CS217253B1 - Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy - Google Patents
Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy Download PDFInfo
- Publication number
- CS217253B1 CS217253B1 CS37281A CS37281A CS217253B1 CS 217253 B1 CS217253 B1 CS 217253B1 CS 37281 A CS37281 A CS 37281A CS 37281 A CS37281 A CS 37281A CS 217253 B1 CS217253 B1 CS 217253B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- resin
- sorbent
- polymer
- pelymer
- preparation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Materials For Medical Uses (AREA)
Abstract
Podstatou vynálezu je hemokompatibilní
ní sorbent, sestávající z vlastní syntetické
pryskyřice a 0,1 až 20 hmot. % hemokompatibilního
polymerního povlaku akrylátováho
nebo methakrylátového typu.
Způsob přípravy tohoto sorbentú spočívá
v tom, že se na pryskyřici nanese
vhodné srážedlo polymeru a poté se na
pryskyřici nanese roztok polymeru, nebo
se na povrchu pryskyřice s naneseným
srážedlem radikálově zpolymerizuje monomer
či jeho oligomery.
Výhodou materiálu připraveného postupem
dle vynálezu je jeho výborná hemokompatibilita
a tím možnost použití pro
Vlastní lékařská účely.
Description
Vynález ae týká hemekempatilníhe serbentu a způsobu jehe výreby.
Ve vnitřním lékařství je řada situací, při nichž je nutné z krve nemecnéhe edstranit texické látky ať užeexe či endegenníhe půvedu. Velmi jedneducheu metedeu pre tyté účely je hemeperúze, při níž přechází krev pacienta přes vhedně zvelený serbent.
V současné debě ae k hemeperfúzím peužívá hlavně aktivní uhlí, jehež pevrch je pevlečen různými hemekempatibilními pelymery, které petlačují aerpci fermefaných krevních elementů, zejména krevních destiček ( Walker J.M., DEnti E., Van Wagenen R., Andřade J.D.:
Kidney lntern.10, 320, 19761. V poslední debě se ale začínají pré plnění hemeperfúzních kalen používat e syntetické pryskyřice, které na rezdíl ed aktevníhe uhlí nezpůaebují embelizace(Reeenbaum J.L., Winsten S., Krámer U.S., Merta J., Raja R.: Trans.Amer.Sec.Artif.
Int.Organa 1970, 134). Z neientevých pryskyřic se peužívá zejména Amberlite XAD-2 a XAD-4, které jsau achepné aerbevat látky typu barbituranů, salicylanů, tricyklických antidepreaiv «aj. Z ientevých pryskyřic byl peužit Lewex 1. Na rezdíl ed aktivnlh· ahlí není věak jejich pevrch pokryt hemekeepatihilní polymerní vrstvou, nanejvýě je upraven albuminem. Při průchedu krve keleneu pak ale dechásí na pevrehu eerbentu k aaehyeevánž ml 90 % krevních destiček a více než 70 % leukecytů(Reeenbaum J.L., Kramer K.S., Raja R., Winsten S., Dalal F.: Kidney Itera.10, 341, 1976$ Willsem R.A., Hefmann A.F., Kuster G.
G.R.: Gastreenterelegy 66, 9$, 1974). «ěkteří autoři pozorovali dekence růst tlaku v kaloně a vznik krevních sraženin (Oeeney D.O.,Infanteline W., “-ane R.; Qiemat., Med.Dev. Aťt.Org. 1979, 443). Při tak značných úbytcích fermevanýcb krevních elementů, s nimiž se organismus musí vyrovnat, není možné léčení chronických stavů epakevanými perfúžemi a při hemeperfúzních akutních je značné rizika krvácivých kemplikací.
Předmětem vynálezu je hemekempatibilní serbent, sestávající z vlastní syntetické pryskyřice a 0,1 až 20 hmat. % hemekepatibilníhe polymerníhe povlaku ákrylátevéhe nebe methakrylátevéhu typu.
Způsob přípravy tehote serbetu spečívá v tem, že ee na pryskyřici nanese vhodné srážedle polymeru a peté se na pryskyřici nanese reztex polymeru, nebe se na pevrehu pryskyřice s naneseným srážedlem radilálevě zpelýmerizuje monomer či jehe eligemery.
Pelymerizame monomeru musí přebíhat rychle, aby byl zaručen vznik homogenní, tenké a dostatečně propustné polymerní blány na pevrehu částic serbetu. <$e přete nutné používat rychle se rezp^0S*Tcích iniciátorů polymerizace, a výhedeu redex-iniciačniha systému, který je schopen iniciovat radikáleveu palymerizaci i za nermální teploty.
Ze syntetických pryskyřic lze s výhedeu použít styren - divinylbenzenevé kepelymery s různou porositou (Amberlite XAD-2 a XAD-4, Servachrem XAD-2 a XAD-4, Ostien SP-1, apo&.) kepelymery esterů kyseliny akrylové či methakrylevé s divinylbenzenem (Amberlite XAD-7 XAD-8, Servachrem XAD-7 a XAD-8, či jiné). Z iontově výměnných materiálů lze a výhedeu použít pre povlečení kepelymery styrenu s divinylbenzenem substituované např. kvarterními amineskupinami a různým stupněm síťování a v různých farmách CDewex 1X4, Domex 1, atd·), chlermethylevané kepelymery styren-divinylbenzen (Ostien ATP, Ostien ADP, aped), kepelymery kyseliny akrylové či methakrylevé s divinylbenzenem (Ostien KM, Amberlite IRC, či jiné).
Jaké srážedla polymeru je možné s výhedeu použít uhlevedíltavá rozpouštědla jak
-2alifatická např. pentan, hexan, atd., tak i aromatického charakteru např. benzen, taluen, xyleny, atd., dále aceton, diethyletheter či vodu.
Výhodou materiálu připraveného postupem dle vynálezu je jeho výborná hemokompatibilita Navíc je popsaná metoda přípravy sorbentu značně univerzální, neboí volbou vhodného arážedla polymeru lze připravit pelymerní povlaky na celé řadě syntetických pryskyřic s vhodnými velikostmi částic.
Množství polymeru, tvořící povlak sorbetu, závisí pouze na velikosti částic dané pryskyřice. Polymeru musí být na povrchu pryskyřice takové množství, aby tvořil tenkou, zcela souvislou vrstvu, jak je zřejmé ze snímků z elektronového rastrovacího mikroskopu.
Množství polymeru v sorbentu byla zjišíována jako přírůstky hmotnosti pryskyřice po vysušení tepresentačního vzorku do konstantní hmotnosti.
Pro vlastní lékařské účelj byl povlečený sorbent umístěa v polypropylenové koloně vhodného tvaru do mimotělního krevního oběhu. Zkoušky prokázaly, že sorbenty povlečené metodou dle vynálezu mají výbornou hemokompatibilitu. Ke konci čtyřhodinové plasmaperfiúze činil počet bílých krvinek v průměru 94,1 i 18,1 % a počet krevních destiček 95,2 - 21,3 % výchozí hodnoty (n - 10),. U hemoperfúze byla odpovídající čísla 67,6 - 25,2 % pro leukocyty a 103,1 - 12,7 % pro tromboeyty (n = 1Q3. Krevní tlak se během perfúze aikdy nezměnil více než o 10 torrů (l,33kPa),, hemolýza ani srážení krve nebyly pozorovány. K žádným klinickým komplikacím výkonu nedošlo a subjektivně byla perfúze ve všech případech tolerována velmi dobře. Povrch sorbentu byl po rozebrání kolony prost krevních sraženin či zachycených krevních elementů.
Vynález je blíže popsán v příkladech provedení, aniž se na ně omezuje.
Příklad 1
Na lOOg pryskyřice Amberlite XAD-2 o velikosti částic zhruba 0,3 mm byle nalito tolik pentanu, aby byla pryskyřice zcela překryta rozpouštědlem. Po odlití přebytečného pentanu byla na pryskyřici nalita směs 10 g 2-hydroxyethylmethakrylátu s roztokem 1 g persíranu amonného a 1 g pyrosiřiČitanu sodného. Suspenze byla důkladně protřepána. Po asi osmihodinovém stání byla na sorbent nalita voda a suspenze byla proháněna vodní párou až do vypuzení zbytků pentanu. tak byl sorbent důkladně extrahován vodou. Obsah polymeru činil asi,
%.
Příklad .2
100 g Servachromu XAD-2 o velikosti částic 0,4 až 1,0 mm bylo přelito vodou a po odkapání přebytečné vody byl na Servachrem XAD-2 nalit roztok 1 g pely (2-hydroxyethylmethakrylátu), ve směsi methanel - veda. Pe pretřepéní byl povlečený sorbent opakovaně extrahován vroucí vodou. Množství polymeru v sorbentu je zhruby 1 %·»
Příklad 3
100 g ^stionu SP-1 o velikosti částic 1,5 až 3.su>, nasyceného benzenem, nylo přelito roztokem 1 g 2-hydrexyethylmethakrylátu, 0,1 g persíranu amonného a 0,1 g pyrosiřiČitanu sodného ve védě. Po desetihodinovém stání za laboratorní teplaty byl benzen ze sorbentu odehnán vodní párou. Po opakované extrakci sorbentu vodou činil obsah polymeru 0,2
3'
Přiklad 4 da 100 g prykkyřice ftmberlite Xě.D-4 f- velikosti částic 1 mm byla ve vakuu nasáknuta vada v tekavém mnežství, aby byla prykkyřice zcela překryta. £*» edlití přebytečné védy byl na serbent nalit·reztek 1 g pely£2-hydrexyethylmethakrylátu)) v ethanelu. Pe pretřepání byl sorbent ponechán 12 hedin za laberaterní teplety a pak extrahován epakevani vreucí vedeu. Mnežství polymeru v serbentu činile 1 %.
Příklad 5
50. g ^stienu SP-1 e velikosti částic 0,2 mm byle ve vakuu nasáknuto toluenem, a pryskyřici byla nalita směs 10 g 2-hydrexyethylmethakrylátu, 0,1 g peroxidu vodíku, 0,2 g pyresiřičitanu sodného a vody. Suspenze byla zahřívána na 50 *0 v inertní atmosféře za míchání 8 hodin. Teluen byl pak adstraněn prebubláním suspenze vědní parou. Obsah polymeru činil zhruba 10 $.
Příklad 6
200 g Servachromu XAD-4 e valikedti částic 0,3 až 1 mm byle ve vakuu nasáknuté vedeu a pe přilití rozteku 4 g pely(2-hydrexyethylmethakrylátu) ve směsi ethanel - veda byla suspenze ponechána stát 4 hodiny. Opakovanou extrakcí vreucí vedeu byl získán serbent se zhruba 2 % polymeru.
Příklad 7
4ia 50 g ugtienu KM byl nalit destilovaný aceton a pak reztek ? g 2-hydrexyethylmehakrylátu, °,1 g peroxidu vodíku a 0,01 g síranu železnatéhe ve védě. Suspenze byla pe pretřepání ponechána 24 hedin stát za laboratorní teplety. Aceton byl ze serbentu odstraněn opakovanou extrakcí vedeu. Množství polymeru v serbentu činile asi 18 ‘jb,
Stejného výsledku byle dosaženo při použití etheru jaké srážedla polymeru.
Příklad 8 g pryskyřice Servachram XAD-7 bylo ve vakuuupřelite vadou. Pe odlití přebytečné vady byla na pryskyřici nauita směs 2 g.iř-hydrexyethylakiylátu, 0,1 g methylmethakrylátu,0,05 g persíranu amonného, 0,05 g pyresiřičitanu draselného a vody. Pa opatrném zamíchání byla suspenze polymerována za laberaterní teploty 18 hodin v inertní atmosféře. Pe vyvařeni serbentu vedeu byl zjištěn obsah polymeru asi 5 %·
Příklad 9
159 g styren-ethylendimethakřylátevéhe kepelymeru byla přelita takovým množstvím horké vody, aby byla pryskyřice zcela překryta. Pak byl přilit v atmosféře argonu reztek 0,15 g pyresiři.čitanu amennáhe ve védě. Pe asi 10-ti minutovém stání byla přility směs rozteku 0,15 g pereíranu amonného a 15 g 4^ hydřexy ethylmethakrylátu s 0,2 % ethyldimethakrylátu.
Směs byla 20 minut míchána a poté peneci.ána stát za laboratorní teplety 7 hedin. Pe vyprání obsahoval sorbent 5 hmet. % polymeru.
-4Příklad 10
400 g akrylenitril-divinylbenzenevé pryskyřice bal· vakuově nasáknut· vodou. Po odlití přebytečné védy bylaa pryskyřici nalit roztek 4 g póly(2-hydroxy ethylmethakrylátu) ve směsi ethanel-vcda. P· vyprání přebytečnéh· pelymeru obsahovala pryskyřice 2,5% polymeru.
Příklad 11 g akrylonitril - ethylendimethakrylátového kopolymeru byle přelite vadau a poté b.yl na kepelymer nalit roztek 2 g 2-hydraxy ethylekrylátu a 0,2 g fenectevé kyseliny ve voaě. ΓΌ vyprání povlečeného sorbentu byla zjištěna přítomnost 4% pelymeru.
Příklad 12
500 g kepelymeru 2,3-epoxyprepylmethakrylátu s othylendimettuWkrylátem byle přelite diethyletherem a poté roztokem 5 g pely(2-hydrexy ethylmethakrylátu) v methanolu. Suspenze byla třepána 20 minut a: poté vyvařena deatilevaneu vodou. Obsah pelymeru činil 1%„
Claims (5)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Hemokempatibílní sorbent, vyznačený tím, že sestává ze syntetické pryskyřice a 0,1 až 20» hmotnostních hemekempatibilníhe pelymeru methakrylátovéhe či akrylátového typu.
- 2. Způseb přípravy hemokompatibilníhu serbentu podle bědu 1, vyznačený tím, že se na pryskyřici nanese srážedle pelymeru a poté naní redikálevě zpolymeruje monemer či jeho oligomery.
- 3. Způsob přípravy hemekompatibilniho sorbentu poule bodu 1, vyznačený tím, že _e na pryskyřici nanese srážedle polymeru a poté, roztok hemekempatibilníhe pelymeru.
- 4. Způseb přípravy pedle bodů 2 a 3, vyznačený tím, že je srážedl· na pryskyřici nasáknuto vakuově.
- 5. Způsob přípravy podle bodů 2, 3 a 4, vyznačené tím, že se jako srážedl· polymeru používá voua, alifatické či aromatické uhlovodíky, aceton, případně diethylether.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS37281A CS217253B1 (cs) | 1981-01-20 | 1981-01-20 | Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS37281A CS217253B1 (cs) | 1981-01-20 | 1981-01-20 | Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS217253B1 true CS217253B1 (cs) | 1982-12-31 |
Family
ID=5335693
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS37281A CS217253B1 (cs) | 1981-01-20 | 1981-01-20 | Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS217253B1 (cs) |
-
1981
- 1981-01-20 CS CS37281A patent/CS217253B1/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4171283A (en) | Hemoperfusion adsorbents | |
US11020521B2 (en) | Hemocompatibility modifiers for cross-linked polymeric material | |
EP0267286B1 (en) | Filter medium for selectively removing leucocytes | |
JP4252449B2 (ja) | 白血球除去フィルター素材コート用ポリマー及びフィルター材 | |
US6303702B1 (en) | Method of producing material for purification of physiological liquids of organism | |
CN100349934C (zh) | 生物相容性聚合物和使用它的白细胞选择除去过滤材料 | |
US20170173231A1 (en) | Adsorbent for removing histone and purification device for liquid derived from living organism | |
US4909989A (en) | Gas-exchange membrane for an artificial lung | |
US4634604A (en) | Method for producing a biocompatible layer on the surface of particles of porous synthetic sorbents | |
GB1580546A (en) | Biocompatible hemoperfusion system | |
CN107406551A (zh) | 共聚物以及使用其的医疗设备、医疗用分离膜模块和血液净化器 | |
CN1268893A (zh) | 除白细胞的过滤介质 | |
JP3741320B2 (ja) | 白血球選択除去フィルター材 | |
JP2009148567A (ja) | 白血球除去用の多孔性要素のグラフティング(grafting)方法 | |
WO2004035677A2 (en) | A hemocompatible coated polymer and related one-step methods | |
CS217253B1 (cs) | Hemokompatibilní sorbent a způsob jeho přípravy | |
JP3250833B2 (ja) | 白血球選択捕捉フィルター材料 | |
CN105903270A (zh) | 一种高效滤除白细胞和血小板的过滤材料及其制备方法 | |
US20240307598A1 (en) | Unit for filtering leukocytes with reduced platelet adhesion | |
JP3386195B2 (ja) | 白血球選択捕捉器及び白血球捕捉装置 | |
JP2006077136A (ja) | 生体適合性ポリマーの製造方法 | |
JP2006124714A (ja) | 耐汚染性材料および耐汚染性半透膜 | |
JP2004129941A (ja) | 白血球選択除去フィルター | |
JP2742808B2 (ja) | 抗血栓性を有するビリルビン吸着剤 | |
CN108786746A (zh) | 一种用于选择性净化血液的医疗材料及制备方法 |