CS212418B1 - Clutch plate - Google Patents

Clutch plate Download PDF

Info

Publication number
CS212418B1
CS212418B1 CS766991A CS699176A CS212418B1 CS 212418 B1 CS212418 B1 CS 212418B1 CS 766991 A CS766991 A CS 766991A CS 699176 A CS699176 A CS 699176A CS 212418 B1 CS212418 B1 CS 212418B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hub
discs
collar
disc
recesses
Prior art date
Application number
CS766991A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Opelt
Gert Breiter
Alfred Lorenz
Winfried Pfefferkorn
Original Assignee
Klaus Opelt
Gert Breiter
Alfred Lorenz
Winfried Pfefferkorn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Klaus Opelt, Gert Breiter, Alfred Lorenz, Winfried Pfefferkorn filed Critical Klaus Opelt
Publication of CS212418B1 publication Critical patent/CS212418B1/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D13/00Friction clutches
    • F16D13/58Details
    • F16D13/60Clutching elements
    • F16D13/64Clutch-plates; Clutch-lamellae
    • F16D13/644Hub construction
    • F16D13/646Mounting of the discs on the hub
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D1/00Couplings for rigidly connecting two coaxial shafts or other movable machine elements
    • F16D1/06Couplings for rigidly connecting two coaxial shafts or other movable machine elements for attachment of a member on a shaft or on a shaft-end
    • F16D1/064Couplings for rigidly connecting two coaxial shafts or other movable machine elements for attachment of a member on a shaft or on a shaft-end non-disconnectable
    • F16D1/072Couplings for rigidly connecting two coaxial shafts or other movable machine elements for attachment of a member on a shaft or on a shaft-end non-disconnectable involving plastic deformation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

Vynález se týká kotouče spojky s nábojem a několika kotouči.
Až dosud se vyráběly náboje kotoučů spojky jako výkovky nebo výlisky, přičemž se náboje opatřovaly vytvarovanou přírubou, upravenou radiálně navenek, která je z části tak veliká, že může jako tak zvaná zvýšená příruba převzít funkci kotouče, jako je to obvyklé například u tlumičů kmitů. Spojení unášecího kotouče a příruby se zpravidla provádí nýtováním nebo svařováním. Ač je tedy kování nebo lisování výhodná, zůstávají výrobní náklady a spotřeba matteiálu značné. Byla již učiněna celá řada pokusů tyto náklady snížit a najít lepší způsob výroby.
Tak například podle USA patentu č. 2,521 138 je známé opařit unášecí kotouč prstencovou přírubou, která se spojuje s válcovým nábojem svařováním nebo letováním. Vzhledem k tomu, že je však třeba spojovat maateiály o různé kvaaitě a o různé tlouštce, dochází často u unášecích kotoučů k nepředvídanému protažení.
Podle USA patentu č. 3,256 967 je známé náboj zcela vynechat. Prstencová příruba je zde vytvořena příslušně velká a je opatřena profilem, který odpovídá klnnovému profilu hřídele. Profil je však jednak třeba vytvářet s vysokou přesnoosí, jednak se nedosahuje kvaaity prostorových profilů a je zde rychlé opotřebení.
Z patentové literatury je známo řešen:!, kdy se náboj vyrábí ze dvou prstencových částí. Mezi obě čelní strany obou částí náboje se vkládá unášecí kotouč a spojuje se svařováním s oběma díly náboje. Potom se vytvoří ozubeni náboje, přičemž unášecí kotouč má rovněž ozubení. Z toho vznikkjící problémy vystředění je možné zvládnout jen s největšími obtížemi. Náklady na výrobu zůstávají relativně vysoké.
Podle jiných řešení je válcový náboj opatřen nákružkem nebo zesílením. Unnáeci. kotouče, popřípadě jiné potřebné kotouče, jako například krycí kotouče, jsou opatřeny odpovídajícím ozubením, přičemž kotouče jsou vyrobeny z matteiálu tvrdšího, než z jakého jsou náboje. Střední otvor kotoučů má menšf průměr, než jaký má náboj. Kotouč se nalisuje až na doraz na nákružek nebo na zesílení náboje, přičemž trojúhelníkovité zuby kotoučů přitom vyříznou do náboje odpoovdající drážky. Současně se přitem uskuteční i stlačení materiálu, čímž se zvětší doraz. Zaaištění kotoučů proti axiálnímu posunut,! se provede olemováním mae^i^iá^lu náboje na straně protilehlé vzhledem k dorazu. Ш-avní nevýhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že uvolňování kotoučů je zdlouhavé. Neeutálé torsní zatížení vytváří v oblasti ozubení mezi kotoučem a nábojem namáhání na střih, při kterém tvrdší zuby kotouče ničí měkčí zuby náboje. Tento proces ještě usnadňuje podstatné narušení příznivého průběhu vláken v náboji střihem při vylisování kotouče.
Účelem vynálezu je odstranění známých nedostatků. Vyyniez si klade za úkol vytvo^t kotouč spojky, jejíž montáž by bylo možné provádět bez problémů s vystřeďováním a jejíž unášecí kotouč by se neuvoinoval, přičemž by se u něj z^;^istila jednoduchá a hospodárná výroba.
Tento úkol se řeší a uvedené nedostatky se odstraňují vynálezem, jehož postata spočívá v tom, že náboj je opatřen nákružkem s opěrným ramenem a na tento nákružek je nasunut a upevěn unášecí kotouč, opOrαjdcd se o opěrné rameno, přičemž unášecí kotouč je opatřen vystře^ovaicím otvorem, na jehož kruhovém obvodu jsou uspořádána unášecí vybrání, jejichž přechody do kruhového obvodu vystředovacího otvoru jsou vytvořeny ve tvaru oblouků a upevnění unášecího kotouče na náboj tvoří zalemování a napěchování přesahujcí části nákružku, přičemž unášecí vybrání jsou vyplněna maaeriálem náboje pro vytvoření otočného unášení na nábooi.
212418 2
Provedení podle vynálezu lze použít u všech kotoučů spojky, včetně takových, které mají tlumič kmitů, přičemž nehraje žádnou roli, zda ·je třeba s nábojem spojit neotočně jeden kotouč nebo dva kotouče, jako je například unášecí kotouč a krycí kotouč. Pokud se má uspořádat unášecí kotouč uprostřed náboje,·vytvoří se na náboji -uprostřed zesílení, pokud na jedné straně nebo u dvou kotoučů na obou stranách, opatři se nákruíek opěrnými rameny, přičemž se současně pod nákruíkem upraví vybrání, aby se usnadnnio zalemování a napěchování. Spojeni obou částí se uskuteční dříve popsarým způsobem.
U jiného příkladu provedení je na nábooi vysoustruíena nebo vylisována malá příruba. Na přírubě je upraven nákružek, opěrné rameno a vybráni, přičemž vybrání lze vylisovat spolu s přírubou. Unášecí kotouč je nahražen zvýšenou přírubou, opatřenou vystřeSovacím otvorem a unášecími vybráními, která je obvyklá u tlumičů kmitů. Upevnění zvýšené příruby je provedeno analogicky jako u popsaných příkladů provedenn. Až dosud vykovávaná zvýšená příruba je vystřídána výliskem, který může být z jiného mattriálu než náboj. Výrobu zvýšené příruby tak lze uskutečnnt podstatně hospodáárnji.
Jak již bylo uvedeno, lze uspořádání podle vynálezu vyuužt u všech druhů kotoučů spojek. Potřebné je toliko opařit náboj spojky na odpooídaticích místech přísuuným nákružkem nebo nákružky. Mimo již uvedené výhody se u provedení kotouče spojky podle vynálezu podstatně sníží počet jednotlivých součástí a zkrátí se doba výroby. Je rovněž možné lépe navzájem přizpůsobit Svatitu materiálu a způsob zpracováni, jako například kalení. Odpadá také nutnost opracovávat povrch náboje spojky.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen ve spojení s výkresovou částí, kde na obr. 1 je znázorněn kotouč spojky v dil&im řezu, na obr. 2 je znázorněn náboj spojky před * ígo^Sí, na obr. 3 je znázorněn částečný pohled na unášecí kotouč, na obr. 4 je znázorněn daaší příklad provedení náboje spojky, na obr. 5 je znázorněn náboj spojky podle obr. 4 po moonáái, na obr. 6 a 7 jsou znázorněny daaší příklady provedení náboje spojky, na obr. 8 je znázorněn částečný pohled na náboj spojky a na unášecí kotouč před napěchováním a na obr. 9 je znázorněn řez podle čáry A - A z obr. 1 po napěchování.
Náboj £ je známým způsobem opatřen klínovým profilem J. Na jeho čelní straně je upraven nákružek 4, který je ukončen opěrným ramenem 6. UT^ecí kotouč £ je opatřen vystřeňovacím otvorem £2, jehož průměr je vytvořen tak, aby bylo možné nasunout unášecí kotouč £ bez podstatné vůle na nákružek £ náboje J, a to až na doraz na opěrné rameno 6. Po obvodu vys^edova^ho otooru £2 jsou rozdělena uiášecí vybrání £1, která m^í polokruhový tvar nebo tvar sinusovky. Počet těchto unášecích vybrání 11 se řídí jednak podle průměru vystřeáovacího otvoru £2 a jednak podle velikosti přenášeného krou^cího mommntu. S výhodou lze upravit · · š^t až patnáct unášecích vybrání ££. přnchody z kruhového obvodu vy-s^eňovacího otvoru -12 do unášecích vybrání 11 jsou opatřeny odpovíddaícími poloměry, aby se zabránilo vytvoření ostrých hran.
Unááecí kotouč £ se vyrábí jako výlisek, přičemž vystfefovací otoor 12 s unášecími vybráními 11 se zhotovuje jedním tvarovým razníkem. Pro neotočné spojení náboje J s unášecím kotoučem £ se unášecí kotouč 1 nasune, jak již bylo popsáno, na nákružek £.
Nákružek 4 se l^iLeem zalemuje a napěchuje tak, až se unášecí vybrání 11 vyplní materiálem náboje J, čímž se vytvoří otočné unášení 2 mezi nábojem J a unášecím kotoučem £. Při působení torsního zatížení se otočné unáSeni mezi unášecím kotoučem £ a nábojem J neustále zdokonnauje, zatímco napěchovaný nákružek ^zamezuje jakýkooi axiální pohyb uiášecího kotouče £·
Na obr. 6 a 7 jsou znázorněny další příklady provedení náboje 3. U tlumičů kmitů a jiných kotoučů spojky může být žádoucí spojit s nábojem J neotočně dva krycí kotouče. K tomu účelu je na náboj J vysoustruženo nebo vylisováno zesílení 1 0. Toto zesílení £0 má na obou stranách nákružek 4 s opěrným ramenem 6 a přídavně pod nákružky 4 vybrání 7, čímž se získá maaeeiál potřebný pro lisovací proces. Po nasunutí krycích kotoučů, opatřených vystřežovacími otvory 12 a unášecími vybráními 11 se nákružky 4 popsaným způsobem lisují. Stejrým způsobem se provede upevnění jednoho unášecího kotouče J_, pokud je žádoucí jeho uspořádání ve střední části náboje g. Takový příklad provedení je znázorněn na obr. 7.
Náboj se zvýšenou přírubou, jaký se používá u tlumičů kmitů, je znázorněn na obr. 4 a 5 jako další příklad provedenn. Náboj £ má nižší přírubu 8. Tu lze vytvořit ísoováním nebo kováním, protože výrobní podmínky jsou u tohoto příkladu provedení podstatně příznivější, než při vykovávání zvýšené příruby. Obvod příruby 8 je opatřen nákružkem £ a opěrným ramenem 6. Požadované vybrání 2 lze vylisovat současně s přírubou 8. Zvýšená příruba 9. se vyrábí jako výlisek a má jak vystředovací otvor £2. tak 1 unášecí vybrání _ 11. Daaší opracovávání se provádí analogicky jako u předcházzejcích příkladů provedení.
Je pochooitelné, že formy provedení nejsou bezpodmínečně omezeny na uvedené příklady provedení, nýbrž že je lze přizpůsobit okimmitým požadavkům.

Claims (4)

1. Kotouč spojky, tvořený nábojem a jedním nebo několika kotouči, například u^í^^(^<^cími kotouči, krycími kotouči i kotouči se zvýšenou přírubou, vyznačený tím, že náboj (3) je opatřen nákružkem (4) s opěrným ramenem (6) i na tento nákružek (4) je nasunut a upevněn unášecí kotouč (1), jpiralící se o opěrné rameno (6), přičemž unášecí kotouč (1) je opatřen vystřeďovacím otvorem (12), na jehož kruhovém obvodu jsou uspořádána unášecí vybrání (11), jejichž přechody do kruhového obvodu.vystředovacího otvoru (12) jsou vytvořeny ve tvaru oblouků a upevnění unášecího kotouče (1) na náboj (3) tvoří zlomováni a napěchování přesahuje í části nákružku (4), přičemž unášecí. vybrání (11) jsou vyplněna maleriálem náboje (3) pro vytvoření otočného unášení (2) na náboji (3)·
2. Kotouč spojky podle bodu 1, vyznačený tím, že unášecí vybrání (11) malí obloukový nebo sinusovitý tvar a počet ni kruhovém obvodu vystřeZovacíOo otvoru (12) uspořádaných unášecích ^^b^á^zí (11) je s výhodou šest iž patnáct.
3. Kotouč spojky podle bodů 1 i 2, vyznačený tím, že náboj (3) je opatřen zesílením (10), které má jeden nebo několik nákružků (4) s opěrnými řemeny (6) i vybráními (7) pro uložení jednoho nebo několika unášecích kotoučů (1) a/nebo unášecími vybráními (11) opatřených krycích kotoučů.
4. Kotouč spojky podle bodů 1 i 2, vyznačený tím, že náboj (3) má přírubu (8), která je opatřeni nákružkem (4), opěrným r«Nnem (6) i vybráním (7), a ve které je uloženi zvýšená příruba (9).
CS766991A 1975-12-05 1976-10-29 Clutch plate CS212418B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD189907A DD122844A1 (cs) 1975-12-05 1975-12-05

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212418B1 true CS212418B1 (en) 1982-03-26

Family

ID=5502669

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS766991A CS212418B1 (en) 1975-12-05 1976-10-29 Clutch plate

Country Status (5)

Country Link
CS (1) CS212418B1 (cs)
DD (1) DD122844A1 (cs)
DE (1) DE2631111A1 (cs)
GB (1) GB1513500A (cs)
SU (1) SU658334A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3436583C2 (de) * 1984-10-05 1994-09-15 Fichtel & Sachs Ag Kupplungsscheibe für Reibungskupplung
DE3818812A1 (de) * 1988-06-03 1989-12-14 Fichtel & Sachs Ag Kupplungsscheibe mit zweigeteilter nabe
DE19725288C2 (de) * 1996-11-22 2000-11-30 Mannesmann Sachs Ag Nabenkörper für Kupplungen, insbesondere Reibungskupplungen in Kraftfahrzeugen
DE102008054473A1 (de) * 2008-12-10 2010-06-17 Zf Friedrichshafen Ag Anordnung zur Verbindung von zwei ein Drehmoment übertragenden Rotationsbauteilen

Also Published As

Publication number Publication date
DE2631111A1 (de) 1977-06-16
SU658334A1 (ru) 1979-04-25
DD122844A1 (cs) 1976-11-05
GB1513500A (en) 1978-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4014619A (en) Retainer ring and splined member assembly
US4131032A (en) Rotary drive member
US4416564A (en) Hub and web assembly
US4190142A (en) Torsion-damping assemblies with two-part hubs e.g. for friction clutches
EP1686276B1 (de) Doppelkupplung mit Kupplungssteg
US4580673A (en) Clutch disc for automotive clutches
JPH09511317A (ja) 特に自動車用の流体力学的カップリング装置のためのロッキングクラッチの組立方法、それに対応するロッキングクラッチおよびこのロッキングクラッチを備えた流体力学的カップリング装置
EP3105464B1 (de) Normal-eingerückte kupplungsvorrichtung
DE10156041B4 (de) Hydrodynamische Kopplungseinrichtung
US4188800A (en) Drive shaft of fan coupling assembly for motor vehicles
US4793214A (en) Planet wheel carrier
CZ291096B6 (cs) Vozidlové kolo a způsob jeho výroby
DE2132730C3 (de) Reibungskupplung
US6014912A (en) Flywheel arrangement with an added mass
DE69206587T2 (de) Fahrzeug-modulare Kupplung-Befestigungsanordnung.
CN100472084C (zh) 尤其用于机动车的具有一改进型盖机构的离合器
CS212418B1 (en) Clutch plate
US4963119A (en) Torsion damping device including viscous damping means, in particular for automotive vehicles
EP0598242B1 (de) Mitnehmerscheibe für eine Kupplungsscheibe einer Kraftfahrzeug-Reibungskupplung und Verfahren zu ihrer Herstellung
US5788039A (en) Clutch cover and clutch comprising such a cover
US3529344A (en) Method for producing a sheet metal universal joint fork
US4762214A (en) Clutch plate and method of making same
US4366893A (en) Torsion damping center for the driven disc of a friction clutch for a motor vehicle
GB2223293A (en) A monobloc hub, particularly for an automotive vehicle
US5468189A (en) Torsion damper, in particular for a motor vehicle