CS215046B2 - Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin - Google Patents

Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin Download PDF

Info

Publication number
CS215046B2
CS215046B2 CS811814A CS181481A CS215046B2 CS 215046 B2 CS215046 B2 CS 215046B2 CS 811814 A CS811814 A CS 811814A CS 181481 A CS181481 A CS 181481A CS 215046 B2 CS215046 B2 CS 215046B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
benzene ring
compound
acid
pharmaceutically acceptable
Prior art date
Application number
CS811814A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralph Howe
Stuart D Mills
Original Assignee
Ici Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ici Ltd filed Critical Ici Ltd
Priority to CS811814A priority Critical patent/CS215046B2/cs
Publication of CS215046B2 publication Critical patent/CS215046B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových l-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyriďin-3-karboxylových kyselin, které in vivo inhibují shlukováním krevních destiček a lze je proto použít k léčbě nebo profylaxi thrombosy nebo oklusivních cévních chorob.
Je již známo·, že různé deriváty N-benzyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-c],pyridinu a N-benzyJ-4,5,6,7-tetrahydrofuro[ 3,2-cj pyridinu vykazují protizánětlivou účinnost a inhibují shlukování krevních destiček (viz M. Podesta a spol., European J. Med. Chem., Chim. Therapeutica, 1974, 9, 487 až 490 j. Je rovněž známo, že různé estery l-benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridin-4-karboxylové kyseliny jsou chemickými meziprodukty (viz DOS č. 2 221 770 a Annalen, 1972, 7B4, 21 až 27 j. Nyní bylo zjištěno·, že určité nové 1-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny neočekávaně rovněž inhibují shlukování krevních destiček in vivo, z čehož vynález vychází.
Jsou známé dvě příbuzné sloučeniny, a to methylester a ethylester l-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny [viz Zur. Ohščej. Chim. 1957, 27, 3162 až 3170 (Chemical Abstracts, 1958, 52, 9162C-Í, resp. J. Chem. Soc. Chemical Communications, 1975, 682], jimž však nebyly přisouzeny žádné užitečné farmakologické vlastnosti.
Vynález popisuje způsob výroby nových 1-benzyl-l,2,5,6~tetrahydropyridin-3-karbo~ xylových kyselin obecného vzorce I
HOOCli) ve kterém benzenový kruh A nese jeden nebo dva substituenty vybrané ze skupiny zahrnující atomy halogenů, alkylové skupiny s 1 až 4 •atomy uhlíku, kyamoskupinu, karbamoylovou skupinu, trífluormethylovou skupinu a hydroxyskuplnu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných solí.
Jako příklady konkrétních, substituentů na benzenovém kruhu A je možno uvést:
pro atomy halogenů atomy fluoru, chloru nebo bromu a pro alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku skupinu methylovou, ethylovou, n-propylovou nebo isopropylovou.
Jako příklady vhodných zbytků ve významu benzenového· kruhu A lze uvést 2-chlorfenylovou skupinu,
2-kyanfenylovou skupinu, 2-karbamoylfenylovou skupinu,
4-chlorfenylovou skupinu,
4-broinfenylovou skupinu,
4-methylfenylovou skupinu,
2- trifluormethylfenylovou skupinu,
3- kyanfenylovou skupinu,
4- kyanfenylovou skupinu,
4-hydroxyfenylovou skupinu,
3,4-dichlorfenylovou skupinu, a 3,5-dichlorfenylovon skupinu, z nichž jsou výhodné 2-kyanfenylová, 2-karbamoylfenylová a 2-chlorfenylová skupina.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou natolik bazické, že tvoří adiční soli s kyselinami. Jako příklady vhodných farmaceuticky upotřebitelných adičních solí sloučenin obecného· vzorce I s kyselinami se uvádějí soli s anorganickými kyselinami, například s kyselinou chlorovodíkovou, kyselinou bromovodíkovou, kyselinou sírovou nebo kyselinou fosforečnou, nebo soli s organickými kyselinami, například, s kyselinou šťavelovou nebo· kyselinou citřónovou.
Mimoto mohou sloučeniny obecného vzorce I tvořit adiční soli s bázemi. Vhodnými adičními solemi sloučenin obecného· vzorce I s bázemi, jsou například soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin, jako soli sodné, draselné, vápenaté nebo horečnaté, soli. hlinité nebo amonné, nebo soli s organickými bázemi poskytujícími farmaceuticky upotřebitelný kationt, například s triethanolaminem.
Konkrétní skupiny zvlášť zajímavých sloučenin podle vynálezu tvoří ty shora definované sloučeniny obecného vzorce I, v nichž kromě toho (i) benzenový kruh A nese jeden nebo dva halogenové substituenty a (lij benzenový kruh A nese kyanoskupinu nebo karbamoylovou skupinu, spolu s příslušnými, farmaceuticky upotřebitelnými solemi těchto látek.
Výhodnou skupinu sloučenin podle vynálezu. tvoří ty látky obecného vzorce I, ve kterém benzenový kruh A je substituován v poloze 2 chlorem, karbamoylovou skupinou nebo· kyanoskupinou, a jejich farmaceuticky upotřebitelné soli.
Specifické sloučeniny obecného vzorce I jsou popsány níže v příkladech provedení. Z těchto sloučenin jsou pak zvlášť zajímavé 1-(2-chlorbenzyl)-1,2,5,6-te trahydropyridin-3-karboxyl0'Vá kyselina a l-(2-kyanbenzylj-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylová kyselina, a farmaceuticky upotřebitelné soli těchto látek.
Sloučeniny obecného vzorce I je možno vyrobit libovolným postupem, který je v organické chemii znám k syntéze analogických pyridinových derivátů. Předmětem vynálezu je způsob výroby shora zmíněných sloučenin., vyznačující se tím, že se hydrolyzuje sloučenina obecného vzorce II
Ul) ve kterém
R2 znamená aminoskupinu, alkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskuplnu obsahující v každé alkylové části vždy 1 až 4 atomy uhlíku, benzyloxyskuipinu, popřípadě substituovanou halogenem, nebo alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku.
Zvlášť vhodným zbytkem ve významu symbolu R2 je například methoxyskupina, ethoxyskupina, benzyloxyskupina nebo chlorbenzyloxyskupina.
Hyďrolýzu je možno uskutečnit v přítomnosti vodné kyseliny nebo báze, například vodné minerální kyseliny, jako kyseliny chlorovodíkové nebo sírové, nebo vodného roztoku silné báze, jako hydroxidu sodného nebo· draselného. K této hydrolýze je možno účelně použít rozpouštědlo nebo· ředidlo, například ethanol nebo kyselinu octovou, a reakci je možno provádět při teplotě například od 20 do 120 °C.
Je třeba připomenout, že nese-li benzenový kruh A kyanoskupinu, může dojít k další hydrolýze tohoto substituentu na karbamoylový zbytek, jakož i k hydrolýze esterového seskupení. Pokud benzenový kruh A nese kyano,skupinu nebo karbamoylovou skupinu, používá se obecně kratších reakčních časů a R2 znamená s výhodou alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, jako methoxyskupinu nebo· ethoxyskupinu.
Potřebné výchozí látky obecného vzorce II, ve kterém benzenový kruh A má shora uvedený význam, s výjimkou 2-hydroxy-, 2-karbamoyl- a 4-hydroxyfenylové skupiny, je možno· získat reakcí sloučeniny obecného vzorce III (lil) s benzylhalogenidem obecného vzorce IV nv) ve kterém
Hal znamená atom chloru nebo bromu, účelně v přítomnosti báze, jako uhličitanu draselného, octanu sodného nebo triethylaminu, v rozpouštědle, jako v methanolu či ethanolu, při teplotě 20 až 120 °C.
Sloučenina obecného vzorce III, v němž symbol R2 je nahrazen hydroxylovou skupinou, je známá a zbývající sloučeniny obecného vzorce III je možno získat z této známé sloučeniny běžným způsobem.
Výchozí látky obecného vzorce II, v němž benzenový kruh A má shora uvedený význam, s výjimkou 2-karbamoylfenylové skupiny, lze rovněž získat reduktivní alkylací sloučeniny shora uvedeného· obecného vzorce III s aldehydem obecného vzorce V
(V) v přítomnosti redukčního činidla, jako kyanborohydridu sodného, účelně v rozpouštědle, jako v methanolu nebo ethanolu, při teplotě 15 až 30 °C.
Zbývající výchozí látky obecného vzorce II, ve kterém benzenový kruh A představuje 2-karbamoylfenylový zbytek, je možno získat běžným způsobem, například náhradou sloučeniny obecného vzorce V ;pri shora popsané reduktivní alkylací ftalaldehydovou kyselinou a následující obvyklou amidací výsledné sloučeniny obecného vzorce II, ve kterém benzenový kruh A znamená 2-karboxyfenylovou skupinu.
•Shora definované farmaceuticky upotřebitelné soli je možno· vyrobit běžným způsobem, reakcí s vhodnou kyselinou nebo bází poskytující farmaceuticky upotřebitelný anion, resp. kation.
Jak již bylo· uvedeno výše, inhibují sloučeniny obecného vzorce I shlukování krevních destiček. Tuto jejich schopnost je možno demonstrovat in vivo za použití standardních testů na laboratorních zvířatech, například za použití následujícího testu na králících.
Králíkům se z centrální ušní tepny standardním způsobem odeberou vzorky krve, •které se vnesou do 3,8 % (hmotnost/objem) roztoku trinatrium-citrátu jako antikoagulačního činidla a pak se odstředí, nejprve při 150 g a pak při 1000 g, čímž se připraví frakce plasmatu bohaté na destičky a chudé na destičky. Tyto frakce se používají ke kalibraci zařízení pro měření optické propustnosti (transmitance J, a tím k stanovení stupně shlukování krevních destiček. Zjistí se rozsah shlukování krevních destiček po přidání adenosin-5‘-d?fosfátu (finální koncentrace 0,5, 1,0, 2,0, 4,0 nebo 8,0 μπιοί k frakci plasmatu bohaté na krevní destičky a zaznamená se hodnota maximální agregace jako· odpověď na každou koncentraci adenosin-5‘-difosfátu.
Králíkům se pak orálně podá testovaná sloučenina a v určitých intervalech po podání se odebírají vzorky tepenné krve. Připraví se frakce bohatá na krevní destičky, do ní se stejně jako výše přidá adenosin-5‘8
-difosfát a měřením optické prc-pustncsti vzorku se zjistí rozsah shlukování destiček. Zjištěná hodnota se porovná s hodnotou dosaženou u téhož králíka před podáním testované sloučeniny, čímž se získá míra inhibice shlukování krevních destiček, vyvolaného adenosin-5‘-difo'Sfátem.
Tak například 1-(2-chlorbenzyI )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylová kyselina vykazuje výraznou inhibici shlukování krevních destiček za 2 hodiny po· orálním podání (ve formě hydrochloridu) v dávce 25 mg/ /kg. Obecně je možno říci, že sloučeniny obecného vzorce I vykazují při shora popsaném testu, výraznou inhibiční schopnost po orálním podání v dávkách 100 mg/kg nebo v ještě mnohem nižších dávkách, a to· bez jakýchkoli zřtelných známek toxicity při podání účinné dávky.
Sloučeniny inhibující shlukování krevních destiček, například acetylsalicylová kyselina, se používají k léčbě nebo· profylaxi thrombosy nebo· oklusivních cévních chorob. Předpokládá se, že sloučeniny podle vynálezu budou používány obdobným způsobem a pro tytéž klinické indikace.
Při. použití k inhibici shlukování krevních destiček u teplekrevných živočichů, včetně lidí, je možno sloučeninu obecného vzorce I aplikovat v denní dávce v rozmezí 1 až 30 mg/kg, s výhodou v rozmezí 1 až 10 mg/ /kg, přičemž při použití farmaceuticky upotřebitelné soli se aplikuje ekvivalentní množství. U lidí odpovídá toto dávkování denní orální dávce zhruba od 0,07 do 2,1 g, resp. od 0,07 do 0,7 g, přičemž v případě použití farmaceuticky upotřebitelných solí se opět aplikuje ekvivalentní množství. Shora uvedenou celkovou denní dávku je možno v případě potřeby podávat v několika dílčích dávkách.
Sloučeniny obecného vzorce I se s výhodou aplikují ve formě farmaceutických prostředků.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje. V těchto příkladech
a) výtěžky jsou uváděny pouze jako příklady a v žádném případě nepředstavují maximálně dosažitelné výtěžky,
b) odpařování se provádějí ve vakuu, kde je to možné k suchu, za použití rotační odparky a cj teploty tání byly stanovovány v zatavených skleněných kapilárách.
Příklad 1
Roztok 0,45 g hydrochloridu methyl-l-(2-chlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydr cipyridin-3-karboxyláiu. v 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíková se 2 hodiny zahřívá na 95 až 100 °C, pak se ochladí a odpaří se. K •odstranění zbývajících stop vody se odparek několikrát znovu odpaří s acetonem a toluenem. Vzniklý pevný materiál se rozmíchá s acetonem .a pak se odfiltruje, čímž se získá
0,4 g hydrochloridu 1-(2-chlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydro|pyridin-3-karboxylové kyseliny tajícího za rozkladu při 208 až 210 °C.
Příklad 2
Analogickým postupem jako v příkladu 1 se hydrolýzou methyí-l-(3,4-dichlorbenzyl)-l+S.B-tetrahydropyridin-S-karboxylát-hydrcchloridu získá l-(3,4-dichlorbenzyl)-l,2,5,6-tetrahydropyrldin-3-karboxylová kyselina o teplotě tání 240 až 245 °C.
Příklady 3 a 4
Analogickým postupem jako· v příkladu 1 se za použití vždy příslušného· methylesteru získají následující sloučeniny:
Příklad 3 hydrochlorid 1- (4-methylbenzyl j -1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbO'XylG'Vé kyseliny ve výtěžku 71 %, o teplotě tání 230 až 236 °C (po překrystalování ze směsi ethanolu a acetonu );
Příklad 4 hydrochlorid 1- (4-'brombenzyl)-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karhoxylové kyseliny ve výtěžku 94 %, o· teplotě tání 248 až 253 °C. Příklad 5 •Směs 0,5 g methyl-1-(2-kyanbenzyl )-1,2,56-tetrahydropyridin-3-karboxylátu a 5Ό ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové se 1 až 2 hodiny zahřívá na 95 až 100 °C. Reakční směs se odpaří k suchu a zbytek se trlturuje s acetonem, čímž se získá hydrochlorid 1-(2-karbamoylbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydrcpyridin-3-karboxylové kyseliny, tající po· překrystalování ze směsi ethanolu a acetonu za rozkladu při 219 až 222 °C.
Příklad 6
Analogickým postupem jako v příkladu 1 je možno získat hydrolýzou odpovídajícího methylesteru hydrochlorid 1- (4-hydroxybenzyl )-1,2,5,6ř-teŤrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny ve formě pevné látky s uspokojivou mikroanalýzou.
Příklad 7
Analogickým postupem jako v příkladu 2 se náhradou hyďrochloridu methyl-1-(3,4-dichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu hydrochloridem odpovídajícího· ethyl-, butyl- či benzylesteru nebo odpovídajícího· amidu či N-ethylamidu, získá ve výtěžku 30 až 60 % hydrochlorid l-(3,4-dichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny o teplotě tání 240 až 245 °C.
Příklad 8
Ke směsi 2,9 g hydrochloridu methyl-1-(2-kyanbenzyl )-1,2,5,6-teírahydropyridin-3-karboxylátu a 50 ml methanolu se za míchání přidá roztok 0,48 g hydronidu sodného v 10 ml vody. Směs se 24 hodiny míchá při teplotě místnosti, pak se její pí-I upraví 2 M kyselinou chlorovodíkovou na hodnotu 7 a směs se odpaří. Zbytek sc suspenduje v 50 mililitrech a suspenze se odpaří. Pevný zbytek se rozpustí v 15 ml suchého ethanolu, pevný materiál, sestávající převážně z chloridu sodného, se odloží, k ethanolickému roztoku se přidá etberický chlorovodík a směs se odpaří. Překrystalováním odparku z methanolu se získá ve výtěžku 30 % hydrochlorid l-(2-kyanbenzyl)-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxy]Ové kyseliny o teplotě tání 217 až 222 °C (rozklad, 0,25 HaO).
Potřebné výchozí látky je možno· připravit následujícím způsobem:
K roztoku 1,63 g hydrochloridu methyl-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu v 10 mililitrech methanolu se přidá 2,2 g triethylaminu a 1,63 g 2-chlorbenzylchloridu. Výsledný roztok se nechal 24 hodiny reagovat při teplote 20 až 25 °C, pak se odpaří a ke zbytku se přidá 20 ml vody a tolik 10% (hmotnost/objem) roztoku uhličitanu sodného, aby vznikla směs o pH 10. Tato· směs se extrahuje dvakrát vždy 20 ml etheru, spojené extrakty se promyjí vodou, vysuší se síranem horečnatým a odpaří se. Olejovitý odparek se rozpustí v acetonu a k roztoku se přidá mírný nadbytek etherického chlorovodíku. Vysrážený pevný materiál se odfiltruje a promyje se acetonem, čímž se získá 1,5 g hydrochloridu methyl-1-(2-chlcrbenzyl )-1,2,5,6,-tetrahydropyridin-3-karboxylátu o teplotě tání 171 až 175 °C.
Analogickým postupem je možno za použití vždy příslušného benzylhalogenidu obecného· vzorce IV -a příslušného esteru ocbecného vzorce III připravit:
ve výtěžku 54 % methyl-1-(2-kyanbenzyl)-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylát-hyd•rochlorid tající po překrystalování ze směsi methanolu a acetonu při 183 až 184 °C, ve výtěžku 76% ethyl-l-(3,4-dichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetr ahydropyr idin-3-karboxylát-hydrochlorid o· teplotě tání 192 až 199 °C, ve výtěžku 81% methyl-1-(4-methylbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxyláthydrochlorid tající po překrystalování ze směsi methanolu o ethylacetátu při 183 až 184 °C, ve výtěžku 71 % methyl-1-(3,4-dichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbO'xylát-hydrochlorid o· teplotě tání 185 až 188 °C, ve výtěžku 60% n-butyl-l-(3,4-d.ichlcrbenzyl )-1,2,5,6-tetrahy dropyridin-3-karboxylát-hydrochiorid o teplotě tání 160 až 162 °C, ve výtěžku cca 40 % benzyl-l-(3,4-dichlorbenzyl) -1,2,5,6-tetrahydr opyridin-3-karboxylát-hydrochlorid tající po překrystalování
215 ze směsi acetonu a ethylacetátu při 186 až 169 °C, ve výtěžku cca 50 % l-(3,4-dichlorbenzylj-l,2,5,6-tetrahydropyridín-3-karboxamid izolovaný ve formě volné báze tající po ,překrystaJování z 2-propanolu při 145 a 150 °C, a ve výtěžku cca 40% N-ethyl-1-(3,4-clichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxamid-hydrochlorid o teplotě tání 224 až 228 °C.
Zbývající výchozí materiál je možno získat následovně:
K roztoku 3,1 g hydrcchloridu methyl-1,2,5,6-tetrahydropyridm-3-karboxylátu ve 30 ml methanolu se přidá 1,34 g 4-hydroxybenzaldehydu a 0,7 g natriumkyanborohydridu. Výsledná směs se 3 dny míchá při teplotě 25 °C, pak se odpaří, ke zbytku se přidá 30 ml vo4 S
3.0 dy, směs se koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou. okyselí na pH 1, extrahuje se dvakrát vždy 20 ml etheru a extrakty se odloží. Vodná fáze se 10% (hmotnost/ob jem j roztokem uhličitanu sodného zalkalizuje na pH 9 a extrahuje se dvakrát vždy 30 ml etheru. Spojené extrakty se vysuší síranem horečnatým a odpaří se. Olejovitý zbytek se rozpustí v acetonu a k roztoku se přidá mírný nadbytek etherického chlorovodíku. Odfidtrováním vysráženého pevného produktu se získá 2,05 g hydrochlcridu methy 1-1-( 4-hydrcxybenzylj-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu. Překrystalováním části tohoto materiálu z methanolu a acetonu se získá čistý produkt o· teplote tání 212 až 214 °C (rozklad].

Claims (7)

  1. .1, Způsob výroby nových 1-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylových kyselin obecného· vzorce I ll) ve kterém benzenový kruh A nese jeden nebe· dva substituenty vybrané ze skupiny zahrnující atomy halogenů, alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, kyanoskupinu, karbamoylovou skupinu, trifluormethylovou skupinu a hydroxyskupinu, a jejich farmaceuticky vhodných adičních solí, vyznačující se tím, že se hydrolyzuje sloučenina obecného· vzorce II (ll) ve kterém
    R2 znamená aminoskupinu, alkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskupinu obsahující v každé alkylové části vždy 1 až 4 atomy uhlíku, benzyloxyskupinu, popřípadě substituovanou halogenem, nebo alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, načež se popřípadě získaná karboxylové kyselina obecného vzorce I reakcí s bází poskytující farmaceuticky upotřebitelný katíon převede na svoji farmaceuticky upotřebitelnou. adiční sůl s bází, nebo· se získaná sloučenina obecného· vzorce I popřípadě převede reakcí s kyselinou poskytující farmaceuticky upotřebitelný union na svoji farVYNALEZU maceu-ticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se používají výchozí látky obecného vzorce II, ve kterém R2 znamená methoxyskupinu, ethoxyskupinu, n-butyloxyskupinu nebo chlorbenzyloxyskupinu a benzenový kruh A •má význam jako v bodu 1.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se: tím, že se hydrolýza provádí působením vodné minerální kyseliny, jako kyseliny chlorovodíkové nebo sírové, při teplotě 20 až 120 °C.
  4. 4. Způsob podle bodu 1 nebo· 2, vyznačující se tím, že se hydrolýza provádí působením vodné silné báze, jako hydroxidu sodného nebo draselného·, při teplotě 20 až 120 °C.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, k výrobě sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém benzenový kruh A nese jako substituent karbamoylovou skupinu, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II, ve kterém benzenový kruh A nese jako substituent ky•anoskupinu, a R2 má shora uvedený význam, hydrolyzuje vodnou minerální kyselinou, jako kyselinou chlorovodíkovou nebo sírovou, při teplotě 20 až 120 °G.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, k výrobě sloučeniny obecného· vzorce I, ve kterém benzenový kruh. A nese jako substituent kyanoskuplnu, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce lí, ve kterém R2 znamená alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku a benzenový kruh A má shora uvedený význam, hydrolyzuje vodnou anorganickou bází, jako· hydroxidem sodným nebo· draselným, při teplotě 20 až 39 °C.
  7. 7. Způsob podle bodu 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že so jako· výchozí látka použije sloučenina obecného· vzorce II, ve kterém benzenový kruh A je substituován chlorem ve poloze 2, atomy chloru v polohách 3 a 4 nebo kyanoskupinou v poloze 2, a R2 má shora uvedený význam.
CS811814A 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin CS215046B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215046B2 true CS215046B2 (cs) 1982-06-25

Family

ID=5345591

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin
CS811813A CS215045B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových -3-karboxyIové kyseliny

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS811813A CS215045B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových -3-karboxyIové kyseliny

Country Status (1)

Country Link
CS (3) CS215044B2 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS215045B2 (cs) 1982-06-25
CS215044B2 (cs) 1982-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5530000A (en) Substituted pyrimidinylaminothiazole derivatives useful as platelet aggreggation inhibitors
HU187111B (en) Process for producing thieno-bracket-3,2-aracket closed-pyridine derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active agents
HU176454B (en) Process for preparing 1,4-dihydro-pyridine derivatives
IE47139B1 (en) 4-substituted-pyrazoles
US4238488A (en) Carboxylic acid derivatives of N-substituted benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridines
EP1470108B1 (en) 1,4-dihydropyridine and pyridine compounds as calcium channel blockers
EP0215250B1 (en) 2-substituted-1,4-dihydropyridines, method for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
US4645771A (en) Tetrahydropyridine derivatives
CS215046B2 (cs) Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin
HU192056B (en) Process for production og new tetrasolile derivatives
HU179951B (en) Process for preparing 1,2,4-oxadiazolin-5-one derivatives and pharmaceutical compositions containing thereof
US4198512A (en) 1-Oxo-1,2-dihydroisoquinoline derivatives
NO750278L (cs)
JPH0710863B2 (ja) エーテル化若しくはエステル化しうるジヒドロキシ基により位置2で置換された4―ohキノリンカルボン酸の新規の誘導体、その製造方法、及び医薬としてのその使用
JPS60224692A (ja) 新規なトリアゾロピリミジンおよびその製造法
US3728383A (en) {60 (m-alkoxyphenoxy) and {60 (m-trifluoro-methylphenoxy) m-toluic acids
CA1144545A (en) Carboxylic acid derivatives
EP0014493B1 (en) Chlorobenzyl phenoxy alkanoic compounds
IE49402B1 (en) Blood platelet aggregation inhibitory 1-benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridine-3-carboxylic acid derivatives and salts thereof;pharmaceutical compositions thereof;and analogy processes for the manufacture thereof
KR790001577B1 (ko) 이소퀴놀린 유도체의 제조방법
SU1036248A3 (ru) Способ получени производных 1-бензил-1,2,3,6-тетрагидропиридина или их фармацевтически приемлемых солей
NO800449L (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av farmasoeytisk aktive tetrahydropyridin-karboksylsyre-derivater
GB2045750A (en) Process for the manufacture of 1-benzyl-1,2,3,6-tetrahydropyridine derivatives
KR820002024B1 (ko) 피리딘 유도체의 제조방법
CZ280715B6 (cs) Nové isochinolinové deriváty, způsob jejich výroby a farmaceutické prostředky s jejich obsahem