CS217998B2 - Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů - Google Patents

Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů Download PDF

Info

Publication number
CS217998B2
CS217998B2 CS572269A CS572269A CS217998B2 CS 217998 B2 CS217998 B2 CS 217998B2 CS 572269 A CS572269 A CS 572269A CS 572269 A CS572269 A CS 572269A CS 217998 B2 CS217998 B2 CS 217998B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
alkyl
reaction
pyrrolidinone
formula
aminomethylpyrrolidine
Prior art date
Application number
CS572269A
Other languages
English (en)
Inventor
Takashi Kamiya
Masashi Hashimoto
Original Assignee
Takashi Kamiya
Masashi Hashimoto
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Takashi Kamiya, Masashi Hashimoto filed Critical Takashi Kamiya
Priority to CS734381A priority Critical patent/CS217999B2/cs
Publication of CS217998B2 publication Critical patent/CS217998B2/cs

Links

Landscapes

  • Pyrrole Compounds (AREA)

Abstract

Předmětem vynálezu je způsob výroby 1- -alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů s alkylovou částí o 1 až 5 atomech uhlíku tak, že se uvede v reakci odpovídající l-alkyl-2-pyrrolidinon s nižším dialkylsulíátem, alkoholátem alkalického kovu a s nitromethanem, načež se výsledný l-alkyl-2-nltromethylenpyrrolidin redukuje katalytickou hydrogenaei.

Description

Vynález se týká způsobu výroby 1-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů.
l-ethyl-2-aminomethylpyrrolidin byl až dosud připravován zabříváním l-ethyl-3-chlorpiperidinu ve formě hydrochloridu s amoniakem (viz US patent č, 3 031 452). Podle známé metody je však vytvářen jako vedlejší produkt l-ethyl-3-hydroxypiperidin, jehož izolace od hlavního produktu je velmi nesnadná. Uvedená metoda proto není vhodná k výrobě intermediárních produktů pro farmaceutický průmysl, kde je zapotřebí sloučenin s vysokou čistotou.
Podle vynálezu lze připravovat bez vedlejších produktů l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidiny s vysokou čistotou a s dobrým výtěžkem, přičemž výchozí materiál je velmi levný.
Předmětem vynálezu je způsob výroby 1-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů obecného vzorce III
R„ kde
Rt znamená totéž có výše, s nižším dialkylsulfátem obecného vzorce : (R2)2SO4, kde
R2 je alkyl o 1 až 5 atomech uhlíku, s alkoholátem alkalického kóvu o 1 až 5 atomech uhlíku a s nitrómethanem, načež se redukuje výsledný l-álkyl-2-nitromethylenpyrrolidin obecného· vzorce II
R, (III)
R, (II ) kde kde
R4 je alkyl o 1 až 5 atomech uhlíku, vyznačující se tím, že se uvede v reakci 1-alkyl-2-pyrrolidinon obecného vzorce I
Ri znamená totéž co výše, katalytickou hydrogenaci.
Způsob podle vynálezu lze znázornit následujícím reakčním schématem:
(1) (R2)2SO4 (2) MOR4 (i) (iii) (I) (3) CH3NO2 (iv) ;
(^L=CHNCl, ^/katalytická hydrogenace kovový katalyzátor
R, (II ) (III) kde
Ri je alkylová skupina o 1 až 5 atomech uhlíku,
R2 je alkylová skupina o 1 až 5 atomech uhlíku,
R4 je alkylová skupina o 1 až 5 atomech uhlíku a
M je atom alkalického kovu.
Nové deriváty je možno užít zejména pro syntézu benzamidů s antiemetíckým účinkem a s účinky na ústřední nervovou soustavu, popsanými v US patentu č. 3 342 826.
l-methyl-2-pyrrolidinon, který je při způsobu podle vynálezu užíván jako výchozí látka, může být připraven například způsobem, uvedeným v Chemical Abstracts, sv. 94, str. 650b (1960). l-ethyl-2-pyrrolidinon může být připraven způsobem uvedeným v Chemical Abstract, sv. 53, str. 523f (1959), ostatní výchozí látky lze vyrobit stejným způsobem.
l-ethyl-2-pyrrolidinon lze rovněž připravit hydrogenací l-vinyl-2-pyrrolidinonu za přítomnosti kovového katalyzátoru podporujícího katalytickou hydrogenací. 1-vinyl-2-pyrrolidinon, který je při tomto redukčním způsobu užit jako výchozí materiál, může být připraven například metodou uvedenou v Chemical Abstracts, sv. 56, str. 14 305b (1960). Tento redukční proces se provádí tak, že se hydrogenuje l-vinyl-2-pyrrolidinon za přítomnosti kovového katalyzátoru, který podporuje katalytickou hydrogenací.
Příkladem kovového katalyzátoru podporujícího katalytickou hydrogenací při redukci l-vinyl-2-pyrrolidinonu jsou práškové kysličníky kovů, kovy v koloidním stavu, kovy na nosičích a kovy jako katalyzátory v krystalickém stavu, kde kovem jsou obvykle drahé kovy, přechodné kovy apod. Velmi často užívaným katalyzátorem je platinová čerň, rhodium na kysličníku hlinitém, paládium na uhlíku a Raneyův nikl.
Katalytická hydrogenaee l-vinyl-2-pyrrolidinonu se obvykle provádí v rozpouštědle. Příkladem vhodného rozpouštědla může být voda, methanol, ethanol, isopropanol, butanol, tetrahydrofuran, dioxan a jiná rozpouštědla, která jsou inertní k prováděné reakci. Tato rozpouštědla lze užít jednotlivě nebo ve směsi. Počáteční tlak vodíku při reakci lze měnit v širokém rozmezí od atraosférickétio tlaku až do vysokých tlaků, obecně však lze říci, že tlak od atmosférického tlaku do několika atmosfér je pro dobrý průběh redukce zcela dostatečný. S výhodou se reakce zastaví v tom okamžiku, kdy je absorbováno teoretické množství vodíku a to tím, že se vhodně volí druh a množství katalyzátoru, počáteční tlak vodíku, reakční teplota, trvání reakce apod. Reakční produkt, N-ethyl-2-pyrrolidinon může být izolován odstraněním katalyzátoru filtrací s následným odpařením rozpouštědla, a je-li to žádoucí, může být dále čištěn. Produkt reakce však obvykle lze užít k další reakci bez čištění.
Způsob podle vynálezu spočívá v tom, že se uvede v reakci l-alkyl-2-pyrrolidinon 0becného vzorce I s nižším dialkylsulfátem, s alkoxidem alkalického kovu a s nitromethanem, čímž se získá sloučenina obecného vzorce II. Příkladem alkylové skupiny v l-alkyl-2-pyrrolidinonu může být methyl, ethyl, propyl. Nižší dialkylsulfát má vzorec, který byl uveden pod (i), kde R| je alkyl o 1 až 5 atomech uhlíku jako methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl apod.
Reakce l-alkyl-2-pyrrolidinonu s nižším dialkylsulfátem může probíhat bez použití rozpouštědla, lze ji však provádět v rozpouštědle jako v etheru, methanolu, ethanolu, benzenu apod.
Reakční teplota není přísně omezena a reakce obvykle probíhá při teplotě místnosti nebo při teplotě zvýšené. Takto získaný produkt má pravděpodobně tuto strukturu:
kde
R, a R2 znamenají totéž co výše.
Takto vyrobená sloučenina obecného vzorce IV se poté uvede v reakci s alkoxidem alkalického kovu. Alkoxidem alkalického kovu se rozumí sloučenina, která je získána tak, že se alkalický kov jako sodík nebo draslík zamění za vodík hydroxylové skupiny v alkoholu, jako je methanol, ethanol, propanol, isopropanol nebo butanol. Reakce se obvykle provádí v rozpouštědle. Často užívaným rozpouštědlem je alkohol, lze však užít i jiných rozpouštědel, které jsou inertní ke složkám reakce. Reakční teplota se může měnit v širokém rozmezí, reakce se však obvykle provádí za chlazení, při teplotě místnosti nebo při teplotě zvýšené. Takto získaný produkt má pravděpodobně tuto strukturu:
kde
R-t, R2 a R4 znamenají totéž co výše.
Takto získanou sloučeninu obecného vzorce VI lze izolovat a čistit, lze ji však užít k následující reakci i bez izolace a čištění.
Reakce uvedené sloučeniny s nitromethanem se provádí za přítomnosti nebo bez přítomnosti rozpouštědla. Je-li rozpouštědla užito, užívá se obvykle rozpouštědla, které bylo užito v předchozím stupni. Reakční teplota se může pohybovat v širokém rozmezí, obvykle se však reakční směs zchladí, nebo se pracuje při teplotě místnosti, nebo se směs zahřívá.
Takto získaný l-alkyl-2-nitromethylenpyrrolidin obecného vzorce II lze izolovat a čís tit, lze ho však podrobit redukci a bez izolace a bez čištění.
Redukce l-alkyl-2-nitromethylenpyrrolidinu obecného vzorce II se provádí působením vodíku za přítomnosti kovového katalyzátoru, který podporuje katalytickou hydrogenaci. Příkladem kovových katalyzátorů, kterých lze užít k podpoře katalytické hydrogenaee mohou být práškové kysličníky kovů, kovy v koloidním stavu, kovy na nosičích a kovové katalyzátory v krystalické formě, přičemž kovem je obvykle drahý kov, přechodný kov apod.
Často užívanými katalyzátory jsou například platinová čerň, rhodium na kysličníku hlinitém, paládium na uhlí a Raneyův nikl. Katalytická hydrogenaee se obvykle provádí v rozpouštědle. Příkladem tohoto rozpouštědla může být voda, methanol, ethanol, isopropanol, butanol, tetrahydrofuran, dioxan a jiná rozpouštědla, která jsou Inertní vzhledem k reakčním složkám. Tato rozpouštědla mohou být užita jednotlivě nebo ve směsi. Počáteční tlak vodíku, užitého k reakci, lze měnit v širokém rozmezí, a to od atmosférického tlaku až k vysokým tlakům, obvykle však je pro dobrý průběh redukce postačující tlak atmosférický nebo tlak několika málo· atmosfér. Je výhodné zastavit reakci v okamžiku, kdy bylo absorbováno teoretické množství vodíku, a to volbou druhu a množství katalyzátoru, počátečního tlaku vodíku, reakční teploty, trvání reakce apod. Reakční produkt obecného vzorce III lze izolovat odstraněním katalyzátoru filtrací s následným odpařením rozpouštědla.
Takto získaný l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidin obecného vzorce III lze obvyklými způsoby převést na soli s minerálními kyselinami jako je kyselina solná, kyselina bromovodíková, kyselina sírová a s organickými kyselinami, jako je kyselina šťavelová, kyselina vinná, maleinová nebo pikrová.
Následující příklady jsou uvedeny k osvětlení, nikoli však k omezení vynálezu. Příklad 1
a) Příprava l-ethyl-2-pyrrolidinonu
K roztoku 13,4 g l-vinyl-2-pyrrolidinonu v 70 ml methanolu se přidají 3 g Raneyova niklu a výsledná směs se hydrogenuje při atmosférickém tlaku a při teplotě místnosti 2 hodiny, až je absorbován 1 molární ekvivalent vodíku. Reakční směs se zfiltruje k odstranění Raneyova niklu a methanol se odpaří za sníženého tlaku. Odparek se destiluje, čímž se získá 12,6 g l-ethyl-2-pyrrolidinonu ve formě oleje o teplotě varu 84 až 88 °C při tlaku 1998 Pa.
b) Příprava l-ethyl-2-nitromethylenpyrrolidinu
Roztok 11,3 g l-ethyl-2-pyrrolidinonu ve
12,6 g dimethylsulfátu se zahřívá na 60 až 63 °C za stálého míchání 1,5 hodiny. Takto získaná směs se po kapkách za stálého míchání a chlazení přidá k roztoku methoxidu sodného, který byl připraven tak, že 2,3 gramu sodíku bylo rozpuštěno v 70 ml bezvodého· methanolu. Výsledná směs se míchá 30 minut. K této směsi se přidá 9,2 g nitromethanů, načež se směs míchá 1 hodinu při teplotě místnosti a potom se nechá stát přes noc. Methanol se odstraní odpařením za sníženého tlaku a odparek se smísí se 150 ml vody a poté se třikrát extrahuje celkovým množstvím 150 ml chloroformů. Chloroformová vrstva se zbaví vody a odpaří, načež se odparek promyje etherem, čímž se získá 11,3 g krystalů l-ethyl-2-nitromethylenpyrrolidinu o teplotě tání 126 až 128 stupňů Celsia.
c) Příprava l-ethyl-2-aminomethylpyrrolidinu
K roztoku 23,4 g l-ethyl-2-nitromethylenpyrrolidinu v 500 ml methanolu se přidá 5 g Raneyova niklu a výsledná směs se hydrogenuje za atmosférického tlaku a při teplotě místnosti zhruba 5 hodin, čímž se absorbují asi 4 molární ekvivalenty vodíku. Reakční směs se zfiltruje k odstranění Raneyova niklu a rozpouštědlo se odpaří za sníženého tlaku. Odparek se destiluje, čímž se získá 15,7 g l-ethyl-2-aminométhylpyrrolidinu ve formě oleje o teplotě varu 58 až 60 °C při 2131 Pa.
Plynově kapalinovou chromatografií tohoto materiálu byl prokázán jediný vrchol
217996 a při infračervené spektrometrii této sloučenin bylo· zjištěno, že materiál odpovídá autentickému vzorku, připravenému podle metody, uveřejněné v US patentu č. 3 031 452.
Příklad 2 l-propyl-2-aminomethylpyrrolidin
Q-c^-nh2
Do baňky o obsahu 1 litru, opatřené mechanickým míchadlem, vzestupným chladičem a teploměrem se vnese směs 63 g dimethylsulfátu a 63,5 g N-propylpyrrolidonu a směs se 30 minut zahřívá při teplotě 60 stupňů Celsia. Potom se směs zchladí na 15 stupňů Celsia a přidá se 350 ml methylátu sodného, který byl připraven z 11,5 g sodíku a 350 ml methanolu. Směs se dále míchá 30 minut, načež se po kapkách přidá 46 g nitromethanu a teplota se v průběhu přidávání udržuje na 20 °C. Směs se nechá stát přes noc, načež se rozpouštědlo odstraní a odparek se smísí se směsí vody a chloroformu, čímž se extrahuje N-propyl-2-nitromethylenpyrrolidin o· teplotě tání 91 °C.
Do hydrogenačního přístroje se vnese 47 gramů N-propyl-2-nitromethylenpyrrolidinu roztoku v 600 ml methanolu a 10 g Raneyova niklu. V průběhu 12 hodin se absorbuje 24 litrů vodíku. Katalyzátor se odstraní filtrací a methanol oddestilovává. Tímto způsobem se získá l-propyl-2-aminomethylpyrrolidin ve formě žlutočerveného oleje ve výtěžku 33 g a s refrakčním indexem 1,4650 při teplotě 20 °C.
Příklad 3 l-butyl-2-aminomethylpyrrolidin
A/·
CHZNHZ 1 Příklad5
C.Hg * l-isoamyl-2-aminomethylpyrrolidin
Do baňky o obsahu 1 litr, opatřené mechanickým míchadlem, vzestupným chladičem a teploměrem se vnese směs 70,5 g (0,5 molu] N-butylpyrrolidonu, 63 g (0,5 molu] dimethylsulfátu a tato směs se zahřívá 30 minut na 60 °C. Poté se směs zchladí na 15 °C a přidá se roztok 350 ml methylátu sodného, který byl připraven z 11,5 gramu sodíku a 355 ml methanolu. Směs se dále míchá 30 minut a potom se po kapkách přidá 36 g nitromethanu, načež se směs dále míchá 2 hodiny. Poté se směs nechá stát přes noc a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Krystalický odparek se vnese do směsi vody a chloroformu v objemovém poměru 50 : 50 a vzniklý roztok se extrahuje, čímž se získá N-butyl-2-nitromethylenpyrrolidin o teplotě tání 67 °C tak, že se chloroformová fáze zbaví vody bezvodým síranem hořečnatým a rozpouštědlo se potom odpaří ve vakuu.
Do hydrogenačního přístroje se vnese 35 gramu N-butyl-2-nitromethylenpyrrolidinu v roztoku ve 250 ml methanolu a 6 g Raneyova niklu. Hydrogenace se provádí 7 hodin, za tuto dobu se fixuje 17 litrů vodíku. Katalyzátor se odstraní filtrací a methanol se oddestiluje, čímž se získá žlutočervený olej, který vře při 104 °C při tlaku 2932 Pa. Refrakční index této látky při 20 °C je 1,4633. Produkt se získá v množství 20 g a ve výtěžku 67 °/o.
Příklad 4
N-isobutyl-2-aminomethylpyrrolidin
Do baňky o obsahu 1 litr, opatřené mechanickým míchadlem, vzestupným chladičem a teploměrem se vnese 70,5 g N-isobutylpyrrolidonu a 63 g dimethylsulfátu a tato směs se zahřívá na 60 °C.
Reakce se dále provádí za stejných podmínek jako v příkladu 1, čímž se získá 38 gramů N-isobutyl-2-nitromethylenpyrrolidinu o teplotě tání 59 °C.
Tato sloučenina se hydrogenuje stejným způsobem jako v příkladu 1, čímž se získá ve výtěžku 80 % 26 g oleje, který destiluje při 109 °C při tlaku 931 Pa a má refrakční index při 20 °C 1,4612. Výsledným produktem je N-isobutyl-2-aminomethylpyrrolidin.
Do baňky o obsahu 2 litry se vnese 155 g N-isoamyl-2-pyrrolidonu a 126 g dimethyl217998 sulfátu. Postup se dále provádí podle příkladu 1, získá se 118 g N-isoamyl-2-nltromethylenpyrrolidinu o teplotě tání 76 °C.
Dále se postup provádí přesně podle příkladu 1 hydrogenaci 66 g této sloučeniny v
800 ml methanolu, čímž se získá ve výtěžku 84 % olejovité kapalina s refrakčním indexem 1,4630 při 20 °C. Jde o l-isoamyl-2-amlnomethylpyrrolidin, který destiluje při 104 °C při tlaku 1865 Pa.

Claims (1)

  1. PREDMET
    Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů obecného vzorce III
    I
    R4 (lín ynAlezu (R2)2SO,;, kde
    R2 je alkyl o 1 až 5 atomech uhlíku s alkoholátem alkalického kovu o 1 až 5 atomech uhlíku a s nitromethanem, načež se redukuje výsledný l-alkyl-2-nitromethylenpyrrolidin obecného vzorce II kde
    R( je alkyl o 1 až 5 atomech uhlíku, vyznačující se tím, že se uvede v reakci 1-alkyl-2-pyrrolidinon obecného vzorce I (II I kde
    Rj znamená totéž co výše katalytickou hydrogenaci.
    kde
    R, znamená totéž co výše s nižším diaikylsulfátem obecného vzorce
CS572269A 1969-06-09 1969-08-19 Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů CS217998B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS734381A CS217999B2 (cs) 1969-06-09 1973-06-18 Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP4517469 1969-06-09

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217998B2 true CS217998B2 (cs) 1983-02-25

Family

ID=12711887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS572269A CS217998B2 (cs) 1969-06-09 1969-08-19 Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217998B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH02180868A (ja) 3,5‐ジメチル‐4‐メトキシピリジン誘導体の製造方法ならびにそのための新規な中間生成物
US3708497A (en) 1-substituted-2-nitromethylene-pyrrolidines
JPS62277375A (ja) α−置換γ−ブチロラクトンの製法
US5371237A (en) Process for the production of 4-hydroxy-2-oxopyrrolidin-1-yl-acetamide
CA1319707C (en) Process for the preparation of serinol
JPS61134376A (ja) イミダゾールの製法
CA1280426C (en) 4-benzyloxy-3-pyrrolin-2-on-1-yl acetamide, its production and use
US3709881A (en) Preparation of n-alkylmorpholines from diethylene glycol and alkylamines
CS217998B2 (cs) Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů
US4833247A (en) Process for the production of 2-benzyl fatty acids
US2845456A (en) Preparation of pantothenic acid salts
US5099067A (en) Use of ammonium formate as a hydrogen transfer reagent for reduction of chiral nitro compounds with retention of configuration
JPS62185032A (ja) 1−(1−ヒドロキシエチル)−アルキルシクロヘキサンの製造方法
US2980683A (en) Process for preparing beta-substitutedethyl piperazines
EP0495756B1 (en) Process for the preparation of N,N-dihydrocarbylhydroxylamines
CS217999B2 (cs) Způsob výroby l-alkyl-2-aminomethylpyrrolidinů
US2933531A (en) Substituted 1-(alpha-methylphenethyl)-2, 2-dimethylhydrazine
KR940011899B1 (ko) N-메틸-3,4-디메톡시페닐에틸아민의 합성에 관한 제조방법
JPH03236372A (ja) N―置換ピロリジン―2―オンの製法
JPS62126164A (ja) 4−アルコキシ−2−オキソ−ピロリジン−1−酢酸アルキルエステルおよびその製法
JP2577454B2 (ja) 新規な2ーメチルー4ーフルオローフエノール類及びそれらの製造法
US5182400A (en) Process for the preparation of esters of 5-alkylpyridine-2,3-dicarboxylic acid
JP3594201B2 (ja) 光学活性2−低級アルキルピペラジンの製造方法
EP1044960B1 (en) Process for the preparation of 1,1,1-trifluoro-2-aminoalkanes
US4021437A (en) 6-Ethylamino-2-picoline from 6-acetamido-2-picoline