Vynález se týká protiblokovací regulační soustavy vozidlových brzd ovládaných tlakovým ' prostředím, zejména silničních vozidelpřičemž alespoň jednomu kolu jedné nápravy je přiy .řazen snímač, který snímá a vyhodnocuji dynamické chování kola během brzdění, přičemž výstupní signály tohoto snímače ovlivňují brzdový tlak kokového brzdového válce na dvou kolech, pomocí elektronického vyhodnocovacím zařízení. t
Je známa brzdová soustava, která je upravena tak, Že na předních kolech vozidla jsou uspořádána ústrojí, která při brzdění mění brzdový t-lak v. kolových brzdových válcích v závislosti na otáčkách předních kol. Brzdová potrubí, kt^erá vedou od regulačních ústrojí ke kolovým brzdovým^válcům předních kol, jsou přídavnými brzdovými potrubími spojena s kolovými brzdovými válci zadních kol. Tím se dosáhne regulace brzdové síly na všech brzděných kolech vozidla.
U vozidel s velmi malým rozvorem lze s takovouto brzdovou regulační soustavou dosáhnout použitelné regulace brzdového tlaku.
Tato soustava není však použitelná u vozidel s velkým rozvorem, zejména ne u vozidel s několika nápravami, protože například u vzduchotlakových brzdových soustav, které tato vozidla obvykle používají, je uplatnění této soustavy pro dlouhá brzdová potrubí nemožné, protože neumožňuje rychlé nastavení brzdového tlaku a rychlé odvzdušnění. Kromě toho není možno u tlakové regulační soustavy brát zřetel na měnící se zatížení náprav, závislé na nákladu. Nevýhodou je také, že pro uspořádání jednotlivých ústrojí, která řídí brzdový tlak v závislosti na otáčkách kol jen na předních kolech vozidla, není možné při regulaci brzdového tlaku brát zřetel na otáčky zadních kol, která mohou mít krátkodobě jiný součinitel tření než přední kola. Tato okolnost může působit tak, že například při velkém součiniteli
215099 2 tření na předních kolech a malém součiniteli tření ne zadních kolech jsou zadní kola brzděna nadměrně a krátkodobě blokuí, což vede k destabilizaci'vozidla. Jestliže naopak na předních kolech je nízký souUinntel tření a na zadních kolech velký součinntel tření, pak se na brzdových kolových válcích předních kol (a tím i u zadních kol) nastaví jen nízký brzdový tlak, ·takže celková brzdná síla je malá a brzdná dráha se příliš prodlouží.
Je rovněž možné, že například na úhlopříčných kolech vozidla je uspořádáno signální ústrojí, jehož výstupní signály ovlivňují prostranstvím vyhodnocovacího zařízeni a regulační ventilové jednotky brzdový tlak na všech brzděných kolech vozidla, přičemž pro regulaci jsou vyhodnoceny výstupní signály · obou signálních ústrojí ve vyhodnocovacím zařízení, takže·se pro regulaci použije vždy jen jednoho výstupního signálu. Taková protiblokovací regulační soustava má však nevýhodu v tom, že výstupní signál signálního ústrojí kola ovlivňuje brzdový tlak toho kola, které má nejdříve sklon k blokování. Jestliže například u značně naloženého vozidla má přední pravé kolo menní soužinίtel třeni na vozovce než levé zadní kolo, poklesne brzdový tlak na všech brzděných kolech. Tím se zabrání maximálnímu vyuuití možné brzdné síly na těch kolech, které mmaí větší soužinitel tření. Důsledkem toho je. pak prodloužená brzdná dráha. Protiblokovací regulační soustava, případně soustava pro regulaci brzdné síly, odppovíající rozdílným zatížením náprav, je v tomto provedení bez nákladných přídavných ústrojí nemožná.
Úkolem vynálezu je vytvořit protSStovací regulací soustavu, která by neměla uvedené nedostatky dosud známých soustav a kterou by bylo možné regulovat brzdový tlak na kolech každé nápravy vozidla, podle·zatížení vozidla a podle. součinitelů tření na kolech každé nápravy.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen pro protiblokovací regulační soustavu vozidlových brzd ovládaných tlakovým prostředím, zejména silničních vozidel, jejichž alespoň jednomu kolu jedné nápravy je přiřazen snímač snímmajcí a vyhodnocují dynamické chování kola během brzdění a alespoň jedno elektronické vyhodnocovací zařízení, jehož výstupní signály jsou přiváděny alespoň jednomu solenoidovému regulačnímu ventilu pro přivádění regulovaného brzdového tlaku k přísuunnému kolovému brzdovému válci, vyznačenou tím, že alespoň na dvou kolech alespoň dvou náprav vozidla jsou upraveny vzájemně úhlopříčně snímače, jejichž výstupy jsou elektricky spojeny se vstupy elektronického vyhodnocovacího zařízení signálů, jejichž výstupy jsou elektricky spojeny s alespoň jedním. solenoddovým regulačnm ventilem, jehož pneummaický vstup.je spojen s ventieem tlakového pneunmaického prostředí hlavního brzdového válce a pneumaický výstup je spojen s kolovými brzdovými válci.
Dále podle vynálezu kolové brzdové válce přední nápravy jsou propojeny prvním brzdovým potrubím, spojerým druhým brzdovým potrubím s pneummticlým výstupem prvního solenoidového regulačního ventilu a kolové brzdové válce zadní nápravy jsou propojeny čtvrtým brzdovým potrubím, spojeným třetím brzdovým potrubím s pneummtickým výstupem druhého solenoidového regulačního ventilu.
Rovněž podle vynálezu každý kolový brzdový válec kol přední nápravy je opatřen vlastním solenoidovým regulačním ventiemm a každý kolový brzdový válec zadní nápravy je opatřen vlastním solenoddovým regulačním ventilem, jejichž pneunmaické vstupy jsou propojeny prvními tlakovými potrubími a čtvrtými tlakovými potrubími, připojerými druhým tlakovým potrubím a třetím tlakovým potrubím k ventilu tlakového pneunmaického prostředí hlavního brzdového válce a elektrické vstupy jsou spojeny elektríkými řídicími vedeními s výstupky elektrických vyhodnocovacích zařízení, jejichž elektrické vstupy jsou elektrccými vedeními spojeny se signálními snímači jednoho kola přední nápravy a jednoho kola zadní nápravy.
Podle dalšího význaku vynálezu mmzi výstupy elektronických vyhodnooovacích zařízení a elektrikami vstupy solenoidových regulačních ventilů je zapojeno součtové hradlo.
Podle ještě dalšího význaku vynálezu jsou kolové brzdové válce jedné nápravy, opatřené
215099 vlastními solenoidovými regulačními ventily, propojeny tlakovým potrubím, které je spojeno prvním tlakovým potrubím a druhým tlakovým potrubím s pneumatickými výstupy solenoidových regulačních ventilů přidruženými jednotlivým kolovým brzdovým válcům.
Konečně podle vynálezu mezi výstupy elektronických vyhodnocovacích zařízení a elektrickými vstupy -solenoidových regulačních ventilů je zapojeno součtové hradlo.
Výhodou protiblokovací regulační soustavy podle vynálezu oproti známým brzdovým soustavám je, že brzdový tlak vždy na dvou kolech jedné nápravy je regulován společně výstupními signály signálního ústrojí jednoho kola této nápravy, prostřednictvím elektrického vyhodnocovacího zařízení, přičemž signální ústrojí jsou umístěna úhlopříčně na protilehlých kolech dvou vozidlových náprav, takže například u nákladního automobilu se při regulaci brzdné síly, případně při protiblokovací regulaci brzdné síly, bere zřetel na rozdílné zatížení přední nebo zadní nápravy nebo náprav, a na případně vzniklé rozdíly součinitelů tření na kolech přední a zadní nápravy.
Dal . í výhodou vynálezu oproti jiným soustavám s jedním nebo dvěma signálními ústrojími je. že se vedle brzdění na vozovkách s rozdílným součinitelem tření na pravé a levé straně vozidla dosáhne stability stopy a kratší brzdné dráhy také při brzdění v zatáčkách. Tento důležitý př./.nos pro bezpečnost jízdy při brzdění v zatáčkách vyplývá z toho, že na všech nápravách se nemohou přibrzdit kola, která jsou v důsledku odstředivé síly při projíždění zatáčkou nejvíce zatížena a která převážně přejímají boční vedení vozidla. Tím se zabrání nestabilitě na všech nápravách, a tím i vybočení nebo smyku vozidla, a zachová se řiditelnost vozidla ve všech situacích. To platí jak pro pravotočivé, tak i pro levotočivé zatáčky. Přitom nemá vliv umístění čidel na té či oné úhlopříčně, to značí zprava vpředu doleva vzadu nebo zleva vpředu doprava vzadu.
V konkrétním případě to znamená, že u vozidla brzděného v levotočivé zatáčce, jehož pravé přední kolo a jehož zadní levé kolo jsou regulovány, čímž pravé zadní kolo regulované levým zadním kolem a silněji zatížené nemůže být přibrzděno, se ruguluje více zatížené přední pravé kclo přímo podle snímaných podmínek. Při pravotočivé zatáčce u tohoto vo-zidln jsou pod;;; iiK.y uvedené pro přední nápravu platné pro zadní nápravu a podmínky pro zadní nápravu placné pro přední nápravu.
Předmět vynálezu bude dále popsán ná příkladech provedení, znázorněných na výkrerech, nichž značí obr. 1 schematicky znázorněnou brzdovou soustavu dvounápravového vozidla , u něhož se snímají kola úhlopříčky vozidla a společně se reguluje brzdový tlak na kolech každé nápravy vozidla, obr. 2 brzdovou soustavu trojnápruv :<vého vozidla, u něhož se snímá pravé kolo první nápravy a levé kolo druhé nápravy, přičemž se společně regulují obě kola jedné nápravy a u něhož jsou brzdové kolové válce kol třetí nápravy zatěžovány neregulovatelným tlakem, obr. 3 schematicky znázorněnou brzdovou soustavu trojnápravového vozidla., u něhož se snímá pravé kolo první nápravy, levé kolo druhé nápravy a pravé kolo třetí nápravy, přičemž se společně reguluje brzdový tlak na obou kolech každé vozidlové nápravy, obr, 4 brzdovou soustavu dvounápravového vozidla, která má pro každé brzděné kolo regulační ventilovou jednotku, a kde kola uspořádána úhlopříčně mají čidla, ejichž výstupní signály řídť elektronickým vyhodnocovacím zařízením regulační ventilovou jednotkou, obr. 5 tlakov · spojení svou kol brzdových válců vždy přes jednu regulační ventilovou jednotku, se zdrojem tlakového pr..°tředí, jakož i elektrické spojení regulačních ventilových jednotek s elektronickým vyhodnocovacím zařízením, obr. 6 tlakové spojení Ivon kolových brzdových válců vždy prostřednictvím jedné regulační ventilové jednotky, se zdrojem tlakového prostředí, dále elektrické spojení regulačních ventilových jednotek s elektronickým vyhodnocovacím zařízením, jakož i přímé tlakové spojení kolových brzdových válců navzájem. ·» □
Na obr. 1 jsou znázorněna kola Д, 2, 1 dvounápravového vozidla. Kolové brzdové válce
8, 2 kol 1, 2 přední nápravy VA vozidla, jsou přímo spolu spojena prvním brzdovým potrubím
7. Druhé brzdové potrubí 6 je připojeno na první brzdové potrubí 2 a spojuje ho š prvním solenoidovým regulačním ventilem 2· Kolové brzdové válce П0, 1.1 kol 3. A zadní nápravy HA vozidla jsou rovněž spolu epojeny čtvrtým brzdovým potrubím 14. Třřtí brzdové potrubí 13. připojené k čtvrtému brzdovému potrubí £4, vede k druhému solenoidovému regulačnímu vent-Hu
12. Na pravém kole 2 přední nápravy VA a na levém kole 3 zadní nápravy HA je uspořádáno po jednom snímači 15. £6. Od snímače 15 prvého předního kola 2 vede elektrické vedení £7 k prvnímu elektronCcéému vyhodnocovacímu zařízení 18a. od snímače 16 vede elektrické vedení k druhému elektronckkému vyhodnocovacímu zařízení . 18b. Výstup prvního elektronického vyhodnocovacího zařízení 18a je prostřednictvím prvního elektrického řídicího vedení 20 spojen s prvním solenoidovým regulačním ventilem 2 a výstup druhého elektronického vyhodnocovacího zařízení 18b je druhým el-e^^^rcký^m řídicím vedením 21 spojen s druhým regulačním ventHem £2. Z neznázorněného zásobníku tlakového prostředí vede tlakové potrubí 22 k tlakového prostředí hlavního brzdovéhó válce, spojeného s brzdovým pedálem (neznázorněno), přičemž tento vennil 23 spojuje vstup prvního solenoidového regulačního ventilu 2 se zásobníkem tlakového prostředí prostřednictvím prvního tlakového prostředí 22. Podobně je zásobník tlakového prostředí (neznázorněn). spojen prostřednictvím tlakového potrubí 22 a druhého tlakového potrubí .25 a ventilu 23 tlakového prostředí hlavního brzdového válce se vstupem solenoidového regulačního ventilu £2.
Při brzdění vyvolaném ventilem 23 hlavního brzdového válce spojeného s brzdovým pedálem (ne-znázorněno) , proudí tlakový vzduch ze zásobníku přes tlakové potrubí 22 ventilu 23 tlakového prostředí hlavního brzdového válce dále prvním tlakovým potrubím 24 a prvním solenoidovým regulačním ventilem 2 do kolových brzdových válců 8, 2 kol £, 2 přední nápravy VA. Snímač 15 pravého kola 2 zjišťuje během brzdění otáčky pravého kola 2 přední nápravy Va, a jestliže první kolo 2 přední nápravy VA má sklon k blokování, vyšle signál elektrickým vedením 17 do prvního elektronického vyhodnocovacího zařízení 18a. VVstupni signál prvního elektronického vyhodnocovacího zařízení 18a projde prvním lleCtrCkýým řídicím vedením k prvnímu solenoidovému regulačnímu ventilu £, který podle těchto signálů vyvolá buá zachovaní tlaku uzavřením dalšího přívodu tlakového vzduchu, nebo pokles tlaku odvzdušněním kolových brzdových válců 8, 2, nebo po opětném uvedení pravého kola 2 přední nápravy . VA do otáčení,vyvolá uvolněním uzavřeného přívodu tlakového vzduchu zvýšení brzdového tlaku na kolových brzdových válcích 8, 2 kol 1, 2 přední nápravy VA. Stejrým způsobem se řídí brzdový tlak na kolových brzdových válcích 1 0. 11 kol J, .4 zadní nápravy HA podle výstupních signálů snímače 16 levého kola 3 zadní nápravy HA druhým elektronckým vyhodnocovacím zařízením 18b a druhým solenoidovým regulačním ventieem 12.
P'íklad provedení podle obr. 2 se týká regulace brzdového tlaku na kolech třínápravového vozidla, přičemž se reguluje jen tlak na kolech dvou náprav.
Kolové brzdové válce 26, .27 kol 28, 29 přední nápravy VA třínápravového vozidla jsou spolu přímo spojeny prvním brzdovým potrubím 31. Druhé brzdové potrubí 30. připojené na první brzdové potrubí 31, vede k prvnímu solenoidvvému regulačnímu ventilu £2. Prostřednictvím druhého brzdového potrubí .35. spojujícího brzdové kolové válce £6. 37 kol £3. 39 zadní nápravy 40, a třetím brzdovým potrubím 35, jsou spojeny kolové brzdové válce 36. 37 s druhým solenoidovým regulačním ventieem 33· Z neznázorněného zásobníku tlakového pros třeií vede tlakové potrubí 41 k ventilu 42 tlakového prostředí hlavního brzdového válce spojeného s brzdovým pedálem (neznázorněno), přičemž tento venní-l 42 je prvním tlakovým potrubím £3 spojen se vstupem prvního solenoidového regulačního vennilu £2. Zásobník (neznázorněn) tlakového prostředí je dále tlakovým potrubím 41 . ventilem 42 tlakového prostředí hlavního brzdového válce a druhým tlakovým potrubím 44 spojen s druhým solenoidvvým regulačním ventHem 33 kol 38. 39 zadní nápravy £0. Na pravém kole 29 přední nápravy VA je uspořádán snímač £2, jehož výstupní signály se vedou elektrckýým vedením 46 na vstup prvního elektronického vyhodnocovacího zařízení 47a. Výstupní signály snímače £8, uspořádaného na levém kole 38 zadní nápravy £0, se elektrckýým vedením 49 přivádějí na vstup druhého elektronického vyhodnocovacího zařízení 47b. Výstup prvního vyhodnocovacího zařízení 47a je prvním elek- trickým říiicím vedením 50 spojen s prvním solenoidovým regulačním ventilem 32.
Druhé elektrické řídicí vedení 51 vede od výstupu druhého elektronického vyhodnocovacího zařízení 47b к druhému solenoidovému regulačnímu ventilu 33. Kolové brzdové válce 52. 53 kol 54. 55 třetí nápravy 56 vozidla jsou brzdovými potrubími 57. 58 druhým tlakovým potrubím 44 a ventilem 42 tlakového prostředí hlavního brzdového válce přímo spojeny s neznázorněným zásobníkem tlakového prostředí. Kolové brzdové válce 52. 53 nejsou spojeny s žádným ze solenoidových regulačních ventilů.
Brzdový tlak v kolových brzdových válcích 26, 27 kol 28, 29 přední nápravy VA a zadní nápravy 40 se reguluje stejným způsobem, jak bylo popsáno u příkladu provedení podle obr. 1. Kolové brzdové válce 2Ž, 21 kol 54. 55 třetí nápravy 56 jsou zatěžovány neregulovatelným tlakem.
Na obr. 3 je znázorněna protiblokovací regulační soustava, kterou je regulován brzdový tlak na všech kolech třínápravového vozidla.
V tomto případě má přední náprava VA kola £2» zadní náprava 61 má kola 62. 63 a třetí náprava 64 mé kola 65. 66. První solenoidový regulační ventil 67 je druhým brzdovým potrubím 70 připojen ke kolovým brzdovým válcům 68. 69 kol 59. 60 přední nápravy VA. a to prvním brzdovým potrubím 71 . které přímo spojuje kolové brzdové válce 68, 69. Třetí brzdové potrubí 75 spojuje druhý solenoidový regulační ventil 78 se Čtvrtým brzdovým potrubím 74. které tvoří přímé spojení kolových brzdových válců £2, 7.3. kol 62, 63 zadní nápravy 61 . Kolové brzdové válce 76. 77 kol 65. 66 třetí nápravy 64 jsou spolu přímo spojeny brzdovým potrubím a dalším brzdovým potrubím, které vystupuje z brzdového potrubí spojujícího oba kolové brzdové válce a jsou připojeny na třetí solenoidový regulační ventil 79.
Z ventilu 80 tlakového prostředí hlavního brzdového válce, spojeného s brzdovým pedálem (neznázorněno), vedou tlaková potrubí 81 . 82 к solenoidovému regulačnímu ventilu 2£, 79. Ventil 80 tlakového prostředí hlavního brzdového válce, je připojen к neznázorněnému zásobníku tlakového prostředí. К pravému kolu 60 přední nápravy VA. к levému kolu 62 zadní nápravy 61« jakož i к pravému kolu 66 třetí nápravy 64 je připojeno po jednom snímači 83, 84. 85. přičemž z každého snímače 83. 84. 85 vede elektrické vedení 86, 87. 88 ke vstupu příslušného elektronického vyhodnocovacího zařízení 89a. 89b. 89c. Výstupy elektronických vyhodnocovacích zařízení 89a. 89b. 89c jsou elektrickými řídicími vedeními £0, 91 . 92 spojeny s regulačními ventily 67. 28, £2·
Při brzdění se sleduje chování snímaného kola každé nápravy při otáčení příslušnými elektronickými vyhodnocovacími zařízeními. Jestliže snímané kolo má sklon к blokování, vydá vyhodnocovací zařízení signál regulačnímu ventilu a brzdový tlak na snímacím kole a na nesnímaném kole stejné nápravy se regulují společně.
Uspořádáním snímače vždy na jednom kole jedné nápravy 9 společnou regulací brzdového tlaku na kolových brzdových válcích obou kol nápravy v závislosti na výstupních signálech snímače jednoho z těchto kol, se bere zřetel na možné rozdílné součinitele tření na kolech všech náprav vozidla, takže se umožní maximální využití brzdné síly.
Na obr. 4 je znázorněna protiblokovací regulační soustava pro dvounápravové vozidlo, kde ke každému kolu jedné vozidlové nápravy je přiřazen jeden regulační ventil, přičemž regulační ventily dvou kol jedné nápravy jsou řízeny výstupními signály snímače, uspořádaného jen na jednom kole této nápravy, přičemž se řízení provádí elektronickým vyhodnocovacím zařízením.
Na kolech 22» ,94 přední nápravy VA vozidla a kolech 22» 96 zadní nápravy HA jsou uspořádány kolové brzdové válce 22» 98. 99. 1θθ· které jsou spojeny se solenoidovými regulačními ventily 101. 102. 103. 104. Ventil tlakového prostředí 105 hlavního brzdového válce, spojeného s brzdovým pedálem (neznázorněno), je spojen jednak s neznázorněným zásobníkem tlakového prostředí, jednak prostřednictvím tlakových potrubí 106. 107. 108. 109 se solenoidovými regulačními ventily 101. 102. 103. 104. Ze snímačů 110. 111. uspořádaných na pravém kole 94 přední nápravy VA a levém kole 95 zadní nápravy HA, vedou elektrická vedení 112. 113 vždy к jednomu z příslušných elektronických vyhodnocovacích zařízení 114e. 114b. Dva výstupy prvního elektronického vyhodnocovacího zařízení 114a jsou elektrickými řídicími vedeními 115. 116 spojeny se solenoidovými regulačními ventily 101. 102 a dále dva výstupy elektronického vyhodnocovacího zařízení 1I4b jsou elektrickými řídicími vedeními 117. 118 spojeny se solenoidovými regulačními ventily 103. 104.
Jestliže při brzdění dochází na pravém kole 94 přední nápravy VA к blokování, vyšle snímač 110 tohoto kola 94 signál do prvního elektronického vyhodnocovacího nařízení 114a. jehož výstupní signály jsou pak vedeny do solenoidových regulačních ventilů 101. 102. které pak regulují brzdový tlak v kolových brzdových válcích 97. .98 kol 93, 94 přední nápravy VA.
Brzdový tlak v kolových brzdových válcích 99. 100 kol 25» 96 zadní nápravy HA je regulován výstupními signály kolového snímače 111 levého kola 25 zadní nápravy HA elektronickým vyhodnocovacím zařízením 114b a regulačními ventily 103. 104. které -jsou oba řízeny výstupními signály druhého elektronického vyhodnocovacího zařízení 114b.
Podle rozdílných příkladů provedení vynálezu, jak byly popsány, se ovlivňuje brzdový tlak vždy na dvou kolech jedné nápravy podle výstupního signálu vždy jednoho’ čidla, přiřazenému jednomu z těchto kol, a to elektronickým vyhodnocovacím .zařízením a jedním nebo dvěma regulačními ventily. Pro zvýšení spolehlivosti protiblokovací regulační soustavy podle vynálezu, je u soustavy podle příkladu provedení podle obr. 4 možno při výpadku jednoho regulačního okruhu, nebo při poruše v jednom regulačním okruhu, který v tomto případě sestává ze solenoidového regulačního ventilu elektrického řídicího vedení mezi solenoidovým regulačním ventilem a elektronickým vyhodnocovacím zařízením a tlakového potrubí vedoucího к solenoidovému regulačnímu ventilu pomocí přídavného tlakového spojení obou kolových brzdových válců kol jedné nápravy anebo solenoidových regulačních ventilů a pomocí přídavného zapojení součtového hradla do elektrického řídicího vedení, které spojuje solenoidové regulační ventily s elektronickým vyhodnocovacím zařízením, udržet regulaci brzdového tlaku dále na jednom kole. Dvě možná zapojení jsou znázorněna na obr. í a 6.
Na obr. 5 jsou kolové brzdové válce Ш. 120 spojeny tlakovými potrubími 121. 122. která vedou к solenoidovým regulačním ventilům 123. 124 a dále další® tlakovým potrubím 125 spojujícím solenoidové regulační ventily 123. 124. připejeny к neznázorněnému zdroji tlakového prostředí. 2 neznázorněného elektronického vyhodnocovacího zařízení vede elektrické řídicí vedení 12b к součtovému hradlu 127. jehož dva výstupy jsou elektrickým vedením 128. 129 spojeny se solenoidovými regulačními ventily 123. 124.
Jestliže například v solenoidovém regulačním ventilu l24 vznikne krátké spojení, nebo jestliže se elektrické vedení 129. vedoucí od součtového hradla 127 к solenoidovému regulačnímu ventilu 124. poškodí, pak na základě konstrukce solenoidového regulačního ventilu, která pro takový případ předpokládá otevření vstupního ventilu, se zatíží kolový brzdový válec 120 plným tlakem, což by mohlo vést к blokování kola.
Protože solenoidový regulační ventil 123 je však elektrickým vedením 128 spojen s druhým výstupem součtového hradla 127. reguluje se dále brzdový tlak na kolovém brzdovém válci Ш·
Na obr. 6 jsou znázorněny dva kolové brzdové válce 130. 131 . které jsou tlakovým potrubím 132 spolu přímo spojeny. Z tlakového potrubí 132. spojujícího oba kolové brzdové válce
UO, U1, vystupují dvě další tlaková potrubí 133. 134. První tlakové potrubí 133 vede к solenoidovému regulačnímu ventilu 135. druhé tlakové potrubí 134 vede к dalšímu solenoidovému regulačnímu ventilu 1 35. 136. Oba solenoidové regulační ventily 135. 136 jsou společným tlakovým potrubím 137 spojeny s neznázorněným zdrojem tlakového prostředí· ' 215099
Neznázorněné elektronické vyhodnocovací zařízení je elektricýým řídicím vedením 138 a součtovým hradlem 139. jakož i dvěmc elektriclými vedeními 140. 141. vedoucími od výstupu součtového hradla 139 k solenoidovým regulačním ventilům 135. 1316. spojeno se solenoidovými regulačními ventily 13_5. 136.
Uspořádáním jednoho tlakového potrubí, ' . spojujícího přímo oba kolové brzdové válce 130. 131 . se při možném časově rozdílném, začátku činnosti jednoho z obou regulačních ventilů 135. 136 vede tlak trvale od solenoidového regulačního ventilu 135. 136. který začal nejdříve pracovát, do obou kolových brzdových válcl 130. 131. takže oba kolové brzdové válce 130. 131 začnou působit ve stejnou dobu, čímž se dosáhne rovnoměrné brzdné síly na obou kolech jedné nápravy.