CS216831B2 - Elctric switching device - Google Patents

Elctric switching device Download PDF

Info

Publication number
CS216831B2
CS216831B2 CS173876A CS173876A CS216831B2 CS 216831 B2 CS216831 B2 CS 216831B2 CS 173876 A CS173876 A CS 173876A CS 173876 A CS173876 A CS 173876A CS 216831 B2 CS216831 B2 CS 216831B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
contact
switching device
flexible
plate
resilient
Prior art date
Application number
CS173876A
Other languages
English (en)
Inventor
Francois R Bonhomme
Original Assignee
Bonhomme F R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bonhomme F R filed Critical Bonhomme F R
Publication of CS216831B2 publication Critical patent/CS216831B2/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R12/00Structural associations of a plurality of mutually-insulated electrical connecting elements, specially adapted for printed circuits, e.g. printed circuit boards [PCB], flat or ribbon cables, or like generally planar structures, e.g. terminal strips, terminal blocks; Coupling devices specially adapted for printed circuits, flat or ribbon cables, or like generally planar structures; Terminals specially adapted for contact with, or insertion into, printed circuits, flat or ribbon cables, or like generally planar structures
    • H01R12/70Coupling devices
    • H01R12/82Coupling devices connected with low or zero insertion force
    • H01R12/85Coupling devices connected with low or zero insertion force contact pressure producing means, contacts activated after insertion of printed circuits or like structures
    • H01R12/89Coupling devices connected with low or zero insertion force contact pressure producing means, contacts activated after insertion of printed circuits or like structures acting manually by moving connector housing parts linearly, e.g. slider

Landscapes

  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Mounting Of Printed Circuit Boards And The Like (AREA)
  • Printing Elements For Providing Electric Connections Between Printed Circuits (AREA)
  • Combinations Of Printed Boards (AREA)

Description

216831
Vynález se týká elektrického spínacíhozařízení, sestávajícího z tuhého izolačníhonosiče k vedení posuvné tuhé izolační pod-ložky opatřené vodivými spojovacími drá-hami, přičemž nosič nese jednak pružnékontakty, které jsou do něho jedním kon-cem pevně vetknuty a pružně se dotýkajísvou aktivní oblastí vodivých spojovacíchdrah izolační podložky zasunuté do nosiče,a jednak ovládací mechanismus uváděný včinnost obsluhou a působící na pružné kon-takty ve smyslu spínání a vypínání. Zejménase vynález týká spínacího zařízení k propo-jování spojovacích vodivých drah na des-kách s plošnými spoji.
Ve spínacím zařízení, tohoto typu je ne-zbytné, aby se pružné kontakty mírně na-zdvihly během zasouvání a vysouvání des-ky s plošnými spoji, aby k jejímu pohybunebylo třeba přemáhat jejich odpor a aby seplošné spoje na desce neodíraly třením. Jak-mile je deska zasunutá, musí se na ni pruž-né kontakty pevně přitisknout a zajistitspolehlivé elektrické propojení.
Spínací zařízení tohoto druhu je popsánov americkém časopise „IBM Technical Dis-closure Bulletin“, sv. 10, č. 11, duben 1968,str. 1656, a v americkém pat. spise číslo3 744 005. Pružné kontakty jsou uchyceny svůlí v posuvném kluzátku ovládacího me-chanismu, které se pohybuje kolmo k rovinězasunuté desky. Následkem toho· se aktivníoblost pružného kontaktu přitiskne na vo-divou dráhu kolmo k rovině desky a nepo-souvá se po* ní, takže nemůže třením od-stranit izolující vrstvu prachu, která se ob-vykle usazuje na vodivých drahách i napružných kontaktech a může zabránit průto-ku slabého elektrického proudu. Známá spí-nací zařízení tedy nezajišťují sámočištěnístyčných ploch kontaktů a vodivých drah.V důsledku vůle kontaktů v kluzátku můžedojít k funkčním poruchám v případě, kdyna spínací zařízení působí kmity, které sepřenášejí na pružné kontakty a mohou jenazdvihnout z vodivých drah na desce. V americkém pat. spise č. 3 329 926 je po-psáno· spínací zařízení pro desky s plošný-mi spoji, kde každý pružný kontakt je me-zi přehybem, tvořícím pevnou opěru, a vol-ným koncem, ovládaným pohybem kluzátka,mírně prohnut. Pohyb kluzátka v jednomsměru zmenšuje poloměr prohnuté aktivníčásti kontaktu, jejíž vrchol dosedne na vodi-vou dráhu. V důsledku nepatrného počáteč-ního prohnutí pružného kontaktu lze jen ob-tížně ovládat jeho přesnou deformaci, aprotože k oddálení kontaktu od vodivé drá-hy se využívá pouze jeho pružnosti, je ve-likost deformace kontaktu značně omezená.Tím je současně omezena přítlačná síla ak-tivní části kontaktu na vodivou dráhu a te-dy i samočisticí účinek. Účelem vynálezu je odstranit tyto nedo-statky známých spínacích zařízení.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že o-vládací mechanismus je tvořen nejméně jed- ním pohyblivým kluzátkem, na němž je za-kotven druhý pohyblivý konec pružnéhokontaktu a každý pružný kontakt má mezičástí tvořící závěs a pohyblivým koncem za-kotveným v kluzátku dvě v podstatě přímévětve, které jsou skloněny vzájemně a vůčirovině pohybu kluzátka a jejichž spoj tvoříaktivní část pružného kontaktu. S výhodou je pohyblivý konec pružnéhokontaktu zasunut v otvoru kluzátka a za-tížen pružným předpětím části tvořící závěs,která může sestávat ze závitu nebo z oblou-ků s opačným zakřivením. K pevnému přitisknutí pružného kontaktuna vodivou dráhu může být kluzátko opa-třeno přídavným dílem, například žebrem,pro záběr s částí pružného kontaktu bě-hem spínacího pohybu. V tomto případě jsous výhodou obě skloněné větve pružnéhokontaktu spojeny závitem, který tvoří jehoaktivní část a současně dosedací plochu prožebro kluzátka. Přitom je žebro v podstatěkolmé ke dnu drážky, v níž je volně uloženpružný kontakt.
Alternativně může být pružný kontakt me-zi svým pevným koncem vetknutým do rámua mezi částí tvořící závěs opatřen pružnýmzáhybem, sestávajícím ze dvou navazujícíchoblouků opačné křivosti, a úsekem sevřenýmv pomocné izolační podložce, která je po-suvná rovnoběžně s dráhou kluzátka a do-sedá na části své pohybové dráhy na pevnýdoraz.
Zařízení podle vynálezu zajišťuje v kli-dové poloze spolehlivé elektrické spojeníkaždého pružného kontaktu s příslušnou vo-divou dráhou a oddálení kontaktů od des-ky během jejího zasouvání a vysouvání, apřitom umožňuje čištění vodivých drah akontaktů třením během konce zasouvacíhopohybu desky.
Zařízení podle vynálezu je použitelné ne-jen pro desky s plošnými spoji, nýbrž i proobdélníkové nebo válcové zasouvací konek-tory.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s pří-klady provedení znázorněnými na výkre-sech, kde značí obr. 1 půdorys elektrickéhospínacího zařízení s vloženou deskou s ploš-nými spoji, obr. 2 řez vedený rovinou II ažII na obr. 1, obr. 3, axonometrický pohledna výsek spínacího zařízení, označený naobr. 1 čerchovaným obdélníkem III, obr. 4horní část levé lišty z obr. 1 ve zvětšenémměřítku v druhé krajní poloze, obr. 5 příč-ný řez výsekem spínacího zařízení z obr. 3,přičemž horní polovina obr. 5 znázorňujesepnutý a dolní polovina otevřený pružnýkontakt, obr. 6a, 6b příčný řez spínacím za-řízením ve dvou krajních polohách, obr. 7,8, 9 v axonometrickém pohledu a částeč-ně v řezu tři obměněná provedení spínací-ho zařízení, obr. 10a, 10b příčný řez spína-cím zařízením z obr. 7 a znázorňují defor-maci jeho pružného kontaktu, obr. 11a, 11bpříčný řez dalším provedením spínacího za-řízení ve dvou provozních polohách, obr. 216831 12,a, 12b, 12c v příčném řezu tři provozní po-lohy spínacího zařízení podle další varian-ty vynálezu a obr. 13a, 1,3b příčný řez dal-ším provedením spínacího zařízení ve dvouprovozních polohách.
Spínací zařízení podle vynálezu, znázor-něné v půdoryse na obr. 1 a v řezu na obr. 2,obsahuje obdélníkový rám 21, z něhož je naobr. 1 zakreslena pouze horní strana, leží-cí proti vstupní straně pro· izolační podlož-ku s vodivými spojovacími dráhami, napří-klad pro desku 2 s plošnými spoji. Směs za-souvání a vysouvání desek 2 je označen naobr. 1 dvojitou šipkou A. Kromě vstupnístrany má rám 1 tři strany, z n’chž nejmé-ně jedna je opatřena alespoň jedním spojo-vacím mechanismem s pružnými kontakty 3(obr. 3 a 5), kolmými k příslušné straně rá-mu 1. V provedení podle obr. 1 jsou na každépodélné straně rámu 1 a tedy desky 2 u-místěny dva spojovací mechanismy 6, 7 a 8, 9. Když je deska 2 v zasunuté pracovní po-loze podle obr. 1, dotýkají se pružné kontak-ty 3 svými aktivními částmi 4 vodivých drah5 na jejím okraji (obr. 5 nahoře).
Každý spojovací mechanismus 6 až 9 ob-sahuje dvě pohyblivá kluzátka 10, 11 z izo-lačního materiálu, uspořádaná souměrně poobou stranách roviny souměrnosti P—P(obr. 1 a 5) rámu 1 a desky 2. Každé kluzát-ko 10, 11 je opatřeno dvěma rybinovými vý-stupky 12, z nichž je na obr. 3 patrný jenomjeden a které se posouvají v drážkách 13odpovídajícího tvaru, vytvořených v pouz-dru 14 tvaru U z izilačního materiálu. Každýspojovací mechanismus 6 až 9 má jedno jed-nodílné pouzdro 14. Následkem rybinovéhotvaru výstupků 12 a drážek 13 jsou kluzát-ka 10, 11 přidržována v pouzdru 14 a ne-mohou z něho v žádném případě vypadnout.Pružné kontakty 3 nemají tedy vliv na ulo-žení kluzátek 10, 11 v pouzdru 14.
Na horní a dolní straně každého· pouzdra 14 je vytvořen podélný zářez 15, v němžje kluzně uložena lišta 16 nebo 17, obvyklekovová. Jak je patrno z obr. 1, je lišta 16,17 společná spojovacím mechanismům 8,7 nebo· 8, 9, které jsou umístěny na téže stra-dě rámu 1. Jak je zřejmé z obr. 3 a 5, do-týkají se rybinové výstupky 12 kluzátek 10,11 přímo lišty 16, 17 a tvoří část dna zářezu 15 v pouzdru 14. Každá lišta 16, 17 je opa-třena pro každý spojovací mechanismus 6až 9 dvěma vodicím! výřezy 18 určenými kposouvání kluzátek 10, 11 a dvěma vodícímivýřezy 19, jež jsou určeny k posouvání boč-nic 20 po obou stranách spojovacích me-chanismů 6 až 9. Jak ukazuje obr. 4, každývodicí výřez 18, 19 sestává ze šikmé části18a, 19a, skloněné k podélnému směru liš-ty 18, 17 a vzdalující se od vnitřku rámu 1,a z podélné části 18b, 19b, rovnoběžné s tím-to směrem. Do· každého vodicího výřezu 18vyčnívá čep 21 spojený s kluzátkem 10, 11,který nese kladičku 22. Obdobně do každé-ho vodícího výřezu 19 vyčnívá kladička 29nesená čepem 23 bočnice 20, která může být kovová. Celek je uspořádán tak, že po-dle polohy lišt 16, 17 (obr. 1J jsou buďVšechny čepy 21 kluzátek 10, 11 v šikmé čás-ti 18a vodicích výřezů 18 příslušné lišty 16,17 a všechny čepy 23 bočnic 20 se nachá-zejí v podélné části 19b vodicích výřezů 19,nebo· se všechny čepy 21 nacházejí v podélnéčásti 18b vodicích výřezů 18 a všechny «če-py 23 jsou v šikmé části 19a vodicích výře-zů 19. Bočnice 23 spolupracují s vodícímiprostředky, které jim umožňují translacnípohyb ve směru kolmém k podélnému smě-ru lišt 16, 17 rovnoběžně s rovinou P—P.Kromě toho je každý pár lišt 16, 17 opatřenovládacím ústrojím, naznačeným v obr. 1'schematicky pákou 25, která umožňuje ob-sluze jejích podélné posouvání za účelempříčného posuvu kluzátek 10,11 a bočnic 20,jak bude dále podrobněji vysvětleno. Z horní a dolní strany jsou lišty 16, 17'spojovacích mechanismů 6 až 9 přidržová-ny kovovou deskou 26 (obr. 3 a 5). Mezi za-hnutými podélnými okraji obou kovovýchdesek 26 existuje mezera, jejíž výška je vět-ší než tloušťka nejsilnější desky 2 s plošný-mi spoji; deska 2 může mít na okrajích dvě'svěrné desky 27, jejichž tenké kraje 27a'vnikají do uvedené mezery za účelem vede-ní desky 2. Na obr. 1 až 3 a 5 je znázor-něna ještě izolační deska 28, ze které vyční-vají volné konce 3a pružných kontaktů 3.
Podle provedení na obr. 3 a 5 je každýpružný kontakt 3 zhotoven z kovového pru-žinového drátu, obvykle kruhového průřezu.
Pevný konec 3b pružného kontaktu 3,'který navazuje na vyčnívající část 3a vy-cházející z rámu 1, prochází pouzdrem 14a dosedá na ploché dno 29a drážky 29 ob-délníkového průřezu v kluzátku 10, 11, Plo-ché dno 29a je rovnoběžné s rovinou P—Pa při posouvání kluzátka 10, 11 klouže popevném konci 3b pružného kontaktu 3. Prokaždý pružný kontakt 3 je v kluzátku 10,11 upravena jedna drážka 29 orientovanákolmo k podélnému rozměru lišt 16, 17, při-čemž její šířka je jen nepatrně větší nežtloušťka pružného· kontaktu 3, alespoň v je-ho aktivní části 4. Každá drážka 29 je ome-zena boky dvou zubů 30 obdélníkového prů-řezu (obr. 3). Mezi protilehlými zuby 30 klu-zátek 10, 11 existuje dostatečná mezera, prozasunutí okraje desky 2 s plošnými spoji.Vetknutý pevný konec 3b pružného kontak-tu 3 je zakončen závitem 3c, který tvoří zá-věs pružného kontaktu 3. Za závitem 3e o-pouští pružný kontakt 3 dno 29a drážky 29skloněnou vzestupnou větví 3d, která svírás pevným koncem 3b tupý úhel a přechází vzaoblenou aktivní část 4, na kterou navazujeskloněná sestupná větev 3e; obě skloněnévětve 3d, 3e spolu svírají tupý úhel a jsoupřibližně souměrné kolem· kolmice ke dnu29a drážky 29. Skloněná sestupná větev 3epřechází v pohyblivý konec 3f, který je té-měř kolmý ke dnu 29a a je zasunut a upev-něn ve slepém otvoru 31 ve dnu 29a. Pružnýkontakt 3 má, zejména v důsledku existence 216831 -závitu 3c, pružné předpětí, takže jeho po-hyblivý konec 3f je stále přitlačován ke dnuslepého otvoru 31, nezávisle na pohybech,které nucené koná působením kluzátek 10,11. Podle toho, je-li kluzátko 10, 11 v polozevypnuto (na obr. 5 dole) nebo sepnuto (naobr. 5 nahoře), aktivní část 4 nedosahujenebo naopak vyčnívá nad vrcholky zubů 30v závislosti na větší nebo menší vzdálenosti(mezi nepohyblivým závitem 3c a pohyblivýmkoncem 3f, který se přemisťuje s kluzátkem10, 11.
Jak je zřejmé z obr. 3, je každá bočnice20 opatřena průchozím výřezem 32 směřu-jícím do středu rámu 1. Vnější okraj 32a,horní okraj 32b a dolní okraj 32c průchozí-ho výřezu'32 jsou sešikmeny nebo zaoblenyhá zaváděcí straně desky 2 (podle obr. 1dole) za účelem snadného vkládání a stře-dění desky 2. V každé dvojici bočnic 20ležících proti sobě v téže svislé rovině kol-mé na směr A v obr. 1 je vzdálenost vněj-ších okrajů 32a průchozích výřezů 32 vět-ší nebo menší než šířka desky 2 s plošnýmispoji podle polohy, do které byly bočnice20 posunuty lištami 16, 17. -Popsané spínací zařízení pracuje takto:předpokládejme zpočátku, že lišty 1.6, 17 za-ujímají polohu znázorněnou na obr. 1, vekteré čepy 21 kluzátek 10, 11 leží na koncišikmých částí 18a vodicích výřezů 18 a čepy23 bočnic 20 leží na konci podélných částí19b vodicích výřezů 19. Předpokládejmerovněž, že na rozdíl od obr. 1 není do spí-nacího zařízení vložena deska 2. Čepy 21 anásledkem toho i kluzátka 10, 11 jsou tedyv poloze nejblíže k rámu 1, jak je znázor-něno v horní části obr. 5. U každého pruž-ného kontaktu 3 je tedy vzdálenost mezi zá-vitem 3c a pohyblivým koncem 3f minimál-ní, jeho aktivní část 4 je v maximální vzdá-lenosti od dna 29a drážky 29 a vyčnívá nadzuby 30 kluzátek 10, 11. Pro životnost pruž-ných kontaktů 3 a vodivých drah 5 desky2 s plošnými spoji by tedy bylo nebezpečnézavěsti desku 2 do spínacího zařízení. Pro-tože však jsou současně bočnice 20 nejdá-le od rámu 1, je mezi vnějšími okraji 32aprotilehlých průchozích výřezů 32 menšímezera než je šířka desky 2; následkem to-ho nemůže obsluhující ani nedopatřenímvložit desku 2 do rámu 1.
Natočením pák 25 ve směru šipek na obr.1 nebo pomocí jakéhokoli jiného analogic-kého řídicího ústrojí musí obsluha před za-sunutím desky 2 posunout lišty 16, 17 smě-rem nahoru z polohy na obr. 1 do- polohyvyznačené na obr. 4. V průběhu prvé částitohoto pohybu čepy 23 procházejí podélnýmičástmi 19b vodicích výřezů 19, takže bočni-ce 29 zůstanou v klidu. Čepy 21 procházejí současně šikmýmičástmi 18a vodicích výřezů 18, čímž jsoukluzátka 10, 11 přemísťována od rámu 1směrem dovnitř a přejdou z polohy znázor-něné v horní části obr. 5 do polohy zakres-lené v jeho dolní části, v níž vzdálenost me- zi závitem 3c a pohyblivým koncem 3f pruž-ného kontaktu 3 je maximální a jeho aktiv-ní část 4 leží úplně uvnitř drážky 29. Všech-ny pružné kontakty 3 se tedy nucené ote-vřou. V průběhu druhé části uvedeného po-hybu procházejí čepy 21 kluzátek 10, 11 po-délnými částmi 18b vodicích drážek 18, tak-že kluzátka 10, 11 zůstávají nehybná. Sou-časně čepy 23 procházejí šikmými částmi19a vodicích drážek 19, takže bočnice 20 za-ujmou polohu nejblíže k rámu 1. Obsluhamůže vložit do rámu 1 desku 2, což je u-snadněno zkoseným nebo zaobleným tvaremokrajů 32a, 32b, 32c průcho-zích výřezů 32bočnic 20 (obr. 3).
Jakmile deska 2 přijde do pracovní polohypodle obr. 1, obsluha natočí páky 25 ve smě-ru proti šipkám z obr. 1. Tím jso-u vyvolánystejné pohyby, avšak v opačném- pořadí:bočnice 20 se nejdříve přiblíží k sobě tak,aby zablokovaly desku 2, která je pro ten-to účel opatřena zářezy 39 (obr. 1), kammohou vniknout bočnice 20, načež se klu-zátka 10, 11 oddálí od středu rámu 1 tak,že pružné kontakty 3 sepnou (nahoře v obr.5). Pružné kontakty 3 se tedy uzavírají nu-cené s pružnou silou, která je dána předemjejich geometrickým tvarem a pružností avelikostí dráhy pohybu kluzátek 10, 11. K vyjmnutí desky 2 se provede alespoňprvní část popsaných úkonů, totiž otevřenípružných kontaktů 3 a potom odbklokovánídesky 2 odsunutím bočnic 20.
Samočisticí účinek zařízení podle vyná-lezu vysvětluje obr. 6a, znázorňující pruž-ný kontakt 3 v rozepnuté poloze, a obr. 6bv poloze zapnuté. Představíme-li si trojúhelník, jehož dvěstrany jsou tvořeny skloněnými větvemi 3d,3e pružného· kontaktu 3, je zřejmé, že posu-nutí kluzátka 10 z polohy na obr. 6a do po-lohy na obr. 6b zkracuje délku třetí myšle-né strany trojúhelníku z hodnoty „L“ nahodnotu „1“ a prodlužuje současně výškuspuštěnou na tuto třetí stranu z hodnoty „h“na hodnotu „H“. Toto zvětšení výšky vyvo-lá nejprve dotek aktiv-ní části 4 s vodivoudráhou 5 (čerchovaná čára na obr. 6b) a po-tom mírné posunutí této aktivní části 4 povodivé dráze 5, provázené zvýšením kontakt-ního tlaku (až do polohy znázorněné naobr. 6-b plnou čárou). Vysvětluje se to tím,že se závit 3c vlivem tlaku, kterým- na nějpůsobí vzestupná skloněná větev 3d, připřechodu z rozepnuté polohy (obr. 6a) dopolohy sepnuté (obr. 6b), přibližuje k pouz-dru 14 a současně zvětšuje průměr. Vzestup-ná šikmá část 3d se tedy zkracuje, což u-možňuje přemístění sestupné skloněné Větve3e zakončené aktivní částí 4, bez deforma-ce z polohy znázorněné na obr. 6b čerch-o-vaně do· polohy označené plnou čárou. Toznamená, že aktivní část 4 se dotýká vodivédráhy 5 desky 2 po délce d, mezi oběmakrajními polohami. K usnadnění deformacezávitu 3c je výhodné, aby se neopíral okluzátko 10, na rozdíl od obr. 3 a 5. 216831 10
Obr. 7, 8 a 9 znázorňují tři provedení od-lišná vzájemně i od předchozích. Na obr. 7až 9 jsou označeny vztahovými číslicemi,které jsou zvětšeny o 40, 50 a 60 díly odpo-vídající dílům 3, 3a, 3b, 3c, 3d, 3s, 3f, 4 zobr. 3, 5, 6a, 6b.
Na rczdí.1 od předchozích konstrukcí ne-jsou pružné kontakty 43, 53, 63 opatřeny zá-vitem 3c tvořícím závěs, který může být ne-výhodný, jestliže protékající proudy majívelmi vysokou frekvenci, nýbrž pružnými zá-hyby 43c, 53c, 63c, z nichž každý je tvořennejméně dvěma oblouky opačné křivosti.Takové pružné záhyby vytvářejí závěsy amají mimo jiné tu výhodu, že jsou nižší nežzávity. Pouzdro, 14 může být opatřeno v ro-vině pružného· záhybu 43c, 53c, 63c žlábkem14a kolmým k drážkám 13, aby se pružné'záhyby 43c, 53c, 63c nedotýkaly pouzdra 14a neztrácely možnost deformace. Ze stejné-,ho důvodu je kluzátko 10 a pružný kontakt43, 53, 63 vytvořen tak, že dno· 29a drážky29 zůstává vzdáleno, od skloněné vzestupnévětve 43d, 53d, 63d pružného kontaktu 43,53, 63.
Pružný kontakt 43 na cbr. 7 je tvořen drá-tem kruhového· průřezu nebo lankem, jehožpohyblivý konec 43f je zapuštěn do slepéhoOtvoru 31 v kluzátku 10 stejně jako na obr.3, 5, 6a, 6b. Podle neznázcrněné alternativytýkající se případu, kde se nepředpokládádemontáž a případně nová montáž kontaktů,‘lze upevnit pohyblivé konce 4.3£ buď zaletc-Váním do slepých otvorů 31, které se za tím'účelem předběžně nametalisují, nebo zasa-zením· pohyblivých konců 43f do· stěny klu-zátka 10.
Pružný kontakt 53 na obr. 8 je tvořen rov-něž drátem kruhového· profilu, ale jeho ko-nec je zakotven jiným způsobem. K tomu'účelu je opatřen na volném konci dvěma u-'pinacími závity 55 tvořícími dva boční vý-stupky, které se zaklesnou za žebro 5B vy-čnívající do drážky 29 kolmo k jejímu dnu'29a. Analogicky jako v předchozím· případě'přitlačuje předpjatý pružný kontakt 53 u-pínací závity 55 na dno 29a drážky 29.
Pružný kontakt 63 na cbr. 9 je tvořen ko-vovým páskem. Na svém pohyblivém konci'má postranní výřez 64 a, dc· něhož zapadážebro, 65 analogicky jako· v obr. 8 žebro 56.'V kovovém pásku tvořícím pružný kontakt63 je několik podélných zářezů 66 vedených'v úrovni aktivní části 64. až do skloněných'větví 63d a 63c, čímž vzniká mezi pružným'kontaktem 63. a vodivou dráhou 5 desky 2'tolik kontaktových oblastí, kolik je lamel'vymezených těmito zářezy 63.
Jako v případech znázorněných na obr. 6a,’6ib je pružný kontakt 43, 53, 63 v obr. 7, 8,9 předpjat a jeho· vetknutý pohyblivý konec'je stále přitlačován ke dnu 29a drážky 29 vkluzátku 10. Tím se jednak zabraňuje vy-smeknutí konce z uložení a jednak se usnad-ňuje ukládání a vyměňování pružných kon-taktů. Přesto, že odpadá závit 3c podle obr.3, 5, 6á, 6b, je zajištěno samočinné čiště- ní spínacího zařízení z obr. 7, 8, 9, jak budevysvětleno v souvislosti s obr. 10a, 10b, kdejsou pro zjednodušení ponechány stejnévztahové značky jako na obr. 7. Jakmile seposune kluzátko 10 z polohy na obr. lfla dopolohy na obr. 10b, zvedne se nejdříve ak-tivní část 44, jak bylo vysvětleno již u obr.6a, 6b, až se dotkne vodivé dráhy 5 desky2, jak je naznačeno čerchovaně v obr. 10b,'načež se pružný kontakt 43 zdeformuje pře-devším v místě pružného záhybu 43c; tím se'skloněná sestupná větev 43e navazující na'aktivní část 44 suvně přemístí a zajistí sa-močinné čištění stykových ploch.
Na obr. 11-a, 11b a cbr. 12a, 12b, 12c jeznázorněna zdokonalená konstrukce spína-teího zařízení, kde při posuvu kluzátka 10 ve'smyslu sepnutí zachytí kluzátko 10 částpružného kontaktu 43, 73 a na konci posu-vu ji unáší s sebou.
Obr. 11a, 11b znázorňují toto zdokonale-né provedení aplikované jako příklad naspínací mecha,n:smus, jenž je jinak identic-ký s provedením podle obr. 7, 10a, 10b. Obě'skloněné větve 43d, 43e pružného· kontaktu'4.3 jsou spojeny závitem 46, který součas-ně vytváří aktivní část 44 a opěrnou plochupro žebro 47 kluzátka IQ, které zachytí aunáší spojovací závit 46. Žebro 47 s výhodousvírá úhel asi 903 se dnem 29a obdélníkovédrážky 29. Polohy na obr. 11a, 11b odpoví-dají příslušným polohám v obr. 10a, 10b. Vprůběhu posuvu ve smyslu sepnutí z polo-hy na obr. 11a do polohy na obr. 11b uná-ší žebro 47 automaticky závit 46, jehož ak-tivní část 44 klouže po· vodivé dráze 5 des-ky 2 za stále vzrůstajícího, tlaku. Závit 46,'jehož výhodou je vytvoření dvojitého dote-ku s vodivou dráhou 5, může být ostatněnahrazen jinou deformací pružného· kontak-tu 43 nebo· jiným systémem způsobilým spo-lupracovat se žebrem 47. Sklon žebra 47'zvyšuje tlak závitu 46 na vodivou dráhu 5.
Obr. 12a, 12b, 12c znázorňují obměněnéprovedení a je v nich použito· pro· díly analo-gické dílům na obr. 10a, 10b stejných vzta-hových čísel zvětšených o 30. Kromě pruž-ného záhybu 73c tvořícího závěs má pružnýkontakt 73 z obr. 12a, 12b, 12c pružný zá-hyb 73h, který je umístěn mezi stěnou pouz-dra 14 a izolační podložkou 75, která je po-suvná rovnoběžně s kluzátkem 10. Pružnýkontakt 73 je opatřen mezi pružným zá-hybem 73h a skloněnou vzestupnou větví73d úsekem 73g, který je sevřen v izolační'podložce 75. Izolační podložka 75 je přetla-čována buď pružným· záhybem 73h nebo· ne-'znázorněnými vnějšími pružnými prvky nadoraz 76 ve směru rozpojovacího pohybukluzátka 10, a leží v dráze kluzátka 10, kte-ré ji unáší s sebou při pohybu ve smyslusepnutí.
Obr. 12a představuje zařízení v rozepnuté'poloze, kdy aktivní část 74 je vzdálena oddesky 2. Přemístí-li se kluzátko 10 zleva do-prava, zůstává podložka 75 nejprve pružněpřitisknuta na dorazu 76 a část pružného·

Claims (8)

  1. 216831 11 12 kontaktu 73 obsahující skloněné větve 73d,73e se začne deformovat stejným způsobemjako· v obr. 10a, 10b až do polohy podle obr.12b, kdy se aktivní část 74 nejprve pružnědotkne vodivé dráhy 5 na desce 2, přičemžžačíná samočinné čištění, načež kluzátko 10dosedne na podložku 75. Kluzátko 10 pokra-čuje v pohybu až do polohy na obr. 12c.Mezi polohami podle obr. 12b a 12c nedo-chází k deformaci skloněných větví 73d, 73ea aktivní část 74 zůstává opřena o vodivoudráhu 5 stále stejnou pružnou silou. Sou-časně je izolační podložka 75 unášena klu-'zátkern 10 doprava, přičemž mírně smáčkne‘pružný záhyb 73h a aktivní část 74 se pře-místí o stejnou vzdálenost, čímž je zajištěno'samočinné čištění. V předchozím byly popsány části tvořícízávěs ve tvaru závitů 3c nebo pružných zá-hybů 43c, 53c, 63c, 73c. Jiný příklad prove-dení těchto částí tvořících závěs je znázor-hěn na obr. 13a, 13b, kde díly analogické dí-lům na obr. 6ia, 6b jsou označeny vztahový-mi číslicemi zvětšenými o 80. V tomto pří-padě je skloněná vzestupná větev 83d v sou-sedství pouzdra 14 mnohem delší a vyklenu-tá, takže má větší pružnost než skloněnásestupná větev 83e navazující na pohyblivýzakotvený konec 83f, která je rovná. Přemís-tí-li se kluzátko 10 z polohy na obr. 13a dopolohy na obr. 13b, dotkne se aktivní část84 nejprve vodivé dráhy 5 desky 2 a potompo ní klouže za současného' zvyšování prů-hybu skloněné vzestupné větve 83d, jejížčást 83c tvoří závěs. Ve všech příkladech popsaných v souvis-losti s výkresy bylo zařízení určeno pro e-lektrické spojení vodivých drah 5 plošnýchspojů na desce 2 s pružnými kontakty 3,'43, 53, 63, 73, 83, které jsou neseny rámem1 spojeným s pouzdrem 14, upraveným provedení desky 2. Rám 1 a desku 2 lze nahradit dvěma izo-lačními pevnými podložkami, z nichž jednanese pružné kontakty a druhá vodivé dráhy, přičemž tyto podložky jsou uzpůsobeny tak,že jedna zapadá do druhé rovnoběžně se'směrem vkládání a vyjímání. Takto lze re-alizovat válcové nebo obdélníkové zasouva-cí konektory. Protože takové konektory jsouznámého typu, nepřináší aplikace pružnýchkontaktů podle vynálezu na takové konekto-ry pro odborníka potíže; proto není považo-váno za nutné zobrazit takto zdokonalenékonektory na výkresech. Vynález není omezen na popsaná a zná-zorněná provedení. Spínací zařízení by moh-lo například obsahovat jiný počet spínacíchmechanismů než dva alespoň na jedné zestran rámu 1 rovnoběžných se směrem A vobr. 1. Kromě toho by mohly být namonto-vány i na straně rámu proti zaváděcí stra-ně, to znamená na straně ležící v obr. 1 na-hoře, spínací mechanismy podle vynálezu'nebo případně jiného· provedení. Vzdálenost mezi zahnutými okraji oboukovových desek 26 by mohla být nejen vět-ší než tloušťka nejsilnější desky 2, ale nato-lik zvětšená, aby umožnila vyjímání pruž-ných kontaktů 3 za účelem výměny. Ve většině provedení má každý pružnýkontakt 3 jedinou aktivní část 4 tvořící do-tekovou oblast. Počet dotekových oblastí jemožno zvětšit některým z následujících o-patření: použitím drátu s takovým ohybem,že při montáži kontaktu se ohyb v určitédélce vyrovná v přímku a tím vytváří přím-kovou dotekovou plochu, použitím zvlněné-ho· drátu, kde se vrchol každé vlny dotý-ká vodivé dráhy nebo vytvořením· vln ta-kového tvaru, aby po smontování vzniklalineární kontaktová plocha mezi dvěma vr-choly vln, použitím šroubovité stočenéhodrátu s konstantním profilem, jehož průřezmůže být kulatý, čtvercový, atd., nebo dvounebo více drátů, případně vzájemně zkrou-cených, přičemž zůstává zachován průběžnětentýž profil, nebo konečně vytvořenímpružného kontaktu podle některého z pro-vedení zobrazených v obr. 9, 11a, 11b. PftEDMĚT
    1. Elektrické spínací zařízení, sestávajícíz tuhého izolačního nosiče k vedení posuv-né tuhé izolační podložky opatřené vodivý-mi spojovacími dráhami, přičemž nosič nesejednak pružné kontakty, které jsou do něhojedním koncem pevně vetknuty a pružněse dotýkají svou aktivní oblastí vodivých‘spojovacích drah izolační podložky zasunu-té do nosiče, a jednak ovládací mechanis-mus uváděný v činnost obsluhou a působícína pružné kontakty ve smyslu spínání a vy-pínání, vyznačené tím, že ovládací mecha-nismus je tvořen nejméně jedním pohybli-vým kluzátkem (10, lij, na němž je zakot-ven druhý pohyblivý konec (3f, 43f, 53f,63f, 73f, 83f J pružného kontaktu (3, 43, 53,63, 73, 83 J a každý pružný kontakt (3, 43,'53, 63, 73, 83J má mezi částí tvořící závěs YNÁLEZU a pohyblivým koncem (3f, 43f, 53f, 63f, 73f,83f) zakotveným v kluzátku (10, lij dvě vpodstatě přímé větve (3d, 3e, 43d, 43e, 53d,'53e, 63d, 63e, 73d, 73e, 83d, 83e), které jsou'skloněny vzájemně a vůči rovině pohybukluzátka (10, lij a jejichž spoj tvoří aktiv-ní část (4, 44, 54, 64, 74, 84) pružného kon-taktu (3, 43, 53, 63, 73, 83).
  2. 2. Elektrické spínací zařízení podle bodu1, vyznačené tím, že pohyblivý konec (3f,43f, 73f, 83f) pružného kontaktu (3, 43, 73,83) je zasunut v otvoru (31) kluzátka (10,lij a zatížen pružným předpětím části tvo-řící závěs.
  3. 3. Elektrické spínací zařízení podle bodu 1hebo 2, vyznačené tím, že nosič je tvořenkárném (1), v němž je suvně vedena deska 216831 13 14 (2) s plošnými spoji tvořící izolační pod-ložku.
  4. 4. Elektrické spínací zařízení podle jed-noho z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že klu-zátko (10, 11) je opatřeno· přídavným dí-lem, například žebrem (47), pro záběr s'částí pružného· kontaktu (43) během spína-cího pohybu.
  5. 5, Elektrické spínací zařízení podle bodu4, vyznačené tím, že obě skloněné větve'(43d, 43e) pružného kontaktu (43) jsouspojeny závitem· (46), který tvoří jeho ak-tivní část (44) a současně dosedací plo-'chu pro žebro (47) kluzátka (10, 11). •6. Elektrické spínací zařízení podle bodu'5, vyznačené tím, že žebro (47) je v podsta-tě kolmé ke dnu (29a) drážky (29), v níž'je volně uložen pružný kontakt (43).
  6. 7. Elektrické spínací zařízení podle bo- du .3, vyznačené tím, že pružný kontakt (73)'je mezi svým pevným koncem (73b) vetknu-tým do rámu (1) a mezi částí tvořící závěs'opatřen pružným záhybem (73h), sestáva-jícím ze dvou navazujících oblouků opačnékřivosti, a úsekem (73g) sevřeným v pomoc-né izolační podložce (75), která je posuvná'rovnoběžně s dráhou kluzátka (10, 11) adosedá na části své pohybové dráhy na pev-ný doraz (76|).
  7. 8. Elektrické spínací zařízení podle bo-du 1, vyznačené tím, že část tvořící závěs'pružného· kontaktu (3) sestává ze závitu'(3c).
  8. 9. Elektrické spínací zařízení podle bodu'1, vyznačené tím, že část tvořící závěs pruž-'ného kontaktu (43) sestává nejméně ze dvou'oblouků opačné křivosti. 6 listů výkresů
CS173876A 1975-03-20 1976-03-17 Elctric switching device CS216831B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7508660A FR2305095A1 (fr) 1975-03-20 1975-03-20 Perfectionnements aux dispositifs de connexion pour cartes a circuits imprimes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216831B2 true CS216831B2 (en) 1982-11-26

Family

ID=9152814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS173876A CS216831B2 (en) 1975-03-20 1976-03-17 Elctric switching device

Country Status (15)

Country Link
JP (1) JPS5942478B2 (cs)
BE (1) BE839129A (cs)
CA (1) CA1052880A (cs)
CH (1) CH600733A5 (cs)
CS (1) CS216831B2 (cs)
DD (1) DD126606A5 (cs)
DE (1) DE2611446C2 (cs)
DK (1) DK149729C (cs)
ES (1) ES445943A1 (cs)
FR (1) FR2305095A1 (cs)
IT (1) IT1062710B (cs)
LU (1) LU74526A1 (cs)
NL (1) NL7603008A (cs)
SE (1) SE423008B (cs)
SU (1) SU1077587A3 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2397769A1 (fr) * 1977-07-12 1979-02-09 Bonhomme F R Perfectionnements aux dispositifs de connexion pour cartes a circuits imprimes
FR2366714A1 (fr) * 1976-09-29 1978-04-28 Bonhomme F R Perfectionnements aux dispositifs de connexion electrique separables
US4391408A (en) * 1980-09-05 1983-07-05 Augat Inc. Low insertion force connector
US4390224A (en) * 1981-05-14 1983-06-28 Amp Incorporated Two piece zero insertion force connector
JPS59214179A (ja) * 1983-05-18 1984-12-04 日本電気株式会社 コネクタ
US4544223A (en) * 1983-10-26 1985-10-01 International Business Machines Corporation Actuator for zero insertion force connectors
FR2680284B1 (fr) * 1991-08-09 1993-12-03 Thomson Csf Dispositif de connexion a tres faible pas et procede de fabrication.
FR2952461B1 (fr) * 2009-11-09 2012-01-13 Valeo Securite Habitacle Dispositif de commande a distance pour vehicule automobile
JP5814754B2 (ja) * 2011-11-16 2015-11-17 イリソ電子工業株式会社 コネクタ
RU2498449C1 (ru) * 2012-05-12 2013-11-10 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Московский государственный технический университет имени Н.Э. Баумана" (МГТУ им. Н.Э. Баумана) Контактирующее устройство
JP6721666B2 (ja) * 2018-12-17 2020-07-15 Necプラットフォームズ株式会社 コネクタ及び装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3329926A (en) * 1965-12-30 1967-07-04 Itt Connector for printed circuit edgeboard or strip cable
US3638167A (en) * 1970-04-13 1972-01-25 Bunker Ramo Controlled insertion force receptacle for flat circuit bearing elements
US3774005A (en) * 1970-04-23 1973-11-20 Trw Inc Chucking means for large flanged studs when automatically feeding studs thru rear of chuck
US3663920A (en) * 1970-07-27 1972-05-16 Burndy Corp Mounting for integrated circuits
US3697929A (en) * 1971-01-18 1972-10-10 Bunker Ramo Controlled insertion force receptacle for flat circuit bearing elements
CH523000A (de) * 1971-05-06 1972-05-15 Inventio Ag Vorrichtung zum Steckverbinden wenistens einer gedruckten Leiterplatte
US3789345A (en) * 1972-10-02 1974-01-29 Gte Automatic Electric Lab Inc Low insertion/extraction force printed wiring board connector

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5942478B2 (ja) 1984-10-15
LU74526A1 (cs) 1976-09-01
SU1077587A3 (ru) 1984-02-29
DD126606A5 (cs) 1977-08-03
DK149729C (da) 1987-07-13
NL7603008A (nl) 1976-09-22
DK149729B (da) 1986-09-15
DK121976A (da) 1976-09-21
CA1052880A (en) 1979-04-17
CH600733A5 (cs) 1978-06-30
JPS51119972A (en) 1976-10-20
BE839129A (fr) 1976-07-01
SE423008B (sv) 1982-04-05
SE7602244L (sv) 1976-09-21
FR2305095A1 (fr) 1976-10-15
FR2305095B1 (cs) 1979-06-01
DE2611446A1 (de) 1976-09-30
IT1062710B (it) 1984-10-31
DE2611446C2 (de) 1984-05-30
ES445943A1 (es) 1977-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS216831B2 (en) Elctric switching device
US4284320A (en) Electrical connector
EP0493801B1 (en) Bi-level card edge connector with selectively movable contacts for use with different types of cards
US7172471B2 (en) Electrical high-current contact element
JPH0424625Y2 (cs)
JP2000311733A (ja) 挿入体組立体
EP0573147B1 (en) Contact maintenance device for use in an electric part socket
DE10223502A1 (de) Sockel für ein IC-Gehäuse
US4082220A (en) Model roadway track construction
US4453057A (en) Contact arrangement for electric switchgear
CZ280595B6 (cs) Zařízení pro odvodňování povrchů
KR100293750B1 (ko) 미끄럼동작 스위치의 접점구조
CA1078036A (en) Separable electrical connection devices
EP1964024B1 (de) Smart card connector mit landenden kontakten und deckelfeder als kartenbremse
DE3743409C2 (de) Schraubenlose Verbindungsklemme
US5412170A (en) Electric switch with sliding bridging contact
US10027047B1 (en) Self cleaning slotted electrical contact device for semiconductor contacts
DE2524287A1 (de) Elektrischer schalter
US10889167B2 (en) Sunroof device
CN100422416C (zh) 编织机
KR20120121364A (ko) 회로장치
US4412713A (en) Socket having means of no-load engaging with and releasing from IC package
GB2068172A (en) Snap-action switch
KR860001185Y1 (ko) 전원 소케트
DE10037191C2 (de) Klemme mit einem Isoliergehäuse