CS236755B2 - Connexion for control of reading data changing parallely with recording signals - Google Patents

Connexion for control of reading data changing parallely with recording signals Download PDF

Info

Publication number
CS236755B2
CS236755B2 CS768347A CS834776A CS236755B2 CS 236755 B2 CS236755 B2 CS 236755B2 CS 768347 A CS768347 A CS 768347A CS 834776 A CS834776 A CS 834776A CS 236755 B2 CS236755 B2 CS 236755B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
data
input
output
recording
pulse
Prior art date
Application number
CS768347A
Other languages
English (en)
Inventor
Agerhaell R Kurt
Sungblad A Yngve
Original Assignee
Ericsson Telefon Ab L M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ericsson Telefon Ab L M filed Critical Ericsson Telefon Ab L M
Publication of CS236755B2 publication Critical patent/CS236755B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F13/00Interconnection of, or transfer of information or other signals between, memories, input/output devices or central processing units
    • G06F13/38Information transfer, e.g. on bus
    • G06F13/42Bus transfer protocol, e.g. handshake; Synchronisation
    • G06F13/4265Bus transfer protocol, e.g. handshake; Synchronisation on a point to point bus
    • G06F13/4269Bus transfer protocol, e.g. handshake; Synchronisation on a point to point bus using a handshaking protocol, e.g. Centronics connection

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Communication Control (AREA)
  • Information Transfer Systems (AREA)
  • Signal Processing For Digital Recording And Reproducing (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Percussion Or Vibration Massage (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Description

Vynález se týká zapojení pro řízení snímání dat měnících se souběžně se záznamovými signály pro ochranu proti chybným interpretacím, pokud byla data zaměněna během přenosového intervalu.
Data, která jsou například převáděna к počítači z binárního čítače, který je spínán po krocích asynchronně vzhledem к počítači, mohou být zkreslována, provádí-li počítač čtecí pochod ve stejné době, kdy dochází ke krokovému spínání binárního čítače. Pokud dále nemohou být data přenášena pouze v jednom čtecím pochodu, nýbrž vyžadují například čtyři čtecí pochody, vzniká zvýšené nebezpečí, že dojde ke změně dat mezi čtecími pochody. Tato obtíž je normálně řešena zpětně směrovaným dohlížecím signálem, který je vysílán počítačem během časového intervalu, v němž probíhá čtecí pochod, a jehož je užíváno pro zabránění změny dat během přenosového intervalu.
Nevýhody tohoto· způsobu spočívají jednak v tom, že je mnohdy obtížné vytvořit takový zpětně směrovaný dohlížecí signál, a jednak v tom, že je často obtížné ovlivnit moment změny dat. Za účelem eliminace signalizace zpětně směrovaného dohlížecího signálu může každý čtecí pochod místo toho obsahovat různé odečítací pochody, jejichž výsledky jsou navzájem porovnávány za účelem stanovení každé možné změny dat. Nevýhodou tohoto způsobu je značné zvýšení zatížení počítače.
Proto je úkolem vynálezu navrhnout zapojení pro zjišťování a vyloučení zkreslených slov dat užitím indikačního signálu, který je vytvářen v souvislosti s momentem změny, čímž je zabráněno výskytu uvedených nedostatků.
Tento úkol je řešen zapojením pro řízení snímání dat měnících se souběžně se záznamovými signály podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z časovači jednotky se vstupem záznamových impulsů, jejíž první výstup záznamových impulsů je spojen s datovým registrem a jejíž druhý výstup indikačního signálu je spojen s indikačním vstupem snímací jednotky, jejíž datové vstupy jsou spojeny s výstupy datového registru a jejíž datové výstupy a vstup snímacích impulsů jsou připojeny к přijímači dat, přičemž časovači jednotka sestává ze zpožďovacího obvodu, jehož vstup tvoří vstup záznamových signálů, a z generátoru impulsů, jehož výstup tvoří výstup indikačního signálu, přičemž přijímač dat obsahuje datový vyřazovací obvod připojený к výstupu indikačního signálu.
Dalším význakem vynálezu je, že vstup generátoru impulsů je spojen se vstupem záznamových signálů a výstup zpožďovacího obvodu je připojen к výstupu záznamových impulsů.
Dále je podle vynálezu vstup generátoru impulsů připojen к výstupu zpožďovacího obvodu a výstup záznamových impulsů je spojen se vstupem záznamových impulsů.
Zapojení podle vynálezu řeší výše uvedený úkol a odstraňuje zmíněné nedostatky známých způsobů tím, že se v souvislosti s výskytem změny dat zaznamenává indikační signál za účelem jeho přenosu dat, přičemž indikační signál je udržován zaznamenaný po dobu časového intervalu alespoň téže délky jako interval přenosu, zatímco tento časový interval je vzhledem к momentu změny dat stanoven tak, aby bylo lze disponovat indikačním signálem pro přenos v tom případě, kdy spadá moment změny dat do intervalu ipřenosu.
Další znaky a užitečné vlastnosti zapojení podle vynálezu vyplývají z popisu příkladu provedení s odkazem na připojené výkresy, na nichž znamená:
obr. 1 blokové schéma zapojení podle vynálezu, obr. 2 několik diagramů taktování pro vysvětlení způsobu činnosti zapojení podle vynálezu.
Zapojení pro řízení snímání dat měnících se souběžně se záznamovými signály podle vynálezu sestává z časovači jednotky TU se vstupem WS záznamových impulsů, jejíž první výstup WP záznamových impulsů je spojen s datovým registrem DR a jejíž druhý vstup IS indikačního signálu je spojen s indikačním vstupem snímací jednotky RU, jejíž datové vstupy RDI až RD32 jsou spojeny s výstupy datového registru DR a jejíž datové výstupy PD1 až PD8 a vstup RP snímacích impulsů jsou připojeny к přijímači PU dat, přičemž časovači jednotka TU sestává ze zpožďovacího obvodu TD, jehož vstup tvoří vstup WS záznamových signálů, a z generátoru PS impulsů, jehož výstup tvoří výstup IS indikačního signálu, přičemž přijímač PU dat obsahuje datový hradlový obvod připojený к výstupu IS indikačního signálu.
Dále je podle vynálezu vstup generátoru PS impulsů spojen se vstupem WS záznamových signálů a výstup zpožďovacího obvodu TD připojen к výstupu WP záznamových impulsů.
Rovněž podle vynálezu je vstup generátoru PS impulsů připojen к výstupu zpožďovacího obvodu TD a výstup WP záznamových impulsů je spojen se vstupem WS záznamových impulsů.
Na obr. 1 označuje vztahová značka DR datový registr pro záznam slova dat o 32 bitech, odpovídajících signálům dat, které se vyskytují na vstupech SD1 až SD32 datového registru DR současně se záznamovým signálem na vstupu WS časovači jednotky TU. Slovo dat je zaznamenáváno prostřednictvím výstupu WP záznamového impulsu v datovém registru DR a je přes vstupy RDI až RD32 přiváděno к snímací jednotce RU, která dále přijímá indikační signál z výstupu IS časovači jednotky TU. Konečně označu2 3 β 7 5 ' 5 je vztahová značka PU přijímač dat, který provádí prostřednictvím vstupu RP snímacích impulsů přenos výše uvedených signálů do snímací jednotky RU a na její datové výstupy PD1 až PD8. Vzhledem k tomu, že počet vedení vstupujících do snímací jednotky RU je větší než počet vedení z jednotky vystupujících, je · zapotřebí různých snímacích, pochodů, ‘v tomto případě čtyři, pro přenesení slovci, dat z datového registru DR k přijímači PU dat a přídavného snímacího pochodu je zapotřebí pro přenesení informace z výstupu IS indikačního signálu na některý z datových výstupů PD1 až PD8 snímací jednotky RU. Snímací jednotka RU obsahuje hradlové obvody RGO až RG4, které jsou zapojeny mezi vstupní a výstupní vedení, jakož i volicí ústrojí SD, které současně se snímacími impulsy na vstupu RP snímací jednotky RU aktivizuje hradlový obvod v určitém okamžiku prostřednictvím volicích impulsů -na jejich vstupech SP9 až SP4, takže datové vstupy RDI až RD32 snímací jednotky RU jsou ve skupinách po osmi propojovány s jejími datovými výstupy PD1 až PD8 a výstup IS indikačního signálu je odděleně propojován s datovým, výstupem PD1. Informace z výstupu IS indikačního signálu mohou být příkladně přenášeny při prvním, snímacím pochodu, načež jsou přenášeny informace na datové vstupy RDI až RD8 při druhém snímacím pochodu, informace na datové vstupy RD9 až RD16 ,při třetím snímacím pochodu atd. Jiná možnost spočívá v tom, že se přenášejí informace z výstupu IS indikačního signálu při prvním snímacím pochodu, zatímco informace na datové vstupy RDI až RIJ32 snímací jednotky RU jsou přenášeny během prvních čtyř snímacích pochodů. Konečně mohou být informace z výstupu IS indikačního signálu přenášeny během jednoho ze snímacích pochodů dva až čtyři, to jest ve spojení s jinými snímacími pochody. Nezávisle na tom, kdy je snímána informace z výstupu IS indikačního signálu, musí být přenášen indikační signál o tomto výstupu časovači jednotky TU k přijímači pU dat, za účelem vyznačení toho, že nastává změna dat v datovém registru DR během časového intervalu, v němž trvají čtyři snímací pochody, týkající ,se datových vstupů RDI až RD32 snímací jednotky RU. Aby toto bylo umožněno, musí být možno disponovat indikačním signálem během časového intervalu, který je alespoň tak velký jako časový interval přenosu pro slovo dat a tento časový interval musí být stanoven ve vztahu k intervalu přenosu dat při respektování sledu přenosu.
Průběhy a a b na obr. 2 představují postup činnosti snímací jednotky RU. Impulsy průběhu a odpovídají snímacím impulsům na vstupu RP snímacích impulsů z přijímače PU dat. Způsobem podle tohoto diagramu, se objevují impulsy ve skupinách po pěti, odpovídajíce výše popsaným, snímacím pochodům. Při každém ze snímacích pocho dů jsou snímány informace z té skupiny vstupů snímací jednotky RU, která je propojena způsobem, odpovídajícím poloze volicího ústrojí SD prostřednictvím stávajícího hradlového obvodu RGO až RG4, v souladu s číslováním 0 až 4 v průběhu b na obr. 2. Pa každém snímacím pochodu nastává přepnutí k hradlovému obvodu s nejvyšším vyšším číslem. Po snímacím pochodu v poloze 4 nastává zpětné přenutí do polohy 0, které trvá, dokud nezačne další snímací cyklus. Průběh c na obr. 2 zobrazuje změny stavu na vstupech SD1 až SD32 datového registru DR a průběh d znázorňuje záznamové signály, které jsou přijímány na vstupu WS časovači jednotky TU, přičemž tyto signály se vyskytují bezprostředně po každé změně v obvodech dat.
Podle výše uvedeného vysvětlení může být zvolena jedna ze tří aternativ pro sejmutí informací z výstupu IS indikačního signálu. První z těchto tří alternativ spočívá v tom, že je informace z výstupu IS snímána v poloze 0, což znamená, že informace přenášené v této poloze mají informovat přijímač PU dat o tom, nastává-li během intervalu přenosu dat v polohách 1 až 4. Předpokládá se, že časovači jednotka TU je dimenzována tak, že podle průběhu nechává vzniknout indikační signál ve stejné době, v níž přijímá jednotka podle průběhu d záznamový signál. Za předpokladu, že snímací pochod v poloze O nastává bezprostředně před začátkem indikačního* signálu, to jest před přechodem do kladného směru, pak informace na výstupu IS udává, že v polohách 1 až 4 nenastává během intervalu přenosu žádná změna dat. V důsledku toho musí být záznamový impuls na jeho vstupu WP, vyslaný časovači jednotkou TU, zpožděn tolik, aby byl interval přenosu uzavřen a tudíž nabývá příkladně polohy, znázorněné v průběhu f na obr. 2. Předpokládá-li se místo toho, že přenosový interval začíná bezprostředně před .okamžikem změny, způsobem odpovídajícím průběhu f, je zřejmé, že indikační signál musí končit maximálně jeden interval snímacího impulsu před .okamžikem zrněny, jak je znázorněno v průběhu , e. Indikačním signálem musí být tedy možno stále disponovat během časového intervalu, který je alespoň tak dlouhý jako interval přenosu snímacího impulsu ve čtyřech polohách 1 až 4, to jest alespoň tři intervaly snímacích impulsů. Na průběhu g jsou znázorněny, změny stavu na vstupech RDI až RD32 snímací jednotky RU následkem záznamových impulsů na výstupu WP záznamových impulsů časovači jednotky TU, přičemž prběh h zobrazuje impuls, který indikuje okamžik, v němž nastává koincidence mezi snímacím impulsem v poloze O a indikačním signálem, což v důsledku toho, indikuje, že během intervalu přenosu nastala změna, dat.
V rámci druhé alternativy může být in236755
Ί formace na výstupu IS indikačního signálu snímána v poloze 4, zatímco interval přenosu pro datové vstupy RDI až RD32 snímací jednotky leží na místech 0 až 3. V tomto případě se předpokládá, že časovači jednotka TU je dimenzována tak, že vysílá záznamový impuls z výstupu WP časovači jednotky TU k datovému registru DR ve stejné době, v níž přijímá záznamový signál na jejím· vstupu WS. To je znázorněno průběhem. i na obr. 2. . Po intervalu dat, který končí bezprostředně po· okamžiku změny, musí následovat indikační signál, a proto musí kladně směrovaný .přechod tohoto signálu ležet v časové vzdálenosti maximálně jednoho intervalu snímacího impulsu po okamžiku změny, jak je příkladně znázorněno průběhem j na obr. 2. Indikační signál má v principu stejnou délku jako . u předcházející alternativy. Změny . stavu na vstupech RD! až RD32 snímací jednotky RU jsou znázorněny průběhem· k, zatímco průběh I znázorňuje okamžiky, v nichž nastává koincidence mezi snímacím impulsem v poloze 4 a indikačním· signálem.
V rámci třetí alternativy je konečně snímán indikační signál v poloze I, zatímco informace ze vstupu WS jsou snímány v polohách 0, 2, 3, 4. V tomto případě je účelné, aby · časovači jednotka TU vyslala indikační signál ve stejném okamžiku, v němž je přijímán záznamový impuls na vstup WS. Jak je patrno z průběhu m, musí být časový interval trvání indikačního signálu o interval snímacího impulsu delší než snímací impuls, jelikož se indikační signál vyskytuje rozptýleně v intervalu přenosu dat. Průběhy

Claims (3)

  1. I. Zapojení pro řízení snímání dat měnících se souběžně se záznamovými signály, vyznačující se tím, že sestává z časovači jednotky (TU) se vstupem (WS) záznamových impulsů, jejíž první výstup (WP) záznamových impulsů je spojen s datovým registrem (DR) a jejíž druhý výstup (IS) indikačního signálu je spojen s indikačním vstupem. snímací jednotky (RU), jejíž datové vstupy (RDI .až RD32) jsou spojeny s výstupy datového· registru (RD) a jejíž datové výstupy (PD1 až PD8) a vstup (RP) snímacích impulsů jsou připojeny k přijímači (PU) dat, přičemž časovači jednotka (TU) sestává ze zpožďovacího obvodu (TD), jehož vstup tvoří vstup (WS) záznamových signálů ťa z generátoru (PS) impulsů, jehož vý n, o a p znázorňují stejným způsobem jako dříve časové polohy záznamových impulsů na výstupu WP, změny stavu na vstupech RDI až RD32 a koincidence mezi snímacími impulsy v poloze 1 a indikačními signály.
    Částí, která je důležitá pro řízení snímání dat .pomocí výše popsaného· zařízení podle vynálezu, je časovači jednotka TU, která hlavně obsahuje dvě ústrojí pro měření času. Jedno z těchto ústrojí má určovat délku periody indikačního signálu, zatímco druhé má určovat polohy periody vzhledem k okamžiku změny dat, to jest vzhledem k okamžiku výskytu záznamového impulsu na vstupu WP záznamových signálů. Forma provedení podle obr. 1 odpovídá výše popsané druhé alternativně .sledu snímání, to jest signály dat jsou čteny v polohách 0 až 3, zatímco indikační signál je snímán v poloze 4. Podle obr. 2, průběhy d a i, se vyskytuje záznamový impuls na výstupu WP současně se záznamovým signálem na vstupu WS, v důsledku čehož mohou být, jak je znázorněno na obr. 1, tento výstup a vstup přímo· vzájemně spojeny. Ústrojí TD je časový zpožďovací obvod, který přivádí signál vstupem WS generátoru PS impulsů a sice se zpožděním maximálně jednoho intervalu snímacího impulsu. Generátor PS vytváří .pak impuls o délce trvání alespoň tří intervalů snímacích impulsů, jak je znázorněno průběhem j na obr. 2. Ústrojí pro měření času mohou být analogového nebo číslicového typu, podle požadované přesnosti. Technika obvodů sama je odborníku v daném oboru běžně známa.
    VYNALEZU stup tvoří výstup (IS) indikačního signálu, přičemž .přijímač (PU) dat obsahuje datový hradlový obvod připojený k výstupu (IS) indikačního signálu.
  2. 2. Zapojení podle bodu 1,. vyznačující se tím, že vstup generátoru (PS) Impulsů je spojen se vstupem (WS) záznamových signálů a výstup zpožďovacího obvodu (TD) je připojen k výstupu (WP) záznamových impulsů.
  3. 3. Zapojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že vstup generátoru (PS) impulsů je připojen k výstupu zpožďovacího obvodu (TD) a výstup (WP) záznamových . impulsů je spojen se vstupem (WS) záznamových impulsů.
CS768347A 1975-12-22 1976-12-17 Connexion for control of reading data changing parallely with recording signals CS236755B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7514508A SE390672B (sv) 1975-12-22 1975-12-22 Sett att overfora asynkront forenderliga dataord samt anordning for utforande av settet

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236755B2 true CS236755B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=20326411

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS768347A CS236755B2 (en) 1975-12-22 1976-12-17 Connexion for control of reading data changing parallely with recording signals

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4096471A (cs)
AU (1) AU498235B2 (cs)
BR (1) BR7608587A (cs)
CA (1) CA1078969A (cs)
CS (1) CS236755B2 (cs)
DE (1) DE2654473A1 (cs)
DK (1) DK575276A (cs)
ES (1) ES454452A1 (cs)
FI (1) FI62439C (cs)
FR (1) FR2336732A1 (cs)
GB (1) GB1508730A (cs)
HU (1) HU174435B (cs)
IT (1) IT1065748B (cs)
MX (1) MX143947A (cs)
NL (1) NL7613488A (cs)
NO (1) NO146112C (cs)
SE (1) SE390672B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS57135583A (en) * 1981-02-14 1982-08-21 Sony Corp Video signal reproducing device
DE3118621A1 (de) * 1981-05-11 1982-11-25 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Anordnung zum auslesen eindeutiger informationen aus einem digitalen schaltwerk bei zueinander asynchronen steuersignalen fuer das weiterschalten des schaltwerks und das uebernehmen der informationen
GB2171544A (en) * 1985-02-20 1986-08-28 Motorola Ltd Switch reading circuit
US4789959A (en) * 1985-03-05 1988-12-06 Intersil, Inc. Delay circuit for a real time clock
US4752928A (en) * 1985-05-06 1988-06-21 Tektronix, Inc. Transaction analyzer

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3051929A (en) * 1959-03-13 1962-08-28 Bell Telephone Labor Inc Digital data converter
US3209332A (en) * 1961-09-07 1965-09-28 Potter Instrument Co Inc Reflexing buffer
DE2150930C3 (de) * 1971-10-13 1979-10-04 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Alarmeingabeschaltung für eine Datenverarbeitungsanlage
DE2151142C3 (de) * 1971-10-14 1979-10-04 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Einrichtung für statische Digitaleingabe

Also Published As

Publication number Publication date
GB1508730A (en) 1978-04-26
US4096471A (en) 1978-06-20
AU498235B2 (en) 1979-02-22
DK575276A (da) 1977-06-23
CA1078969A (en) 1980-06-03
NO146112C (no) 1982-08-04
NO764330L (cs) 1977-06-23
MX143947A (es) 1981-08-05
FR2336732A1 (fr) 1977-07-22
FI763427A (cs) 1977-06-23
HU174435B (hu) 1980-01-28
SE390672B (sv) 1977-01-03
DE2654473A1 (de) 1977-06-30
BR7608587A (pt) 1977-12-27
ES454452A1 (es) 1977-12-01
IT1065748B (it) 1985-03-04
FI62439B (fi) 1982-08-31
NO146112B (no) 1982-04-19
NL7613488A (nl) 1977-06-24
AU2007576A (en) 1978-06-08
FI62439C (fi) 1982-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS236755B2 (en) Connexion for control of reading data changing parallely with recording signals
SU411484A1 (cs)
SU645161A1 (ru) Устройство дл контрол распределител
SU869052A1 (ru) Устройство дл контрол последовательности импульсов
SU993305A1 (ru) Устройство дл передачи сигналов телеконтрол -телеизмерени
SU1749904A1 (ru) Устройство дл контрол работы оператора
RU2006926C1 (ru) Устройство для ввода аналоговой информации в цифровую вычислительную машину
SU792083A1 (ru) Устройство дл определени массы нетто подвижного объекта
SU1322344A1 (ru) Устройство дл передачи и приема цифровой информации
SU739526A1 (ru) Устройство дл сравнени двух чисел
SU948732A2 (ru) Устройство дл считывани информации с подвижного объекта
SU907569A1 (ru) Устройство дл приема последовательного кода
SU1053007A1 (ru) Устройство дл измерени угловой скорости
SU1091072A2 (ru) Устройство дл измерени угловой скорости
SU1008760A1 (ru) Устройство дл считывани информации с транспортных средств
SU1675948A1 (ru) Устройство дл восстановлени тактовых импульсов
SU1376243A1 (ru) Преобразователь двоичного кода во временной интервал
SU1483458A1 (ru) Устройство дл ввода информации от дискретных датчиков
SU1708684A1 (ru) Устройство дл считывани номера транспортного средства
SU1203711A1 (ru) Устройство дл контрол @ -кодов Фибоначчи
SU922818A1 (ru) Устройство г для считывания графической информации
SU781876A1 (ru) Устройство дл телесигнализации и телеуправлени рассредоточенными объектами
SU1243010A1 (ru) Устройство дл определени состо ни критической ситуации
SU1056197A1 (ru) Устройство дл контрол распределител импульсов
SU1058070A1 (ru) Пересчетное устройство