CS239933B2 - Method of extraction of natural matter - Google Patents
Method of extraction of natural matter Download PDFInfo
- Publication number
- CS239933B2 CS239933B2 CS827454A CS745482A CS239933B2 CS 239933 B2 CS239933 B2 CS 239933B2 CS 827454 A CS827454 A CS 827454A CS 745482 A CS745482 A CS 745482A CS 239933 B2 CS239933 B2 CS 239933B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- pellets
- extraction
- hop
- carbon dioxide
- hops
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23F—COFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
- A23F3/00—Tea; Tea substitutes; Preparations thereof
- A23F3/40—Tea flavour; Tea oil; Flavouring of tea or tea extract
- A23F3/42—Isolation or recuperation of tea flavour or tea oil
- A23F3/423—Isolation or recuperation of tea flavour or tea oil by solvent extraction; Tea flavour from tea oil
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D11/00—Solvent extraction
- B01D11/02—Solvent extraction of solids
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D11/00—Solvent extraction
- B01D11/02—Solvent extraction of solids
- B01D11/0203—Solvent extraction of solids with a supercritical fluid
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12C—BEER; PREPARATION OF BEER BY FERMENTATION; PREPARATION OF MALT FOR MAKING BEER; PREPARATION OF HOPS FOR MAKING BEER
- C12C3/00—Treatment of hops
- C12C3/04—Conserving; Storing; Packing
- C12C3/08—Solvent extracts from hops
- C12C3/10—Solvent extracts from hops using carbon dioxide
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
- Seasonings (AREA)
- Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
- Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)
- Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
- Pyridine Compounds (AREA)
Description
(54) Způsob extrakce přírodních látek
Vynález se týká způsobu extrakce přírodních látek kysličníkem uhličitým, při kterém ве přírodní látky, které se mmjí extrahovat, použijí ve formě pelet, jehož poddtata spočívá v tom, ie se extrakce provádí s peletemi o průměru 1,5 až 4,0 mm, délce 1,5 až 10 mm . a sypné hmotnost 0,4 až 0,6/kj/l.
Způsob podle vynálezu se hodí dobře například pro získávání obsahových látek chmele extrakcí ky^lič^kem uhličitým, přičemž odpadá jinak obvyklé druhé mletí chmmle.
Vynález se extrakce přírodních látek, zejména chmele.
Odedávna je ζηύκ.<· t ·-obsahové látky chmele lze získat extrakcí chmele vhodnými axtrakčními prostředky, jako íklad organickými činidly a v dřívější době i kysličníkem uhličitým, v podkritickém a/nebo паи·,. i tickčm stavu. 3 ohledem na velmi nízkou sypnou hmotnost rozemletého surového chmele, která činí 0,15 kg/1 a s ohledem na cíl snížit vysoké investiční náklady na tlakové extrakční nádrže a za druhé udržeti náklady na transport a skladování nízké, je již známé surový chmel pro extrakci kysličníkem uhličitým zhutňovat. Toto se provádí tím způsr sobem, že se surový chmel nejdříve rozemele a potom se zpracuje slisováním na pelety o průměru asi 6 mm a délce asi 20 mm. Pomocí tohoto opatření se dá dosáhnout 3 až 4násobné zhutnění.
Tyto obvykle komerčně dodávané chmelové pelety se ale nedají použít přímo pro extrakci kysličníkem uhličitým, neboť výtěžky, zejména požadovaných hořčin, jsou příliš nízké. Z Monatschrift fur Brauerei /1980/, str. 107 je nyní známo, že se proto chmelové pelety nejdříve rozemelou, aby se při tom vznikající prášek mohl extrahovat s dobrými výtěžky. Tento způsob vy*? žaduje ale s ohledem na doplňkovou potřebu nezbytného mlecího zařízení, vyšší technický náklad. Kromě toho má tento způsob značný nedostatek, projevující se v tom, že se chmel rozemíláním pelet znovu zahřívá, čímž dochází ke ztrátám Žádoucích a-kyselin a že se při použití přášku v extrakčních autoklávech napomáhá tvorbě kanálů v extrakčním loži. To má za následek, že jednak kysličník uhličitý proudí těmito kanály, aniž by ae dostal do styku s materiálem, který ... se má extrahovat a jednak, že se kysličník uhličitý nedostává na hustěji vyplněná místa lože , čímž dochází ke značným ztrátám výtěžku obsahových látek chmele.
Podobné problémy se mohou vyskytovat i při získávání obsahových látek z jiných přírodních látek. Pro odstranění kanálů, vyskytujících se v extrakčním loži, se již zkoušelo opatřit extrakční autoklávy míchadly, aby se zaručilo rovnoměrné rozdělení prášku. Toto vyžaduje ale obrovský náklad na zařízení, neboť je nutné, aby se dosáhlo při provozních tlacích až 50 MPa bezvadného utěsnění míchadla.
Vzhledem к tomu se daly až dosud používat pouze dvě alternativy, totiž buň používat pro extrakci rozemletý surový chmel, jehož sypná hmotnost je podobně nepříznivá jako u samotného surového chmele, nebo rozmletých pelot./J. Instr. Brew. Vol. 87 /1981/ 24 až 29, zejména 27, kolona 1,3. odst./. Obě tyto alternativy mají ale shora popsané nedostatky neúplné extrakce v důsledku se tvořících kanálů. Úloha předloženého vynálezu spočívá tedy v tom, že se má dát к dispozici způsob extrakce přírodních látek, zejména chmele, který by umožnil jednoduchým způsobem a bez ovlivnění cenných obsahových látek, co nejdokonalejší získání obsahových látek extrakcí kysličníkem uhličitým. S překvapením se nyní ukázalo, že způsob, při kterém se použijí pelety, které po slisování mají průměr 1,5 až 4,0 mm, délku 1,5 až 10 mm a sypnou hmotnost 0,4 až 0,6 kg/1, splňuje tyto požadavky a umožňuje podstatně lepší výtěžky požadovaných obsahových látek při extrakci kysličníkem uhličitým. Předmětem vynálezu je proto způsob extrakce pelet přírodních látek, jako například rozmělněných, s výhodou rozemletých rostlinných nebo zvířecích produktů a zejména chmele, kysličníkem uhličitým, jehož podstata spočívá v tom, že se extrakce provádí s peletami o průměru 1,5 až 4,0 mm, délce 1,5 až 10 mm a sypné hmotnosti 0,4 až 0,6 kg/1.
Pelety chmele jsou zejména pelety vyrobené z prášku surového chmele. Přírodní látky se s výhodou používají v usušené formě. S překvapením se ukázalo, že chmelové pelety, použité podle vynálezu, uvedené velikosti, se mimořádně dobře hodí pro extrakci kysličníkem uhličitým. Toto zjištění je v rozporu s dosavadními zkušenostmi v této oblasti. Tak se totiž až dosud zastával názor, že pelety těchto rozměrů jsou vzhledem к nebezpečí tvorby práškového otěru nevhodné. Proto se až dosud doporučovaly chmelové pelety o průměru 5 až 8 mm /srovn.Brauwelt 116,č. 26 /1976/ 1141 až 1145/. Podobné dobré výsledky byly získány в překvapením i a peletami jiných přírodních produktů jako z rostlin, jejichž listy nebo květy mají cenné obsahové látky, jako například smrkového jehličí nebo bobulovin, jak· například jalovcových bobulek nebo například pepře, olejnatých semen, kardamonu, anon, muškátového oříšku, ingweru atp.
Kromě toho musel odborník očekávat, že při výrobě chmelových pelet odolných proti otěru a s rozměry podle vynálezu, dosáhne se během lisování tak vysokých teplot, že dojde к poškození obsahových látek chmele. Jako další překvapivý moment se ukázalo, že se vhodnou volbou postup... pu lisování při peletování, jakož i průměru lisovacích kanálů matric může tepelné namáhání chmele udržeti velmi nízké. Pelety,· použité podle vynálezu se s výhodou vyrábějí způsobem výroby pelet peletováním rozmělněných, s výhodou rozemletých přírodních látek, jako například prášku surového chmele, jehož podstata spočívá v tom, že se lisování provádí za použití lisovací dráhy 5 až 20 mm, 1,0 až 5,0 mm, s výhodou s výhodou 8 až 10 mm, a matricových lisovacích kanálů o průměru 2,2 až 2,8 mm, při teplotě ne vyšší než 50 °C.
provedení se lisování provádí Tyto teploty, používané podle tak, že teplota vznikající při pelevynálezu se mohou popřípadě udržovavodou nebo suchým ledem. Výroba
Podle výhodné formy tování nepřekročí 45 °C. ti vhodnými prostředky, jako chlazením interním plynem, pelet se provádí obvyklým způsobem za použití obvyklých peletovacích lisů. Podle obzvláště vhodné formy provedení vynálezu se smísí rozmělněné, s výhodou rozemleté přírodní látky a zejména chmelový prášek před peletováním se sněhem kysličníku uhličitého. Tento se stará během peletování o průběžné chlazení pelet. S překvapením se ukázalo, že se při této formě provedení způsobu podle vynálezu, sloužícího pro výrobu pelet, určitá množství kysličníku uhličitého uzavřou ve vznikajících peletách a během peletování a po peletování vystupují opět ve formě kysličníku uhličitého z pelet.
Přitom plyn otevře v peletách jemné kanálky,které napomáhají příznivě při následující extrakci., nebol tímto způsobem se uvolní uvnitř pelet velké povrchy, přístupné ataku kysličníku uhličitého. Tímto způsobem se získají pelety, jako například chmelové pelety, které lze přímo a s dobrými výtěžky a relativně krátkými dobami zdržení extrahovat kysličníkem uhličitým a umožňují dosáhnout vysokých výtěžků neznečištěných obsahových látek, jako například obsahových látek chmele.
Pelety podle vynálezu se hodí proto velmi dobře pro způsob získávání obsahových látek přírodních látek, zejména obsahových látek chmele, extrakcí pelet kysličníkem -uhličitým. Tímto způsobem je možné vynechati až dosud obvyklé druhé mletí, kterým se až dosud pelety upravovaly na formu vhodnou pro extrakci.
Následující příklady slouží k bližšímu objasnění vynálezu.
Příklad 1
Hallertauer Northern Brewerské hlávky chmele se rozemelou v kladivovém mlýně a poté se peletováním slisují v pelety. Přitom se použije matrice s průměrem děr 2,5 mm a pracuje se s lisovací dráhou 10 mm. Po peletování se získají pelety teplé 50 °C a s průměrným průměrem 2,8 mm a průměrnou délkou 3,5 mm. Sypná hmotnost chmelových pelet činí 0,50 kg/1.
Hallertauer Northern Brewerské hlávky chmele se rozemelou v kladivovém mlýně'a slisují v pelety. Po přivedení prášku chmele na poletování lis se přidá sníh kysličníku uhličitého. Pracuje se za použití matrice s průměrem děr 2,5 mm a za použití lisovací dráhy 10 mm. Po peletování činí teplota pelet 43 °C. Přitom získané chmelové pelety mají průměrný průměr 3,0 oun a průměrnou délku 3,5 mm a vykazují sypnou hmotnost 0,48 kg/1.
Stejným způsobem jako byl způsob popsaný v příkladech 1 a 2 mohou se zpracovávat na pelety i jiné přírodní látky jako například sušený černý nebo zelený čaj nebo estragon.
Příklad 3
Pro objasnění extrahovatelnosti chmelových pelet podle vynálezu a tradičních chmelových pelet popřípadě rozemletých chmelových pelet byly provedeny následující-extrakční pokusy:
2399,33
a) způsob podle vynálezu
Extrahuje se 6,0 kg chmelových pelet o průměru 2,5 mm a průměrné délce 3,5 mm, kysličníkem uhličitým. Výtěžek α-kyselia se pohybuje okolo 96,7 % vsazeného imožsSví.
b) srovnávací příklad
Extrahuje se 20 kg chmelových pelet o průměru 6 mm a s průměrnou délkou 20 mm, kysličníkem uhličitým. Tímto způsobem dosažený výtěžek X-kyselin se pohybuje okolo 9Q,1 % vsazeného mnžssví.
c) srovnávací příklad
Extrahuje se 13,0 kg rozemletých chmelových pelet kysličníkem uhličitým· Výtěžek α-kyselin činí 93,9 % vsazeného m^nožs^t^dí.
Ze shora uvedených srovnávacích příkladů je tedy zřejmé, že chmelové pelety podle vynálezu uwžž^uj:í nejen lepší výtěžek obsahových látek, obsažených ve chmelu než tradiční chmelové pelety, ale i tradiční rozemleté chmelové pelety, a tyto umožňují lepší extrakci vlastně na základě volného povrchu chmelového materiálu.
Příklad 4
V kladivovém mlýně se rozemele celé smrkové jehličí a potom se slisuje na pelety, přičemž se použije magice s průměrem děr 2,8 mm a lisovací dráha 10 mm. Po peletování se získají pelety s teplotou 47 °C a průměrným průměrem 2,9 mm a průměrnou délkou 3,5 mm. Sypná hmoonost pelet smrkového jehličí činí 0,45 kg/1. Tyto pelety se extrahují kysličníkem uh^ličiý^m. Extrakt má oproti výchozímu mat^e^iálu nezměněné aroma, zatím co extrakční zbytek j® prakticky bez zápachu.
Claims (2)
1. Způsob extrakce přírodních látek kysličnkkem uh^ličiý^m, při kterém se přírodní látky, které se mají extrahovat, pouužjí ve formě pelet, vyz^ač^ící se tím, že se extrakce provádí s peletami o průměru 1,5 až 4,0 mm, délce 1,5 až 10 mm a sypné hmožr^ožSi 0,4 až 0,6 kg/1.
2. Způsob podle bodu 1, vyzun^^ící se tím, že se pouužjí pelety a průměru 2,0 až 3,0 mm a ' délce 2,0 až 4,0 mm.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3144828 | 1981-11-11 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS745482A2 CS745482A2 (en) | 1985-05-15 |
CS239933B2 true CS239933B2 (en) | 1986-01-16 |
Family
ID=6146160
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS827454A CS239933B2 (en) | 1981-11-11 | 1982-10-20 | Method of extraction of natural matter |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4828867A (cs) |
EP (1) | EP0080582B1 (cs) |
JP (1) | JPS5889176A (cs) |
AT (1) | ATE31325T1 (cs) |
CS (1) | CS239933B2 (cs) |
DE (2) | DE3235847C2 (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3508140A1 (de) * | 1985-03-07 | 1986-09-11 | Hopfen-Extraktion HVG Barth, Raiser + Co, 8069 Wolnzach | Verfahren und vorrichtung zur kontinuierlichen extraktion von festen stoffen mit verdichteten gasen |
GB8723135D0 (en) * | 1987-10-02 | 1987-11-04 | Steiner Hops Ltd | Preparation of isomerised hop pellets |
JP3155003B2 (ja) * | 1990-11-06 | 2001-04-09 | サントリー株式会社 | ホップエキスの製造法および該方法により得られるホップエキス |
ES2125267T3 (es) * | 1991-07-15 | 1999-03-01 | Steiner Inc S S | Agentes estabilizantes de espuma y que proporcionan amargor derivados del lupulo. |
US20040115307A1 (en) * | 2002-08-28 | 2004-06-17 | Boyd James F. | Effervescent hop tablet |
AU2010217122A1 (en) | 2009-02-27 | 2011-09-22 | Fraunhofer-Gesellschaft Zur Forderung Der Angewandten Forschung E.V. | Protein preparation produced from rape seeds |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2931728A (en) * | 1956-07-20 | 1960-04-05 | Gen Foods Corp | Process for producing a concentrated coffee extract |
DE1442083A1 (de) * | 1965-03-11 | 1969-03-13 | Wilhelm Depmer | Verfahren und Vorrichtung zur Konservierung von Hopfen |
US3441416A (en) * | 1966-03-22 | 1969-04-29 | Wilhelm Depmer | Method of pelleting hops and then solvent extracting |
DE2028771A1 (de) * | 1970-06-11 | 1971-12-16 | Hopfenveredlung Dr. A. Müller & Co, 8630 Coburg | Verfahren zur Herstellung von Hopfengranulat |
US3787586A (en) * | 1971-10-08 | 1974-01-22 | A Hokanson | Densified hop products and process for producing same |
DE2214062A1 (de) * | 1972-03-23 | 1973-09-27 | Anh Allg Nuernberger Hopfenext | Verfahren zur herstellung eines hopfenproduktes aus hopfendolden |
YU242277A (en) * | 1976-10-13 | 1982-06-30 | Brewing Patents Ltd | Process for preparing an iso-alpha-acid preparation |
GB1576729A (en) * | 1976-10-13 | 1980-10-15 | Brewing Patents Ltd | Method of making an iso-acid preparation from hops |
CH649778A5 (de) * | 1978-06-20 | 1985-06-14 | Mueller Adam | Verfahren zum isomerisieren von alpha-saeuren in einem hopfenextrakt. |
DE2827002B2 (de) * | 1978-06-20 | 1980-09-04 | Adam Dr. 8421 St Johann Mueller | Verfahren zum Behandeln von Hopfen mit CO2 als Extraktionsmittel |
ZA802802B (en) * | 1979-05-24 | 1981-05-27 | Brewing Patents Ltd | Preparation of hop extracts rich in particular constituents |
DE3118160A1 (de) * | 1981-05-07 | 1982-11-25 | Skw Trostberg Ag, 8223 Trostberg | Verfahren zum trocknen von durch hochdruckextraktion hergestellter naturstoffextrakten |
-
1982
- 1982-09-28 DE DE3235847A patent/DE3235847C2/de not_active Revoked
- 1982-10-05 EP EP82109207A patent/EP0080582B1/de not_active Expired
- 1982-10-05 AT AT82109207T patent/ATE31325T1/de not_active IP Right Cessation
- 1982-10-05 DE DE8282109207T patent/DE3277823D1/de not_active Expired
- 1982-10-20 CS CS827454A patent/CS239933B2/cs unknown
- 1982-11-09 JP JP57195400A patent/JPS5889176A/ja active Pending
-
1987
- 1987-06-18 US US07/065,087 patent/US4828867A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0080582A2 (de) | 1983-06-08 |
CS745482A2 (en) | 1985-05-15 |
US4828867A (en) | 1989-05-09 |
DE3235847C2 (de) | 1996-05-30 |
EP0080582B1 (de) | 1987-12-09 |
ATE31325T1 (de) | 1987-12-15 |
DE3235847A1 (de) | 1983-05-19 |
JPS5889176A (ja) | 1983-05-27 |
EP0080582A3 (en) | 1986-03-12 |
DE3277823D1 (en) | 1988-01-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN102149798B (zh) | 以多孔煤为原料的成型固体燃料的制造方法 | |
US2168532A (en) | Pelleting of materials | |
CS239933B2 (en) | Method of extraction of natural matter | |
CN101020858A (zh) | 橡胶籽油的提取方法 | |
JPS57150379A (en) | Crushing of cell membrane of chlorella | |
IL127675A (en) | Process for recovery of corn oil from corn germ | |
RU2385915C1 (ru) | Способ получения ароматизированного темного пива | |
EP2292726B1 (de) | Bierbereitungsverfahren sowie zugehörige Vorrichtung | |
US3958027A (en) | Extraction | |
US2497367A (en) | Method for producing oil and meal from fish offal | |
JP2001114583A (ja) | 農産廃棄物堆肥の製造法 | |
DE2141181A1 (de) | Verfahren zur Behandlung von verbrauchten Kohlenstoffauskleidungen einer A luminiumreduktionszelle | |
US2181931A (en) | Process for extracting the essential principles of hops | |
GB2094334A (en) | Extracting oil, protein and flour from fresh coconut meat | |
EP1278428B1 (en) | Method for making dutched cocoa | |
CN1021578C (zh) | 辣根油提取方法 | |
RU2392305C1 (ru) | Способ производства ароматизированного темного пива | |
CN1111589C (zh) | 花椒籽皮油、仁油分道生产食用油的方法 | |
CS199603B2 (en) | Method of obtaining oil from vegetable raw material with oil content above 25% | |
RU2385912C1 (ru) | Способ производства ароматизированного темного пива | |
Fagbemi et al. | Determination of physical and mechanical properties of briquettes produced from carbonized rubber seed shell using local binder | |
DE552975C (de) | Verfahren zur Herstellung von Bindemitteln und OEl aus OElkreide | |
US562103A (en) | Process of converting starchy material into sugar | |
CN102154055A (zh) | 一种用微波预处理水浸取花生油的方法 | |
DE2941571C2 (de) | Verfahren zum hydrolytischen Stärke-Aufschluß |