CS247374B1 - Coloring apparatus with elastic elastic band - Google Patents

Coloring apparatus with elastic elastic band Download PDF

Info

Publication number
CS247374B1
CS247374B1 CS358683A CS358683A CS247374B1 CS 247374 B1 CS247374 B1 CS 247374B1 CS 358683 A CS358683 A CS 358683A CS 358683 A CS358683 A CS 358683A CS 247374 B1 CS247374 B1 CS 247374B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
elastic
rollers
ink
color
walled cylinder
Prior art date
Application number
CS358683A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Inventor
Drahos Kvasna
Original Assignee
Drahos Kvasna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Drahos Kvasna filed Critical Drahos Kvasna
Priority to CS358683A priority Critical patent/CS247374B1/en
Publication of CS247374B1 publication Critical patent/CS247374B1/en

Links

Landscapes

  • Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)

Abstract

Účelom řešení je zabezpečit rovnoměrné a nepřetržité nanášanie farby na tlačovú formu. Uvedeného tíčinku sa dosiahne prostrednictvom pružnoelastického pásu /1/, ktorý obopína dutý, tenkostenný, válec /2/ a zónové regulačně prvky /3/ spojené s mikromotormi /4/, ktoré se opierajú vo farebnioi /6/na pevná, pozdlžnu, kalibrovaná os /5/, úlohou ktorej je premiešavaí farbu /7/ a odstraňovat z nej vzduchové bublinky. Farbový sloj sa po východe z farebnice /6/ zhutňuje navalovacimi válcami /9/ a rozotieracími válcami /10/, ktoré sú umiestnené vo vyměnitelněj kážete /8/. Tento systém umožňuje automaticky a nepřetržíte regulovat privod farby /7/ na formový válec /14/. Súčasťou farebníka je aj napínacie zariadenie /16/ kombinované so stieracím nožom /17/, ktorým sa odstraňuje nežiadúci "farbový relief".The purpose of the solution is to ensure uniform and continuous application of ink to the printing form. The above-mentioned feature is achieved by means of a flexible belt /1/, which surrounds a hollow, thin-walled cylinder /2/ and zone control elements /3/ connected to micromotors /4/, which are supported in the ink chamber /6/ on a fixed, longitudinal, calibrated axis /5/, the task of which is to mix the ink /7/ and remove air bubbles from it. The ink layer is compacted after leaving the ink chamber /6/ by rolling rollers /9/ and spreading rollers /10/, which are located in a replaceable cartridge /8/. This system allows for automatic and continuous control of the ink supply /7/ to the form cylinder /14/. The ink dispenser also includes a tensioning device /16/ combined with a scraper knife /17/, which removes unwanted "color relief".

Description

(54) Farebníkový aparát s pružnoelastickým pásom (M) (Bl) (51) Int. Cl?(54) Ink-jet apparatus with elastic-elastic band (M) (Bl) (51) Int. Cl?

B 41 F 31/16B41F 31/16

Účelom řešení je zabezpečit rovnoměrné a nepřetržité nanášanie farby na tlačovú formu.The purpose of the solution is to ensure uniform and continuous application of ink on the printing form.

Uvedeného tíčinku sa dosiahne prostrednictvom pružnoelastického pásu /1/, ktorý obopína dutý, tenkostenný, válec /2/ a zónové regulačně prvky /3/ spojené s mikromotormi /4/, ktoré se opierajú vo farebnioi /6/na pevná, pozdlžnu, kalibrovaná os /5/, úlohou ktorej je premiešavaí farbu /7/ a odstraňovat z nej vzduchové bublinky. Farbový sloj sa po východe z farebnice /6/ zhutňuje navalovacimi válcami /9/ a rozotieracími válcami /10/, ktoré sú umiestnené vo vyměnitelně j kážete /8/.Said shade is achieved by means of an elastic-elastic strip (1) which encircles the hollow, thin-walled cylinder (2) and the zone control elements (3) associated with the micromotors (4) supported in color (6) on a fixed, longitudinal, calibrated axis (5), the task of which is to mix the ink (7) and to remove air bubbles from it. Upon exiting the inking unit (6), the color seam is compacted by roll-on rollers (9) and spreading rollers (10), which are located in the replaceable tube (8).

Tento systém umožňuje automaticky a nepřetržíte regulovat privod farby /7/ na formový válec /14/.This system allows you to automatically and continuously regulate the ink supply (7) to the mold roller (14).

Súčasťou farebníka je aj napínacie zariadenie /16/ kombinované so stieracím nožom /17/, ktorým sa odstraňuje nežiadúci farbový relief.Part of the inking unit is also a tensioning device (16) combined with a scraper blade (17), which removes undesired color relief.

« i/ 1 l__£ 3_ Ί5 16 17 7«I / 1 l__ £ 3_ Ί5 16 17 7

Vynález sa týká farebníkového aparátu s pružnoelastickým pásom, ktorým sa zabezpečuje nepřetržitý přívod regulovaného farbového sloja na tlačovú formu.The present invention relates to a inking apparatus with a resilient elastic strip, which provides a continuous supply of a regulated ink seam to the printing form.

V súčasnosti sú známe klasické farebníkové aparáty /sústavy válcov/, ktoré v dósledku velkého počtu válcov si vyžiadali výrazné zváčšenie ich rozmerov, veikú energetickú náročnost a náklady na ich vyhotovenie, ako aj zhoršili ich obsluhu.At present, conventional inking units (cylinder assemblies) are known which, due to the large number of cylinders, have required a significant increase in their dimensions, great energy consumption and cost of their manufacture, as well as impair their operation.

V týchto aparátoch je potřebné umiestňovat zložitý systém rozotieracích a rozvádzacích válcov, za pomoci ktorých sa odstraňuje nežiadúci efekt farbového reliefu, ktorý negativné prenáša zobrazenie tlačových prvkov z formy na navalovacie válce farebníka.In these apparatuses it is necessary to place a complex system of spreading and distributing rollers, by means of which the undesired effect of color relief, which negatively transmits the image of printing elements from the mold on the inking rollers, is eliminated.

Ďalej sú známe farebníkové aparáty s jediným navalovacím válcom, ktorý má taký istý priemer ako formový válec. Okolo tohto navalovacieho valca sú rozmiestnené ďalšie válce malého priemeru z ktorých jeden přijímá farbu z preberacieho válca v nepretržitej, širokej farbovej vrstvě.In addition, inking apparatuses with a single roll-on roll having the same diameter as the mold roll are known. Around this roller, there are other small-diameter rollers, one of which receives color from the take-up roll in a continuous, wide color layer.

Niektoré ílce majú stieracie nože, ktoré odstraňujú farbový relief. Tento farbový relief zostávu 11a navalovacích válcoch po vzájemnom kontakte týchto s formou umiestnenou na formovom válci.Some cheeks have scraper blades that remove color relief. The color relief assembly 11a of the rollers upon contact of these with the mold placed on the mold roll.

Dalšími charakteristickými znakmi týchto farebníkov sú: protíchodné otáčeníe jednotlivých válcových dvojíc, podávanie farby z tzv. lievika, ktorý vzniká usporiadaním samotnéj dvojice váLcov, individuálny pohon válcov, regulovanie hrůbky podávaného farbového sloja na formu pomocou změny vzájomných rychlostí válcov vo farebníku a zváčáením přítlačného úsilia v týchto válcových dvojiciach, vo farebníkovom lieviku, vytvorenom farebníkovými valcami sa nachádza volné otáčajúca sa ocelová os kruhového prierezu, ktorá napomáhá premiešavať. farbu a tým z nej odstraňoval vzduchové bublinky.Other characteristic features of these inking units are: opposite rotation of individual cylindrical pairs; the funnel, which is formed by the arrangement of the pair of rollers, the individual roll drive, the regulation of the depth of the applied color seam to the mold by changing the relative velocities of the rollers in the inking unit and a circular cross section that helps to stir. paint to remove air bubbles.

Zaujín-.ivý je aj farebník, ktorý je možné využívat v maloformátových ofsetových strojoch. Namiesto klasického farebníka je navrhnutá kazeta s obojstrannou farbovou páskou, ktorá sa vzájomne. prevíja z jedného válca na druhý. Tento farebník obsahuje len jeden navalovací válec, ktorý má pórovitý potah, do ktorého cez dutú os postupuje farba. Známe sú aj farebníky s pružnoelastickým pásom.Also of interest is the inking unit which can be used in small-format offset machines. Instead of the classic inking unit is designed cartridge with double-sided color tape, which are mutually. rewinds from one cylinder to another. The inking unit comprises only one roller, which has a porous coating into which the ink passes through the hollow axis. The inking bands with elastic-elastic band are also known.

Podstatou navrhovaného farebníkového aparátu s pružnoelastickým pásom je rovnoměrně nanášat farbu na tlačovú formu a jeho podstata spočívá v tom, že nekonečný pružnoelastický pás obopína dutý tenkostenný válec a zónové regulačné prvky spojené s mikropohonmi, pričom k zónovým regulacným prvkom prilieha otočná, pozdížna kalibrovaná os a z vonkajšej strany k dutému tenkostennému válců prilieha vyměnitelná kazeta s navalovacími válcami a rozotieracími válcami.The essence of the proposed inking apparatus with elastic-elastic band is to uniformly apply the ink to the printing form and is based on the fact that the infinite elastic-elastic band embraces the hollow thin-walled cylinder and micro-actuated zone control elements. On the sides of the hollow thin-walled rollers a replaceable cartridge with roll-on rollers and spreading rollers is adjacent.

Navrhovaným farebníkovým aparátom sa dosiahne: rovnoměrné a stabilně nanášanie farby na tlačovú formu, automatické regulovanie přívodu farby na celú plochu tlačovej formy, pričom aj na tie najvzdialenejšie miestu formy, automatické vypínariie celého aparátu v případe poruchy na stroji, vysoká citlivost k změnám v systéme automatického regulovania přívodu farby, minimálny čas potřebný na stabllizáciu práce po nastavení systému farebníka alebo po spustení stroja, odstránenie efektu farbového reliefu na navalovacom válci, minimálna energetická náročnost farebníka, jednoduchá konštrukcia a přípustná obsluha.The proposed inking system achieves: uniform and stable application of ink on the printing form, automatic regulation of the ink supply over the entire surface of the printing form, even at the furthest point of the mold, automatic switching off of the entire apparatus in case of machine failure, high sensitivity to changes in the automatic system control of ink supply, minimum time required to stabilize work after setting up the inking system or after starting the machine, eliminating the color relief effect on the roller, minimum power consumption of the inking unit, simple construction and permissible operation.

Na pripojenom výkrese je znázorněná principiálna schéma farebníkového aparátu s pružnoelastickým pásom.The attached drawing shows a schematic diagram of a inking apparatus with an elastic-elastic band.

Farba 2 postupuje z farebnice 6 nepřetržíte na pružnoelastickom páse _lf prechádzajúc vyměnitelnou kazetou 8, na formový válec 14. Pružnoelastický pás 2 obopína dutý tenkostenný válec 2, ktorý spina prakticky aj funkciu jediného navalovacieho válca. Tento dutý tenkostenný válec 2 je kinematicky spojený s formovým válcom 14 tak, aby boli dosiahnuté v mieste kontaktu rovnaké obvodové rychlosti.The ink 2 progresses from the inking unit 6 without continuing on the elastic-elastic band 11f passing through the replaceable cassette 8, onto the mold cylinder 14. The elastic-elastic band 2 encircles the hollow thin-walled cylinder 2, which spins virtually the function of a single roller. This hollow thin-walled cylinder 2 is kinematically connected to the mold cylinder 14 so as to achieve the same peripheral velocities at the point of contact.

Potřebné množstvo farby 2 sa z farebnice 6 vyvádza pomocou automatickej regulácie přívodu farby, ktorá pozostáva zo zónových regulačných prvkov 3, ktoré sú spojené s mikromotormi £, čím sa dosiahne velmi přesné nastavenie hrůbky farbového sloja v jednotlivých regulačných zónách.The required amount of ink 2 is discharged from the inking unit 6 by means of automatic ink supply control, which consists of zone control elements 3 which are connected to the micromotors 6, thereby achieving a very accurate adjustment of the depth of the color seam in the individual control zones.

Regulačné prvky 3_ sa opierajú /priliehajú/ vo farebnici 6 na otočnú, pozdížnu kalibrovaná os 5_, ktorá zároveň pomáhá premiešavať farbu Ί_ a odstraňoval z nej vzduchové bublinky. Potřebná úroveň denzity na výtlačku sa automaticky nastavuje pomocou impulzov, ktoré postupujú z riadiaceho centra do systému automatickej regulácie přívodu farby do mikromotorov 4.The control elements 3 abut (abut) in the inking unit 6 on a rotatable, longitudinally calibrated axis 5, which at the same time helps to mix the ink 4 and to remove air bubbles from it. The required density level on the printout is automatically adjusted by the pulses passing from the control center to the automatic color control system for the micromotors 4.

Pre zhutnenie farbového sloja po jeho vývode zo zóny automatickej regulácie přívodu farby, je k dutému tenkostennému válců 2 obopnutému pružnoelastickým pásom přistavená vyměnitelná kazeta Q, ktorá obsahuje sadu navalovacích valcov 2 a rozotieracích válcov 10.In order to compact the color seam after it has been discharged from the automatic ink supply control zone, a replaceable cassette 6 comprising a set of rollers 2 and spreading rollers 10 is provided to the hollow thin-walled rollers 2 wrapped with a resilient elastic strip.

Táto kazeta 8 sa dá vymieňať za inú, obsahujúcu rožne množstvo a usporiadanie válcov v závislosti od náročnosti tlače. Potřebné přítlačné úsilie a aretácia vymenitelnej kazety 8 sa zabezpečuje pomocným zariadením 11.This cassette 8 can be exchanged for another containing a variable amount and arrangement of rollers depending on the printing intensity. The necessary pressing effort and locking of the removable cartridge 8 is provided by an auxiliary device 11.

Přítlak dutého tenkostenného válea 2, obopnutého pružnoelastickým pásom _1 sa uskutočňuje přítlačným zariadením 12. Blokovacie zariadenie 13 v případe potřeby odtlačí dutý tenkostenný válec 2 od formového válea 14.The pressure of the hollow thin-walled cylinder 2, encased by the elastic-elastic strip 1, is effected by a pressing device 12. The locking device 13, if necessary, forces the hollow thin-walled cylinder 2 away from the mold cylinder 14.

Napínanie pružnoelastického pásu _1, ktorý musí byť tenký a presne kalibrovaný sa uskutočňuje pomocou napínacieho válea 15 a napínacieho zariadenia 16. Napínací válec 15 je kombinovaný so stieracím nožom 1/7, úlohou ktorého je stieraí tzv. farbový relief” z pružnoelastického pásu 2·The tensioning of the elastic-elastic band 1, which must be thin and accurately calibrated, is carried out by means of a tensioning roller 15 and a tensioning device 16. The tensioning roller 15 is combined with a scraper blade 1/7, the task of which is to wipe the so-called. color relief ”from elastic-elastic band 2 ·

Tento vynález má uplatnenie v hárkových, kotúčových ofsetových strojoch, ako aj v knihtlačových kotúčových strojoch.The present invention has application in sheet-fed, web offset machines, as well as in letterpress roll machines.

Claims (1)

3 247374 Potřebné množstvo farby 2 sa z farebnice 6 vyvádza pomocou automatickej regulácie přívodufarby, ktorá pozostáva zo zónových regulačných prvkov 3, ktoré sú spojené s mikromotormi £,čím sa dosiahne velmi přesné nastavenie hrůbky farbového sloja v jednotlivých regulačnýchzónách. Regulačné prvky 2 sa opierajú /priliehajú/ vo farebnici 6 na otočnú, pozdlžnu kalibrovanéos 5_, ktorá zároveň pomáhá premiešavať farbu Ί_ a odstraňovat z nej vzduchové bublinky.Potřebná úroveň denzity na výtlačku sa automaticky nastavuje pomocou impulzov, ktoré postupujúz riadiaceho centra do systému automatickej regulácie přívodu farby do mikromotorov 4. Pre zhutnenie farbového sloja po jeho vývode zo zóny automatickej regulácie přívodufarby, je k dutému tenkostennému válců 2 obopnutému pružnoelastickým pásom přistavenávyměnitelná kazeta Q, ktorá obsahuje sadu navalovacích válcov 2 a rozotieracích válcov 10. Táto kazeta 8 sa dá vymieňať za inú, obsahujúcu rožne množstvo a usporiadanie válcovv závislosti od náročnosti tlače. Potřebné přítlačné úsilie a aretácia vymenitelnej kazety8 sa zabezpečuje pomocným zariadením 11. Přítlak dutého tenkostenného válca 2, obopnutého pružnoelastickým pásom _1 sa uskutočňujepřítlačným zariadením 12. Blokovacie zariadenie 13 v případe potřeby odtlačí dutý tenkostennýválec 2 od formového válca 14. Napínanie pružnoelastického pásu _1, ktorý musí byť tenký a presne kalibrovaný sa uskutoč-ňuje pomocou napínacieho válca 15 a napínacieho zariadenia 16. Napínací válec 15 je kombino-vaný so stieracím nožom 17, úlohou ktorého je stieraí tzv. "farbový relief” z pružnoelastic-kého pásu 2· Tento vynález má uplatnenie v hárkových, kotúčových ofsetových strojoch, ako aj v knih-tlačových kotúčových strojoch. PREDMET VYNALEZU Parebníkový aparát s pružnoelastickým pásom, vyznačujúci sa tým, že nekonečný pružno-elastický pás /1/ obopína dutý tenkostenný válec /2/ a zónové regulačné prvky /3/ spojenés mikropohonmi /4/, pričom k zónovým regulačným prvkom /3/ prilieha otočná, pozdlžna kalibro-vaná os /5/ a z vonkajšej strany k dutému tenkostennému válců /2/ prilieha vyměnitelnákazeta /8/ s navalovacími válcami /9/ a rozotieracími válcami /10/. 1 výkres3 247374 The required amount of color 2 is produced from the inking unit 6 by means of an automatic feed control, which consists of zone control elements 3 which are connected to the micromotors 6, thus achieving a very precise adjustment of the color seam ridge in the individual control zones. The control elements 2 rest on the turnbuckle 6 on a rotatable, longitudinally calibrated 5, which at the same time helps to mix the paint Ί and remove the air bubbles therefrom. The required density of the printout is automatically adjusted by pulses that advance the control center to the automatic control system. for supplying color to the micromotors 4. To compact the ink seam after its outlet from the automatic ink supply control zone, a replaceable cartridge Q is provided to the hollow thin-walled cylinder 2 encircling the elastic-elastic strip, which includes a set of rollers 2 and rollers 10. This cartridge 8 can be exchanged for another, comprising a plurality of rolls and an arrangement of the rollers depending on the difficulty of printing. The necessary pressing effort and locking of the replaceable cartridge 8 is provided by the auxiliary device 11. The pressure of the hollow thin-walled cylinder 2 encircled by the elastic-elastic band 1 is performed by the push-through device 12. The locking device 13, if necessary, pushes the hollow thin-walled cylinder 2 away from the mold cylinder 14. Tensioning the elastic-elastic band 1 which must to be thin and precisely calibrated by means of a tensioning roller 15 and a tensioning device 16. The tensioning roller 15 is combined with the scraper blade 17, the purpose of which is to wipe the so-called "color relief" of the elastic-elastic band 2. application in sheet, disc offset machines as well as in book-printing discs. ARTICLE FITTING A parapet apparatus with a elastic-elastic strip, characterized in that the endless elastic-elastic strip (1) encircles the hollow thin-walled cylinder (2) and the zone control elements. 3 (coupled with micro-drives (4), with the rotatable, longitudinally calibrated axis (5) adhering to the zone control elements (3) and the hollow thin-walled cylinder (2) adjacent to the external control cartridge (8) with rollers / 9 / and rollers (10). 1 drawing
CS358683A 1983-05-20 1983-05-20 Coloring apparatus with elastic elastic band CS247374B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS358683A CS247374B1 (en) 1983-05-20 1983-05-20 Coloring apparatus with elastic elastic band

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS358683A CS247374B1 (en) 1983-05-20 1983-05-20 Coloring apparatus with elastic elastic band

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS247374B1 true CS247374B1 (en) 1986-12-18

Family

ID=5376368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS358683A CS247374B1 (en) 1983-05-20 1983-05-20 Coloring apparatus with elastic elastic band

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS247374B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4034670A (en) Dampening device for lithographic printing press
US4167914A (en) Rotating rod, rotating press roll nip coating apparatus
DE2258321C3 (en) Device for moistening printing plates in rotary printing machines
US4432282A (en) Printing press
DE2557551B1 (en) METHOD AND DEVICE FOR APPLYING LIQUIDS, IN PARTICULAR LIQUID ADHESIVES, TO RAIL-SHAPED MATERIAL
JPH01317789A (en) Method and device for flexographic printing
JPH07102684B2 (en) Printing fluid supply device
JPS60162651A (en) Method of inking plate disk for plate cylinder of rotary press
CS247374B1 (en) Coloring apparatus with elastic elastic band
US2996981A (en) Wetting device for offset printing machines
WO1999051439A1 (en) Flexographic printing on smoking article web material
CS231162B2 (en) Device for making of thin layer from liquid
DE3326699C1 (en) Device for moistening a printing plate
GB2079221A (en) Printing Presses
DE19648567A1 (en) Arrangement for supplying flowable printing ink to a printing unit
JPH04234655A (en) Improved non-key printing machine for non-key lithograph printing
US5503069A (en) Inking and printing system
RU58444U1 (en) FLEXOGRAPHIC DEVICE FOR PRINTING ON A POLYMER TAPE
FI81998C (en) ANORDNING FOER EXAKT DOSERING AV VAETSKEFILM PAO EN ROTERANDE VALS I EN TRYCKMASKIN.
JP2003531042A (en) A dosing mechanism for applying ink to rollers in the printing press
CS248128B1 (en) Coloring apparatus with elastic elastic band
CS235372B1 (en) Inking unit with continuously controllable ink layer
CS235219B1 (en) Coloring apparatus with continuous and automatic color control
CS230873B1 (en) Coloring machine with automatically adjustable color supply
RU2051802C1 (en) Inker for viscosifying inks in printing machine for relief and flat-bed printing