CS235607B1 - Způsob rafinace 2,6-xylenolu - Google Patents

Způsob rafinace 2,6-xylenolu Download PDF

Info

Publication number
CS235607B1
CS235607B1 CS612883A CS612883A CS235607B1 CS 235607 B1 CS235607 B1 CS 235607B1 CS 612883 A CS612883 A CS 612883A CS 612883 A CS612883 A CS 612883A CS 235607 B1 CS235607 B1 CS 235607B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
xylenol
reaction mixture
refining
cascade
reaction
Prior art date
Application number
CS612883A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Ciernik
Milan Stastny
Eduard Spousta
Original Assignee
Jan Ciernik
Milan Stastny
Eduard Spousta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Ciernik, Milan Stastny, Eduard Spousta filed Critical Jan Ciernik
Priority to CS612883A priority Critical patent/CS235607B1/cs
Publication of CS235607B1 publication Critical patent/CS235607B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Vynález se týká rafinace 2,6-xylenolu od produktů metylace fenolu s alespoň jednou volnou ortho-polohou reakcí s paraform- aldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů. Rafinace se provádí kontinuálně v kaskádě alespoň dvou míchaných reaktorů, z nichž prvý se udržuje pod teplotou varu reakční směsi, poslední na teplotě varu reakční směsi. Čistý 2,6- -xylenol je použitelný jako meziprodukt organických syntéz a pro výrobu polymerů

Description

(54) Způsob rafinace 2,6-xylenolu
Vynález se týká rafinace 2,6-xylenolu od produktů metylace fenolu s alespoň jednou volnou ortho-polohou reakcí s paraformaldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů. Rafinace se provádí kontinuálně v kaskádě alespoň dvou míchaných reaktorů, z nichž prvý se udržuje pod teplotou varu reakční směsi, poslední na teplotě varu reakční směsi. Čistý 2,6-xylenol je použitelný jako meziprodukt organických syntéz a pro výrobu polymerů.
«
Vynález se týká kontinuální chemické rafinace 2,6-xylenolu, který je meziproduktem v organických syntézách a polymeracích, reakcí s paraformaldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů.
Zdrojem 2,6-xylenolu je reakční směs po metylaci fenolu, která obsahuje především metylfenoly /o-, m- a p-krezoly/ di- a trimetylfenoly. V menší míře, z kvantitativního hlediska nepodstatné, i další produkty metylace fenolu. Podle reakčních podmínek raetylace fenolu obsahuje reakční směs různý poměr o-krezolu a 2,6-xylenolu, a to podle požadavku, zda hlavním produktem metylace má být o-krezol nebo 2,6-xylenol. Po oddestilování o-krezolu zůstává ve zbytku reakční směsi jako hlavní a nejdůležitější složka 2,6-xylenol. Z ostatních metylderivátú fenolu tvoří samotné o-, m- a p-krezoly i přes 95 i nečistot.
Z této směsi se dosud 2,6-xylenol izoloval a izoluje fyzikálními postupy jako jsou rektifikace, krystalizace, resp. frakční krystalizace nebo kombinací těchto postupů. Pro všechny tyto postupy j'e charakteristické, že jsou značně energeticky náročné, zdlouhavé a vyžadují složité a nákladné zařízení.
Je známo, že s úspěchem lze technický 2,6-xylenol zbavovat výše uvedených nečistot reakcí s paraformaldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů.
Jako nejvhodnější katalyzátory se uvádějí kysličníky kovů /dvou- a vícemocných/, soli alifatických kařboxylových kyselin dvou- a vícemocných kovů. Za přítomnosti těchto katalyzátorů přednostně reaguje paraformaldehyd nebo vodný roztok formaldehydu se sloučeninami, s alespoň jednou volnou ortho-polohou vzhledem k fenolické OH-skupině, jako jsou nezreagovaný fenol a především produkty metylace, zvláště krezoly.
Při izolaci 2,6-xylenolu se z reakční směsi nejdříve oddestiluje reakční voda nebo přebytek nezreagovaného vodného roztoku formaldehydu a pak 2,6-xylenol.
Tyto postupy jsou diskontinuální a vyznačují se veškerými nevýhodami diskontinuálních výrob.
Nyní bylo zjištěno, že s úspěchem lze rafinovat technický 2,6-xylenol kontinuálním způsobem. Předmětem vynálezu je způsob rafinace 2,6-xylenolu., který obsahuje jako nečistoty produkty metylace fenolu s alespoň jednou volnou ortho-polohou vzhledem k fenolické hydroxylové skupině, zahříváním s paraformaldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů na bázi solí alifatických kařboxylových kyselin alespoň dvojmocných kovů, při kterém rafinace se provádí v kaskádě alespoň dvou míchaných reaktorů, přičemž prvý se udržuje na teplotě nižší než je teplota varu reakční směsi a poslední na teplotě varu reakční směsi. Do vyhřívané kaskády reaktorů se přivádí vícesložkovým dávkovacím čerpadlem na vstup zvlášť roztavený 2,6-xylenol a paraformaldehyd nebo vodný roztok formaldehydu a katalyzátorů takovou rychlostí, aby střední doba zádrže reagující vsádky v kaskádě odpovídala požadované reakční době.
V případě použití vodněho roztoku formaldehydu představuje reakční směs heterogenní systém dvou navzájem omezeně rozpustných složek, 2,6-xylenolu ve vodném roztoku formaldehydu a vodného roztoku formaldehydu v 2,6-xylenolu. Při použití paraformaldehydu představuje reakční směs heterogenní systém jen do doby jejího varu. Se stoupající teplotou reakční směsi dochází vlivem postupné depolymerace paraformaldehydu k jeho postupnému rozpouštění v technickém 2,6-xylenolu a při varu reakční směsi je tento již zcela rozpuštěn.
Zatímco teplota varu reakční směsi s použitím vodného roztoku formaldehydu je 94 až 98 °C, s paraformaldehydem je 129 až 160 °C, v závislosti od obsahu nečistot. V obou případech za dobu, kdy reakční směs dosáhne teploty varu /asi 2 hodiny/, více než 2/3 nečistot zreagují. Tato skutečnost má za následek, že v první části kaskády míchaných reaktorů probíhá reakce při teplotách nižších než je teplota varu reakční směsí. Po dosažení varu měrné kinetické parametry podstatně klesají /reakční rychlost a generování reakčního tepla/.
Při použití paraformaldehydu po dosažení varu reakční směsi se tato vzniklou reakční vodou mírně zakalí. Při použití vodného roztoku formaldehydu představuje reakční směs heterogenní systém od začátku smíchání reakčních komponent. Z předposledního míchaného reaktoru kaskády se reakční směs nebo suspenze vede přepadem do posledního nemíchaného reaktoru, ve kterém se reakční voda, respektive nezreagovaný vodný roztok formaldehydu oddělí, spodní části reaktoru vypouští a přetokem odebírá 2,6-xylenol se zreagovanýml nečistotami. Čistý
2,6-xylenol se pak izoluje destilací. Zreagované nečistoty netěkají s 2,6-xylenolem a zůstávají v destilačním zbytku.
K lepšímu rozdělení vodné a xylenové fáze v posledním nemíchaném reaktoru kaskády je vhodné do předposledního míchaného reaktoru přidávat aromatický uhlovodík nebo jejich směs, jako jsou například benzen, toluen, xylen a jiné. Tyto uhlovodíky jsou rozpustné v 2,6-xyienoiu a po oddělení těžší vodné fáze tvoří 2,6~xylenol roztok, ze kterého se izoluje
2,6-xylenol destilaci.
Proti analogickému šaržovitému procesu chemické rafinace technického 2,6-xylenolu na míchaném vsádkovém reaktoru má kontinuální proces na kaskádě míchaných reaktorů podle vynálezu řadu předností.
Zvyšuje se v podstatě produktivita reaktorové jednotky. Tohoto efektu se dosahuje odstraněním takzvaných manipulačních časů šaržovitého reaktoru /vyprazdňování, plnění vsádky, profuky a proplachy/, které jsou z hlediska využití reaktoru ztrátovým časem.
Výtěžnost a selektivita reakce je přibližně již od čtyřčlenné kaskády prakticky shodná s šaržovitým procesem a získaný 2,6-xylenol je totožný s produktem získaným při šaržovitém procesu.
Kontinuální rafinace na kaskádě umožňuje specializaci vybavení jednotlivých členů /vestavby, míchací zařízení, odběr těkavých podílů nebo případné jejich vrácení do stejného nebo jiného reaktoru kaskády/ a specializace režimu každého členu. D šaržovitého procesu musí mít každý reaktor univerzální vlastnosti, zahrnující celý rozsah provozních podmínek od začátku po konec rafinace.
Oproti šaržovitému procesu pracuje každý reaktor v kaskádě ve stacionárním režimu a s konstantním plněním. Zjednodušuje se problematika regulace teploty, to je dodržení požadovaného teplotního režimu každého reaktoru. U provozních kapacit dochází k úspoře pracovních sil na obsluhu zařízení kontinualizovaného procesu.
Kaskáda reaktorů na chemickou rafinaci 2,6-xylenolu podle tohoto vynálezu se může skládat ze dvou až šesti členů, nejlépe stejné velikosti. V každém členu - reaktoru kaskády, jsou přetokové spojovací trubky. Všechny členy jsou v horní části /nad hladinou reakční směsi/ vybaveny zpětným chladičem /pro vrácení těkavých podílů/ nebo zařízením pro jejich společný odběr.
Je výhodné použití plástových válcovitých stojatých reaktorů s klenutými dny vybavených míchadly a vytápěných párou nebo elektricky. Míchání musí být účinné, zvláště v případě použití vodného roztoku formaldehydu, kde reakční směs představuje systém emulze. Jako nejvhodnější jsou rychloběžná raíchadla s axiálním výstupním tokem směrovaným ke dnu nádoby, například vrtulové s konstantním stoupáním šroubovice nebo šesti-, eventuálně třílopatkové s rovnými, šikmo skloněnými.lopatkami, ve všech případech s narážkami na vnitřních stěnách reaktorů.
Míchání musí zajistit přestup tepla a hmoty a homogenizaci teplotní a koncentrační podle vsádky a dále musí udržet emulzi ve vznosu a zabránit rozdělení reakční směsi na fázi vodní /těžší/ a 2,6-xylenolovou.
Poslední člen alespoň tříčlenné kaskády nemusí být opatřen míchadlem a plní funkci separátoru, odděluje těžší reakční vodu nebo nezreagovaný vodný roztok formaldehydu od 2,6-xylenolu se zreagovanými nečistotami. Spodní výpustí odchází reakční voda nebo nezreagovaný roztok formaldehydu a vrchním přepadem 2,6-xylenol se zreagovanými nečistotami, nebo jejich roztoky v aromatických uhlovodících k izolaci 2,6-xylenolu destilací.
Kaskáda reaktorů je napojena na soustavu dávkovačích čerpadel nebo nejlépe na multikomponentní dávkovači stroj. Do prvního členu kaskády jsou separátně vedeny:
a/ roztavený 2,6-xylenol, b/ práškovitý paraformaldehyd nebo vodný roztok formaldehydu, c/ katalyzátor - prášková sůl, alifatické karboxylové kyseliny dvou- a vícemooných kovů nebo kysličník dvou- a vícemocného kovu.
Je přirozeně možné vést výše uvedené komponenty společně /z míchaného zásobníku/ do prvního členu kaskády.
d/ aromatický uhlovodík, nebo jeho směs do předposledního reaktoru /před separací/.
Proudy a/, b/ a c/ musí vyhovovat molárním a hmotnostním poměrům účinných látek rafinačního procesu a výsledné koncentraci těchto komponent v reakční směsi. Poměr zádrže systému ve stacionárním stavu /při nastavení režimu míchání v každém členu/ k celkové rychlosti dávkování nástřiku /proudy a/ a b// dává střední dobu zádrže, která spolu s koncentračními poměry účinných reakčních komponent a reakční teplotou určuje výslednou čistotu reakční směsi.
Vynález osvětlí následující příklady /% v příkladech jsou hmotnostní/.
Příklad 1
Do pětlolenné kaskády míchaných reaktorů /mimo posledního/, které vyhovují zásadám v obecné části, jsou dávkovány roztavený technický 2,6-xylenol, vodný roztok formaldehydu a stearan zinečnatý tak, aby výsledná koncentrace v reakční směsi byla: 1 000 g 2,6-xylenolu /obsahující 4,63 % nečistot/, 263 g 37% vodného roztoku formaldehydu a 10 g stearanu zinečnatého a rychlost dávkování taková, aby střední doba zádrže byla 2 hodiny. Teplota v prvním reaktoru kaskády je 80 °C, ve druhém, třetím a čtvrtém se reakční směs udržuje ve varu. Po izolaci destilací se získá 2,6-xylenol ve výtěžku 90 až 91 % /na použitý technický 2,6-xylenol/ s obsahem nečistot 0,2 %.
Příklad 2
Do šestičlenné kaskády míchaných reaktorů /mimo posledního/ jsou dávkovány roztavený
2,6-xylenol, paraformaldehyd a stearan zinečnatý tak, aby výsledná koncentrace v reakční směsi byla: 1 000 g technického 2,6-xylenolu /obsahující 4,63 % nečistot/, 22,5 g paraformaldehydu a 10 g stearanu zinečnatého a 900 g toluenu dávkovaného do výstupu čtvrtého a rychlost dávkování taková, aby střední doba zádrže v každém z prvních čtyř reaktorů byla 2 hodiny. Teplota v prvním reaktoru kaskády je 90 °C, ve druhém až čtvrtém se reakční směs udržuje ve varu. Po izolaci destilací se získá 91 až 93 % 2,6-xylenolu /na použitý technický 2,6-xylenol/ s obsahem 0,1 % nečistot, nebo jeho toluenový roztok.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob rafinace 2,6-xylenolu, obsahujícího jako nečistoty produkty metylace fenolu alespoň s jednou volnou ortho-polohou vzhledem k fenolické hydroxylové skupině, zahříváním s paraformaldehydem nebo vodným roztokem formaldehydu za přítomnosti katalyzátorů na bázi soli alifatických karboxylových kyselin alespoň dvojmocných kovů, vyznačený tím, že rafinace se provádí kontinuálně v kaskádě alespoň dvou míchaných reaktorů, přičemž prvý se udržuje na teplotě nižší než teplota varu reakční směsi a poslední na teplotě varu reakční směsi.
CS612883A 1983-08-23 1983-08-23 Způsob rafinace 2,6-xylenolu CS235607B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS612883A CS235607B1 (cs) 1983-08-23 1983-08-23 Způsob rafinace 2,6-xylenolu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS612883A CS235607B1 (cs) 1983-08-23 1983-08-23 Způsob rafinace 2,6-xylenolu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235607B1 true CS235607B1 (cs) 1985-05-15

Family

ID=5407608

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS612883A CS235607B1 (cs) 1983-08-23 1983-08-23 Způsob rafinace 2,6-xylenolu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS235607B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100216330B1 (ko) 정제된 비스페놀-a의 제조방법
EP0112615B1 (en) Process for production of 2,2-bis(4-hydroxyphenyl) propane
CN105858627A (zh) 苯系物硝化废酸的回收方法
AU724680B2 (en) Continuous hydrolysis process for preparing 2-hydroxy-4- methylthiobutanoic acid or salts thereof
CS272223B2 (en) Method of acrylic acid's or metacrylic acid's ester production
WO2013061336A2 (en) A process for producing alkylated aromatic hydrocarbons
RU2627266C2 (ru) Способ получения бисфенола
CS235607B1 (cs) Způsob rafinace 2,6-xylenolu
TW412517B (en) Process for working up mother liquors from bisphenol production
CN101210031B (zh) 三苯基膦的生产方法
CS213392B2 (en) Method of making the isopropenylphenol
CN108250045A (zh) 草酸龙脑酯制备高纯度龙脑的方法
DE60111593T2 (de) Verfahren zur Entfernung von tert-Butylgruppen von tert-Butylphenolverbindungen
JPH02142823A (ja) エポキシ樹脂組成物
EP0031694B1 (en) Production of carboxylic acid salts
CN1006066B (zh) 工业生产邻羟基苯甲醛的新方法
WO2023040641A1 (zh) 一种酰化液及利用酰化液连续合成酰基萘的工艺方法
US3816474A (en) Process for production of carbofuran
RU2166534C2 (ru) Способ получения жирных кислот
SE468559B (sv) Foerfarande foer framstaellning av grenade 1,3-glykolers monoestrar
SU315426A1 (ru) Способ получения алкилфенолов
PL180401B1 (pl) Sposób rozkladu pogonów z produkcji cykloheksanonu PL
PL52319B1 (cs)
SE448538B (sv) Forfarande for framstellning av bis-(n,n-dialkylamino)alkyletrar
CS238770B1 (cs) Způsob čištěni 2,6-dimetylfenolu