CS215129B2 - Method of m aking the glycidyl polyethers of the polyphenol - Google Patents

Method of m aking the glycidyl polyethers of the polyphenol Download PDF

Info

Publication number
CS215129B2
CS215129B2 CS801409A CS140980A CS215129B2 CS 215129 B2 CS215129 B2 CS 215129B2 CS 801409 A CS801409 A CS 801409A CS 140980 A CS140980 A CS 140980A CS 215129 B2 CS215129 B2 CS 215129B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polyphenol
formula
equal
carried out
hydrogen
Prior art date
Application number
CS801409A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerard Soula
Jean-Louis Locatelli
Original Assignee
Rhone Poulenc Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Ind filed Critical Rhone Poulenc Ind
Publication of CS215129B2 publication Critical patent/CS215129B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G59/00Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule; Macromolecules obtained by polymerising compounds containing more than one epoxy group per molecule using curing agents or catalysts which react with the epoxy groups
    • C08G59/02Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule
    • C08G59/04Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule of polyhydroxy compounds with epihalohydrins or precursors thereof
    • C08G59/06Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule of polyhydroxy compounds with epihalohydrins or precursors thereof of polyhydric phenols
    • C08G59/063Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule of polyhydroxy compounds with epihalohydrins or precursors thereof of polyhydric phenols with epihalohydrins

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Epoxy Resins (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

(54) Způsob výroby glycidylových polyetherů polyfenolu
Vynález se týká způsobu výroby glycidylových polyetherů polyfenolu z alkalických solí polyfenolu a l-halogen-2,3-epoxyalkanu.
Tyto ethery se stále běžněji zahrnují pod pojem „epoxidové pryskyřice“. Tyto· pryskyřice tvoří skupinu látek, které jsou charakteristické přítomností oxiranového kruhu
-C— Cpo zesítění z nich vznikají systémy s velmi pozoruhodnými vlastnostmi. Tyto vlastnosti podstatnou měrou přispěly k využití svrchu uvedených pryskyřic v celé řadě oborů.
Z těchto pryskyřic jsou zvláště zajímavé ty, které vznikají reakcí bisfenolu A [2,2-bis-(4-hydroxyfenyl)propanu] a epichlorhydrln.u.
Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby glycidyletherů polyfenolů, zejména bisfenolu A reakcí alkalických solí polyfenolu a l-halogen-2,3-epoxyalkanů v bézvodém nebo aprotickém rozpouštědle.
Způsobem podle vynálezu je možno připravit pryskyřice, jejichž viskozita. je nižší nebo rovná 10 Pa.S při teplotě 25 °C.
Tyto typy pryskyřic se běžně připravují reakcí bisfenolu A s epichlorhydrinem za přítomnosti vody nebo alkalického· činidla. V dosud známých publikacích byla až dosud popsána velká řada způsobů.
Například v US patentovém spisu číslo 2 801227 je popsán způsob výroby uvedených sloučenin, který spočívá v tom, že se do vodného· roztoku hydroxidu alkalického kovu přivádí roztok polyfenolu v epichlorhydrinu tak, že se užije alespoň 3 molů epichlorhydrinu na 1 hydroxylový ekvivalent fenolu. Pak se z reakční směsi oddestiluje voda a část epichlorhydrinu.
V popsaném způsobu je velmi důležité řídit správně rychlost přivádění roztoku hydroxidu alkalického kovu a rychlost destilace tak, aby reakční prostředí obsahovalo 0,3 až 2 hmotnostní vody. Reakce mezi epichlorhydrinem a polyfenolem probíhá při teplotě řádu 120. T. Prakticky to znamená, že celkové množství hydroxidu alkalického kovu (obvykle hydroxidu sodného) je možno přidat v průběhu 3 až 5 hodin. Přebytek epichlorhydrinu se odstraní destilací a pak je nutno· oddělit pryskyřici z reakčního prostředí od vytvořené soli, kterou je obvykle chlorid sodný.
Další typ výroby epoxidových pryskyřic se zakládá na principu, podle něhož má alkalické činidlo dvojí úlohu. Především půso215129 bí katalyticky a usnadňuje kondenzaci polyfenolu a epichlorhydrinu a mimoto působí dehydrochloraci a mění skupiny chlořhydrinu na oxiranové skupiny. Ve francouzském patentovém spisu č. ·1 336 444 se popisuje dvoustupňový způsob tohoto typu. Reakčními složkami jsou 1 mol bisfenolu A, alespoň 10 molů epichlorhydrinu při teplotě řádu 65 °C v prvním stupni, přičemž se postupně přidává 50% vodný roztok hydroxidu sodného. v průběhu 2 až 4 hodin, přičemž množství hydroxidu sodného přivedené v tomto stupni je nižší než 16 % celkového· požadovaného. množství, které je 2 moly hydroxidu sodného· na 1 mol bisfenolu A.
Voda se odstraní destilací ve formě azeotropní směsi s epichlorhydrinem, avšak tímto způsobem je možno odstranit pouze část epichlorhydrinu z reakční směsi.
V druhém stupni se provádí dehydrochlorace při 91 °C, činidlem pro. toto· použití je opět hydroxid sodný ve formě pelet. V průběhu 1 hodiny se pak oddestiluje přebytečný epichlorhydrin. Získaná pryskyřice. se. rozpustí v rozpouštědle, po promytí vodou se získají .dvě fáze, a. to vodná fáze· s obsahem vzniklého chloridu sodného a organická fáze s .obsahem pryskyřice. Obě fáze se oddělí a na organickou fázi se znovu působí hodinu při teplotě 90 °C hydroxidem sodným ve formě pelet. Výsledná pryskyřice se pak získá postupným promýváním, neutralizací a sušením.
Popsané postupy jsou velmi obtížné zejména proto, že velmi dlouho trvají, je nutno přesně řídit různé reakční podmínky a je zapotřebí celé řady stupňů k čištění a/nebo· izolaci výsledné pryskyřice. Na druhé straně dochází k velkým ztrátám epíchlorhydrinu, které nejsou ' zanedbatelné vzhledem k tomu, že se tato látka . používá ve velkém přebytku.
V poslední době bylo zjištěno, že je možno tento typ pryskyřice vyrábět ještě jinými způsoby. V publikaci Makromol. Chem. 179, 7, . 1661 a 16'71, 1978. .se navrhuje uskutečnit. syntézu těchto pryskyřic reakcí alkalických ' solí některých ' bisfénolů a l-halogen-2,3-epoxyalkanů v bezvodém .a aprotickém prostředí.
Tato reakce . je omezena rozpustností alkalických solí bisfenolu. Mimoto· je zapotřebí užít velkého množství dimethylsulfoxidu k zajištění homogenního prostředí, což vylučuje využít tohoto způsobu v průmyslovém měřítku.
Nyní bylo zjištěno, že svrchu uvedené sloučeniny je možno získat .reakcí alkalických solí polyíenolu a l-halogen-2,.3-epoxyalkanů v bezvodém. a v podstatě aprotickém prostředí, které nemusí být homogenní, za přítomnosti katalyzátoru.
Způsob podle vynálezu dovoluje získat epoxidové pryskyřice s velmi dobrými vlastnostmi .rychlým a jednoduchým způsobem.
Způsob podle vynálezu spočívá . v tom, že se uvede v reakci alespoň . jedna,. alkalická sůl po-lyfenolu s alespoň jedním 1-halogen-2,3-epoxyaikanem za přítomnosti katalytického množství sloučenin obecného vzorce I,
N [ CHR1-CHR2-O- (CHR3-CHR4-O )n—R5]3 kde n je celé číslo rovné nebo vyšší než 0 a rovné nebo nižší než 10,
Ri, R2, R3 R4, stejné nebo různé znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a
Rs znamená atom . vodíku, alkylový nebo cykloalkylový zbytek o 1 až 12 atomech uhlíku, fenylový zbytek, zbytek -CmH2m-fenyl nebo CmH2m+i-fenyl, kde m znamená celé číslo 1 až 12.
Jako katalyzátorů se s výhodou užívá sloučenin obecného vzorce I, v nichž Ri, R2, R3 a Ri, stejné nebo různé, znamenají atom vodíku nebo·, methylový zbytek, Rs ai n mají svrchu uvedený význam.
Zvláště výhodnou skupinou katalyzátorů jsou sloučeniny obecného vzorce I, v nichž n je vyšší nebo rovné 1 a nižší nebo rovné 3 a Rs znamená atom vodíku netto alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku.
Zvláště výhodným katalyzátorem při provádění způsobu podle vynálezu je katalyzátor obecného vzorce I, v němž n je vyšší nebo rovno 1 a nižší nebo rovno· 3, Ri, R2, R3 a R4 znamenají atomy vodíku .a Rs znamená atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku.
Z výhodných sloučenin obecného vzorce I je možno uvést následující látky:
tris- (3-oxa-5-hydroxypentyl) .amin vzorce
N— (CH2—CH2—0—CH2— CH2—0И)з, tris-(3-oxxheptyl jamin vzorce
N—(CH2—CH2—O—C4H9)3, tris- (3,6-di.<oxaheptyl jamin vzorce
N— (CHz—CHz— O—CH2—'CH2—O—CH2)3, tris- {3,6,9--rioxadecyl)amin vzorce
N— (CH2—CHz—C—CH2—CH2—C—CHz— —CH2—C—CH3)3 tris- (3,6-diox-aokty 1) amin vzorce
N— (CHz—CHz—0—CH2—CH2—C—CžH5)3, tris- (3,6,9-trioxaunidecyl jamin vzorce N—(CH2—CH2—C—CH2—CHz—C—CH2— —CH3—C—C2H-)3, tris- (3,6-diioxa:nonyl J amin vzorce
N— (CH2- CH2- O—CHz—CH2— O—C3H7)3, tris-( 3,6,9-triOxadodecyl) amin vzorce
N— (CH2—CH2—O—CH2—CH2— 0—CH2— —CH2—О—СзН7)з, tris- (3,6-dioxadecyl ] amin vzorce
N— (CH2— (CH-O—CHž—!CH2—O—C4H9)3, tris- (3,6,9-trioxatridecyl ) amin vzorce
N— (CH2—CH2—O—CH2—CH2—O—CH2— —CH2—O—C4H9)3, tris- ^^-cdoxa-i-mettiy lli epty 1) amin vzoirce
N—(CH2—CH2—O—CH—CH2—O—CH3)3,
CHs tris- [3,6-dioxa-2.,4-diimethylheptyl Jamin vzorce
N— (CH2—CH—O—CH'—'CH2—O—CHc)3.
, CH3 CH3
Sloučeniny obecného vzorce I je možno získat kondenzací alkalických solí obecného vzorce II,
R^(O—CHR4—CHR3jn—OM (Ilj kde
R3, Rá, Rs a n mají svrchu uvedený význam a
M znamená atom . alkalického kovu, a to sodíku, draslíku nebo lithia, s aminem obecného· vzorce III,
N(CHR1— CHRž—X)3 (III) kde
Ri a R2 mají svrchu uvedený význam a
X znamená atom chloru nebo bromu, nebe s odpovídajícím hydrochloridem nebo· hydrobnomídem, přičemž molární poměr soli alkalického· kovu k aminu se pohybuje v rozmezí 3· až 5.
Kondenzace se provádí při teplotě lOO až 150 °C po· dobu ·1 až 15 hodin za přítomnosti rozpouštědla, například chlorbenzenu nebo s výhodou hydroxylované -sloučeniny, která odpovídá výchozí soli -alkalického· kovu, to jest sloučeniny získané tak, že se ve svrchu uvedené sloučenině obecného· vzoirce· II nahradí atom alkalického kovu atomem· vodíku.
S výhodou · se postupuje tak, že roztok obsahuje 2 až 5 mo-lú soli alkalického· kovu na litr rozpouštědla.
Výsledná reakční směs obsahuje terciární amin obecného· vzorce I a malé množství odpovídajícího sekundárního aminu, jakož i stopy primárního, aminu.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možno přímo· užít · směs získanou po· první destilaci, to znamená směs s obsahem všech tří druhů aminů.
Výhodnější je však provést ještě jednu· následující destilaci, kterou je možno získat v podstatě čistý terciární amin.
Při provádění způsobu podle vynálezu je nutno užít alespoň jednu sůl polyfenolu s· alkalickým kovem.
Soli polyfenolu s alkalickými kovy jsou sloučeniny, které je možno· vyjádřit obecným· vzorcem IV,
MO OM'
(IV) kde znamená p celé číslo· O nebo ·1,
M‘ atom alkalického· kovu, a to lithia, sodíku, draslíku nebo césia, s výhodou sodíku nebo draslíku, a
Z dvojvazný zbytek ze skupiny
-SO2-,
--C—,
O —c—
II ось nebo zbytek obecného· vzorce V,
Re
I —C—
R7 kde znamená
R6 atom vodíku nebo methylový zbytek,
R7 jednovazný zbytek ze skupiny H, —CH5, —CHž—CHs, —'C(CH3)3, —CCls,
-Q
kde x je celé číslo 0, 1 nebo 2 a
M‘ má svrchu uvedený význam.
Příkladem použitelných polyfenolů při provádění způsobu podle vynálezu ve formě jejich alkalických solí mohou být následující látky: v
4,4‘-dihydroxydife,nyl, 4,4‘-dihydroxydiienylsulfon, 2,4‘-^hdre/yyifenyIdiiuethylmet]han, 4,4‘-dihydro * vydite-nil-methan (bisfenol-FJ,
1.1- bis-4 - - hydíoxyfenyl ] ethan,
1.1- bis-[ - 4-hydro.χyfnyyl jisobutan,
2.2- bis- (4-by droxyfenyl ] propan (bisfenol-A},
2.2- bis- (4 hydnoxylenyl jbutan,
2.2- bus - - (24ιγ:άΤ'2Γ:ι7εηγ1)prfopan,
2.2- bis- (4- - hydroxyfenyl j -1,.1,1-trichlor ethan,
2.2- bis- (4-^iydroxyfenyl j ^Д^сМого-Шу^п, tris- (4-hydrcx yf enyl) methan,
1.1,2^2- (p-hyd -Oxyfenyl) ethan, 2,2,3,3-tntrakis- ( 4’-hydroxyfenyl) butan, 2,12,4·,4-tetrak.'s- ^‘-hydroxyfenyl) pentan,
2.. 2,:5,5-tntrakfs- (44^^x11^11 Jhexan.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možno· využít i alkalické soli polycyk-lických fenolů, v nichž jsou atomy vodíku. na jádře částečně nahrazeny atomy halogenu nebo alkylovými zbytky. Jde tedy například o:
2.. 2-Ь16- (3;5-dfbr^om-4-hydroxyfnnyl) propan, b,2-bis- (3,5 -dichlor-4-hydroxyf enyl·) propan,
2.2- bis- (4-hydr oxy^-methylfenyl) propan, Z^-bis-(2 -hydiroxy-4-terc.butydfeinyi) .propan a
2.2- bfS-2-chlor-4-!hydroxχfenyl) propan.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možno využít také komplexnějších alkalických so-lí polycyklických fenolů, například novolakové pryskyřice. Tyto pryskyřice- je možno získat kondenzací fenolu nebo kresolu za přítomnosti kyselých katalyzátorů s aldehydy, například . s formaddehydem, acetaldehydem, aldehydem kyseliny krotonové a podobně.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možno užít směs dvou nebo více alkalických solí polyfenolů, to znamená směs- dvou nebo více -sloučenin, -které se liší povahou svého alkalického kationtu a/nebo které je možno odvodit od dvou -nebo více odlišných polyfenodů.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se užívá alkalická sůl difenolu nebo1 -směs dvou nebo - více alkalických solí difenolů, které se od sebe mohou lišit povahou svého kationtu alkalického kovu a/nebo které možno odvodit od dvou nebo· více různých difenodů. S výhodou se užívá sodných nebo draselných, solí jednoho nebo více difenoilů, zvláště solí difenolů zvolených z násedující skupiny:
bisfenol-A, bisfenol-F,
2,2-bis- (4-hydroxyfenyl j - -a b,2-bis- (3,5-dibrom-4-hydroxyyenyl) - propan.
Podle -výhodného, provedení způsobu podle vynálezu se užije -alkalických solí bisfenolu-A a/nebo bisfenodu-F, zvláště sodných nebo draselných solí.
Sodná sůl bisfenolu-A -a/nebo bisfenodu-F je zvláště vhodná jako výchozí látka při provádění způsobu podle vynálezu. Nejvýhodnější je sodná sil bisfenolu-A.
Množství užitého katalyzátoru obecného vzorce I není kritickou hodnotou.
Dobrých výsledků je možno dosáhnout v poměrně širokém rozmezí, jehož spodní hranicí je 0,05 -ekvivalentu sloučeniny obecného- vzorce I na 100- ekvivalentů skupin OM‘ v -alkalické soli polyfenolů. Nemá smysl užít vyšší množství než 5 ekvivalentů na 100 ekvivalentů skupin OM‘.
S výhodou -se užije 0,25 až 2,5 ekvivalentu sloučeniny -obecného- vzorce I na -100 ekvivalentů skupiny OM‘.
Podle dalšího výhodného· - provedení způsobu podle vynálezu se jako výchozích látek užije draselných solí polyfenolů -a sloučenin obecného vzorce I, v nichž Ri, R2, R3 a Rd znamenají -atomy -vodíku, Rs -atom vodíku nebo s výhodou alkylový zbytek o. 1 až 4 atomech uhlíku a n je vyšší nebo rovno- 2, jde- tedy například o tris-(3,6,9-t·rioxa-dncylJamin.
Podle výhodného- provedení způsobu podle vynálezu se užívá sodných solí polyfenolů a sloučenin obecného vzorce I, v nichž Ri, R2, R3 -a Ri znamenají atomy vodíku, Rs atom vodíku nebo -s výhodou -alkylový zbytek o -1 až 4 atomech uhlíku -a- n jevyšší nebo rovno 1, jde tedy například o tris- (3-ox-5;-hydroxypentyl)amin·, tris- (3,6-dioxaheptyl) amin, tris- (3,-6-dioxa^oí^ityl J amin a tris- (3,6,9--гК>хаДесу1) amin.
Z l-haloιgnni.2',3te.poxyalkayů je- celá řada sloučenin vhodných pro· použití při provádění sloučenin vhodných pro použití při provádění způsobu podle vynálezu. Jako příklad je možno uvést d-chlor-2,3tepoχypropan (s běžným názvem -epichlorhydrin), 1-bboin-Z^-epoxypropan, d-chlOir-2,3-epoxy-butan, d-chloг-2-m'nthyl-2,3-npoxypropay, jakož i směs- těchto sloučenin.
Jako dalšího výhodného* provedení způsobu podle - vynálezu se užije epichdorhydrin.
Pod pojmem „v podstatě -aprotické prostředí“ se rozumí prostředí, které - neobsahuje protony, s- výjimkou - těch, které jsou součástí některých katalyzátorů.
Reakční prostředí má být - bezvodé a je ' tedy možno v případě potřeby předem sušit reakční složky.
Podle - prvního provedení způsobu podle vynálezu se uvede v reakci alespoň -1 mol dthalognyt2,3-ep(oxyal'kayu na 1 gramekvivalent -skupin OM‘ v alespoň jedné soli alka215129 о
lického· kovu s polyfeno-le-m v aprotickém reakčním prostředí.
Není zapotřebí užít více než 13 molů 1-hail'0gen-2,3-epoxy.alkanu na 1 gramekvivalent skupin OM*. S výhodou se užívá 1 až 5 molů l-halogen-O^-epoxyalkanu na. 1 gramekvivalent skupin 0M‘.
Protože alkalické soli polyfenolů jsou nerozpustné v l-h.ailogen-2,3-epoxyalkanech, je vhodné reakční prostředí dostatečným způsobem míchat.
Podle druhého· způsobu podle vynálezu se postupuje tak, že se postupně přivádí alkalická .sůl nebo alkalické soli například v celé řadě frakcí, které mohou být stejné nebo různé a které mohou mít různé časové odstupy, nebo· je možno tuto· sůl nebo tyto· soli přivádět do reakční směsi kontinuálně.
Reakční teplota .není kritickou hodnotou a obvykle se pohybuje v rozmezí 50 .až 150)· stupňů Celsia. Při teplotě nižší než 50 °C je reakční rychlost příliš malá a při teplotě vyšší než 150· °C je příliš veliké riziko rozkladu získaných pryskyřic.
Reakce se s výhodou provádí v teplotním rozmezí 80 až 120 °C.
Bylo prokázáno, že přidáním alespoň jedné organické aprotické a s 'výhodou polární sloučeniny do reakční směsi může příznivě ovlivnit průběh reakce, tuto látku je .možno přidat do směsi v množství několika hmotnostních %. jako· příklad použitelných organických sloučenin je možno· uvést N-methylpyrrolidon, dimethylformamid, dimethylacetamid, dimethylsufioxid, dipropy-suffoxid, tetramethylensulfon, acetonitril, propionitril, benzonitril, ethylensulfid. V některých případech dokonce dochází k tomu, že· se reakční prostředí po· přidání této látky změní na homogenní, není to však nutnou podmínkou pro uspokojivý průběh reakce.
V případě, že se reakce provádí v přítomnosti svrchu uvedených organických sloučenin, je možno získat dobré výsledky i v případě, že množství l-halogen--2,3-epoxyalkanu je nižší nebo rovno 3 molům na 1 gramekvivalent skupin OM‘, takže jde o· zvláště výhodné provedení způsobu podle vynálezu.
Obvykle se užije bezvodá organická sloučenina, aprotická a polární, v množství 10 hmotnostních °/o, vztaženo · na reakční prostředí, toto množství však s výhodou -dosa.huje až 30 hmotnostních %, vztaženo na. celkové množství reakčního. prostředí. -Zásadně je možno užít ještě vyšší .- množství, avšak při množství vyšším než 80 - hmotnostních % již -není možno dosáhnout dalších výhod.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se užije 10- až 80, - s výhodou alespoň 30 hmotnostních % acetonitrilu.
je možno- provádět postup za autogenního tlaku nebo v dusíkové .alInosféře pod tlakem až 2 MPa.
Způsob podle vynálezu je - vhodný zejména pro - výrobu - kapalných epoxidových pryskyřic z epichlorhydrinu a alkalických solí bis10 fenolu-A a/nebo bisfenolu-F, zejména, z disodné soli, bisfenolu-A, v přítomnosti- -tris-(3,6-dioxaheptyl) aminu. Tento typ pryskyřice má obvykle- viskozitu 10 Pa . s při teplotě 25 °C a poměr epoxidových skupin na- 10O- g řádu 0,5.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady.
Příprava 1
Příprava disodné soli bisfenolu-A
K roztoku 40 g hydroxidu sodného- ve 200 mililitrech methanolu se přidá roztok -114 g bisfenolu-A ve 144 ml methanolu. Pak se směs zahřívá na teplotu varu pod - zpětným chladičem- 30 minut, načež se oddestiluje 70 procent methanolu.
K výsledné reakční směsi pastovité konzistence se přidá 23.4 ml toluenu. Pak se oddestiluje azeotropní směs -methanolu a toluenu a později azeotropní směs vody a toluenu. Jakmile se počne jako destilační frakce získávat čistý toluen, -destilace- se zastaví. Pak -se oddělí filtrací disodná sůl bisfenolu -A (dále nazývaná bisfenolát -sodný] a tato sůl se suší při -tlaku 2666 Pa při teplotě 90i °C po dobu 16 hodin. Takto -získaný produkt se užije k výrobě- pryskyřic.
Analogickým způsobem je možno získat didraselnou sůl bisfenolu-A (bisfenolát draselný).
Příprava 2
Příprava katalyzátoru
a) Příprava tris-(3,6-dtoxaheptyl)aminu
Do tříhrdlé baňky o obsahu 1 litr, né mechanickým míchadlem, teploměrem -a chladičem, se vloží 3-30 g (5 molů) 2-methoxyethanolu. Pak se přidá 23 g (1 mol) sodíku v - průběhu 3 hodin, přičemž se- teplota směsi udržuje na 40 0C.
Ke svrchu uvedené směsi se přidá 51,6 g (0,215 molu) hydrochloridu tris-(2-chloréthyljaminu. Pak se směs zahřívá na- teplotu varu 2-methoxyethanolu, to· jest přibližně -na teplotu 125- °C pod zpětným chladičem 12 hodin a pak -se rozpouštědlo oddestiluje za sníženého tlaku. Přebytečný 2-methoxyethanolát se neutralizuje- přidáním 11,6 ml vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové -o koncentraci 10 N. Chlorid sodný -se oddělí filtrací a roztok se destiluje.
V teplotním rozmezí 165 -až 180 °C destiluje tri-s-(3,6-dioxaiheetyl)amin při tlaku 66,5 Pa. Tímto způsobem se získá 49 g výsledného produktu.
Tris-(3,6-díoxaoktyl)am.in je možno- získat následujícím způsobem:
b) Příprava tris-(3,6,9-trioxadecyl)aminu
Do tříhrdlé baňky o obsahu 1 litr, opatřené mechanickým míchadlem, zpětným chladičem a teploměrem, se vloží 600 g mionomethyletheru ( 3,G4dooa--.lheptanol) diethylenglykolu v množství 5 molů a pak 2i3 g (1 moll) sodíku po malých podílech, čímž se získá 3,8-dlioxfaTep.tanolát sodíku.
Jakmile dojde k úplné přeměně sodíku, přidá se 51,8 g hydrochloridu tris- (2-chlorethyl)aminu, to jest 0,215 molu. Výsledná směs se zahřívá 8 hodin na teplotu 130 °C za. stálého míchání, načež se zchladí a přebytek alkoholátu sodíku se neutralizuje přidáním· 1G% vodného· roztoku kyseliny chlorovodíkové. 3,6-Diooa-llheptanol se odstraní destilací při teplotě 130 °C a při tlaku 2666 Pa. Pak .se získaná výsledná směs z-filtruje k odstranění chloridu sodného a výsledný produkt se oddestiluje. Tímto způsobem· se získá 83 g tris--3,6,^^^iri^o^^K^c^ťK^]^l)aminu, který destiluje při teplotě 189 °C· při tlaku 13,3 Pa.
c) Příprava tris-( 3oxa5--hydooxypenty.1) aminu
Do baňky o obsahu 3 litry, opatřené mechanickým míchadlem, teploměrem a. destilačním přístrojem s chladičem, se vloží 2200 gramů, to jest 35,5 molu nebo 2 litry glykolu .a 218,5 g, to jest 5,35 molu hydroxidu sodného ve formě pelet o koncentraci 98 %.
Směs se zahřívá na· teplotu 85; °C, čímž dojde lc úplnému rozpuštění hydroxidu sodného, pak se směs zahřívá na teplotu 125 °C při tlaku 2666 Pa, čímž .se odstraní ·80· ml vody, to· jest většina vzniklé vody, a pak se oddělí 180 ml glykolu, který destiluje při teplotním rozmezí 125 až · 135 °C.· Tímto způsobem se získá 2262 g, to jest přibližně 2 litry glykolového roztoku, který obsahuje 2,7 molu/! monoglykolátu sodíku, načež se roztok zchladí na 80 °C.
Ke 2262 g glykolového roztoku monioglykolátu sodného, to· jest · 5,35 molu monglykolátu· sodného, se přidá 280,4 g, to jest 1,16 molu hydrochloridu tris- (2-chlore't!hyl)!aminu, a výsledná směs se zahřívá na teplotu varu 197 °C pod zpětným chladičem 3 hodiny. Vzniklý chlorid sodný se vysráží.
Většina glykolu -14501 ml) se pak oddestiluje při teplotě 10O °C při tlaku 3099 Pa v průběhu 4,5 hodiny.
Obsah baňky se pak zfiltruje a filtrační koláč se promyje šestkrát 100> ml acetonu a pak se· usuší.
Tímto způsobem se získá 270 g chloridu sodného, teoretické množství je 272 g.
Přebytečný · monoglyko-át sodný se neutralizuje 0,7 molu, to jest 56,5 ml kyseliny chlorovodíkové o· specifické hmotnosti 1,19. Aceton se odpaří a získaný olejovltý zbytek se podrobí destilaci. Odebírá se frakce destilující při 210· až 220 °C při t-aku 266 Pa.
Tímto· způsobem se získá 213 g čiré žluté kapaliny. Po analýze je možno prokázat, že touto kapalinou je tris-(31oxa-51hydroxypentyl) aminu.
Příklad 1
Do skleněné reakční nádoby, opatřené míchadlem, chladičem a teploměrem, se vloží 92,9 g (1 mol) epichlorhydrinu a 1,6 g -5 mmolů) tris- (3,6-dioxaheptyl )a.minu.
Směs se zahřívá na teplotu 60 °C, přičemž se přidá 29,6 g (Oji molu) bisfenolátu sodného v bezvodém stavu. Vzniklá směs se zahřívá 45 minut na teplotu 116 °C. Získaná suspenze se zfiltruje a filtrát se promyje dvakrát 80 ml vody. Po filtraci a slití se· Organická fáze· odpaří při teplotě· 100- °Ο a· při tlaku 2606 Pa.
Tímto způsobem se získá 32,3 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozíta měřená při teplotě 25 °C: 11 Pa, obsaih epoxidových skupin na 100 g: 0,5201 g, obsah chloru: 0,5 %.
Vodná fáze, získaná po slití, se smísí s methylenchloridem. Tímto způsobem· se· extrahuje 1 g výsledného produktu, o němž je analýzou možno prokázat, že jde o tris--3,6-dioxab^eptyfi).amin^.
Příklad 2
Opakuje se postup podle· příkladu 1, s tím rozdílem, že se užije pouze 46,5· g -0,5 molu) epichlorhydrinu. Po 30 minutách reakce se tímto způsobem získá 33 g kapalné pryskyřice, jejíž vi-skozita, měřená při teplotě 25 °C, je 9 Pa . s.
Příklad 3
Do zařízení popsaného v příkladu 1 se vloží 92,5 g -1 mol) epichlorhydrinu a 0,32 g -1 mmol) tris-(3,6-ditxaheptyl)aminu.
Reakční směs se zahřívá na 60· °C, přičemž se přidává 4,9 g bezvodého bisfenolátu sodného -první frakce). Pak se směs zahřeje· na teplotu Ш^С, to jest na teplotu varu epichlorhydrinu pod zpětným· chladičem a v průběhu 5 minut se přidá další frakce 4,9 g bezvodého· bisfenolátu sodného. Celkem se tedy přidá 29,4 g -Cl,! mol) bisfenolátu · sodného v bežvodém stavu ve formě ·6 frakcí. Reakce trvá celkem ·1 hodinu. Reakční směs je suspenze, která se po skončení reakce· zfiltruje. Filtrát se zpracuje stejně jako· v příkladu 1, čímž se získá 26 gramů kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita měřená při 25 °C: 7,4 Pa. S, obsah epoxidových skupin na 1OO g: 0,526 g, obsah chloru: 1,-04 %o.
Příklad 4
Opakuje se postup z příkladu 3, avšak užije se pouze· 46,25 g -0,5 molu) epichlorhydrinu. Tímto způst-bem se získá 24 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 °C: 3,5 Pa. s, obsah epoxidových skupin, na 100 g: 0,529 g, obsah chloru: 0,98 %.
Příklad 5
Opakuje se způsob podle příkladu 3, avšak užije se pouze 18,5 g (0,2 molu) epichíorhydrinu. Získá se 15 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25'°C: 58 Pa. s, obsah epoxidových skupin na 100 gramů: 0,460 g, obsah chloru: 0,59 %.
Příklad 6
Postupuje se stejně jako v příkladu 3, avšak užije se:
46,25 g (0,5 molu) epichlorhydrinu,
0,45 g (1 mmiolj 1Т1»-(3,6,9-1г1охаdecyl) aminu a
37,2 g (0:,124 molu) bezvodého. bisfenolátu draselného, který se přivádí v 6 frakcích ve stejných časových odstupech 10 minut. Reakce trvá celkem 1 hodinu při teplotě 117 °C. Tímto způsobem se získá 39 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 stupních Celsia: 22,5 Pa. s, obsah epoxidových skupin na 100 g: 0,493 g, obsah chloru: 0,90 %.
Příklad 7
Opakuje se způsob podle příkladu 4, avšak užije se 0,36 g (1 mmol) tris-(3,6-dioxaoktyl) aminu. Tímto způsobem se získá 28 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi·: viskozita při 25 °C: 30,7 Pa . s, obsah epoxidových skupin na ÍOO g 0,480, obsah chloru: 0,61 %.
Příklad 8
Do zařízení popsaného v příkladu 1 se vloží:
g (1 mol) epichlorhydrinu, ml acetonitrilu, g (10 mmolů) tris-('3,6-dioixaheptyl) aminu.
Reakční směs se zahřívá na teplotu 60 °C a přidá se 54,5 g (0;,2 molu) bezvodého bisfeniolátu sodného. Získá se suspenze, která se zahřeje na teplotu varu acetonitrilu 83 °C pod zpětným chladičem na dobu 1 hodiny. Suspenze se zfiltruje a filtrát se odpaří za tlaku 2666 Pa za současného zahřívání na .teplotu 140 QC.
Tímto způsobem se získá 57 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25°C: 5,3 Pa.s, obsah epoxidových skupin na ÍOO g: 0,505 g, obsah chloru:
0,50 %.
Příklad 9
Opakuje se postup podle příkladu 8, avšak užije se
18.5 g (0,2 molu) epichlorhydrinu,
100 ml acetonitrllu,
1.5 g (5 mmolů) tris-(3,6-di'Oxaheptyl)amínu,
27.2 g (0,1 molu) bezvodého bisfenolátu sod- ného.
Po· 1 hodině zahřívání na teplotu 83 °C se suspenze zfiltruje a filtrát se odpaří za tlaku 2666 Pa pří teplotě 80 °C a. později pří zahřátí na. 16Ό °C na dobu 5 minut.
Tímto způsobem se získá 10,3 g čiré kapalné pryskyřice hnědavého zbarvení s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 °C: 8,0' Pa . s, obsah epoxidových skupin na: 1.00 gramů: 0,553 g, obsah chloru: 0,46 %.
Tato pryskyřice se rozpustí ve 30 ml methylisobutylketcnu a promyje se 30 ml vody. Vodná fáze se slije a extrahuje se methylenchloridem. Získá se 1 g produktu, kterým je tris-(3,6-dioxaheptyl)amin, jak je možno analyticky prokázat.
Organická fáze se odpaří při teplotě 120 stupních Celsia a tlaku 2ΘΘ6 Pa a získá se žlutě zbarvená pryskyřice.
Příklad 10
Do zařízení popsaného v příkladu 1 se vloží
23.2 g (0,25 mol) epichlophydrinu,
19.5 ml acetonitrilu a
0,7 g (2,5 mmolu) tris-(3-oxa-5-hydroxypentyljaminu.
Směs se zahřeje na teplotu 60 °C a po 6 podílech Se vždy přidáním 1 podílu za 15 minut celkem přidá 14,65 g (0,05 molu) bezvodého bisfenolátu sodného. Reakce trvá 90 minut při teplotě 83 °C.
Výsledná suspenze se zpracuje stejně jako svrchu, čímž se získá 17 g pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 °C: 100 Pa. s, obsah epoxidových skupin na 1Ш gramů: 0,47'2 g, obsah chloru: 0,41
Příklad 11
Opakuje se postup podle příkladu 10', avšak užije se
9,25 g (0Д molu) epichlorhydrinu, 5iQ ml acetonitrilu,
0,22,6 g (0,5 mmolu) tris(-3,6,9-trioxadecyl)amlnu a
18,95 g (0,05 molu) bezvodého bisfenolátu draselného.
Bisfenolát draselný se do reakční směsi přivádí v 6 stejných frakcích vždy po· 1'5 minutách.
Reakce se provádí 90 minut při teplotě 83 stupňů Celsia, čímž se získá 8 g výsledné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskosita při 25 °C: 20 Pa . s, obsah epoxidových skupin na IiOiO g: 0,492 g, obsah chloru: 0,3'5 procent.
Příklad 12
Opakuje se způsob podle příkladu 9, avšak bezvodý bisfenolát sodný se přivádí ve formě 6 stejně velkých frakcí vždy po 15 minutách. Reakce trvá 90 minut za současného zahřívání na 83°C. Tímto způsobem se získá 4,5 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 °C: 11 Pa. . s, obsah epoxidových skupin na 100 g: 0,525 g, obsah chloru: 0,8 °/o.
Příklad 13
Do autoklávu z nerezové oceli o obsahu 1 litr, opatřeného míchadlem, teploměrem a manometrem, se vloží
370 g (4 moly) epichlorhydrinu,
2,7 g (7,4 mmolů) tris-(3,6-dioxaoktyl)aminu a
230 ml acetonitrilu.
Směs se zahřívá na teplotu 60 °C a současně se přidává 218 g (0,8 molu) bezvodého bisfenolátu sodného. Pak se reakční směs zahřívá za atmosférického tlaku v dusíkové atmosféře na teplotu 80 °C, pak se zahřívá za autogenního tlaku až na teplotu 100 °C. Reakce trvá 1 hodinu při teplotě 1CO °C, pak se směs v průběhu 1 hodiny zchladí na 65 stupňů Celsia.
Vzniklá suspenze se filtruje a promyje se 400 ml acetonitrilu. Filtrát se odpaří za sníženého tlaku 2666 Pa za současného zahřívání na teplotu 140 °C.:
Získá se 237,5 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 qC: 18 Pa. s, obsah epoxidových skupin na 100 gramů: 0,494 g, obsah chloru: 0,49 °/o.
Příklad 14
Do zařízení popsaného v příkladu 13 se vloží
370 g (4 moly) epichlorhydrinu,
2,7 g (M mmolu) tris-(3,6-dioxaoktyl jaminu a
319 ml acetonitrilu.
Vzniklá směs se zahřívá na 60 °C a současně se přidá 218 g (0,8 molu) bezvodého b'sfe.nolátu sodného. Vzduch se nahradí dusíkem při tlaku 0,3 MPa. Pak se směs zahřívá na 120% a tlak se zvýší na 0,43 MPa. Po 30 minutách reakce při teplotě 1.20 °C se směs v průběhu 1 hodiny zchladí na 74 % Suspenze se zfiltruje a promyje se 400 m'l acetonitrilu.
Filtrát se zahřívá na 140°C za sníženého tlaku 2666 Pa. Tímto způsobem se získá 221 gramů kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25 °C: 13,6 Pa . s, obsah epoxidových skupin na 10O g: 0,515 gramů, obsah chloru: 0,34 %.
Příklad 15
Do zařízení popsaného v příkladu 13 se vloží
370 g (4 moly) epichlorhydrinu,
2,7 g (7,4 mmol) tris-(3,6-dloxaoktyl)•aminu a
377 ml acetonitrilu.
Směs se zahřívá na 60 °C a přidá se 218 g (0,8 molu) bezvodého bisfenolátu sodného·. Vzduch se nahradí dusíkem pod tlakem1 0,3 MPa. Pak se směs zahřeje na 100% tlak stoupne na 0,3i4 MPa. Po 1 hodině při teplotě 100 °C se směs zchladí v průběhu 10 minut na 65 C,C. Suspenze se zfiltruje a promyje 4C0 mililitry acetonitrilu.
Filtrát se zahřeje na 14i0 °C při tlaku 2666 Pa. Získá se 167,4 g kapalné pryskyřice s následujícími vlastnostmi: viskozita při 25^: 10,1 Pa. s, obsah epoxidových skupin na 100 gramů: 0,523 g, obsah chloru: 0,34 °/o.

Claims (23)

  1. předmět vynalezu
    1. Způsob výroby glycidylových polyetherů polyfenolu, vyznačující se tím, že se uvede v reakci v bezvodém a aprotickém prostředí alespoň jedna alkalická sůl polyfenolu s alespoň jedním l-,halogen-2,3-epoxyalkanem za přítomnosti katalytického množství sloučenin obecného· vzorce I,
    N [CHRi—CHR2—O—(CHR3—CHR4— —O)n—R5]3 (I) kde n je celé číslo rovné nebo vyšší než 0 a rovné nebo nižší než 10,
    Ri, Rž, R3, Rá, stejné nebo různé, znamena jí atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a
    Rj znamená atom vodíku, alkylový nebo cykloalkylový zbytek o 1 až 12 'atomech uhlíku, fenylový zbytek, zbytek —CmH2m-fenyl nebo CmH2m+i-fe:nyl, kde m znamená celé číslo 1 až 1.2.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím., že se postup provádí za přítomnosti alespoň jedné sloučeniny obecného· vzorce I, v němž Ri, R2, R3 a R4, stejné nebo· různé, znamenají atom vodíku nebo methylový zbytek.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačují215129 cí se tím, že se reakce provádí za přítomnosti alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I, v němž n je vyšší nebo rovné 1 a nižší nebo· rovno 3 a Rs znamená atom vodíku nebo alkylový zbytek о· 1 až 4 atomech uhlíku.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I, v němž n je vyšší nebo· rovno; 1 a nižší nebo rovno 3, Ri, R2, R3 a R4 znamenají atomy vodíku a Rs znamená atom vodíku nebo alkylový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se kation alkalické soli polyfenolu volí ze skupiny zahrnující lithium, sodík, draslík, césium nebo může jít o směs těchto· solí.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se uvede v reakci v bezvodém a apnotic- kém rozpouštědle alespoň jedna draselná sůl alespoň jednoho polyfenolů s alespoň jedním l-hatogen-2,3-epoxyalkanem za přítomnosti alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I,
    N [CHR1—CHR2—O— (CHR3—CHRí— —0)n—R5]5 kde
    Ri, R2, R3 a Rí znamenají atomy vodíku,
    Rs znamená atom vodíku nebo alkylový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku a n je celé číslo· vyšší nebo· rovné 2 a nižší nebo rovné 10.
  7. 7. Způsob podle bodu 6, vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti tris- (3,6,9-trioxadecyl) aminu.
  8. 8. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se uvede v reakci v bezvodém a aprotickém prostředí sodná sůl alespoň jednoho polyfenolů alespoň s jedním 1-halogen-2,3-epoxyalkanem za přítomnosti alespoň jedné sloučeniny obecného1 vzorce I,
    N [CHRi—CHR2—O—(CHR3—CHR4— —O)n—R5]3 kde
    Ri, R2, R3 a R4 znamenají atomy vodíku,
    Rs znamená atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a n je vyšší nebo rovno 1 a nižší nebo rovno 10.
  9. 9. Způsob podle bodu 8, vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti triš- (3-oxa-5-hydroxypentyl jaminu, tris- (3,6-dioxaheptyl} aminu, tris- (3,6-dioxaoktyl) aminu nebo tris- (3,6,9-trioxadecyl j aminu.
  10. 10. Způsob podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že se jako polyfenolů užije difenolu.
  11. 11. Způsob podle bodů 1 až 10, vyznačující se tím, že se polyfenol volí ze skupiny zahrnující
    2.2- bis- (4-hydroxyfenyl) propan, 4,4l-dihydroxydifenylmethan,
    2.2- bis-(4-hydroxyfeinyl )-l,l-dichlorethylen nebo
    2,2-bis- (3,5-dibrom-4-hydroxyf enyl) propan.
  12. 12. Způsob podle bodů 1 až 11, vyznačující se tím, že se polyfenol volí ze skupiny zahrnující
    2,,2-bis- (4-hydroxyfenyl) propan, 4„4‘-dihydroxydifenylmethan nebo se užije směsi těchto sloučenin.
  13. 13. Způsob podle bodů 1 až 12, vyznačující se tím, že se jako polyfenolů užije 2,2-bis- (4-hydroxyfenyl) propanu.
  14. 14. Způsob podle bodů 1 až 13, vyznačující se tím, že se l-halogen-2,3-epoxyalkan volí ze skupiny zahrnující l-chlor-2,3-epoxypropan, l-brom-2,3-epoxypropan, l-chlor-2,3-epoxybutan, l-chlor-2-methyl-2,i3-epoxypropan nebo se užije směsi těchto sloučenin.
  15. 15. Způsob podle bodů 1 až 14, vyznačující se tím, že se jako l-halogen-2,3-epoxyalkanu užije epichlorhydrinu.
  16. 16. Způsob podle bodů 1 až 15, vyznačující se tím, že se postup provádí za přítomnosti 1 až 13 molů l-halogen-2,3-eipoxyalkanu na 1 gramekvivalent skupin OM‘, kde M* znamená atom alkalického kovu, a to· lithia, sodíku, draslíku nebo césia v alkalické soli polyfenolů.
  17. 17. Způsob podle bodů 1 až 16, vyznačující se tím·, že se postup provádí za přítomnosti 1 až 5 molů l-halogen-2,;3-epoxyalkanu na 1 gramekvivalent skupin OM‘ z alkalické soli polyfenolů.
  18. 18. Způsob podle bodů 1 až 17, vyznačující se tím, že se užije 0,05 až 5 ekvivalentů sloučeniny obecného vzorce I na 100 ekvivalentů skupin OM‘ z alkalické soli polyfenolu.
  19. 19. Způsob podle bodu 18, vyznačující se tím, že se užije 0,25 až 2,5 ekvivalentu sloučeniny obecného vzorce I na 100 ekvivalentů skupin OM‘.
  20. 20. Způsob podle bodů 1 až 19, vyznačující se tím, že se postup provádí za přítomnosti organické aprotické polární sloučeniny ze skupiny zahrnující acetonitril, dimethylformamid, dimethylacetamid, dimeťhylsulfoxid, di propy lsulfoxi d, propionitril, benzonitril, ethylensulfid, N-methylpyrrolidon a tetramethylensulfon.
  21. 21. Způsob podle bodů 1 až 20, vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti acetonitrilu.
  22. 22. Způsob podle bodu 20 nebo 21, vyznačující se tím, že se postup provádí za přítomnosti 1 až 3 molů l-halogen-2,3-epoixyalkanu na 1 gramekvivalent skupin OM‘ z alkalické soli polyfenolů.
  23. 23. Způsob podle bodů 1 až 22, vyznačující se tím, že se postup provádí pří teplotě 50 až 150 °C, s výhodou 80 až 120 °C.
CS801409A 1979-03-02 1980-02-29 Method of m aking the glycidyl polyethers of the polyphenol CS215129B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7905919A FR2450266A1 (fr) 1979-03-02 1979-03-02 Procede de preparation de polyesthers glycidiques de polyphenols

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215129B2 true CS215129B2 (en) 1982-07-30

Family

ID=9222882

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS801409A CS215129B2 (en) 1979-03-02 1980-02-29 Method of m aking the glycidyl polyethers of the polyphenol

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4273915A (cs)
EP (1) EP0015860B1 (cs)
JP (1) JPS55118919A (cs)
AR (1) AR226302A1 (cs)
AT (1) ATE1644T1 (cs)
AU (1) AU533151B2 (cs)
BR (1) BR8001189A (cs)
CA (1) CA1132995A (cs)
CS (1) CS215129B2 (cs)
DD (1) DD149371A5 (cs)
DE (1) DE3060931D1 (cs)
DK (1) DK87480A (cs)
ES (1) ES489115A0 (cs)
FI (1) FI65789B (cs)
FR (1) FR2450266A1 (cs)
IL (1) IL59491A (cs)
IN (1) IN153198B (cs)
NO (1) NO800576L (cs)
NZ (1) NZ193001A (cs)
PL (1) PL123116B1 (cs)
PT (1) PT70887A (cs)
RO (1) RO79766A (cs)
YU (1) YU50880A (cs)
ZA (1) ZA801145B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4345060A (en) * 1980-07-08 1982-08-17 Shell Oil Company Diglycidyl ethers of diphenylol alkanes, their preparation and use in curable compositions
FR2490654A1 (fr) * 1980-08-27 1982-03-26 Rhone Poulenc Ind Procede de preparation de polyethers glycidiques de polyphenols
US4582892A (en) * 1985-05-28 1986-04-15 The Dow Chemical Company Process for the preparation of epoxy resins
ES2059307T3 (es) * 1985-12-13 1994-11-16 Ciba Geigy Ag Procedimiento para la preparacion de compuestos glicidilo.
US4778863A (en) * 1987-08-13 1988-10-18 The Dow Chemical Company Preparation of epoxy resins having low undesirable halogen content

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1081666B (de) * 1956-05-28 1960-05-12 Bergwerksverband Gmbh Verfahren zur Herstellung von Epoxyharzen
US3350353A (en) * 1965-03-25 1967-10-31 Celanese Coatings Co Epoxide resin process

Also Published As

Publication number Publication date
RO79766A (ro) 1982-10-11
ZA801145B (en) 1981-03-25
EP0015860A1 (fr) 1980-09-17
EP0015860B1 (fr) 1982-10-13
IL59491A0 (en) 1980-05-30
IL59491A (en) 1983-03-31
FI65789B (fi) 1984-03-30
FI800600A (fi) 1980-09-03
PT70887A (fr) 1980-03-01
ES8201184A1 (es) 1981-11-01
JPS55118919A (en) 1980-09-12
AU5595980A (en) 1980-09-04
AR226302A1 (es) 1982-06-30
US4273915A (en) 1981-06-16
CA1132995A (fr) 1982-10-05
FR2450266A1 (fr) 1980-09-26
BR8001189A (pt) 1980-11-04
JPS6146006B2 (cs) 1986-10-11
IN153198B (cs) 1984-06-16
DE3060931D1 (en) 1982-11-18
NZ193001A (en) 1982-03-09
ES489115A0 (es) 1981-11-01
PL222391A1 (cs) 1981-01-02
YU50880A (en) 1983-01-21
NO800576L (no) 1980-09-03
AU533151B2 (en) 1983-11-03
DD149371A5 (de) 1981-07-08
PL123116B1 (en) 1982-09-30
DK87480A (da) 1980-09-03
FR2450266B1 (cs) 1981-04-17
ATE1644T1 (de) 1982-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Goldmann et al. A series of calix [4] arenes, having two opposite para positions connected by an aliphatic chain
US4341905A (en) Inorganic halide salt catalysts for hydroxyalkylation of phenols or thiophenols
WO2019034469A1 (en) PROCESS FOR THE PREPARATION OF THIOCARBONATES
EP2840082B1 (en) Method for producing sulfur-containing epoxy compound
FI72328B (fi) Foerfarande foer framstaellning av hydroxiaromatiska oligomerer innehaollande baode triazin- och oxazolingrupper samt framstaellning av epoxihartser ur oligomerer
US4310708A (en) Phosphonium catalysts for hydroxyalkylation of phenols or thiophenols
US4340761A (en) Preparation of phosphonium phenoxide salts
US4310706A (en) Imidazole catalysts for hydroxyalkylation of phenols or thiophenols
US4132715A (en) Process for the production of maleimides
NZ225727A (en) Preparation of epoxy resins with low undesirable halogen content utilising a mixture of solvents, at least one of which is non-polar and aprotic
CZ109599A3 (cs) Způsob pro přípravu hydroxyalkylované fenolické nebo hydroxyalkylované thiofenolické sloučeniny
JPS62262749A (ja) ホスホニウム塩触媒の失活化
CS215129B2 (en) Method of m aking the glycidyl polyethers of the polyphenol
KR880002237B1 (ko) 트리아진기 또는 트리아진기와 옥사졸린기 모두를 함유하는 개선된 에폭시 수지의 제조방법
EP0249263A2 (en) Thermoplastic polymer composition having thermosetting processing characteristics
KR101912672B1 (ko) 다가 글리시딜 화합물의 제조 방법
JP7064855B2 (ja) (ポリ)スルフィド化合物の製造方法およびエピスルフィド化合物の製造方法
FI96415C (fi) Menetelmä bisfenoli A:n valmistamiseksi
PL129628B1 (en) Method of manufacture of glycide polyethers of polyphenols
KR100225354B1 (ko) 디-2차알코올의제조방법및그의글리시딜에테르의제조방법
JPWO2016002607A1 (ja) 新規なビス(ヒドロキシアルコキシフェニル)ジフェニルメタン類
US3256298A (en) Novel thietanes and their preparation
US20020151731A1 (en) Novel epoxide derivatives of allylarylphenols
JP3376598B2 (ja) 2−プロパノール化合物の製造方法
CN113227030B (zh) 通过脱羧制备羟基化合物的方法