Vynález, se týká nosiče vedení energie k umístění mezi pohyblivým spotřebičem a pevnou přípojkou, který sestává z úzkých trubkových článků s dorazy směřujícími ven a z širokých trubkových článků ze dvou polovin s dorazy směřujícími dovnitř, které do sebe zapadají a dají se vzájemně vyhnout ppuze v jednom směru, přičemž dorazy úzkých trubkových článků tvoří žlábek, jehož šířka určuje poloměr křivosti.
Z německého spisu DOS číslo 28 05 832 je známý nosič vedení energie tohoto typu. U tohoto nosiče jsou úzké trubkovité články souměrné, zatímco široké trubkové články jsou v pohledu v podélném směru nosiče po obou stranách zúženy o polovinu šířky žlábku, aby se nosič dal vyhnout z natažené polohy pouze na jednu stranu.
Když se u tohoto' známého· nosiče vedení energie obě poloviny širokých trubkových článků upevňují vzájemně nebo na úzkých trubkových článcích ve střední rovině kolmé k rloivině zakřivení, mohou sice sestávat ze dvou identických konstrukčních dílů, musejí však' být v oblasti poloviny průřezu zúžené, tedy nesymetrické. Poněvadž se ukázalo, že je u tohoto nosiče účelné umístit spojení obou polovin širokých . trubkových článků pokud možno· do· roviny zakřivení, nebo alespoň do roviny s ní rovnoběžné, poněvadž v tomto místě je namáhání spoje· nejmenší, sestávají poloviny širokých trubkových článků z různě širokých konstrukčních dílů.
Účelem vynálezu je · zlepšit známý nosič vedení energie tak, aby obě poloviny širokých trubkových článků mohly se-stávat z identických, souměrně vytvořených konstrukčních dílů, a aby nosič měl dobrou boční tuhost a tuhost v krutu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že žlábek úzkých trubkových článků na dvou protilehlých bočních stěnách je různě široký a na obou ostatních bočních stěnách je vytvořen kónicky, a že obě poloviny širokého trubkového· článku jsou vzájemně identické a nasouvají se a vzájemně spojují v poloze natočené vzájemně o 180°.
U nosiče vedení energie podle vynálezu je tedy průběžný žlábek úzkých trubkových článků vytvořen s· nestejnou šířkou, přičemž konicita přechodu mezi širokou částí na jedné boční stěně a úzkou částí na protilehlé boční stěně je současně mírou poloměru křivosti. Přitom stačí, aby úzký díl průběžného žlábku byl pouze tak široký, aby do něj mohly zapadnout dorazy širokých trubkových článků s nepatrnou vůlí. Poněvadž ' úzké trubkové články se zpravidla vyrábějí stříkáním z plastické hmoty, nepředstavuje vytvoření žlábku s různou šířkou a se dvěma dorazy na protilehlých bočních stranách, svírajícími ostrý úhel, vůbec těžkosti. Výhoda nosiče vedení energie podle vynálezu spočívá v tom, že obě poloviny širokých trubkových článků mohou být konstrukčně identické a mohou se nasadit na úzké trubkové články v poloze vzájemně natočené o 180°. V důsledku toho· se nemohou rušivě projevovat odlišné výrobní tolerance nestejně širokých polovin širokých . trubkových článků při montáži. Další výhoda no-, siče vedení energie spočívá v tom, že žlábek úzkých trubkových článků se otvírá pouze při pohybu nosiče v místě zakřivení, zatímco v rovných částech nosiče je uzavřený, takže do něj nemohou vniknout cizí tělesa.
Konstrukčně stejné poloviny širokých trubkových článků mohou být vyrobeny z· tenkého plechu nebo z plastické hmoty. Při provedení z plechu lze spojení vytvořit v oblasti, kde se obě poloviny překrývají pomocí nýtů nebo podobných dílů. V provedení širokých trubkových článků z plastické hmoty lze použít zaskakovacíhO spoje, který sestává z vybírání a z háčku. Aby se toto zaskiakovací spojení dalo· uvolnit, může být vybírání opatřeno okénkem, do kterého háček zapadá, takže se dá uvolnit zvnějšku pomocí nástroje.
Při provedení polovin širokých· trubkových článků· z plastické hmoty se ukázalo jako účelné, aby dorazy úzkých trubkových článků na horní a dolní straně byly uprostřed opatřeny drážkami . a široké trubkové články na vnitřní straně stojinou, která do · této drážky zapadá. Zasunutím stojin do* drážek dorazů se podstatně zlepší tuhost v krutu nosiče, vyrobeného' úplně z plastické hmoty.
Pro· dostatečnou boční tuhost a tuhost v krutu při velkých délkách nosiče je účelné vytvořit na horní a dolní straně úzkých trubkových článků vnitřní zářezy a protáhnout jimi pásy. Ve speciálních případech použití může být výhodné protáhnout nosičem vložené · pásy, aby se vnitřní prostor nosiče rozdělil na jednotlivé etáže pro silné a slabší kabely nebo pro kabely a hadice, které pak při použití po· sobě nemohou klouzat, ani mezi sebe zapadnout.
Zářezy mají být účelně uprostřed úzké a směrem ke vstupní a výstupní straně rozšířené, aby se· pásy v oblasti zakřivení nelámaly. Pásy samotné mohou být jak z oceli, tak z tuhé, avšak elastické plastické hmoty.
Nosič vedení · energie podle· vynálezu · má v provedení, kdy na · horní a na dolní straně vnitřního· prostoru je protažen pás, i při velké délce vynikající boční tuhost a tuhost v krutu. Následkem toho může i při zatížení velkou hmotností přemostit značné vzdálenosti.
Další význaky a výhody vynálezu budou vysvětleny v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkresu, kde značí obr. 1 několik vzájemné spojených trubkových článků nosiče vedení energie v bokoryse, obr. 2 tytéž trubkové články v půdoryse, obr. 3 úzký trubkový článek v půdoryse, obr, 4 tentýž úzký trubkový článek v bokoryse, obr. 5 rozloženou- polohu širokého trubkového článku, sestávajícího ze dvou stejných polovin z plechu, v perspektivním pohledu, obr. 6 několik vzájemně spojených trubkových článků nosiče vedení energie, jehož široké trubkové články jsou z plastické hmoty, obr. 7 úzký trubkový článek nosiče vedení energie podle obr. 6 v axonometrickém pohledu, obr. 8 polovinu širokého1 trubkového článku z plastické hmoty v . axonconetrickém pohledu, obr. 9 zaskakovací spojení -obou polovin širokého trubkového člán.ku z plastické hmoty v řezu, obr. 10 zaskakovací spojení - podle obr. - 9 v pohledu zvnějšku, obr. 11 funkční schéma samoinosného- nosiče vedení energie mezi pohyblivým - spotřebičem -a pevnou přípojkou, obr. 12 další provedení úzkého trubkového článku se zářezy pro pás v půdoryse a obr. 13 obměnu provedení z obr. 12 s několika pásy tvo^tími uvnitř nosme někoilik etáží.
Nosič vedení energie podle vynálezu sestává ze střídajícího - se sledu úzkých trubkových článků A a širokých trubkových článků B, které jsou nasunuty na sobě a dají se z natažené - polohy vykývnout pouze na jednu stranu, - - přičemž v natažené poloze tvoří na ostatní - tři strany tuhou trubku.
Každý, úzký trubkový článek A sestává ve znázorněném provedení z prstence 1, který má na vnějším obvodu žlábek 4 omezený ze- stran dorazy 2, 3. Žlábek 4 je rozdělen středním dorazovým kroužkem 5, umístěným- ve střední rovině úzkého- trubkového článku A, na dva dílčí žlábky 4a, 4b. Na horní a dolní straně úzkého- trubkového článku A jsou dílčí žlábky 4a, 4b nestejně široké a- na mezilehlých stranách jsou konické. Oba - dorazy 2, 3 spolu svírají úhel alfa, který určuje poloměr křivosti R. Změna poloměru křivosti R se dá jednoduchým způsobem realizovat tak, že se dorazy 2, 3 nepatrně rozšiř^ jak- je znázorněno na obr. 4 schematicky přerušovanými čárami.
Každý široký trubkový článek B sestává podle obr. 5 ze dvou pollbvin 8, které jsou konstrukčně stejné a jejichž spojení leží po -obou stranách střední roviny zakřivení. Obě poloviny 6a, 6b širokého- trubkového článku B mají dorazy 7, 8 s^í^í^uJící dovnitř, které zapadají do dílčích drážek 4a, 4b na úzkém trubkovém článku A. V oblasti, kde se překrývají konce ramen -obou polovin 6a, 6b, chybí dorazy 7, 8. V této -oblasti vzájemného- překrývání jsou na vnějších stěnách obou polovin 6a, 6b širokého trubkového článku B vytvořeny dhy 9 к zasunutí nýtá nebo podobných spojovacmh prvků. Ramena jedné poiloVtoy 6a nebo 6b širokého trubkového článku B mají nestejnou délku, aby byio- možno- použft konstrukcíně stejných dílů.
Ozké trubkové čtánky A sestávap s výhodou z táoiačrnho materiálu, zejména plastické hmoty, takže na' vnitřní straně tvoří hladkou dosedací ptochu pro vedení 10 energie.
Rovněž je však možné vytvořit na prstenci 1 každého úzkého- trubkového článku A .dovnitř vyčnívající držáky 11 pro- vedení 10 energie, aby vedení 10 zůstalo v definované střední poloze.
Široké trubkové články B podle obr. 5 - mohou být vystřihnuty nebo vyraženy z tenkého plechu. Uprostřed obou polovin 6a, 6b lze vyrazit ven vyčnívající vroubky, které jednak zvyšují tvarovou - stabilitu a jednak slouží jako dosedací plocha nosiče vedem při jeho použití. Rovněž je- možné upravit v ramenech obou polovin 6a, 6b širokého trubkovéhio článku B otvory k větrám vnitámho prostoru, aby se v něm nezvýšila nepřípustně teplota.
Podle obr. 6 mohou být obě poloviny 12a, 12b širokých trubkových článků B vyrobeny z plastické hmoty stříkáním. Pro toto provedení jsou v dorazech 2, 3 úzkých trubkových článků A vytvořeny drážky 13, do kterých zapadá stojina 14 upravená na vnitřní straně poloviny 12a, 12b širokých trubkových článků B.
Obě poloviny 12a, 12b širokých trubkových článků B z plastické hmoty se spojují zaskakovacím spojem (obr. 8, 9), který sestává z vybrání 15 na jednom konci a z- háčku 16 na druhém konci každé poloviny 12a, 12b. Aby se toto zaskakovací spojení dalo rozpojit, je do vybrání 15 vyříznuto okénko 17 (obr. 10), do kterého lze zasunout zvnějšku nástroj 18.
Ne^lí-^li třeba, aby se spojení obou - polovin 12a, 12b širokého trubkového článku B znovu uvolňovato, lze- místo' háčku 16 zasunout do vybrání 15 hladkou lištu a- - svařit- obě části v této poloze ultrazvukem.
Nosič vedení energie, zkonstruovaný a sestavený podle vynálezu, slouží k umístění mezi pevnou přípojkou 19 a pohyblivým spotřebičem 20, napřMad s^^rtem obráběcího stroje, kde vede a- zbavuje tahového namáhání vedení 10 energie, například kabely a hadice pro elektřinu, tlakový vzduch a/nebo chladivo. Nosič musí být v horm větví 21 samonosný, aby se neprověšoval, a aby vedem M energie nepras^tá. Směrem k dolní větvi 22 se smí nosič zakřivit pouze s poloměrem R, který odpovídá přípustnému poloměru -ohybu nejcitlívějšíbo vedení l0 energie. Bodmínky samonosné konstrut ce nosiče, dodržení určitého poloměru křivosti a ochrana vedem 10 energie, která není vystaveno tahovému namáhání, jsou zajištěny tvarovým provedením úzkých trubkových článků . A a širokých trubkových článků B nosiče podle vynálezu.
V provedení podle obr. 12 je prstenec 1 opatřen na bočních stěnách na vnitřní straně nahoře a dole zářezy 23, do kterých zapadá svými otoaji pás 24 sahajtá po cetá šířce prstence 1. Zářezy 22 jsou uprostřed užší než na vstupu a na výstupu, aby se pásy 24 průchodu zakřivenou oblastí nelámaly.
Podle obr. 13 jetou v prstenci 1 vytvořeny další zářezy 23, takže jím lze protáhnout několik vložených pásů 25, které dělí vnitřní prostor nosiče na několik etáží. Následkem toho je možné udržovat i. různě silná vedení 10 energie spolehlivě odděleně i při vel8 kých délkách nosiče, aby nesklouzla mezi šebe.
Všechny nové význaky zmíněné v popise jsou pro vynález podstatné, i když nejsou výslovně uvedeny v definici předmětu vynálezu.