CS221261B2 - Compacting ev.packing machine - Google Patents
Compacting ev.packing machine Download PDFInfo
- Publication number
- CS221261B2 CS221261B2 CS763949A CS394976A CS221261B2 CS 221261 B2 CS221261 B2 CS 221261B2 CS 763949 A CS763949 A CS 763949A CS 394976 A CS394976 A CS 394976A CS 221261 B2 CS221261 B2 CS 221261B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- tamping
- sleeper
- machine
- sleepers
- compacting
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/12—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
- E01B27/13—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
- E01B27/16—Sleeper-tamping machines
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B31/00—Working rails, sleepers, baseplates, or the like, in or on the line; Machines, tools, or auxiliary devices specially designed therefor
- E01B31/20—Working or treating non-metal sleepers in or on the line, e.g. marking, creosoting
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Description
Vynález -se týká podbíjecího stroje, zejména s několika v podélném -směru koleje za sebou umístánými skupinami ^dWjecteh ná strojů s - ústrojím pro rn^kam podtájecího pražce, případně mezery mezi pražci, s měřičem dráhy a případně se zařízením к samočinnému řúzetá pojíždění -od jednoho mteta podbíjení ke druhému.
Současné podbíjení několtea -pražců lréhem jedné pracovní -operace, např. pomocí jednoho podbíjecího nástroje, který má několik s odstupem umístěných skupin podbíjecích nástrojů nebo dvou- nebo někoHkapražcový podbíjecí agregát spojený v mechanickou jednotku, nebo pomocí podbíječek pracujících tandemovým způsobem, přináší pro řidiče podbíječky často- obtíže, .zejména pokud jde o .rychlé a včasné centrování a určování polohy pro zasunutí podbíjecích nástrojů do štěrkového lože. Tyto obtíže jsou přirozené a to větší, čím větší je krokový, často nestejnoměrný pracovní posun, např. -o dvě, tři nebo několik mezer mezi pražci, poněvadž během rychlé práce se dá velice těžce rozeznat již podbitý pražec od nepodbitého. K tomu je třeba ještě brát v úvahu, že stanoviště řidiče ovládajícího tyto stroje -není umístěno bezprostředně nad podbíjecími agregáty, nýbrž většinou v podélném směru koleje před nimi nebo za nimi, takže šikmý zorný úhel stěžuje jednak rozeznání, které pražce se mají podbíjet, a jednak dokonalé centrování podbíjecích nástrojů nad žádoucím pražcem případně nad mezerou mezi pražci.
Js-ou známé podbíjecí nástroje, které jsou vybavené samočinným řízením pojíždění od jednoho mteta podtájení do n^ledujmteo. Toto řízené pojíždění pracuje se značkami umístěnými na koleji, např. s barevnými značkamý nebo má - měřiče dráhy které se spouštějí mechanickými stavěcími členy nebo bezdotykovými spínač^ např. pn přejfédění jednoho pražce. Před podbíjecím agregátem jednoho z těchto známých zařízení, popsaného v čes^oslovenském patentu čtete 196 239, je v pod&ném směru koleje umtetán bezdotykový spínač, který při přejíždění upevňovadla kolejnic na pražcích spouští měření dráhy. Podle vzdálenosti mezi podbíjecím agregátem- a spínačem se podvíjecí agregát na základě tohoto měření dráhy přesně nacentruje nad podbíjený pražec. Toto zabízení -se velmi osvědčilo při plně automatizovaném provozu, při kterém se jak pojíždění stroje a spouštění podbíjecích agregátů, tak vyrovnávání a zdvihání kolejí řídí plně automaticky v jednom cyklu.
Stroje vybavené takovým automatickým řízením pojíždění, např. stroj podle uvedeného československého- patentu č. 196 239 však mohou zpracovávat pouze úseky koleje, zejména rovné úseky koleje, kde vzájemná poloha pražců se příliš neměrn a pražec - neleží k sobě šikmo. Ruční - ovte^rn tekových strojů je tedy vždycky -nezbytné, takže nejsou odstraněny shora uvedené obtíže.
Je rovněž - známé např. z česlkosiovenstóho patentu č. 157117, opaařit podbíječku, vybavenou několika v podaném směru stroje -za sebou uspořádánými skupinami podbíjecích nástrojů, ústrojím pro rozstřikování barvy, kterými se ta mezera mezi pražci, za kterou se má v pracovím -směru zadní slcupina ^dbíjecteh nástrojů v^ředů označí barevnou skvrnou. Tento způsob značtování nejblíže následujícího místa, které se má podbíjet, se sice v praxi osvědčil, avšak předpokládá dobrou viditelnost a je proto v noci, v mteé při sněhu apod_ použitelný jen omezeně.
Účetem vynálezu je vytvořit podbíjecí stroj který by neměl popsané nevýhody a obtíže, zejména pokud jde o ruční řízení pojíždění, aby ndte stroje mohl s maximáltá spolehlivostí správně a včas zajistit pražec, který se má zpracovávat, resp. příslušnou mezeru mezi pražci, a to i při rychlých dopředných pohybech podbíječky.
podte vynálezu se tato úloha řeší t^ že u podbíjecího stroje popsaného typu je ústrojí pro indikaci podbíjeného pražce, případně mezery mezi pražci vytvoreno jako -optte.ké a případně nebo akustteké signalizační ústroj^ které je spojeno přes ovládací ústrojí s počtíačem pražců a pHpadně nebo s měřičem dráhy.
Konstrukcí podle vynálezu je jednoduchým a - účinným způsobem umožněno, aby strojní podbíječky byl v každém okamžiku spotehhvě ortentován -o skutečné poloze při pojíždění stroje a aby zejména na konci pojíždění mohl spolehli předpokládat polohu pražce, resp. mezery mezi pražci pro zasunutí podbíjecích nástrojů tak, -aby -odpovídala skutečné správné velikosti posuvu. . Tím se nejen umožní rychlejší prác:e, nýbrž se podstatnou měrou přispěje k tomu, že n&dochází ani k opakovanému podbyení pražců arn k vynecMní pražců, takže se- -do sáhne vysolké stejnosměrnosti při odbíjení štěrkovno lože podpírajícího Jed^tlivé pražce.
Kromě toho se vynálezem dosáhne další výhoda spočívající v tom, že strojník takové podbíječky, . zejména tzv. několikanásobné podbíječky vybavené samočinným řízením pojíždění, může provádět přídavnou kontrolu a vždycky zasáhnout při poruchách automatického řízení. Strojník podbíječky přitom není v důsledku tohoto pomocného zařízení rozptylován jinými kon'trolními funL· cemi, a jeho pozornost není odváděna od kontroty výškové polohy a bočního směru koleji poněvadž pro ^zorovátá a sledování optických nebo akusttekých signálů, nern potřebí příliš velká koncentrace a pozornost, která je jinak nezbytná při sledování a kontrole zasouvání podbíjecích nástrojů do štěrku. K tomu je třeba poznamenat, že Hdič musí pozorovat např. současné zasouvání šestnácti a dvaatřicetí nebo i vtee podbíjecích hrotových itástrojé
Podle dalšího význaku vynálezu je signalizační ústrojí opatřeno ·optickými a případně nebo a!kustickými v^ham signálů, například signálními žárovkami a, případně nebo bzučáky, trubkami, zvonky apod. Přitom lze s výhodou použil: buď pouze optických nebo pouze akustických signálů, nebo ke kombinovat oba druhy signálů. To závisí vždy na typu železničního stroje, na druhu kabiny a na úrovni hluku vznikajícího ve stroji, většinou s přihtednutím k počtu řízených nebo kontrolovaných skupin podbíjecích nástrojů. Přitom je možné signály vydávat jak kontinuálně, tak i odstupňovaně za sebou.
Dále lze podle vynálezu účelně spojit optické a, případně nebo akustické vysílače signálů signalizačního ústrojí s regulačními orgány pro změnu frekvence nebo intenzity signum přitom je účelné případné frekvence akustických signálů nastavit nad nebo pod kombinační frekvence vyvolávané pracovním strojem. Tím se umožní optimální přizpůsobení jednothvých signálů jednak vnějším vhvům a jednak řidici stroje. Tak např. lze při denním světle zesííit optické signály, aby byly lépe rozeznatelné, nebo zesílit sled optických nebo akustických signálů při přibližování ke konci pojízdného pohybu stroje, takže ridm stroje může ovládat rytmus jednotlivých řídicích úkonů v závislosti na sledu nebo na intenzitě optických nebo akustických signálů. Tím se urychlí ovládací pochod jako celek a v důsledku toho se zvýší výkon stroje pM ručním ovládání.
Aby se pozornost’ řidiče · stroje odváděla co nejméně od pozorovárá po^íjemho postupu a jednotlivých měřicích přístrojů, je podle dalšího význaku vynálezu výhodné, když je signalizační ústrojí k indikaci jednotlivých signálů vytvořeno respektive upraveno v oblasti kabiny řidiče stroje, s výhodou uvnitř této kabiny a případně nebo v oblasti alespoň jednoho agregátu podbíjecích nástrojů, přičemž optické vysílače signálu jsou s výhodou umístěny na ovládacím pultu, případně v zorném poli řidiče stroje.
Podle dalšího význaku vynálezu . se podbíjecí stroj vyznačuje tím, že optické vysílače signálů jsou umístěny v oblasti nástrojů pro zpracování koleje, zejména v oblasti podbíjecích nástrojů, které se zasunují do ' štěrku, a v případě podbíjecího agregátu pro dva pražce v oblasti obou středních podbíjecích nástrojů. Zejména u ručně řízeného pojíždění je toto umístění indikačních prvků velice výhodné, poněvadž řidič stroje není při pozorování indikačních prvků odváděn od neustálého pozorování místa zasunutí pracovrnch nástrojů do štáráu, takže se lze spolehlivě vyhnout poškození pražců, ke kterému dochází nárazem nástrojů na tyto pražce při špatném centrování.
Zasahuje-li dráha pojížděcího pohybu stroje přes větší počet pražců může být podle dalšího význaku vynálezu výhodné, když indikační ústrojí má optické vysílače signálů zapínatelné signalizačním ústrojím přes ovládací ústrojí spojené s počítačem pražců a, případně nebo měřičem dráhy, a tyto vysílače signálů jsou vytvořeny například jako elektronický několikažárovkový systém, například čtyn čtyri zeteírn nebo čtyři červené žárovky. Ty jsou pomocí ovládacího ústrojí připínatelné při přibližování k předem nastavené dráze pohybu nebo k podbíjenému pražci, takže podle velikosti pohybu pojíždění se rozsvěcují jednotlivé žárovky nebo skupiny žárovek. V důsledku toho může řidič stroje nejen spolehlivě rozeznat ten pražec nebo tu mezeru mezi pražci, který se má podlbít, nebo do které se mají zasunout podbíjecí nástroje, nýbrž může zejména při ručně řízeném pojíždění podstatně lépe odhadnout délku dráhy, která se má ještě ujet; podte datetoo význaku vynálezu se přitom ukázalo např. při silném slunečním světle nebo naopak v noci jako výhodné, když vysílače signálu, tvořené žárovkami jsou přes regulační člen, např. regutecrn odpor spojeny s napěťovým zdrojem a poloha regulačního odporu je měnitelná při vzrůstající délce dráhy pojíždění ke zvýšení jasu žárovek.
Aby se za všech okolností dosáhlo přesné signalizace podbíjeného pražce, případně zhutňovaného štěrkového lože v mezeře mezi pražci, je dále výhodné s^í^oit ovládací ústrojí přes člen snímající součásti koleje s měřičem dráhy, respektive s počítačem pražců a přiřadit ovtedammu ústrojí . vtestní řídicí okruh ke zjištování ujeté dráhy a příslušného počtu pražců.
Řešení podte vynálezu pro signahzarn pražců nebo mezer mezi pražci, které se mají opracovávat, představuje pro řidiče stroje podstatné ulehčení zejména tehdy, když je podbíječka vybavena předním dvoupražcovým podbíjecím agregátem a . zadním dvoupražcovým agregátem, který je vzhledem k přednímu agregátu posuvný v podélném směru kolejnic a leží za ním ve vzdálenosti například dvou nebo čtyř mezer mezi pražci. V tomto případě je výhodné, když je podle vynálezu optické signalizační ústrojí přiřazeno k přednímu dvoupražcovému podbíjecímu agregátu stroje, jehož zadní, v podélném směru stroje posuvný dvoupražcový podbíjecí agregát je opatřen zařízením pro samočinné místní vystřeďování obou prostředních podbíjecích nástrojů přes ovládací ústrojí spojené s přestavovacím pohonem pro podélné posouvání podbíjecího agregátu.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkrese, kde obr. 1 je bokorys podbíjecího nivelačního vyrovnávacího stroje s · optickým a akustickým signalizačním zařízením, obr. 2 je půdorys koleje v oblasti podbíjecích nástrojů a barevných značek z obr. 1, obr. 3 je schematicky znázorněné zápoje221281 ní optického signalizačního zařízení se žárovkami a obr. 4 ukazuje schematicky zapojení - akustického signalizačního zařízení.
Na obr. 1 je znázorněn - podbíjecí nivelačm vyrovnávací stroj 2, který se během práce pohybuje převážně ve směru sipky 1 a Je veden podvozky 3 po koleji sestávající z kolejnic - 4 a pražců - 5. Na rámu 6 podvozku podbíjecího nivelačního vyrovnávacího stroje 2 je umístěno kombinované zdvihací rovnací zařízení 7, přední dvoupražcový pcdbíjecí agregát 8, posuvný napřm k . podeteé ose koleje, a za řidičovou kabinou 9 umístěnou uprostřed je umístěn druhý dvoupražcový podbíjecí agregát 10. ' Druhý ' dvoupražcový podbíjecí agregát 10 je přitom uložen na rámu 6 na vodicích sloupech, která probíhají v podélném směru koleje, a dá se posouvat pomocí přestavovacího pohonu v podélném směru koleje. Dále jsou na stroji umístěny vodicí sloupy 12 ležící napříč k ose . koleje, takže podbíjecí agregáty 6, 10 se dají posouvat i napnč k podélnému smšru koleje, například v úzkých obloucích, a tedy nacentrovat vzhledem k oběma kolejn'cím 4. .
Podbíjecímu nivelačnímu vyrovnávacímu strop 2 j’sru ke správnému a včasnému rozeznání podbíjených pražců Si, Sž, respektive mezer Fi, Fž, Fa mezi nimi, do kterých se mají zanořit podbíjecí nástroje, přiřazena dvě vistroj podte vynálezu. předmmu dvoupražcovtou podMjemmu agregátu 6, který má dvě skupiny podbíjecích nástrojů k současnému ipodbíjern dvou bezprostředně za sebou ^sledujících pražců 5, je přiřazen Tozstnkovač barvy l4, který slouží jako signaUzační ústrojí 13 a je umísten v obtesti kombinovaného zdvihacího rovnacího zařízení 7. Ovládání a uvádění v činnost tohoto rozstnkovače barvy 14 se provádí přes ovlád.arn ústroj 15, které je spojeno se zdrojem pohony napriMad s Hakovzdušnou jednotкощ s měřmem dráhy 16 a s koncovým spínačem 17, který je - uváděn v Činnost spusternm dvoupražcového po^jecího agregátu 6. Jak je patrno z obr. 1 a ještě jasněji ze schematického nákresu na obr. 2, je rozstřikovač barvy 14, teorírn signulizuční ústrojí 13, vytvořen k dorvání barv^ a to ve směru práce na pravé straně v mezerá mezi pražci a tedy v oblasti zanořování podbíjecmh nástrojů mezi oběma totejmcemi 4. Kromě toho je barevná značka M zvolena tak, že se řidiči podbíječky pro následující pracovní pochod signalizuje ta mezera mezi pražci, do které se mají zanořit střední podbíjecí nástroje předního dvoupražcového podbíjecího agregátu 8. Tryska 14‘ rozstřikovače barvy 14 je vytvořena tok aby barva byla nanesena jen na relativně malou ^och^ takže při záběru ^^íjecfch nástrojů se teto barevná značka M zrnft, tedy vymaže, takže -nemůže vyvolat nesprávnou indikaci při následujících podbíjecích pochodech.
Ve - znázorněném příkladě provedení leží rozstřikovač barvy 14 před středními podbíjemmi -ná'Stroji prádrnho dvou^ažcov^o podbíjecího agregátu 8 v takové vzdálenosti, jaká odpovídá průměrné dráze - pojíždění, respektive posuvu x podbíjecího nivelačního vyrovnávarího stroje 2. V takovém phpadě stačí, když se rozstřikování spouští pouze pomocí koncového spínače 17. Rovněž - je však možné a účelné upravit rozstřikovač barvy 14 na jakémkoH výhodném místě před předmm dvoupražcovým po^jemm agregátem 8, přičemž v tomto případě se rozstrikorání barvy spouští v z^islosti na měřitt dráhy 16 nebo na počítači _ pražců.
Aby řidič stroje mohl kontrolovat polohu druhého -dvoupražcového podbíjecího agregátu 10, je v řidičově kabině 9 umístěno akustické signalizační ústrojí 19 tvořené reproduktorem 18. Tímto akustickým signalizarnm iistrojm 19 může být: samozřejmě i například zvučák, zvon, trubka nebo jiné signalizační zařízení. Uvádění v činnost tohoto akustického signalizačního ústrojí 19 se přitom může řídit buď přes měřič dráhy 20, který je přiřazen druhému dvoupražcovému podbíjecímu agregátu 10, nebo přes počítač pražců 21, který je umístěn v oblasti tohoto agregátu a je vytvořen ve znázorněném příkladě jako pulsor 22. - Přitom je možné rnd&ovat prápž^rá jednothvých pražcfi krátkým akustickým tónem nebo zprostředkovat řidiči stroje akustický vjem spojitě stoupajícím tónem, přičemž tento akustický vjem udává postup středění druhého dvoupražocvého podbíjecího agregátu 10.
Na °br. В je znázorněna dalrn varianta provedení opttctáto signalizačního ústroj kte.rá umořuje spojenou čfelicorou a analogovou indikaci. Jak je patrno ze schematictáho nákresu, jde přitom o podbíjem nivelační vyrovnávací stroj 23, který je vybaven podbíjecím agregátem 24 sestávajícím ze tří párů rozhrnovacteh podbíjecích nástrojů k současirámu zhutňování išteráu pod čtyřmi pražci Si, S2, S3, Sí, které leží bezprostředně za sebou. Protože se všechny tři dvojice rozhrnovacích podbíjecích nástrojů po^jectoo agregátu 24 zanořují do přímo za sebou následujících mezer mezi pražci, posouvá se stroj od jednoho -pracovního místa k následujícímu vždycky -o tři pražce. Aby se řidiči stroje, kteří řídí pojíždění a sleduje je, umožnilo optické sledování pohybu stroje, ujeté dráhy a dráhy, - která se má ještě ujet, je v zorném poli řidiče umístěno opttráé signali^zační úttг°jí И, které je znázorněno schematicky. Toto optické signalizačrn totrop 25 je ve věteta měříftu a Cistě schematicky zakresleno znova vně stroje, aby bylo možno jasně vysvětlit funkci zařízení podle vynálezu. -Optické signalizační ústrojí 25 -obsahuje tři žároky 26, 27, 26, přičemž žárovky 26, 27, které jsou označeny 1 a 2, představují číslicovou indikaci, což znamená, že při rozsvtoeto teto žárovky ridtó že přejel první nebo druhý pražec; naproti tomu třetí žárovka 28 je spojena přes regulační odpor 29 s napěťovým zdrojem 30.. Připojování žárovek 26, 27, 28 je řízeno ovládacím ústrojím 31, které je spojeno s počítačem pražců 32 a měřičem dráhy 33. Postup optické signalizace probíhá tímto způsobem:
Jakmile se první . podbíjecí nástroj 34 přední dvojice 35 rozhrnovacích podbíjecích nástrojů ^emístt během pojíždění stroje pres první pražec S a nalézá se v poloze naznačené plnou tenkou čarou, rozsvítí se žárovka 26, takže řidiči stroje se signalizuje, že stroj přejel první pražec. Nalézá-li se tentýž podbíjecí nástroj 34 v poloze naznačené čarou sestávající z teček a čárek, tedy ve druhé mezeře mezi pražci, rozsvítí se žárovka 27 a ukazuje, že dráha dopředného pohybu již odpovídá dvojnásobku vzdálenosti pražců. Během dopředného pohybu podbíjecího nástroje 34 z polohy označené čarou složenou z čárek a teček do polohy označené čárou složenou z čárek a dvouteček se pomocí ovládacího ústrojí 31 vybuzením stavěcího motoru 36 odbočky regulačního odporu 29 vybavuje spojité - neboli analogové zvyšování jasu žárovky 28, takže řidiči stroje se při posledních fázích dopředného pohybu . až do spuštění podbíjecích agregátů 24 spojitě indikuje; řidič může v důsledku toho snadno sledovat tozďění stroje a spou^ěto dvojíc rozhrnovacích ^dibíjecfch nástrojm
Samozřejmě lze jako základ pro optické signály .zvolK jakýkoli podbíjecí nástroj nebo jakoukoli dvojici podbíjecích nástrojů podbíjecího agregátu 24, takže řidič si může signalizační ústrojí 25 vždycky nastavit tak, aby indikace krovkami byla vázána na ty podbíjecí nástroje, na jejichž podkladě řidič sleduje zahořování -nástrojů do štěrkového lože.
Další možnost, jak realizovat pro řidiče stroje akustickou indikaci o velikosti projeté dráhy, resp. dráhy, která se má projet, je . znázorněna schematicky na obr. 4. V tomto případě je znázorněný podbíjecí niveteční vyrovnávací stroj, který je opatřen známými, a proto blíže nezakreslenými zařízeními, respektive vztažnými soustavami ke korekci a kontrole polohy koleje, vybaven dvěma bezprostředně . za sebou umístonými dvojitými rozhrnovacími podbíjecími agregáty 37, z mchž každý je opatřen dvěma dvojicemi rozhrnovacích podbíjecích nástrojů. Aby se řidiči tohoto stroje usnadnilo řízení a sledování dopředného pohybu stroje vždycky o vzdálenost čtyř pražců, je stroj opatřen měřičem -dráhy 38, který je spojen s ovládacím ústrojím 39 umístěným v kabině řidiče a s akustickým signalizačním ústrojím 41, které je tvořeno reproduktorem 40. K bližšímu znázornění celého zapojení je ovtótod úst^rojí 39 a signalizační stroj 41 ve -větším měříttu zakresleno ještě jednou mto-o stroj. podle velikosti ujeté dráhy se, jak je to schematicky naznačeno nestejně velkými reproduktory 40, intenzita akustického signálu zvyšuje buď stupňovitě, nebo spojhě, takže řtoič může rytmus jednotlivých ovládacích úkonů nastavit podle změn intenzity signálu. Měřič - dráhy 38, který budí ovládací ústrojí 39, je uváděn ve znázorněném příkladě provedení v činnost pulsorem
42, který se během zhutňování - štěrku pod pražci Si až Ss nalézá v mezeře před následujícím předním pražcem určeným k podbíjení, tedy mezi třetím a čtvrtým pražcem v podélném směru koleje před předním dvojitým rozhrnovacím podbíjecím agregátem 37. - V důsledku toho je mezi pulsorem 42 a dvojitými rozhrnovacími podbíjecími agregáty pevná vzdálenost, která se měří měřičem dráhy 38 a na jejímž základě se mění intenzita signálů vysílaných reproduktorem 40. Aby se řidiči stroje co nejvíce usnadnilo zjtétérn změny .akustických sígnálů, je ovládací ústrojí 39 opatřeno regulačním členem 43, kterým se dá měnit frekvence - signálů vysílaných reproduktorem 40. Je to zejména proto, že při zanořování podbíjecích nástrojů do štěrkového tože vzniká v důsledku vibrací a hluku motorů a olejových čerpadel určitý hluk, a intenzita zvuku a frekvence působí na řtoiče stroje; pomocí regulačrnřio členu 43 lze toekvenrn signálů vysílaných reproduktorem 40 nastavtt nad nebo pod kombinační frekvence, vytvářené různými součástmi podbíjecího stroje, a tak umožnit jednoznačné rozeznávání kontrolních signálů.
V rámci vynálezu jsou, zejména u strojů s větším počtem podbíjecích agregátů, -k současnému podbíjení většího počtu skupin pražců jetoothvé popsané formy provedení zařízení podle vynálezu účelně vzájemně kombmovatelné takže lze napnktad kombinovat optická zařízení - s akustickými nebo lze upravit dvě optická indikační zařízení. Kromě toho je rovněž možné přídavně k optickému signalizačnímu zařízení, jako je rozstnkovač barvy 14, použft -optt^éto signalizačního ústrojí 25 tvořeného žárovkami nebo přídavně nebo místo nich akustického signalizačního ústrojí 41. Aby bylo možné rozdělit kontrolní funkce na několik obsluhujímch osob může hýl: rovněž úicetoé umfetit tyto -optické nebo akustické signalizační prvky - jak v kabině řidiče, tak v -oblasti podbíjecích nástrojů nebo na jiném dobře viditelném místě vně stroje, respektive na rámu stroje, takže i pracovník, který jde vedle stroje, může sledovat, respektive řídit velikost -dopředného pohybu a kontrolovat ujetou dráhu.
Claims (9)
1. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj, zejména s několika v podélném směru koleje za sebou umfetěnými slcupinami podbíjecích nástrojů, s ústrojím pro indikaci podbíjeného pražce, případně mezery mezi pražci, s měřičem dráhy a se zařízením k automatickému řízení pojíždění od jednoho místa podbíjení k následujfctou, vyznačený tím, že ústrojí pro· indikaci podbíjeného pražce (SbS2, S^Sg), případně mezery (F^Fí, F4, Fs, Fe j mezi pražci, je vytvořeno jako optické a případně nebo akustické signalizační ústrojí (13, 19, 25, 41), které je spojeno přes ovládací ústrojí (15, 31, 39) s počítačem pražců (21, 32) a případně nebo s měřičem dráhy (20, 33, 38).
2. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle bodu 1, .vyznačený tm že signatízačrn ústrojí je opatřeno otptickými a případně nebo · akustickými vysílači signálů, například signálními žárovkami (26, 27, 28) a případně nebo bzučáky, trubkami, zvonky.
3. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že optické a případně nebo akustické vysílače signálů signalizačního ústrojí (1.3, 19, 25, 41) jsou spojeny s regulačními orgány (43) pro změnu frekvence nebo intenzity signálu.
4. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že signalizační ústrojí (25) k indikaci signálů je vytvořeno, případně upraveno, v oblasti řidičovy kabiny (9^ případně uvnitř této kabiny a případně nebo v oblasti atospoň jednoho podbíjecího agregátu (24), přičemž optické vystíače signálu jsou s výhodou umfctěny na ovtótodm puh^ případně v zorném poli řidiče stroje.
5. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle jednoho z bodů 1 až 4, vyznačený tím, že optické vystíače sígnálu jsou umístěny v oblasti nástrojů ke zpracování kolejí, zejména v oblasti podbíjecích nástrojů urříe-
VYNÁLEZU ných k zasunutí do štěrkového lo^ a ·. u dvoupražcového podbíjecího agregátu v oblasti obou stře^ch podbíjecfch nástrojů.
6. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačený tím, že indikační ústr-ojí (25) má optické vysílače signálů zapínatelné signalizačním ústrojím (25) přes ovládam ^troj (31^ spojené s počítačem . pražců (32) a případně nebo mňřičem dráhy (33^ tyto vystíače signálů jsou vytvořeny například jako elektronický několikažárovkový systém, například čtyři žluté, čtyři zelené nebo čtyři červené žárovky.
7. Zhutňovací, případně podbíjecí .stroj podto bodu 6, vyznačený tím, že vysnače . signálů tvořené žárovkami (28) jsou spojeny přes regulační člen napNkM regu^to odpor (29) s napěťovým zdrojem (30) a poloha regulačního odporu (29) je měnitelná s přibývající ujetou dráhou ke zvýšeití jasu žárovek (28).
8. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačený tím, že ovtódam ústrojí (I5, 31, 38) je přes prvek srnmajfcá součásti koleje, spojeno s měřičem dráhy (20, · 33, 38h případně s počítačem pražců, a ovládacímu ústrojí (15, 31, 38) je přiřazen vlastní řídicí okruh ke zjišťovárn ujeté drám případně počtu pražců.
9. Zhutňovací, případně podbíjecí stroj podle jednoho z bodů · 1 až 8, vyznačený tím, že optické signalizační ústrojí (13) . je přiřazeno k přednímu dvoupražcovému · podbíjecímu agregátu (8) stroje, jehož zadní, v podélném směru stroje posuvný dvoupražcový .podbíjecí agregát (10) je opatřen zarízernm pro samočinné nnstrn vystředovám obou prostředních podbíjecích nástrojů přes ovládací ústrojí spojené s přestavovacím pohonem (11) pro podélné posouvání podbíjecího agregátu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT482075A AT346890B (de) | 1975-06-24 | 1975-06-24 | Gleisverdicht- bzw. stopfmaschine |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS221261B2 true CS221261B2 (en) | 1983-04-29 |
Family
ID=3568734
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS763949A CS221261B2 (en) | 1975-06-24 | 1976-06-15 | Compacting ev.packing machine |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4224874A (cs) |
JP (1) | JPS5912802B2 (cs) |
AT (1) | AT346890B (cs) |
CA (1) | CA1068986A (cs) |
CH (1) | CH610963A5 (cs) |
CS (1) | CS221261B2 (cs) |
DE (1) | DE2612109A1 (cs) |
FR (1) | FR2317417A1 (cs) |
GB (1) | GB1516465A (cs) |
HU (1) | HU171648B (cs) |
RO (1) | RO70389A (cs) |
SE (1) | SE421220B (cs) |
SU (1) | SU745371A3 (cs) |
ZA (1) | ZA762991B (cs) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH628378A5 (en) * | 1978-11-28 | 1982-02-26 | Sig Schweiz Industrieges | Movable machine for working on railway tracks |
AT371170B (de) * | 1981-01-16 | 1983-06-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisverfahrbare maschine zum verdichten, insbesondere gleisnivellierstopfmaschine, mit stabilisitationsaggregat |
US4760797A (en) * | 1985-02-20 | 1988-08-02 | Southern Railway Company | Method and apparatus for automated tie detection and tamping |
ATE188755T1 (de) * | 1995-03-07 | 2000-01-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Stopfmaschine, maschineanordnung und verfahren zum unterstopfen eines gleises |
EP0731217B1 (de) * | 1995-03-07 | 2000-01-12 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. | Stopfmaschine, Maschineanordnung und Verfahren zum Unterstopfen eines Gleises |
AT5839U3 (de) * | 2002-09-25 | 2003-09-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine und verfahren zum unterstopfen von schwellen eines gleises |
RU2633028C1 (ru) * | 2016-05-31 | 2017-10-11 | Федеральное государственное казённое военное образовательное учреждение высшего образования "Военная академия материально-технического обеспечения им. генерала армии А.В. Хрулёва" Министерства обороны Российской Федерации | Виброакустический способ уплотнения балласта железнодорожного пути |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US290767A (en) * | 1883-12-25 | Odometer | ||
US1422349A (en) * | 1921-10-03 | 1922-07-11 | Harry C Eigabroadt | Signal-indicator system |
AT273203B (de) * | 1963-11-21 | 1969-08-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Meß- und Anzeige-Einrichtung an fahrbaren Gleisrichtmaschinen |
CH427874A (fr) * | 1965-08-27 | 1967-01-15 | Matisa Materiel S A | Equipement pour la mesure et l'enregistrement de l'état géométrique d'une voie ferrée ainsi que pour la commande du ripage ou du relevage d'une section de voie ferrée |
US3401642A (en) * | 1966-11-04 | 1968-09-17 | Earl H. Fisher | Automatic jacking, levelling and lining railroad track tampers |
US3423858A (en) * | 1967-01-10 | 1969-01-28 | Speno International | Automatic control system for railway work apparatus |
US3550076A (en) * | 1967-01-26 | 1970-12-22 | Ruth L Kent | Color zone system of traffic speed verification |
US3504635A (en) * | 1968-01-15 | 1970-04-07 | Canada Iron Foundries Ltd | Workhead positioning means |
FR2072853A5 (cs) * | 1969-12-19 | 1971-09-24 | Plasser Bahnbaumasch Franz | |
AT311406B (de) * | 1969-12-19 | 1973-11-12 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare Maschine zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises |
AT313347B (de) * | 1970-04-17 | 1974-02-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare Nivellier-Gleisstopfmaschine |
JPS49105153U (cs) * | 1972-12-07 | 1974-09-09 | ||
AT345325B (de) * | 1975-06-20 | 1978-09-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine, insbesondere gleisstopf- und nivelliermaschine |
-
1975
- 1975-06-24 AT AT482075A patent/AT346890B/de not_active IP Right Cessation
-
1976
- 1976-03-16 SE SE7603307A patent/SE421220B/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-03-22 DE DE19762612109 patent/DE2612109A1/de not_active Ceased
- 1976-03-24 CH CH365676A patent/CH610963A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-04-09 HU HU76PA00001243A patent/HU171648B/hu not_active IP Right Cessation
- 1976-05-10 SU SU762354301A patent/SU745371A3/ru active
- 1976-05-19 ZA ZA762991A patent/ZA762991B/xx unknown
- 1976-05-21 CA CA253,060A patent/CA1068986A/en not_active Expired
- 1976-06-05 RO RO7686358A patent/RO70389A/ro unknown
- 1976-06-15 CS CS763949A patent/CS221261B2/cs unknown
- 1976-06-18 GB GB25296/76A patent/GB1516465A/en not_active Expired
- 1976-06-18 JP JP51072117A patent/JPS5912802B2/ja not_active Expired
- 1976-06-23 FR FR7619097A patent/FR2317417A1/fr active Granted
-
1978
- 1978-07-20 US US05/926,947 patent/US4224874A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
RO70389A (ro) | 1981-11-24 |
FR2317417A1 (fr) | 1977-02-04 |
DE2612109A1 (de) | 1977-01-20 |
US4224874A (en) | 1980-09-30 |
CA1068986A (en) | 1980-01-01 |
SE421220B (sv) | 1981-12-07 |
JPS5235009A (en) | 1977-03-17 |
SE7603307L (sv) | 1976-12-25 |
SU745371A3 (ru) | 1980-06-30 |
ZA762991B (en) | 1977-04-27 |
HU171648B (hu) | 1978-02-28 |
FR2317417B1 (cs) | 1980-06-13 |
CH610963A5 (cs) | 1979-05-15 |
ATA482075A (de) | 1978-04-15 |
AT346890B (de) | 1978-11-27 |
JPS5912802B2 (ja) | 1984-03-26 |
GB1516465A (en) | 1978-07-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU625749B2 (en) | Reference system for railway track machines | |
EP2925581B1 (de) | Verfahren zur unterstützung eines eine ampel detektierenden ampelphasenassistenten eines fahrzeugs | |
CS221261B2 (en) | Compacting ev.packing machine | |
Johansson et al. | Visible distances and safe approach speeds for night driving | |
EP0021060A1 (de) | Leitsystem für den Individualverkehr | |
EP3442849A1 (de) | Verfahren und messsystem zum erfassen eines festpunktes neben einem gleis | |
WO2009040156A1 (de) | Steuereinrichtung für eine anzeigeeinrichtung einer einparkeinrichtung und verfahren zur darstellung | |
JPH0233801B2 (cs) | ||
DE3913988A1 (de) | Verfahren und vorrichtung zum vermessen von strassen bezueglich achsenlaenge, breite und hoehe bzw. steigung | |
DE102015203476A1 (de) | Verfahren und Ortungseinrichtung zum Bestimmen der Position eines spurgeführten Fahrzeugs, insbesondere eines Schienenfahrzeugs | |
CA2343431A1 (en) | A tamping machine | |
DE202014010508U1 (de) | Aufzug-Überwachungseinrichtung | |
DE102011106345B4 (de) | Streckenvalidierung | |
US4165693A (en) | Mobile track leveling, lining and tamping apparatus | |
AT9576U1 (de) | Magnetfeld-erkennungssystem | |
DE19856313A1 (de) | Verfahren zur Überwachung von mehrkanaligen Abstandsmeßsystemen für Fahrzeuge | |
US1415193A (en) | Tie-tamping machine | |
US890470A (en) | Dredging apparatus. | |
EP0027530A2 (de) | Optische Anordnung zum Überwachen kritischer Drehzahlen rotierender Einrichtungen | |
DE102018219667A1 (de) | Erfassungssystem | |
DE102004010114A1 (de) | Positionsbestimmung von Erdbau-, Tunnelbau- und Rohrvortriebsmaschinen | |
CH684183A5 (de) | Verfahren zur Montage von Hängern an einer Oberleitung. | |
DE1096076B (de) | Vorrichtung zur zerstoerungsfreien Schienenuntersuchung bei Gleisen | |
DE102021202919A1 (de) | Einrichtung und Verfahren zur Diagnose von wenigstens einem Lichtsignalgeber | |
US1886736A (en) | Rail joint oiler |