CS220190A2 - Built-up structure - Google Patents

Built-up structure Download PDF

Info

Publication number
CS220190A2
CS220190A2 CS902201A CS220190A CS220190A2 CS 220190 A2 CS220190 A2 CS 220190A2 CS 902201 A CS902201 A CS 902201A CS 220190 A CS220190 A CS 220190A CS 220190 A2 CS220190 A2 CS 220190A2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
frame
pair
assembly
kits
articulated
Prior art date
Application number
CS902201A
Other languages
English (en)
Inventor
David Charles Dyer
Original Assignee
David Charles Dyer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by David Charles Dyer filed Critical David Charles Dyer
Publication of CS220190A2 publication Critical patent/CS220190A2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B43/00Cabinets, racks or shelf units, characterised by features enabling folding of the cabinet or the like

Landscapes

  • Assembled Shelves (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Pallets (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Electrochromic Elements, Electrophoresis, Or Variable Reflection Or Absorption Elements (AREA)
  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)
  • Extensible Doors And Revolving Doors (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

1 22 ΟΊ- %
Vynález se týká skládacích konstrukcí, použitelných na pří- i klad pro širokou oblast součástí bytových zařízení, vybavenikanceláří, dílenských a průmyslových souprav, přepravníků zbo-ží a přemístitelných obytných buněk. íAežitým znakem konstruk-čního řešení skládacích konstrukcí podle vynálezu a manipula-ce s nimi je přestavitelnost je tvořících rámových souprav zcelkově složeného plochého a v podstatě dvourozměrného tvarudo postaveného třírozměrného sestavení.
Vynález je výsledkem pokračování ve vývoji používání kluz-ných čepových spojek pro spojení vzájemně kloubově spojitel-ných částí jako takových známých rozebíratelných rámových sou-prav. Tato dřívější známá řešení se týkají rozebíratelnýchkonstrukcí, obsahujících takové rámové soupravy, a kluznýchčepových spojek, použitých v jejich provedení.
Bylo zjištěno, že s použitím rozebíratelných rámových sou-prav uvedeného druhu, opatřených doplňkovými dílci uspořáda-nými tak, že jsou spojeny s jinými dílci rámové soupravy, ase s nimi spojených nebo do nich začleněných výplňových díl-ců je možno vytvořit skládací konstrukce o zlepšené víceúčel-nosti a využitelnosti. Jak bude v dalším textu objasněno, mo-hou takové skládací konstrukce podle vynálezu být vytvořenyz rámových souprav, provedených na příklad z kolmo na sebeuspořádaných tyčí nebo profilů, a ze s rámovými soupravamispojených výplňových dílců nebo z vlastních obkladových vý-plní, a nesoucích prostředky pro spojení s jinými rámovýmisoupravami nebo s jinými výplňovými dílci.
Skládací konstrukce mohou být podle vynálezu spojeny a se-staveny do řady druhů výrobků a systémů tam, kde je požadavek^ 2 aby taková konstrukce byla snadno uskladnitelná, přemístitel-ná a přisunutelná ve složeném plochém stavu a pak ve velmikrátkém čase a velmi snadno sestavena do třírozměrného tvaruza účelem umožněni jejího využívání. Záměrem vynálezu je vytvoření skládacích konstrukcí, še-třících skladovací prostor tím, že mohou být složeny do plo-chého tvaru. Skládací konstrukce má přitom být rychle sesta-ví telná bez použití speciálních nástrojů, šroubů, matic nebolepidel. Každá skládací konstrukce má být do její požadovanévyužitelné sestavy postavena jejím varhánkovitým rozloženímtak, aby vytvořila tuhou konstrukci. Všechny skládací konst-rukce by měly být vyrobítelné ze dřeva, kovu nebo kombinova-né, s trvanlivou povrchovou úpravou o vysoké jakosti. Skláda-cí konstrukce mají být robustní a snadno uskladnitelné, kdyžnení požadováno jejich používání.
Ze skládacích konstrukcí podle vynálezu mají být sestavi-telné různé výrobky, jako na příklad skříňky, stolky, regá-lové systémy, kuchyňské soupravy, stoly, bezpečnostní kabinypro vybavení prováděných staveb, přístřešky pro zahrady a proběžné skladování, venkovní nábytek a přemístitelné obytné bu-ňky pro přechodné nebo trvalé užívání. To jsou jen příkladyzařízení a souprav, které mohou být ze skládacích konstrukcísestaveny. Záměr vynálezu byl splněn vyřešením skládací konstrukce,tvořené rámovými soupravami přestavitelnými z jejich celkověsloženého plochého a v podstatě dvourozměrného tvaru do roz-loženého a postaveného třírozměrného sestavení. Podle základ-ního hlediska vynálezu obsahuje taková skládací konstrukceprvní dOjici protilehlých rámových souprav spojených alespoň - 3 - jednou další rámovou soupravou, připojenou kloubově k jednéz první dvojice rámových souprav a kloubově a kluzně spoje-nou s druhou z první dvojice rámových souprav. Alespoň s je-dnou z první dvojice protilehlých rámových souprav je přitomspojena další rámová konstrukce tak, že může být v její prv-ní, nefunkční složené poloze sklopena tak, že přilehne k prv-ní dvojici protilehlých rámových souprav v jejich naplochosloženém stavu a alternativně může být přestavena do druhé,funkčně pohotové polohy v rovině pod úhlem vůči rovině tvoře-né rámovou soupravou, k níž je připojena.
Podle druhého hlediska vynálezu obsahuje skládací konstrukcealespoň první dvojici protilehlých rámových souprav, spoje-ných alespoň jednou další rámovou soupravou, připojenou klou-bově k jedné z první dvojice rámových souprav a kloubově akluzně spojenou s druhou z první dvojice rámových souprav.První dvojice protilehlých rámových souprav je přitom při rozložení naplocho složené skládací konstrukce do postavené, funkčně pohotové sestavy uspořádána vertikálně, s možností vzá-jemného kluzného pohybu, probíhajícího vertikálně směrem na-horu nebo dolů mezi jednou z první dvojice protilehlých rá-mových souprav a další rámovou soupravou, spojující ji s dru-hou z první dvojice protilehlých rámových souprav. Pro vyme-zeni obecně horizontální polohy skládací konstrukce při je-jím používání je začleněn alespoň jeden další dílec, připoje-ný kloubově k jedné z první dvojice protilehlých rámovýchsouprav spojovacími prostředky, umožňujícími vzájemný pohybmezi nimi při přestavování skládací konstrukce z jejího slo-ženého plochého stavu do postavené, k používání pohotové po-lohy a sestavy. - 4 -
Podle třetího hlediska vynálezu obsahuje skládací konstru-kce alespoň první dvojici protilehlých rámových souprav spo-jených alespoň jednou další rámovou soupravou, připojenoukloubově k jedné z první dvojice rámových souprav a kloubově a kluzně spojenou s druhou z první dvojice rámových souprav.První dvojice protilehlých rámových souprav je přitom při rozložení naplocho složené skládací konstrukce do postavené, funkčně pohotové sestavy uspořádána vertikálně, s možností vzá-jemného kluzného pohybu probíhajícího jako vratný pohyb v obecně horizontálním směru mezi jednou z první dvojice rámovýchsouprav a další rámovou soupravou nebo dalšími rámovými sou-pravami, spojujícími ji s druhou z první dvojice rámových souprav. Pro vymezení obecně horizontální polohy skládací konst-rukce při jejím používání je začleněn alespoň jeden další dí-lec, připojený kloubově k jedné z dvojice protilehlých rámo-vých souprav spojovacími prostředky, umožňujícími vzájemnýpohyb mezi nimi při přestavování skládací konstrukce z jejíhosloženého plochého stavu do postavené, k používání pohotovésestavy.
Uvedená, alespoň jedna další rámová souprava je s přileh-lou rámovou soupravou z první dvojice protilehlých rámovýchsouprav spojena kluznými čepovými spojkami. Výplňové dílce jsou přednostně součástí každé rámové sou-pravy nebo k ní připojitelnér přičemž skládací konstrukceobsahující výplňové dílce dna, stropu, čelní a zadní stěny aprotilehlých bočních stěn, může být složena do obecně plochého tvaru tak, že čelní a zadní výplňové dílce zůstanou vzá-jemně rovnoběžné. - 5 -
Pro snadnější pochopení vynálezu budou pro jeho objasněnív dalším textu popsány typické varianty jeho realizace z různých hledisek, s odvoláním na přiložená vyobrazení, kteráznázorňují: obr.1 - schematický perspektivní pohled na sklá-dací konstrukci podle vynálezu, sestávající z několika rámo-vých souprav, každá z nichž je výplněna pletivem, a sloužícína příklad jako součást bezpečnostní klece; obr.lA - dílčíschematický perspektivní pohled na bezpečnostní klec, podob-nou kleci podle obr.1, avšak bez částí vytvářejících čelnístěnu klece, pro znázornění především modulárního principu,jímž je možno sestavit větší konstrukce; obr.lB - schemati-cký půdorys skládací konstrukce podle obr.1 se sejmutým stropem, znázorňující průběh jejího rozložení ze složeného plo-chého stavu do rozloženého postaveného sestavení; obr.lC -detailní nárys způsobu nasazení stropního dílce na bezpečnostni klec podle obr.1 po rozložení a postavení skládací konstrukce do jejího funkčně pohotového stavu; obr.2 - půdorysbezpečnostní klece podle obr.1; obr.3 - nárys stropního díl-ce bezpečnostní klece podle obr.1; obr.4 - detailní bokorysstropního dílce při vnitřním pohledu ve směru šipek C-C po-dle obr.3; obr.4A - detail ve zvětšeném měřítku pravostrannékoncové části stropního dílce podle obr.4; obr.4B - detailve zvětšeném měřítku při pohledu zleva na detail stropníhodílce podle obr.4B; obr.5A, 5B, 5C, 5D - schematické perspektivní pohledy na skříňku s policí a s pracovní deskou, postupně v naplocho složeném stavu, s pracovní deskou nastavenoudo pracovní polohy, s čelním rámem částečně odsunutým od za-dního rámu a v úplně sestaveném stavu khpoužíváni; obr.6 -schematický perspektivní pohled na řámovouíkonstrukci účelo-vé skříňky podle obr.5D, s její vazbou na zadní uzavírací ... - 6 - dílec; obr.6A - schematický perspektivní pohled na boční dí-lec skládací konstrukce skříňky podle obr.6; obr.7A - schema-tický perspektivní pohled na přepravník zboží podle vynálezu,ve složeném plochém stavu; obr.7B - schematický perspektivnípohled na prepravník podle obr.7A s odklopenými dnem a stropemobr.7C - schematický perspektivní pohled na prepravník podleobr.7A a 7B, s čelním rámem zvednutým částečné do příslušnépolohy; obr.7D - schematický perspektivní pohled na preprav-ník v jeho úplně rozloženém stavu a otočený o 90° do jeho funkční polohy; obr.8A - schematický perspektivní pohled na je-den modul skládací konstrukce, vhodný jako součást konstruk-ce obytné buňky podle vynálezu, ve složeném plochém stavu;obr.8B - schematický perspektivní pohled na modul podle obr.'8A, v částečné rozloženém stavu, bez dveří; obr.9 ~ schemati-cký perspektivní pohled na obytnou buňku, sestavenou z větší-ho počtu modulů podle obr.8A a 8B, se začleněnými různými vý-plňovými dílci v jednotlivých modulech.
Na obr.1 znázorněná skládací konstrukce je tvořena dvojicíprotilehlých obdélníkových rámových souprav - čelní soupravy1Q a zadní soupravy 11. Rámové soupravy 10. a 11 sestávají zprotilehlých dvojic bočních stojek, spojených horizontálnímihorním a spodním příčníkem. Ve složeném plochém stavu skláda-cí konstrukce přiléhají čelní a zadní rámové soupravy 10 a 11k sobě, v podstatě naplocho v téže rovině a mohou být rozlo-ženy a postaveny do stavu podle obr.1 otočným a kluzným pohy-bem je spojujících protilehlých dvojic1 bočních rámových sou-prav 1_2, jak je znázorněno na obr.lB. Každá boční rámová sou-prava 12 sestává rovněž z dvojice bočních stojek, spojenýchhorizontálními hornímiáa spodními příčníky. Obé boční rámovésoupravy 12 jsou kloubově spojeny se zadní rámovou soupravou - 7 - 11 a kloubově a kluzně kluznými čepovými spojkami 13 s přednírámovou soupravou 1 0. jak je znázorněno na obr.lB. Kluzné če-pové spojky 13 mohou být použity ve známém provedení. Dáleje začleněna dvojice obdélníkových dílčích rámových souprav14, vytvářejících křídla čelních dveří a zavěšených kloubověnormálním způsobem jejich vnějšími stojkami na boční stojkyčelního rámu 10. Pro vytvoření uzavřené bezpečnostní klecejsou s příslušnými částmi rámových souprav spojeny pletivovévýplně 1 5. na příklad jejich přivařením. Pro možnost svarové-ho spojení jsou rámové soupravy vyrobeny z kovu, aby k nimbylo možno přivařit rovněž kovové dráty pletivových výplní 15.Pletivové výplně 15 jsou přitom vloženy do přední, zadní a bo-čních rámových souprav 10,11 ,12 a také do dílčích rámovýchsouprav 1 4. Obvykle není nutno spodek skládací konstrukce bez-pečnostní klece uzavírat dnem, zejména je-li tato určena propostavení na zem.
Pro uzavření stropu skládací konstrukce je k ní kloubově asnímatelně připojena stropní rámová konstrukce 16 /obr.2 ažobr.40/, na příklad její zadní částí 17 nasazenou na horníhorizontální příčník zadní rámové konstrukce 11 . Pro tentoúčel jsou zadní rohy stropní rámové konstrukce 16 opatřenysvislými příchytkami 18 s v nich provedenými vertikálními drá-žkami 1 9. tj· ve směru obecně kolmém na rovinu stropní rámo-vé konstrukce 1 6. Každá drážka 19 v obou protilehlých rohovýchpříchytkách 1_8, provedených na obou zadních rozích stropní rá-mové konstrukce 1 6 . je nasazena na čep 20., jehož provedení bu-de popsáno v dalším textu, čímž je zajištěna vůči horním čás-tem bočních stojek zadní rámové soupravy 11 . Do stropní rámovésoupravy je rovněž vložena pletivová výplň 21 . podobně jako - 8 - pletivové výplně 15 áo ostatních rámových souprav. Na obr.lAznázorněná skládací konstrukce je podobná skládací konstruk-ci podle obr.1, s tím rozdílem, že dveře vytvářející dílčírámové soupravy 14 jsou vynechány, aby byl umožněn pohled dovnitřku konstrukce, a také proto, aby tato skládací konstru-kce mohla být použita jako druhý, rozšiřující modul skládacíkonstrukce pro jeho spojení s první skládací konstrukcí, ob-sahující dveře, pokud je to žádoucí. U skládací konstrukcepodle obr.1 nemusí také být na příklad použita pletivová vý-plň 15 zadníěrámové soupravy 1 1 . aby tím bylo umožněno spojení obou modulů, nebo z jiného důvodu.
Jak je znázorněno na obr.4 a 4A, obsahuje stropní rámovásouprava 16 pa její čelní straně L-profil 22., ležící při za-vřených dveřích nad dílčími dveřními rámovými soupravami 14.Na obr.4, 4B a 4C je ve větším měřítku znázorněna rohová přichytka 18 stropní rámové soupravy 16 s drážkou 1 9. U skláda-cích konstrukcí, znázorněných na obr.1 až obr.4C, je typickéže protilehlé čelní a zadní rámové soupravy 10,11 vytvářejícprvní dvojici protilehlých rámových souprav, zůstávají přijejich pohybu ze styčné polohy, tj. z plochého složeného stavu skládací konstrukce do stavu postaveného a rozloženého svzájemným -odstupem, tj. do stavu rozložení skládací konstrukce do sestavení pro její používání, obecně svislé a vzájem-ně paralelní. Boční rámové soupravy 12 jsou přitom kloubověspojeny se zadní rámovou soupravou 11 a natáčejí se tudíž kolem v podstatě vertikálních os, přičemž kluzné čepové spojky13. spojující kloubově a kluzně boční rámové soupravy 12 sčelní rámovou soupravou 1 0. se při přestavování skládací konstrukce z jednoho stavu do druhého rovněž natáčejí kolem vertikálních os a klcuzají v horizontálním směru. - 9 -
Naproti tomu u skládací konstrukce podle obr.5A až 5D aobr.6 a 6A osy, kolem nichž se skládací konstrukci vytváře-jící rámové soupravy natáčejí, probíhají v podstatě horizon-tálně. Tato skládací konstrukce obsahuje na příklad čelní rá-movou soupravu 30 a zadní rámovou soupravu 31 . uspořádanénormálně ve vertikálních rovinách. Při složení skládací kon-strukce do plochého stavu /obr.5A/ se rámové soupravy 30,31stýkají a leží v podstatě ve stejné vertikální rovině.
Jak je názorněji zřejmé z obr.6, je čelní rámová souprava11 spojena se zadní rámovou soupravou 31 horní rámovou sou-pravou 12, tvořenou protilehlou dvojicí bočních profilů 45 ,spojených svými předními konci kloubově se stojkami 46 čelnírámové soupravy 30 a zadními konci kloubově a kluzně dvěmakluznými čepovými spojkami 33 se stojkami 46 zadní rámovésoupravy 31 . Zadní konce bočních profilů 45 horní rámové sou-pravy 12 jsou přitom spojeny zadní tyčí 44 < která při nasta-vení horní rámové soupravy 3.2 do její horizontální polohy za-padne za pružinové příchytky 48. spojené s horním příčníkemzadní rámové soupravy 31 a sloužící pro držení rámových sou-prav v postaveném stavu. Podobně jsou čelní a zadní rámovésoupravy JO, li spojeny spodní rámovou soupravou 43. zabudova-nou podobně tak, aby se natáčela kloubově kolem přední rámo-vé soupravy 10 a kloubově a kluzně kolem zadní rámové soupra-vy 31 . Spodní rámová souprava 43 nese přitom výplň dna 49.
Když se tato zobrazená skládací skříňka přestavuje z jejíhosloženého plochého stavu, znázorněného na obr.5A, do rozlože-ného postaveného stavu, znázorněného na obr. 5-0, natáčejí sehorní a spodní rámové soupravy 12.,41. kloubově kolem čelnílazadní rámové soupravy 10.,11, jak je znázorněno na obr.5C aobr.6. Skříňka je doplněna zadní výplňovou částí, horní deskou 10 36, přichycenou kloubově k horní části zadní rámové soupravy31 rohovými příchytkami 38 s drážkami 39. do nichž zapadajíčepy 40. a protilehlou dvojicí bočních výplní 35, pohled ze-vnitř na jednu z nich je znázorněn na obr.6A. Každá boční vý-plň 35 obsahuje profil 50 ve tvaru Z a profil 51 ve tvaru L,které jsou při úplném rozložení skládací konstrukce ve stykus bočními profily 45 horní rámové soupravy 32 a s přilehlýmiboky výplně dna 49 spodní rámové soupravy 43.
Na obr.7A až 7D je znázorněna skládací konstrukce, určenájako přepravník zboží. Na obr.7A je přepravník znázorněn vestavu složeném na plocho. Přepravník je tvořen horní rámovousoupravou 60., spodní rámovou soupravou 61 . zadní rámovou sou-pravou 62 a přední rámovou soupravou 62.. Horní a spodní rámo-vé soupravy 60.61 jsou na svých koncích opatřeny přírubovýmideskami 64. v každé z nichž je provedena drážka 65 . do kterézasahuje otočný vodicí čep 66, vsazený do zadní rámové sou-pravy 62.. Při zvedání horní ft’spodní rámových souprav 60.61do jejich vztyčené polohy, směrem označeným na obr.7B šipka-mi? umožňuje spojovacími prostředky 65.66 proveden/ spojeníprůběh natáčivého a přestavovacího pohybu mezi horní a spod-ní rámovou soupravou 60,61 a zadní rámovou soupravou 62.
Na obr.7C je znázorněna další fáze postupu rozkládání pře-pravníku do použitelného stavu. Přední rámová souprava 63 jezvednuta v podstatném úseku své zvedací dráhy do její koneč-né polohy. Při jejím úplném zvednutí zapadnou zajištovací če-py 67 . vsazené do přední rámové soupravy 62, do odpovídají-cích otvorů 68, provedených v profilech horní a spodní rámo-vé soupravy 60.61 . Jsk je z obr.7C zřejmé, při zvedání před-ní rámové soupravy 63 směrem šipky 69 se obě boční rámové 1 1 soupravy 70 zvedají do zvednuté polohy, v níž vytvoří skříňový profil prepravníku. Směr pohybu boční rámové soupravy 70udává šipka 71 . Boční rámové soupravy 70 mají způsobem analogickým s již popsanými variantami provedení skládacích konstrukcí své kratší boční profily 72 na jednom konci kloubověspojeny se zadní rámovou soupravou 62 a na druhém konci kloubově a kluzně spojeny s přední rámovou soupravou 63 s použi-tím kluzných čepových spojek 73. Tím se při zvedání přednírámové soupravy 63 obě boční rámové soupravy 70 přestavujíz jejich složené ploché polohy do polohy, v níž vytvářejí boční stěny přepravníku.
Na obr.7D je přepravník znázorněn v plně rozloženém sestavení. Z na obr.7C znázorněné ležaté polohy je přepravník otočen o 90° do stojaté polohy tak, že je postaven na spodní rámové soupravě 61 y s horní rámovou soupravou 60 nahoře. Bočnírámové soupravy 10 3 sou spojeny s přední rámovou soupravou63 tím, že kluzné čepové spojky 73 zaujmou svou konečnou po-lohu. Toho je možno dosáhnout na příklad použití pružinovýchpříchytek. Jak je znázorněno na obr.7D, obsahuje přepravníkopláštování 74 rámových souprav z ocelového plechu a v jednéboční rámové soupravě dveře 75. Přepravník je přednostně vy-roben z ocelových profilů a plechů. Je však také možno projeho výrobu použít jiné materiály.
Na obr.SA a 8B je znázorněna skládací konstrukce pro obytnou buňku, ses tavitelnou z několika modulů 80., jeden z nichžje na obr.8A znázorněn ve složeném plochém stavu. Na obr.8Bje modul 80 znázorněn v částečně rozloženém stavu, bez dveříVyznačenými šipkami je udán směr rozkládání jednotlivých dílců modulu 80.. Jak je na obr.8B znázorněno, obsahuje modul 80 12 skládací konstrukce čelní rámovou soupravu 81 . zadní rámovousoupravu 82 a dvojici bočních rámových souprav 83 . spojenýchstejně jako u již popsaných variant provedení skládacích kon-strukcí kloubově se zadní rámovou soupravou 82 a kloubově akluzně s přední rámovou soupravou 81 kluznými čepovými spoj-kami 84. Základní rámové soupravy 81 .82.83 jsou doplněny dal-ším dílcem, vytvářejícím strop 85. který - jak je znázorněnona obr.SA - je sklopítelný dolů k ostatním dílcům skládacíkonstrukce. Strop 85 je spojen se zadní rámovou soupravou 82spojovacím čepem a drážkou, umocňujícími vzájemný natáčivý apřestavovací pohyb obou dílců při rozkládání skládací konst-rukce do postaveného sestavení.
Na obr.9 je znázorněna konstrukce obytné buňky, sestavenéz několika modulů 80 podle obr.SA a 8B, se začleněnými okny86 a dveřmi 87. Rozložené moduly 80 jsou postaveny vedle se-be a spojeny vhodnými spojovacími prostředky, na příklad svěřkami. Alternativně mohou být také moduly 80 spolu sesroubová-ny. Moduly 80 mohou přitom být použity ve stejných nebo odli-šných úpravách, v řadě možných variant, jak je na příkladznázorněno na obr.9. Jelikož jednotlivé moduly 80 jsou jakotakové kompletní a neobsahují volné šrouby, matice a podobně,je možno je z úplně složeného plochého stavu rozložit do po-staveného sestavení za asi 12 sekund, přičemž další vzájemnéspojení jednotlivých vedle sebe postavených modulů 80 si vy-žádá pouze několik minut. Je tudíž možno velmi rychle a sna-dno sestavit buňkové sestavy tohoto typu, určené na příkladpro trvalé nebo přechodné ubytování osob nebo pro skladovacíúčely, případně i pro prodejní Stánky.
Jako další vývoj uspořádání, znázorněného na obr.9, jemožno sestavit moduly 80 skládacích konstrukcí do uspořádání
"nelineárního", ve dvou nebo více na sebe kolmých nebo šik-mých směrech. Šikmé napojení je možno dosáhnout spojením dvounebo více takových modulů 60 s rohovými moduly, tvořenými je-dnoduchou trojúhleníkovou rámovou konstrukcí, obsahující ver-tikální kloubové spoje v jednom rohu trojúhelníka a kluznéčepové spojky mezi jejími dvěma stranami. Tím se umožní slo-žení trojúhelníkového modulu na plocho nebo jeho postavenído trojúhelníkového tvaru. Tento trojúhelníkový modul se pakvloží mezi dvě "lineární" soustavy modulů 60.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Skládací konstrukce,tvořená rámovými soupravami přesta-vitelnými z jejich celkově složeného plochého a v podstatědvourozměrného tvaru do rozloženého a postaveného třírozměr-ného sestaveni, vyznačující se tím, že obsahuje první dvoji-ci protilehlých rámových souprava /10,11/ spojených alespoňjednou další rámovou soupravou /12/, připojenou kloubově kjedné z první dvojice rámových souprav /11/ a kloubově a klu-zně spojenou s druhou z první dvojice rámových souprav /10/,přičemž alespoň s jednou z první dvojice protilehlých rámo-vých souprav /11/ je spojena další rámová konstrukce /16/ tak,že může být v její první, nefunkční poloze sklopena tak, žepřilehne k první dvojici protilehlých rámových souprav /10, 11/ v jejich naplocho složeném stavu a alternativně může býtpřestavena do druhé, funkčně pohotové polohy v rovině podr-- úhlem vůči rovině tvořené rámovou soupravou /11/, k níž je x/\grgoy 1 ΛΣΒΊνΝλΛ Ocid připojena. ; πνΗη Skládací konstrukce, vyznačující se tím, že obsahuje 0 6 ΙΛ 'S Z alespoň orvní dvojici protilehlých rámových souorav /30,11/ | Cis.on spojených alespoň jednou další rámovou soupravou /32/, při-pojenou kloubově k jedné z první dvojice rámových souprav J L 8 8 2 0/3Q‘/a kloubově a kluzně spojenou s druhou z první dvojice rámových souprav /31/, přičemž první dvojice protilehlých rámových souprav /30,31/ je při rozložení naplocho složené skládací konstrukce do postavené, funkčně pohotové sestavy uspořádána vertikálně, s možností vzájemného kluzného pohybu, probíhajícího vertikálně směrem nahoru nebo dolů mezi jednou z první dvojice rámových souprav /31/ a další rámovou soupra- vou /32/ spojující ji s druhou zpprvní dvojice protilehlých 15 rámových souprav /30/, a přičemž je pro vymezení obecně hori-zontální polohy skládací konstrukce začleněn alespoň jedendalší dílec /36/, připojený kloubově k jedné z první dvojiceprotilehlých rámových souprav /31/ spojovacími prostředky/39,40/ umožňujícími vzájemný pohyb mezi nimi při přestavová-ní skládací konstrukce z jejího složeného plochého stavu dopostavené, k používání pohotové sestavy.
  2. 3. Skládací konstrukce, vyznačující se tím, že obsahujealespoň první dvojici protilehlých rámových souprav /62,63/spojených alespoň jednou další rámovou soupravou /70/, připo-jenou kloubově k jedné z první dvojice rámových souprav /62/a kloubově a kluzně spojenou s druhou z první dvojice rámo-vých souprav /63/, přičemž první dvojice protilehlých rámo-vých souprav /62,63/ je při rozložení naplocho složené sklá-dací konstrukce do postavené, funkčně pohotové sestavy uspo-řádána vertikálně, s možností vzájemného kluzného pohybu pro-bíhajícího jako vratný pohyb v obecně horizontálním směru me-zi jednou z první dvojice rámových souprav /63/ a další rámo-vou soupravou /70/, spojující ji s druhou z první dvojice rá-mových souprav /62/, a přičemž je začleněn alespoň, jeden dal-ší dílec /60,61/ připojený kloubově k jedné z dvojice proti-lehlých rámových souprav /62/ spojovacími prostředky /65,66/,umožňujícími vzájemný pohyb mezi nimi při přestavování sklá-dací konstrukce z jejího složeného plochého stavu do postave-né, k používání pohotové sestavy.
  3. 4. Skládací konstrukce podle kteréhokoliv z bodů 1 až 3,vyznačující se tím, že uvedená alespoň jedna další rámová souprava /12,32,70/ je s příslušnou rámovou soupravou /10,31,63/z dvojice protilehlých rámových souprav /10-11^30-31 ,62-63/spojena kluznými čepovými spojkami /13,33,73/. 16
  4. 5. Skládací konstrukce podle kteréhokoliv z bodů 1 až 4,vyznačující se tím, že spojovací prostředky, použité pro spo-jení rámových souprav a dílců skládací konstrukce, umožňujívzájemný otočný a posuvný pohyb jimi spojených dílců.
  5. 6. Skládací konstrukce podle bodu 5, vyznačující se tím,že spojovací prostředky jsou tvořeny drážkou /19,39,65/ a doní zasahujícím odpruženým čepem /20,40,66/.
  6. 7. Skládací konstrukce podle kteréhokoliv z bodů 1 až 6,vyznačující se tím, že do každé ji vytvářející rámové soupra-vy jsou vloženy nebo s ní spojeny výplňové části tak, že sklá-dací konstrukce, obsahující výplně dna, stropu, čelní, zadní a bočních rámových konstrukcí, může být složena do obecně plo-chého tvaru, přičemž čelní a zadní rámové konstrukce s jejichvýplní zůstanou v podstatě spolu rovnoběžné. δ. Skládací konstrukce, vyznačující se tím, že sestává zvíce skládacích modulů /80/ podle kteréhokoliv z bodů 1 až 6,spojených vzájemné tak, že vytvoří prodlouženou, uvnitř vol-nou sestavu. 21.6.1990 Z 3014 Zástupce : PATENTSERVIS PRAC<#állífS^O Obilní trh- 2 663. 01 BRNO
CS902201A 1989-05-04 1990-05-03 Built-up structure CS220190A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898910228A GB8910228D0 (en) 1989-05-04 1989-05-04 Folding structures

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS220190A2 true CS220190A2 (en) 1991-10-15

Family

ID=10656196

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902201A CS220190A2 (en) 1989-05-04 1990-05-03 Built-up structure

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5308157A (cs)
EP (2) EP0487528B1 (cs)
JP (2) JPH0319324U (cs)
AT (1) ATE155973T1 (cs)
AU (1) AU5559090A (cs)
CA (1) CA2054208A1 (cs)
CS (1) CS220190A2 (cs)
DD (1) DD298023A5 (cs)
DE (1) DE69031171T2 (cs)
GB (2) GB8910228D0 (cs)
MY (1) MY107380A (cs)
PT (1) PT93952B (cs)
WO (1) WO1990013241A1 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9402503D0 (en) * 1994-02-09 1994-03-30 Dyer David C Improved means of collapsing and erecting structures
US6099395A (en) * 1999-01-13 2000-08-08 Guseman; Benny Collapsible sandblasting cabinet
US6378592B1 (en) * 1999-03-16 2002-04-30 Stephen G. Kimmet Security system for a cubicle
US6625934B1 (en) * 2000-01-06 2003-09-30 Mcgrath, Iii James J. Method for monitoring environmental conditions in restricted spaces
GB2371058A (en) * 2001-01-15 2002-07-17 Heras Uk Fencing Systems Ltd Mesh enclosure
DE10323667A1 (de) * 2003-05-14 2004-12-02 Eut Edelstahl Umformtechnik Gmbh Verteilerschrank
US7337732B2 (en) * 2005-04-13 2008-03-04 Becker Designed, Inc. Quick assembly home entertainment system stand and method for assembling the same
TW200741415A (en) * 2006-04-26 2007-11-01 Aopen Inc Computer housing structure capable of expanding and retrieving via sliding rail trough
US7748798B2 (en) * 2006-10-25 2010-07-06 Kohler Co. Collapsible furniture and braces useful therewith
CN201365683Y (zh) * 2008-11-21 2009-12-23 黄淑女 一种置放架折收结构
US20110005437A1 (en) * 2009-07-09 2011-01-13 Ching Chi Yih Industrial Co., Ltd. Collapsing device of a desk
US20160015172A1 (en) * 2014-05-23 2016-01-21 Rehrig Pacific Company Collapsible shelves
CN106081304A (zh) * 2016-07-27 2016-11-09 佛山市高明金荣华乐金属制品有限公司 一种新型可折叠箱体及其拆装方法
CN209489694U (zh) * 2018-11-21 2019-10-15 曹国华 一种便于拆卸组装的透气性储物柜
JP7467007B2 (ja) * 2020-09-28 2024-04-15 日軽パネルシステム株式会社 ブース及びブースの構築方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1487582A (en) * 1922-10-03 1924-03-18 William O Latta Folding crate
US1534672A (en) * 1923-10-29 1925-04-21 Arthur J Stewart Collapsible shipping crate
US1620143A (en) * 1925-11-06 1927-03-08 Edwin S Trimble Collapsible chicken coop
US2305629A (en) * 1938-10-12 1942-12-22 R A Magnuson Collapsible wardrobe rack
DE1200200B (de) * 1963-08-05 1965-09-02 Walther Zarges Dipl Ing Zusammenlegbarer Behaelter
GB2055290B (en) * 1979-07-11 1983-11-23 Dyer D C Collapsible structures
GB2179698B (en) * 1985-08-22 1988-10-19 David Charles Dyer Improved swivel brackets for collapsible structures

Also Published As

Publication number Publication date
GB2234429B (en) 1992-05-27
GB9010184D0 (en) 1990-06-27
EP0487528B1 (en) 1997-07-30
US5308157A (en) 1994-05-03
DE69031171D1 (de) 1997-09-04
WO1990013241A1 (en) 1990-11-15
ATE155973T1 (de) 1997-08-15
CA2054208A1 (en) 1990-11-05
GB2234429A (en) 1991-02-06
JPH0319324U (cs) 1991-02-26
GB8910228D0 (en) 1989-06-21
PT93952B (pt) 1998-05-29
MY107380A (en) 1995-11-30
PT93952A (pt) 1991-11-29
EP0396424A1 (en) 1990-11-07
EP0487528A1 (en) 1992-06-03
JPH04504973A (ja) 1992-09-03
AU5559090A (en) 1990-11-29
DE69031171T2 (de) 1998-03-12
DD298023A5 (de) 1992-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS220190A2 (en) Built-up structure
AU670086B2 (en) Folding display frame for forming column-like structures
US20090078173A1 (en) Table
US20100213801A1 (en) Folding display and work furniture item
CA2363989C (en) Collapsible cart with shelf
WO2018148269A1 (en) Multi-tier interlinked folding frame
US4600252A (en) Modular metal cabinet
US8656844B2 (en) Cover for base of counter
DE60017122T2 (de) Zusammenklappbarer karren mit regalboden
KR20210070550A (ko) 확장형 파렛트
US7434874B2 (en) Collapsible bench and table combination
RU190519U1 (ru) Мобильный демонстрационный стенд-трансформер
CN211172399U (zh) 一种机动式模块化网笼箱及模块化房屋
EP2000053A1 (en) Collapsible modular cabinet
CN220655091U (zh) 一种插接组装式摊位货架
US20210324681A1 (en) Folding Ladder System
AU776720B2 (en) Collapsible cart with shelf
WO1994013438A1 (en) Folding workbench
WO2007040644A2 (en) Orthogonal compression technology
GB2222365A (en) An article of work furniture
KR20230139977A (ko) 윗쪽 방향으로 절첩되는 접이식 롤 테이블
CZ81U1 (cs) Skříňová dvojitá rozkládací postel
KR20230139976A (ko) 아랫쪽 방향으로 절첩되는 접이식 롤 테이블
SK94595A3 (en) Collapsible modular system
JP3660715B2 (ja) 収納構造