CS215044B2 - Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin - Google Patents

Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin Download PDF

Info

Publication number
CS215044B2
CS215044B2 CS118480A CS118480A CS215044B2 CS 215044 B2 CS215044 B2 CS 215044B2 CS 118480 A CS118480 A CS 118480A CS 118480 A CS118480 A CS 118480A CS 215044 B2 CS215044 B2 CS 215044B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
group
benzene ring
pharmaceutically acceptable
compound
Prior art date
Application number
CS118480A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralph Howe
Stuart D Mills
Original Assignee
Ici Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ici Ltd filed Critical Ici Ltd
Priority to CS118480A priority Critical patent/CS215044B2/cs
Priority to CS811813A priority patent/CS215045B2/cs
Priority to CS811814A priority patent/CS215046B2/cs
Publication of CS215044B2 publication Critical patent/CS215044B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových derivátů l-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny, které in vivo inhibují shlukování krevních destiček a lze je proto použít k léčbě nebo profylaxi thrombosy nebo oklusivních cévních chorob.
Je již známo, že různé deriváty N-benzyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-cj pyridinu a N-benzyl-4,5,6,7-tetrahydrofuro[ 3,2-c] pyridinu vykazují protizánětlivou účinnost a inhibují shlukování krevních destiček (viz M. Podesta a spol., European J. Med. Chem., Chimi. Therapeutica, 1974, 9, 487 až 490). Je rovněž známo, že různé estery l-benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridin-4-ka.rboxylové kyseliny jsou chemickými meziprodukty [viz DOS č. 2 221 770 a Annalen, 1972 764, 21 až 27). Nyní bylo zjištěno, že určité nové deriváty l-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny neočekávaně rovněž inhibují shlukováni krevních destiček in vivo, z čehož vynález vychází.
Jsou známé dvě příbuzné sloučeniny, a to methylester a ethylester l-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny [viz Žur. Obščej. Chim. 1957, 27, 3162 až 2170 (Chemical Abstracts, 1958, 52, 9162.C-1, resp. J. Chem. Soc. Chemical Communications, 1975, 6|82], jimž však nebyly přisouzeny žádné užitečné farmiakologické vlastnosti.
Vynález popisuje způsob výroby nových derivátů l-benzyl-l,2,5-6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny, obecnéhovzorce I
in v© kterém,
R1 znamená hydroxylovou skupinu, aminoskupinu, alkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskupinu obsahující v každé alkylové části vždy 1 až 4 atomy uhlíku, benzyloxyskupinu, popřípadě substituovanou halogenem, nebo alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo dialkylamin©skupinou obsahující v každé alkylové části vždy 1 až 4 atomy uhlíku, a benzenový kruh A nese jeden nebo dva substituenty vybrané ze skupiny zahrnující atomy halogenů, alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, kyanoskupinu, karbamoylovou skupinu a trifluormethylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných solí.
Jako příklady konkrétních zbytků ve významu symbolu R1 je možno uvést:
pro alkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku methylaminoskupinu nebo ethylaminoskupinu, pro dialkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v každé alkylové části dimethylaminoskupinu nebo diethylaminoskupinu, pro· alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku methoxyskupinu, ethoxyskupinu, propoxyskuplnu, butoxyskupinu nebo amyloxyskupinu á pro substituovanou alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku ethoxy-, propoxy-, butoxyneho amyloxyskupinu nesoucí substituent vybraný ze skupiny zahrnující methoxyskupinu, ethoxyskupinu, dimethylaminoskupinu a diethylámlinoskupinu.
Jako příklady konkrétních substituentů na benzenovém kruhu A je možno uvést:
pro atomy halogenů atomy fluoru, chloru nebo bromu a pro alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku skupinu methylovou, ethylovou, n-propylovou nebo isopropylovou.
Jako příklady vhodných zbytků ve významu benzenového kruhu A lze uvést 2-chlorfenylovcu skupinu, 2-kyanfenylovou skupinu, 2-karbamoylfenylovou skupinu, 4-chlorfenylovou skupinu, 4-bromfenylovou skupinu, 4-methylfenylovou skupinu, 2-trifluormethylfenylovou skupinu, 3-kyanfenylovou skupinu, 4-kyanfenylovou skupinu, 3,4-dichlorfenylovou skupinu a 3,5-dichlorfenylovou skupinu, z nichž jsou výhodné 2-kyanfenylová, 2i-karbamoylfenylová a 2-chlorfenylová skupina.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou natolik bazické, že tvoří adiční soli s kyselinami. Jako příklady vhodných farmaceuticky upotřebitelných adičních solí sloučenin obecného vzorce I s kyselinami, se uvádějí soli s anorganickými kyselinami, například s kyselinou chlorovodíkovou, kyselinou bromovodíkovou, kyselinou sírovou nebo· kyselinou citrónovou.
Mimoto mohou ty sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená hydroxylovou skupinu, tvořit adiční soli s bázemi. Vhodnými adičními solemi takovýchto sloučenin obecného vzorce I s bázemi jsou například soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin, jako· soli sodné, draselné, vápenaté nebo horečnaté, soli hlinité nebo amonné, nebo soli s organickými bázemi poskytujícími farmaceuticky upotřebitelný kation, například s triethanolaminem.
Konkrétní skupiny zvlášť zajímavých sloučenin podle vynálezu tvoří ty shora definované sloučeniny obecného vzorce I, v nichž kromě toho (i)
R1 znamená hydroxylovou skupinu, (ii)
R1 znamená aminoskupinu, (iii)
R1 znamená alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, zejména methoxyskupinu, e4 thoxyskupinu nebo butoxyskupinu, (iv) benzenový kruh A nese jeden nebo dva halogenové substituenty a (v) benzenový kruh A nese kyanoskupinu nebo karbamoylovou skupinu, •spolu s příslušnými farmaceuticky upotřebitelnými solemi těchto látek.
Výhodnou skupinu sloučenin podle vynálezu tvoří ty látky obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená hydroxyskupinu, .aminoskupinu nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, a benzenový kruh A je substituován v poloze 2 chlorem, karbamoylovou skupinou nebo kyanoskupinou, a jejich farmaceuticky Upotřebitelné soli.
•Specifické sloučeniny obecného vzorce I jsou popsány níže v příkladech provedení. Z těchto sloučenin jsou pak zvlášť zajímavé 1- (2-chlorbenzyl) -1,2,5,6-tetrahydropyrídin-3-karboxyl'Ová kyselina a l-(2-kyanbenzyl)-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylová kyselina a jejich methylestery, jakož i farmaceuticky upotřebitelné soli těchto látek.
Sloučeniny obecného vzorce I je možno· vyrobit libovolným obecným postupem, který je v organické chemii znám k syntéze analogických pyridinových derivátů. Předmětem vynálezu je způsob výroby shora zmíněných sloučenin, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II
R. c0 (I!) ve kterém R] má shora uvedený význam, nechá reagovat s benžylhalogenidem obecného vzorce III
ve kterém
Hal znamená atom halogenu, například chloru, bromu nebo· jodu a benzenový kruh B má stejný význam jako benzenový kruh A, s výjimkou 2-karbamoylfenylového zbytku.
Tuto reakci je možno· účelně provádět v přítomnosti báze, například uhličitanu nebo octanu alkalického kovu, jako uhličitanu draselného nebo octanu sodného, s výhodou ve vhodném rozpouštědle nebo ředidle, například v methanolu či ethanolu, při teplotě pohybující se například od 20 do· 120 °C.
Sloučenina obecného vzorce II, v němž R1 znamená hydroxylovou skupinu, je známá a zbývající výchozí látky obecného vzorce II je možno získat z této známé sloučeniny běžným způsobem.
Má-li se získat sloučenina obecného vzor215044 ce I, ve kterém je benzenový kruh A substituován v poloze 2 karbamoylovou skupinou, podrobí se odpovídající sloučenina obecného vzorce I, v němž benzenový kruh A nese v poloze 2 kyanoskupinu, hydrolýze.
Tuto hydrolýzu je možno· uskutečnit za použití obvyklých podmínek přípravy amidů z nitrilů. Tak je možno· hydrolýzu uskutečnit v přítomnosti vodné kyseliny nebo báze, například vodné minerální kyseliny, jako kyseliny chlorovodíkové nebo sírové nebo vodného roztoku silné báze, jako hydroxidu sodného nebo· draselného. K této hydrolýze je možno účelně použít rozpouštědlo nebo ředidlo, například ethanol nebo kyselinu octovou, a reakci je možno· provádět při teplotě například od 20 do 120 °C.
Obecně se dává přednost krátké reakční době, aby se omezila na minimum další hydrolýza vzniklé amidické vazby.
K přípravě sloučenin obecného vzorce I, ve kterém R1 představuje jiný zbytek než hydroxylovou skupinu, se odpovídající sloučenina obecného vzorce I, v němž R1 znamená hydroxylovou skupinu, nebo její reaktivní derivát, například odpovídající chlorid, bromid či anhydrid kyseliny, nechá za známých esterifikačních nebo amidačních podmínek a postupů reagovat s příslušnou sloučeninou obecného vzorce
R2. H, kde R2 má stejný význam jako R1, s výjimkou hydroxyskupiny.
Shora definované farmaceuticky upotřebitelné soli je možno· vyrobit běžným způsobem, reakcí s vhodnou kyselinou nebo bází poskytující farmaceuticky upotřebitelný a•nion, resp. kation.
Jak již bylo uvedeno· výše, inhibují sloučeniny obecného· vzorce I shlukování krevních destiček.
Tuto jejich schopnost je možno· demonstrovat in vivo· za použití standardních testů na laboratorních zvířatech, například za použití následujícího testu na králících.
Králíkům se z centrální ušní tepny standardním· způsobem odeberou vzorky krve, které se vnesou do 3,8 % (hmotnost/objem) roztoku trinotrium-citrátu jako· antikoagulačního činidla a pak se odstředí, nejprve při 150 g a pak při 1000 g, čímž se připraví frakce plasmatu bohaté na destičky a ouhdé na destičky. Tyto frakce se používají ke kalibraci zařízení pro měření optické propustnosti (transmitance), a tím k stanovení stupně shlukování krevních destiček. Zjistí se rozsah shlukování krevních destiček po přidání adenosin-5‘-difosfátu (finální koncentrace 0,5, 1,0, 2,0 4,0 nebo 8,0 ^mol k frakci plasmatu bohaté na krevní destičky a zaznamená se hodnota maximální agrese jako odpověď na každou koncentraci adenosin-5‘-difosfátu.
Králíkům se pak orálně podá testovaná sloučenina a v určitých intervalech po podání se odebírají vzorky tepelné krve. Připraví se frakce bohatá na krevní destičky, do ní se stejně jako výše adenosin-5‘-difosfát a měřením optické propustnosti vzorku se zjistí rozsah shlukování destiček. Zjištěná hodnota se porovná s hodnotou dosaženou u téhož králíka před přidáním testované sloučeniny, čímž se získá míra inhibice shukování krevních destiček, vyvolaného· adenosin-'5‘-difosfátem.
Tak například 1-(2-chlorbenzylj-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylová kyselina vykazuje výraznou i.nhibici shlukování krevních destiček za 2 hodiny po orálním podání (ve formě hydrochloriduJ v dávce 25 mg/ /kg. Obecně je možno říci, že sloučeniny obecného vzorce I vykazují při shora popsaném testu výraznou inhibiční schopnost po orálním podání v dávkách 100 mg/kg nebo v ještě mnohem nižších dávkách, a to· bez jakýchkoli zřetelných známek toxicity pří podání účinné dávky.
Sloučeniny inhibující shlukování krevních destiček, například acetylsalicylová kyselina, se používají k léčbě nebo profylaxi thrombosy nebo okluzívních cévních chorob. Předpokládá se, že sloučeniny podle vynálezu budou používány obdobným způsobem a pro tytéž klinické indikace.
Při použití k inhibici shlukování krevních destiček u teplokrevných živočichů, včetně lidí, je možno sloučeninu obecného vzorce I aplikovat v denní dávce v rozmezí 1 až 30 mg/kg, s výhodou v rozmezí 1 až 10 mg/kg, přičemž při použití farmaceuticky upotřebitelné soli se aplikuje ekvivalentní množství. Shora uvedenou celkovou denní dávku je možno v případě potřeby podávat v několika dílčích dávkách.
Sloučeniny obecného vzorce I se s výhodou aplikují ve formě farmaceutických prostředků.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje. V těchto příkladech
a) výtěžky jsou uváděny pouze jako příklady a v žádném případě nepředstavují maximálně dosažitelné výtěžky,
b) odpařování se provádí ve vakuu, kde je to možné k suchu, za použití rotační odparky a
c) teploty tání byly stanoveny v zatavených skleněných kapilárách.
Příklad 1
K roztoku 1,63 g hydrochloridu methyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu v 10 mililitrech methanolu se přidá 2,2 g triethylaminu a 1,63 g 2-chlorbenzylchloridu. Výsledný roztok se nechá 24 hodiny reagovat při teplotě 20 až 25 °C, pak se odpaří ,a ke zbytku se přidá 20 ml vody a tolik 10% (hmotnost/objem) roztoku uhličitanu sodného, aby vznikla směs o pH 10. Tato· směs se extrahuje 'dvakrát vždy 20 ml etheru, spojené extrakty se promyjí vodou, vysuší se síranem horečnatým a odpaří se. Olejovitý odparek se rozpustí v acetonu a k roztoku se přidá mírný nadbytek etherického chlorovodíku. Vysrážený pevný materiál se odfiltruje a promyje se acetonem, čímž se získá 1,5 g hydrochloridu methyl-1-(2-chlorbenzyl j -l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu o teplotě tání 171 až 175 °C. Příklady 2 až 5
Analogickým postupem jako v příkladu 1 je možno za použití vždy příslušného· benzylhalogenidu obecného· vzorce III a příslušného· esteru obecného· vzorce II jako výchozích látek získat následující sloučeniny:
Příklad 2 •hydrochlorid methyl-1-(2-kyanbenzyl )-1,2,5,6-terahydropyrldin-3-karboxylátu o teplotě tání 183 až 184 °C, ve výtěžku 54 % (po překrystalování ze směsi methanolu a acetonu);
Příklad 3 hydrochlorid ethyl-1- (3,4-dichlorbenzy 1) -l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu o teplotě tání 192 až 199 °C, ve výtěžku 76 %; Příklad 4 hydrochlorid methyl-1- (4-methy lbenzy 1) -l,2,5,6-tetr.ahydropyridin-3-karboxylátu o teplotě tání 183 až 184 °C, ve výtěžku 81 % (po překrystalování ze směsi methanolu a ethylacetátu);
Příklad 5 hydrochlorid methyl-1- (3,4-dichlorbenzyl )-l,2,5,6-tetrahydropyfidin-3-karbOixylátu o· teplotě tání 185 až 188 °C, ve výtěžku 71 %. Příklad 6
Směs 2,0 g hydrochloridu l-( 3,4-dichlorbenzyl ) -l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny a 15 ml thionylchloridu se 30 minut zahřívá k varu pod zpětným chladičem, pak se nadbytek thionylchloridu odpaří a odparek se smísí s toluenem. Směs se odpaří, k ochlazenému pevnému zbytku se přidá 30 ml n-butylalkoholu a výsledná směs se 1 hodinu míchá při teplotě 25 °C, během kteréžto· doby se všechen pevný materiál rozpustí. Vzniklý roztok se 10 minut zahřívá k varu ,pod zpětným chladičem, načež se nadbytek ,n-butylalkoholu odpaří. Po· překrystalování odparku ze směsi acetonu a etheru se získá 1,2 g hydrochloridu n-butyl-1-(3,4-dichlorbenzyl )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu o teplotě tání 160 až 162 °C.
Příklady 7 a ž 11
Analogickým postupem jako v příkladu 6 se za použití vždy příslušného alkoholu nebo aminu získají následující estery nebo karboxamidy obecného vzorce I, v němž kruh A představuje 3,4-dichlorfenylovou skupinu, ve formě hydrochloridu (pokud není uvedeno· jinak):
příklad číslo R1 výtěžek (%) teplota tání (°C) krystalizační rozpouštědlo
|7 C6H5GH2O 86 166 až 169 dimethylketon/
/ethylacetát
8 (C2H5)aNCH2CH2O 21 208 až 211*)
9 HaN 18 145 až 150*) isopropanol
10 C2H5NH 61 224 až 228
11 (CaH5)2'N 72 200 až 202 ethanol/dimethylketon
Legenda: chého eth anolu a nerozpustný materiál (pře·
*) dihydrochlorid . 1¾ H2O, *) volná báze . 1/4 H2O.
Příklad 12
Směs 4,0 g hydrochloridu 1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny, 8,2 g triethylaminu a 4,0 g 2-kyanbenzylbromidu se ve 20 ml methanolu 3 hodiny zahřívá na 95 až 100 °C. Reakční směs se odpaří k suchu a ke zbytku se přidá nadbytek vodného roztoku uhličitanu sodného. Směs se znovu odpaří k suchu a odparek se okyselí 2 N kyselinou chlorovodíkovou na pH 2 až 3. Směs se odpaří k suchu, odparek se suspenduje ve 30 ml toluenu a suspenze se odpaří k suchu. Pevný zbytek se rozpustí v 10 ml suvážně chlorid sodný) se odloží. Roztok se odpaří a zbytek se překrystaluje ze směsi ethanolu a etheru, čímž se získá pevný hydrochlorid 1- (2-kyanbenzyl) -1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny o teplotě ání 206 až 212 °C.
Příklad 13
Směs 0,5 g methyl-1-(2-kyanbenzyl)-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylátu a 5,0 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové se 1 až 2 hodiny zahřívá na 95 až 100 °C. Reakční směs se odpaří k suchu a zbytek se trituruje s acetonem, čímž se získá hydrochlorid 1(2-fearbamoy lbenzy 1 )-1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karboxylové kyseliny, tající po pře215044 krystalování ze směsi ethanolu a acetonu za rozkladu při 219 až 222 °C.
P ř i k 1 a d 14
Za použití analogického postupu jako v příkladu 12 je možno z příslušných sloučenin obecného· vzorce II a halogenidů obecného vzorce III (Hal ~ Cl nebo Br) získat ve výtěžku 15 až 30 % následující sloučeniny •obecného vzorce I (ve formě hydrochloridů}:
slouče- nina číslo Rl kruh A
1 OH 2-chlorfenyl
2 OH 3,4-dichlorfenyl
3 OH 4-methylfenyl
4 OH 4-bromfenyl
Příklad 15
Analogickým postupem jako v příkladu 1 se za použití 4-brombenzylchloridu jako výteplota tání krystalizační (°C) rozpouštědlo·
208 až 210 — (rozklad]
240 až 245 —
230 až 236 ethanol/aceton
248 až 253 — chozí látky získá ve výtěžku 55 % methyl-1- (4-brombenzyl) -1,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbO'Xylát-hydrochlorid o teplotě tání 200 až 205 °C.

Claims (5)

1. Způsob výroby nových derivátů 1-benzyl-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-ikarboxylové kyseliny, obecného· vzorce I
R?CO (í) ve kterém·
R1 znamená hydroxyskupinu, aminoskupinu, .alkylaminoskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskupinu obsahující v každé alkylové části vždy 1 až 4 atomy uhlíku, benzyloxyskupinu, popřípadě substituovanou halogenem, nebo alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou zbytkem vybraným ze skupiny zahrnující alkoxyskupiny s 1 až 4 atomy uhlíku a dialkylaminoskupiny s 1 až 4 atomy uhlíku v každé .alkylové části, a benzenový kruh A nese jeden nebo dva substituenty vybrané ze skupiny zahrnující atomy halogenů, alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, kyanoskupinu, 'karbamoylovou skupinu a trifluormethylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných solí, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II ve kterém
R1 má shora uvedený význam, nechá reagovat s benzylhalogenidem obecného vzorce III
VYNÁLEZU
Ml) ve kterém, benzenový benzenový kruh A, s výjimkou 2-karbamoylfenylového zbytku a
Hal představuje atom halogenu, načež se popřípadě k přípravě sloučenin obecného vzorce I, ve kterém benzenový kruh A je substituován v poloze 2 karbamoylovou skupinou, odpovídající sloučenina obecného vzorce I, v němž benzenový kruh A je substituován v poloze 2 kyanoskupin-ou, podrobí hydrolýze, načež se popřípadě, k přípravě sloučenin obecného· vzorce I, ve kterém R1 představuje jiný zbytek než hydroxylovou skupinu, sloučenina obecného vzorce I, ve kterém R1 znamená hydroxylovou skupinu, nebo její reaktivní derivát, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce
R2. H, kruh B má stejný význam jako kde
R2 má význam jako· R1, s výjimkou hydroxylové skupiny, za použití ěsterifikačního nebo amidačního postupu, a získaná sloučenina obecného vzorce I, ve kterém
R1 znamená hydroxylovou skupinu, se popřípadě reakcí s bází poskytující farmaceuticky upotřebitelný kation převede na svoji farmaceuticky upotřebitelnou .adiční sůl s bází, nebo se získaná sloučenina obecného vzorce I popřípadě převede reakcí s kyselinou poskytující farmaceuticky upotřebitelný anion na svoji farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se používají výchozí látky obecného vzorce III, v němž B má shora uvedený význam a Hal znamená chlor nebo brom, a reakce se provádí při teplotě 20 až 120 °C.
3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se reakce provádí v přítomnosti báze, jako uhličitanu nebo· octanu alkalického kovu, nebo triethylaminu.
4. Způsob podle bodů 1, 2 nebo 3, k výrobě sloučenin obecného vzorce I, v němž benzenový kruh A je substituován v poloze 2 karbamoylovou skupinou, vyznačující se tím, že se hydrolýza odpovídajícího 2-kyanderivátu provádí v přítomnosti vodné minerální kyseliny nebo· vodného roztoku silné báze, při teplotě 20 .až 120 °C.
5. Způsob podle bodů 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že se používají výchozí látky obecných vzorců II a III, v nichž benzenový kruh 0 je substituován v poloze 2 chlorem, v polohách 3 a 4, atomy chloru nebo v poloze 2 kyanoskupinou a R1 představuje hydroxylovou skupinu, methoxyskupinu nebo ethoxyskupinu.
CS118480A 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin CS215044B2 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin
CS811813A CS215045B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových -3-karboxyIové kyseliny
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215044B2 true CS215044B2 (cs) 1982-06-25

Family

ID=5345591

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS118480A CS215044B2 (cs) 1980-02-20 1980-02-20 Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin
CS811813A CS215045B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových -3-karboxyIové kyseliny

Family Applications After (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS811814A CS215046B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových l-benzyI-l,2,5,6-tetrahydropyridin-3-karbiJxyIových kyselin
CS811813A CS215045B2 (cs) 1980-02-20 1981-03-12 Způsob výroby nových -3-karboxyIové kyseliny

Country Status (1)

Country Link
CS (3) CS215044B2 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS215045B2 (cs) 1982-06-25
CS215046B2 (cs) 1982-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4675319A (en) Antianaphylactic and antibronchospastic piperazinyl-(N-substituted phenyl)carboxamides, compositions and use
HU187111B (en) Process for producing thieno-bracket-3,2-aracket closed-pyridine derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active agents
SU865125A3 (ru) Способ получени производных имидазола или их солей
US2924603A (en) Aralkylbenzmorphan derivatives
EP0011447B1 (en) Blood platelet aggregation inhibitory 1-benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridine-3-carboxylic acid derivatives and salts thereof; pharmaceutical compositions thereof; and analogy processes for the manufacture thereof
CS208114B2 (en) Method of making the new 4-substituted thiazol-2-exan acids
PT91783B (pt) Processo para a preparacao de {(diarilmetoxi) alquil}-1-pirrolidinas e piperidinas
NO152558B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av fysiologisk aktive 1-benzyl-1,2,3,6-tetra-hydropyridinderivater
CS215044B2 (cs) Způsob výroby nových -3-karboxylové kyseliny derivátů l-benzyl-l,2,S,6-tetrahydropyridin
SE455701B (sv) Svavelhaltiga isokinolinderivat samt farmaceutiska beredningar innehalllande dem
HU179951B (en) Process for preparing 1,2,4-oxadiazolin-5-one derivatives and pharmaceutical compositions containing thereof
RU2045523C1 (ru) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ ПРОИЗВОДНЫХ 6β -(3-АМИНОЗАМЕЩЕННЫХ ПРОПИОНИЛОКСИ)-ФОРСКОЛИНА ИЛИ ИХ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИ ПРИЕМЛЕМЫХ СОЛЕЙ
DK147827B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af thieno (2,3-c)- eller thieno (3,2-c) pyridinderivater
IE59660B1 (en) Quinoline derivatives
US4452982A (en) Process for the preparation of nitrogen-bridgehead condensed pyrimidine compounds, and pharmaceutical compositions containing them
NO750278L (cs)
JPS63227570A (ja) イソキノリン誘導体
NO179041B (no) Analogifremgangsmåte for fremstilling av terapeutisk aktive, racemiske eller optisk aktive isokinolinderivater
CA1144545A (en) Carboxylic acid derivatives
JPS5810387B2 (ja) 4,5,6,7テトラヒドロイミダゾ〔4,5−c〕ピリジン誘導体及びその製法
IE46270B1 (en) Process for the preparation of amide derivatives of 4-aminopiperidine
IE49402B1 (en) Blood platelet aggregation inhibitory 1-benzyl-1,2,5,6-tetrahydropyridine-3-carboxylic acid derivatives and salts thereof;pharmaceutical compositions thereof;and analogy processes for the manufacture thereof
US2775608A (en) Sulfonic acid esters of 2-dialkylamine ethanols
NO800449L (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av farmasoeytisk aktive tetrahydropyridin-karboksylsyre-derivater
KR790001577B1 (ko) 이소퀴놀린 유도체의 제조방법