CS230579B2 - Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS230579B2
CS230579B2 CS11281A CS11281A CS230579B2 CS 230579 B2 CS230579 B2 CS 230579B2 CS 11281 A CS11281 A CS 11281A CS 11281 A CS11281 A CS 11281A CS 230579 B2 CS230579 B2 CS 230579B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
stalks
furnace
separator
shaft furnace
shaft
Prior art date
Application number
CS11281A
Other languages
English (en)
Inventor
Franz Berthiller
Original Assignee
Franz Berthiller
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Berthiller filed Critical Franz Berthiller
Priority to CS11281A priority Critical patent/CS230579B2/cs
Publication of CS230579B2 publication Critical patent/CS230579B2/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Způsob spalování slaměných stébel podle vynálezu slouží pro vývin tepla pro sušení xemědělských výrobků. Cílem vynálexu je vytvořit kontinuální xpůsob spalování bes škodlivých následků na životní prostředí. Stébla se dopravují vzduchem k topeništi, před topeništěm se od nich vzduch odlučuje a stébla se dopravují kontinuálně jako slisovaná hmota do topeniště, kde je podrobována karbonizačnímu procesu. Vznikající karbonizační plynné produkty se spaluji s přiváděným čerstvým vzduchem, plynné spaliny se zbavují popela a čisté horké plyny se dopravují k předpokládanému zužitkování. V zařízení pro provádění tohoto způsobu se stébla vedou v dopravním kanálu, který ústí za účelem oddělování vzduchu do separátoru, z něhož jsou stébla pomocí dopravního šneku ve zhuštěném stavu kontinuálně přiváděna do šachtové pece. Plynné spaliny vystupující z šachtové pece jsou zaváděny do cyklónového odlučovače pro odstranění pevných částic. Vyčištěné plyny jsou vedeny z cyklónu přes navazující odsávací potrubí k sušicímu zařízení. Řezání stébel slisovaných do balíků se provádí kruhovými noži, které jsou uloženy na hřídeli ve vzájemném odstupu odpovídajícím požadované délce stébel pro zpracování výše uvedeným způsobem.

Description

Vynález se týká způsobu spalováni stébel, zejména slámy, při kterém je palivo vystavováno karbonizaci a teplo vznikajících plynných spalin je zužitkováváno, například pro sušeni zemědělských výrobků, obzvláště kukuřice, obilí atd. Pod pojmem stébla se zde všeobecně rozumí palivový materiál ve formě kousků, který lze dopravovat v proudu vzduchu.
Z patentového spisu NSR DR-OS 2 721 213 je znám způsob spalování slámy, při němž se balíky slámy jeden za druhým dopravují do topeniště, kde se spalují. Tento způsob pracuje přetržitě, přičemž přivedeni každého balíku do topeniště je možné teprve tehdy, když předchozá balík téměř úplně shořel a v topeništi je tedy prostor pro zapáleni nového balíku. Balíky slámy se přitom skladují v blízkosti topeniště, z čehož vyplývá vysoké nebezpečí požáru.
Patentový spis NSR DE-OS 2 541 888 popisuje sušičku s tekutým ložem, do níž lze zavádět plynné produkty z generátoru tepla, k nimž je přimíšen vzduch. Tento generátor tepla je plněn přes horní uzávěr spalovací šachty, který se po naplnění uzavře. Palivo je přitom vystaveno karbonizaci a získané teplo může být zužitkováno pro sušení zemědělských výrobků.
Z rakouských patentových spisů 51784/60 a 10516/70 jsou známa topeniště; u nichž je palivo do spalné komory přiváděno dmychadlem. Ke karbonizaci paliva u těchto topenišl nedochází. V rakouském patentovém spisu č. 10516/70 se uvádí, že výše uvedené topeniště plněné vháněním paliva dmychadlem, je možno doplnit ručně plněným topeništěm pro předehřívání nebo pro spalování velkých kusů. Ani v tomto případě nedochází ke karbonizaci. Aby se sušený materiál oddělil od sušicích plynů je v rakouském patentu č. 51784/60 navrhováno zařízení doplnit cyklónovým odlučovačem, začleněným za sušičkou. K ochraně životního prostředí taková sušička nepřispívá, nebol nemá vliv na plynné produkty spalného procesu.
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob spalování stébel, zejména slámy, který může pracovat nepřetržitě a bez škodlivých vlivů na životní prostředí, a dovoluje další zužitkování plynných produktů spalného procesu při příznivém stupni účinnosti spalování.
Tohoto cíle je dosaženo vynálezem, jehož podstatou je způsob spalování stébel a podobného materiálu ve formě kousků, při kterém je palivo vystavováno karbonizačnímu procesu a teplo přítomné v plynných spalinách se zužitkovává, například pro sušení zemědělských výrobků, zejména kukuřice, obilí apod., při kterém se podle vynálezu stébla řežou na kousky o délce zejména 8 až 10 cm a dopravují se ve vzduchovém proudu k topeništi, přičemž před příchodem do topeniště se vzduch od stébel odděluje, stébla se stlačují a jako stlačená hmota se přivádějí do topeniště, načež se karbonizační plynné produkty, jakož i stébla nacházející se v oblasti volného povrchu stlačených karbonizujících kousků stébel spalují přiváděním čerstvého vzduchu ke karbonizačním plynným produktům, a ze vznikajících plynných zplodin spalného procesu se odděluje eventuálně strhávaný popel a vyčištěné plyny se odvádějí k dalšímu zužitkování.
Pojem stébla přitom zahrnuje rovněž větvičky malých průměrů, suchou nat vinné révy a podobné spalitelné hmoty, které lze dopravovat k topeništi ve vzduchovém proudu, stlačovat a přivádět do topeniště ve formě zhuštěné hmoty.
Způsob podle vynálezu může být prováděn kontinuálně, přičemž stlačováním stébel při nebo před přiváděním do topeniště se vyloučí, že tahem v topeništi mohou být strhávány hořící částice. Horký vzduch tak může být přiváděn přímo do sušicího zařízení, čímž se docílí příznivého stupně účinnosti. Zátěž okolního životního prostředí je tak mimořádně malá., k čemuž ještě přispívá oddělování popela. Lze docílit téměř bezkouřového spalování. Sklad slámy je možno umístit daleko od topeniště, nebol se topeniště zásobí relativně krátkými kousky stébel, které se mohou donravovat vzduchem. Tím je sníženo nebezpečí požáru proti zařízením, která musí být zásobena nárazově velkými balíky slémy, které potom také musí být skladovány v blízkosti topeniště. Pokud se odlučovaný popel zavádí do vody, je možno po dosažení určité koncentrace popela směs použít pro účely hnojení. Vyváženi popela je přitom možno provádět močůvkovou lejtou.
Zařízení podle vynálezu se vyznačuje tím, že zahrnuje dopravní kanál pro vedení vzduchového proudu a kousků stébel, které se v něm nacházejí, a tento dopravní kanál ústi do separátoru řešeného například jako sítový buben, opatřeného vynášecím ústrojím, například vynášecím šnekem, pro dopravu stébel ve zhuštěném stavu přes přívodní kanál do šachtové pece, přičemž tento přívodní kanál ústí do šachtové pece v oblasti jejího dna, přičemž šachtová pec je zakryta vrchním krytem, ústícím do odlučovače, řešeného obzvláště jako cyklón, pro odlučování strhávaného popele nebo pevných částic z šachtové pece, přičemž na odlučovač je napojeno odsávací potrubí pro vyčištěné horké plyny.
Podle delšího provedeni zařízeni podle vynálezu je v. šachtové peci středově uspořádána dmychací trubice napojená na dmychadlo čerstvého vzduchu, jejíž konec přivrácený ke dnu šachtové pece je opatřen tryskovou hlavou, přičemž trysky této hlavy jsou vzhledem k podélné ose dmýchací trubice nakloněny pod úhly různými od 90°, a přičemž v návaznosti na tryskovou hlavu je plášt dmýchací trubice opatřen otvory a otvory sousedící s tryskovou hlavou jsou vzhledem k podélné ose dmýchací trubice uspořádány pod pravým úhlem. Uvedeným uspořádáním a řešením dmýchací trubice dochází k přívodu primárního vzduchu na volném povrchu stébel nacházejících se ve stlačeném stavu, a v důsledku toho dochází u stébel ve spodnějších vrstvách pouze ke karbonizaci, avšak plynným produktům karbonizace je během jejich stoupání v šachtové peci přiváděné dostatečné množství vzduchu, takže dochází k téměř dokonalému spálení.
Bezprostředná po opuštění palivového lože se plynné produkty karbonizace dostávají do oblasti horizontálního (sekundárního) vzduchového proudění, kterým jsou eventuálně přítomné pevné částice vrhány proti stěnám topeniště a zde znovu spadávají do palivového lože, takže v této oblasti dochází již k prvnímu čištění karbonizačních plynů. Kromě toho dochází k provlření prostoru, podporujícím hoření, takže lze očekávat podobný obraz plamene, jako v dobře seřízených topeništích, kde se spaluje nafta.
Při obzvláštním provedení předmětu vynálezu je dmychací trubice v šqchtové peci uložena otáčivě okolo osy pece, přičemž s výhodou mezi tryskovou hlavou a s ní sousedícími otvory je umístěna přídržná hvězdice nebo podobný držák dmýchací trubice, který je na koncích hvězdicových ramen opatřen škrabáky zasahujícími na stěnu pece. Dmýchací trubice lze tak současně využít jako prvku pro odstraňování eventuálních spékaných usazenin nebo jiných zbytků na stěně šachtové pece.
Podle dalšího provedení vynálezu obklopuje dopravní kanál pro stébla pláší odlučovače popela ve formš trubkového hadu. Při ustáleném provozu je v důsledku toho využíváno ohřevu odlučovače popela k tomu, aby se dopravní kanál, v němž se dopravují stébla k topeništi, předehříval a dosáhlo se tím vysušení a popřípadě předehřev stébel, čímž se dále podpoří beskouřové spalování.
Obzvláště účinného odlučování popela se dosáhne , když se při další obměně zařízení podle vynálezu v odlučovači provedeném jako cyklón umístí obíhající sítový buben, jehož osa probíhá v podélném směru osy cyklónu a jehož jedna čelní plocha je uložena v odsávacím potrbl vyčištěných horkých plynů. Popel je přitom kontinuálně odváděn a nemusí být po provozu trvajícím 7 až 8 hodin odstraňován ze spalnéno prostoru, jako je tomu u známých zařízení na spalování slámy, kde toto odstraňování popela vede k přerušování provozu.
Při dalším provedení zařízení podle vynálezu je s hřídelem sítového bubnu spřažen vynášecí šnek na popel, přičemž popřípadě hřídel sítového bubnu je na dnové straně vyveden ven z cyklónového odlučovače a na volném konci je opatřen míchačem, vybíhajícím do nádržky ne vodu.
Tímto způsobem je odvádění popela z cyklonu obzvláště jednoduchá, a to při přímém použití prostředků určených pro samotně odlučování.
Teplo pocházející z odlučovače popela a přijímané v přívodním kanálu pro vzduch může být obzvláště příznivě využito, když jsou podle dalšího provedení vynálezu šachtová pec, jí předřazený separátor a vrchní kryt šachtové pece uloženy ve společné skříni, která je popřípadě opatřena v oblasti vrchního krytu otvorem ústícím do odlučovače popela, přičemž vrchní kryt je obklopen vnějším krytem při ponechání mezilehlé mezery, spojená jednak podél štěrbiny probíhající kolmo na podélnou stěnu šachtové pece s vnitřním prostorem skříně a jednak s vnitřním prostorem odlučovače popela. Již ohřátý vzduch proudí při tomto provedení směren ven podél šachtové pece, tuto pec chladí a přitom se dále ohřívá, omývá dále vrchní kryt pece, kde dochází k jeho dalšímu ohřevu, a konečně se mísí s horkými plyny ze šachtové pece, s nimiž po průchodu odlučovačem popela zařízení opouští.
Pro zužitkováni vyrobeného tepla je dále účelné, ;jsou-li podle dalšího provedení, vynálezu šachtová pec, jí předřazený separátor, vrchní kryt šachtové pece, jakož i odlučovač popela s odsávacím potrubím horkých plynů obklopeny stavebním objektem, do kterého je volně zaústěno odváděči potrubí na horké plyny, probíhající v podstatě souose s odsávacím potrubím napojeným na odlučovač, přičemž průřezová plocha odvádšclho potrubí na otevřeném konci je s výh dou větší, než je průřezová plocha odsávacího potrubí horkých plynů.
Tím se dosáhne, že převážná část tepla vyrobeného v zařízení může být odváděna jako topný plyn, a to stejným potrubím, jako plyny vystupující z šachtové pece. Účinnost je v tomto případě tím vyšší, čím je stavební objekt lépe izolován. Do potrubí vedoucího z objektu je možné všstavšt ventilátor.
Zařízení podle vynálezu může být použito také k tomu, aby se vyvinuté plynné karbonizační produkty zužitkovaly vně šachtové pece. K tomuto účelu může být část karbonizečních plynů odváděna otvory ve dně šachtové pece a mohou být vedeny kupříkladu do plynového motoru k dalšímu spalování.
Stébla se dají řezat na požadovanou délku obzvláště v zařízení, v němž jsou na hřídeli s odstupem odpovídajícím určené délce stébel uloženy kruhové nože nebo listy okružní pily, přičemž stébla se ukládají ve stavu slisovaném do válcovitých balíků na nožový hřídel a spočívají na opěrných válečcích, jejichž osy jsou uspořádány rovnoběžně s nožovým hřídelem. Jeli vzájemný odstup mezi řeznými noži proměnlivý, je možno řezat stébla na různě dlouhé kousky.
Má-li k odváděni nařezaných stébel a k jejich přívodu ke spalovacímu zařízení, které je z důvodů požární bezpečnosti umístěno od řezacího zařízení a od skladu balíků vzdáleno, docházet bezprostředně po řezání, je podle dalšího provedení vynálezu pod nožovým hřídelem uložena sběrná nádržka na nařezaná stébla, přičemž v oblasti dna sběrné nádržky je uložen příčný dopravník, obzvláště šnek, pro dopravu stébel do dopravního kanálu vedoucího k separétoru a k šachtové peci, přičemž dopravní kanál je popřípadě napojen na vzduchové dmychladlo.
Pracovní postup řezacího zařízení může být v závislosti na přísunu balíků nebo váze balíků automatizován, je-li podle výhodného provedení předmětu vynálezu jeden z opěrných válečků uložen na výkyvném rameni, vystaveném vlivu pružiny, která má sklon přitlačovet opěrný váleček na balík ležící na kruhových nožích, přičemž v oblasti výkyvu výkyvného ramene je umístěn spínač dopravního zařízení pro dopravu balíků k nožovému hřídeli, a přičemž vypínač, dopravního zařízení je umístěn buň rovněž v oblasti výkyvu výkyvného ramene, nebo v oblasti výkyvu klapky, vyčnívající z úložné roviny balíků a zatížené pružinou. Jakmile váha balíku klesne pod mezní hodnotu, dosáhne výkyvná rameno zatížené pružinou nastavení, v němž ovládá spínač dopravního zařízení. Tím je dopravní zařízení balíků uvedeno v činnost a další balík je uložen na nožový hřídel a opěrné válečky.
Výkyvné rameno se přitom překývne proti působení jeho pružiny a uvede v činnost vypínač dopravního zařízení. Při alternativním uspořádání vypínače najede balík na výš® uvedenou klapku, čímž se rovněž uvede vypínač v činnost.
Obzvláště účelné je, je-li dopravní zařízení řešeno jako hřeblový dopravník. Vniknutím zubů pístu hřeblového dopravníku do balíků slámy se dosáhne spolehlivého unášeni balíků.
výhodou je hřeblový dopravník umístěn v odstupu odpovídajícím průměru balíků nad úložnou rovinou vedoucí k řezacímu ústrojí, které je s výhodou vodorovná, přičemž spodní strana hřeblového dopravníku přiléhá k balíkům. Tím je hřeblový dopravník jen velmi málo zatížen.
Uspořádání balíků slámy ve dvou nad sebou umístěných rovinách a tím úspory místa se dosáhne dalším provedením vynálezu, při kterém je horní strana hřeblového dopravníku uzpůsobena pro podporování balíků slámy, přičemž v odstupu od odvráceného konce hřeblového dopravníku od řezacího ústrojí (místo zpětného ohybu hřeblové plochy) je umístěna zakřivená vodicí stěna pro převádění balíků na úložnou plochu pro vedení balíků k řezacímu ústrojí.
Vynález je bliže vysvětlen v následujícím popise na příkladě provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých značí obr. 1 svislý řez zařízením podle vynálezu,, jehož rovina je vyznačena na obr. 2 jako rovina B-B, obr. 2 řez rovinou A-A z obr. 1, obr. 3 schematický pohled ze strany na řezačku dlouhých stébel přiváděných ve formě balíků, zejména balíků slámy, obr. 4 půdorysný pohled na řezačku z obr. 3 a obr. 5 detail z obr. 3 v obměněném provedení.
Na výkrese je znázorněn dopravní kanál 1 pro dopravu kousků stébel. Tento dopravní kanál vychází ve znázorněném příkladě provedení z řezačky, patrné z obr. 3, a ústí do separátoru 2 upraveného jako sítový buben. V tomto separátoru 2 dochází k oddělování slaměných stébel od vzduchu. Slaměná stébla se shromažďují uvnitř sítového bubnu J a vzduch vystupuje sítovým bubnem J směrem ven.
V sítovém bubnu J obíhá vynášecí šnek 4» poháněný hnacím motorem '44. Vynášecí šnek 4 dopravuje stébla do přívodního kanálu 6, který ústí do šachtové pece Přívodní kanál je přitom upraven tak, že se v něm slaměná stébla zhuštují a přivádějí se v tomto stavu do šachtové pece Přívodní kanál 6 ústí do šachtové pece £ v oblasti dna, a to ve znázorněném příkladě provedení svislým směrem. Při obměně znázorněného příkladu provedení je však možné zaústění řešit tak, že se přívodní kanál 6 napojuje vodorovně.
Nahoře je šachtová pec 5 opatřena vrchním krytem 8, který ústí do odlučovače 2·
V tomto odlučovači £ jsou plynné spaliny ze šachtové pece % zbavovány strhávaných pevných částic, zejména popele. Na odlučovač 2 je napojeno nasávecí potrubí 10. Odlučovač je v® znázorněném příkladě provedení řešen jako cyklón.
Přívod vzduchu do šachtové pece je zajištován dmychací trubicí 12 napojenou na dmychadlo 11 čersvého vzduchu. Dmychací trubice 12 je v Šachtové peci £ uložena tak, že probíhá jejím středem, přičemž konec dmychací trubice 12, který je blíže ke dnu šachtové pece í, je opatřen tryskovou hlavou 13.
Trysky této tryskové hlavy 13 jsou vzhledem k ose dmychací trubice 12 uspořádány pod různými úhly, a to menšími než 90°. Tím je zajištěno, že čerstvý vzduch může být foukán na náplň šachtové pece v celém jejím průřezu podobně jako ze sprchy. V palivovém loži dochází ke karbonizaci, přičemž pásmo karbonizace zasahuje přibližně až k ústí přívodního kanálu 6 do dna 1 šachtové pece j>.
V návaznosti na tryskovou hlavu 13 je plášt dmychaci trubic· 12 opatřen otvory 14. kterými je rovněž foukán vzduch do šachtové pece £, a to do její šásti nenaplněné stébly. Otvory 14a přilehlé k tryskové hlavě J£ jsou vzhledem k podélné ose šachtové pece £ uspořádány v právám úhlu, takže u tryskové hlavy 13 dochází k dobrému víření a pevné částice, která jsou popřípadě strhávány z palivového lože, jsou vrhány proti stěně šachtové pece a odtud alespoň zčásti padají zpět do palivového lože.
Dmychaci trubice 1j může také být neznázorněným způsobem uložena s možností otáčení okolo své vlastní osy v šachtové peci £. Může být za tímto účelem opatřena přídržnou hvězdicí, uloženou zejména mezi tryskovou hlavou 13 a k ní přiléhajícími otvory 14a. Přídržná hvězdice může být na koncích jednotlivých ramen, která ji vytvářejí , opatřena Bkrabáky, zasahujícími na stěnu šachtové pece.
Tímto uspořádáním je zajištěno, že v nejvíce ohrožené části stěny šachtové pece £, kde vystupující vodorovné proudy na stěnu vrhají pevné částice, nemůže dojít k připákání těchto částic, nýbrž že tyto částice jsou průběžné stírány uvedenými škrebáky.
Dopravní kanál 1 na stébla obklopuje plášt odlučovače popela £ na způsob trubkového hádu 15. Při ustáleném provozu je proto z odlučovače £ předáváno teplo do trubkového hadu 1 5. a tím i na vzduch proudící uvnitř tohoto trubkového hadu l£ a na stébla v něm unášená. Tím je možno dosáhnout sušení stébel a jejich předehřívání. V odlučovači £, který je řešen jako cyklón, obíhá sítový buben 16. jehož osa splývá s osou odlučovače £. Horní čelní plocha 17 sítového bubnu 16 je umístěna v odsávacím potrubím 10 vyčištěných horkých plynů. Sítový buben 16 je obklopen šnekem 29. dopravujícím usazující se popel směrem dolů ke kanálovité části odlučovače £. S hřídelem 18 sítového bubnu 16 je spřažen vynášecí šnek 19 na popel. Hřídel 18 sítového bubnu 16 je tak na spodní straně vyveden z odlučovače £ a na volném konci je opatřen míchačem £0, zasahujícím do vodní nádržky 21. Jakmile voda v nádržce 21 dosáhne dostatečného stupně nasycení popelem, vyprázdňuje se její obsah do lešty a tekutina může být rozstřikována jako hnojivo na polích.
Pro uložení šachtové pece £, jí předřazeného separátoru 2 a vrchního krytu 8 slouží společná skříň 22. Tato skříň je v oblasi vrchního krytu § opatřena otvorem 23 ústícím do odlučovače £. Tím je umožněno, že teplo, zejména však dopravní vzduch pro dopravu stébel, který je v separátoru 2 odlučován, je po vyhřátí vnitřního prostoru skříně 22 přes odlučovač £ a odsávací potrubí 10 odváděno k dalšímu zužitkování spolu s horkými plyny ze šachtové pece £.
Aby se teplo vznikající spalováním v šachtové peci £ obzvláště dobře zužitkovalo, je vrchní kryt £ šachtové pece £ obklopen vnějším krytem 24 při ponechání mezery 2£, která je podél štěrbiny kolmé na podélnou osu šachtové pece £ spojena s vnitřním prostorem 26 skříně 22 a s vnitřním prostorem odlučovače £.
Jak je patrné z obr. 2, jsou šachtová pec £, separátor 2, vrchní kryt 8 šachtové pece £, jakož i odlučovač £ s odsávacím potrbím 10 pro horké plyny bbklopeny stavebním objektem 27. Tento stavební objekt není z důvodů zřetelnosti znázorněn na obr. 1. Pouze je schematicky vyznačeno odváděči potrubí 28 horkých plynů, které volně prochází stavebním objektem 27.
Odváděči potrubí 28 je vedeno v podstatě eouese s odsávacím potrubím 10 a jeho průřez na jeho otevřeném konci je Větší, než je průřez odsávacího potrubí 10 pro horké plyny vystupující z odlučovače £v-Tím je umožněno, že odváděči potrubí 28 odsává jak horké plyny z odsávacího potrubí 10. tak i horký vzduch přítomný v prostoru objektu £2, a vede ho k dalšímu zužitkování, zejména k sušení zrnin, jako například kukúřice.
V provedení neznázorněném ve výkresech může být dno 2 šachtové pece £ opatřeno otvory pro odvádění části plynných produktů karbonizace. Tyto plyny pak mohou být odváděny ze šachtové pece pro spalování například v plynovém motoru.
Ί
Na obr. 3 je znázorněn příklad provedené řezačky na slámu. Tato řezačka je opatřena hřídelem 31. na němž jsou uloženy s odstupem odpovídajícím určené délce stébel kruhové nože 32 nebo okružní pilové listy. Stébla slámy se lisují do balíků 24 a ve slisovaném stavu jsou ukládány na nožovém hřídeli 31 a na opěrné válečky 33. jejichž osy probíhají rovnoběžně s hřídelem 31.
Pod hřídelem 31 je uložena sběrná nádrž 22'na rozřezaná stébla. V oblasti dna sběrné nádrže 22 3® umístěn příčný dopravník 36. který může být řešen jako šnek a který slouží k tomu, aby nařezaná stébla dopravoval do dopravního kanálu 1, napojeného na vzduchové dmychadle 37.
Vypínání a zapínání dopravního zařízení 41 ne balíky 34 může být automatizováno. Přitom je možné, aby jeden z opěrných válečků 33 byl uložen ne výkyvném rameni 38. které je vystaveno působení pružiny 46, mající sklon přitlačovat opěrný válěček 33 k balíku.
Když se balík v průběhu rozřezávání zmenšuje, sleduje tento opěrný váleček 33 i jeho výkyvné rameno 38 zmenšování průměru balíku, jak je čerchovaně vyznačeno na obr. 3 á 5. Tohoto pohybu opěrného válečku 33 může být využíváno k zapínání dopravního zařízení 4l.
Za tímto účelem je v dosahu výkyvu výkyvného ramene 38 umístěn spínač 4P dopravního zařízení 41 balíků 24. Ve znázornění na obr. 5 je čerchovanou čarou vyznačena poloha výkyvného ramene 38. kterou toto rameno zaujímá, když je spínán spínač 40.
Když je dopravní zařízeni 41 zapnuto, položí se na kruhová nože 32 další balík 34. přičemž opěrný váleček 33 se překývne proti směru působení jeho přítlačné pružiny 46. Tohoto překývnutí je nyní možno využít pro ovládání neznázorněného vypínače dopravního zařízení 41. Vypnutí dopravního zařízení 41 je věak možno dosáhnout taká pomocí klapky 48. která jo od vlivem pružiny 47 a vybíhá nad rovinu 43 uložení balíků 34. takže každý balík přechází během svého pohybu k řezačce přes klapku 38 a uvádí v činnost přitom vypínač 22·
Hřeblový dopravník 42. tvořící dopravní zařízení 41 balíků 34, je umístěn v odstupu odpovídajícím průměru balíků nad vodorovnou úložnou rovinou 43 pro vedení k řezačce, a leží svou spodní stranou na balících 34 slámy. Na horní straně hřeblového dopravníku 42 leží rovněž balíky 34 slámy, takže tyto balíky jsou dopravovány ve dvou etážích nad sebou, čímž se dosahuje úspory plochy ve srovnání s jednóetálovým provedením.
Aby se balíky mohly převést z horní etáže na spodní etáž, je v odstupu od konce hřeblového dopravníku 42 odvráceného od řezačky umístěna zakřivená vodicí stěna 42» podél níž je veden balík 34 na úložnou rovinu 42» směřující k řezačce.

Claims (17)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob spalování stébel a podobného materiálu ve formě kousků, při kterém je palivo vystavováno karbonizačnlmu procesu a toplo přítomná v plynných spalinách se zužitkovává, například pro suěení zemědělských výrobků, zejména kukuřice, obilí apod., vyznačený tím, že se stébla řežou na kousky o dálce sejméno 8 až 10 cm a dopravují se ve vzduchovém proudu k topeništi, přičemž před příchodem do topeniště se vzduch oď stébel odděluje, stébla se stlačují a jako stlačená hmota se přivádějí do topeniště, načež se kerbonizačnl plynná produkty, Jakož i stébla nacházející se v oblasti volného povrchu stlačených karbonizujících kousků stébel spalují přiváděním čerstvého vzduchu ke karbonizečnía plynným produktům, a se vznikajících plynných zplodin spalného procesu se odděluje strhávaný popel a vyčištěná plyny ae odvádějí k dalšímu zužitkování.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se popel zavádí do vody.
  3. 3. Zařízení pro provádění způsobu podle bodu 1 nebo 2, vyznačená tím, Ie zahrnuje dopravní kanál (1) pro vedení vzduchového proudu a kousků stébel, která ee v ná· nacházejí a tento dopravní kanál (1) ústí do separátoru (2) řešeného úapříkled jako sítový buben (3), opatřeného vynášecím ústrojím, například vynálecía Šnekem (4), pro dopravu stébel ve shultěnám stavu přes přívodní kanál (6) do Šachtová pece (5), příčeni tento přívodní kanál (6) ústi do Šachtová pece (5) v oblasti jejího dna (7), přičemž Šachtová pec (5) je sakryta vrchním krytem (8), ústícím do odlučovače (9), řešeného obzvláště jako cyklón, pro odlučování strhávaného popela nebo pevných částic s Šachtová pece (5), přičemž na odlučoval (9) je napojeno odsávací potrubí (10) pro vyčištěná horká plyny.
  4. 4. Zařízení podle bodu 3, vyznačená tím, Se v Šachtová peci (5) je středově uspořádána dmýchací trubice (12) napojená na dmychadlo (11) čerstvého váduchu, jsjíl konec přivrácený ke dnu (7) šachtová pece (5) je opatřen tryskovou hlavou (13), přičeml trysky táto hlavy jsou vzhledem k podélná ose dmýchací trubice (12) naklončny pod úhly růsnými od 90°, a přičemž v návaznosti na tryskovou hlavu (13) je pláší dmýchací trubice (12) opatřen otvory (14) a otvory (14a) sousedící s tryskovou hlavou (13) jsou vzhledem k podélná on dmýchací trubice (12) uspořádány pod pravým úhlem.
  5. 5. Zařízeni podle bodu 4, vyznačená tím^ Se dmýchací trubice (12) je v Šachtová peci (5) uložena otáčivě okolo osy pece, přičemž mesi tryskovou hlavou (13) a e ní sousedícími otvory (14a) je umístěna přldržná hvězdice nebo podobný držák dýchací trubice (12), který je na koncích hvězdicových ramen opatřen Skrabáky zasahujícími nm stěnu pece (5).
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z bodů 3 až 5, vyznačená tlm, že dopravní kanál (1) pro stébla obklopuje pláěi odlučovače (9) popela ve formě trubkového hádu (15).
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoli z bodů 3 až 6,,vyznačená tím, že cyklónový odlučovač (9) popela zahrnuje obíhající sítový buben (16), jehož osa probíhá ve smčru podélná osy cyklónu a jehož jedna čelní plocha (17) je uložena v odsávacím potrubí (10) vyčištěných horkých plynů.
  8. 8. Zařízeni podle bodu 7, vyznačená tím, že s hřídelem (18) sítového bubnu (16) je spřažen vynášecí šnek (19) na popel, přičemž hřídel (18) sítového bubnu (16) je na dnové stranš vyveden ven z cyklónového odlučovače (9) a na volném konci je opatřen míchačem (20), vybíhajícím do nádržky (21) na vodu.
  9. 9. Zařízení podle kteréhokoli z bodů 3 až 8, vyznačené tím, že šachtová pec (5), jí předřazený'separátor (2) a vrchní kryt (8) šachtová pece (5) jsou uloženy ve společná skříni (22), která je popřípadě opatřena v oblasti vrchního krytu (8) otvorem (23) ústícím do odlučovače (9) popela, přičemž vrchní kryt (8) je obklopen vnějším krytem (24) při ponecháni mezilehlá mezery (25), spojení jednak podál štěrbiny probíhající kolmo na podélnou osu šachtové pece (5) s vnitřním prostorem (26) skříně a jednak s vnitřním prostorem odlučovače (9) popela.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoli z bodů 3 až 9, vyznačené tlm, Se Šachtová pec (5), jí předřazený separátor (2), vrchní kryt (8) šachtová pece (5), jakož i odlučovač (9) popela s odsávacím potrubím (10) horkých plynů jsou obklopeny stavebním objektem (27), do kterého je volně zaústěno odváděči potrubí (28) na horká plyny, probíhající v podstatě souose s odsávacím potrubím (10) napojeným na odlučovač (9), přičeml průřezová plocha odvádšclho potrubí (28) na otevřeném konci je s výhodou vštší, nel je průřezová plocha odsávacího potrubí;(10) horkých plynů.
  11. 11. Zařízení podle kteréhokoli z bodů 3 až 10, vyznačená tím, Se plynná produkty karbonizace mají odvod z šachtové pece (5) přes perforace, vytvořená v jejím dnš (7) ke spalování mimo šachtovou pec (5), například v plynovém motoru.
  12. 12. Zařízení podle některého z bodů 3 až 11, vyznačené tím, že k řezání stébel zahrnuje hřídel (31), na němž jsou s odstupem odpovídajícím určené délce stébel uloženy kruhové nože (32) nebo listy okružní pily, přičemž stébla se ukládají ve stavu slisovaném do válcovitých balíků (34) na nožový hřídel (31) β spočívají na opěrných válečcích (33), jejichž osy jsou uspořádány rovnoběžně s nožovým hřídelem (31).
  13. 13. Zařízení podle bodu 12, vyznačené tím, že pod nožovým hřídelem (31) je uložena sběrná nádržka (35) na nařezaná stébla, přičemž v oblasti dna sběrné nádržky (35) je uložen příčný dopravník (36), obzvláště šnek, pro dopravu stébel do dopravního kanálu (1) vedoucího k separátoru (2) a k šachtové peci (5), přičemž dopravní kanál (T) je popřípadě napojen na vzduchové dmychadlo (37).
  14. 14. Zařízení podle bodu 12 nebo 13, vyznačené tim, že jeden z opěrných válečků (33) je uložen na výkyvném rameni (38), vystaveném vlivu pružiny (46), které mé sklon přitlačovat opěrný váleček (33) na balík (34) ležící na kruhových nožích (32), přičemž v oblasti výkyvu výkyvného ramene (38) je umístěn spínač (40) dopravního zařízení (41) pro dopravu balíků k nožovému hřídeli (31), a přičemž vypínač (39) dopravního zařízení (41) je umístěn buď rovněž v oblasti výkyvu výkyvného ramene (38), nebo v oblasti výkyvu klapky (48), vyčnívající z úložné roviny (43) balíků (34) a zatížené pružinou (47).
  15. 15. Zařízení podle bodu 14, vyznačené tím, že dopravní zařízení (41) je řeěeno jako hřeblový dopravník (42). ,
  16. 16. Zařízení podle bodu 15, vyznačené tím, že hřeblový dopravník (42) je uložen .v odstupu odpovídajieím průměru balíků nad úložnou rovinou (43) vedoucí k řezacímu ústrojí, které je s výhodou vodorovná, přičemž spodní strana hřeblového dopravníku (42) přiléhá k balíkům (34).
  17. 17. Zařízení podle bodu 16, vyznačená tím, že horní strana hřeblového dopravníku (42) je uzpůsobena pro podporování balíků (34) slámy, přičemž v odstupu odvráceného konce hřeblového dopravníku (42) od řezacího ústrojí (místo zpětného ohybu hřeblová plochy) je umístěna zakřivená vodicí stěna (45) pro převádění balíků (34) ne úložnou plochu (43) pro vedení balíků k řezacímu ústrojí.
CS11281A 1981-01-06 1981-01-06 Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu CS230579B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS11281A CS230579B2 (cs) 1981-01-06 1981-01-06 Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS11281A CS230579B2 (cs) 1981-01-06 1981-01-06 Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS230579B2 true CS230579B2 (cs) 1984-08-13

Family

ID=5332686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS11281A CS230579B2 (cs) 1981-01-06 1981-01-06 Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS230579B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3357380A (en) Garbage disposal system
CH623648A5 (cs)
US4314513A (en) Method and apparatus for the incineration of stalks, especially of straw
BG62666B1 (bg) Метод и съоръжение за обезводняване на състоящ се от частицинасипен материал
US4616572A (en) Biomass incinerator
KR20010032414A (ko) 상향 가마형 건조 장치 및 이를 구비한 화로
US20030196577A1 (en) Two-stage wet waste gasifier and burner
US4542703A (en) Counter current incineration unit
JP4478441B2 (ja) 畜糞の乾燥物及び炭化物の製造設備
CN108017251A (zh) 一种污泥处理系统
JPS6149916A (ja) 固体燃料燃焼用サイクロン炉
US5730072A (en) Method and system for continuous rapid incineration of solid waste in an oxygen-rich environment
CS230579B2 (cs) Způsob spalování stébel a zařízení pro provádění tohoto způsobu
US3473494A (en) Garbage disposal system
JP4147218B2 (ja) 炭化処理装置
JP2001072980A (ja) 有機性廃棄物を加熱処理する方法及びその処理装置
JP2537459B2 (ja) 回転乾燥機用の有害物除去装置
JP3548422B2 (ja) 焼却炉
RU2775844C1 (ru) Установка для огневой утилизации отходов
JP3838725B2 (ja) 廃棄物処理装置における熱分解残留物の冷却方法
JP2937240B2 (ja) 可燃性含水廃棄物用乾燥焼却炉における乾燥炉
JP2724123B2 (ja) ゴルフ場用乾燥焼却炉
JPH072600Y2 (ja) くん炭製造装置
JP2000046471A (ja) ごみ乾燥機及びこのごみ乾燥機を備えたごみ燃料燃焼システム、並びにこのごみ乾燥機で発生する臭気ガスの処理方法
US4774894A (en) Smokeless burning system and method