CS212751B2 - Diaphragm coated cathode for the use in chloroalkaline electrolytic cell and method of manufacturing same - Google Patents

Diaphragm coated cathode for the use in chloroalkaline electrolytic cell and method of manufacturing same Download PDF

Info

Publication number
CS212751B2
CS212751B2 CS74270A CS27074A CS212751B2 CS 212751 B2 CS212751 B2 CS 212751B2 CS 74270 A CS74270 A CS 74270A CS 27074 A CS27074 A CS 27074A CS 212751 B2 CS212751 B2 CS 212751B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polymer
cathode
asbestos
slurry
coated
Prior art date
Application number
CS74270A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert W Fenn
Emory J Pless
Richard L Harris
Kevin J O'leary
Original Assignee
Diamond Shamrock Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=23263900&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS212751(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Diamond Shamrock Corp filed Critical Diamond Shamrock Corp
Publication of CS212751B2 publication Critical patent/CS212751B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B13/00Diaphragms; Spacing elements
    • C25B13/04Diaphragms; Spacing elements characterised by the material

Description

Velké - množství současně existujících elektrolytíckých - ' - článků - a článků - zamýšlených pro- budoucí použití při - výrobě - chloru a hydroxidu sodného ' - elektrolýzou solného roztoku, jsou - články membránového- typu. Téměř bez výjimky se tyto membrány vytvářejí na- děrované- katodě - z kaše asbestových vláken. - - Takové- membrány - mají - vážnou - nevýhodu v tom,- že - asbest při zatížení značně botná, a to - až do - 800 %, - čímž - se vyplňuje mezera mezi anodou a membránou, vzrůstá napětí - článku - a mebrána je -vystavena otírání - plynem, uvolňovaným na nyní blízkém povrchu anody.
Bylo navrženo použít - jako materiálu pro membránu listových - útvarů, složených z asbestu a polymerní hmoty. Takovéhoto· listového- útvaru vzhledem k tomu, že je zapotřebí - vytvářet jej vně článku, a vzhledem ke složité geometrii většiny existujících článků membránového - typu - (jako typu Hooker, Diamond), nelze - použít bez podstatného zmenšení účinné plochy povrchu membrány. Pro úspěšné použití takovýchto listových ú2 tvarů je zapotřebí filtračních lisů -nebo konstrukce článků „sendvičového“ typu.
Bylo též navrženo napouštět -předem vytvořenou asbestovou membránu - roztokem monomerní nebo polymerní hmoty a po- této impregnaci provést polymeraci - monomeru in sítu nebo -vytvrzení polymeru. - Výsledkem takového- postupu je - vsak vytvoření souvislého povlaku polymerní hmoty - na povrchu asbestových vláken, čímž se vyloučí výhody asbestových vláken spočívající vevýměně iontů a jejich propustnosti - pro vodu. Pckusy napouštět předtvarovanou membránu částicovým polymerem nejsou ovsem stejnoměrně úspěšné, neboť asbestová rcm hož obvykle odfiltrovává částice polymeru na jejím povrchu, čímž se - nezíská žádná ocenitelná výhoda.
Vynález sleduje vytvoření rozměrově stálé membrány v elektrolytickém ' ' chloralkalickém článku.
Dalším cílem -vynálezu je vytvořit rozměrově stabilní membránu uloženou přímo na katodě chloralkalického- článku.
Ještě - dalším cílem vynálezu je udat .způsob přímého ukládání rozměrově stálé membrány na katodě chloralkalického- článku. .
Katody, na něž se mají ukládat rozměrově stálé membrány, jsou běžně známy - a všeo212751 becně ; zahrnují část, která tvoří celek s katodovým . souborem a prochází na šířku článkem, přičemž je řešena tak, že jsou tyto katody střídavě prokládány svisle uspořádanými anodami. Příkladem jsou katody popsané v USA pat. spisu č. 2 987 463. Tyto· katody mají děrovaný tvar, jako například mřížka, . perforovaný plech nebo roztažený kov, přičemž obvykle bývají konstruovány jako· sítka vytvořená z drátů, obzvláště ocelových, a vymezují vnitřek katolytové komory.
Všeobecně jsou takové katody opatřeny asbestovou membránou vytvářenou ponořením do suspense asbestových vláken, po kterém následuje zavedení vakua do katolytové komory, čehož důsledkem je požadované uložení uvedených vláken a to v prvé řadě na aktivních površích katody. Je to právě tato operace vytváření povlaků, kterou způsob podle vynálezu zdokonaluje.
Vynález se tedy týká katody povlečené membránou . pro použití v chloralkalickém elektrolytickém· článku, mající na katodicky aktivním povrchu · děrované katody povlak z asbestových vláken a polymeru, a záleží v tom, že tato katoda na asbestových vláknech obsahuje nespojitý povlak termoplastického, fluor obsahujícího polymeru, který je nastaven na body průsečíků asbestových vláken. .......
Vynález se rovněž týká způsobu výroby shora uvedené. . katody, . který žáleží v tom, že se vytvoří v · poměru 5 až 30 gramů na litr kaše . vláknitého asbestu a částlcového, fluor obsahujícího, polymeru odolného vůči okolí článku, přičemž .polymer je přítomen v množství 1 až 70 hmotnostních % celku tvořeného' ' .asbestem a polymerem, povlékaná katoda . se zavede dc· uvedené kaše a působením 'vakua se na ni uloží rovnoměrná vrstva, .asbestových . vláken a částlcového polymeru, ' ' povlečená katoda se z kaše odstraní, usušrse·.a zahřeje na teplotu nad bodem táhl 'polymeru,· načež se u katody povlečené membránou ' upraví teplota na teplotu místnóšHíA··.';.A ' ' . ·' .
.Podle · . výhodného, provedení vynálezu polymer. ·'. je .'polytetráfluorethylén.
.Podle, dalšího provedení vynálezu sestává částicový.' polymer ' buď z polymerových vláken ' . nebo. ... z . polymerových granulí nebo jejich . směsi.
Účelně . mají polymerová vlákna titr 0,1 až 100 denier, pevnost . v tahu od 0,1 až 10 g na denier . á . délku od 0,25 mm do 25 mm.
Polymerové granule mají s výhodou velikost částic .od 0,05 do 200 mikronů.
Hlavní . výhodou způsobu podle vynálezu je, že . umožňuje vytvářet membránu přímo na katodě . běžného chloralkalického článku. . Není. . ..zapotřebí žádného nového řešení nebo úpravy článku. Při srovnání s běžnou asbestovou'membránou a jejím použitím. v chloralkalickém . článku přináší rozměrově stálá membrána podle vynálezu . řadu dalších výhod. Membrány tohoto druhu vyka zují delší životnost bez potřeby výměny, dále je usnadněno sestavování, rozebírání a opětné sestavování článku, neboť tepelné zpracování zjevně vytvrzuje a zpevňuje membránu, čímž se stává méně náchylnou k poškození. Další významnou výhodou z hlediska napětí je skutečnost, že botnání membrány při zatížení je omezeno na méně než 25 %. její původní tloušťky. Nabývání ha objemu, ke kterému obyčejně dochází u obvyklých asbestových membrán (až 800 procent), zvyšuje napětí článku . vyplňováním prostoru v mezeře mezi anodou . a membránou, normálně vyplněné vysoce vodivým solným roztokem, méně vodivým nabotnalým asbestem. Vzhledem k tomu, že v podstatě nedochází k botnání, je nyní možné zmenšit mezeru mezi anodou a membránou a dále snižovat napětí článku mechanickými prostředky jako „roztažitelnými“ anodami popsanými ,v USA pat. spisu č. 3 674 676. Dále není již třeba, aby po delší dobu po spuštění článek pracoval při vysoké rychlosti proudění solného, roztoku a tedy i nízké zásadité koncentraci, aby se asbestová membrána „usadila“. Nespojitá povaha povlaku polymerní hmoty podle vynálezu zachovává .na povrchu asbestových vláken většinu žádoucích vlastností asbestových vláken, pokud jde o výměnu iontů a propustnost pro kapaliny. Konečně membrány podle vynállezu nejsou tak náchylné k poškození nevyhnutelnými výkyvy proudu, ke kterým dochází při dlouhodobé práci zařízení v provozu. Další výhody budou zřejmé z následujícího popisu.
Prvním pochodem při provádění způsobu podle vynálezu je příprava suspense asbestových vláken a částicové polymerní hmoty ve vhodném. kapalném prostředí.
Použitá asbestová vlákna . jsou běžného typu a odborníkům jsou běžně známá. Není požadována žádná zvláštní vysoká kvalita asbestových vláken. Vzhledem . k adhezním a kohezním vlastnostem polymerní hmoty, která se má přimísit, je možné použít .vláken o nižší jakosti, než když se má .vlastností dosáhnout samotnými asbestovými vlákny. .
Použitý polymer je obecně termoplastická.· hmota, která je schopna odolávat . chemicky a mechanicky okolí článku a která je k dispozici v částicovém tvaru, tj. jako zrna nebo částice ve výhodném velikostním rozmezí od 0,05 do 200 mikronů v jejicih průměru, nebo jako vlákna výhodně o rozměrech od 1,0 do 100 denier, s výhodou od 1,0, specifickou pevnost od 0,1 do 10 gramů na denier, s výhodou od 1,0 do 3,0 a o délce od 0,025 do 2,5 cm, s výhodou od 0,625 do 1,875 centimetru. Je samozřejmé, že s výhodou je možno použít směsí vláken a zrn, stejně . jako i zrn a vláken různých velikostí a déílek.
Jako tyto termoplastické polymery . jsou obzvláště výhodné fluorované uhlovodíky, jako . polyvinylfluorid, polyvinylidenfluorid, polytetrafluoretnyler a kopolymer polychlorotrifiuoretnyleru a polyethylenu. Ta-ké jsou vhodné různé akrylické pryskyřice, jako polymethylmethakrylát, fenolická pryskyřice, jako fenolformaidehyd, polyethylen, polystyren, kopolymery a-krylonitrilu a vinylchloridu, polyvinylidenchlorid, polyvinylchlorid, chlorovaný poiyvinylcnlorid, polyestery, polyimidy, polymerkaptany, polysulfony apod.
Kapalné prostředí, ve kterém je suspense vytvořena, je v podstatě vodné prostředí. Může to být voda, solný roztok nebo kapalná - náplň článku, - syntetická nebo přírodní (tj. obsahující okolo 15 % hmotnostních chloridu sodného a 15 % hmotnostních hydroxidu sodného), nebo jejich - směsi.
Všeobecně se pro smáčení uvedených materiálů, obzvláště polymeru, použije povrchového aktivního činidla. To může v podstatě být některé z četných známých smáčidel, například neionogenní povrchově aktivní činidlo jako oktyifenoxypoiyethoxyetlhanol.
Suspense podle vynálezu všeobecně obsahují od 5 do· 30 gramů na litr pevných látek (asbestu a polymeru) a od 0,01 do 0,1 % povrchově aktivního činidla. Množství polymeru, kterého se použije, je takové, aby bylo dostatečné pro to, aby se zabránilo podstatnému nabývání asbastové membrány na objemu při použití. Toto množství bude různé podle druhu polymeru a obzvláště podle jeho fyzikální formy. Tak v případě vláken, čím delší jsou vlákna polymeru, tím více ho _ . . * musí být použito. Například při průměrné J.v tento povlak v pracovních podmínkách 4ι délce vlákna 0,625 cm může - být zapotřebí k získání vhodné membrány 25 %' hmotnostních polymeru, vztaženo na základ hmotnosti - - asbestu a polymeru, zatímco při délce vlákna stejného druhu - a denier 1,25 cm může být pro dosažení stejného účinku zapotřebí až 50 % hmotnostních. Při použitý · granulovaného polymeru může být zapotřebí mnohem méně, například 5,0 až 15 % hmotnostních v závislosti na velikosti částic. Z toho je zřejmé, že v některých případech jsou - užitečné směsi vláken a granulí polymeru. Všeobecně bude částicový polymer tvořit 1,0 až 70, s výhodou 5,0 až 70 % hmotnostních celku tvořeného asbestem a polymerem.
Typickým příkladem složení polymerového vlákna je použití 15 g asbestových vláken, 5 g polytetrafluorethylenových vláken a 0,05 g povrchově aktivního činidla v 1 litru kapalné náplně článku, obsahující po 15 % chloridu sodného a hydroxidu sodného. Typický příklad složení suspense granulárního typu je použití 15 g asbestových vláken, 1,64 g polyvinylidenfluoridu a 0,74 g dioktylnatriu.m'jantararu v 1 litru vody.
Když se vytvoří stejnoměrná kaše, katoda nebo katody, které se mají opatřit povlakem, - se - do - ní ponoří, s výhodou za mícháni kaší a katodová komora se vyvaku- , uje. Z počátku vakuum může být v rozmezí od 0,3333 kP.a do 3,3331 kPa a dále se zvyšuje, například na - 8,3326 kPa, až se dosáhne dostatečného, stejnoměrného povlaku. Katoda s takto vytvořeným povlakem se pak vyjme a suší se při teplotě okolo 95 °C. Tímto způsobem se získá membrána, která typicky mívá tloušťku cd 0,75 mm do· 3,125 milimetru.
Další operací je tavení polymeru při teplotě závislé na druhu použité termoplastické látky. Všeobecně má být tato teplota, kterou odborník snadno určí, taková, aby postačila k tomu, aby polymer změkl a aby došlo k jeho tečení, avšak aby ještě nepostačila k vyvolání značnějšího rozkladu polymerní látky. Takové teploty lze dosáhnout pouze tím, že se povlečená katoda vloží do pece. Je důležité, aby celý povlak dosáhl požadované teploty, aby se zajstllo maximální a úplné roztavení polymeru. V důsledku z částicové povahy použitého termoplastického polymeru se tak na povrchu asbestových vláken získá nespojitý povlak polymeru, který všeobecně slouží pro tavné spojení sousedních asbestových vláken v jejich průsečících. Je-li dále částicový polymer také vláknitý, vytvoří se roztavená polymerová mřížka, zajišťující další spojovací účinek. Katoda povlečená membránou se pak nechá vychladnout na teplotu místnosti pro sestavení do článku.
Výsledkem popsaného postupu - je stejnoměrný, přilnavý a soudržný membránový povlak vytvořený přímo na katodě, přičemž ) plánku nabývá na objemu méně - než 25 % ' 'a má permeabilitu a separační účinnost tahovou, že při hustotě proudu 0,144 ampérů •na cm2 a úrovni hladiny anolytu od 7,5 do 50- cm z toho vyplývá zásaditá koncentrace alespoň 135 g/litr a minimální katodová zásaditá účinnost 95 %. Zajímavým zjištěním je, že při vláknité struktuře částicovéno polymeru v podstatě žádná membrána neprochází rovinou -vymezenou mřížkou katody a nevybííhá do katolytové komory. V^i^i^iam toho spočívá ve zdokonaleném uvolňování vodíku ve srovnání s tím, jakého se - dosahuje u běžných asbestových membrán, které jsou částečně protažena uvedenou rovinou v důsledku operace vakuového ukládání, a ve snadném sejmutí membrány v případě potřeby.
Aby odborníci mohli snadněji porozumět vynálezu a určitým výhodným a účinným provedením, jsou dále uváděny konktrétní příklady.
Příklad 1
Připraví se suspense přidáním 5 g polytetrafluorethy-lenových vláken (6,67 denier, 0,625 cm dlouhých) k 1 litru vodné kapalné náplně článku (obsahující přibližně po 15 '%' hmotnostních- hydroxidu sodného a chlori212751 tiu. sodného) spolu s 0,06 g Tritonu X-100 (obchodní známka společnosti Rohm and Hans, pro neionogenní dktylfenoxypolyethoxýethanolové povrchově aktivní činidlo). Po smíchání, až jsou vlákna polymeru zcela smočena, se přidá 15 % asbestových vláken (2 díly vláken typu Hooker 2, 1 dílu vláken typu Hooker 1, výrobek společnosti Generál Aniline and Film). Pokračuje se v míchání, až se získá stejnoměrná suspense.
Mřížková katoda (2,4 milimetrový drát válcovaný na tloušťku 3,9 mm) se ponoří do suispenise a na dobu 5 minut se zavede vakuum v rozmezí od 0 do 0,8333 kPa, které se pak zvýší na úplné vakuum (okolo 9,3325 kPa) na dalších 10 minut. Katoda opatřená povlakem se pak vyjme, vystaví se plnému vakuu na dobu 30 minut, suší se při 95 °C po dobu jedné hodiny a zahřívá se po dobu jedné hodiny při 370 °C pro roztavení polymeru.
Katody opatřené takto získaným membránovitým povlakem se použije v laboratorním článku proti rozměrově stálé anodě ze vzdálenosti 1,25 cm od této anody a jako anodového elektrolytu se použije nasyceného solného roztoku při pracovní teplotě okolo 90° Celsia. Při srovnání s neupravenou katodou (tj. bez polymerní látky) s asbestovým povlakem se při stejných podmínkách dosáhne snížení napětí o 150 milivoltů. Zatímco neupravená asbestová membrána značně nabude na objemu po pouhých 160 hodinách, při použití katody povlečenou membránou, upravenou polymerní látkou, se po 775 hodinách v podstatě nezjistí žádné zvětšení objemu.
Příklad 2
Získá se katoda opatřená membránovým povlakem při použití postupu podle příkladu 1, avšak při použití 50 hmotnostních % polytetrafluorethylenových vláken o délce 1,25 cm a se stejným denier. Tato katoda pracuje s 98% separační účinností s výhodou 240 milivoltů v porovnání se srovnatelnou neupravenou asbestovou membránou po dobu delší než 2700 hodin.
Příklad 3
Připraví se suspense smícháním 60 g asbestových vláken, 2,0 g dioktylnatriumjantaranu a 10,6 g Saranu XD-7/549 (obchodní známka společnosti Dow Chémical pro modifikovaný kopolymer vinylchloridu a vlnylidenchloridu ve vodné dispersi, 50 % sušiny) v 8 litrech vody, načež se po 1 hodinu míchá. Na katodě se pak uloží membrána, jako bylo popsáno v příkladu 1, přičemž se použije teploty tavení 12570. Výsledná katoda s membránovým povlakem je stálá po dlouhou dobu při pracovním potenciálu nižším o 150 milivoltů než při srovnatelné neupravené membráně.
Přikládá
Připraví se suspense skládající se z 60 g asbestových vláken typu Hooker 2, 3,0: g dioktylnatrlumjjantaranu a 6,6 g Kynaru 7201 (obchodní známka společnosti PennWialt Coriporation pro kopolymer polyvinylidenfluorldu a polytetrafluorethylenu o velikosti částic okolo 5 mikronů) v 8 litrech vody. Na katodě se uloží membrána způso bem podle, příkladu 1. Potom se suší po 30 minut při 125 °C a vytvrzuje se po 30 minut při 260 °C. Zjistí se, že výsledná katoda s membránovým povlakem má výborné vlastnosti z hlediska permeabllity a napětí. ve srovnání s běžnou asbestovou membránou.
P ř í к .1 ad 5
Připraví se suspense mícháním 20 g Teflonu ЗОВ (obchodní známka společnosti E.
I. duPont de Nemours and Cd. pro vodnou dispersi polytetrafluorethylenu o velikosti částic v rozmezí od 0,05 do 0,5 mikronů s neionogenním povrchově aktivním činidlem) a 36 g asbestových vláken typu Hooкёг 1 a 72 g asbestových vláken typu Hooker 2 ve dvou litrech vody po 10 minut, načež se přidá 2,5 litru vody a 1,5 litru kapalné náplně článku (okolo 15 % hydroxidu sodného a 15 % chloridu sodného). Membrána se ukládá způsobem podle příkladu 1 se sušením trvajícím 30 minut při 150 °C, s následným- vytvrzováním po 30 minut při 370 °C. Výsleidná katoda s membránovým povlakem pracuje znamenitě v elektrolytickém chlor alkalickém článku.
Opakováním tohoto příkladu při dodání 4 litrů vody a 4 1 nasyceného solného roztoku jako suspensního prostředí se dosáhne stejných výsledků.
Příklad 6
Příklad 1 sc opakuje s tím rozdílem, že se použije 8 gramů fluorovaného kopolymeru ethylenu a propylenu, v podobě vláken o délce 0,5 cm a titru 5 denier (bod tání 285° Celsia; vazby jsou plně nasyceny fluorem) a tepelné zpracování se provádí při 305 °C po dobu jedné hodiny.
Příklad 7
Příklad 1 se opakuje s tím rozdílem, že se· použije 3 gramů chlortrifluorethylenu v podobě vláken 2 cm dlouhých a o titru 50 de? nier (bod tání 198 °C) a tepelné zpracování se provádí při 215 qC po dobu 80 minut.
Průměrný výtěžek v alkálii, vztažený na .proud, je 96,5 procent. Membrána pracuje 196 dní bez snížení produktivity.
Příklad 8
Příklad 1 se opakuje s tím rozdílem, že se užije 18 gramů kopolymeru chlortrifluorethylenu a polyethylenu v podobě vláken o délce 0,5 cm a o titru 5 denier (bod tání 225 stupňů Celsia) a tepelné zpracování se provádí při 335 °C po dobu 100 minut.
Přitom je průměrný výtěžek v alkálií, vztaženo na proud, 98 procent. Membrána pracuje 250 dnů bez snížené produktivity.
Příklad 9
Příklad 1 se opakuje s tím rozdílem, že se použije směsi 5 gramů polytetrafluorethylenu v podobě vláken o délce 0,1 cm· a o titru 3 denier a 5 gramů polytetrafluorethylenu v podobě granulí o průměru 0,2 mikrony.
Membrána byla vyzkoušena za následujících podmínek:
130 g/1 hydroxidu sodného, napětí 2,92 voltů s proudovou husto-tou 10 amp/6,45 cm2.
Přitom byl průměrný výtěžek v alkálií, vztaženo na proud, 97,5 procenta. Membrána pracuje 196 dnů bez snížení produktivity.
Příklad 10
Příklad 1 se opakuje s tím rozdílem, že se užije směsi 25 gramů polymeru chlortrifluorethylenu ve tvaru vláken o délce 0,05 centimetru a o titru 1 denier s 1 gramem polymeru chlortrifluorethylenu ve tvaru granulí o průměru 10 mikronů a tepelné zpracování se provádí při 230 °C po dobu jedné hodiny. ,
Membrána byla vyzkoušena za následujících podmínek:
128 g/1 hydroxidu sodného, napětí 2,95 voltů při proudové hustotě 10 amp/6,45 cm2.
Přitom byl průměrný výtěžek v alkálií, vztaženo na proud, 97 procent. Membrána pracuje po 130 dní bez snížení produktivity.

Claims (6)

1. Katoda povlečená membránou pro použití v chloralkalickém elektrolytickém článku, mající na katodicky aktivním povrchu děrované katody povlak z asbestových vláken a polymeru, vyznačující se tím, že na asbestových vláknech obsahuje nespojitý povlak termoplastického, fluor obsahujícího polymeru, který spojuje asbestová vlákna v místech jejich vzájemného překřížení.
2. Způsob výroby katody podle bodu 1, vyznačující se tím, že se vytvoří v poměru 5 až 30 gramů na litr kaše vláknitého asbestu a částicového, fluor obsahujícího polymeru odolného· vůči okolí článku, přičemž polymer je přítomen v množství 1 až 70 < hmotnostních %· celku tvořeného asbestem^ a polymerem, povlékaná katoda se zavedeš do uvedené kaše a působením vakua se ш| ni uloží rovnoměrná vrstva asbestových vlá Я ken a částicového polymeru, povlečená ka
VYNÁLEZU toda se z kaše odstraní, usuší se a zahřeije na teplotu nad bodem tání polymeru, načež se u katody povlečené membránou upraví teplota na teplotu místnosti.
3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se jako polymer používá polytetrafluorethylen.
4. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se užívá částicový polymer sestávající buď z podymerových vláken, nebo z po<- . lymerových granulí nebo jejich směsi.
* 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se Hím, že používaná polymerová vlákna mají řtitr 0,1 až 100 denier, pevnost v tahu od 0,1 až 10 g na denier a délku od 0,25 mm do ^25 mm.
J
6. Způsob podle bodu 4, vyznačující se g ím, že se používají polymerové granule o i elikosti částic od 0,05 do 200 mikronů.
CS74270A 1973-01-17 1974-01-16 Diaphragm coated cathode for the use in chloroalkaline electrolytic cell and method of manufacturing same CS212751B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/324,508 US4410411A (en) 1973-01-17 1973-01-17 Dimensionally stable asbestos diaphragms

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212751B2 true CS212751B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=23263900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS74270A CS212751B2 (en) 1973-01-17 1974-01-16 Diaphragm coated cathode for the use in chloroalkaline electrolytic cell and method of manufacturing same

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4410411A (cs)
JP (1) JPS5343149B2 (cs)
AR (1) AR200170A1 (cs)
AT (1) AT327957B (cs)
AU (1) AU466303B2 (cs)
BE (1) BE809822A (cs)
BR (1) BR7400298D0 (cs)
CA (1) CA1057699A (cs)
CS (1) CS212751B2 (cs)
DD (1) DD109322A5 (cs)
DE (1) DE2401942B2 (cs)
FI (1) FI58795C (cs)
FR (1) FR2213805B1 (cs)
GB (1) GB1410313A (cs)
HU (1) HU166833B (cs)
IL (1) IL44017A (cs)
IN (1) IN137805B (cs)
IT (1) IT1008702B (cs)
NL (1) NL7400587A (cs)
PL (1) PL88547B1 (cs)
RO (1) RO65954A (cs)
SU (1) SU910126A3 (cs)
ZA (1) ZA74315B (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4701250A (en) * 1973-01-17 1987-10-20 Eltech Systems Corporation Dimensionally stable asbestos diaphragm coated foraminous cathode
US4489025A (en) * 1973-01-17 1984-12-18 Diamond Shamrock Chemicals Company Preparation of dimensionally stable asbestos diaphragms
FR2229739B1 (cs) * 1973-05-18 1976-09-17 Rhone Progil
US4089758A (en) * 1974-05-24 1978-05-16 Imperial Chemical Industries Limited Electrolytic process
FR2280609A1 (fr) * 1974-07-31 1976-02-27 Rhone Poulenc Ind Nappe a base de fibres d'amiante et procede d'obtention
JPS5146582A (en) * 1974-10-21 1976-04-21 Kureha Chemical Ind Co Ltd Denkaiyokakumakuno seizohoho
US4210515A (en) * 1975-02-10 1980-07-01 Basf Wyandotte Corporation Thermoplastic fibers as separator or diaphragm in electrochemical cells
CA1079225A (en) * 1975-02-10 1980-06-10 Eugene Y. Weissman Bonding of fibers for diaphragms in electrolytic cells
JPS51117979A (en) * 1975-04-09 1976-10-16 Hooker Chemicals Plastics Corp Improved diaphragm for electrolytic cell
JPS597795B2 (ja) * 1975-04-17 1984-02-21 株式会社トクヤマ 電解用陰極鑵
JPS581191B2 (ja) * 1975-04-24 1983-01-10 呉羽化学工業株式会社 デンカイヨウアスベストカクマクノ セイゾウホウホウ
US4036728A (en) * 1976-05-21 1977-07-19 Diamond Shamrock Corporation Converting a diaphragm electrolytic cell to a membrane electrolytic cell
JPS52144379A (en) * 1976-05-28 1977-12-01 Teijin Ltd Production of binding material for fibrous diaphragm and diaphragm made of asbestos fibers
US4032423A (en) * 1976-06-09 1977-06-28 Ppg Industries, Inc. Method of assembling a bipolar electrolyzer
LU78350A1 (fr) * 1977-10-19 1979-06-01 Solvay Procede de fabrication d'un diaphragme permeable pour cellule d'electrolyse
US4196070A (en) * 1977-12-12 1980-04-01 Nuclepore Corporation Method for forming microporous fluorocarbon polymer sheet and product
JPS5499271A (en) * 1978-01-20 1979-08-04 Sato Tadao Filter
US4186065A (en) * 1978-04-27 1980-01-29 Ppg Industries, Inc. Method of preparing a resin-containing asbestos diaphragm
US4256845A (en) * 1979-02-15 1981-03-17 Glasrock Products, Inc. Porous sheets and method of manufacture
DE2938069A1 (de) * 1979-09-20 1981-04-02 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Asbestdiaphragmen fuer elektrochemische zellen und deren herstellung
US4444640A (en) * 1980-09-22 1984-04-24 Diamond Shamrock Corporation Dimensionally stable asbestos-polytetrafluoroethylene diaphragms for chloralkali electrolytic cells
CA1207705A (en) * 1980-09-22 1986-07-15 Shan-Pu Tsai Dimensionally stable asbestos-polytetrafluoroethylene diaphragms for chlor-alkali electrolytic cells
US4447566A (en) * 1983-01-27 1984-05-08 Eltech Systems Corp. Modified liquid permeable asbestos diaphragms with improved dimensional stability
US4665120A (en) * 1983-01-27 1987-05-12 Eltech Systems Corporation Modified liquid permeable asbestos diaphragms with improved dimensional stability
US4563260A (en) * 1983-01-27 1986-01-07 Eltech Systems Corporation Modified liquid permeable asbestos diaphragms with improved dimensional stability
US4853101A (en) * 1984-09-17 1989-08-01 Eltech Systems Corporation Porous separator comprising inorganic/polymer composite fiber and method of making same
US4666573A (en) * 1985-09-05 1987-05-19 Ppg Industries, Inc. Synthetic diaphragm and process of use thereof
US4603165A (en) * 1985-11-29 1986-07-29 Gte Government Systems Corporation Material suitable for thermal protection of electrochemical cells and other articles
US4741813A (en) * 1986-12-15 1988-05-03 Oxytech Systems, Inc. Diaphragm for an electrolytic cell
FR2650842B1 (fr) * 1989-08-10 1992-01-17 Rhone Poulenc Chimie Perfectionnement d'un diaphragme comprenant des fibres d'amiante, association d'un tel diaphragme a un element cathodique et leur procede d'obtention
US5205911A (en) * 1990-11-13 1993-04-27 Oxytech Systems, Inc. Cathode restoration
US5498321A (en) * 1994-07-28 1996-03-12 Oxytech Systems, Inc. Electrolysis cell diaphragm reclamation

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1862244A (en) * 1932-06-07 K e stuart
US2338602A (en) * 1939-12-04 1944-01-04 Reconstruction Finance Corp Fabrication of wet-strengthened papers
BE475208A (cs) * 1942-05-25 1900-01-01
US2568144A (en) * 1945-12-05 1951-09-18 Union Asbestos & Rubber Co Felted material and method of making the same
US2626213A (en) * 1948-12-21 1953-01-20 Raybestos Manhattan Inc Asbestos dispersions and method of forming same
US2962414A (en) * 1956-03-05 1960-11-29 Hurlbut Paper Company High strength specialty papers and processes for producing the same
NL135829C (cs) * 1961-11-02
US3320107A (en) * 1963-01-30 1967-05-16 Gen Motors Corp Method of making a facing for use in energy transmitting device
US3369948A (en) * 1964-11-12 1968-02-20 Du Pont Method of producing a pile fabric
CA845032A (en) * 1966-12-03 1970-06-23 Hacker Heinz Gas-tight diaphragms for electrochemical cells
NL133247C (cs) * 1967-05-18
US3723264A (en) * 1969-04-28 1973-03-27 Pullman Inc Electrochemical oxidation of olefinic compounds
US3694281A (en) * 1969-04-28 1972-09-26 Pullman Inc Process for forming a diaphragm for use in an electrolytic cell
US4070257A (en) * 1970-08-13 1978-01-24 Electrode Corporation Electrolytic process using novel diaphragm
US3989615A (en) * 1971-07-06 1976-11-02 Nippon Soda Company Limited Diaphragm process electrolytic cell
US3721637A (en) * 1971-11-08 1973-03-20 H Fogel Method for dispersing asbestos fibers
JP6133296B2 (ja) * 2011-09-06 2017-05-24 フィリップス ライティング ホールディング ビー ヴィ 3dトポグラフィを含むワイヤベースの照明モジュール

Also Published As

Publication number Publication date
BE809822A (fr) 1974-07-16
AU466303B2 (en) 1975-10-23
IN137805B (cs) 1975-09-20
NL7400587A (cs) 1974-07-19
SU910126A3 (ru) 1982-02-28
FI58795C (fi) 1981-04-10
ZA74315B (en) 1975-03-26
FI58795B (fi) 1980-12-31
FR2213805A1 (cs) 1974-08-09
GB1410313A (en) 1975-10-15
ATA36374A (de) 1975-05-15
AR200170A1 (es) 1974-10-24
US4410411A (en) 1983-10-18
AT327957B (de) 1976-02-25
FR2213805B1 (cs) 1977-09-09
JPS5343149B2 (cs) 1978-11-17
IL44017A0 (en) 1974-05-16
IT1008702B (it) 1976-11-30
DE2401942B2 (de) 1977-08-04
DE2401942A1 (de) 1974-08-01
AU6452274A (en) 1975-10-23
JPS49102578A (cs) 1974-09-27
HU166833B (cs) 1975-06-28
CA1057699A (en) 1979-07-03
BR7400298D0 (pt) 1974-08-22
DD109322A5 (cs) 1974-11-05
RO65954A (ro) 1980-06-15
IL44017A (en) 1976-12-31
PL88547B1 (cs) 1976-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS212751B2 (en) Diaphragm coated cathode for the use in chloroalkaline electrolytic cell and method of manufacturing same
US5094895A (en) Composite, porous diaphragm
US5183545A (en) Electrolytic cell with composite, porous diaphragm
US4186076A (en) Composite diaphragms
US4680101A (en) Electrolyte permeable diaphragm including a polymeric metal oxide
US4606805A (en) Electrolyte permeable diaphragm and method of making same
US4272560A (en) Method of depositing cation exchange membrane on a foraminous cathode
JPS6075593A (ja) 導電性繊維を主体とする陰極要素の製造方法
US4036728A (en) Converting a diaphragm electrolytic cell to a membrane electrolytic cell
US3944477A (en) Diaphragm for electrolytic cell for chlorine production
US4311566A (en) Electrolyte permeable diaphragm
US4065534A (en) Method of providing a resin reinforced asbestos diaphragm
US4666573A (en) Synthetic diaphragm and process of use thereof
CA1131175A (en) Chlorotrifluoroethylene containing polymer diaphragm
US4070257A (en) Electrolytic process using novel diaphragm
US5023127A (en) Microporous composites and electrolytic applications thereof
US4701250A (en) Dimensionally stable asbestos diaphragm coated foraminous cathode
JPS6283383A (ja) 微孔性材料、その製造方法及びそれを用いた陰極の製造
US4489025A (en) Preparation of dimensionally stable asbestos diaphragms
USRE34233E (en) Electrically conductive fibrous web substrate and cathodic element comprised thereof
JPH0230398B2 (cs)
FI61920B (fi) Foerfarande foer framstaellning av en katod belagd med en vaetskegenomslaeppande diafragma och saohaer framstaelld katod
US4482441A (en) Permeable diaphragm, made from a hydrophobic organic polymeric material, for a cell for the electrolysis of aqueous solutions of an alkali metal halide
US4186065A (en) Method of preparing a resin-containing asbestos diaphragm
US4879009A (en) Method of preparing an asbestos diaphragm