CS224314B1 - Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech - Google Patents

Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech Download PDF

Info

Publication number
CS224314B1
CS224314B1 CS803214A CS321480A CS224314B1 CS 224314 B1 CS224314 B1 CS 224314B1 CS 803214 A CS803214 A CS 803214A CS 321480 A CS321480 A CS 321480A CS 224314 B1 CS224314 B1 CS 224314B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
glass
aqueous dispersion
dispersion
fiber
vinyl acetate
Prior art date
Application number
CS803214A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Doc Ing Csc Schaetz
Svatopluk Ing Schaetz
Original Assignee
Miroslav Doc Ing Csc Schaetz
Svatopluk Ing Schaetz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Doc Ing Csc Schaetz, Svatopluk Ing Schaetz filed Critical Miroslav Doc Ing Csc Schaetz
Priority to CS803214A priority Critical patent/CS224314B1/cs
Publication of CS224314B1 publication Critical patent/CS224314B1/cs

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass Fibres Or Filaments (AREA)

Description

Vynález se týká vodní disperze k přípravě polymerního filmu k lubrikaci skleněných vláken a útvarů z nich, pro použití ve sklocementových kompozitech. Vodní disperse po vysušení na povrchu skleněných vláken vytvoří povlak, který optimalizuje adhezi skleněných vláken k cementovému pojivu a kromě toho chrání vlákno před alkalickou korogí cementové směsi.
Samotná skláněná vlákna mají nedostatečnou počáteční adhezi k cementu, která se sice časem zvyšuje, ale často na úkor pevnosti vláken vlivem koroze. V zahraničí jsou používána speciální skleněná vlákna, odolná alkalické korozi, opatřená případně lubrikaci ze silanu nebo polymerních materiálů. Tyto lubrikace chrání křehké, vlákno při manipulaci proti mechanickým poškozením, udržují pramen vláken pohromadě a zvyšují počáteční adhezi k cementu, po případě chrání vlákno před korozí. Běžná'skleněná vlákna nejsou pro tento účel používána, protože neodolóvají alkalickému prostředí cementu a ve velmi krátké době, například v portlandském cementu během 120 až 200 dní, ztrácejí úplně svoji výztužnou schopnost. 0 pevnosti a životnosti cementových kompozit se skleněnými vlákny rozhoduje stav na rozhraní mezi povrchem skla a, povrchem matrice.
Uvedené nedostatky řeší vodní disperse k přípravě polymerníh.o filmu k lubrikaci skleněných vláken popřípadě skleněné tkaniny pro použití ve sklocementových kompositech, jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje 1 až 10 % hmot. kopolymeru vinylacetátu s polyvinylalkoholem nebo vinylacetátu s alkylestery s počtem atomů uhlíku 2 až 10, nebo alkylesterů sé styrenem, 0,1 až 1,0 % hmot. organofunkčního silanu a 0,1 až 1,0 % hmot. mazadla. Vodní disperse jako kopolymer vinylacetátu s alkylesterem obsahuje s výhodou kopolymer vinylacetátu s butylakrylátem, oktylakrylátem
- 2 224 314 nebo diethyihexylakrylátem. Jako organofunkční silan obsahuje gama-aminopropyltrietoxysilan, gama-metakryloxypropyltrimetoxysilan, vinyl-tris/beta-metoxyetoxysilan. Jako mazadlo obsahuje amid kyseliny olejové nebo parafin nebo trafoolej. Pramen skla je vhodné chránit 0,8 až 2,0 % hmoty sušiny polymerního filmu, vztaženo na hmotu skla,a skelnou tkaninu 2,0 až 6,0 % hmoty sušiny, vztaženo na hmotu skla.
Způsob povrchové úpravy skleněných vláken vodiwdisperzí podle vynálezu vykazuje mezifázovou úpravou větší výchozí, průběžné i konečné pevnosti sklocementového kompozitu a umožňuje případné použití méně odolných skleněných vláken v kombinaci s portlandským cementem nebo použití těchto vláken s méně alkalickou cementovou matricí, například vysoce hlinitanovým cementem. Dosahuje se toho použitím vodných polymerních disperzí jako *
lubrikačních činidel na skleněná vlákna, na bázi kopolymerů polyvinylacetátu S polyvinylalkoholem, polyvinylacetátu s akryláty, například butylakrylátem, etylhexylakrylátem, kyselinou akrylovou, metakrylovou nebo těchto akrylátů se styrénem. Uvedené vodné disperze se používají ve zředěném stavu o hmotnostní koncentraci 1 až 10 %, Pro zvýšení adheze polymerní vrstvy ke sklu se přidávají hydroDi^zovatelné organokřemičité funkční sloučeniny, například gama-aminopropyltrietoxysilan, gama-metakryloxypropyltrimetoxysilan, vinyl-tris/beta-metoxyetoxysilan a podobně, které navíc zpevňují pramen vláken, který je tužší a pružnější, což je výhodná při zpracování vláken s cementem.
Proti slepování pramenů při dalším zpracování vláken se přidává k vodné disperzi přídavek mazadla, například amid kyseliny olejové, parafín, trafoolej a podobně v množství 0,1 až 1,0 % na hmotnost vodné disperze. Tato vodná disperze se nanáší na vlákno ihned po jejich vytažení z pece. Touto vodnou disperzí provedená povrchová úprava skleněných vláken významně zvyšuje pevnost sklocementových kompoaitů z nich vyrobených. Bylo zjištěno, že tento způsob úpravy povrchu chrání i běžná skleněná vlákna proti alkalické korozi cementu.
3224 314
Předmět vynálezu je dále popsán na některých případech pro4 vedení.
Příklad 1
Vodná? disperse pro přípravu ochranné vrstvy obsahovala a/ 500 ml a v alternativním příkladě b/ 600 ml vodné disperze polyvinylalkoholu a butylakrylátu o hmotnostní koncentraci sušiny 50 % a pH 4,8 až 6,0, 18 ml gama-aminopropyltrietoxysilanu, ml 12,5 % vodného roztoku amidu kyseliny olejové a to vše bylo doplněno na 5 000 ml vodou. ,'
Příklad 2 ' ·
Disperze pro ochrannou vrstvu obsahovala a/ 500 ml b/ 600 ml vodné disperze polyvinylalkoholu a etylhexylakrylátu o hmotnostní koncentraci 55 % a pH 6,0. Ostatní složky byly stejné jako v příkladě 1.
Příklad 5
Disperze pro ochrannou vrstvu obsahovala a/ 500 ml b/ 600 ml vodné disperze polyvinylacetátu á polyvinylalkoholu o hmotnostní koncentraci 48 % a pH. 1,0 až 4,5. Ostatní složky jsou stejné jako v příkladě 1.
Příklad 4
Disperze pro ochrannou vrstvu obsahovala a/ 500 ml b/ 600 ml vodné disperze styrenu a dietylhexylakrylátu o hmotnostní koncentraci 55 % a pH 6,0. Ostatní složky jsou stejné jako v příkladě 1.
Směs podle příkladů 1 až 4 se připraví tak, že se do nádoby pro přípravu směsi opatřené míchadlem o frekvenci otáčení 5 000 min“1 postupně, nadávkují -jednotlivé komponenty jak jsou uvedeny za sebou. Poté se disperze míchá 5 minut a pak se použije pro nalubrikování vláken, a to bučí přímo při procesu tažení vláken
I nebo na útvary z nich vzniklé dalšími použitými zpracovatelslsými technologiemi, například na tkaniny, rohože, pramence a podobně, nebo je možno použít obou technik aplikace.
-4 224 314
Skleněná vlákna /tkaniny/ po nanesení lubriku jsou tepelně zpracovávána při teplotě 90 až 150°C, přičemž sušina polymerního filmu v suchém stavu při aplikaci na pramen činí 0,5 až 2,0 % a při aplikaci na tkaniny 2,0 až 6,0 %, vztaženo na hmotnost skla.
Lubrikace podle příkladu 1 až 4 byla aplikována na mechanicky tažená vlákna ze skloviny z 400 tryskové jednostupňové pece v provozních podmínkách. Průměr vláken byl okolo 11 ^im.
Každá směs byla míchána 5 minut míchadlem o frekvenci otáčení 5 000 min“·'', disperze přelita do nádoby s kohoutem ve dnu a hadicí vpouštěna do misky pod válečkem, přes který jsou vedena čerstvě tažená skleněná vlákna k navíjecímu zařízení. Navinuté kotouče skleněných vláken byly uloženy po dobu 6 hodin v sušárně při teplotě 12Q°C za účelem odpaření rozpouštědel a usušení lubrikace. Díky mazadlu-amidu kyseliny olejové, byl pramen vláken lehce odvíjitelný a jednotlivé prameny se k sobě nelepily. Působením gama-aminopropyltrietoxysilanu bylo dosaženo patřičné tuhosti a pružnosti pramene, což je výhodné při zpracování vláken s cementovou směsí.
X'
Pramen vláken byl nasekán na délky 55 mm a 80 mm a byly utvořeny kompositové trámečky s běžným portlandským cementem, rozměrů 20x20x100 mm s 3 % objemu 80 mm vláken jednosměrně orientovaných po délce trámečku a tenké destičky s dvousměrným náhodným uspořádáním vláken tvořících 3,6 % objemu destiček při hmotnostním poměru vlákno : cement = 0,34« U čerstvě vyrobených komposi-# tových vzorků bylo k odvibrování bublinek vzduchu a získání větší kompaktnosti použito vnějšího vibrování. Vzorky byly uloženy 24 hodin v nasycené vodní páře- a poté ve vodě při teplotě laboratoře. Záměrně bylo použito neodolné skloviny a drastických podmínek vodního uložení vzorků, aby se účinek úprav povrchu vláken projevil co nejdříve. Na těchto vzorcích byla zkoušena pevnost v tahu za ohybu po době uložení 28, 90, 120, 210, 360 dní a na zbytcích trámečků pevnost v tlaku v těchto časových intervalech. Tyto pevnosti byly srovnány s pevnostmi nevyztuženého cementu připraveného za stejných podmínek a s pevnostmi kompoaitových
224 314 vzorků s vláknem nalubrikovaným běžně používanou lubrikací .026, obsahující mimo jiné složky, které by měly do určité míry chránit povrch skla před korozí alkáliemi. Složení skla je uvedeno v tabulce 1, vlastnosti portlandského cementu v tabulce 2 a výsledky pevností v tabulkách 3, 4, 5» Je třeba připomenout, že ztráta v’ pevnosti v ohybu u mokře uložených kompoeitových trámečků z alkalivzdorných vláken nebo i při použití méně kořozivního vysocehlinitanového cementu činí v období 4 týdnů a 6 měsíců uložení okolo 50 % vlivem mikrostrukturních změn na rozhraní sklo-cement, kdy vlákno není ještě korodováno a nemá zřetelný pokles v pevnosti.
Ze srovnání vyplývá, že lubrikace podle příkladu 1 a, b, a, b, 3 a, b, chrání vlákna před korozí a přispívají ke zvýšení počátečních, průběžných i .konečných pevností kompoaitů, podle příkladu 4 a, b, lubrikace dosahuje menších pevností, ale chrání vlákno před korozí.
TABULKA 1
Hmotnostní složení skla:
SiO2 52 %,CaO 17 %, Na20 1,0 %, K20 1,0 %, BgOj 9,0 %, Al205 16,0 %, MgO 4,0 %.
TABULKA 2
Vlastnosti portlandského cementu hmotnostní složení: SiO2 20,36 %, A120j 5,00 Fe2O^ 2,50 %,
CaO 63,35 %, MgO 2,01 %, S05 3,18 % ztráta žíháním 0,97 % nerozpustný zbytek 1,43 % jemnost mletí: zbytek na sítě 0,2 v % i 0,4 zbytek na sítě 0,09 v % : 6,8
Specifický povrch podle Bleina cm^/g 3177
Tuhnutí: začátek 2,5 h konec 4,10 h
TABULKA 3
Pevnost v tahu za ohybu, mokré uložení, 3 % objemu vláken, mm dlouhých rozměr trámečků 20x2-0x100 mm, trojbodové zatížení,
- 6224 314 vzdálenost podpěr 80 mm, rychlost posunu křižáku 21 mm/min.
pří- končen- označení dny uložení klad trace lubrikace 28 50 1Σ0 210 3é0
1 a/ polyvinylalkohol, 44,4 43,4 40,6 27,2 20,4
butylakrylát MPa MPa MPa MPa MPa
b/ H 39,8 46,7 36,3 28,5 22,9
2 a/ polyvinylalkohol, e tylhexylakrylát 41,4 31,3 35,2 28,2 25,0
b/ « 39,2 39,3 35,1 27,8 23,9
3 a/ polyvinylacetát, polyvinylalkohol 42,0 42,6 54,1 26,2 21,0
b/ H
4 a/ styren, dietylhexylakrylát 43,3 36,8 31 20,4 16,8
b/ H 36,7 33,2 27,4 25,9 19,5
026 35,4 27,2 20,4 24,8 16,05
bez vláken 11,3 12,8 12,5 12,4 12,0
TABULKA 4
Pevnost v tlaku, rychlost posunu zatěžování 2 mm/min pří- končen- označení dny uložení
klad trace lubrikace 28 90 120 210 360
1 a/ polyvinylalkohol, 68,8 79,3 88,7 90,5 100,6
butylakrylát MPa MPa MPa MPa MPa
b/ M 85,5 83,7 95,5 92,3 99,4
2 a/ polyvinylalkohol, etylhexylakrylát 66,5 86, 84,3 85,3 90,6
b/ 67,5 72,8 88,8 87,1 95,0
3 a/ polyvinylacetát, polyvinylalkohol 57,3 82,9 78,8 90,4 91,2
b/ »1
4 a/ styren, dietylhexylakrylát 48,5 57,5 55,8 71,3 65,6
b/ 47,8 51,6 62,5 65,4 62,2
026 58,2 48,5 47,7 67,9 65,9
bez vláken 60,5 66,3 77,5 89,2 96,1
- 7 TABULKA 5
224 314
Pevnost v tahu za ohybu, 5,4 % obj., dvourozměrná orientace vláken délka vl. 55 . mm, rozměr trámečků 20x20x100 mm, trojbodové zatížení, vzdálenost podpěr 80 mm, rychlost posunu křižáku 21 mm/min pří- končen- označení _ dny uložení
klad trace i lubrikace 28 90 120 210 560
1 a/ polyvinylalkohol, 21,0 22,0 15,8 15,8
butylakrylát MPa MPa MPa · MPa'
b/ 19,5 19,4 17,02 11,5
3 a/ polyvinylacetát polyvinylalkohol 16,1 21,5 17,9 11,7
2 b/ polyvinylalkohol, 20,6 20,9 20,4 18,8
etylhexylakrylát bez vláken t

Claims (4)

1. Vodná? dispere© k přípravě polymerního filmu k lubrikaci skleně ných vláken|popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompoeitěch,vyznačující se tím, že obsahuje 1 až
10 % hmot. kopolymeru vinylacetátu s polyvinylalkoholem nebo vinylacetátu s alkylestery s počtem atomů uhlíku 2 až 10, ne• bo alkylesterů se styrenem, 0,1 až 1,0 % hmot. organofunkčního silanu a Oji až 1,0 % hmot. mazadla.
2. Vodná? disperze podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako kopolymer vinylacetátu s alkylesterem obsahuje kopoiymer vinylacetátu s butylakrylatem, oktylakrylátem nebo diethylhexylakrylátem.
3. Vodná/disperze podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že jako organofunkční silan obsahuje gama-aminopropyltrietoxysilan, gama-metakryloxypropyltrimetoxysilan, vinyl-tris/beta-metoxyetoxysilan.
S 8 »
4. Vodnú?disperze podle bodu 1 až 3, vyznačující se tím, že jako mazadlo obsahuje amid kyseliny olejové nebo parafin nebo trafoolej. '
CS803214A 1980-05-07 1980-05-07 Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech CS224314B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS803214A CS224314B1 (cs) 1980-05-07 1980-05-07 Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS803214A CS224314B1 (cs) 1980-05-07 1980-05-07 Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS224314B1 true CS224314B1 (cs) 1984-01-16

Family

ID=5371564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS803214A CS224314B1 (cs) 1980-05-07 1980-05-07 Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS224314B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2756069B2 (ja) コンクリート補強用炭素繊維
RU2413687C2 (ru) Водная шлихта для обработки r-, е- и ecr-стекловолокон
CA2566302C (en) Sizing compositions for glass fibers and sized fiber glass products
KR101593245B1 (ko) 유리 섬유용 사이징 조성물, 사이징된 유리 섬유 및 이를 포함하는 강화된 제품
IE47670B1 (en) Fibre-reinforced cement-like material
KR20140065465A (ko) 보강 섬유들 및 콘크리트 보강을 위한 이 보강 섬유들의 이용
EP0559865B1 (en) Glass size compositions and glass fibers coated therewith
US5736246A (en) Reinforcing glass strands and composites resistant to corrosive media
ES2216288T3 (es) Procedimiento de produccion de hilos de vidrio aprestados.
MX2014001243A (es) Composiciones aprestantes y metodos de su uso.
US4293343A (en) Mortars and cements having improved freeze-thaw properties and method of achieving same
JP2004530805A (ja) サイジング処理されたガラスストランド、サイジング組成物及び前記ストランドを含んでなる複合体
AU2004299305A1 (en) Sized glass fibres with fast impregnation for the reinforcement of polymer materials
CS224314B1 (cs) Vodná disperze k přípravě polymérního filmu k lubrikeci skleněných vláken, popřípadě skleněné tkaniny, pro použití ve sklocementových kompozitech
US4101334A (en) Coated glass fibers
US20100273375A1 (en) Aqueous sizing for producing glass fibre products
US4233809A (en) Size composition for glass fibers
CN114735947B (zh) 一种代替钢纤维的耐碱玻璃纤维浸润剂的制备方法
CN114735948A (zh) 一种代替钢纤维的耐碱玻璃纤维浸润剂
JP2000178879A (ja) ガラス繊維
US5120780A (en) Glass fiber size composition and synthetic organosilane lubricants used therein
CN109790662B (zh) 用于管道衬垫和拉挤成型应用的耐腐蚀无纺物
JPS60104578A (ja) 炭素繊維用サイジング剤
EP0199763A1 (en) Glass fiber size and impregnant compositions
CN108473371B (zh) 玻璃原丝、玻璃粗纱及其制造方法