CS244568B1 - Sposob výroby polyesterpolyolov - Google Patents

Sposob výroby polyesterpolyolov Download PDF

Info

Publication number
CS244568B1
CS244568B1 CS843550A CS355084A CS244568B1 CS 244568 B1 CS244568 B1 CS 244568B1 CS 843550 A CS843550 A CS 843550A CS 355084 A CS355084 A CS 355084A CS 244568 B1 CS244568 B1 CS 244568B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
production
esterification
cyclohexanone
cyclohexanol
koh
Prior art date
Application number
CS843550A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Other versions
CS355084A1 (en
Inventor
Vendelin Macho
Jozef Stresinka
Tibor Rendko
Miroslav Kavala
Jozef Mokry
Eugen Malcovsky
Original Assignee
Vendelin Macho
Jozef Stresinka
Tibor Rendko
Miroslav Kavala
Jozef Mokry
Eugen Malcovsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vendelin Macho, Jozef Stresinka, Tibor Rendko, Miroslav Kavala, Jozef Mokry, Eugen Malcovsky filed Critical Vendelin Macho
Priority to CS843550A priority Critical patent/CS244568B1/cs
Publication of CS355084A1 publication Critical patent/CS355084A1/cs
Publication of CS244568B1 publication Critical patent/CS244568B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Abstract

Predmetom vynálezu je výroba polyesterpolyolov, zvlášť vhodných na výrobu póly- . uretánov, esterifikáciou a/alebo preesteri- - · fikáciou. destilačných zvyškov z výroby-cyklohexánónu a/alebo cyklohexanolu oxidáciDu cyklohexánu, obvykle znečistěných organickými farebnými zlúčeninami a zlúčeninami kovov a s následnou ich preesterifiká- ciou s diolmi až polyolmi. Proces sa uskutočňuje v dvoch stupňoch, pričom v prvom stupni sa aspoň jedným ali- - · fatickým alkoholom Ci až C4 čiastočne alebo úplné esterifikujú a/alebo preesterifikujú destilačné zvyšky z výroby cyklohexanolu a/alebo cyklohexanónu, pričom vytvořené aspoň čiastočne esterifikované produkty sa oddelia oddestilovaním a v druhom stupni sa preesterifikujú aspoň jedným diolom a/ /alebo jedným polyolom. Připravené polyesterpolyoly sú použitelné okrem polyuretánovej chémie tiež ako polymérne zmákčovadlá.

Description

244568 3 4
Vynález sa týká výroby kvalitných poly- esterpolyolov, zvlášť vhodných na výrobu polyuretánov, s využitím vedl'ajších kyslíka- tých organických produktov z veíkotonáž- neho- petrochemického procesu.
Polyesterpolyoly sa všeobecne pripravu-jú reakciou dikarboxylových alebo polykar-boxylových kyselin, alebo ich anhydridov sdvojmocnými alebo viacmocnými alkoholmi,ktorých množstvo závisí od druhu použitýchsurovin a požadovaných vlastností výsled-ného produktu. Ako dikarboxylové alebo po-lykarboxylové kyseliny sa móžu použil ky-selina: oxálová, malónová, jantárová, glu-tárová, adipová, pimelová, korková, azelai-nová, sebaková, maleinová, fumarová, glu-takónová, alfa-hydroxymukónová, alfa-bu-tyl-a-etylglutárová, alfa-beta-dietyljantárová,izoftalová, tereftalová, trimelitová, pyrome-litová, trimezínová a 1,4-cyklohexándikar-boxylová. V technickej praxi sa najčastejšie používákyselina adipová vysokej čistoty (Trans.Plast. Inst., London 26, 187, 1958; Mod. Plast.35, 9, 145, 1958; Ind. Eng, Chem. 2, 27, 1963;B. I. O. S. Finál Report No 1498; DombrovE. A., Polyuretány SNTL, Praha, 1961, str.32).
Napriek evidentným prednostiam takých-to čistých východiskových dikarboxylovýchalebo polykarboxylových kyselin, nevýhodounie je len pre rad aplikácií značná technic-ká a energetická náročnost ich výroby, aleaj ohmedzené zdroje čistých surovin na ichvýrobu a potřeba technicky náročného za-riadenia. To obmedzuje možnosti aplikáciepolyesterpolyolov na výrobu výrobkov ma-sového použitia. Z alkoholov sú vhodné viacmocné alifa-tické a aromatické alkoholy, najmS etylén-glykol, dietylénglykol, propylénglykol, di-propylénglykol, trietylénglykol, tripropylén-glykol, tetraetylénglykol, trimetylénglykol,1,4-tetrametylénglykol, 1,2-butylénglykol, 1,4--butándiol, 1,3-pentándiol, 1,6-hexándiol, 1,7--heptándiol, glycerol, 1,1,1-trimetylolpropán,1,1,1-trimetyloletánneopéntylglykol, 1,2,6--hexántriol, dibrómneopentylglykol, 1,10-de-kándiol, pentaerytritol, 2,2-bis-4-hydroxycyk-lohexylpropán a iné (B. I. O. S. Finál ReportNo 1498, No 1165; Brit. pat. 882 603; Brit.pat. 927 175).
Syntéza, resp. výroba polyesterpolyolovsa uskutočňuje zvyčajne pri teplotách 130až 240 °C za atmosferického tlaku alebo tla-ku blízkom atmosferickému, spravidla zapřítomnosti katalyzátorov a za odstraňova-nia reakčnej vody inertným plynom, aleboazeotropickou destiláciou s xylénom. Inýmožný spósob přípravy polyesterpolyolov re-esterifikáciou esterov dikarboxylových kyse-lin sa v praxi nepoužívá, lebo vyžaduje dal-ší stupeň, přípravu esterov dikarboxylovýchkyselin, čo je technicky a ekonomicky ná-ročnejšie. Takýto postup sa obvykle použí-vá len na výrobu polyesterov reesterifiká-ciou prírodných olejov, napr. sójového ole- ja viacmocnými alkoholmi pri výrobě alky-dových živíc pre priemysel nátěrových lá-tok alebo pri výrobě polyetyléntereftalátu.Preesterifikácia sa robí pri teplotách 180až 240 °C za přítomnosti 0,005 % až 0,1 %hmot. katalyzátora (Mleziva J.: Polyestery,SNTL Praha, 1964). Významným využitím vedlejších, 1'ahkodostupných petrochemických surovin je po-stup přípravy polyesterpolyolov z destilač-ných zvyškov z výroby cyklohexanónu a cyk-lohexanolu oxidáciou cyklohexánu podl'a čs.autorského osvedčenia 229 429. Destilačnézvyšky sú však tmavé a obsahujú poměrněznačné množstvo zlúčenín kovov, najma po-užívaných ako oxidačně katalyzátory na oxi-dáciu cyklohexánu. Získané polyesterpoly-oly možno preto použit hlavně v aplikač-ných oblastiach, v ktorých nie je na závadutmavá farba. Avšak nevýhodou vyrobenýchpolyesterpolyolov je vysoký obsah kovov,resp. ich zlúčenín, ktoré spósobujú ťažkos-ti pri príprave polyuretánov predpolymér-nym postupom. Významným prínosom preaplikáciu destilačných zvyškov z výroby cyk-lohexanónu a/alebo cyklohexanolu je dalejspósob přípravy polyesterov s odstránenímfarebných nečistůt a kovov podlá čs. autor-ského osvedčenia 238 257. Získaný produktje svetlej farby, neobsahuje kovové zlúče-niny, avšak svojou štruktúrou, ako aj tým,že nemá hydroxylové skupiny, je nevhodnýpre aplikáciu na polyuretány. Přednosti známých postupov využívá atechnické problémy rieši spósob podlá to-hoto vynálezu.
Podlá tohoto vynálezu sa spósob výrobypolyesterpolyolov, zvlášť vhodných na výro-bu polyuretánov, esterifíkáciou a/alebo pre-esterifikáciou destilačných zvyškov z výro-by cyklohexanónu a/alebo cyklohexanoluoxidáciou cyklohexánu, obykle znečistěnýchfarebnými zlúčeninami a zlúčeninami ko-vov a s následnou ich preesterifikáciou sdiolmi až polyolmi za přítomnosti esterifi-kačného a/alebo preesterifikačného kataly-zátore a připadne pomocóu iných látek, u-skutočňuje tak, že prebiehá v dvoch stup-ňoch, pričom v prvom stupni sa aspoň jed-ným alifatickým alkoholom Cl až C4 čiastoč-ne alebo úplné esterifikujú destilačné zvyš-ky z výroby cyklohexanolu a/alebo cyklo-hexanónu oxidáciou cyklohexánu, pričomvytvořené aspoň čiastočne esterifikovanéprodukty sa oddelia oddestilovaním, s výho-dou za zníženého tlaku a/alebo odpařenímza zníženého tlaku z tenkých vrstiev, při-padne navýše rafinujú a v druhom stupnisa preesterifikujú a/alebo polyesterifikujúaspoň jedným diolom a/alebo aspoň jednýmpolyolom. Výhodou spósobu výroby polyesterpolyo- lov podl'a tohoto vynálezu je vyššie technic- ké a ekonomické zhodnotenie destilačného zvyšku z výroby cyklohexanónu a/alebo cyk- lohexanolu katalytickou oxidáciou cyklohe- 244568 xánu. Hlavnou výhodou je skutočnosť, žefinálny výrobok je světlý, neobsahuje zlú-čeniny kovov, čo je výhodné najma v týchprípadoch, kde přítomnost kovov pre apliká-ciu v polyuretanových alebo v nátěrovýchlátkách je nežiadúca. Při výrobě polyesterpolyolov so móžu po-užit buď samotné estery nižších alkoholov,připravených esterifikáciou destilačnýchzvyškov z výroby cyklohexanolu a cyklohe-xanónu oxidáciou cyklohexánu nižšími alko-holmi Ci až Cl a nasledovným odstraněnímfarebných nečistot a kovových mydiel. Ďa-lej to mažu byt zmesi týchto esterov nižšíchalkoholov s inými estermí, alebo polyester-mi a polyesterpolyolmi, připadne zmesi soznámými, hlavně alifatickými dikarboxylo-vými, připadne polykarboxylovými kyselina-mi, alebo ich anhydridmi a/alebo laktónmiv množstvách, potřebných na dosiahnutiepožadovaných vlastností produktu.
Navrhovaný postup výroby polyesterpoly-olov možno urýchlovať známými katalyzátor-mi esterifikácie, preesterifikácie, resp. trans-esterifikácie i polyesterifikácie v množ-stvách nutných na dosiahnutie technicky aekonomicky výhodnej rýchlosti reakčnýchzložiek bez nežiadúcich vedl'ajších reakcií.V niektorých prípadoch je výhodné esterynižších alkoholov před, alebo po odstráne-ní zlúčenín kovov a farebných nečistot po-drobit doplňkovému čisteniu, napr. rafinač-nej hydrogenácii s ciefom odstrániť nena-sýtené zlúčeniny. Rafinačná hydrogenáciasa uskutočňuje za katalytického účinku hyd-rogenačných katalyzátorov, najma na bázePt, Pd, Ni, Cu, Cr, Zn (spravidla vo forměkovověj alebo oxidov na nosičoch) kataly-zujúcich hlavně hydrogenáciu dvojitých va-zieb.
Polyesterpolyoly sposobom podlá tohotovynálezu možno vyrábať bez použitia aleboza přítomnosti pomocných látok, ku ktorýmpatria rozpúšťadlá, zvyčajne alifatické ale-bo aromatické uhlovodíky, potom látky sta-bilizujúce polyesterpolyoly, najma před oxi-dáciou (aj keď sa esterifikácie, preesterifi-kácie a polyesterifikácie uskutečňuje spra-vidla v inertnej atmosféře), ku ktorým pat-ria nefarbiace antioxidanty, kyselina fosfor-ná, fosfornany ap. Hmotnostně alebo molovépoměry jednotlivých komponentov sa mó-žu měnit v závislosti od ich kvality a poža-dovaných vlastností výsledného produktu. Ďalšie podrobnosti sposobu podlá tohotovynálezu, ako aj ďalšie výhody sú zřejmé zpríkladov. Příklad 1
Do rotačného autoklávu o objeme 5 dm3sa naváži 1 000 g metanolu a 1 300 g desti-lačných zvyškov z výroby cyklohexanónua cyklohexanolu oxidáciou cyklohexánu stakouto charakteristikou: číslo· zmydelnenia = 416,2 mg KOH/g; hydroxylové číslo 188,1 mg KOH/g; brómové číslo = 20,9 g Bn/lOO g; hustota pri 20 °C == 1137 kg . m-3.
Autokláv sa vyhřeje na reakčnú teplotu220 °C a pri přetlaku 5,7 MPa reaguje zmespočas 2 hodin. Po ukončení esterifikácie sadestiláciou za atmosferického tlaku odstrá-ni reakčná voda a nezreagovaný metanol.Potom sa za zníženého tlaku vydestiluje 610gramov frakcie, obsahujúcej prevážne metyl-estery a dimetylestery karboxylových kyse-lin, teda estery vytvořené z metanolu a zdestilačných zvyškov z výroby cyklohexa-nónu a cyklohexanolu oxidáciou cyklohexá-nu.
Potom sa do banky o objeme 2 drn3 na-váži 1 000 g uvedených esterov metanolu,připravených uvedeným postupom zo zvyš-kov z výroby cyklohexanónu a cyklohexa-nolu oxidáciou cyklohexánu, o čísle zmy-delnenia 405 mg/g, hydroxylovom čísle 150miligramov KOH/g, č. kyslosti 1,2 mg KOH//g a dynamickej viskozite 2,1 mPa . s, sa při-dá 650 g dietylénglykolu a 80 g pentaerytri-tolu. Reakcia prebieha za katalytického ú-činku tetrabutylíitanátu v množstve 0,3 %hmot. pri tepíote 200 CC, počas 8 h. Získása světlý produkt polyesterpolyol o hydro-xylovom čísle 420 mg KOH/g, čísle kyslosti0,95 mg KOH/g, čísle zmydelnenia 303 mgKOH/g a dynamickej viskozite 174,9 mPa . spri teplote 25 °C. Příklad 2
Do banky o objeme 2 dm3 sa naváži 1 000gramov esterov, připravených z nižších al-koholov a destilačných zvyškov z výrobycyklohexanónu a cyklohexanolu oxidácioucyklohexánu, postupom popísaným v příkla-de 1. K ním sa přidá 55 g monoetyléngly-kolu, 60 g 1,4-butándiolu a 1,1 g tetrabu-tyltitanátu ako katalyzátora. Reakcia pre-bieha v banke, opatrenej kolonkou, naplně-nou Raschigovými krúžkami a chladičom,pri teplote 210 °C počas 10 h. Připraví sasvětlý polyesterpolyol o čísle kyslosti 0,6miligramov KOH/g, hydroxylovom čísle 56,2miligr. KOH/g a dynamickej viskozite 2,1Pa . s pri teplote 25 °C. Příklad 3
Do banky o objeme 2 dm3 sa naváži 1 000gramov esterov nižších alkoholov Specifiko-vaných a připravených postupom podl'a pří-kladu 1. Potom sa přidá 125 g dietyléngly-kolu, 8 g trimetylolpropánu a 1,2 g tetrabu-tyltitanátu a preesterifikuje sa za podmie-nok uvedených v příklade 2. Připravený pro-dukt polyesterpolyol má číslo kyslosti0,8 mg KOH/g, hydroxylové číslo 55,3 mgKOH/g viskozitu 2,6 Pa . s pri teplote 25 °G. číslo kyslosti = 269,2 mg KOH/g; 244568 Příklad 4 1 000 g frakcie obsahujúcej převážné me-tylestery a dimetylestery karboxylových ky-selin, připravených pódia příkladu 1, sa ra-finuje hydrogenačnou rafináciou v 5 dm3rotačnom autokláve za přítomnosti 5 %hmot. Raney niklu, pri teplote 100 SC a tla-ku 1 MPa vodíka po dobu 2 hodin. Brómo-vé číslo produktu po rafinácii klesne z 15,8miligr. Br/100 g na 1,6 mg Br/100 g.
Do banky o objeme 2 dm3 sa potom na-váži 1 000 g rafinovaných esterov nižšíchalkoholov, přidá sa 125 g dietylénglykolu,8 g trimetylolpropánu, 1,2 g tetrabutylzirko-nátu a 1,2 g fosfornanu sodného. Reakciaprebieha pri teplote 210 °C, pcčas 18 hodin.Získaný polyesterpolyol je velmi svetlej far-by, má číslo kyslosti 0,6 mg KOH/g a hyd-roxylové číslo 52,8 mg KOH/g. Příklad 5
Postupom popísaným v příklade .1, reak-ciou 1 440 g etanolu a 1 300 g destilačnýchzvyškov z výroby cyklohexanónu oxidácioucyklohexánu a nasledujúcou destiláciou sazíská 550 g frakcie obsahujúcej prevážneetylestery a dimetylestery karboxylových ky-selin.
Potom sa do banky o objeme 2 din3 na-váži 1 050 g získanej frakcie, přidá sa 125 gdietylénglykolu, 8 g trimetylolpropánu a 1mililiter 50 %-ného roztoku hydroxidu sod-ného. Reakciou pri teplote 200 °C počas 23hodin sa získá polyesterpolyol o čísle kys-losti 1,5 mg KOH/g a hydroxylovom čísle56,4 mg KOH/g. Příklad 6
Do rotačného autoklávu o objeme 5 dm3sa naváži 1 500 g izopropylalkoholu a 1 000gramov destilačných zvyškov z výroby cyk-lohexanónu a cyklohexanolu oxidáciou cyk-lohexánu s charakteristikou popísanou vpříkladu 1. Autokláv sa vyhřeje na reakčnúteplotu 220 °C a pri přetlaku 4,5 MPa re-aguje zmes počas 4,5 hodiny. Po ukončeníesterifikácie sa destiláciou za atmosferické-ho tlaku odstraní reakčná voda a nezreago- vaný izopropylalkohol. Potom sa za zniče-ného tlaku vydestiluje 680 g frakcie obsa-hujúcej prevážne izopropylestery a diizo-propylestery karboxylových kyselin přítom-ných v destilačných zvyškoch z výroby cyk-lohexanónu a cyklohexanolu oxidáciou cyk-lohexánu.
Potom sa do banky o objeme 2 dm3 na-váži 1 000 g získanej frakcie o čísle kyslos-ti 12,4 mg ΚΟΗ/g, hydroxylového čísla 171miligramov KOH/g, č. zmydelnenia 380 mgKOH/g, přidá 140 g dietylénglykolu, 1,14 gtetrabutyltitanátu a reesterifikuje a preeste-rifikuje sa pri teplote 220 CC, po dobu 20 h.Získá sa produkt polyester-polyol o číslekyslosti 4,2 mg KOH/g, čísla zmydelnenia472 mg KOH/g a hydroxylovom čísle 48 mgKOH/g. P r í k 1 a d 7
Do 3 1 sulfonačnej banky, opatrenej este-rifikačným nástavcom sa naváži 300 g n-bu-tanolu, 1 000 g destilačných zvyškov z vý-roby cyklohexanónu a cyklohexanolu oxi-dáciou cyklohexánu, 7,8 g kyseliny p-tolu-énsulfónovej. Esterifikácia prebieha pri tep-lote varu zmesi, zvyčajne pri teplote 110 až200 °C, za atmosferického tlaku. Po ukon-čení esterifikácie sa destiláciou za atmo-sferického tlaku odstráni nezreagovaný bu-tanol a získá sa produkt s č. kyslosti ---= 2,6 mg KOH/g, OH = 14,8 mg KOH a č.zmydelnenia = 376 mg KOH/g. Potom sa zazníženého tlaku vydestiluje 600 g frakcie,obsahujúcej prevážne butylestery, připad-ne dibutylestery karboxylových kyselin pří-tomných v destilačných zvyškov z výrobycyklohexanónu a cyklohexanolu oxidácioucyklohexánu. 1000 g získanej frakcie o čísle kyslosti25,6 mg KOH/g a zmydelnenia, hydroxylové-ho čísla 82 mg KOH/g, č. zmydelnenia 385,4miligramov KOH/g sa naváži do 2 dm3 ban-ky, přidá 110 g etylénglykolu, 1,2 g tetra-butyltitanátu a zmes sa esterifikuje a re-esterifikuje pri teplote 210 °C po dobu 16hodin. Získá sa polyesterpolyol o čísle kys-losti 1,8 mg KOH/g, čísla zmydelnenia 480miligramov KOH/g a hydroxylovom čísle53 mg KOH/g.

Claims (1)

  1. 24 4 5 6 8 10 PREDMEI Sposob výroby polyesterpolyolov, zvlášťvhodných na výrobu polyuretánov, esterifi-kóciou a/alebo preesterifikáciou destilač-ných zvyškov z výroby cyklohexanónu a//alebo cyklohexanolu oxidáciou cyklohexá-nu, obvykle znečistěných farebnými zlúče-ninami a zlúčeninami kovov a s následnou,ich preesterifikáciou s diolmi až polyolmiza přítomnosti esterifikačného a/alebo pre-esterifikačného kaíalyzátora a připadne po-mocných látok, vyznačujúci sa tým, že sauskutočňuje v dvoch stupňoch, pričom v VYNALEZU prvom stupni sa aspoň jedným alifatickýmalkoholom Ci až C-i čiastočne alebo úplnéesterifikujú destilačné zvyšky z výroby cyk-lohexanolu a/alebo cyklohexanónu oxidá-ciou cyklohexánu, pričom vytvořené aspoňčiastočne esterifikované produkty sa odde-lia oddestilovaním, s výhodou za znížené-ho tlaku a/alebo odpařením za zníženéhotlaku z tenkých vrstiev, připadne navýše ra-íinujú a v druhom stupni sa preesterifiku-jú a/alebo polyesterifikujú aspoň jednýmdiolom a/alebo aspoň jedným polyolom.
CS843550A 1984-05-14 1984-05-14 Sposob výroby polyesterpolyolov CS244568B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS843550A CS244568B1 (cs) 1984-05-14 1984-05-14 Sposob výroby polyesterpolyolov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS843550A CS244568B1 (cs) 1984-05-14 1984-05-14 Sposob výroby polyesterpolyolov

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS355084A1 CS355084A1 (en) 1985-09-17
CS244568B1 true CS244568B1 (cs) 1986-07-17

Family

ID=5375904

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS843550A CS244568B1 (cs) 1984-05-14 1984-05-14 Sposob výroby polyesterpolyolov

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS244568B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS355084A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4107396B2 (ja) 1,6―ヘキサンジオールおよびカプロラクトンの製造方法
US3288842A (en) Alkoxyalkyl esters of carboxylic acids
JP5549594B2 (ja) 高純度の1,6−ヘキサンジオール及びその製造方法
US5030771A (en) Method of producing aliphatic and cycloaliphatic diols by catalytic hydrogenation of dicarboxylic acid esters
JP4555475B2 (ja) 1,4−ブタンジオール、テトラヒドロフランおよびγ−ブチロラクトンの混合物の製造方法
JP2011503021A (ja) ε−カプロラクトンの製造方法
US7122698B2 (en) Method for producing α-hydroxycarboxylate
KR101189114B1 (ko) 폴리에스테르 제조방법
JP3720040B2 (ja) ナフタレンジカルボン酸のエステル化反応生成物混合液または混合物およびこれらの製造方法、ならびにポリエチレンナフタレートの製造方法
US6037504A (en) Process for producing aliphatic diols
US8304585B2 (en) Production process of 1,6-hexanediol
CS244568B1 (cs) Sposob výroby polyesterpolyolov
JP2005133093A6 (ja) ナフタレンジカルボン酸のエステル化反応生成物混合液または混合物およびこれらの製造方法、ならびにポリエチレンナフタレートの製造方法
RU2571082C2 (ru) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ ε-КАПРОЛАКТОНА И 1,6-ГЕКСАНДИОЛА
US3015665A (en) Synthesis of dioxane compounds
EP0262948B1 (en) Process for producing omega-hydroxy fatty acids
JP2005035974A (ja) 1,6−ヘキサンジオールの製造方法
KR20110073975A (ko) 에스테르 폴리올의 제조방법
KR100718954B1 (ko) α-하이드록시카르복실산 에스테르의 제조 방법
JP2003503469A (ja) ヘキサンジオールの製造方法
CS229429B1 (cs) Spósob výroby polyesterpolyolov
US2060829A (en) Esters of dihydronaphthalene-di-carboxylic acids and method for making the same
JPH11236436A (ja) ポリエステル
DE4215494A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Hydroxypivalinsäureestern
JPH1087797A (ja) ポリエチレンナフタレートの製造方法