10 ml methanolu obsahujícího 1,118 gramu (20,7 mmolu) methoxidu sodného a směs se 1 hodinu zahřívá za míchání к varu pod zpětným chladičem. Methanol se odpaří ve vakuu, zbytek se zředí vodou, neutralizuje se zředěnou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje se chloroformem. Organická vrstva se promyje roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem horečnatým a zahustí se ve vakuu. Získá se 853 mg (41 %) 2-hydroxymethyl-4-methoxypyridinu.2.1 g of 2-methyl-4-methoxypyridine-1-oxide starting material yielded 2.5 g of 2-acetoxymethyl-4-methoxypyridine contaminated with about 25% of 5-acetoxy-2-methyl-4-methoxypyridine. This mixture of products was dissolved in 10 ml of methanol containing 1.118 g (20.7 mmol) of sodium methoxide, and the mixture was heated under reflux for 1 hour with stirring. The methanol was evaporated in vacuo, the residue was diluted with water, neutralized with dilute hydrochloric acid and extracted with chloroform. The organic layer was washed with brine, dried over magnesium sulfate, and concentrated in vacuo. 853 mg (41%) of 2-hydroxymethyl-4-methoxypyridine are obtained.
!H-NMR (dtuerochloroform, hodnoty δ v ppm):1H-NMR (Dichlorochloroform, δ in ppm):
3,9 (s, 3H),3.9 (s, 3 H),
4,72 (s, 2H),4.72 (s, 2H).
5,35 (šs, 1H),5.35 (bs, 1H),
6,7 (dd, 1H),6.7 (dd, 1 H),
6,95 (d, 1H),6.95 (d, IH);
8,3 (d, 1H).8.3 (d, 1 H).
Shora připravená hydroxymethylsloučenina se postupem podle shora uvedené části (iv) převede na 0,895 g (5,68 mmolu) 2-chlormethyl-4-methoxypyridinu. Tento materiál se nechá za varu pod zpětným chladičem 20 hodin reagovat s ekvimolárním množstvím trifenylfosfinu v 10 ml toluenu. Po odfiltrování vysráženého produktu se získá 860 mg sloučeniny uvedené v názvu ve formě žluté pevné látky.The above hydroxymethyl compound was converted to 0.895 g (5.68 mmol) of 2-chloromethyl-4-methoxypyridine as described in (iv) above. This material was treated with an equimolar amount of triphenylphosphine in 10 mL of toluene for 20 hours at reflux. Filtration of the precipitated product gave 860 mg of the title compound as a yellow solid.
Příprava ВPreparation В
2- chinolinylmethyltrffenylfosfoniumchlorid2-quinolinylmethyltriphenylphosphonium chloride
Roztok 6,26 g (0,036 molu) 2-chlormethylchinolinu a 9,20 g (0,035 molu) trifenylfosfinu v 80 ml toluenu se 3 hodiny zahřívá к varu pod zpětným chladičem. Vysrážený pevný materiál se shromáždí na filtru a vysuší se ve vakuu, čímž se získá 3,5 g (23 proč.) produktu ve formě hnědé pevné látky.A solution of 6.26 g (0.036 mol) of 2-chloromethylquinoline and 9.20 g (0.035 mol) of triphenylphosphine in 80 ml of toluene was heated under reflux for 3 hours. The precipitated solid was collected on a filter and dried under vacuum to give 3.5 g (23%) of the product as a brown solid.
Příprava CPreparation C
3- allyloxy-2-pyridylmethyltrifenylfosfoniumchlorid (i) 3-allyloxy-2-hydroxymethylpyridin3-allyloxy-2-pyridylmethyltriphenylphosphonium chloride (i) 3-allyloxy-2-hydroxymethylpyridine
К směsi methoxidu sodného a methanolu, vyrobené z 1,43 g (62 mmolů) kovového sodíku a 100 ml methanolu, se přidá 5,9 g (31 mmol) 3-hydroxy-2-hydroxymethylpyridinu a methanol se odpaří ve vakuu. Zbytek se rozpustí v 80 ml dimethylsulfoxidu а к roztoku se během 20 minut při teplotě místnosti přidá 3,0 ml (34,7 mmol) allylbromidu ve 20 ml dimethylsulfoxidu. Směs se 2 hodiny míchá, pak se dimethylsulfoxid oddestiluje ve vakuu a odparek se roztřepe mezi chloroform a vodu. Vodná fáze se upraví na pH 7,5 a třikrát se extrahuje chloroformem. Spojené organické vrstvy se promyjí vodou a roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a zahustí se. Získá se 3,48 g (68 %) žádaného etheru.To a mixture of sodium methoxide and methanol, made from 1.43 g (62 mmol) of sodium metal and 100 ml of methanol, 5.9 g (31 mmol) of 3-hydroxy-2-hydroxymethylpyridine are added and the methanol is evaporated off under vacuum. The residue was dissolved in DMF (80 mL) and allyl bromide (3.0 mL, 34.7 mmol) in DMF (20 mL) was added over 20 min at room temperature. The mixture was stirred for 2 hours, then dimethylsulfoxide was distilled off in vacuo and the residue was partitioned between chloroform and water. The aqueous phase was adjusted to pH 7.5 and extracted three times with chloroform. The combined organic layers were washed with water and brine, dried over sodium sulfate and concentrated. 3.48 g (68%) of the desired ether are obtained.
(ii) 3-alyloxy-2-chlormethylpyridin(ii) 3-allyloxy-2-chloromethylpyridine
К 3,43 g (20,8 mmolu) produktu z části A ve 20 ml methylenchloridu se přidá 1,5 ekvivalentu (2,5 ml) thionylchloridu a směs se pod dusíkem 2 hodiny míchá. Těkavé podíly se odpaří ve vakuu a zbytek se roz248733 třepe mezi methylenchlorid a vodu. Hodnota pH vodné vrstvy se upraví na 7,5 a směs se -extrahuje čerstvým methylenchloridem. Spoj-ené extrakty se promyjí vodou a roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Získá se 3,28 g (86 %) žádaného produktu, který se používá v následujícím stupni.To 3.43 g (20.8 mmol) of the product from Part A in 20 mL of methylene chloride was added 1.5 equivalents (2.5 mL) of thionyl chloride and stirred under nitrogen for 2 hours. The volatiles were removed in vacuo and the residue was shaken between methylene chloride and water. The pH of the aqueous layer was adjusted to 7.5 and the mixture was extracted with fresh methylene chloride. The combined extracts were washed with water and brine, dried over sodium sulfate and the solvent was evaporated in vacuo. 3.28 g (86%) of the desired product are obtained, which product is used as is in the following stage.
(iii) 3,28 g (17,9 mmolů] produktu z části (ii) se rozpustí ve 30 ml toluenu a k roztoku se přidá 4,69 g (17,9 mmol) trifenylfosfinu. Směs se 3 hodiny míchá za varu pod zpětným chladičem a pak 12 hodin při teplotě místnosti, produkt se odfiltruje a promyje se toluenem. Získá se 3,89 g (49 °/o] žádaného- Wittigova činidla.(iii) 3.28 g (17.9 mmol) of the product of part (ii) was dissolved in 30 ml of toluene, and 4.69 g (17.9 mmol) of triphenylphosphine was added thereto, followed by stirring at reflux for 3 hours. After cooling at room temperature for 12 hours, the product was filtered off and washed with toluene to give 3.89 g (49%) of the desired Wittig reagent.
Příprava DPreparation D
6-methyl-2-pyridylmethylfrlfenylfosfoniumchlorid (i) 6-methyl-2-hydroxymethplpyririn6-Methyl-2-pyridylmethyl-phenylphosphonium chloride (i) 6-Methyl-2-hydroxymethyl-pyrimidine
0,44 mmolů 6-methplppririn-2-karboxaldehydu v 50 ml methanolu se při teplotě 0 až 5 °C redukuje 20,6 mmolů .natriumborohydridu. Po- ukončení redukce se směs 2N kyselinou sírovou neutralizuje na pH 7,5, zfiltruje se, filtrát se zahustí a zbytek se roztřepe mezi chloroform a vodu. Po odpaření rozpouštědla z organické -vrstvy se získá 3,32 g červenočerného oleje, který se používá v následujícím stupni.6-Methyl-pririne-2-carboxaldehyde (0.44 mmol) in methanol (50 ml) was reduced at 0-5 ° C with 20.6 mmol of sodium borohydride. After the reduction was complete, the mixture was neutralized to pH 7.5 with 2N sulfuric acid, filtered, the filtrate was concentrated and the residue was partitioned between chloroform and water. Evaporation of the solvent from the organic layer yielded 3.32 g of a red-black oil which was used in the next step.
(ii) 2-chlormethpl-6-methplpyridin(ii) 2-chloromethyl-6-methylpyridine
Na 3,32 g (0,27 mmolů) -shora připraveného produktu ve 20 ml meteplenchloridu se při teplotě místnosti 1 hodinu působí 1,94 ml (27 mmol) thionylchloridu. Reakční směs se neutralizuje eprrogenuhličitanem sodným a extrahuje se chloroformem. Po odpaření rozpouštědla se získá 3,22 g olejovitého produktu používaného v následujícím stupni.The above-prepared product (3.32 g, 0.27 mmol) in 20 ml of metheplene chloride was treated with 1.94 ml (27 mmol) of thionyl chloride at room temperature for 1 hour. The reaction mixture was neutralized with sodium bicarbonate and extracted with chloroform. Evaporation of the solvent gave 3.22 g of the oily product used in the next step.
(Iii) Roztok 3,22 g -olejovitého- materiálu . z -části -(ii) a 5,96 g trifenylfosfinu ve 30 - ml toluenu se - -4 hodiny -zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Po odfiltrování vyloučené sraženiny se získá -3,93 g Wittigova činidla -ve formě hnědé pevné látky.(Iii) A solution of 3.22 g of oily material. of part - (ii) and 5.96 g of triphenylphosphine in 30 ml of toluene were refluxed for - 4 hours. After filtering off the precipitate, -3.93 g of Wittig reagent is obtained as a brown solid.
Příprava EPreparation
2-pyrazinylmethpltrifenylfosfoniumchlorid (i) 2-eyrroxymethplpyrazin2-pyrazinylmethpltriphenylphosphonium chloride (i) 2-eyrroxymethplpyrazine
K -roztoku 11,29 g (79,2 mmolu) 2-pyrazinkarbony^l-ori^u -(připraven reakcí odpovídající 2-karboxylové kyseliny s molárním nadbytkem thio.nylchlori-du za varu pod zpětným chladičem1) ve 100 ml tetrahydrofuranu se při teplotě —78 °C po částech přidá během 20 minut 2,0 g - (52,6 mmol] lithiumaluminiumihpdriru -o- čistotě 95 %.. Směs se 10 minut míchá a pak -se - -nechá ohřát na teplotu místnosti. K reakční směsi se přidá 2M hydroxid sodný, směs se -filtruje a zbytek na -filtru se promyje methanolem. Po zahuštění filtrátu ve vakuu se získá 4,12 g tmavého pevného produktu, který se používá v následujícím stupni.To a solution of 11.29 g (79.2 mmol) of 2-pyrazinecarbonyl-1-ori (prepared by reaction of the corresponding 2-carboxylic acid with a molar excess of thionyl chloride at reflux 1 ) in 100 ml of tetrahydrofuran 2.0 g - (52.6 mmol) of lithium aluminum hydride - 95% purity was added portionwise at -78 ° C over 20 minutes. The mixture was stirred for 10 minutes and then allowed to warm to room temperature. To the reaction mixture was added 2M sodium hydroxide, the mixture was filtered, and the residue on the filter was washed with methanol, and the filtrate was concentrated in vacuo to give 4.12 g of a dark solid which was used in the next step.
(ii) 4,12 g (37,9 mmolů) shora získané pevné tmavé látky se rozpustí v methylenchloridu -a k roztoku -se přidá při teplotě 0 °C 2,8 ml thionylchloridu. - Směs -se zahřeje -na teplotu místnosti, -30 minut se míchá, pak -se k ní přidá - voda, výsledná směs - se zneutralizuje a extrahuje se methylenchloridem. Získá se 2,29 g -žlutého olejovitého produktu, který se -používá v následujícím stupni.(ii) 4.12 g (37.9 mmol) of the dark solid obtained above were dissolved in methylene chloride, and 2.8 ml of thionyl chloride was added to the solution at 0 ° C. The mixture was warmed to room temperature, stirred for 30 minutes, then water was added thereto, the resulting mixture was neutralized and extracted with methylene chloride. 2.29 g of a yellow oil are obtained, which product is used as is in the following stage.
(iii) K 2,29 g shora připraveného -oleje ve 40 ml toluenu se přidá 4,70 g trifenylfosTinu a směs se 3- hodiny zahřívá k -varu pod zpětným chladičem. Po obvyklém zpracování -se získá 1,995 g Wittigova činidla ve formě hnědé pevné látky.(iii) To 2.29 g of the above-prepared oil in 40 ml of toluene was added 4.70 g of triphenylphosphine and the mixture was heated to reflux for 3 hours. After usual work-up, 1.995 g of Wittig reagent is obtained as a brown solid.
Claims (5)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US57535484A | 1984-01-30 | 1984-01-30 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS248733B2 true CS248733B2 (en) | 1987-02-12 |
Family
ID=24299979
Family Applications (5)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS85619A CS248733B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)methlenphenicilan acids |
CS856933A CS248747B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)hydroxymethylpenicilan acids |
CS856934A CS248748B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)methylenpenicilan acids |
CS856932A CS248746B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)methylenpenicilan acids |
CS856935A CS248749B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)hydroxymethylpenicilan acids |
Family Applications After (4)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS856933A CS248747B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)hydroxymethylpenicilan acids |
CS856934A CS248748B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)methylenpenicilan acids |
CS856932A CS248746B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)methylenpenicilan acids |
CS856935A CS248749B2 (en) | 1984-01-30 | 1985-01-29 | Production method of the 6-(subst.)hydroxymethylpenicilan acids |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS61109791A (en) |
KR (1) | KR880001029B1 (en) |
CS (5) | CS248733B2 (en) |
DD (3) | DD247677A5 (en) |
EG (1) | EG16904A (en) |
ES (5) | ES8604972A1 (en) |
FI (1) | FI85376C (en) |
HU (2) | HU194891B (en) |
IL (1) | IL74190A (en) |
NO (1) | NO165594C (en) |
PL (5) | PL145130B1 (en) |
PT (1) | PT79893B (en) |
SU (4) | SU1395144A3 (en) |
YU (5) | YU44770B (en) |
ZA (1) | ZA85682B (en) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ATE74359T1 (en) * | 1987-01-27 | 1992-04-15 | Pfizer | 6-BETA(SUBSTITUTED)-(S)HYDROXYMETHYLPENICILLANS|URE AND THEIR DERIVATIVES. |
JP3866298B2 (en) | 1997-12-29 | 2007-01-10 | リサーチ コーポレイション テクノロジーズ,インコーポレイティド | 2β-Substituted-6-alkylidenepenicillanic acid derivatives as β-lactamase inhibitors |
US6407091B1 (en) | 1999-04-15 | 2002-06-18 | Research Corporation Technologies, Inc. | β-lactamase inhibiting compounds |
CA2454413A1 (en) | 2001-07-24 | 2003-03-13 | Alamx, L.L.C. | 7-alkylidene-3-substituted-3-cephem-4-carboxylates as beta-lactamase inhibitors |
JP2005525399A (en) | 2002-04-04 | 2005-08-25 | アラムクス エルエルシー | Inhibitors of serine and metallo-β-lactamases |
GB0711776D0 (en) * | 2007-06-18 | 2007-07-25 | Syngenta Participations Ag | Substituted aromatic heterocyclic compounds as fungicides |
JP6183053B2 (en) * | 2012-08-22 | 2017-08-23 | 宇部興産株式会社 | Method for producing tetrahydropyranylpyrimidine compound |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4272439A (en) * | 1978-06-02 | 1981-06-09 | Schering Corporation | 6-(Substituted-hydroxymethylene penams) |
DE2927004A1 (en) * | 1979-07-04 | 1981-05-27 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | PENICILLANIC ACID 1,1-DIOXIDES, THEIR PRODUCTION AND THEIR USE AS MEDICINAL PRODUCTS AS MEDICINAL PRODUCTS |
US4287181A (en) * | 1979-10-22 | 1981-09-01 | Pfizer Inc. | Derivatives of 6β-hydroxyalkylpenicillanic acids as β-lactamase inhibitors |
-
1985
- 1985-01-28 PT PT79893A patent/PT79893B/en not_active IP Right Cessation
- 1985-01-28 DD DD85286332A patent/DD247677A5/en unknown
- 1985-01-28 DD DD272804A patent/DD234015A5/en unknown
- 1985-01-28 SU SU853844124A patent/SU1395144A3/en active
- 1985-01-28 ES ES539890A patent/ES8604972A1/en not_active Expired
- 1985-01-28 DD DD85286333A patent/DD247678A5/en unknown
- 1985-01-29 IL IL74190A patent/IL74190A/en unknown
- 1985-01-29 EG EG54/85A patent/EG16904A/en active
- 1985-01-29 FI FI850375A patent/FI85376C/en not_active IP Right Cessation
- 1985-01-29 PL PL1985251750A patent/PL145130B1/en unknown
- 1985-01-29 PL PL1985256016A patent/PL149797B1/en unknown
- 1985-01-29 HU HU85759A patent/HU194891B/en not_active IP Right Cessation
- 1985-01-29 PL PL1985256015A patent/PL147514B1/en unknown
- 1985-01-29 CS CS85619A patent/CS248733B2/en unknown
- 1985-01-29 PL PL1985256014A patent/PL145990B1/en unknown
- 1985-01-29 CS CS856933A patent/CS248747B2/en unknown
- 1985-01-29 ZA ZA85682A patent/ZA85682B/en unknown
- 1985-01-29 CS CS856934A patent/CS248748B2/en unknown
- 1985-01-29 HU HU85322A patent/HU194567B/en not_active IP Right Cessation
- 1985-01-29 NO NO850350A patent/NO165594C/en unknown
- 1985-01-29 PL PL1985256013A patent/PL149242B1/en unknown
- 1985-01-29 KR KR1019850000547A patent/KR880001029B1/en not_active IP Right Cessation
- 1985-01-29 CS CS856932A patent/CS248746B2/en unknown
- 1985-01-29 CS CS856935A patent/CS248749B2/en unknown
- 1985-01-30 YU YU140/85A patent/YU44770B/en unknown
- 1985-01-30 JP JP60016368A patent/JPS61109791A/en active Pending
- 1985-10-31 ES ES548427A patent/ES8705451A1/en not_active Expired
- 1985-10-31 ES ES548426A patent/ES8700860A1/en not_active Expired
- 1985-10-31 ES ES548429A patent/ES8704952A1/en not_active Expired
- 1985-10-31 ES ES548428A patent/ES8702916A1/en not_active Expired
-
1986
- 1986-03-17 SU SU864027223A patent/SU1396969A3/en active
- 1986-03-17 SU SU864027101A patent/SU1508961A3/en active
- 1986-03-17 SU SU864027136A patent/SU1503683A3/en active
-
1987
- 1987-06-25 YU YU1195/87A patent/YU44635B/en unknown
- 1987-06-25 YU YU1196/87A patent/YU44805B/en unknown
- 1987-06-25 YU YU1194/87A patent/YU44634B/en unknown
- 1987-06-25 YU YU1197/87A patent/YU44636B/en unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR840000797B1 (en) | Process for preparing 6 -hydroxy alkyl-penicillanic acid derivatives | |
US4526718A (en) | 3,3-Di(acylthio)-2(4-allylthioazetidin-2-on-1-yl)propenoic acid ester compounds | |
KR900007182B1 (en) | Process for preparing penicillin derivatives | |
IE49881B1 (en) | B-lactam intermediates | |
HU180042B (en) | Process for producing 2,2-dimethyl-pename-3-carboxylic acid-1,1-dioxide derivatives | |
CS248733B2 (en) | Production method of the 6-(subst.)methlenphenicilan acids | |
EP0013617A1 (en) | Penicillin derivatives, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing certain of these compounds | |
EP0150984B1 (en) | 6-(substituted) methylenepenicillanic and 6-(substituted) hydroxymethylpenicillanic acids and derivatives thereof | |
US4684640A (en) | Antibacterial penem derivatives | |
EP0008917B1 (en) | Penam-3-carboxylic acid 1,1-dioxides, process for their preparation and pharmaceutical compositions | |
US4356174A (en) | Beta-lactamase inhibiting 2-beta-substituted-2-alpha-methyl-(5R)penam-3-alpha-carboxylic acid 1,1-dioxides and intermediates therefor | |
KR850001339B1 (en) | Process for preparing penicillanic acid 1,1-dioxide and esters therof | |
IE51931B1 (en) | 6-beta-substituted penicillanic acids as beta-lactamase inhibitors | |
JPH03396B2 (en) | ||
US4340539A (en) | Derivatives of 6-bromo penicillanic acid | |
EP0083977A1 (en) | 6-Alpha-hydroxymethylpenicillanic acid sulfone as a beta-lactamase inhibitor | |
EP0031509A1 (en) | Penem derivatives | |
JPH0523271B2 (en) | ||
US5200403A (en) | Inhibition of βlactamase with 6 β-(substituted methyl)-penicillanic acid derivatives | |
US4252808A (en) | β-Lactam antibacterial agents, their use in pharmaceutical compositions, the process for their preparation and intermediates for use in that process | |
KR820000740B1 (en) | Process for preaprign penicillanic acid 1,1-dioxides | |
JPS6288A (en) | Novel penam derivative and salt thereof | |
JPS6248687A (en) | 7-oxo-4-thia-1-azabicyclo (3.2.0) hept-2-ene derivative |