CS245160B1 - Proteolytický kryt na rány - Google Patents

Proteolytický kryt na rány Download PDF

Info

Publication number
CS245160B1
CS245160B1 CS918083A CS918083A CS245160B1 CS 245160 B1 CS245160 B1 CS 245160B1 CS 918083 A CS918083 A CS 918083A CS 918083 A CS918083 A CS 918083A CS 245160 B1 CS245160 B1 CS 245160B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cover
proteolytic
dextran
wound
wounds
Prior art date
Application number
CS918083A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslava Turkova
Jiri Stamberg
Original Assignee
Jaroslava Turkova
Jiri Stamberg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslava Turkova, Jiri Stamberg filed Critical Jaroslava Turkova
Priority to CS918083A priority Critical patent/CS245160B1/cs
Priority to GB08430763A priority patent/GB2150833B/en
Priority to SE8406197A priority patent/SE8406197L/xx
Priority to US06/679,118 priority patent/US4613502A/en
Priority to CA000469657A priority patent/CA1237983A/en
Priority to FR8418697A priority patent/FR2556222B1/fr
Priority to DE19843444746 priority patent/DE3444746A1/de
Priority to JP59257753A priority patent/JPS60156468A/ja
Publication of CS245160B1 publication Critical patent/CS245160B1/cs

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Řešení se týká proteolytického krytu na rány na dextranové bázi, ve formě zásypu, sloužícího k zakryti a ošetřování hnisavých a nekrotických ran. Podle řešení kryt sestává ze sítšného dextranu, bobtnajícího na obsah vody v odstředěném stavu 2 až 10 g HoO/g sušiny, ve sférické formě o velikosti jednotlivých částic 0,05 až 0,5 mm, obsahujícího imobilizovanou proteasu, například chymotrypsin, trypsin, papain nebo subtilisin. Dextranový nosič obsahuje jen kovalentně vázanou proteasu, nevýmývajíoí se do rány. Proteasy imobilizované zeaítěným dextranem čistí rány rozpouštěním nežádoucích proteinových látek, zvláště fibrinu, nekrotoxických tkání, komponent hnisu aj. Nový proteolytický kryt kromě tohoto působí i svou vysokou absorpční schopností, tj. odsává exsudát a hnis infikovaný bakteriemi z rány do kapilárních prostorů mezi částěčkami a zvláště do vlastní hmoty vysoce porézních částic. Proteolytický kryt podle vynálesu působí rychlým vyčištěním nekrotických defektů, urychluje tvorbu granulaoí a zhojeni rány. Možnosti využití vynálezu jsou ve farmaceutické výrobě.

Description

(54) Proteolytický kryt na rány
Řešení se týká proteolytického krytu na rány na dextranové bázi, ve formě zásypu, sloužícího k zakryti a ošetřování hnisavých a nekrotických ran. Podle řešení kryt sestává ze sítšného dextranu, bobtnajícího na obsah vody v odstředěném stavu 2 až 10 g HoO/g sušiny, ve sférické formě o velikosti jednotlivých částic 0,05 až 0,5 mm, obsahujícího imobilizovanou proteasu, například chymotrypsin, trypsin, papain nebo subtilisin. Dextranový nosič obsahuje jen kovalentně vázanou proteasu, nevýmývajíoí se do rány. Proteasy imobilizované zeaítěným dextranem čistí rány rozpouštěním nežádoucích proteinových látek, zvláště fibrinu, nekrotoxických tkání, komponent hnisu aj. Nový proteolytický kryt kromě tohoto působí i svou vysokou absorpční schopností, tj. odsává exsudát a hnis infikovaný bakteriemi z rány do kapilárních prostorů mezi částěčkami a zvláště do vlastní hmoty vysoce porézních částic. Proteolytický kryt podle vynálesu působí rychlým vyčištěním nekrotických defektů, urychluje tvorbu granulaoí a zhojeni rány.
Možnosti využití vynálezu jsou ve farmaceutické výrobě.
Vynález ae týká proteolytického krytu na rány ve formě volně tekoucího pudru, který se používá k zakrytí a léčení hnisavých a nekrotických ran.
V dosavadní farmaceutické praxi ae k podobným účelům doporučují zásypy, často dvojsložkového typu, u nichž za základ slouží například škrob nebo talek a kde je účinnou látkou bakteriostaticky nebo baktericidně působící přísada jako antibiotikum, antimykotikum nebo vhodný sulfonamid.
Další vývoj poknačoval od těchto klasických přípravků k zásypům nového typu na bázi hydrofilních biopolymerů. Jejich předností je nerozpustnost ve vodě, zamezující kontaminaci rány cizími složkami. Biopolymerní hydrofilní nerozpustné zásypy jsou organismem dobře tolerovány, nebo? nemají vedlejší účinky. Jejich působení spočívá v interakci mezi pevnou a kapalnou fází, tj, mezi částicemi zásypu a kapalnou komponentou poraněného míata. (Interakce je omezena na oblast kontaktu a nepřenáší se na jiná místa v organismu. Podle typu interakce je možno rozlišit dva druhy biopolymerních krytů na rány, adsorpční a proteolytický.
Prvý z nich působí fýzlkálně, druhý chemicky.
Adsorpční kryt odsává z rány vodnou složku, zvláště exsudát, a s ním i bakterie, látky způsobující zánětlivé pochody a toxiny. Proteolytický kryt s kovalentně vázanými protesami působí enzymatickou hydrolýzou proteinových složek hnisající rány.
Jeho účinek se projevuje hydrolytickým rozkladem a rozpouštěním nekrotických tkání a hnisu, čímž se odstraňuje prostředí podporující růst bakterií a omezuje se nasávání toxických produktů z rány do zdravého organismu.
Účinným adsorpčním krytem je například sférický zesítěný dextran, který je komerčně dostupný pod označením Debrisan viz Β. Ξ. Jacobason a spol., Scand J. Plast. Recoňstr. Surg. 10, 65 (1976).
Proteolytický kryt na bázi sférické celulózy a kovalentně vézanými proteasami, vysušený lyofilizaoí a jeho použití v lékařské praxi popsala J. Turková a kol. v čs.
AO 249311.
Oba typy biopolymerních krytů mají své výhody proti dosud používaným klasickým zásypům, ale také svá omezení. Zmíněný dextranový adsorpční kryt působí jen fyzikálně, tj. odsáváním vody a vodných roztoků, případně do porézní hmoty částic a do mezičástečkových, tj. intersticiélníoh proatorů zásypové vrstvy. Je však velmi žádoucí, aby současně odsával kapalné složky z rány, tj. aby vykazoval i účinek adsorpční, resp. sorpční To je však možno dosáhnout jen tehdy, provedou-li se speciální opatření při přípravě celulozového nosiče a vlastního krytu, která jsou často komplikovaná a nákladná.
Celuloza-má přirozený sklon ke krystalizací při sušení a ke tvorbě nízko porézních struktur. Pokud se mají získat kryty s vysokou adsorpční schopností, vysokou porezitou, je třeba používat speciálních sušících postupů ve všech fázích přípravy.
Dosavadní nedostatky hydrofilních biopolymerních nerozpustných krytů odstraňuje proteolytický kry# podle vynálezu
Předmětem vynálezu je proteolytický kryt na rány jehož podstata spočívá v tom, že sestává ze sférických čéstic o průměru 0,05 až 0,5 mm, přednostně 0,1 až 0,3 mm ba bázi derivatizovaného zesítěného dextranu s imobilizovanými enzymy typu proteas.
Výrazným rysem nového proteolytického krytu je použití zesítěného dextranu jako biopolymerní báze pro imobilizace proteas. Zesítěný dextran na rozdíl od celulózy vykazuje vysokou porozitu bez nutnosti speciálních opatření.
Porézní strukturu dextranového nosiče je možno v Širokém rozmezí regulovat podle , stupně zesítění výchozího polymeru. Při sušení zesítěného dextranu nabobtnalého ve vodě se porozita neztrácí v případě celulózy a i při běžném způsobu sušení se mohou získat produkty, které znovu nabobtnají ve vodě na vysokou hodnotu obsahu vody. Proteolytické kryty na rány na bázi dextranu podle vynálezu mají vysokou adsorpění schopnost, aniž by bylo třeba používat speciální opatření.
K přípravě proteolytického krytu nového typu se používají sférické zesítěné dextrany o velikosti částic 0,05 až 0,5 mm, které botnají ve vodě na obsah 2 až 10 g vody/g sušiny. Obsah vody se rozumí v nabotnalé hmotě částic po odstředění na skleněné fritě.
Těmto požadavkům vyhovuje komerční produkt Debrisan a odpovídající chromatografické materiály zn. Sephadex, resp. jim odpovídající materiály jiného původu.
Porézní zesítěné dextrany mají dobrou chemickou reaktivitu pro vazbu enzymů a k imobilizaci proteas je možno použít známých případně modifikovaných postupů viz například Handbook of Enzyme Biotechnology. Alan Wieseman, Editory, E. Horwood,
London 1975. Je třeba volit takové postupy, které poskytují produkty s pevně vázanými enzymy, neuvolnujícími se v průběhu používání. K sušení produktu se s výhodou použije lyofilizace.
Způsob použití nového proteolytického krytu v lékařské praxi je podobný, jako bylo již popsáno v čs. AO 24931 1.
V dalším je objasněn způsob výroby krytu podle vynálezu, ne však omezen, příklady provedení.
Příklad 1
Příprava krytu s vázaným chymotrypsinem
Jako nosič byl použit zesítěný dextran výrobního označeni Sephadex G-100 a k aktivaci 2-amino-4,6-dichloro-s-triazin.
Zesítěný dextran byl nabotnán ve vodě a do reakce použit v množství odpovídající 7,5 g sušiny. Aktivační činidlo bylo při 50 °C rozpuštěno v 750 ml acetonu a při téže teplotě byl přidán k roztoku stejný objem vody. Zesítěný dextran byl s 300 ml aktivačního roztoku promícháván 5 minut při 50 °C. Byl připraven roztok smícháním roztoku 15 g uhličitanu sodného ve 100 ml vody s 0,6 objemem 1 M kyseliny HC1, a v množství 120 ml s teplotou 50 °C přidán do aktivační směsi, která byla při 50 °C promíchávána dalších 5 minut. Přídavkem koncentrované kyseliny solné HC1 bylo pH aktivní směsi náhle sníženou pod 7, aktivovaný produkt odfiltrován, promyt 50% vodným roztokem acetonu, vodou a uchován v 0,1 M fosfátovém pufru při 2 °C a při pH 6,6.
Chymotripsin byl navázán na aktivovaný nosič z 1,5% roztoku v 0,2 M borátovém pufru o pH 8,75 při 24 °C. Po 12 hodinách bylo imobilizováno 195 mg enzymu/g nosiče.
Zesítěný dextran s navázaným chymotrypsinem byl střídavě promýván 0,1 M borátovým pufrem, obsahujícím 1 M chloridu sodného NaCl, o pH 9, a 0,1 M acetátovým pufrem, obsahujícím 1 M chloridu sodného NaCl, o pH 4,5, až do nulové proteolytické aktivity eluátu. Nakonec byl vzorek promyt 0,25 M borátovým pufrem o pH 8 a lyofilizován.
Příklad 2
Příprava krytu s vázaným trypsinem
Jako nosič byl použit zesítěný dextran, výrobní označení Sephadex G 50, aktivovaný uvedením isothiokyanátových skupin.
g zesltěného dextranu bylo promícháváno se 4 g 4-nitrofenylglycidyleteru ve 20 ml toluenu a bylo přidáno 80 ml roztoku hydroxidu sodného. Suspenze byla zahřívána 18 hodin na 70 °C. Po promytl byl nosič nabotnán ve 100 ml, přidáno 40 ml 5 M hydroxidu sodného NaOH a 3 g dithioničitanu sodného a reakční směs udržována 1 hodinu při 65 °C. Produkt byl promyt, nabotnán v 3,5 M fosfátovém pufru o pH 6,8, zreagován s 10% roztokem thiofosgenu v chloridu uhličitém, promyt a vysuSen.
Trypsin byl vázán na aktivovaný nosič z 1,8% roztoku v 0,05 M borátovém pufru o pH 8,6 v dusíkové atmosféře při 5 °C. Po 15 hodinách bylo imobilizovéno 200 g enzymu/g nosiče.
Produkt byl podobně jako v přikladu 1 promýván střídáním pufrů do nulové proteolytické aktivity,eluátu, nasycen stejným borátovým pufrem a lyofilizován.
Přiklad 3
Příprava krytu s vázaným papainem
Jako nosič byl použit zesítěný dextran, výrobní označeni Debrisan, aktivovaný uvedením imidokarbonátových skupin.
g zesltěného dextranu bylo ponecháno v kontaktu se 40 ml bromkyanu při 24 °G a pH po dobu 6 minut. Poté byl produkt promýván 500 ml chladného roztoku 0,1 M kyselého uhličitanu sodného NaHCOj 7 minut, vodou a 0,1 M fosfátovým pufrem o, pH 7,6.
Papain byl vázán na aktivovaný nosič z 0,1 M fosfátového pufru o pH 7,6 za teploty místnosti během 16 hodin.
Produkt byl nakonec upraven podobným způsobem jako v přikladu 1, tj. dokonale vymyt střídáním pufrů, aby eluát nevykazoval proteolytiokou aktivitu, a vysušen lyofilizaoi.

Claims (1)

  1. pSedmSt vynálezu
    Proteolytický kryt na rány vyznačený tlm, že sestává ze sférických částic o průměru 0,05 až 0,5 mm, na bázi derivatizovaného zesltěného dextranu s imobilizovanými enzymy typu proteas.
    Severografia, n. p., MOST
    Cena 2,40 Kčs
CS918083A 1983-12-08 1983-12-08 Proteolytický kryt na rány CS245160B1 (cs)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS918083A CS245160B1 (cs) 1983-12-08 1983-12-08 Proteolytický kryt na rány
GB08430763A GB2150833B (en) 1983-12-08 1984-12-05 Proteolytic wounds dressing
SE8406197A SE8406197L (sv) 1983-12-08 1984-12-06 Proteolytiskt sarforband
US06/679,118 US4613502A (en) 1983-12-08 1984-12-06 Proteolytic, dry biopolymeric composition for treatment of wounds, and method of using same
CA000469657A CA1237983A (en) 1983-12-08 1984-12-07 Proteolytic cover of wounds
FR8418697A FR2556222B1 (fr) 1983-12-08 1984-12-07 Agent de pansement proteolytique
DE19843444746 DE3444746A1 (de) 1983-12-08 1984-12-07 Proteolytischer wundverband und seine herstellung
JP59257753A JPS60156468A (ja) 1983-12-08 1984-12-07 蛋白質分解性創傷被覆物

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS918083A CS245160B1 (cs) 1983-12-08 1983-12-08 Proteolytický kryt na rány

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS245160B1 true CS245160B1 (cs) 1986-08-14

Family

ID=5443045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS918083A CS245160B1 (cs) 1983-12-08 1983-12-08 Proteolytický kryt na rány

Country Status (2)

Country Link
JP (1) JPS60156468A (cs)
CS (1) CS245160B1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9155671B2 (en) 2012-10-16 2015-10-13 Surmodics, Inc. Wound packing device and methods
US10201457B2 (en) 2014-08-01 2019-02-12 Surmodics, Inc. Wound packing device with nanotextured surface

Also Published As

Publication number Publication date
JPS60156468A (ja) 1985-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4613502A (en) Proteolytic, dry biopolymeric composition for treatment of wounds, and method of using same
US9808553B2 (en) Haemostatic wound dressing
US4004979A (en) Preparation of active proteins cross-linked to inactive proteins
US5855987A (en) Bioactive conjugates of cellulose with amino compounds
CA1334042C (en) Process for the preparation of a material for affinity chromatography
PL176202B1 (pl) Sposób wytwarzania spoiwa fibrynowego
CZ294839B6 (cs) Farmaceutický přípravek pro lokální, orální nebo parenterální podání, jeho použití a způsob přípravy jeho účinné látky
Gervasoni Jr et al. Degradation of human anaphylatoxin C3a by rat peritoneal mast cells: a role for the secretory granule enzyme chymase and heparin proteoglycan.
Dosadina et al. The effect of immobilization, drying and storage on the activity of proteinases immobilized on modified cellulose and chitosan
CA1217134A (en) Proteolytic cover of wounds
JPS6040859B2 (ja) 抗血栓性人工医療材料
JPH0116389B2 (cs)
CS245160B1 (cs) Proteolytický kryt na rány
RU2357753C1 (ru) Материал, обладающий биологической активностью, способ его получения и терапевтическое средство на его основе
JPS6087225A (ja) フイブリン形成促進材料の製造法
CA2260324A1 (en) Method for preparing bioactive polymers
Chelpanova et al. Alkaline phosphatase immobilization on spherical pectin gel particles
CS264607B3 (cs) Způsob výroby proteolytického krytu na rány
IL43573A (en) Enzymes fixed on a solid cellulose support
RU2771183C1 (ru) Способ получения препарата фицина в геле на основе карбоксиметилцеллюлозы
CS245378B1 (cs) Proteolytický kryt na rány
RU2788455C1 (ru) Способ получения композиционного препарата папаина и альгината натрия в виде густого раствора
CS250018B1 (en) Method of biologically active wound shield preparation
ŠTAMBERG et al. SPHERICAL CELLULOSE WITH CONTROLLED POROSITY FOR BIOMEDICAL INTERACTIONS
AU4558700A (en) Method for producing a polyurethane matrix with covalently immobilised biomolecules