CS221958B2 - Picking and catching mechanism of the loom - Google Patents
Picking and catching mechanism of the loom Download PDFInfo
- Publication number
- CS221958B2 CS221958B2 CS80260A CS26080A CS221958B2 CS 221958 B2 CS221958 B2 CS 221958B2 CS 80260 A CS80260 A CS 80260A CS 26080 A CS26080 A CS 26080A CS 221958 B2 CS221958 B2 CS 221958B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- weft
- picking
- bore
- elongate
- valve
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03D—WOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
- D03D47/00—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
- D03D47/34—Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
- D03D47/36—Measuring and cutting the weft
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03D—WOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
- D03D49/00—Details or constructional features not specially adapted for looms of a particular type
- D03D49/24—Mechanisms for inserting shuttle in shed
- D03D49/42—Mechanisms for inserting shuttle in shed whereby the shuttle is propelled by liquid or gas pressure
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Looms (AREA)
- Multiple-Way Valves (AREA)
- Lift Valve (AREA)
Description
Vynález se týká prohozního- a zachycovacího ústroj tkalcovského stavu s vnějším přívodem útkové niti a s pneumatickým prohozem zanašeče- útku, sestávajícího ze skříně, opatřené na jedné straně vnitřním otvorem a na -protilelhé straně vnějším otvorem, z vrtání vycházejícího axiálně - z vnitřního otvoru pro - zachycování zanašeče útku, a z tlakové komoory, napojené na ' - - vrtání na prohazování zanašeěe útku. Vynález je - řešen zejméha pro stavy, .. jejcehž zanašeč útku je tvořen malým projektilem a -u kterých se -útek zanáší do prošlupu střídavě z obou stran stavu, jak je tomu například u stavu, popsaného v patentním spisu Spoo* st. am. ě. 3 831 640. V tomto stavu je zanašeč útku prohazován prošlupem pomooí prohozního a zachycovacího ússrojí, umístěného na jedné straně stavu, - do druhého prohozního a zachycovacího ústrojí stejné konstrukce, umístěného na protější straně stavu. Každé prohozní a zachycovací ússroj je opatřeno vrtáním pro zachycování zanašeěe útku,- tlakovou komorou, spojenou s vrtáním,- a průchodem nebo kanálkem, spooujícím vrtání s vnějším výstupním otvorem. Útková nit je přiváděna z vnější předlohové cívky k vnějšímu vstupnímu otvoru a je přiváděna průchozím kanálkem do vrtání. Stav je opatřen prostředky,pro vkládání útkové niti do zanašeče a pro zvýšení tlaku v tlakové komoře k prohození zanašeče, táhnoucího útkovou nit osnovním prošlupem.
U tohoto známého tkalcovského stavu sice větší část stlačeného vzduchu prochází vrtáním za prohazovaným zanašečem, -určitá část zpětného tlaku může proniknout průchozím - kanálem ke vstupnímu otvoru prohozního ústrooí. lato část vzduchu, proudícího opačným směrem, se. snaží vyfouknout útkovou nit směrem ke vstupnímu otvoru. V průchozím kanálu vzniká zvýšený tlak vzduchu také ve chvíli, kdy do vrtání vniká zanašeč, prohazovaný z protějšího · prohozního ússrooí. Jakmile zanašeč vnikne do vrtání, zvýší se prudce tlak, který vyvolá proudění vzduchu spojovacím kanálem směrem k vnějšímu otvoru. V tomto oka^á^j.ku tkacího cyklu je volný konec útkové niti umístěn přesně vedle vrtání a je připraven pro vložení do zanašeče útku. Proud vzduchu, vyvolaný přileSujceím zanašečem, často posouvá volný konec útkové niti z potřebné přesné polohy a dochází tak k - o^1^:íž:^í, při ukládání útkové niti do zanašeče. Tento proud vzduchu může dokonce vyfouknout útkovou nit ze vstupního otvoru, což by mělo - za následek nutné zastavení stavu, aby se útková nit mohla opět vložit do prohozního a zachycovacího ússrooí.
Úkolem vynálezu je proto odesTe^t tyto nedostatky známých prohozních ústroj pneumatických stavů a vyřeššt takové prohozní úsSrooí, u kterého by se neprojevoval nepříznivě vliv zpětného tlaku vzduchu, proudícího z tlakové komory sm^:rea ke vstupnímu otvoru v průběhu prohozní a zachycovací fáze zanášecího cyklu.
Dalším úkolem vynálezu je vyřešení vhodné konstrukce venHlu pro účinné blokování průchozího kanálku pro přivádění útkové niti k prohoz^mu a zachycovacímu ússrooí a pro zamezení zpětnému proudění vzduchu sm^:rem k vnějšímu vstupnímu otvoru prohozního ússrooí.
Jiiým úkolem vynálezu je vyřešení venSilového uzavíracího členu, výsuvného do spojovacího kanálku - pro přivádění útkové niti do prohozního a zachycovacího ú^t^i^c^očí, který by nepoškozoval nit a ani jinak nerušíšl n^^m^l^l^:í průběh přiváděni příze do spojovacího kanálku.
Tyto úkoly jsou vyřešeny prohozním a zachycovacía ústrojím podle vynálezu, určeným pro pneiunmtické stavy s vnějším příoodem útkové niti a s pneumatickým prohozem zanašeče útku, · které sestává že skříně, opatřené na jedné straně vnitřním otvorem a na protilehlé straně vnějším - otvorem, z vrtání oychVáeeícíhl axiálně z vnitřního otvoru pro zachycován! zanašeče útku a z tlakové komory. Podstata vynálezu spočívá v tom, že prohozní a zachycovací ústřel má tlakovou komoru napojenu ne vrtání pro prohazování zanašeče útku a je opatřeno podélným přívodním kanálkem, probíhajícím od vnějšího otvoru do vrtání pro přivádění -útkové niti z vnějšího otvoru do vrtání, zpětným ventieem s podlouhlým ventHovým členem, posuvným z otevřené polohy, ve které se nachází mimo přívodní kanálek, do uzavřené polohy, ve které podlouhLý venn-Hový člen uzavírá přívodní kanálek v místě mezi vnějším otvorem a- tlakovou komorou; dále je ústro^jl opatřeno ovládacími prostředky pro přemísťování vennilového členu do uzavřené polohy - v průběhu zac^cování a prohazování zanašeče útku.
>
Podle konkrétního provedení vynálezu je zpětný ventil tvořen ventilovým vrtáním, vytvořeným ve skříni, které je skloněno v úhlu к přívodnímu kanálku a protíná jej, a podlouhlým ventilovým členem, posuvně uloženým uvnitř ventilového vrtání.
Podlouhlý ventilový člen je v konkrétním výhodném provedení tvořen podlouhlou tyčkou, jejíž asa svírá v podstatě pravý úhel s podélnou psou přívodního kanálku a která je posuvná ve směru své podélné osy směrem к podélné ose přívodního kanálku a směrem od ní, přičemž podlouhlá tyčka je opatřena koncem, zasahujícím do přívodního kanálku při uzavření zpětného ventilu.
Podle dalšího konkrétního provedení sestává podlouhlý ventilový člen z tuhého dříku z tuhého materiálu a z pružné tlumicí části z elastomerního materiálu, upevněné na konci tuhého dříku, který zasahuje do přívodního kanálku. Pružná tlumicí část může být tvořena objímkou, vyrobenou zejména z elastomerního materiálu, navlečenou na konec tuhého dříku, přičemž elastomerním materiálem je zejména pryž.
Prohozní a zachycovací ústrojí podle vynálezu je konstrukčně jednoduché a provozně spolehlivé. Pružná tlumicí část podlouhlého ventilového členu se přemistuje ze své otevřené polohy, kdy nezasahuje do prostoru přívodního kanálku, do uzavřené polohy, kdy se koncová část ventilového členu s pružnou tlumicí částí na konci vysune do prostoru přívodního kanálku a jednak zamezí unikání proudu vzduchu do přívodního kanálku ve směru к vnějšímu otvoru a jednak přitlačí útkovou nit na protější stěnu kanálku a přidrží ji, aniž by ji přitom poškodila.
Při prohozu zanaŠeče útku, při kterém se zvyšuje tlak v tlakové komoře, a při zachycování zanašeče ve vrtání, při kterém se zbrzďuje pohyb zanašeče, vznikají na zadním konci vrtání podstatně zvýšené tlaky vzduchu, které se však při úpravě podle vynálezu nemohou přenášet do přívodního kanálku a nemohou tedy nepříznivě působit na přízi, uloženou v přívodním kanálku a vyfukovat ji směrem к vnějšímu přívodnímu otvoru, protože přívodní kanálek je v této fázi činnosti tkalcovského stavu uzavřen ventilem, jehož pružný dřík navíc přidržuje přiváděnou přízi v přívodním kanálku.
Příklady provedení prohozního a zachycovacího ústrojí podle vynálezu jsou znázorněny na výkresech, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na jeden konec pneumatického tkalcovského stavu, opatřeného prohozním a zachycovacím ústrojím pro prohoz zanašeče útku podle vynálezu, obr. 2 půdorysný pohled na prohozní a zachycovacího ústrojí podle vynálezu, umístěné na pravé straně tkalcovského stavu, obr. 3 svislý podélný řez prohozním a zachycovacím ústrojím, vedený rovinou III-III z obr. 2, obr. 4 čelní pohled na vnější část prohozního a zachycovacího ústrojí, vedený ve směru šipky IV.z obr. 2, přičemž část krytu je pro názornost odříznuta, obr. 5 vodorovný podélný řez částí prohozního a zachycovacího ústrojí podle vynálezu, vedený rovinou V-V z obr. 4, s pohledem ve směru šipek, obr. 6 svislý řez částí prohozního a zachycovacího ústrojí podle vynálezu, vedený rovinou VI-VI z obr. 2, ve zvětšeném měřítku, a obr. 7 časový diagram činnosti ústrojí, ukazující otevírání a uzavírání ventilu při zachycování zanašeče, kterým se uzavírá přívodní kanálek, spojující vrtání prohozního a zachycovacího ústrojí s vnějším vstupním otvorem.
Prohozní a zachycovací ústrojí 10 (obr. 1) je v příkladu provedení umístěno na pravé straně pneumatického tkalcovského stavu 12 s vnějším přívodem útku. Levá strana tkalcovského stavu 12 je rovněž opatřena prohozním a zachycovacím ústrojím 10 stejné konstrukce v zrcadlovém provedení. Tkalcovský stav 12 je opatřen všemi tkacími ústrojími jako tkalcovský stav podle patentového spisu Spoj. st. am. č. 3 831 640 včetně rámu 14 s brzdovými listy 15 pro tvoření osnovního prošlupu. Útková nit F se přivádí z vnější předlohové cívky P, umístěné na vnější straně rámu 14 tkalcovského stavu 12.
Prohozní a zachycovací ústrojí 10 podle vynálezu (obr. 3) sestává z pouzdra 16.\ na . jehož jednom konci je vytvořen vnitřní vstupní otvor 12, tvořící vstup do osového vrtání pouzdra .16. Ve střední části pouzdra ' 16 je vytvořena tlaková komora 20. která je propojena s ' vnitřním .prostorem vrtání .18. Do vrtání 18 je zaústěn přívodní kanálek 22, který spojuje vrtání s vnějším vstupním otvorem 24» umístěiýfr na opačné straně pouzdra 16 než vnitřní vstupní otvor JJ· část přívodního kanálku 22 je tvořena trubičkou'26. která prochází tlakovou komorou 20 a je zaústěna do vrtání 13. Útková nit £ je přiváděna od vnější předlohové 'cívky P přes vnější vstupní otvor 24 do přívodního. kanálku 22 a do trubičky 26. z jejíž koncové část.! 27 vystupuje do vnitřníha prostoru vrtání 18* Před prohozem je do vrtání umístěn neznázorněný projeetil nebo zanašeč, který má podobnou konstrukci jako ve Wuegerně patentním spisu. Zanašeč útku je.opatřen šládací komorou pro ukládání útkové niti a otvorem, spojujícím ukládací komoru se vstupním otvorem zanašeče. Je-li zanašeč útku umístěn uvnntř vrtání lg, koncová ' část 27 trubičky 26 zasahuje do ukládecího prostoru zanašeče útku. Útková nit £ je přiváděna do ukládací komory proudem vzduchu, přiváděiýfa a vyvozovarým tryskami 28. které jsou vyústěny do přívodního kanálku 22· Do -trysek 28 přichází vzduch z obvodové prstencové komory 29. umístěné kolem soustavy trysek 28. Do prstencové obvodové komory 29 je tlakový vzduch přiváděn prvním vstupním otvorem 30. z neznázorněného zdroje stlačeného vzduchu přes první v^r^ni 21· Jakmile je útková nit £ uložena do ukládací komory zanašeče útku, přivede se do tlakové komory 20 druhým vstupním otvorem 22 vzduch, stlačený na vyšší tlak. Do druhého vstupního otvoru 32 přichází vzduch z neznázorněného zdroje stlačeného vzduchu přes druhý venHl 22· Pouzdro 16 je také opatřeno třetím vstupním otvorem 34. kterým je přiváděn stlačený vzduch do kanálku 35 vzduchové brzdy, obkloppjjcí vrtání lg. T*etí venntl 37 ovládá proudění vzduchu do třetího vstupního otvoru 24· Vzduchové brzdy pro zachycování zanašeče nejsou v příkladu provedení zobrazeny, ale jsou dostatečně objasněny v patentním spisu Spoo* st. am. č. 3 831 640. Je-li do vzduchových brzd přiveden stlačený vzduch, jsou připraveny pro zachycení a zabrzdění prohazovaného zanašeče útku, který byl prohozen z protější strany tkalcovského stavu 12.
Čtvrtý vstupní otvor 39 spoouje neznázorněný zdroj stlačeného vzduchu s prstencovou komorou 29 přes jehlový ventil 21. Ačkooiv je jehlový venntl 41 vřezen do potrubí, přicházeeící od zdroje stlačeného vzduchu s vysokým tlakem, vyšším než u'zdroje stlačeného vzduchu, přivádějícího vzduch k prvnímu ventilu 21» je proud vzduchu z jehlového vennilu £1 ke čtvrtému vstupnímu otvoru 39 omezeený. Jehlový venntl 41 je opatřen stavěcím šroubem 43. zakončeným hrotem 45. zasahujícím do průchozího kanálku 47 jehlového vennilu 21, aby omezoval proud vzduchu jehlovým ventinei 21· Jakmile zanašeč útku dosáhne protilehlý konec tkalcovského stavu 12, útková nit £ se zachytí a odstřihne. Odssřižený konec útkvé niti £ se potom zatáhne do přesné polohy v trubičce 26 pomocí neznázorněných prostředků. Jehlový venntl 41 zůstává otevřený, takže v ústrojí zůstává 1oi^£^1^i^i^1^]^:í proud vzduchu o nízkém přetlaku, procházeeící tryskami 28 do přívodního kanálku 22. eby se útková příze udržoviOLa v přívodním kanálku 22 napnutá a molh.a se prohazovat v další pracovní operaci při následujícím prohozu eαnašnčn útku. Tato funkce mírného proudu vzduchu je zvláště výhodná v samotném průběhu prohozu. Ačkoliv jehlový venUl 41 zásobuje prstencovou komoru 29 vzduchem s malým přivádění vzduchu s vysokým tlakem do prstencové komory 22 prvním vstupním otvorem 30 po ' otevření prvního vstupního otvoru 31 neoolivní díly spojené se čtvrtým vstupním, otvorem 39. protože jehlový venntl 41 je spojen se zdrojem tlakového vzduchu, který má větší tlak než zdroj, spojený s prvním ventilem 21·
Vnněší konec proh^ního a zachyco^cího ústroj 10. nθcházenící se v vnějšího přívodního otvoru 24, je opatřen zpětným ventilem 25· Zpětný venntl 38 (obr. 5 a 6) obsahuje podlouhLý ventilový člen 40, . posuvný v osovém směru uvnntř ventilového vrtání 22^» vytvořeném ve skříni 16. Ventilové vrtání 42 probíhá ve směru kolmém na podélnou osu přívodního kanálku 22 a protíná jej, přičemž má poněkud větší průměr než přívodní kanálek '22. Podlouhlý ventilový člen 40 sestává z tuhého dříku 24» ' ne jehož koncové části je navlečena pružná tlumicí část 450. nacházenjcí se v souseeluSví podélného přívodního kanálku 22· Pružná tlumicí Část 450 je tvořena pryžovou hadičkou nebo objímkou, navlečenou na koncovou část tuhého dříku 44· PodlouHý ventilový člen 40 je posuvný ve směru své osy z ltnvřent polohy, ve které pružná tlumicí část 45 leží mimo průřez přívodního kanálku 22» jak je patrno z obr. 6, do uzavřené polohy, ve které pružná tlumicí část 450 zasahuje do prostoru . 221958 přívodního kanálku 22 (obr· 5), blokuje průřez přívodního kanálku 22 a přitlačuje útkovou nit £ na protilehlou stěnu přívodního kanálku 22.
Podlouhlý ventilový člen 42 se přesouvá ze své uzavřené polohy do otevřené polohy a zpět pomocí ovládacího ústrojí 48 (obr. 2 a 4). Ovládací ústrojí 48 sestává z kotoučové vačky 5Д, upevněné na ventilovém hřídeli 22., a ze sledovací kladičky 21» odvalující se po vnějším obvodu kotoučové vačky £6· Sledovací kladÍčka 54 je otočně upevněna na konci páky 58. která je upevněna к hřídeli 60. uloženému otočně v rámu 14 a vystupujícím svým koncem z rámu 14» jak je patrno z obr. 2* Páka 56 sledovací kladky nebo kladičky 54 je přitlačována na obvodový profil kotoučové vačky 50 torzní pružinou 62. Sledovací kladička 54 je spojena 8 podlouhlým ventilovým členem 40 prostřednictvím spojovací soustavy 64, která obsahuje první páku 62, náklínovanou na hřídel 60. a druhou páku 66. upevněnou na první páce 65. Tuhý dřík 44 podlouhlého ventilového členu 40 je Otočně spojen s horním koncem druhé páky 66 (obr. 6). Spodní konec druhé páky 66 je otočně upevněn к první páce 65 prostřednictvím otočného čepu 67. Druhá páka 66 je udržována v nastavené poloze vůči první páce 65 pomocí Šroubu 68 který prochází obloukovou drážkou 70 ve střední části druhé páky 66 a .ie upevněn v horním konci první páky 65. Oblouková drážka 70 dovoluje úhlové nastavení druhé páky 66 kolem otočného čepu 67 pro přesné polohování pružné tlumicí části 45 podlouhlého véntilového členu 40 vůči přívodnímu kanálku 22· Nastavení se provádí uvolněním šroubu 68, pootočením druhé páky 66 o potřebný úhel a potom následným opětným utažením šroubu 67.
Vačkový hřídel 52 je spojen s hlavním hnacím hřídelem tkalcovského stavu 12. takže vačka 50 je poháněna synchronizované s jednotlivými pracovními operacemi stavu 12· Hlavní hnací hřídel rovněž obstarává potřebnou hnací sílu pro další funkce, spojené s prohozem zanašeče a jeho zachycováním a s Činností prohozního a zachycovacího ústrojí 10. zejména ovládá pohyb ventilů pro brzdění a zachycování zanašeče útku a pro plnění zanašeče útkovou nití F před prohozem. Kotoučová vačka 50 je upravena tak, že její funkční obvodový profil 56 udržuje sledovací kladičku 54 v její horní poloze po hlavní část doby otáčení kotoučové vačky 50. Je-li sledovací kladička 54 ve své horní poloze, je pružná tlumicí část 450 podlouhlého ventilového členu 40 vysunuta z přívodního kanálku 22. je patrno z obr. 6. Avšak obvodový profil 56 kotoučové vačky 50 je opatřen také dvěma prohloubenými úseky 72. 73. které umožňují poklesnutí sledovací kladičky 54 do spodní polohy, při které se pružná tlumicí část 450 podlouhlého ventilového členu 40 vysune do přívodního kanálku 22 (obr. 4 a 5). První prohloubený úsek 72 odpovídá fázi prohozů zanašeče útku a druhý prohloubený úsek 73 odpovídá zachycování zanašeče útku. Jak je patrno z obr. 4 první prohloubený úsek 12 obvodového profilu 56. při kterém probíhá prohoz, je podstatně kratší než druhý prohloubený úsek 73 pro zachycování zanašeče.
Na obr. 7 je zobrazen časový diagram, který ukazuje uzavírání a otevírání druhého ventilu 33 a zpětného ventilu 38 v jednotlivých stupních otáčení klikového hřídele nebo hlavního hnacího hřídele tkalcovského stavu 12· Diagram má rozsah dvou otáček hlavního hnacího hřídele, které odpovídají také dvěma prohozním cyklům, ve kterých jsou uloženy dva útky. První cyklus vkládání útku do prošlupu probíhá v rozsahu od 0° do 360° a odpovídá prohozu útku z pravé strany tkalcovského stavu 12. Druhý vkládací cyklus probíhá od 360° do 720° a odpovídá prohozu útku z levé straný tkalcovského stavu 12 na pravou. Na diagramu je znázorněno, že pravý zpětný ventil 38 je uzavřen v rozsahu natočení hlavního hnacího hřídele mezi úhly 90° až 98°, takže je uzavřen při prohozu útku, který se provádí přibližně při 95°. Pravý zpětný ventil 38 je také uzavřen od 522° do 640°, kdy je zanašeč útku prohazován z levé strany a zachycován pravým vrtáním 18 prohozního a zachycovacího ústrojí 10 na pravé straně tkalcovského stavu 12. Zpětný ventil 38 pro prohozní a zachycovací ústrojí 10 je uzavřen od 162° do 280° a od 450° do 458°, přičemž první uzavírací perioda odpovídá zachycování zanašeče, prohazovaného pravým prohozním a zachycovacím ústrojím 10 zatímco druhá z těchto period odpovídá prohozu zanašeče útku. Všechny zpětné ventily 38 jsou ovládány vačkami, které jsou uloženy na hřídeli, vykonávajícím jednu otáčku na každé dvě otáčky hlavního hnacího hřídele tkalcovského stavu 12. Proto je obvodový profil kažfaé kotoučové vačky přizpůsoben dvěma prohozům útku, z nichž každý je prováděn z jedné strany stavu 12.
Kotoučové vačky, spojené s levou stranou tkalcovského stavu ,12, jsou přesazeny a uloženy právě opačně než vačky na pravé straně tkalcovského stavu 12, popřípadě jsou přesazeny o №0° nebo 360° vůči ŮLavnímu hnacímu Viděli nebo tikovému hMdel±> jak je graficky vyznáčeno na obr, 7.
Funkce , prohozního a zachycovacího ússrojí 10 podle vynálezu je násseddjjcí. Na začátku prohozu útku se zanašeč útku vloží do vrtání 18 prohozního a zachycovacího ústrooí .10» takže konaová část 2! trubičky 26 se zasune do zanašeče útku. Ve vhodné chvííi se ‘do obvodové prstencové komory 22 přivede stlačený vzduch, který je pod velkým tlakem, který potom proudí tryskami 28.do přívodního kanálku 22 ve směru do vrtání .18» Tetno proud vzduchu strhává útkovou nit F, přiváděnou z vnější předlohové cívky F, a vede ji do ůkLádací komory uvnitř zanašeče útku pomocí trubičky 26· Jakmile je do ukládací komory · zanašeče útku uloženo potřebné mnnožsví útkové niti F, proud ·stlačeného vzduchu v přívodním kanálku 22 se přeruší a do tlakové komory 20 se druhým vstupním otvorem 32 přivede dávka·stlačeného vzduchu, • Velký tlak vzduchu v tlakové komoře 20_ yypudí a vysttelí zanašeč útku z vrtání 18 a prohodí ho osnovním prošlupem na opačnou stranu tkalcovského stavu .12, kde je zanašeč zachycen prohozním a zachycovací ús'trojím 10 stejné konstrukce, ale zdrcadlového provedeni Jak je patrno z obr, 7, mezi vytvořením dostatečného tlaku uvnntř tlakové komory 20 a skutečným prohozem zanašeče útku je určitá časová prodleva, Nastavení kotoučové vačky 50 je proto takové, aby sledovací.kladičke 54 zapadla do prvního prohloubeného úseku 72 obvodového profilu 56 kotoučové vačky 50 ... ‘krátce po vytvoření tlaku v tlakové komoře 20 . a před prohozem projektilu, Proto se pružná tlumicí část 450 podlouhlého vlntikovéhk členu 4° pjřumssí ze své otevřené polohy (obr, 6) do své uzavřené polohy (obr, 5) těsně před prohozem zanašeče útku aby se · zabránnio vniknutí stlačeného vzduchu při vytvoření vyfukova^ho proudu vzduchu do přívodního kanálku 22 ve směru k vnějšímu otvoru 24, Pružná tlumiči část 450 vstupuje do přívodního kanálku 22 dostatečně hluboko, aby uzavřela průchod tímto přívodním kanálkem 22 a aby zactyyila přiváděnou útkovou přízi F a přitlačila ji dostatečně pevně k protilehlé stěně přívodního kanálku 22, a^iž by však došlo k · poškození nebo -přetrhu- příze, Jakmile se uskuteční prohoz zanašeče útku, · podloiuhý ventilový člen 40 se přemísti do své otevřené polohy (obr, 6), jak je také patrno - z časového průběhu na ob]?, 7, Ve chvíli, kdy prohazovaný zanašeč útku dosáhne protilehlé strany tkalcovského stavu £2, útková nit F se zachytí a odstřihne v místě vedle vnitřního otvoru .17, Odstřižený konec útkové niti F se přemístí do přesné polohy uvnntř trubičky 26, aby byl připraven pro ndssedutuíci ukládání útkové niti £ do zanašeče útku. Mechanismus k provádění všech těchto funkcí je podrobně popsán v patentním spisu Spoj, st, am· č, 3 831 640,
Za určitých o^c^o^l^oostí, zejména při použití těžší útkové niti F, zůstává první íeenil n otevřen i po prohozu zanašeče útku, aby se zachovalo proudění vzduchu v přívodním kanálku 22 pro přitahování dostatečného mrinossví útkové niti F a pro provedení celého prohozu útku, přiváděného z vn^ší předlohové cívky nebo jiného zdroje příze, a pro vedení útkové příze £ za zanaše^em útku, Po celou tu dobu je zpětný venntl 38 ve své otevřené poloze,
JakaHe je zanašeč útku zachycen prohozním a zachycovací ústrojím . 10 na protilehlé straně tkalcovského stavu £2, začne se opakovat přesně stejný postup jako byl prováděn na předchozí straně, Zanašeč útku se prohazuje protilehlým prohozní a zachycovací ústrojím 10 osnovní prošlupem a zachycuje se opět ve výchozí poloze ve vrtání £8, jak je patrno z výkresů, Dříve než zanašeč útku pronikne do vrtání 18, přivede se třetím vstupní otvorem J4 stlačený vzduch do vrtání 13, který přispěje ke zbrzdění zanašeče, který se potom wnístí do pohotovoostní polohy pro ukládání další dávky útkové niti F a pro další prohoz, Pi vstupu zanašeče útku do vrtání 18 je sledovací kladička 54 v záběru . s druhým‘prohloubeným úsekem £3 kotoučové vačky 50, takže podlouhlý ventilový člen 40 se přesouvá ze své otevřené polohy do uzavřené polohy a pružná tlumicí část 45 se zasouvá do přívodního kanálku 22· Tim se pružnou tlumicí částí 45 uzavírá přívodní kanálek 22 a zabraňuje se proudění vzduchu přívodním kanálkem 22 směrem k vnějšímu otvoru 24, Ee kterému by jinak nutně došlo v důsledku zvýšení tlaku vzduchu ve vrtání při brzdění zanašeče útku, Jestliže by přívodní kanálek 22 nebyl uzavřen tímto způsobem, pak by přil^uu^! zanašeč útku mohl vyfouknout útkovou nit F z tru bišky 26 β možná že i z přívodního kanálku 22. Dříve než se vracející se zanašeš útku dostane do vrtání 18, uníítí se volný konec útkové niti F v trubičce 26 a je připraven pro vkládání do ukládací komory zanašeče útku*
Claims (6)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU .1 * Prohozní a zachycovací ústroj tkalcovského stavu s vnějším přívodem útkové niti a s pneumítiekým prohozem zanašeče útku, opatřené pouzdrem, na jehož jedné straně je' . vytvořen vnntřní otvor a na protilehlé straně vnější otvor, vrtáním, vychááeeíeím axiálně z vnitřního otvoru, pro zachycování zanaěeče útku a z tlUcové komory, vyznnčujjcí se tím, že tlaková komora (20) je napojena na vrtání (17) pro prohamo.Vání zanaěeče útku, které je spojeno s vnějším otvorem (24) podélným přívodním kanálkem (22) pro přivádění útkové ' nLti (F) z vnějšího otvoru (24) do vrtání (17), přičemž v podélném přívodním kanálku (22) *je umístěn zpětný veentl (33), opatřený podlouhlým ventiooým členem (40), posuvným z otevřené polohy ve které se nachází mimo - podélný přívodní kanálek (22), do uzavřené polohy,- ve které podlouhlý vennilový člen (40) uzavírá přívodní kanálek (22) v místě mezi vnějším otvorem (24) a tlakovou komorou (20), a zpětný venntl (38) je spojen s ovládacím ústrojím (48) pro přemistování podlouhlého ventilového členu (40) do uzavřené polohy v průběhu - zachycování a prohozu zsnašeče útku*
- 2. Prohozní a zachycovací ústrojí podle bodu 1, vyznaa^jcí se tím, že zpětný vennil (38) je tvořen.ventioovým vrtáním (42), . vytvořerým v pouzdru (16), které je skloněno v úhlu k přívodnímu kanálku (22) a protíná jee/ - a podlouhlým ventiooým členem (40), který je posuvně uložen uvnntř ventilového vrtání (42).
- 3. Prohozní a zachycovací ústrooí podle bodu 1, vyz^ačujcí se tím, že podlouhlý ventilový - člen (40) je tvořen podlouhlou tyčkou, jejíž podélná osa-probíhá v úhlu k podélné ose přívodního kanálku (22) a která je posuvná ve směru své podélné osy směrem k podélné ose přívodního kanálku (22) a směrem od ní, přičemž podlouhlá tyčka je opatřena koncem, zasahujícím do přívodního kanálku (22) při uzavření zpětného vennilu (38).
- 4. Prohozní a zachycovací ústro^jí podle bodu 3, vy^naCujcí se tím, že podlouhlý venni- lový člen (40) se skládá z tuhého dříku (44) z tuhého maaeriálu a z pružné tlumicí části (450) z elčttomerního maaeeiálu, který - je upevněn na konci tuhého dříku (44) pro zasahování do přívodního kanálku (22). -
- 5. Prohozní a zachycovací podle bodu 4, vyznaCujcí se tím, že pružná tlumicí část (450) je tvořena objímkou, navlečenou na konec tuhého dříku (44).
- 6. Prohozní a zachycovací ústrooí podle bodu - 4, vyznaCujcí se tím, že elčt0omerním maaeriálem tlumicí části (450) je pryž.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US06/002,642 US4190089A (en) | 1979-01-11 | 1979-01-11 | Projectile launching apparatus |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS221958B2 true CS221958B2 (en) | 1983-04-29 |
Family
ID=21701754
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS80260A CS221958B2 (en) | 1979-01-11 | 1980-01-11 | Picking and catching mechanism of the loom |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4190089A (cs) |
EP (1) | EP0013821B1 (cs) |
JP (1) | JPS5593847A (cs) |
KR (1) | KR840000091B1 (cs) |
CS (1) | CS221958B2 (cs) |
DE (1) | DE2964760D1 (cs) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH649103A5 (de) * | 1981-01-13 | 1985-04-30 | Rueti Te Strake Bv | Schuetzenlose webmaschine. |
DE102004036996B3 (de) * | 2004-07-30 | 2005-12-01 | Lindauer Dornier Gmbh | Duesenwebmaschine, insbesondere Luftdüsenwebmaschine, mit einer Klemmeinrichtung im Mischrohr |
DE102006025968B3 (de) * | 2006-06-02 | 2007-11-29 | Lindauer Dornier Gmbh | Verfahren zum Klemmen eines Schussfadens in einer Düsenwebmaschine, insbesondere Luftdüsenwebmaschine, Klemmeinrichtung und Düsenwebmaschine |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3395737A (en) * | 1966-06-07 | 1968-08-06 | Crompton & Knowles Corp | Pneumatic filling inserter |
CH469839A (de) * | 1968-03-08 | 1969-03-15 | Sulzer Ag | Verfahren für den Betrieb einer Webmaschine und Webmaschine zur Durchführung des Verfahrens |
DE2037158A1 (de) * | 1969-07-26 | 1971-02-18 | Umtika Ltd , Amagasaki, Hyogo (Japan) | Verfahren und Vorrichtung zur Zufuhrung von Schußgarnen |
US3902530A (en) * | 1972-07-24 | 1975-09-02 | Crompton & Knowles Corp | Projectile picking means for a pneumatic loom |
US3868976A (en) * | 1972-07-24 | 1975-03-04 | Crompton & Knowles Corp | Pneumatic weft inserting mechanism |
US3831640A (en) * | 1972-07-24 | 1974-08-27 | Crompton & Knowles Corp | Pneumatic loom |
US4046174A (en) * | 1976-02-25 | 1977-09-06 | Weuger Karl W | Pneumatic loom |
-
1979
- 1979-01-11 US US06/002,642 patent/US4190089A/en not_active Expired - Lifetime
- 1979-11-07 KR KR7903884A patent/KR840000091B1/ko active
- 1979-12-19 EP EP79302961A patent/EP0013821B1/en not_active Expired
- 1979-12-19 DE DE7979302961T patent/DE2964760D1/de not_active Expired
- 1979-12-26 JP JP16846279A patent/JPS5593847A/ja active Granted
-
1980
- 1980-01-11 CS CS80260A patent/CS221958B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
KR840000091B1 (ko) | 1984-02-10 |
KR830001450A (ko) | 1983-04-30 |
JPS5717983B2 (cs) | 1982-04-14 |
US4190089A (en) | 1980-02-26 |
JPS5593847A (en) | 1980-07-16 |
EP0013821B1 (en) | 1983-02-09 |
EP0013821A1 (en) | 1980-08-06 |
DE2964760D1 (en) | 1983-03-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN102471958B (zh) | 用于在织机中捕捉和拉伸纬纱的设备和方法 | |
CA1151980A (en) | Air weft insertion system | |
CZ218396A3 (en) | Controllable outlet brake of yarn feed mechanism | |
CS221958B2 (en) | Picking and catching mechanism of the loom | |
US20090065089A1 (en) | Cutting Apparatus For A Weaving Machine And Method For The Operation Of The Same | |
JPS5940933B2 (ja) | 織機、織機に使用する射出体および射出体発射・収容装置 | |
US3750716A (en) | Apparatus for supplying weft yarns | |
JPS6215355A (ja) | よこ糸插入方法および無ひ織機 | |
CS273311B2 (en) | Device for weft's stock formation on weaving loom | |
RU2542087C2 (ru) | Головка рапиры для ввода уточных нитей в рапирном станке | |
US4856691A (en) | Yarn guide device | |
JP2001514708A (ja) | 測長供給装置 | |
US5423355A (en) | Method and apparatus for limiting stresses in weft yarn advancing towards a weft insertion mechanism | |
US2770261A (en) | Loom operating with stationary weft supply | |
CZ20031342A3 (cs) | Podávací zařízení | |
JPS63105148A (ja) | 糸緊張装置 | |
US5144987A (en) | Weft drawing-in device including slotted tubular guide members | |
JPS6327462B2 (cs) | ||
US2928430A (en) | Filling control for bobbin changing loom | |
EP2440696B2 (en) | Gripper unit, control system for a gripper unit and weaving machine | |
EP0315235A1 (en) | Method for preparing a weft thread on weaving machines, and weaving machines which use this method | |
US3587663A (en) | Thread-passing devices of shuttleless looms | |
DE1535406B1 (de) | Schuetzenlose Webmaschine mit pneumatischem Schussfadeneintrag | |
US20090101228A1 (en) | Weaving machine, yarn feeder and method for inserting a weft yarn | |
US4382455A (en) | Multiple pick system for a weaving machine |