CS218568B2 - Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem - Google Patents
Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem Download PDFInfo
- Publication number
- CS218568B2 CS218568B2 CS409977A CS409977A CS218568B2 CS 218568 B2 CS218568 B2 CS 218568B2 CS 409977 A CS409977 A CS 409977A CS 409977 A CS409977 A CS 409977A CS 218568 B2 CS218568 B2 CS 218568B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sodium chloride
- sodium
- liquor
- white liquor
- mixture
- Prior art date
Links
Landscapes
- Paper (AREA)
Abstract
Chlorid sodný se odstraňuje při způsobu
výroby buničiny se zařazeným regeneračním
postupem pomocí usazování z regenerovaného
bílého louhu. Při výhodném provedení
se pevná směs uhličitanu sodného·, síranu
sodného a chloridu sodného nejprve odstraňuje
z bílého· louhu jeho odpařením a je
částečně recirkulována do pecního stupně
regeneračního postupu a částečně se získává
roztok taveniny při tomto· regeneračním
postupu, přičemž odstraňovaný chlorid sodný
se usazuje při zpracování částečně koncentrovaného
bílého louhu.
Description
Vynález se týká způsobu odstraňování chloridu sodného· pri výrobě buničiny.
Výroba bílené buničiny zahrnující výrobu buničiny jako- takovou a regenerační cyklus, spočívá ve stupni styku celulózových vláken s louhem pro výrobu buničiny, obsahujícím hydroxid sodný, oddělení vyčerpaného louhu z výroby buničiny od vyrobené buničiny, spalování vyčerpaného louhu z výroby buničiny k získání taveniny obsahující uhličitan sodný, rozpuštění taveniny za vzniku vodného roztoku taveniny, kaustifikaci ro-ztoku taveniny za vzniku bílého louhu, který obsahuje hydroxid sodný, chlorid sodný, jenž je zaváděn do cyklu jako nečistota nebo vedlejší produkt, uhličitan sodný a síran sodný a použití alespoň části bílého louhu k získání alespoň části lo-uhu pro výrobu buničiny.
Při výrobě bílené buničiny. se zkoušelo odstraňování škodlivých odpadních louhů zaváděním kapalných odpadů z bílícího zařízení obsahujícího veškerou upotřebenou promývací vodu, bílící chemikálie a chemikálie potřebné pro čistění do· regeneračního systému závodu na výrobu buničiny. Regenerační systém obvykle zahrnuje pecní stupeň, kde se spalují všechny-orgahické r'látký zl upotřebených louhů z výroby buničiny a z bělícího zařízení, a stupeň chemické konverze produktů z pecního stupně,, kde se provádí konverze na účinné chemikálie pro výrobu buničiny. ; T ...
Chemikálie obsahující chlor, jako samotný chlor a kysličník chloričitý, se používají alespoň v některých bělicích stupních v bělicím zařízení. Hydroxid sodný se obvykle používá při čištění buničiny. Při kombinaci atomů sodíku a atomů chloru z těchto chemikálií obsahují louhy z bělícího zařízení chlorid sodný, který se takto zavádí do regeneračního postupu. Protože chemické konverze prováděné v regeneračním postupu nepostihují chlorid sodný, když se kapalné louhy z bílícího zařízení zavádějí do regeneračního postupu, ; musí se chlorid sodný odstraňovat z cyklu, aby se zabránilo jeho zarůstání.
Tento vynález se týká odstraňování chloridu sodného v, pevné formě z regenerovaného· louhu, z výroby buničiny před jeho recirkulací do stupně vlastní výroby buničiny. Regenerovaný; louh z výroby buničiny získávaný z regeneračního postupu: obvykle Obsahuje menší množství složek odlišných od účinných chemikálií pro výrobu buničiny a chlorid sodný. I j
Jedno-u takovou, složkou je síran sodný, který vzniká při výrobě sulfátové buničiny v důsledku neúplné regenerace sirníku sodného, při jeho regeneraci a oxidaci v následujícím zpracování. Přitom sirník sodný a hydroxid sodný jsou účinné chemikálie pro výrobu buničiny.
Síran sodný je také přítomen v louhu při výrobě natronové buničiny, kde se jako účinné chemikálie používá hydroxidu sodné4 ho. Síran sodný vzniká ze síry přítomné -ve dřevě, v palivu, promývací vodě a jako nečistoty ve zpracovávaných chemikáliích, kteL r.é se přidávají ke kompenzaci jejich spotřeby v regeneračním cyklu.
Další složka, která je běžně přítomna v louzích z výroby buničiny je uhličitan sodný. Při sulfátové a natronové výroby buničiny' se zařazeným ; regeneračním postupem vzniká v péci tavenina, a ta obsahuje uhličitan sodný, který se kaustifikuje za vzniku hydroxidu sodného. Kaustífikační postup je účinný z méně než 1QQ % a proto- je při výrobě buničiny přítomen v louzích nezřeagováný uhličitan sodný. ’
V kanadském patentu č. 832 347 a v US patentu č. 3 638 995 bylo navrženo snížit problémy způsobované znečišťováním okolí bílicího zařízení tím, že se odpadní vody použily k promývání buničiny v pračce hnědého materiálu. V kanadském patentu číslo 915 382 je popsána výroba buničiny se •zařazeným reciřkulačním postupem; kde se ( bílý louh koncentruje před jeho- recirkulací ve stupni vyvarování za účelem vysrážení chloridu sodného, který se odstraňuje z regeneračního- cyklu. Takové postupy jsbh . vhodné tím, že. brání hromadění- chlbMii sodného v regeneračním cyklu, ale mají nevýhodu, že se s chloridem sodným vysráží další vhodné chemikálie, a proto dochází k jejich ztrátě ze zařízení.
- Předmětem tohoto vynálezu je umožnit výrobu, buničiny se zařazeným regeneračním postupem, ze kterého se může odstraňovat chlorid sodný, zatímco v regeneračním cyklu zůstává větší podíl hodnotných chemikálií.
• Z Jednoho· hlediska se vynález týká ^způsobu odstraňování chloridu z výroby ^μρίčiny se,zařazeným regeneračním, postupem, kde kapalina, se koncentruje Jejím! cďpářóním a usazuje.se, z. ni sjněs síranu.sp.d.něnQ, uhličitanu sodného a. chloridu;sodného,přičemž ; směs: se;ostraňuje ;z čá^čně koncentrovaného bílého louhu .a. alespoo '.část/Qdstraněné směsi ,se yraci. dct cyklu ye* stupni následujícím z&odpařenípr bílého Jpuhu.^á před . spalováním yyčetpaného.. louhu, ’q^st odstraněné, směsi, 'která sej, taktoi.npžáve^Iá zpět, se vrací do cyklu ve stupni'následují“ cím za spalováním vyčerpaného- louhu a před kaustifikaci roztoku taveniny, částečně odpařený bílý louh se zpracovává k vyloučení chloridu sodného- z tohoto roztoku a vyloučený chlorid sodný se oddělí od zpracovaného bílého louhu.
Připojený obrazec představuje proudové schéma postupu výroby bílení sulfátové buničiny podle výhodného provedení vynálezu.
Dřevěné štěpiny nebo jiný surový celulózový vláknitý materiál se zavádí vedením 10 do vařáku 12, kde se štěpiny vaří v louhu pro výrobu buničiny nasazovaném vedením 14, který obsahuje sirník sodný a hydroxid sodný, jako účinné chemikálie pro výrobu buničiny.
Výsledná buničina se vede vedením 16, ob218588 vykle po mezitím provedeném praní, do bílícího zařízení 18, kde se kaše podrobí bílícímu zpracování působením roztoku kysličníku chloričitého a chloru, přiváděného potrubím 20, kaustickému extrakčnímu zpracování působením roztoku hydroxidu sodného zaváděného potrubím 22 a promývaci operaci prováděné vodou z potrubí 24. Bílená buničina se odstraňuje z bílícího zařízení 18 vedením 26.
V bílícím zařízéní 18 se s výhodou používá pořadí D/CEDED, kde D/C představuje bílení vodným roztokem kysličníku chloricitého a chloru, kde kysličník chloričitý zásobuje roztok větší částí aktivního chloru,, D znamená bílení vodným roztokem kysličníku chloričitého a E znamená kausticko-u extrakci vodným roztokem hydroxidu sodného. Promývání se provádí mezi každým stupněm a po stupni D2.
Odpadní louhy z bílícího zařízení obsahují vyčerpané chemikálie, látky extrahované z papíroviny při postupu, prováděném v bílícím zařízení, upotřebenou promývaci vodu a chlorid sodný vzniklý z chemikálií použitých v bílicím zařízení. Odpadní louhy z bílícího zařízení 18 se vedou k regeneračnímu postupu a to je schematicky znázorněna jednoduchým vedením 28, kterým se přivádí k -černému louhu získanému ve vařáku 12, odkud je «odváděn vedením 30.
Odpadní lo-uhy z bílicího zařízení 18 jso-u s výhodou zaváděny a dále vedeny do regeneračního systému výroby bunminy způsobem detailně popsaným v americké patentové přihlášce číslo 665 240· podané dne 9. března 1976 (třída J 32). Bez ohledu na způsob zavádění odpadů z bílicího zařízení do regeneračního- systému je vždy v cyklickém systému přítomen chlorid sodný.
Černý louh obsahující odpad z bílicího zařízení se vede vedením 32 do pece 34, obvykle po zahuštění louhu. V peci se spalují všechny organické látky z vařáku a bílicího zařízení přítomné v odpadním louhu po zavedení do pece 34 a získává se tavenina obsahující uhličitan sodný, sirník sodný, síran sodný a chlorid sodný, přičemž síran sodný se získává z neúplné konverze sirníku sodného.
Tavenina opouštějící pec 34 se vede vedením 36 do- nádoby k rozpuštění taveniny 38, kam se zavádí voda vedením 40, aby se tavenina rozpustila za vzniku zeleného louhu. Zelený louh se vede vedením 42 a vedením 44 do kaustifikátoru 46 pro konverzi převážné části uhličitanu sodného obsaženého v zeleném louhu na hydroxid sodný působením znovu páleného vápna přiváděného vedením 48. Zde dochází k vysrážení uhličitanu vápenatého, který se odstraňuje vedením 50.
Výsledný bílý louh obsahuje hydroxid sodný, sirník sodný, chlorid sodný, síran sodný a uhličitan sodný, obvykle v tomto množství:
NaOH 7,5 až 9,7 hmotnostních %
Na?S 1,8 až 5 hmotnostních %
NajCOs 1,7 až 3,1 hmotno-stních '%
NaCl 1,5 až 5 hmotnostních %
N-a?SOi Oýl až 1 hmotnostní °/o.
Uhličitan sodný přítomný v bílém louhu se vyskytud v důsledku přirozené neúčinnosti kaustifikačního stupně, zatímco síran sodný vzniká jako sloučenina, která se nepřeměnila na sirník sodný v pecí a oxidací sirníku sodného.
Během recirkulace bílého louhu získávaného z kaustifikátoru přímo do vařáku 12 nedochází ke vzniku jakýchkoli praktických problémů s ohledem na síran sodný a uhličitan sodný; pecní a kaustifikační postupy, případně řízení obsahu síranu sodného a uhličitanu sodného vyhovuje v bílém louhu. Koncentrace chloridu sodného by však stoupala s nepřetržitým recirkulováním, protože chlorid sodný není ovlivněn různým zpracováním. Proto je zapotřebí zařadit stupeň pro odstraňování chloridu sodného ze systému v množství v podstatě rovném množství ve kterém se zavádí zvenku do regeneračního- systému při výrobě buničiny, zvláště z bílícího· zařízení, zatímco ztrátě užitečných chemikálií se lze v podstatě vyhnout.
Bílý louh získávaný z kaustifikátoru 46 se vede vedením 52 a vedením 54 do prvního stupně odparky 56, kde se bílý louh vaří na jeho koncentrát.
Zde se jako prvá část fáze pevných látek sráží burkeit, podvojná sůl síranu sodného a uhličitanu sodného NazCOs.'2Na2SO4 a uhličitan sodný. Jak odpařování pokračuje, pokračuje i srážení těchto látek a když se bílý louh nasytí chloridem sodným, začne se ten společně srážet. Rozsah, ve kterém dochází ke společnému srážení chloridu sodného s burkeitem a uhličitanem sodným a proto znečištění burkeitu a uhličitanu sodného chloridem sodným závisí na řadě činitelů, jak bude podrobněji diskutováno dále.~
Částečně koncentrovaný bílý louh nasycený chloridem sodným, uhličitanem sodným a síranem sodným se vede do druhé odparky 58 vedením 60 a dalšímu zahušťování varem, přičemž dochází k srážení pevné fáze, ve které převládá chlorid sodný znečištěný uhličitanem sodným a síranem sodným.
Koncentrovaný bílý louh získávaný z druhé odparky 53 se vede vedením 62 do louhu k výrobě papíroviny vedením 14, po vhodném zředění na potřebnou koncentraci pro papírovinu ředicím louhem vedení 64.
I když koncentrovaný bílý louh ve vedení 62 obsahuje zbytkový chlorid sodný, jeho koncentrace má v podstatě konstantní hodnotu, protože se chlorid sodný odstraňuje ze systému ve druhém stupni odpařování.
Pevná fáze oddělená od koncentrovaného bílého louhu ve druhé odparce 58 se vede vedením 66 do vyluhovací nádrže 68 k čištění. Ve vyluhovací nádrži 68 se směs vyluhuje vodou přiváděnou potrubím 70, aby se rozpustil všechen uhličitan sodný a síran sodný společně s určitým množstvím chloridu sodného z pevné fáze. Vyluhováním se získá v . podstatě čistý chlorid sodný, který se odstraňuje z vyluhovací nádrže 68 vedením 72.
Při ustáleném stavu provozních podmínek množství odstraňovaného· chloridu sodného z výrobny buničiny vedením 72 je rovno množství chloridu sodného- zaváděného· do regeneračního postupu z vnějšího- zdroje výrobny buničiny. 1
Vodný roztok uhličitanu sodného, síranu sodného a chloridu sodného získávaný při vyluhovacím postupu se recirkuluje vedením 74 jeho zaváděním do bílého- louhu ve vedení 52. Popřípadě roztok z vedení 74 se může dávkovat podle potřeby do zeleného louhu ve vedení 42 nebo vedení 44.
Pevná směs burkeitu, uhličitanu sodnéhoa chloridu sodného oddělená z prvního stupně odparky 56 se vede alespoň z části vedením 76 a vedením 78 do pece 34 a zbytek směsi se přivádí vedením 76 a vedením 80 do zeleného· louhu ve vedení 42. Pevná směs je znázorněna pro- jednoduchost jako vedení 78 přímo- do pece 34. Avšak směs se obvykle dávkuje do- černého louhu, jako vedením 30 nebo vedením 32, před jeho zahuštěním nebo po něm.
Recirkulování alespoň části pevné směsi vedením 76 a dále vedením 78 do pece 34 způsobuje, že se spotřebuje alespoň část síranu sodného, tak že za ustáleného stavu zpracování je množství síranu sodného ve směsi udržováno v podstatě na konstantní úrovni.
Poměr uhličitanu sodného dávkovaného do pece společně se síranem sodným, který se v ní spotřebovává, se řídí recirkulováním části pevné směsi vedením 76 do zeleného· louhu ve vedení 42, Tato recirkulace způsobuje vzrůst koncentrace síranu sodného v zeleném louhu ve vedení 44 nad úroveň, která by byla bez recirkulace, takže relativní poměr síranu sodného k uhličitanu sodnému v bílém louhu ve vedení 52 vzrůstá. Proto se řídí vlastní hmotnost uhličitanu sodného, který se recirkuluje vedením 78 do pece 34.
Účinek přítomnosti chloridu sodného v peci je omezujícím činidlem množství chloridu sodného·, který je ve vedení 76 a poměru dávkování do pece 34 a zeleného- louhu ve vedení 42.
Zavádění -odpadu z bílícího zařízení do regeneračního systému vnáší chlo-rid sodný do pece, jak bylo uvedeno shora. Chlorid sodný se může vyskytovat také z jiných vnějších zdrojů, jako .v těch případech, kdy dřevěné štěpiny se získávají z kmenů vyrostlých u moře a kde se používá poloslané vody. Přítomný chlo-rid sodný v recirkulovaném koncentrovaném bílém louhu se také cirkuluje pecí.
Protože chlorid sodný je materiál, který v celé hmotnosti prochází pecí, jak množství chloridu sodného- procházející pecí vzrůstá, klesá kapacita pece pro účinné materiály, jako jsou o-rganické materiály, které se mají spalovat a vyčerpané chemikálie z výroby papíro-viny, takže klesá potenciální výroba buničiny.
Dále se chlo-rid sodný odpařuje a sublimuje během pecní operace, takže vzniká zatížení pece chlo-ridem sodným a zvyšuje se zatížení zařízení pro- odstraňování částic plynu, běžně prováděné pomo-cí elektrostatických srážecích zařízení. V případě kdy srážení působí již na kapacitu vsázky, vzrůst částic v kouřovém plynu způsobovaný vzrůstem množství chloridu sodného vede k dalšímu znečišťování vzduchu.
Při výro-bě buničiny za použití ilustrovaného- postupu se musí snášet určité p-lnění chlo-ridu sodného do pece, obvykle okolo 91 kilogramů NaCl/ADT (alr dry tow] buničiny a tato úro-veň nemá ško-dlivý účinek na parametry výroby buničiny.
Koncentrace chloridu sodného- má malý účinek na přípravu zeleného louhu a tvorbu bílého louhu, ačkoli velmi vysoké koncentrace chloridu sodného způsobují vzrůst specifické hmotnosti, což může mít potlačující účinek na oddělování kalu ze želeného louhu.
Proto při společném srážení chloridu sodného s burkeitem a uhličitanem sodným a recirkulování burkeitu znečištěného chloridem sodným vedením 76 do pece a zeleného louhu, musí být dosaženo rovnováhy, při které se nechá přiměřený přísun síranu sodného- do pece 34, -aby se kompenzoval síran sodný vznikající v peci s následujícím zpracováním, přičemž dodatková náplň chloridu sodného· do pece se udržuje pod sho-ra uvedenou úrovní, kdy nepříznivé účinky přítomnosti chloridu sodného začínají být již nepřijatelné a recirkulování síranu sodného do zeleného- louhu vedením 44 není dostatečně vysoké. Je výhodné udržovat násadu chloridu sodného do pece vedením 78 na nízké hodnotě, s výhodou menší než 45 kg/ADT a ještě účelněji pod 23 kg/ADT a proto se s výhodou používá děleného recirkulování znázorněného· na obr. 1 nejen za účelem snížení nasazování uhličitanu sodného do pece, ale také aby se snížilo nasazování chloridu sodného- do- pece, když celkové množství chloridu sodného ve směsi ve vedení 76 je vysoké.
Schopnost přijmout chlorid sodný do směsi srážené v prvém slupni odparky 56 umožňuje velký stupeň pružnosti při zpracování v prvém stupni odparky. Změna složení bílého- louhu a po-dmínky při výrobě buničiny mohou způsobit změny nasycení bílého louhu s ohledem na chlorid sc-dný.
Zpracování v prvém stupni odparky jo ta218568 kove, že sraženina obsahuje vždy chlorid sodný bez ohledu na očekávané změny koncentrace bílého louhu a podmínky při výrobě buničiny, které jsou schopny snížit na minimum účinek současného srážení chloridu sodného. To umožňuje vyhnout se nutnosti přesného- řízení prvého stupně odpařování.
Je možné, aby se chlorid sodný odděloval z částečně koncentrovaného bílého louhu ve vedení 52 jinak, než ve druhém stupni odpařování zmíněném shora. Tak částečně koncentrovaný bílý louh se může zchladit, aby se vysrážel z ochlazeného bílého louhu v podstatě čistý chlorid sodný. Po oddělení vysráženéhc- chloridu sodného se ochlazený bílý louh může recirkulovat do stupně s vařákem, a to po vhodném zředění, nebo- se může dále odpařit, aby se vysrážel. další chlorid sodný ve směsi s uhličitanem sodným a síranem sodným. Vysrážená směs se může recirkulovat do zeleného louhu vedením 42 nebo vedením 44 nebo do bílého louhu vedením 52, přičemž koncentrovaný bílý louh se může recirkulovat do vařáku, po vhodném zředění.
Následující příklady ilustrují, avšak žádným způsobem neomezují způsob podle vynálezu.
Příklad 1
Zařízení pro výrobu buničiny produkuje denně 50;0 tun buničiny za použití systému ilustrovaného- na obrazci. V tomto případě se veškerá pevná fáze recirkuluje vedením 76 do pece 34. Dále se uvádí hmotnostní bilance.
Koncentrovaný černý louh a odpad z bílícího zařízení ve vedení 32, který se přivádí do pece obsahuje celkem 1960 kg.h1 pevných látek, které obsahují 166 kg.h1 uhličitanu sodného, 40 kg.h1 síranu sodného a 1679 kg . h_1 chloridu sodného. Do pece 34 se zavádí vedením 78 recirkulovaný proud 2348 kg.h-1 pevných látek, které obsahují 2192 kg.h1 uhličitanu sodného, 166 kg. . h_1 síranu sodného a 590 kg . h“1 chloridu sodného·.
Po spálení těchto zaváděných pevných látek se výsledná tavenina rozpouští ve vodě a uhličitan sodný se kaustifikuje na síran sodný. Vedením 54 se odebírá bílý louh obsahující 8572 kg . h1 hydroxidu sodného a sulfidu sodného, 2439 kg . h“1 uhličitanu sodného, 207 kg . h1 síranu sodného a 1679 kg. . h_1 pevných látek, které se dále odvádějí vedením 76 a potom vedením 78 do pece
34.
Matečný louh z vedení 60 se dále odpařuje a přitom se vylo-učí 1710 kg.h1 pevných látek, které sestávají z 1391 kg . h1 chloridu sodného, 247 kg. h_1 uhličitanu sodného a 72 kg. ti1 síranu sodného. Vyloučené pevné látky se oddělí od koncentrovaného bílého- lo-uhu, který se odvádí vedením 62 a dále vedením 14 do vařáku. Vyloučené pevné látky se vyluhují a dostane se 1632 kg.h-1 chloridu sodného, který se odstraňuje vedením 72, Recirkulovaný proud ve vedení 74 obsahující zbývající uhličitan sodný, síran sodný a zbytek chloridu sodného·, ss přidává k bílému louhu ve vedení 54.
Příklad 2
V provozu je stejné zařízení na výrobu buničiny jako v příkladě 1 a systém je znázorněn na připojeném obrazci. V tomto případě se však 20.% hmotnosti pevné fáze z vedení 76 recirkuluje vedením 78 do· pece 34 a zbývajících 80 % pevné fáze z vedení 76 se odvádí vedením 80 do zeleného louhu ve vedení 44.
Pevná fáze vylučovaná z bílého louhu v prvém stupni odparky 56 obsahuje 2194 kg. . h1 uhličitanu sodného, 846 kg . h_1 síranu sodného a 5,89 kg . h“1 chloridu sodného. Pevná fáze ve vedení 76 se dělí, aby se získal proud recirkulovaný do pece, který ve vedení 78 obsahuje 438 kg. h“1 uhličitanu sodného·, 166 kg . h1 síranu sodného a 118 kg. . h_1 chloridu sodného, a proud recirkulovaný do zeleného louhu, který ve vedení 80 obsahuje 1753 kg. h _1 uhličitanu sodného, 666 kg.h1 síranu sodného a 472 kg.h1 chloridu sodného.
V porovnání s příkladem 1 je zřejmé, že rozdělením recirkulovaného prc-udu z vedení 76 poklesne hmotnost pevných látek dávkovaných do pece, vzhledem k vlastní hmotnosti uhličitanu sodného· a chloridu sodného, i když se spotřebuje stejné množství síranu sodného.
Tento- vynález proto představuje postup při výrobě buničiny, kdy se odstraňuje chlorid sodný a kdy se vyhne ztrátě vhodných chemikálií. V ro-zsahu vynálezu jsou také možné modifikace.
Claims (6)
- PŘEDMĚT1. Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny se zařazeným regeneračním postupem, který zahrnujea) styk celulózových vláken s louhem pro výrobu buničiny obsahujícím hydroxid sodný,b) oddělení vyčerpaného louhu z výroby buničiny od vyrobené buničiny,c) spalování vyčerpaného louhu z výroby buničiny, aby se získala tavenina obsahující uhličitan sodný,d) rozpuštění taveniny za vzniku vodného roztoku taveniny,e) kaustifikaci roztoku taveniny za vzniku bílého louhu, který obsahuje hydroxid sodný, chlorid sodný zaváděný do cyklu jako nečistota nebo vedlejší produkt, uhličitan sodný a síran sodný,f) použití alespoň části bílého louhu k získání alespoň části louhu pro výrobu buničiny, vyznačující se tím, že se gj bílý louh zahustí odpařením za usazení směsi síranu sodného·, uhličitanu sodného a chloridu sodného,h) z částečně odpařeného bílého louhu odstraní směs,i) alespoň část odstraněné směsi se vrací do cyklu ve stupni následujícím za odpařením bílého louhu a před spalováním vyčerpaného louhu,j) část odstraněné směsi, která se nevrátila ve stupni i), zavádí do stupně následujícího za spalováním vyčerpaného louhu a před kaustifikaci roztoku taveniny,k) částečně odpařený bílý louh zpracovává k vyloučení chloridu sodného z tohoto louhu al) oddělí vyloučený chlorid sodný od zpracovaného koncentrovaného bílého louhu.
- 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že množství odděleného chloridu sodného je v podstatě rovno množství chloridu sodného zaváděného do cyklu.vynalezu
- 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se pouze část odstraněné směsi vrací do cyklu ve stupni následujícím za odpařením bílého louhu a před spalováním vyčerpaného louhu a zbytek odstranění směsi vrací do cyklu ve stupni následujícím na spalováním vyčerpaného louhu a před kaustifikací roztoku taveniny, pro řízení množství uhličitanu sodného a chloridu sodného dávkovaného do pece.
- 4. Způsob podle bodů 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že stupeň zpracování k} zahrnuje odpaření částečně zahuštěného bílého louhu, aby se způsobilo· usazení směsi chloridu sodného·, uhličitanu sodného a síranu sodného, oddělení vyloučené směsi od výsledného koncentrovaného bílého louhu, loužení oddělené směsi za účelem rozpuštění veškerého uhličitanu sodného a síranu sodného a části chloridu sodného, odvádění pevného čistého chloridu sodného, odděleného z výsledného vodného roztoku a recirkulaci vodného roztoku do bílého roztoku nebo rozteku taveniny.
- 5. Způsob podle bodů 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že stupeň zpracování k) zahrnuje chlazení horkého částečně koncentrovaného bílého louhu, aby se vysrážel v podstatě čistý chlorid sodný a oddělení v podstatě čistého chloridu sodného od ochlazeného bílého louhu za účelem získání chloridu sodného.
- 6. Způsob podle bodu 5, vyznačující se tím, že se ochlazený bílý louh odpaří, aby se způsobilo· vysrážení směsi chloridu sodného, uhličitanu sodného a síranu sodného, vysrážená směs se oddělí od výsledného koncentrovaného bílého louhu a oddělená směs se recirkuluje do bílého louhu nebo roztoku taveniny.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS409977A CS218568B2 (cs) | 1977-06-21 | 1977-06-21 | Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS409977A CS218568B2 (cs) | 1977-06-21 | 1977-06-21 | Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS218568B2 true CS218568B2 (cs) | 1983-02-25 |
Family
ID=5382985
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS409977A CS218568B2 (cs) | 1977-06-21 | 1977-06-21 | Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS218568B2 (cs) |
-
1977
- 1977-06-21 CS CS409977A patent/CS218568B2/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4039372A (en) | Bleach plant filtrate recovery | |
US7591988B2 (en) | Method for processing flue gases | |
CA1096110A (en) | Recovery of chemicals | |
US20140027076A1 (en) | CRP Purge Treatment | |
FI64408B (fi) | Saett vid uppslutning av cellulosahaltigt material | |
FI100054B (fi) | Ligniinivalmiste, sen valmistus ja käyttö | |
US3954552A (en) | Removal of sodium chloride from pulp mill systems | |
RU2649268C2 (ru) | Способ каустификации зеленого щелока | |
US3950217A (en) | Removal of sodium chloride from pulping operations | |
EP2920359B1 (en) | Method for leaching recovery-boiler ash | |
EP0693145B1 (de) | Verfahren zur umwandlung von natriumsulfat | |
RU1804520C (ru) | Способ регенерации химикатов от варки и отбелки целлюлозной массы | |
US3986923A (en) | Removal of dissolved salts from sulphide liquors | |
FI57796B (fi) | Sulfiditetskontroll | |
CS218568B2 (cs) | Způsob odstraňování chloridu sodného při výrobě buničiny še zařazeným regeneračním postupem | |
US20190112759A1 (en) | Selective removal of k+ and cl- from recovery boiler electrostatic precipitator ashes in a kraft process | |
CA2943674C (en) | Method for handling spent wash solution of a lignin-recovery process | |
JPS6364559B2 (cs) | ||
FI56866C (fi) | Saett att foerhindra utslaepp av klorhaltiga foeroreningar vid natriumbaserade cellulosafabriker | |
JPH08502102A (ja) | 高い硫化度および低い硫化度をそれぞれ有するホワイトリカーを製造するためにグリーンリカーの硫化物含有量を分ける方法 | |
CA1059271A (en) | Removal of sodium chloride from pulp mill systems | |
CA1072262A (en) | Pulp mill process with sodium chloride removal | |
SU1109057A3 (ru) | Способ получени целлюлозы | |
PL111921B1 (en) | Process for the production of chemical pulp with sodiumchloride release | |
CA1102055A (en) | Modified system for recovery of sodium chloride from white liquor |