CS231963B2 - Equipment for centrofugal casting of tubular bodies - Google Patents
Equipment for centrofugal casting of tubular bodies Download PDFInfo
- Publication number
- CS231963B2 CS231963B2 CS787133A CS713378A CS231963B2 CS 231963 B2 CS231963 B2 CS 231963B2 CS 787133 A CS787133 A CS 787133A CS 713378 A CS713378 A CS 713378A CS 231963 B2 CS231963 B2 CS 231963B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- support
- carriage
- casting
- axis
- articulated
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B22—CASTING; POWDER METALLURGY
- B22D—CASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
- B22D13/00—Centrifugal casting; Casting by using centrifugal force
- B22D13/10—Accessories for centrifugal casting apparatus, e.g. moulds, linings therefor, means for feeding molten metal, cleansing moulds, removing castings
- B22D13/107—Means for feeding molten metal
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Centrifugal Separators (AREA)
- Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
- Continuous Casting (AREA)
- Casting Devices For Molds (AREA)
- Chutes (AREA)
- Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
- Moulding By Coating Moulds (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení pro odstředivé lití trubkových těles, jehož podpěra je pohyblivá kolmo na osu otáčení kokily a je tvořena jednou stranou kloubového rovnoběžníku, jehož protější strana je kolmá na osu otáčení kokily a připevněná к odstředivému stroji, a dále je opatřena ústrojím pro příčný posuv, synchronizovaným s posuvným ústrojím, např. válcem příčného vozíku.
Vynález se týká zařízení ^pra odstředivé lití trubkových těles, které‘má jednak odstředivý stroj nesoucí otáčivou kokilu, jednak přívodní ústrojí pro přívod roztaveného kovu, například litiny či surového železa, v dalším jen litina, do kokily, opatřené dvěma licími kanály nerozebratelně spojenými svým horním koncem se stejným vozíkem, pohyblivým kolmo na osu kokily mezi dvěma polohami, přičemž přívodní ústrojí a kokila jsou podélně pohyblivé vzájemně к sobě v každé poloze vozíku, a zařízení má dále podpěru, pohyblivou kolmo na uvedenou osu synchronně s vozíkem, která se pohybuje po stejné dráze a je určena pro podepření volného konce obou licích kanálů, když odstředivý stroj a vozík jsou od sebe vzájemně vzdáleny.
Horním koncem se zde označuje konec licího kanálu odvrácený od kokily a dolním koncem se v dalším označuje konec licího kanálu přivrácený ke kokile.
Francouzský patentový spis. č. 987 406 popisuje zařízení takového druhu.
U zařízení se dvěma licími kanály uvádí vozík střídavě vždy jeden z licích kanálů do licí polohy vzhledem ke kokile, přičemž druhý licí kanál zůstává stranou v poloze údržby a přípravy pro další lití.
Oba licí kanály jsou takto podepřeny svým horním koncem, tvořícím vtok pro odlévaný kov, kdežto jejich spodní konec s licí hubicí a velká část jejich délky jsou volně převislé. Kdyby tu nebylo přídavné podpěry, rozechvěly by rázy, vyvolané pohybem vozíku na konci jeho dráhy, volný konec obou licích kanálů, tím spíše, že licí kanály mají malý průřez, aby mohly vniknout do kokily. V praxi se užívá zařízení s dvěma licími kanály jen pro malé průměry, například pod 300 mm. Kdyby se s litím začalo ihned po zastavení vozíku, byly by uvedené vibrace citelné a bránily by výrobě trubek dobré jakosti. Před každým litím bylo by proto třeba vyčkat úplného zastavení vibrací licích kanálů, což by zpomalilo výrobu.
Řešení podle uvedeného francouz. patentového spisu č. 987 406 odstraňuje tuto závadu použitím podpěry, pohyblivé kolmo na uvedenou osu synchronně s vozíkem a sledující stejnou dráhu. S takovou podpěrou se vibrace skutečně potlačují, anebo alespoň silně zredukují.
Podle uvedeného patentového spisu je pohyblivá podpěra spojená s vozíkem. Z toho plyne, že se musí použít složité soustavy kloubového spojení, aby se podpěra odstranila z cesty a kokila mohla přisunout к vozíku.
Účelem vynálezu je dosáhnout podstatného zjednodušení tohoto známého zařízení.
Zařízení pro odstředivé lití se podle vynálezu vyznačuje tím, že podpěra, pohyblivá kolmo na osu otáčení kokily je tvořená jednou stranou kloubového rovnoběžníku, jehož protější strana^je kolmá na osu kokily a připevněna7 к odstředivému stroji a je opatřená ústrojím pro příčný posuv, synchronizovaným s posuvným ústrojím vozíku.
V dalším provedení má podpěra opěrné válečky, vždy jeden pro každý licí kanál, jehož osa je kolmá na osu kokily.
Jiné provedení zařízení podle vynálezu má podpěru opatřenou odsuvnou klecí tvaru obráceného písmene U pro boční vedení každého licího kanálu. Ramena této odsuvné klece tvoří výhodně nejméně jeden volný váleček.
Odsuvná klec může být klopná kolem vodorovné osy nerozebíratelně spojené s podpěrou.
Jiné výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že opěrný váleček podpěry, o nějž se opírají licí kanály, je nesen jedním koncem ramena kloubově uloženého svým druhým koncem na zbytku podpěry, vzhledem к níž má nastavitelnou výšku.
Ostrojí pro příčný posuv podpěry může mít pracovní válec, působící na jedno šikmé rameno rovnoběžníku, a kloubově uložený na odstředivém stroji svým druhým koncem.
Ústrojí pro příčný posuv podpěry může také mít dva příčné tlačné pracovní válce, pevné vzhledem к podkladu a umístěné oproti podpěře během přemísťování vozíku.
Podle jiného výhodného provedení zařízení podle vynálezu jsou šikmá ramena rovnoběžníku opatřena uvolnitelnými díly pro samočinné zablokování v každé poloze podpěry.
Jak bude v dalším blíže vysvětleno, jsou u zařízení podle vynálezu konce licích kanálů s licí hubicí udržovány nebo vedeny podle tří povrchových čar, z nichž dvě jsou boční a leží proti sobě, a třetí je spodní, což zajišťuje dokonalou stabilitu licích kanálů a téměř úplné potlačení vibrací.
Vynález bude blíže popsán s pomocí připojených výkresů znázorňujících příklady provedení.
Na výkresech znázorňuje obr. 1 v schematickém bokorysu v malém měřítku zařízení pro odstředivé lití trubek z roztaveného kovu, například litiny, podle vynálezu, na obr. 2 je půdorys zařízení podle obr. 1, kde vozík je v první poloze, obr. 2A je částečný pohled podobný pohledu na obr. 2, ale s vozíkem v druhé poloze, obr. 3 znázorňuje částečný půdorys kloubového rovnoběžníku ve větším měřítku, sloužícího jako podpěra konců obou licích kanálů, se sklopením do vodorovné roviny kvůli lepší zřetelnosti, na obr. 4 je částečný nárys ve stejném měřítku jako na obr. 3 podle roviny 4—4 z obr. 3, částečně zjednodušený, na obr. 5 je částečný pohled odpovídající obr. 4 a ukazující vedení licího kanálu v jeho uvolněné poloze, na obr. 6 je částečný nárys ve stejném měřítku jako na obr. 3 podle roviny 6—6 z obr. 3 a ukazuje ústrojí pro řízení výšky licích kanálů a na obr.
S je schematický půdorys jiného provedení zařízení podle vynálezu v malém měřítku, podobný půdorysu na obr. 2.
V příkladech provedení, znázorněných na obr. 1—6, je vynález aplikován na zařízení pro odstředivé lití litinových trubek o malých průměrech, například pod 300 mm. Použitý stroj je typu Lavand, ho jest s velmi dlouhým licím kanálem a s malým průřezem, který může proběhnout celou délkou otočné odstředivé kokily pro odstředivé lití a vylít do ní postupně tekutou litinu, přičemž se z kokily vytahuje. Jak známo, má takové zařízení odstředivý stroj 1, tvořený vozíkem nesoucím kokilu 2 pro odstředivé lití, jejíž osa X—X otáčení je mírně nakloněna vzhledem к horizontále. Kokila 2 je schematicky znázorněna čárkovanými čárami bez své rotační soustavy a chladicí soustavy, tvořené například vodním obalem nebo, ústrojím pro rozprašování vody. Kokila 2 má hladký válcovitý horní konec 3 a rozšířený dolní kdnec 4 tvořící hrdlo. Odstředivý stroj 1 má kola 5, jimiž se pohybuje <po mírně nakloněné dráze 6 pomocí neznázorněného vhodného hnacího ústroje, například pracovního válce.
Zařízení má také v prodloužení odstředivého stroje 1, směrem к horní části dráhy 6, dvojici licích kanálů 7a, 7b se vzájemně rovnoběžnými osami T—T a U—U, tvořícími rovinu téměř rovnoběžnou s c!sou X—X otáčení kokily 2, která může být takřka zahrnutá v této rovině. Každý z licích kanálů 7a, 7b má příčný průřez tvaru žlabu, jehož vnější profil má téměř tvar tří čtvrtin kruhu. Jeho nejzazší konec, odvrácený od odstředivého stroje 1, je rozšířen do tvaru vtokového ústí 8a, 8b, do něhož se vlévá tekutá litina z dále popsané licí pánve 10. Dolní konec každého licího kanálu 7a, 7b má tvar licí hubice 9a, 9b, která může proniknout do kokily 2 po celé její vnitřní délce. Délka licích kanálů 7a, 7b je tedy poněkud větší než délka kokily 2. Licí kanály 7a, 7b jsou otočného typu, jak bude v dalším blíže popsáno.
Kvůli jednoduchosti nebyly popsány a znázorněny prostředky pro čištění a vystýlání kokily 2, jimiž lze vybavit licí kanály 7a, 7b.
Do každého licího kanálu 7a, 7b vtéká tekutá litina z jediné společné kyvné licí pánve 10 známého provedení, která má tvar výseče hladkého válce se svislými rovnoběžnými čely, jejichž rádius je mnohem větší než výška válce, která tvoří stálou šířku licí pánve 10. Licí pánev 10 je otočně přikloubená na pevné ose 11 uložené v blízkosti licího okraje licí pánve 10 pro tekutou litinu, v pevném rámu 12. Ve střední rovině P-— P licí pánve 10 leží osa X—X otáčení kokily 2, viz obr. 2.
Zařízení dále obsahuje soustavu pro podepření, vedení a posuv licích kanálů 7a, 7b, tvořenou první podpěrou 13, druhou pod pěrou 14 pro licí kanály 7a, 7b a pracovními válci pro přemísťování těchto podpěr.
První podpěra 13, viz obr. 1 a 2, je celkem známého provedení. Má příčný vozík 15, pohybující se po vodorovné dráze 16 s kolejnicemi uloženými kolmo na dsy X—X, T—T a U—U a středově v rovině P—P. Příčný vozík 15 slouží jako podpěra pro horní konec obou licích kanálů 7a, 7b, otáčených pomocí dvou ústrojí tak, aby z nich vypadaly zbytky ztuhlé litiny po každém ukončeném lití. Přesněji řečeno, každé otáčecí ústrojí pootočí Ό 180° čepem 17, připevněným ke každému licímu kanálu 7a, 7b v prodloužení jeho, osy pod vtokovým ústím 8a, 8b a podepřeným jedním nebo dvěma výstupky 18 o nastavitelné výšce, vyčnívající z příčného vozíku 15. Cep 17 se například uvede do otáčení účinkem pastorku 19, který je na něm připevněn a spolupracuje s vodorovnou ozubnicí 20, ovládanou zdvihákem 21 neseným příčným vozíkem 15. Zařízení tohoto druhu bylo podrobněji popsáno ve francouzském patentovém spisu číslo 1 002 389. Jelikož je tu použito dvou licích kanálů 7a, 7b, jsou obě otáčecí zařízení namontována rovnoběžně na příčném vozíku 15. Ozubnice 20 jsou umístěny v prodloužení za sebou.
Příčný vozík 15 se pohybuje po dráze 16 působením pracovního válce 22 pevně zakotveného na spodku, jehož pístnice naráží na patku 22a vyčnívající pod vozíkem. Dráha, po které se pohybuje příčný vozík 15, odpovídá dráze pracovního válce 22 a je ohraničena dvěma nezinázcrněnými koncovými dorazy. V každé poloze příčného vozíku 15 nachází se osa jednoho z obou licích kanálů 7a, 7b v rovině P—P a vtokové ústí 8a, 8b příslušného' licího kanálu 7a, 7b je pod licím okrajem licí pánve 10.
Druhá podpěra, viz obr. 1 až 6, tvoří důležitou část zařízení podle vynálezu. Obecně řečeno, sestává z kloubového rovnoběžníku 14, umístěného v rovině rovnoběžné s dráhou 6 a skloubeného čtyřmi čepy 23 až 26, téměř svislými, tvořícími vrcholy rovnoběžníku 14.
Tento rovnoběžník je proveden s dvojicí rovnoběžných ramen 27 ležících v rovině rovnoběžné s rovinou os T—T a U—U licích kanálů 7a, 7b a pod nimi. V pohledu shora jsou ramena 27 šikmá vzhledem к osám X—X, T—T, U—U a tvoří dvě strany rovnoběžníku 14. Další dvě strany rovnoběžníku, ohraničené čepy 23, 24 a 25, 26, jsou kolmé na osy X—X, T—T, U—U. Cepy 23 a 24 jsou neseny dvěma výčnělky připevněnými ke konci odstředivého stroje 1, který je nejbližší к příčnému vozíku 15. Cepy 25, 26 jsou spojeny podpěrou 28, která tvoří čtvrtou stranu rovnoběžníku.
Podpěra 28 slouží jako vlastní podpěra nebo, kolébka pro oblast licích kanálů 7a, 7b nejbližší ke stroji 1. Přesněji řečeno, každý licí kanál 7a, 7b je nesen podpěrou 28
319 63 prostřednictvím úhelníku 29, viz ubr. 3 až 6, jehož jedno· rameno 30 je téměř vodorovné a druhé rameno 31 je téměř svislé. Rameno 30 je otočné na svém volném konci pomocí dvou ložisek 32 připevněných k podpěře 28 takovým způsobem, aby se mohlo volně otáčet kolem osy rovnoběžné s podpěrou 28. Vrcholem úhelníku 29 · o pravém úhlu prochází hřídel 33, na jehož každém konci je nasazen volný opěrný váleček 34 o ose Y—Y. Každý volný váleček 34 slouží jako podpěra · pro kanál 7a, 7b. Druhé rameno 31 úhelníku 29 je tvořeno· dvojitou deskou 35, viz obr. 4 a · 5, na které jsou pomocí vodorovných os 36, kolmých na ni, otočně nasazeny dva třmeny 37 pro· boční vedení každého licího- kanálu 7a, 7b. Každý třmen 37 je výsuvný a tvoří spolu s odpovídajícím volným válečkem 34 ve vysunuté poloze pravoúhlou klec 38 na vedení licích kanálů 7a, 7b. Za tím účelem je · každý třmen 37 vytvořen jako- výseč 39, na jejíž horní · ploše je připevněna vyčnívající · deska 40, jejíž volný konec nese vodicí váleček 41 pro vnější boční vedení licílo kanálu 7a, 7b. Vodicí váleček 41 je · válcovitý a volně otáčivý vzhledem k desce 40. V činné poloze třmenu 37,· viz obr. 4, je tedy příčný úsek licího· kanálu 7a, 7b podepřen a veden podle tří povrchových čar, z nichž spodní spočívá na volném válečku 34 a ostatní dvě protější spodní spočívají na styku dvou souběžných stran klece 38, tvořených výsečí 39 a válečkem 41, jejichž spodní konce leží mátlo· · nad volným válečkem 34. Jako· obměnu lze také upravit kloubovou výseč 39 v jednom bloku s dvojitou deskou 40 a · válečkem 41, obloukovitě vykrojený se spodním otvorem podle pravoúhlého profilu, anebo lze také · vytvořit nekloubové výseče na dvojité desce 35, ale snadno· demontovatelné, aby se licí kanály 7a, 7b mohly podle libosti uvolnit.
Vzhledem k možnosti otáčení a vysunutí každého třmenu 37, aby se licí kanál 7a, 7b mohl uvolnit, viz obr. 5, má každá výseč 39 horní vnitřní profil 42 tvaru čtvrtkruhu ohraničeného· osazením 43, 44, spolupracujícím s dorazem· 45 nero.zebíratelně spojeným s dvojitou deskou 35 · úhelníku 29, viz obr. ·4 a 5. Svými činnými plochami je doraz 45 rovnoběžný s ramenem 30.
Úhelník 29 je doplněn zařízením pro· nastavení výšky, tvořeným dvojicí šroubů 46,· procházejícch kolmo ramenem 30 úhelníku 29 a opírajících se o horní plochu podpěry 28. Za tím účelem je rameno 30 vybaveno· dvojicí šroubových matic 47, v každé z nich se může zašroubovat a vyšroubovat regulační šroub 46. Oba regulační šrouby 46, nastavené do stejné výše, zajišťují stabilitu úhelníku 29. Současným nastavením šroubů 46 a výšky výstupků 18 příčného vozíku 15 lze upravit svislou polohu licích kanálů 7a, 7b v rovině P.
Úhelník 29, pro· podepření a vedení · licích kanálů 7a, 7b, spočívá tedy na podpěře 28 jednak přes ložiska 32, jednak přes konce regulačních šroubů · 46, jejichž hlavy mají manipulační čtyřhran. Kromě toho· je samotná podpěra 28 podepřena v převisu prostřednictvím kloubového, rovnoběžníku 14 odstředivým strojem 1.
Kloubový rovnoběžník 14 se přemísťuje pracovním válcem· 50, jehož tělo je přikloubeno na jedné straně odstředivého, stroje 1. Píst pracovního· válce 50 je přiklouben na kovové spojce 51 nesené šikmým ramenem 27 rovnoběžníku 14. Obr. 2 ukazuje plnými čárami polohy ramene 27, v nichž je licí kanál 7b v licí poloze, a čerchovanými čárami polohy téhož ramene 27, v nichž je zase licí kanál 7a v licí poloze. Na obr. 2A jsou licí polohy licího kanálu 7a zakresleny také plnými čárami.
Pracovní válce 22, 50 jsou hydraulické, dvojčinné. Jejich neznázorněné přívodní ústrojí o· sobě známého typu, má rozváděči šoupátka pro přívod tlaku a vyprázdnění. Elektrické ovládací zařízení, které je rovněž známého typu, ovládá tato šoupátka synchronně a tím jsou také synchronně ovládány pracovní válce 22, 50.
Zařízení je doplněno dvěma dvojicemi mezilehlých výsuvných podpěr 52, 53, jejichž výšku lze nastavit. Tyto podpěry 52, 53 jsou schematicky znázorněny na obr. 1 a 2. Každá podpěra 52, 53 má koleno 54 ohnuté · o 90°, opatřené vodorovným ramenem 55 a ramenem skloněným vzhledem ke kolmici a rovnoběžné s rovinou P—P. Skloněné rameno; · je· nerozebíratelně spojeno· s šikmým pastorkem 56, ovládaným soustavou — pracovní válce a ozubnice 57. Tyto· podpěry 52, 53 byly už podrobně popsány v shora uvedeném francouzském patentovém spisu č. 1 002 389.
Ramena 55 dvojice podpěr jsou normálně řízena vzájemně proti sobě a kolmo· na rovinu P. Volný konec ramen 55 dvojice podpěr 52 je pak po· boku volného· konce ramen 55 dvojice 53, jak je zřejmé z obr. 2. Když je příčný vozík 15 v· poloze podpěr naznačené na obr. 2, anebo· ve své druhé poloze naznačené na obr. 2A, · a licí kanál 7b nebo 7a je v rovině P, dvojice podpěr 52, 53 podepírají střední část licího · kanálu 7a a 7b. Pracovní válce 57 mohou pootočit podpěrami 52, 53 přibližně a 90°, aby se ramena 55 vysunula. Poloha pastorků 56 je · taková, že podpěra 28 rovnoběžníku 14 může volně procházet mezi těmito opěrami a přiblížit se k příčnému vozíku 15.
Popsané zařízení pracuje takto:
Předpokladem je, že se licím kanálem 7b odlévá trubka a že tento licí kanál 7b je tedy · v prodloužení kokily 2, je z ní úplně vytažen a jeho osa U—U je ve svislé rovině P procházející osou X—X otáčení kokily. Odstředivý stroj je ve střední poloze, viz obr. 1 a 2. Podpěrky 52, 53 jsou v činné poloze, v· níž podepírají střední části licích kanálů 7a, 7b.
Jeden z licích kanálů, například licí kanál 7a, je v klidové poloze. V průběhu od lévání, které se právě skončilo, prošel tento licí kanál 7a operacemi podepření a přípravy pro další lití.
Vzhledem ke změně licího· kanálu dostanou se·· pracovní válec 22 pro· příčný vozík 15 a pracovní válec 50 pro· rovnoběžník 14 přes příslušná vedení synchronně pod tlaky. K dalšímu přemísťování dochází tedy současně.
Pracovní válec 22 přemísťuje příčný vozík 15 ve smyslu šipky f, viz obr. 2. Tento· příčný vozík ld se pohybuje po dráze 16 až dosáhne svého· koncového· drazu, kdy osa T—T licího· kanálu 7a se dostane do svislé roviny P—P. Příčný vozík 15 dosáhne koncového dorazu své dráhy způsobem hydraulicky utlumeným pracovním válcem 22, tedy bez nárazu.
Pracovní válec 50 otáčí rameny 27 rovnoběžníku 14 kolem čepů 23, 24, nerozebíratelně spojenými s · odstředivým· strojem 1, který je nehybný. Ostatní dva čepy · 25, 26 umožňují, aby se podpěra 28 a také úhelník 29 přemísťovaly vzájemně rovnoběžně otáčivým posuvem se středem v čepech 23, 24 a s poloměrem rovným vzdálenosti mezi čepy 23, 26, to· jest délce· ramen 27 rovnoběžníku.
Tento pohyb pokračuje až do okamžiku, kdy koncový doraz 58 dráhy, který je nehybný vzhledem k spodku, je zasažen výstupkem 59 ložiska 26 a uvede podpěru 28 do její polohy. Pohyb se utlumí hydraulicky na konci dráhy hydraulickým pracovním válcem· 50. Doraz 58 je proto zasažen bez nárazu. Během těchto· dvou současných a synchronizovaných příčných posuvů je každý licí kanál 7a, 7b podepřen, jak je shora popsáno, na svém horním konci, tvořícím vtokové ústí 8a, 8b, svým čepem 17 otáčení, na ložiskách 18 upevněných na příčném vozíku 15, a v okolí svého dolního· konce, tvořícího licí hubici 9a, 9b, opěrnou a vodicí klecí 38.
Podpěra 28 se přemísťuje prakticky bez tření dík svému pohonu změnou kloubového· rovnoběžníku · 14. Konec licích kanálů 7a, 7b s licí hubicí 9a, 9b je udržován a veden v kleci 38 podle tří povrchových čar a samotná klec · 38 je podepřena dvěma podpěrami. Jednu podpěru tvoří ložisko· 32, druhou regulační šrouby 46 a horní plocha podpěry 28. Z toho plyne velká stabilita při pohybu a licí kanál 7a je uveden do licí polohy a zastaví se v ní, viz obr. 2A, bez tření a vibrací.
Před dalším odléváním posune se odstředivý stroj 1 k licí pánvi 10 po· své dráze 6. Při tomto stoupacím pohybu přemísťuje se kloubový rovnoběžník 14 společně s odstředivým strojem 1 a klece 38 posouvají se po licích kanálech 7a, 7b, pdd nimiž se valí válečky 34 a podél volné válečky 41 a kloužou výseče 39.
Odstředivý stroj 1 se může začít zvedat, jakmile se ukončí boční přemísťování li lo cích kanálů 7a, 7b, dík tomu, že tyto licí kanály 7a, 7b jsou bez vibrací.
Když se podpěra 28 přiblíží k podpěrám 52, 53, vyvolá neznázorněný kontakt jejich vysunutí, což umožňuje licímu kanálu 7a, 7b proniknout kokilou 2 až · do· oblasti jejího· dolního konce 4. Odlévání se uskuteční zpětným pohybem odstředivého· stroje 1 z dolní části dráhy 6 až do počáteční polohy · a současně se vyklopí licí pánev· 10. Uvedený neznázorněný kontakt · uvede podpěry 52, 53 opět do Hinne polohy, jakml le je podpěra 58 minula.
V průběhu těchto· dvou pohybů odstředivého· stroje · 1 jsou tedy podpěra a vedení licích kanálů 7a, 7b udržovány podle tří povrchových čar bez otřesů a vibrací, což umožňuje· zcela pravidelné odlévání litiny v kokile 2. Je zřejmé, že tření mezi · podpěrou tvořenou rovnoběžníkem 14 a licími kanály 7a, 7b je velmi sníženo dík točivým členům tvořeným opěrnými válečky 34 a volnými válečky 41. Bylo· by také možno· použít obměny spočívající v tom, že se přidá třetí točivý člen pro· doplnění klece 38.
Aby se licí kanály 7a, 7b uvedly střídavě do· činného a klidového· stavu, například licí kanál 7a do· klidového stavu a licí kanál 7b do činného· stavu, uvedou se současně v činnost pracovní válce 22, 50 takovým způsobem, že příčný vozík 15 a podpěra 28 jsou navráceny do svých počátečních poloh, znázorněných na obr. · 2, za stejných okolností jako· v předchozím případě.
Pro údržbu licího kanálu 7a, 7b nebo· jeho demontáž kvůli oděru a poškození, stačí uvolnit čep 17 tím, že se otevře · ložisko· 18, případně otevřou ložiska 18 na horním konci a sejmou se výseče 39 pootočením kolem vodorovné osy · 36, až osazení 44 narazí na doraz 45, viz obr. 5, čímž se uvolní · spodní konec. Obr. 5 ukazuje, že licí kanál 7b· je . zcela uvolněn. Každý licí kanál 7a, 7b lze takto jednotlivě namontovat a odmontovat, anebo se oba licí kanály 7a, 7b mohdu · namontovat a odmontovat společně.
Obměna, znázorněná na obr. 7, liší se od předešlého příkladu v tom, jak se přemísťuje příčný vozík 15 a podpěra 28. Pro· jednoduchost není na obr. 7 znázorněna montáž úhelníku 29 na podpěře 28. Na příčný vozík 15 působí postupně dva protilehle umístěné tlačné pracovní válce 60, 61 s tlačnými táhly 62, 63, směřujícími kolmo· na osy T—T a U—U a v prodloužení za sebou.
,Na podpěru 28 působí také přímo a postupně za sebou dva protilehle uložené příčné tlačné pracovní válce 64, 65 s tlačnými táhly 66, 67, umístěné rovnoběžně s pracovními válci 60, 61 a osou Y—Y nosných válečků 34. Pracovní tlačné válce 64, 65 pohybují se po stejných drahách jako· válce 60, 61. Jsou připevněny na spodku a nacházejí se proti příčnému členu tvořenému · podpěrou 28, kdy stroj 1 je ve spodní poloze, obr. 7. Aby tyto pracovní válce 64, 65 moh231963 ly · správně pracovat, je rozměr podpěry 28 příčně k o-se Y—Y větší než posuv podpěry 28 v tomto· směru při jejím posuvu po· kruhové dráze následkem změny ' rovnoběžníku
14.
Kloubový rovnoběžník 14 nemá tedy už úlohu pohybového ' motoru pror podpěru 28, ale jen úlohu podpěry a vedení. Každé rameno· 27 kloubového rovnoběžníku 14 spo,lupracuje s dorazem 68, připevněným ke stroji 1 a určujícím konec pohybové dráhy rovnoběžníku 14, přitlumené hydraulicky jako· v předchozím případě pracovními válci.
Dále je použito samočinného· zablokování pomocí uvolnitelných dílů 72, například pružných svorek, v každé jeho· krajní poloze. Za tím· účelem je odstředivý stroj 1 opatřen ve své svislé osové rovině P vodorovnou konzolou 69 směřující na příčný vozík 15 a nesoucí svislou závorovací · tyč 70. Každé rameno kloubového· rovnoběžníku 14 má vhodně orientovaný výstupek 71, který je na · svém konci opatřen uvolnitelným dílem 72, provedeným jako pružná svorka z pružinové oceli ve tvaru destičky mající profil téměř stejný jako řecké písmeno Ω. Tyto uvolnitelné díly přicházejí střídavě do záběru se svislou tyčí 70, kterou sevřou svou · zúženou částí. Takové pružné zablokování na-, hrazuje zablokování z předchozího příkladu, vyvolané udržováním pracovního válce 50 pod tlakem.
Obměna znázorněná na obr. 7 usnadňuje synchronizaci pohybů příčného· vozíku 15 a · podpěry 28 rovnoběžné s osou Y—Y. Jinak jsou zde struktura a funkce stejné jako v předchozím případě.
PREDMET VYNALEZU
Claims (9)
1. Zařízení pro- odstředivé lití · trubkových těles, které má jednak odstředivý stroj nesoucí otáčivou kokilu, jednak přívodní ústrojí pro přívod roztaveného· kovu, například litiny či surového železa do· kokily, opatřené dvěma licími kanály nerozebíratelně spojenými svým horním koncem se stejným vozíkem, pohyblivým· kolmo na osu otáčení kokily mezi dvěma polohami, · přičemž přívodní ústrojí a kokila jsou podélně pohyblivé vzájemně ' k sobě v· každé poloze vozíku, a zařízení má dále podpěru pohyblivou kolmo na uveednou osu synchronně s vozíkem, která se pohybuje po stejné · dráze a je určená pro: podepření volného konce obou licích kanálů, když odstředivý stroj a vozík jsou od sebe vzájemně vzdáleny, vyznačené tím, že podpěra (28), pohyblivá kolmo na osu (X—XJ otáčení kokily (2) je tvořena jednou stranou kloubového· rovnoběžníku (14), jehož protější strana je kolmá na · osu (X—-X) otáčení kokily (2) a připevněná k odstředivému stroji (1), a je opatřena ústrojím pro· příčný posuv, synchronizovaným' s posuvným ústrojím, například válcem (22) vozíku (15).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že podpěra (28) má opěrné válečky (34), vždy jeden pro' každý licí kanál (7a, 7b), jehož osa (Y—Y) je kolmá na osu (X—X) otáčení kokily . (2).
3. Zařízení podle bodu 1 nebo 2, vyznačené · tím, že podpěra (28) má odsuvnou klec (38) tvaru obráceného! písmene U.
4. Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že rameno odsuvné klece · (38) tvaru obráceného· písmene U tvoří nejméně jeden volný váleček (41).
5. Zařízení ·podle bodů 3 · a 4, vyznačené tím, že odsuvná klec (38) je klopná · kolem vodorovné osy (36) nerozebíratelně spojené s podpěrou (28).
6. Zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačené tím, že opěrný váleček (34) podpěry (28), o· nějž se opírají licí kanály (7a, 7b), je ·nesen jedním koncem ramena (30), kloubově uloženého svým druhým koncem na zbytku podpěry (28), vzhledem k · níž má nastavitelnou výšku.
7. Zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačené tím, že ústrojí prd příčný posuv · podpěry (28) má pracovní válec (50), působící na jedno· šikmé rameno· (27) kloubového rovnoběžníku (14), a kloubově uložený na odstředivém stroji (1) svým druhým koncem.
8. Zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačené tím, že ústrojí pro' příčný posuv· podpěry (28) má dva příčné tlačné pracovní válce (64, 65), pevné vzhledem k základu a umístěné oproti podpěře (28) během přemísťování vozíku (15).
9. Zařízení podle bodů 1 až 8, vyznačené tím, že šikmá ramena (27) kloubového rovnoběžníku (14) jsou opatřena uvolnitelnými díly (72) pro samočinné zablokování v každé poloze podpěry (28).
4 listy výkress χΐ
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR7733223A FR2407775A1 (fr) | 1977-11-04 | 1977-11-04 | Installation de centrifugation de corps tub ulaires |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS231963B2 true CS231963B2 (en) | 1985-01-16 |
Family
ID=9197272
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS787133A CS231963B2 (en) | 1977-11-04 | 1978-11-01 | Equipment for centrofugal casting of tubular bodies |
Country Status (24)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4205714A (cs) |
JP (1) | JPS583468B2 (cs) |
AT (1) | AT360681B (cs) |
AU (1) | AU503179B1 (cs) |
BE (1) | BE871768A (cs) |
BR (1) | BR7807129A (cs) |
CA (1) | CA1124484A (cs) |
CH (1) | CH627386A5 (cs) |
CS (1) | CS231963B2 (cs) |
CU (1) | CU34982A (cs) |
DD (1) | DD144515A5 (cs) |
DE (1) | DE2847616C2 (cs) |
EG (1) | EG13761A (cs) |
ES (1) | ES474673A1 (cs) |
FI (1) | FI61819C (cs) |
FR (1) | FR2407775A1 (cs) |
GB (1) | GB2007125B (cs) |
IN (1) | IN148880B (cs) |
IT (1) | IT7869142A0 (cs) |
PL (1) | PL113232B1 (cs) |
RO (1) | RO74993A (cs) |
SU (1) | SU755184A3 (cs) |
UA (1) | UA6073A1 (cs) |
YU (1) | YU248278A (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN101879587A (zh) * | 2010-07-29 | 2010-11-10 | 新兴铸管股份有限公司 | 离心机流槽驱动装置 |
CN108393457A (zh) * | 2018-05-07 | 2018-08-14 | 杭州翡翠谷科技有限公司 | 用于水冷离心机流槽托架 |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2267958A (en) * | 1941-06-25 | 1941-12-30 | United States Pipe Foundry | Centrifugal casting apparatus |
US2267896A (en) * | 1941-06-25 | 1941-12-30 | United States Pipe Foundry | Centrifugal casting apparatus |
FR987406A (fr) * | 1943-12-23 | 1951-08-13 | Pont A Mousson Fond | Machine de coulée centrifuge à grande production |
BE474097A (cs) * | 1946-09-18 | |||
FR1492039A (fr) * | 1966-02-07 | 1967-08-18 | Ct De Rech S De Pont A Mousson | Chariot pour machine à couler par centrifugation et machine en comportant application |
-
1977
- 1977-11-04 FR FR7733223A patent/FR2407775A1/fr active Granted
-
1978
- 1978-09-15 IT IT7869142A patent/IT7869142A0/it unknown
- 1978-09-22 GB GB7837769A patent/GB2007125B/en not_active Expired
- 1978-09-26 IN IN701/DEL/78A patent/IN148880B/en unknown
- 1978-10-18 AU AU40840/78A patent/AU503179B1/en not_active Expired
- 1978-10-23 US US05/954,030 patent/US4205714A/en not_active Expired - Lifetime
- 1978-10-24 YU YU02482/78A patent/YU248278A/xx unknown
- 1978-10-30 ES ES474673A patent/ES474673A1/es not_active Expired
- 1978-10-30 BR BR7807129A patent/BR7807129A/pt unknown
- 1978-10-31 SU SU782680504A patent/SU755184A3/ru active
- 1978-10-31 UA UA2680504A patent/UA6073A1/uk unknown
- 1978-10-31 CA CA315,327A patent/CA1124484A/en not_active Expired
- 1978-11-01 EG EG935/78A patent/EG13761A/xx active
- 1978-11-01 CS CS787133A patent/CS231963B2/cs unknown
- 1978-11-02 PL PL1978210667A patent/PL113232B1/pl unknown
- 1978-11-02 DE DE2847616A patent/DE2847616C2/de not_active Expired
- 1978-11-02 AT AT783678A patent/AT360681B/de active
- 1978-11-02 DD DD78208840A patent/DD144515A5/de unknown
- 1978-11-02 JP JP53134619A patent/JPS583468B2/ja not_active Expired
- 1978-11-03 FI FI783353A patent/FI61819C/fi not_active IP Right Cessation
- 1978-11-03 CU CU7834982A patent/CU34982A/es unknown
- 1978-11-03 BE BE191541A patent/BE871768A/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-11-03 CH CH1135078A patent/CH627386A5/fr not_active IP Right Cessation
- 1978-11-03 RO RO7895586A patent/RO74993A/ro unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IN148880B (cs) | 1981-07-04 |
FI61819C (fi) | 1982-10-11 |
YU248278A (en) | 1984-06-30 |
RO74993A (ro) | 1980-10-30 |
GB2007125B (en) | 1982-03-10 |
JPS5475426A (en) | 1979-06-16 |
BR7807129A (pt) | 1979-07-10 |
AT360681B (de) | 1981-01-26 |
US4205714A (en) | 1980-06-03 |
CH627386A5 (fr) | 1982-01-15 |
AU503179B1 (en) | 1979-08-23 |
DE2847616B1 (de) | 1979-05-03 |
FI783353A (fi) | 1979-05-05 |
BE871768A (fr) | 1979-05-03 |
FI61819B (fi) | 1982-06-30 |
PL210667A1 (pl) | 1979-07-16 |
FR2407775A1 (fr) | 1979-06-01 |
CA1124484A (en) | 1982-06-01 |
FR2407775B1 (cs) | 1982-11-19 |
CU34982A (es) | 1980-07-08 |
PL113232B1 (en) | 1980-11-29 |
ATA783678A (de) | 1980-06-15 |
DE2847616C2 (de) | 1979-12-20 |
UA6073A1 (uk) | 1994-12-29 |
IT7869142A0 (it) | 1978-09-15 |
ES474673A1 (es) | 1979-03-16 |
GB2007125A (en) | 1979-05-16 |
EG13761A (en) | 1982-06-30 |
JPS583468B2 (ja) | 1983-01-21 |
DD144515A5 (de) | 1980-10-22 |
SU755184A3 (en) | 1980-08-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP7378480B2 (ja) | 弾性的に取り付けられた支持ロールを有している圧延スタンド | |
KR100571991B1 (ko) | 금속스트립의연속주조장치 | |
US4220271A (en) | Device for replacing pouring tubes | |
US3926346A (en) | Apparatus for adjusting the position of a v-shaped tundish in two-strand continuous casting plants | |
US3283368A (en) | Roller apron conveyor continuous casting machine | |
PL178460B1 (pl) | Sposób i urządzenie do wymiany rury wylewowej kadzi instalacji do ciągłego odlewania płaskich wlewków | |
US3643732A (en) | Metal casting apparatus | |
CS231963B2 (en) | Equipment for centrofugal casting of tubular bodies | |
US3743007A (en) | Continuous casting apparatus with inter-changeable pouring tubes | |
KR101119007B1 (ko) | 연속주조기의 롤러 안착장치 | |
CZ292318B6 (cs) | Zařízení pro výměnu licích trubek, způsob výměny licí trubky a sestava deska-licí trubka | |
US3397735A (en) | Pull and spray station for centrifugal casting machine | |
DE3027789C2 (cs) | ||
KR102298552B1 (ko) | 연속주조기의 세그먼트 상부프레임 회전장치 | |
JPH0513648U (ja) | 連続鋳造設備におけるビ−ムブランクと矩形鋳片兼用ロ−ラエプロン | |
US3478813A (en) | Vessel positioning means for continuous casting machines | |
US3279004A (en) | Machine for molding hot metal | |
US3844429A (en) | Apparatus for manipulating a hot metal tundish on a gantry car | |
US3334683A (en) | Trough shifting and dumping apparatus | |
PL81088B1 (cs) | ||
US3877507A (en) | Automatic casting apparatus | |
US4000840A (en) | Tundish car and rotary support for positioning tundish | |
RU2639089C2 (ru) | Манипулятор для замены погружного стакана на слябовой машине непрерывного литья заготовок | |
CN221231581U (zh) | 一种连铸机中间包水口对中装置 | |
KR810002098B1 (ko) | 주철관의 원심주조장치 |