CS243555B1 - Knitted fabric production machine - Google Patents

Knitted fabric production machine Download PDF

Info

Publication number
CS243555B1
CS243555B1 CS835350A CS535083A CS243555B1 CS 243555 B1 CS243555 B1 CS 243555B1 CS 835350 A CS835350 A CS 835350A CS 535083 A CS535083 A CS 535083A CS 243555 B1 CS243555 B1 CS 243555B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
movement
knitting
knitting needles
shed
hooks
Prior art date
Application number
CS835350A
Other languages
English (en)
Other versions
CS535083A1 (en
Inventor
Josef Mohelnicky
Josef Matejka
Miloslav Jisa
Stanislav Korinek
Original Assignee
Josef Mohelnicky
Josef Matejka
Miloslav Jisa
Stanislav Korinek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Mohelnicky, Josef Matejka, Miloslav Jisa, Stanislav Korinek filed Critical Josef Mohelnicky
Priority to CS835350A priority Critical patent/CS243555B1/cs
Priority to GB08414065A priority patent/GB2143256B/en
Priority to DE19843421050 priority patent/DE3421050A1/de
Priority to DD26416184A priority patent/DD255646A3/de
Priority to FR8409697A priority patent/FR2549103B1/fr
Priority to CH317884A priority patent/CH667295A5/de
Priority to JP14338584A priority patent/JPS6075655A/ja
Publication of CS535083A1 publication Critical patent/CS535083A1/cs
Publication of CS243555B1 publication Critical patent/CS243555B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B39/00Knitting processes, apparatus or machines not otherwise provided for
    • D04B39/06Knitting processes, apparatus or machines not otherwise provided for adapted for combined knitting and weaving

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Description

Vynález se týká stroje pro výrobu pletenotkaniny, který zahrnuje bidlo s paprskem, zařízení pro řízení pohybu bidla mezi přední a zadní polohou, brdo pro osnovní nitě, zařízení pro ovládání brda a pletací ústrojí pro vytváření osnovní pletařské vazby, které je vytvořeno jednak soustavou kladecích členů, v nichž jsou navedeny útkové nitě odvíjené ze zásoby, umístěné mimo prošlup, jednak soustavou pletacích jehel s uzavíratelnými háčky uchycených v jehelním unášeči, zařízení pro řízení pohybu kladecích členů, zařízení pro pohyb jehelního unášeče mezi přední polohou, při které jsou háčky pletacích jehel umístěny před příraznou hranou textilie a rovnoběžně s osnovními nitěmi, a zadní polohou v otevřeném prošlupu, v synchronizaci s pohybem kladecích členů.
Shora uvedený stroj je předmětem autorského osvědčení č. 153 246.
Kladecí členy, otočně uložené v příčném lůžku umístěném před brdem, jsou vytvořeny dříkem, který je ve své střední části opatřen kladecím ramenem tvaru jazyka, zakončeným vodicím očkem, v němž je navlečena útková nit. Dříky jsou zakončeny ozubem, který zapadá do ozubení hřebenové lišty, jejíž vratný pohyb je odvozen od vačkového mechanismu. Ramena kladecích členů jsou ve své střední výchozí poloze rovnoběžná s osnovními nitěmi, leží při uzavřeném prošlupu mezi nimi a vykyvují v otevřeném prošlupu. Při pohybu bidla procházejí kladecí ramena mezerami v paprsku.
V každém otevřeném prošlupu se pohybují kladecí členy shodně ze své střední výchozí polohy do jedné z krajních poloh a zpět, přičemž nakladou do otevřených háčků pletacích jehel, nacházejících se ve své přední pracovní poloze, útkové nitě. Uvedeným vratným pohybem kladecích členů se vytvářejí dílčí útky ve formě kličky, vycházející z přírazné hrany textilie a zachycené koncovým obloučkem na pletací jehle. Tyto dílčí útky se přivádějí při změně prošlupu pletacími jehlami, které se vracejí do své výchozí polohy, к přírazné hraně textilieL ke které se paprskem přirážejí.
Úkolem vynálezu je zdokonalení tohoto progresivního výrobního stroje z hlediska zjednodušení konstrukce a zvýšení provozní spolehlivosti pletacího mechanismu, zvýšení výkonu stroje a jakosti vyráběné pletenotkaniny a snížení namáhání zpracovávaného útkového materiálu, které by umožnilo zpracování předených přízí.
Uvedené podmínky v podstatě splňuje stroj pro výrobu pletenotkaniny podle vynálezu tím, že kladecí členy, vykazující pohyb mezi horní polohou a spodní polohou, spolupracují s pletacími jehlami uloženými jednak otočně v jehelním unášeči v rovině rovnoběžné s přiřknou hranou textilie, jednak suvně v mezerách vodícího hřebene, uspořádaného rovnoběžně s příraznou hra nou textilie, přičemž к zařízení pro pohyb jehelního unášeče je přiřazeno zařízení pro vyvození bočního přímočarého vratného pohybu vždy jednoho ze dvojice členů — jehelní unášeč, vodicí hřeben — za účelem řízení vícefázového pohybu pletacích jehel v za sebou následujících prošlupech, při kterém směřují, při prvém prošlupu dráhy háčků pletacích jehel z přední polohy do levé kladecí polohy a zpět do přední polohy a při druhém prušlupu z přední polohy do pravé kladecí polohy a zpět do přední polohy, přičemž dráhy háčků pletacích jehel jsou uspořádány symetricky к podélné ose pletacích jehel v jejich přední poloze.
Vícefázový pohyb pletacích jehel zahrnuje při prvém prošlupu a při prvé fázi pohyb háčků pletacích jehel po křivkové dráze z přední polohy, ve které jsou pletací jehly souběžné s osnovními nitěmi, do levé kladecí polohy, ve které jsou umístěny šikmo pod levými útkovými nitěmi, umístěnými po levé straně skupin osnovních nití, při druhé fázi zpětný pohyb háčků pletacích jehel se zachycenými levými útkovými nitěmi po kratší křivkové dráze do vyrovnávací polohy, ve které jsou pletací jehly opět souběžné s osnovními nitěmi, při třetí fázi přímočarý pohyb háčků pletacích jehel do odhozové přední polohy při změně prošlupu, a při druhém prušlupu a čtvrté fázi pohyb háčků pletacích jehel po křivkové dráze z přední polohy do pravé kladecí polohy, ve které jsou pletací jehly umístěny šikmo pod pravými útkovými nitěmi, umístěnými po pravé straně skupin osnovních nití, při páté fázi zpětný pohyb do vyrovnávací polohy a při šesté fázi přímočarý pohyb do odhozové — přední polohy, přičemž kladecí členy uspořádané mezi brdem a paprskem, vykazují řízený pohyb z výchozí polohy, nad osnovními nitěmi při uzavřeném prošlupu, do horní polohy při otevírajícím se prošlupu, do zajišťovací polohy před ukončením druhá fáze pohybu, do spodní polohy a do výchozí polohy při uzavírání prošlupu.
Průběh pohybu jehelního unášeče a bidla jsou synchronizovány pro vytváření stálé mezery mezi paprskem a háčky pletacích jehel při jejich pracovním pohybu.
Kladecí členy jsou s výhodou vytvořeny očky nitěnek pomocného brdového listu, spřaženého pákovým převodem s vačkou, upravenou na klikovém hřídeli.
Podle výhodné varianty zařízení pro řízení mezifázového pohybu pletacích jehel je vodicí hřeben uspořádán nehybně, přičemž jehelní unášeč je po obou stranách, v axiálním směru, opatřen čepem suvně uloženým v lůžku otočně uloženého nosného ramena a opírajícím se o otočně uložené rameno, jehož kladka je vedena v drážce otočně uložené axiální vačky spojené s ozubeným kolem, které v poměru 2 : 1 zabírá s dalším ozubeným kolem, upraveným na klikovém hřídeli, přičemž nosná ramena jsou táhly spojena s bidlem.
4 3 5 5 5
Podle druhé výhodné varianty je vodicí hřeben pevně spojen s podpěrnou lištou suvně uloženou mezi radiálními vačkami, upravenými na otočně uložených vertikálních hřídelích, spojených převodem šroubových ozubených kol v poměru 2 : 1 s klikovým hřídelem stroje, přičemž jehelní unášeč je po obou stranách, v axiálním směru, opatřen čepem otočně uloženým v lůžku otočně uložených ramen, spojených táhlem s bidlem.
Stroj podle vynálezu umožňuje ve srovnání s klasickou tkací technikou podstatné zmenšení vzdálenosti přírazné hrany textilie od brda, což příznivě ovlivňuje geometrii prošlupu.
U tkacích strojů s prohozem útku pomocí skřipce nebo proudu tlakového vzduchu je vzdálenost přírazné hrany tkaniny od brda značně větší a je určena uspořádáním přírazného paprsku a prostředky pro vedení útku, které jsou na bidle uspořádány tak, aby v přírazné poloze paprsku nezasahovaly do prošlupu.
Na stroji podle vynálezu je naproti tomu vzdálenost přírazné hrany textilie od brda určena jen rozměry pletacích jehel zachycujících v otevřeném prošlupu útky, což dovoluje zkrátit vzdálenost přírazné hrany od brda na méně než polovinu ve srovnání s klasickou tkací technikou.
Zkrácení vzdálenosti přírazné hrany textilie od brda dovoluje, ve srovnání s klasickou tkací technikou, u stroje podle vynálezu, při stejném nebo i menším úhlu otevření prošlupu, snížení zdvihu brdových listů a tedy i namáhání osnovy během činnosti stroje.
Ve srovnání s dosud známými pletenotkacími stroji je dále výhodou vynálezu, že kladení dílčích útků na hruď pletacích jehel je provedeno pomocným brdovým listem s nitěnkami, jejichž očka dovolují průchod útkových nití z hedvábí, předených přízí i efektních přízí, včetně eventuálních uzlíků na útkových nitích. Uspořádáním dvou či více pomocných brdových listů za sebou pro kladení útkových nití na hruď pletacích jehel, a jejich programové řízení známými prostředky dovoluje pestrobarevné nebo efektní vzorování pletenotkaniny.
Další předností stroje podle vynálezu je, že přírazný paprsek je vytvořen tvarově shodně s normálním tkalcovským paprskem, takže návod osnovy do brda i paprsku lze provádět postupem obvyklým u klasické tkací techniky, mimo stroj.
U stroje podle vynálezu použitý princip výkyvu pletacích jehel v přírazné rovině a kladení útků na hruď pletacích jehel pomocným brdovým listem zajišťuje, ve srovnání s dosavadními známými pletenotkacími stroji, spolehlivější zachycení dílčích útků háčky pletacích jehel a následkem toho výrobu pletenotkanin lepší jakosti.
Rychlost stroje není omezena šíří vyráběné textilie jako u klasických tkacích strojů, přičemž lze vyrábět jedno nebo více pásem textilií bez přídavného zařízení pro vytváření krajů. Stroj je rovněž výhodný pro výrobu . stuh obvyklých šíří při optimálním využití šířky stroje.
Příkladné provedení stroje pro výrobu pletenotkaniny podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde představuje obr. 1 stroj pro výrobu pletenotkaniny, bez bočnic, v pohledu ze strany, obr. 2 stroj s bočnicemi, v částečném pohledu ze strany, obr. 3 stroj podle obr. 2 bez vytvářené textilie, v částečném pohledu shora, obr. 4, 5 pletací ústrojí v jednotlivých fázích pohybu pletacích jehel, v pohledu shora, obr. 6 pletací ústrojí v některých fázích pohybu pletacích jehel, v částečném pohledu ze strany, obr. 7 pletenotkanou textilii, v pohledu shora, obr. 8 stroj s variantou zařízení pro vícefázový pohyb pletacích jehel, v částečném pohledu ze strany a obr. 9 stroj podle obr. 8 v částečném pohledu shora, bez vytvářené textilie.
Pletenotkací stroj (obr. 1, 2, 3) zarnuje osnovní vál 1 s osnovními nitěmi 2, útkový vál 3 s útkovými nitěmi 4, svůrku 5, brdo 6 s brdovými listy 6a, 6b, bidlo 7 otočně uložené na nehybně uspořádané podbidelnici 6 a pletací ústrojí 9. Vytvářená textilie 10 se navíjí v navíjecím ústrojí 11. Bidlo 7, nesoucí paprsek 12, je ojnicí 13 spojeno s klikou li klikového hřídele 15 a pohybuje se mezi čárkovaně částečně znázorněnou přední polohou I a zadní polohou II.
Brdo 6 se ovládá známými neznázorněnými prostředky, například neznázorněným pákovým mechanismem, řízeným soustavou prošlupních vaček, upravených na vačkovém hřídeli, poháněném převodem ozubených kol od klikového^ hřídele 15.
Pletací ústrojí 9 zahrnuje soustavu kladecích členů 16 a soustavu stejného počtu pletacích jehel s uzavíratelnými háčky, například pletacích jehel háčkových, jazýčkových nebo' dvoudílných. V příkladném provedení stroje se používá obvyklých jazýčkových pletacích jehel, dále jen pletacích jehel 17, vykazujících stvol 18, hrud 19, háček 20 a jazýček 21.
Kladecí členy 16 jsou v příkladném provedení (obr. 1, 2) vytvořeny očky 22 nitěnek pomocného brdového listu 23, spojeného táhlem 24 s podnožkou 25, zavěšenou na pružném protitahu 26 a otočně uloženou na příčné tyči 27, upevněné v bočnicích 28, 28‘ stroje. Kladka 29 podnožky 25 se dotýká vačky 30, naklínované na klikovém hřídeli 15.
Brdové listy 6a, Bb a pomocný brdový list 23 jsou suvně uloženy v neznázorněných bočních vedeních, upravených na rámu stroje.
Pletací jehly pletenotkacího stroje podle autorského osvědčení č. 152 246 se pohybují rovnoběžně s osnovními nitěmi ze své přední polohy, ve které jsou jejich háčky umístěny před příraznou hranou textilie, do kladecí polohy v otevřeném prošlupu a zpět.
Naproti tomu na stroji podle vynálezu vykyvují pletací jehly v za sebou následujících prošlupech střídavě do pravé a levé kladecí polohy, přičemž jejich háčky vykonávají vícefázový pohyb, který je interakcí zařízení pro pohyb pletacích jehel z přední do zadní polohy a zařízení pro boční pohyb pletacích jehel, v za sebou následujících prošlupech.
Pletací jehly 17 jsou stvoly 18 suvně uloženy v mezerách vodicího hřebene 31, uspořádaného bezprostředně před nehybnou podpěrnou lištou 32, uchycenou v bočnicích 28, 28‘, jejeíž hrana 33 vymezuje na vytvářené textilii 10 příraznou hranu. Vodicí hřeben 31 je připevněn neznázorněnými prostředky na nehybné vodicí liště 34, přes kterou se odtahuje vytvářená textilie 10, lomící se na hraně 33 podpěrné lišty 32.
Pletací jehly 17 jsou čepy 35, upravenými na konci stvolu 18, na opačné straně vzhledem k háčku 20, výkyvné uloženy v odpovídajících otvorech, uspořádaných vedle sebe v radě v jehelním unášeči 36, který je čepy 37, 37* (obr. 3) otočně a suvně uložen v lůžkách 38, 38* nosných ramen 39, 39*, otočně uložených na nosné tyči 40.
Cepy 37, 37* jsou ve styku s rameny 41, 41*, otočně uloženými na vertikálních čepech 42, 42* (obr. 3), upravených na bočnicích 28, 28*. Na výstupku 43, 43* ramen 41, 41* je otočně uložena kladka 44, 44‘, vedená v drážce axiální vačky 45, 45‘, otočně uložené na čepu 46 (obr. 2], upraveném na vnější straně bočnic 28, 28*.
Cep axiální vačky 45* není znázorněn. Axixálrn vačka 45, 45* je spojena s ozubeným kolem 47, 47‘, které v poměru 2 :1 zabírá s ozubeným kolem 48, 48* upevněným vně bočnic 28, 28* na konci klikového hřídele 15. Nosná ramena 39, 39* (obr. 1, 3] jsou táhly 49, 49* spojena s bidlem 7, takže s ním shodně vykyvují.
Axiální vačky 45, 45*, ramena 41, 41‘, jehelní unášeč 36, nosná ramena 39, 39* a táhla 49, 49* tvoří zařízení pro řízený šestifázový pohyb pletacích jehel 17 ve dvou za sebou následujících prošlupech, resp. během jedné otáčky axiálních vaček 45, 45* a dvou otáček klikového hřídele 15.
Jehelní unášeč 36 (obr. 1) vykonává jednak pohyb z čárkovaně značené přední polohy III ve směru šipky 50 do zadní polohy IV a zpětný pohyb ve směru šipky 51, odvozený od pohybu bidla 7, a jednak boční pohyb ve směru šipky 52 (obr. 3] do pravé krajní polohy V a ve směru šipky 53 do neznázorněné levé krajní polohy VI, odvozené od průběhu axiálních vaček 45, 45*.
Axiální vačka 45, 45* (obr. 2, 3) má dva protilehle uspořádané úseky 54, 55 a 54*, 55*
Při otáčení axiální vačky 45, 45* ve směru šipky 56 (obr. 2) zajišťuje úsek 55, 55* pohyb jehelního unášeče 36 ve směru šipky 52 a úsek 54, 54* ve směru šipky 53.
Podbidelnice 8, klikový hřídel 15, podpěrná lišta 32, příčná vodicí lišta 34 a nosná tyč 40 jsou uloženy pomocí běžných neznázorněných prostředků v bočnicích 28, 28* (obr. 1 a 2).
Navíjecí ústrojí 11 (obr. 1] tvoří obvyklý odtahový drsný válec 57, přítlačný válec 58 a zbožový válec 59, které jsou součástí známého neznázorněného zbožového regulátoru.
Osnovní nitě 2 navedené v brdových listech 6a, 6b a útkové nitě 4 navedené v očkách 22 pomocného brdového listu 23 procházejí v hladkém návodu paprskem 12.
Při jedné otáčce klikového hřídele 15 se pohybuje bidlo 7 z přední polohy I do zadní polohy II a zpět a současně s ním i nosná ramena 39, 39*.
Účelem vačky 30 je zajistit spolehlivé uložení útkových nití 4 do háčků 20 pletacích jehel 17, prostřednictvím oček 22, která v průběhu šestlfázového pohybu pletacích jehel zaujímají příslušné polohy, které budou v další části popisu blíže vysvětleny.
Obr. 4 a 5 znázorňují hlavní polohy a, b, c, a‘, d, e, f, d* a mezipolohy ai, bi, di, ei pletací jehly 17 při jejím šestifázovém pohybu, v pohledu shora, a obr. 6 pletací jehlu v odpovídajících hlavních polohách a, b, c, a‘ a mezipolohách ai, bn
Obr. 4 a 5 znázorňují polohy jehelního unášeče 36, pletací jehly 17, vodícího hřebene 31 a paprsku 12 při pohledu shora, a obr. 6 polohy jehelního unášeče 36, pletací jehly 17, vodicího hřebene 31, paprsku 12, očka 22 nitěnky pomocného brdového listu 23 a brdových listů 6a, 6b při pohledu ze strany.
Každá pletací jehla 17 spolupracuje se dvěma útkovými nitěmi 4, umístěnými nalevo a napravo cd pletací jehly 17 v její výchozí přední poloze. Pro lepší názornost je levá útková nit označena 4a a pravá útková nit 4b a skupina osnovních nití, umístěná mezi těmito útkovými nitěmi 4a, 4b, je označena 2a (obr. 4, 5).
Při šestifázovém pohybu pletacích jehel pracují jednotlivé funkční orgány takto:
1. fáze
Háček 20 pletací jehly 17 se pohybuje po křivkové dráze z přední polohy A (obr. 4, 6 — hlavní poloha aj do· levé kladecí polohy B (obr. 4, 6 — hlavní poloha b). Při přední poloze A je pletací jehla 17 rovnoběžná s osnovními nitěmi 2 (obr. 4) a její háček 20 nepatrně přečnívá z vodicího hřebene 31, brdové listy 6a, 6b jsou v zástupu (obr. 6], očko 22 s útkovou nití 4a ve výchozí poloze VII nad osnovními nitěmi 2 při uzavřeném prošlupu, paprsek 12 je v přední poloze I a jehelní unášeč 36 v přední poloze III.
V průběhu 1. fáze (obr. 4, 6 — mezipo9 loha ai) se vytváří prošlup z osnovních nití 2 zdvihem brdového listu Ba ve směru šipky 61 a stahem brdového listu 6b ve směru šipky 60, paprsek 12 se pohybuje do zadní polohy II, pletací jehla 17 ve vodicím hřebenu 31 vykyvuje do polohy odpovídající pohybu jehelního unášeče 36 ve směru šipek 50, 52 (obr. 4, 6 — mezipoloha at).
Současně s pohybem brdových listů 6a, 6b se zvedlo očko 22 ve směru šipky 62 do horní polohy VIII (obr. 6 — mezipoloha ai). Tento pohyb očka 22 zajišťuje, že háček 20 pletací jehly 17 vstupuje do otevírajícího se prošlupu pod úsekem útkové nitě 4a, vymezeným očkem 22 a príraznou hranou textilie.
Na konci 1. fáze (obr. 4, 6 — hlavní poloha b) je paprsek 12 v zaclní poloze II, jehelní unášeč 36 v pravé krajní poloze V a zadní poloze IV při plně otevřeném prošlupu a háček 20 pletací jehly 17 v levé kladecí poloze B, ve které kolmý průmět útkové nitě 4a směřuje přes hrud 19 pletací jehly 17. Dříve, než pletací jehla 17 dosáhla levé kladecí polohy B, kleslo očko 22 z horní polohy VIII ve směru šipky 63 do zajíšťovací polohy IX (obr. 6 — hlavní poloha b), která zajišťuje dolehnutí útkové nitě 4a na hruď 19 pletací jehly 17.
2. fáze
Háček 20 pletací jehly 17 se pohybuje zpět po křivkové dráze z levé kladecí polohy В do vyrovnávací polohy C (obr. 4, 6 — — hlavní poloha c), ve které je pletací jehla 17 opět rovnoběžná s osnovními nitěmi 2.
Mezipoloha bi na obr. 6 znázorňuje stah brdového listu 6a ve směru šipky 60 a zdvih listu 6b ve směru šipky 61 do zástupu, zpětný pohyb jehelního unášeče 36 ve směru šipek 51, 53 (obr. 4 — mezipoloha bi) a současně pohyb očka 22 ve směru šipky 63 do své spodní polohy X (obr. 6 — hlavní poloha c), čímž se zajistí, že útková nit 4a spolehlivě sklouzne z hrudi 19 do otevřeného háčku 20 zpětně se pohybující pletací jehly 17.
Ve spodní poloze X leží očko 22 v blízkosti spodní prošlupní roviny osnovních nití 2. Poloha jehelního unášeče 36 na konci
2. fáze (obr. 4, 6 — hlavní poloha c] odpovídá jeho mezipoloze ai na obr. 4, 6.
3. fáze
Zahrnuje zpětný přímočarý pohyb háčku 20 pletací jehly 17 do přední polohy A, odvozený od pohybu jehelního unášeče 36 ve směru šipky 51 do své přední polohy III, přičemž brdové listy 6a, 6b dokončují pohyb do zástupu, očko 22 se vrací do výchozí polohy VII a paprsek 12 v přední poloze I přiráží vytvořenou spojovací kličku 64 z útkové nitě 4a v přírazné hraně к textilii (obr. 4, 6 — hlavní poloha a‘j.
Při návratu pletací jehly 17 do přední polohy je útková nit 4a zachycena v otevřeném háčku 20, přičemž staré očko, vytvořené v předcházející fázi pletení, navlečené na stvolu 18 pletací jehly 17, uzavírá jazýčkem 21 háček 20 (obr. 4, 6 — hlavní poloha a‘j a staré očko se převlékne přes nové očko, uzavřené v háčku 20. Při následném pohybu pletací jehly z přední polohy, do příslušné kladecí polohy odklopí nové očko jazýček 21, takže do otevírajícího se prošlupu vstupuje pletací jehla s otevřeným háčkem 20.
Aby se zabránilo samovolnému uzavření háčku 20 jazýčkem 21 při pohybu pletací jehly do otevírajícího se prošlupu, je nutné, aby se pletací jehla pohybovala již od Samého začátku po křivkové dráze, při které osnovní nitě 2 horního prošlupu, mimoběžné к podélné ose pletací jehly, nedovolí jazýčku 21 háček 20 uzavřít.
Na 1. až 3. fázi navazují 4. až 6. fáze (obrázek 5 — hlavní polohy d až f, d‘), při kterých se háček 20 pletací jehly 17 pohybuje po změně prošlupu z přední polohy A do protilehlé pravé kladecí polohy D (obrázek 5 — hlavní poloha e), ve které se do otevřeného háčku 20 již popisovaným způsobem naklade pohybem očka 22 pravá útková nit 4b, umístěná na opačné straně skupiny 2a osnovních nití 2, načež se pletací jehla vrací do přední polohy A.
Při 4. až 6. fázi (obr. 5 — hlavní polohy d až f, d‘j jsou dráhy paprsku 12 a očka 22 shodné jako při 1. až 3. fázi. Pouze jehelní unášeč 36 se pohybuje z přední polohy III ve směru šipek 53, 50 do levé krajní polohy VI a zadní polohy IV a zpět ve směru šipek 51, 52 do přední polohy III (obr. 5 — mezipoloha di).
Při chodu stroje se pletací jehly 17 pohybují z výchozí polohy přes skupinu osnovních nití 2a do levé kladecí polohy В a zachycují levé útkové nitě 4a, umístěné nalevo od skupiny 2a osnovních nití 2, a při zpětném pohybu do výchozí polohy vytvářejí z těchto útkových nití nová očka, přičemž spojovací kličky 64 oček se přirážejí paprskem 12 к textilii 10.
Po přírazu vstupují do nového otevírajícího se prošlupu pletací jehly 17, při současném převlékání starých oček přes nova očka, a pohybují se do pravé kladecí polohy D, ve které zachycují pravé útkové nitě 4b, umístěné napravo od skupiny 2a osnovních nití 2. Tímto způsobem se vytváří pletařská osnovní vazba (obr. 7], vykazující sloupky 65 oček, vytvořených střídavě z oček z útkových nití 4a, 4b, přičemž spojovací kličky 64 oček provazují se skupinami 2a osnovních nití 2 ve tkalcovské vazbě. Pletařská osnovní vazba podle obr. 7 je předmětem АО č. 162 120.
V příkladném provedení pletenotkacího stroje jsou kladecí členy vytvořeny očky nitěnek pomocného brdového listu, ovládaného vačkou, jejíž průběh zajišťuje pracov11 ní pohyby útkových nití při šestifázovém pohybu pletacích jehel. Pomocný brdový list může být popřípadě ovládán samostatně obvyklým listovým strojem pro ovládání brdových listů.
Kladecí členy mohou být popřípadě vytvořeny jinými prostředky než nitěnkami pomocného listu, které by zajišťovaly programový zdvih a stah útkových nití při pletenotkacím cyklu.
Časový průběh jednotlivých fází pohybu pletacích jehel se nastavuje tvarem drážky radiální vačky za účelem dosažení optimální spolupráce pletacího mechanismu, prošlupního ústrojí a pohybu bidla pro vytváření pletenotkaniny požadovaného druhu a jakosti.
Mechanismus pro vyvození funkčního pohybu pletacích jehel při jednotlivých fázích pletenotkaní může být založen i na jiném principu, než který je znázorněn a popsán.
Například vhodná z hlediska jednoduchosti konstrukce je varianta řešení spočívající v kinematickém obrácení pohybu jehelního unášeče 36 a vodícího· hřebene 31. V tomto případě vykonává vodicí hřeben 31 boční přímočarý vratný pohyb a jehelní unášeč 36 pouze pohyb z přední do· zadní polohy a zpět.
Příkladné provedení této varianty je schematicky znázorněno na obr. 8, 9. Jehelní unášeč 36 je opatřen po obou stranách, v axiálním směru, kratšími čepy 37a, 37a‘ (obrázek 9), otočně uloženými v lůžkách 38, 38* nových ramen 39, 39‘, otočně uložených na nosné tyči 40 a spojených táhly 49, 49* s

Claims (6)

PŘEDMĚT
1. Stroj pro· · výrobu pletenotkaniny, který zahrnuje bidlo s paprskem, zařízení pro řízení pohybu bidla mezi přední a zadní polohou, brdo pro osnovní nitě, zařízení pro ovládání brda a pletací ústrojí pro vytváření osnovní pletařské vazby, které je vytvořeno jednak soustavou kladecích členů, v nichž jsou navedeny útkové nitě odvíjené ze zásoby umístěné mimo prošlup, jednak soustavou pletacích jehel s uzavíratelnými háčky uchycených v jehelním unášeči, zařízení pro řízení pohybu kladecích členů, zařízení pro pohyb jehelního unášeče mezi přední polohou, při které jsou háčky pletacích jehel umístěny před příraznou hranou textilie a rovnoběžně s osnovními nitěmi, a zadní polohou v otevřeném prošlupu, v synchronizaci s pohybem kladecích členů, vyznačující se tím, že kladecí členy (16), vykazující pohyb mezi horní polohou (VIII) a spodní polohou (X), spolupracují s pletacími jehlami (17) uloženými jednak otočně v jehelním unéšeči (36) v rovině rovnoběžné s příraznou hranou textilie (10), jednak suvně v mezerách vodícího hřebene (31), uspořádaného rovnoběžně s příraznou hranou textilie (10), přičemž k zařízení pro pobidlem 7. V tomto případě odpadá ústrojí pro boční vratný pohyb jehelního unášeče
36 v provedení podle obr. 3.
Vodicí lišta 34, nesoucí vodicí hřeben 31, je nehybně spojena spojovacími prostředky s podpěrnou lištou 32a, jejíž spodní část je uložena axiálně suvně v axiálních ložiskách 66, 66‘, upravených na bočnicích 28, 28*. Boční stěny podpěrné lišty 32a jsou ve styku s radiálními vačkami 67, 67‘, uspořádanými vně bočnic 28, 28* na vertikálních hřídelích 68, 68*, otočně uložených v ložiskách 69, upravených na bočnicích 28, 28*. Na vertikálních hřídelích 68, 68‘ jsou upevněna šroubová ozubená kola 70, 70‘, která zabírají v převodu 2:1 do šroubových ozubených kol 71, 71‘, upevněných na klikovém hřídeli 15.
Při rotaci klikového hřídele 15 se převodem šroubových ozubených kol 71, 71* pohánějí radiální vačky 67, 67‘, které pohybují při vytvářeném prošlupu vodicím hřebenem 31 z jeho neznázorněné výchozí polohy, ve směru šipky 72, do levé krajní polohy XI (obr. 9) a ve směru šipky 73 zpět do výchozí polohy a při druhém prošlupu opět z výchozí polohy ve směru šipky 73 do neznázorněné pravé krajní polohy a ve směru šipky 72 zpět do výchozí polohy.
Při chodu stroje se vytváří interakcí pohybu jehelního unášeče 36 ve směru šipek 50, 51 a vodícího hřebene 31 ve smyslu šipek 72, 73 funkční pohyb pletacích jehel 17, zahrnující již vysvětlenou 1. až 6. fázi, znázorněnou na obr. 4, 5, 6.
vynálezu hyb jehelního unášeče (36) je přiřazeno zařízení pro vyvození bočního vratného pohybu vždy jednoho ze dvojice členů — jehelní unášeč (36), vodicí hřeben (31) — za účelem řízení vícefázového pohybu pletacích jehel (17) v za sebou následujících prošlupech, při kterém směřují, při prvém prošlupu dráhy háčků (20) pletacích jehel (17) z přední polohy (á) do levé kladecí polohy (B) a zpět do přední polohy (A) a při druhém prošlupu z přední polohy (A) do pravé kladecí polohy (D) a zpět do přední polohy (A), přičemž dráhy háčků (20) pletacích jehel (17) jsou uspořádány symetricky k podélné ose pletacích jehel (17) v jejich přední poloze (A).
2. Stroj pro výrobu pletenotkaniny podle bodu 1, vyznačující se tím, že vícefázový pohyb pletacích jehel (17) zahrnuje při prvém prošlupu a při prvé fázi pohyb háčků (20) pletacích jehel (17) po křivkové dráze z přední polohy (A), ve které jsou pletací jehly (17) souběžné s osnovními nitěmi (2), do levé kladecí polohy (B), ve které jsou umístěny šikmo pod levými útkovými nitěmi (4a), umístěnými po levé stra13 ně skupin (2a) osnovních nití (2), při druhé fázi zpětný pohyb háčků (20) pletacích jehel (17) se zachycenými levými útkovými nitěmi (4a) po kratší křivkové dráze do vyrovnávací polohy (C i, ve které jsou pletací jehly (17) opět souběžné s osnovními nitěmi (2), při třetí fázi přímočarý pohyb háčků (20) pletacích jehel (17) do odhozové přední polohy (A) při změně prošlupu, a při druhém prošlupu a čtvrté fázi pohyb háčků (20) pletacích jehel (17) po křivkové dráze z přední polohy (A) do pravé kladecí polohy (D), ve které jsou pletací jehly (17) umístěny šikmo pod pravými útkovými nitěmi (4b), umístěnými po pravé straně skupin (2a) osnovních nití (2), při páté fázi zpětný pohyb do vyrovnávací polohy (C) a při šesté fázi přímočarý pohyb do odhozové — přední polohy (A), přičemž kladecí členy (16), uspořádané mezi brdem (6) a paprskem (12), vykazují řízený pohyb z výchozí polohy (VII), nad osnovními nitěmi (2) při uzavřeném prošlupu, do horní polohy (VIII) při otevírajícím se prošlupu, do zajišťovací polohy (IX) před ukončením druhé fáze pohybu, do spodní polohy (X) a do výchozí polohy (VII) při uzavírání prošlupu.
3. Stroj pro výrobu pletenotkaniny podle bodu 2, vyznačující se tím, že průběh pohybu jehelního unášeče (36) a bidla (7) jsou synchronizovány pro vytváření stálé mezery mezi paprskem (12) a háčky (20) pletacích jehel (17) při jejich pracovním pohybu.
4. Stroj pro výrobu pletenotkaniny podle bodu 1, vyznačující se tím, že kladecí členy (16) jsou vytvořeny očky (22) nitěnek pomocného brdového listu (23), spřaženého pákovým převodem s vačkou (30), upravenou na klikovém hřídeli (15).
5. Stroj pro výrobu pletenotkaniny podle bodu 1, vyznačující se tím, že vodicí hřeben (31) je uspořádán nehybně, přičemž jehelní unášeč (36) je po obou stranách, v axiálním směru, opatřen čepem (37, 37‘), suvně uloženým v lůžku (38, 38‘) otočně uloženého nosného ramena (39, 39‘) a opírajícím se o otočně uložené rameno (41, 4Г), jehož kladka (44, 44‘) je vedena v drážce otočně uložené axiální vačky (45, 45‘), spojené s ozubeným kolem (47, 47‘], které v poměru 2 :1 zabírá s dalším ozubeným kolem (48, 48‘), upraveným na klikovém hřídeli (15), přičemž nosná ramena (39, 39‘) jsou táhly (49, 49‘) spojena s bidlem (7).
6. Stroj pro výrobu pletenotkaniny podle bodu 1, vyznačující se tím, že vodicí hřeben (31) je pevně spojen s podpěrnou lištou (32a), suvně uloženou mezi radiálními vačkami (67, 67‘), upravenými na otočně uložených vertikálních hřídelích (68, 68‘), spojených převodem šroubových ozubených kol (70, 70‘, 71, 7Г) v poměru 2 : 1 s klikovým hřídelem (15) stroje, přičemž jehelní unášeč (36) je po obou stranách, v axiálním směru, opatřen čepem (37, 37‘], otočně uloženým v lůžku (38, 38‘) otočně uložených ramen (39, 39‘), spojených táhly (49, 49‘) s bidlem (7).
CS835350A 1983-07-15 1983-07-15 Knitted fabric production machine CS243555B1 (en)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835350A CS243555B1 (en) 1983-07-15 1983-07-15 Knitted fabric production machine
GB08414065A GB2143256B (en) 1983-07-15 1984-05-31 Knit-weaving machine
DE19843421050 DE3421050A1 (de) 1983-07-15 1984-06-06 Textilmaschine zur herstellung von wirkwebwaren
DD26416184A DD255646A3 (de) 1983-07-15 1984-06-14 Webstuhl zur herstellung von wirkgewebe
FR8409697A FR2549103B1 (fr) 1983-07-15 1984-06-20 Machine pour la fabrication de tissus a mailles et a tissage
CH317884A CH667295A5 (de) 1983-07-15 1984-07-02 Maschine zur herstellung von wirkwebwaren.
JP14338584A JPS6075655A (ja) 1983-07-15 1984-07-12 編み織り機

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835350A CS243555B1 (en) 1983-07-15 1983-07-15 Knitted fabric production machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS535083A1 CS535083A1 (en) 1985-06-13
CS243555B1 true CS243555B1 (en) 1986-06-12

Family

ID=5398237

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS835350A CS243555B1 (en) 1983-07-15 1983-07-15 Knitted fabric production machine

Country Status (7)

Country Link
JP (1) JPS6075655A (cs)
CH (1) CH667295A5 (cs)
CS (1) CS243555B1 (cs)
DD (1) DD255646A3 (cs)
DE (1) DE3421050A1 (cs)
FR (1) FR2549103B1 (cs)
GB (1) GB2143256B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1246881B (it) * 1990-11-23 1994-11-28 Walter Palange Dispositivi di trovati per una nuova tecnologia tessile che uniscono il telaio di tessitura alla macchina di maglieria, per_ottenere stoffe con disegni composti da maglia tramata,legata con intrecci tessili.
CN117512857B (zh) * 2024-01-05 2024-03-26 吉林大学 一种全自动仿生韧带编织机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2030006A5 (cs) * 1969-07-11 1970-10-23 Richard Jean
ZA71549B (en) * 1970-02-03 1971-10-27 Singer Cobble Ltd Method and apparatus for the production of textile fabrics and the fabric produced thereby
US3885601A (en) * 1971-04-23 1975-05-27 Statni Vyzkumny Ustav Textilni Knit-woven fabric and a machine for making the same
GB1356545A (en) * 1971-04-23 1974-06-12 Statni Vyzkumny Ustav Textilni Weaving machine for manufacturing a partly woven and partly knitted textile fabric
US4134433A (en) * 1976-09-07 1979-01-16 Statni Vyzkumny Ustav Textilni Apparatus for producing knit-woven fabric selvage structure

Also Published As

Publication number Publication date
DD255646A3 (de) 1988-04-13
GB2143256B (en) 1986-07-16
DE3421050C2 (cs) 1987-12-10
JPS6075655A (ja) 1985-04-30
GB2143256A (en) 1985-02-06
CS535083A1 (en) 1985-06-13
GB8414065D0 (en) 1984-07-04
CH667295A5 (de) 1988-09-30
FR2549103B1 (fr) 1988-12-09
FR2549103A1 (fr) 1985-01-18
DE3421050A1 (de) 1985-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
MXPA99001514A (es) Un dispositivo para controlar en una maquina textil los hilos de urdimbre para la produccion de telas de gasa de vuelta.
US4429722A (en) Method and apparatus for weaving fabrics of novel construction
Gandhi The fundamentals of weaving technology
CZ200452A3 (cs) Název neuveden
US3746051A (en) Machine for making a partly woven and partly knitted fabric
US3889719A (en) Weaving machine for producing terry cloth
US3999578A (en) Triaxial weaving machine with heddle shifting means and method
US1161979A (en) Automatic multiple-shuttle textile-loom.
US4046173A (en) Triaxial weaving machine with heddle shedding means
CS243555B1 (en) Knitted fabric production machine
US2816576A (en) Looms for weaving
US3682205A (en) Needle loom
US3665732A (en) Flat warp knitting machines
US2313725A (en) Knitting machine and method
US3749139A (en) Weaving method for the production of multi-colored ribbons and associated shuttle-type jaquard ribbon looms
US3580295A (en) Partly woven and partly knitted fabric and apparatus for making the same
NO134064B (cs)
TWI732202B (zh) 距離織物、形成該距離織物之方法及執行該方法之織機
US4579151A (en) Machine for making a partly woven partly knitted fabric
CS208187B2 (en) Method of transmitting the healds and transmitting device of the healds for executing the same
CS197284B2 (cs) Zařízení k dopravě vlasových osnovních nití u tkacích strojů pro vlasovou tkaninu
US4440197A (en) Shuttleless loom
US489731A (en) coley
US3056431A (en) Needle loom
US1965395A (en) Loom