CS219862B2 - Způsob výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolinu - Google Patents

Způsob výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolinu Download PDF

Info

Publication number
CS219862B2
CS219862B2 CS769081A CS769081A CS219862B2 CS 219862 B2 CS219862 B2 CS 219862B2 CS 769081 A CS769081 A CS 769081A CS 769081 A CS769081 A CS 769081A CS 219862 B2 CS219862 B2 CS 219862B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
proline
formula
mercapto
trimethylsilyl
room temperature
Prior art date
Application number
CS769081A
Other languages
English (en)
Inventor
Alessandro Gay
Original Assignee
Alessandro Gay
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alessandro Gay filed Critical Alessandro Gay
Publication of CS219862B2 publication Critical patent/CS219862B2/cs

Links

Landscapes

  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby N-[ (2S)- -3-merkapto-2-methylpropionylJ -L-prolinu, který spočívá v tom, že se trimethylsilylester L-prolinu nechá reagovat s derivátem kyseliny (2S)-3-merkapto-2-methylpropionové v přítomnosti terciární organické zásady, načež se hydrolyticky ve vodném prostředí při teplotě místnosti odštěpí trimethylsilylová skupina a ochranná skupina vázaná na síru, které jsou přítomny ve vzniklém meziproduktu.

Description

Vynález se týká způsobu výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionyl J -L-prolinu, který spočívá v tom, že se trimethylsilylester L-prolinu nechá reagovat s derivátem kyseliny (2S)-3-merkapto-2-methylpropionové v přítomnosti terciární organické zásady, načež se hydrolyticky ve vodném prostředí při teplotě místnosti odštěpí trimethylsilylová skupina a ochranná skupina vázaná na síru, které jsou přítomny ve vzniklém meziproduktu.
Vynález se týká nového způsobu pro výrobu N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionyl]-L-prolinu vzorce I
COOH
CO
CH-CH$
CH,-SH i!)
Sloučenina vzorce I představuje široce používaný prostředek proti vysokému tlaku, k jejíž výrobě byla navržena řada postupů (viz francouzský patentový spis číslo 7 704 122).
Z navržených způsobů jediný, který má průmyslový význam a byl až dosud provozován v technickém měřítku, je způsob, který zahrnuje
a) reakci terc.butylesteru L-prolinu s kyselinou 3-acetylthio-2-methylpropionovou v přítomnosti kondenzačního činidla s následným přečištěním takto získaného terc.butylesteru 1- (3-acetylthio-2-methylpropionyl]-L-prolinu,
b) hydrolýzu vzniklého terc.butylesteru 1- (3-acetylthio-2-methylpr opionyl j -L-prolinu za použití kyseliny trifluoroctové a anisolu k odstranění terc.butylové skupiny, přičemž směs takto získaných diastereoisomerů 1- (3-acetylthio-2-methylpr opionyl j -L-prolinu se musí podrobit řadě komplikovaných zpracování k oddělení a přečištění N-[ (2S )-3-acetylthio-2-methylpropionyl ] -L-prolinu, a cj hydrolýzu N-[ (2S]-3-acetylthio-2-methylpropionyl ] -L-prolinu methanolickým roztokem amoniaku k získání N-[(2Sj-3-merkapto-2-methylproplonyl ] -L-prolinu, který se přečistí na sloupci iontoměničové pryskyřice.
Nyní byl nalezen nový způsob k výrobě N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionyl]-L-prolinu vzorce I, který je mnohem jednodušší a ekonomičtější než nejlepší až dosud popsané způsoby; tento nový způsob umožňuje vyrábět sloučeninu vzorce I při mnoha nižších nákladech, než to bylo až dosud možné.
Způsob podle vynálezu k výrobě N-[(2Sj-3-merkapto-2-methylpr opionyl ] -L-prolinu vzorce I
spočívá v tom, že se trimethylsilylový ester L-prolinu vzorce II
Cl
COOSUCH^ (II) nechá reagovat s derivátem kyseliny (2Sj-3-merkapto-2-methylpropionové obecného vzorce III
CH3
I (2S) CHa—CH—COX
SR (ΠΙ), kde
X znamená halogen nebo difenylfosfinitovou skupinu [ (CeHsjzP-O-] a
O
R znamená skupinu R1—C—
O nebo skupinu
Ri—O—C—,
S kde R1 znamená alkylovou skupinu, aralkylovou skupinu nebo arylovou skupinu, s výhodou methylovou, ethylovou, benzylovou nebo fenyloviou skupinu, v přítomnosti terciární organické zásady, načež se vzniklý meziprodukt obecného vzorce IV
a.
^^COOSidCH^ CO
CH-CH.
CLh-SR 1 (IV)
CO ch-ch3
CH^SH (I) kde
R má výše uvedený význam, hydrolýzu je ve vodném prostředí při teplotě místnosti k odstranění trimethylsilylové skupiny a skupiny obecného vzorce R.
Tento nový způsob, spočívající v provedení výše popsaných dvou reakcí, je možno znázornit následným reakčním schématem:
1.
^N^COOSLlCHÍ Η 3 (II)
CH.
I s
-i- (2S) CH.-CH-COX I *
SR (III) zásada cx.
'N COOSÍÁCH^ CO
CH-CH.
i ύ
CH-SR í (IV)
L Á hydrolýza ty COOSL(CH^.---->
CO
CH- CH, i $
CHf SR (IV) o
co
CH~CH.
i 5
CH-SH (I)
COOH
Výchozí sloučenina vzorce II pro způsob podle vynálezu, tj. trimethylsilylester L-prolinu je novým produktem, který se získá velmi jednoduše reakcí L-prolinu s vhodným trimethylsilylovým derivátem, s výhodou s trimethylsilylchloridem nebo hexamethyldisilazanem v organickém aprotickém rozpouštědle.
Trimethylsilylový derivát se přidá k roztoku prolinu ve stechiometrickém množství a reaguje kvantitativně za přeměny veškerého přítomného L-prolinu v trimethylsilylester L-prolinu. Proto není třeba isolovat vzniklý produkt vzorce II z roztoku; roztok, který tuto sloučeninu obsahuje, se přímo použije v reakčním stupni (lj po přidání vhodného rozpouštědla.
Sloučenina obecného vzorce III, tj. kyselina (2S) -3-merkapto-2-methylpr opionová se získá známým postupem tím, že se přidají anionty RS“ nebo thioly obecného vzorce RSH, kde R má výše uvedený význam, ke kyselině methakrylové, podle reakčního schématu
CH2=C—COOH + RSH CHz—CH—COOH
I I I
CH3 SR CH3 načež se oba optické antipody, obsažené v racemiokém produktu, od sebe oddělí přeměnou v sůl s opticky aktivní zásadou a isolují trakční krystalizací z vhodných rozpouštědel.
Použitými opticky aktivními zásadami mohou s výhodou být zásady z alkaloidové řady.
Ukázalo se, že je mnohem výhodnější, když se sloučenina obecného vzorce II nechá reagovat s kyselinou (2S j-3-merkapto-2-methylpropionovou místo s příslušným racemickým produktem, protože — zatímco se kyselina 3-merkapto-2-methylpropionová snadno rozpouští ve vysokém výtěžku a vysoké čistotě — směs diastereoisomerů, která vzniká reakcí sloučeniny vzorce II s racemiokou kyselinou 3-merkapto-2-methylpropionovou, se nesnadno dělí v jednotlivé složky, což vyžaduje větší počet stupňů a tím, kromě značného vlivu na hospodárnost způsobu, se značně snižuje výtěžek.
Reakce sloučeniny vzorce II se sloučeninou obecného vzorce III se provádí v hézvodném aproíicikém organickém rozpouštědle, s výhodou v ethyletheru, tetrahydrofuranu, acetonitrilu, ethylacetátu, methylenchloridu nebo chloroformu. Jak bylo výše uvedeno, může být rozpouštědlo při reakci sloučeniny vzorce II se sloučeninou obecného vzorce III totéž, jakého se použije pro přípravu trimethylsilylesteru L-prolinu, což umožňuje, jakožto výhodné řešení, získání nové výchozí sloučeniny vzorce II a její re7 akci se sloučeninou obecného vzorce III v jediném reakčním prostředí, aniž by bylo nutno isolovat a přečistit vzniklé meziprodukty.
Reakce se provádí v přítomnosti terciární zásady, která neutralizuje vznikající kyselinu HX, kde X znamená halogen nebo difenylfosfinitovou skupinu, jak bylo výše uvedeno. Výhodně se tato zásada volí ze skupiny sestávající z triethylaminu, N-methylmorfolinu, N-methylpiperidinu a N-methylpyrrolidinu.
Meziprodukt obecného vzorce IV je možno hydrolyzovat dvěma alternativními postupy, totiž
a) ve dvou po sobě následujících stupních, z nichž první je jednoduchou hydrolýzou za použití vody, jíž se odstraní trimethylsilylová skupina, a druhý je hydrolýza pomocí organické nebo anorganické zásady k odstranění ochranné skupiny R, nebo
b) v jediném stupni působení vodných organických nebo anorganických zásad, které současně hydrolyzují trimethylsilylovou skupinu a skupinu R.
Je nutné zdůraznit, že reakce (2) nového způsobu podle vynálezu nevyžaduje isolaci a přečištění sloučeniny obecného vzorce IV, vzniklé jako meziprodukt. Naopak, stupeň (2) se s výhodou provádí přímým působením vodou nebo vodnými zásadami na reakční směs ze stupně (1).
Výsledný produkt vzorce I, tj. N-[ (2S)-3Hmerkapto-2-methylpropionylj-L-prolin, je možno z jeho solí získat v čistém stavu eluováním zředěnými organickými nebo anorganickými kyselinami za použití sloupce zásadité pryskyřice, nebo eluováním vodou za použití sloupce kyselé pryskyřice.
Tímto způsobem se získá ve vysokém výtěžku produkt o farmaceutické čistotě.
Jednoduchým porovnáním s nejlepšími až dosud popsanými způsoby vyplývá rozsah, v jakém je nový způsob podle vynálezu jednodušší a ekonomičtější:
— tři stupně dosavadního známého způsobu jsou od sebe odděleny a předpokládají isolaci a přečištění vzniklých meziproduktů. Naproti tomu je možno nový způsob podle vynálezu, což je též výhodné řešení, provádět v jediném reakčním prostředí, z něhož se isoluje a přečistí pouze výsledný produkt;
— stupeň (b) známého způsobu zahrnuje ve skutečnosti velký počet dělicích a čisticích operací a je obzvláště komplikovaný, jednak proto, že hydrolýza kyselinou trifluoroctovou a anisolem (jediná, která je průmyslově proveditelná s terc.butylesterem) je velmi drastická a proto vede ke vzniku četných vedlejších produktů, jednak proto, že vzniklé dva diastereoisomery se od sebe nesnadno oddělují. Naopak, příslušný stupeň způsobu podle vynálezu je velmi jednoduchý, a jak již bylo uvedeno, není ani oddělený od ostatních stupňů způsobu, protože použití již opticky čistého de8 rivátu obecného vzorce III vede ke tvorbě jediného produktu, místo ke tvorbě směsi produktů. Nadto, poněvadž se hydrolýza trimethylsilylové skupiny provádí vodou při teplotě místnosti, je tato hydrolýza velice mírná a nevede k sekundárním reakcím a následkem toho ke tvorbě vedlejších produktů;
— u způsobu podle dosavadního způsobu techniky mají obě ochranné skupiny na karboxylové skupině prolinu a na thioskupině zcela odlišné charakteristiky a vyžadují proto dva zcela oddělené hydrolytické stupně, které nesmí zasahovat jeden do druhého. Naopak, u způsobu podle vynálezu se trimethylsilylová skupina a skupina R mohou hydrolyzovat za týchž podmínek, a to kvantitativně a bez vzniku vedlejších produktů. Jak již bylo uvedeno, získá se použitím způsobu podle vynálezu ve všech případech produkt farmaceutické čistoty.
Dále uvedené příklady vynález blíže objasňují, aniž by omezovaly jeho rozsah. Příklad 1
Na 1 mol kyseliny (2S)-3-acetylthio-2-methylpropionové v 5 ml bezvodého ethylacetátu se působí 1 mmolem chlordifenylfosfinitu (připraveného z chlordifenylfosflnu oxidací vzduchem) v přítomnosti 1 mmolu N-methylmorfolinu. Vzniklý roztok se míchá 2 hodiny při teplotě místnosti, načež se přidá roztok 1 mmolu trimethylsilylesteru L-prolinu a 1 mmolu N-methylmorfolinu v 5 ml bezvodého ethylacetátu.
V míchání roztoku se pokračuje při teplotě místnosti po dobu 5 hodin, načež se přidá voda a směs se znovu míchá 30 minut. Organická vrstva se oddělí a vodná vrstva se několikrát extrahuje ethylacetátem. Organická vrstva se pak promyje malým množstvím nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, vysuší a odpaří do sucha.
Takto získaný N-((2S)-3-acetylthio-2-methylpropionyl]-L-prolin se hydrolyzuje vodným roztokem amoniaku při teplotě místnosti. Jestliže se hydrolýza provede vodnými roztoky uhličitanu sodného nebo vodnými roztoky organických zásad při teplotě místnosti, je výsledek vždy týž.
Roztok získaný hydrolýzou se nechá prosáknout ložem kyselé pryskyřice k odstranění kationtů. Frakce, obsahující N-[(2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolin jakožto produkt, se spojí, odpaří za sníženého tlaku a zbytek po odpaření se překrystaluje ze směsi ethylacetátu s hexanem.
Teplota tání 103 až 104 °C; [q:]d = —131°
Příklad 2
Na 1 mmol kyseliny (2S)-3-methoxydithioka'rbonyl-2-methylpropionové v 8 ml bezvodého methylenchloridu CH2CI2 se pů219862 sobí 1 mmolem chlordifenylfosfitu v přítomnosti 2 mmolů triethylaminu.
Po míchání po dobu 2 hodin při teplotě místnosti se přidá roztok 1 mmolu trimethylsilylesteru L-prolinu v 10 ml acetonitrilu CHsCN. Ester prolinu byl připraven přímo v roztoku bez isolování z 1 mmolu L-prolinu, suspendovaného v 10 ml acetonitrilu, působením 1 mmolu (CH3)3SiCl a 1 mmolu tributylaminu, nebo z 1 mmolu L-prolinu a 1 mmolu hexamethyldisilazanu v tomtéž rozpouštědle.
Reakční směs, obsahující difenylfosfinitový derivát kyseliny (2S)-3-methoxydithiokarbonyl-2unethylpropionové a trimethylsilylester L-prolinu se míchá 4 hodiny při teplotě místnosti. Pak se reakční směs odpaří za sníženého tlaku, zbytek se rozpustí v hydroxidu amonném a roztok se míchá 3 hodiny, načež se vnese na sloupec zásadité (kvartérní amoniové) pryskyřice.
Poté se kolona promyje vodou a eluuje zředěnou kyselinou mravenčí. Frakce, obsahující N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionyl)-L-prolin jakožto produkt se spojí a odpaří za sníženého tlaku do sucha. Zbytek, po překrystalování ze směsi ethylacetátu s hexanem, skýtá čistý N-[ (2Sj-3-merkapto-2-methylpropio.nyl ] -L-prolin.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT
    VYNALEZU
    1. Způsob výroby N-[(2S)-3-merkapto-2-methylpropionyl]-L-prolinu vzorce I
    M COOH CO
    CH-CHa
    CH^SH (I) vyznačující se tím, že se trimethylsilylester L-prolinu vzorce II
    COOSiÁCH (II) nechá reagovat s derivátem kyseliny (2S)-3-merkapto-2-methylpropionové obecného vzorce III
    CHs (2S) CHz—CH—COX
    I
    SR (ΠΙ), kde
    X znamená halogen nebo difenylfosfinitovou skupinu a
    R znamená jednu ze skupin vzorců Ri_C— a
    O
    Rl__O—C—, kde R1 znamená alkylovou, aralkylovou nebo arylovou skupinu, s výhodou methylovou, ethylovou, benzylovou nebo fenylovou skupinu, v přítomnosti terciární organické zásady, načež se od takto vzniklého esteru obecného vzorce IV
    ΓΊ tf^COOSUCH)*
    CO
    CH- CH, 1 3 Z
    Ct-i-SR L (IV) kde
    R má výše uvedený význam, hydrolyticky odštěpí ve vodném prostředí při teplotě místnosti trimethylsilylová skupina a skupina ve významu symbolu R.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce trimethylsilylesteru L-prolinu s derivátem kyseliny (2S)-3-merkapto-2-methylpropionové provádí v aprotickém bezvodém organickém rozpouštědle.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se ochranné skupiny ve sloučenině obecného vzorce IV hydrolyticky odštěpí ve dvou po sobě následujících stupních, přičemž se nejprve v prvém stupni odštěpí trimethylsilylová skupina vodou při teplotě místnosti, načež se ve druhém stupni odštěpí skupina ve významu symbolu R působením vodné organické nebo anorganické zásady při teplotě místnosti.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se obě ochranné skupiny ve sloučenině obecného vzorce IV odstraní hydrolyticky v jediném stupni přímým působením vodné organické nebo anorganické zásady při teplotě místnosti.
CS769081A 1980-10-21 1981-10-20 Způsob výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolinu CS219862B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT25475/80A IT1149258B (it) 1980-10-21 1980-10-21 Processo per la produzione di n-((2s)-3-mercapto-2-metilpropionil)-l-prolina

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219862B2 true CS219862B2 (cs) 1983-03-25

Family

ID=11216803

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS769081A CS219862B2 (cs) 1980-10-21 1981-10-20 Způsob výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolinu

Country Status (6)

Country Link
CS (1) CS219862B2 (cs)
FI (1) FI803977L (cs)
GR (1) GR75109B (cs)
IT (1) IT1149258B (cs)
SU (1) SU1165233A3 (cs)
YU (1) YU41990B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
FI803977L (fi) 1982-04-22
YU236781A (en) 1984-02-29
GR75109B (cs) 1984-07-13
SU1165233A3 (ru) 1985-06-30
IT1149258B (it) 1986-12-03
YU41990B (en) 1988-04-30
IT8025475A0 (it) 1980-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291147B6 (cs) Způsob přípravy kyseliny (S)-3-(aminomethyl)-5-methylhexanové
FI20010500A0 (fi) Menetelmä puhtaan sitalopramaamin valmistamiseksi
US5179125A (en) N-substituted mercaptopropanamide derivatives
JP2005521634A (ja) レパグリニドの製法
SU1442071A3 (ru) Способ получени производных 4-ацетокси-3-оксиэтилазетидин-2-она (его варианты)
JP7109056B2 (ja) S-icaリボシルホモシステインの製造方法
CS219862B2 (cs) Způsob výroby N-[ (2S)-3-merkapto-2-methylpropionylj-L-prolinu
US5574155A (en) Process for the synthesis of the disodium salt hemiheptahydrate of ceftriaxone
US5155257A (en) Process for the preparation of acylaminomethanephosphonic acids
EP0318859A2 (en) N-substituted mercaptopropanamide derivatives
JPH01290658A (ja) スルホニウム化合物の製造方法
JPS5936914B2 (ja) セフアロスポリン類縁体
US6258956B1 (en) Synthesis of 3-amino-3-aryl propanoates
AU2009333391B2 (en) Stereoselective synthesis of piperidine derivatives
KR100472048B1 (ko) 아즈트레오남의 신규제조방법
US4275220A (en) Process for preparing amino acids and esters
US5929242A (en) Manufacture of levobupivacaine and analogues thereof from L-lysine
EP0007615B1 (en) Process for preparing amino acids and esters
US4889929A (en) Preparation of 1'-ethoxycarbonyl-oxyethyl esters of penicillins
KR100434915B1 (ko) 광학활성시아노히드린의제조방법
US4301072A (en) Process for preparing aminopenicillins
KR100483317B1 (ko) α-페닐-α-프로폭시벤젠아세트산 1-메틸-4-피페리디닐에스테르 염산염의 제조방법
KR820000881B1 (ko) 치아졸리딘 유도체의 제조방법
US4231954A (en) Dane salt and process for preparing aminopenicillins therefrom
SU1250170A3 (ru) Способ получени дихлоргидрата пирбутерола