CS232529B1 - Ovládací modul pro hydraulický obvod - Google Patents

Ovládací modul pro hydraulický obvod Download PDF

Info

Publication number
CS232529B1
CS232529B1 CS834697A CS469783A CS232529B1 CS 232529 B1 CS232529 B1 CS 232529B1 CS 834697 A CS834697 A CS 834697A CS 469783 A CS469783 A CS 469783A CS 232529 B1 CS232529 B1 CS 232529B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pressure
control
waste
cone
control module
Prior art date
Application number
CS834697A
Other languages
English (en)
Other versions
CS469783A1 (en
Inventor
Zdenek Bena
Ivan Tkac
Bretislav Cejka
Zdenek Sanetrik
Original Assignee
Zdenek Bena
Ivan Tkac
Bretislav Cejka
Zdenek Sanetrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Bena, Ivan Tkac, Bretislav Cejka, Zdenek Sanetrik filed Critical Zdenek Bena
Priority to CS834697A priority Critical patent/CS232529B1/cs
Publication of CS469783A1 publication Critical patent/CS469783A1/cs
Publication of CS232529B1 publication Critical patent/CS232529B1/cs

Links

Landscapes

  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)

Abstract

Vynález se týká ovládacího modulu pro hydraulický obvod, zejména důlní mechanizované výztuže. účelem vynálezu je zjednodušení výroby součástí ovládacího modulu, zmenSenl jeho rozměrů a zlepSení provozních vlastností. Podstatou vynálezu je, že v tělese (1) jaou uložena ovládací pouzdra (3) shodného provedení a přívody (8) řidicího tlaku jsou umístěny mimo hlavní část (101) tělese (1), v níž jsou umístěny tlaková přívody (9) a odpad (10), provedené společně pro alespoň dvě ovládací pouzdra (3).

Description

(54) Ovládací modul pro hydraulický obvod
Vynález se týká ovládacího modulu pro hydraulický obvod, zejména důlní mechanizované výztuže.
účelem vynálezu je zjednodušení výroby součástí ovládacího modulu, zmenSenl jeho rozměrů a zlepSení provozních vlastností.
Podstatou vynálezu je, že v tělese (1) jaou uložena ovládací pouzdra (3) shodného provedení a přívody (8) řidicího tlaku jsou umístěny mimo hlavní část (101) tělese (1), v níž jsou umístěny tlaková přívody (9) a odpad (10), provedené společně pro alespoň dvě ovládací pouzdra (3).
Vynález se týká ovládacího modulu pro hydraulický obvod, zejména důlní mechanizované výztuže.
V hydraulických obvodech pro ovládáni důlních mechanizovaných výztuži sa v posledních letech používají moduly, k nimž je přiváděn jednak řídicí tlak a jednak tlaková kapalina z magistrály v množství, potřebném k výkonu požadované funkce spotřebiSů. Jedno ze známých řežení představuje modul, v jehož téleae je vytvořena hlavní dutině, v níž je uložen první uzavírací prvek a vnitřní pružinou, zasahující do druhého uzavíracího prvku, na který současně působí tato pružina a z protilehlé strany tlačítko. Tlačítko je ovládáno dvouramennou pákou, jejíž druhé rameno působí přes pístak na první uzavírací prvák. V tělese je vytvořena dalží dutina, v níž ja uložen pojistný ventil, jeho výtok je připojen za sedlem druhého uzavíracího prvku do odpadu. Určitou nevýhodou popsaného řalaní jsou velké rozměry a poměrně složitá konstrukce, což nepříznivě ovlivňuje výrobní náklady a údržbu v provozu. Jiné známé řaěaní představuje modul složený z prvků, které jsou každý vytvořen za dvou různých ovládacích pouzder, k nimž je přiváděn řídicí tlak a tlaková kapalina z magistrály. 1 zda jsou nevýhodou větěí rozměry, komplikované vedení kanálů v modulu a dva různé typy ovládacích pouzder. Účelem obou poptaných řeěaní ja zajiětění spojení spotřebiče s tlakovou a odpadní magistrálou v závislosti ns impulsech řídicího tlaku.
Uvedené nevýhody známých ovládacích modulů pro hydraulický obvod do značné míry odstraňuje ovládací modul, sestávající z tělesa a několika dutinami, k nimž ja připojen přívod řídicího tlaku, tlakové kapaliny z magistrály a odpad, a v každé z nich ja uloženo jedno ovládací pouzdro podlá vynálezu. Podstatou vynálezu ja, ža věechna ovládací pouzdra jsou shodného provedení a přívody řídicího tlaku jaou umíatěny mimo hlavní část tělesa, v níž jsou umístěny tlakové přívody a odpad, provedené společně pro alespoň dvě ovládací pouzdra. Ovládací pouzdro je vytvořeno z vnitřní části, střední části a vnějěí části, přičemž ve vnitřní části je suvně a těsně uložena odpadní kuželka, orientovaná svou uzavírscí plochou k odpadnímu sedlu, vytvořenému ve střední části. Na protilehlé straně střední části je vytvořeno tlakové sedlo, vůči němuž je pružinou přitlačován* tlaková kuželka, suvně uložená ve vnějěí části, do níž je vyústěn tlakový přívod. Do vnitřní části je nad odpadní kuželku vyústěn přívod řídicího tlaku, mezi odpadní kuželku a její aadlo je vyústěn odpad a sazi odpadní sedlo a tlakové sedlo je vyúatin kanál ke spotřebiči.
Uspořádání ovládacího modulu podle vynálezu má proti dosud známým ovládacím modulům vyěěí účinek, projevující ae menšími rozměry modulu, výhodnějším rozmístěním přívodů, zjednodušením výroby, zvýšením sériovosti ovládacích pouzder a snížením nákladů na jejich výrobu. Dalším přínosem je zlepšení tisnoti v mezipolohách, při dostatečné silové rovnováze kuželek a snížení ovládací síly. Výhodou ja i univerzálnost použiti modulu pro systémy s ovládáním ručním, nepřímým hydraulickým, elektrohydraulickým, popřípadě skupinovým.
Na připojených výkresech jsou zjednodušeně znázorněny dva příklady provedení ovládacího modulu podle vynálezu. Na obr. 1 je ovládací modul znázorněn v částečném řezu vodorovnou rovinou, procházející osou ovládacího pouzdra. V části řezu nad osou je znázorněno první provedení, pod osou pak druhé provedení. Na obr. 2 jsou znázorněny páčky, působící ns ovládací pístky. Na obr. 3 je znázorněna v řezu osovou rovinou část odpadní a tlakové kuželky.
Ovládací modul má v tělese £ β hlavní části 101 vytvořeno několik dutin 2, v každé z nich je uloženo jedno ovládací pouzdro £ shodného provedení, sestávající z vnitřní části £, střední části 2 vnějěí části 6. Souose s každým ovládacím pouzdrem £ ja v tělesa £ uložen ovládací pletek 7. Ke každá z dutin 2 je připojen přívod 8 řídicího tlaku, tlakový přívod 2 z neznázorněné tlakové magistrály a odpad £0. Ve vnitřní části £ ovládacího pouzdra £ je suvně a těsně uložena odpadní kuželka £0, jejíž uzavírací plocha 41 je orianována k odpadnímu sedlu £0, vytvořenému ve střední části £. Na protilehlé straně mé střední část 2 vytvořeno tlakové sedlo 51. vůči němuž je pružinou 60 přitlačována tlaková kuželka 61. suvně uložená ve vnějěí části £, do níž je vyústěn tlakový přívod £. Do vnitřní části £ je nad odpadní kuželku 40 vyústěn přívod 8 řídicího tlaku. Uezi odpadní kuželku a odpadní sedlo 50 je vyústěn odpad 10. Mezi odpadní sedlo 50 a tlakové sedlo 51 je vyústěn kanál _1_1 ke spotřebiči. Ovládací pístek 7 je proveden bud jako jednodílný a v dutině uložen pomocí vložky 12 a stavícího kroužku 120. popřípadě proveden jako dělený, sestávající z vnějěího dílu 70 a vnitřního dílu 71. Každému ovládacímu pístku je přiřazena páčka JJi s vačkou 130. uložená výkyvné kolem osy 14. procházející osou 30 ovládacího pouzdra J. Podle potřeby lze spřáhnout mechanicky páčky 13 několika ovládacích pouzder J Uzavírací plocha 41 odpadní kuželky 40 s pozitivním překrytím a těsnicí plocha 62 tlakové kuželky 61 jsou každá opatřena odlehčovací drážkou 15. jejíž průřez g, měřený v míatě podle obr. 3, je dán v závislosti na průřezu Sg mezikruhového otvoru sedla 50. popřípadě 51 vztahem: ~
S = ixŽ-Š-i s pro odpadní kuželku 40 a 8 8
Λ g O g = — s pro tlakovou kuželku 61.
8
Tlaková kuželka 61 je opatřena odlehčovacím kanélken 6^,·spojujícím prostor 64 za odlehčocf drážkou 15 s vybráním 65 vnější části 6. a tlakovou kuželkou 61.
Ovládací modul podle vynálezu pracuje jako soustava třícestných dvoupolohových rozváděčů.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Ovládací modul pro hydraulický obvod, zejména důlní mechanizované výztuže, sestávající z tělesa opatřeného několika dutinami, k nimž je připojen přívod řídicího tlaku, tlakové kapaliny z magistrály a odpad, v každé z nich je uloženo jedno ovládací pouzdro, vyznačený tím, že viechna ovládací pouzdra (3) jsou shodného provedení a přívody (8) řídicího tlaku jsou umístěny mimo hlavní část (101) tělesa (1), v níž jsou umístěny tlakové přívody (9) a odpad (10), provedené společně pro alespoň dvě ovládací pouzdra (3).
  2. 2. Ovládací modul pro hydraulický obvod podle bodu 1, vyznačený tím, že jeho ovládací pouzdro (3) je vytvořeno z vnitřní části (4), střední části (5) a vnějěí části (6), přičemž ve vnitřní části (4) je suvně a těsně uložena odpadní kuželka (40), orientovaná svou uzavírací plochou (41) k odpadnímu sedlu (50), vytvořenému ve střední části (5), na jejíž protilehlé straně je vytvořeno tlakové sedlo (51), vůči němuž je pružinou (60) přitlačována tlaková kuželka (61), která je suvně uložena ve vnějěí části (6), do níž je vyústěn tlakový přívod (9), do vnitřní čáati (4) je nad odpadní kuželku (40) vyústěn přívod (8) řídicího tlaku, mezi odpadní kuželku (40) a odpadní sedlo (50) je vyústěn odpad (10) a mezi odpadní sedlo (50) a tlakové sedlo (51) je vyústěn kanál (11) ke spotřebiči.
  3. 3. Ovládací modul pro hydraulický obvod podle bodu 2, vyznačený tím, že každé odpadní kuželce (40) je souose přiřazen jeden ovládací pístek (7).
  4. 4. Ovládací modul pro hydraulický obvod podle bodu 3, vyznačený tím, že každému ovládacímu pístku (7) je přiřazena páčka (13) s vačkou (130) a uložena výkyvné kolem osy (14), procházející osou (30) ovládacího pouzdra.
  5. 5. Ovládací modul pro hydraulický obvod podle bodu 2, 3, vyznačený tím, že uzavírací plocha (41) odpadní kuželky (40) a pozitivním překrytím nebo/a těsnicí plocha (62) tlakové kuželky (61) jsou opatřeny odlehčovací drážkou (15), jejíž průřez (S) je dán v závislosti na průřezu (Sa) otvoru sedla vztahem:
    S = . s_ pro odpadní kuželku (40) a pro tlakovou kuželku (61) S » ·2χΖ_Χ-2. · g
  6. 8 ’ a tlaková kuželka (61) je opatřena odlehSovacla kanálka* (63), který je vyúatén do vybrání (65) vnájží Sáati (6) za tlakovou kuželkou (61).
CS834697A 1983-06-24 1983-06-24 Ovládací modul pro hydraulický obvod CS232529B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834697A CS232529B1 (cs) 1983-06-24 1983-06-24 Ovládací modul pro hydraulický obvod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834697A CS232529B1 (cs) 1983-06-24 1983-06-24 Ovládací modul pro hydraulický obvod

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS469783A1 CS469783A1 (en) 1984-06-18
CS232529B1 true CS232529B1 (cs) 1985-01-16

Family

ID=5390320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS834697A CS232529B1 (cs) 1983-06-24 1983-06-24 Ovládací modul pro hydraulický obvod

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232529B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS469783A1 (en) 1984-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101068481B1 (ko) 스톱 밸브 장착 매니폴드형 전자 밸브 장치
DE602004005476T2 (de) Brennkraftmaschine mit hydraulischen variablen Ventilen
DE69921216T2 (de) Brennkraftmaschine mit variabler Hydraulik-Ventilbetätigunsvorrichtung
DE60200669T2 (de) Verbrennungsmotor mit variabler Ventilsteuerung und hydraulischem Zusatzstösel
DE102007000734A1 (de) Ventilzeitgebungssteuersystem
US8393348B2 (en) Directional control valve device and directional control valve device block having directional control valve devices
EP2687764A1 (en) Control valve
DE102009024026A1 (de) Steuerventil zum Steuern von Druckmittelströmen mit integriertem Rückschlagventil
PL199474B1 (pl) Zawór sterujący, zwłaszcza do hydraulicznych urządzeń górniczych
CN113983017A (zh) 多路阀换向联及液压系统
PL99548B1 (pl) Zespol pompy glownej do ukladu hamulcowego pojazdow mechanicznych
PL195576B1 (pl) Zawór sterujący, zwłaszcza do obudów górniczych
GB2395767A (en) Pressure compensated pilot operated check valve
CS232529B1 (cs) Ovládací modul pro hydraulický obvod
CN107448253B (zh) 控制阀
US2977984A (en) Servo solenoid valve
US8844899B2 (en) Control valve
EP3087279A1 (de) Ventilanordnung
DE1288860B (de) Elektromagnetisches Absperrventil
DE10152414A1 (de) Hydraulikzylinder
CN110067781B (zh) 用于阀组块的内置阀
CS231935B1 (en) Distributor with controlled load independent flow
WO2001053685A3 (de) Ventil zum steuern von flüssigkeiten
KR200380300Y1 (ko) 가변 오리피스 및 이를 구비한 유압회로
AT500475B1 (de) Schalteinrichtung für gangwechselgetriebe von kraftfahrzeugen sowie ventilanordnung dafür