CS212217B2 - Glassmaker melting furnace - Google Patents

Glassmaker melting furnace Download PDF

Info

Publication number
CS212217B2
CS212217B2 CS79286A CS28679A CS212217B2 CS 212217 B2 CS212217 B2 CS 212217B2 CS 79286 A CS79286 A CS 79286A CS 28679 A CS28679 A CS 28679A CS 212217 B2 CS212217 B2 CS 212217B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ceiling
trough
melting furnace
glass melting
furnace according
Prior art date
Application number
CS79286A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Pieper
Original Assignee
Sorg Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sorg Gmbh & Co Kg filed Critical Sorg Gmbh & Co Kg
Publication of CS212217B2 publication Critical patent/CS212217B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/02Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture in electric furnaces, e.g. by dielectric heating
    • C03B5/027Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture in electric furnaces, e.g. by dielectric heating by passing an electric current between electrodes immersed in the glass bath, i.e. by direct resistance heating
    • C03B5/03Tank furnaces
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B3/00Charging the melting furnaces

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)

Description

Vynález ee týká sklářská tavící pece, zejména plné elektricky vytápěné, ee etěnariL ze žáruvzdorného maaterálu, - kruhové nebo tvaru pravidelného rciohoúheLEdbi, e vně upravenou nosnou kontrakcí.
Sklářské tavící pece tohoto druhu jsou známé a dobře te osvědčily. Jejich výhodou není jen lepěí využtí eneergle než u běžných pecí, ale lze v nich tavit L sklo lepší jako asi, než v běžných pecích; vyznaaují se zejména meněi шпоЭ^^1 odpa^ích plynů ve srovnání s pecemi vytápěnými olejem nebo plynem, protože u nich přispívej k ^κ^^ί odpadních plynů z vlastní tavby jeStě L speHny. Rovněž jej^h. stavba je poměrně jednoduchá - a vede ke konstrukci menních rozměrů.
Jako nevýhoda ''' se ' -u ' - známých - plně ' elektricky - vytápěných sklářských tavících pecí u . w*čitých kmend^ááai, - - že - poivrch láaoě, vzhidtm к mohnohti odpisování ttvjnioy, - vyzařuje vzhůru ppíliS-ώloho'teplá, protože část povrchu lázhě nesmí být pobyta kmenem. DcCŠÍ nevýhodou - je, - ' ' že ' pece musí být za účelem rovnoměrného nakládání kmene na povvrch lázně nahoře nebo po stranách otevřené, takže-' nelze, nebo jen s obtížemi, zachycovat van.katící odpadní plyny, které se j▼ohnují při tavení kmene, a odvádět je přes - ЭД-Гсв^О stanice - do ovzduší. Volně Ležící kmen dále zvyšuje tepelnou spotřebu pece a může při. určitých kmenech vézt k nepříznivým svislým rozloženi teplot.
U známých pecí, u nichž se kmen nakládá rovnoměrně - na plochu otevřenou směrem vzhůru, je také nevýhodné, že plnicí zařízení jsou nákladná a složitá, Pooužií jednoduchých гhaOrohvacích ramen k rozprostření kmene nakládaného v jednom místě, se u některých druhů kmene ukázalo nedostatečným a vytvoření plnicího zásobníku nebo dopravníku, který přivádí nad každé místo povrchu lázně určité množní kmene, je složité, nákladné a obtížné. Přioom je složitý - nejen mechanismus řZjenéOh provozu každého jedno tlivého místa, avšak i řízení v^eikossi nakládaného množní Lze mmjhotlOcky provádět jen nedokonale.
úkolem vynálezu je vyhoření nové t^ll^ář^t^k^é taviči pec<j, zejmtaa plně - elektrícty vyspěné, u níž by se uvedené nedootatky ojvy8tktovaCy, a u níž by byl horní povrch lázně zcela zalk^t zavěšeným stropem, aniž by se tím bránio rovnoměrnému nakládání kmene na povrch taveniny v peei.
Zavěšený strop mši jnnak zůstat uzavřen, aby bylo lze odvádět plyny, vunkaaící při tavení kmene, tepelná izolace - by měla být dostatečná, aby bylo zabráněno zbytečným tepelným ztráái, teplota horní č^Έ^t^dL - pece by měla být stavitelná podle požadavku tavícího postupu, stavba strppu by měla být hospodárná, rychlá, lehké konstrukce, a dopravníky upravené na zavěšeném stropu by měly umožni řízené, popřípadě předem zvolené různé polky tí celého, s výhodou kruhového, povrchu pece kmenem· Na každé místo plochy pece by mělo být možno vnést žádané množní kmene.
teol byl - podle vynálezu vyře^n pro sklářsliou tavicí pec, zejm^a píně elektrícty vytápěnou, se stěnami ze žáruvzdorného maatelálu, kruhovou nebo tvaru pravidelného Ш1оЬоШю1níka, a vně upravenou nosnou kontrakcí. Poddtata vynálezu spočívá v tom, že pec obsahuje otáčivý strop - ze žáruvzdorného maatelálu, nesený nosníky, uspořádanými nad otáčivým - stropem a uloženými pojezdovými koly na vodorovné kruhové kocennc!, dále hlavní zásotmík kmene a dávkovači vi.brata! Hab - s. . výstupem kmene nad ales^n jednou trychtýřovou nfáobkou, spojenou rozdělováni. .. žlabem s předzásobníky, dále spojenými trychtýřovými- . násypkami a plnicii vibračními žlaby ' - ' s průchody otáčivého stropu, uspořádanými v různých - radiálních vzdálenostech od osy otáčení otáčivého stropu, pro řízené vnášení kmene na hladinu-taveniny v peei.
Dále podle vynálezu ústřední trychtýřová násypka, upravená souose s otáčívm stropem, má - výstupní trubku upravenou mimo osu otáčení otáčivého stropu, nad vstupem rozdělovajího žlabu, jehož výstup je radiálně - stavitelný - nad - průchody otáčivého stropu, tvořenými - například jjdo4»t.ll^ýϋ nebo spolu spojeným otvory.
Rovněž padle vynálezu otáčivý strop je.opatřen prstencovou přírubou, vyčnívající de těsnicího žlabu, upraveného vně u vnější stěny pece, nebo na jejím.horním okraji.
Podle dalšího význaku vynálezu těsnicí žlab tvaru U obsahuje kapalné nebo sypké těsnivo, do něhož je ponořena prstencová příruba.
Podle ještě dOLŠího význaku vynálezu nosníky tvoří trojúhelník, na jehož vrcholech jsou umístěna pojezdová kola, z nichž alespoň jedno . je poháněno, a která dosedají shora -na kruhovou kolejnici, popřípadě k ní ze strany přilétají.
DOLšíí význakcem vynálezu je, že hlavní zásobník kmene, upevněný na nosné konstrukci výstředně vůči ose otáčení otáčivého stropu, má pod výstupním otvorem uspořádán dávkovači vibrační žlab, jehož výstupní trubka leží nad horním otvorem trychtýřové násypky.
Ještě dalšta význakem vynálezu je, že soustředně s osou otáčení otáčivého stropu je upraven přívod elektrického proudu, kterýžto přívod prochází trychtýřovou násypkou k horní straně otáčivého stropu.
Roovněž podle vynálezu otvory otáčivého stropu a jim přiřazené předzásobníky jsou uspořádány na kruhovém oblouku, z jehož středu k nim vede vibrační žlab, otočný ve vodorovné rovině, nad nímž je v jeho středu otáčení upraven výstup vibrační trubky, přičemž druhý konec vibrační trubky je spojen s trychtýřovou násypkou kmene.
Roovněž podle vynálezu předzásobníky leží horním otvorem . pod výstupem rozdělovacího žlabu, vibrační trubky nebo vibračního žlabu a jejich dolní otvory jsou přes trychtýřové násypky ve spojení vždy β plnicta vibračním žlabem.
Podle dalšího význaku vynálezu trychtýřové násypky jsou upraveny na otáčivém stropu v kruhu, soustřetaém-s osou otáčení otáčivého stropu, a roztečný poloměr jejich horních otvorů je v mezích’vzdálenosti osy výstupu dávkovacího vibračního žlabu od osy otáčení otáčivého stropu.
Podle ještě dalšího význaku vynálezu alespoň jeden otvor otáčivého stropu je spojen dopravním žlabem a vibrační trubkou s výstupním koncem trychtýřové násypky.
Dalším význakem vynálezu je, že alespoň jeden otvor otáčivého stropu je spojen dopravním žlabem přímo s výstupný koncem trychtýřové násypky.
Ještě dalším význaktem vynálezu je, že kružiice opsané ze středu otáčivého stropu radiálně vnějšími konci otvorů mej stejný nebo větší průměr, než kružnice opsané ze středu otáčivého stropu radiálně vnitřními konci jejich radiálně sousedních otvorů.
Dále podle vynálezu na trychtýřových násypkách je upraven ukazatel stavu plnění.
Rovněž podle vynálezu trychtýřové násypky jsou jejich horními otvory vyvedeny do společného plnicí ho prstence, uzavřeného prstencovým víkem, nepohyblivý vůči nosné konstrukci, jehož postranní stěny překrývají směrem dolů stěny plnicího prstence.
Podle dalšího význaku vynálezu po obou stranách plnicího prstence je upraven okrajový žlab, naplněný kapalným, případně sypkým íajeriáleí, do něhož zasahuje dolní okraj postranní stěny prstencového víka.
Podle ještě dalšího význaku vynálezu ííží dávkovacím vibračním žlabem a víkem je upravena spádová trubka. e
Konečně podle vynálezu dopravní žlaby jsou uzavřené a ústí do krytů otvorů otáčivého stropu.
Výhodou sklářské pece opatřené otáčivým stropem podle vynálezu je dosažení spolehlivého nakládání sklářského kmene na povrch taveniny v optimální vrstvě, rovnoměrné nebo o tlou^ce odpooídající druhu taven^o skLa anebo proutovtau zatížení elettrod, to věe p4 plynotěeném uzavření horního prostoru pece a bezprašném nakládání kmene·
Dále budou popsány příklady provedení vynálezu ve vztahu k připojeiým výkresům, . kde obr. 1 značí půdorysný pohled na sklářskou tavicí pec podle vynálezu, obr. 2 nárysný řez horní oblastní pece z obr. 1, obr· 3 půdorysný pohled na pec z obr. 1 s jiiýta provedeném dopravníků · radiálně nastavitelým místem vykládání, obr. 4 půdorysný pohled na pec podle vynálezu s dalS^m jn^m provedením dopravníků a zásobníků, a obr?. 5 nárysný řez horní Slastí pece z obr. 4.
Podle obr. 1 až 3 sestává tavicí pec z vnějěí stěny ££. která'má tvar sudého mnohoúhelníku. Nad vrstvou kmene je upraven . · otáčivý strop £S z žáruvzdorného matoeiálu, kterýžto otáčivý strop 18 je ' nesen pomocí meeinosníků třemi nosníky £2, . uspořádanými, do trojúhelníku. Toto uchycení otáčivého stropu . 18 je provedeno na způsob zavěSených stropů. Otáčivý strop 18 sám sestává z cihel Д7 zavěšených na kotvách 36 (obr. 5). Vnnjší stěna ££ pece je zevně opatřena nosnou konstrukcí £3, která nahoře'nese kruhovou kolejnici £2· Pojezdová kola ££ urnotóují ot^ivý pohyb nosníků £6» us^ř^^ých do troj^el^ku, po kxuh^ové tolejnici ££> pMčemž je alespou jetao, s výhodou vSak všechna tři pojezová kola £2 na vrcholek trojúhelníku poháněna vhodným! hnacími mooory.
Nosná konstrukce 13 nese dále hlavní zásobník 20 kmene, na jehož dolnta konci je upraveno ploché hradítko ££, umístěné nad prachotěsnou trychtýřovou násypkou £ s dávkovači» vibračním žlabem £.
Upevněním na nosné konstrukci 13 jsou hlavní zásobník 20 kmene, jakož i ploché hra^í^ítko 11. dávkovači vibrační žlab £ a výstupní trubka 2 upevněná závěsy £g na hlavního zásobníku 20 kmene, nepoohbbivé a výstup dávkovačího vibračního žlabu £ se. nalézá nad horním otvorem trychtýřové násypky £, upravené souose s otáčivém stropem £2. kterážto trychtýřová násypka £ vSak má výstředný vypouStěcí otvor, tj. dole upravený vypouštěcí otvor, přesazen vůči ose otáčení otáčivého stropu 18 a trychtýřové násypky £. Tím je umožněno upraat-t ústřední přívod £ elektrikkého proudu souose s otáčivým stropem £8. aniž by byl tta průřez· výstupního otvoru trychtýře násypky £ zmenšen, nebo omezen posuvný pohyb rozdělovacího žlabu £ ltcihézeíiího se pod trychtýřovou násypkou £. Ústřední přívod J elektrtokého proudu zásobuje veSkeré pohony otáčivého stropu £g.
Pod výstředně upraveným výát^u^p^né^m. otvorem z trychtýřové násypky £ je upraven radiálně pojízdný rozdělovači žlab 2, kterém může být vibrační žlab nebo dávkovači Snek. Rozddlovací žlab 2 né pro podélný pojezd kola v rámu £· Rám £ může být na vzpěrách J£ skloněn ' vůči otáčivému stropu . 18 a protože trychtýřová násypka £ a rám £ jaou vůči otáčivému stropu £8 nepolhybivé, zůstávej zachována provozní spojení a směr rozdělovacího žlabu £ vůči otáčivému stropu 18 i při jeho otáčení; při pojíždění rozdělovacího žlabu £ v jeho podélném směru se jeho výstup pouze radiálně vratně posouvá (obr. 1 a 2).
Je však také možné provedení, obr. 3, kdy jsou otvory a jim ' při^:^i^j^e^n^é předzásobníky £2 uspořádány na radiálně probíhatícíih úsecích kxuhového oblouku, přičemž ze středu oblouku k předzásobnílům 15 vede vibrační žlab 5b. otočný ve vodorovné rovině. Na otočný koncový bod vibračního žlabu 5b. nej^c^oh^bbivý vůči otáčivému stropu 18 přivádí kmen vibrační trubka 2a> do jejíhož druhého konce se přivádí kmen z trychtýřová násypky £. Vibrační žlab ££ může po příslušném natočení zásobovat každý z předzásobníků 15. Protože trychtýřová násypka £ Je horním koncem uspořádána souose s otáčivým stropem £8 a pevně s ním spojena, Je Její otáčivý pohyb se zřetelem к výstupní trubce 2 dávkovacího vibračního žlabu £ nepatrný, protože se výstupní trubka 2 pohybuje po stejném obvodovém pásu trychtýřové násypky
Na otočném stropu 18 jsou pod drahou pohybu výstupů mezidopravníkd opatřeny předzásobníky 15 společným podélným přívodem, takže mohou být podle potřeby doplňovány přes rozdělovači žlab £ nebo vibrační trubku ŽA a vibrační žlab 5b nezávisle na pohybu otáčivého stropu 18 a jejich poloze.
Pod předzásobníky £g je pod každým upraveno ploché hradítko 2, která jsou přes bezprašné trychtýřové násypky 8 spojena a pěti plnicími vibračními Žlaby g. Tyto vibrační žlaby g pro nakládání kmene skrze vrstvu kmene Jsou uspořádány kolmo ke směru pohybu rozdělovačího žlabu £ a upraveny přímo nad štěrbinou v otáčivém stropu 18 a Jsou jednotlivě řízeny tak, že ae při otáčivém pohybu stropu 18 dosáhne řízeného pokrytí povrchu lázně· Lze tedy provést takové seřízení, že vnější plnicí vibrační žlaby g dopravují větší množství kmene, a to v poměru jejich delší dráhy nad vrstvou kmene ke kratší dráze vnitřních vibračních žlabů g. Vzájemný poměr dopravovaných množství kmene odpovídá potom vzájemnému poměru drah výstupů vibračních žlabů g.
Avšak dopravní výkon plnicích vibračních žlabů g lze nastayit i tak, že se nakládá vrstva kmene v množství odpovídajícím množství energie na elektrodách (neznázorněno), takže ten plnicí vibrační žlab, který Je upraven nad konci elektrod, dopravuje větší množství kmene, než odpovídá délce Jeho dráhy·
Dále lze výkon věech žlabů nebo Jen některých měnit i během pohybu otáčivého stropu £8. Tím lze dosáhnout vždy optimálního pokrytí hladiny lázně kmene v závislosti na stavu pece Jak v kruhových zónách, tak i v Jednotlivých místech· Příslušné údaje mohou být nastaveny obsluhou nebo pomocí počítače·
К utěsnění otáčivého stropu 18 ze žáruvzdorného materiálu Je na Jeho vnějším okraji upravena prstencová příruba 22, která působí v součinnosti s těsnicím žlabem 23. upraveným u koruny vnější stěny 19 nebo na ní. Těsnicí žlab 23 má tvar U a Je naplněn kapalným nebo sypkým těsnivém 24. do něhož zasahuje svisle probíhající okraj prstencové příruby 22. Těsnicím prostředkem může být písek nebo Jiný zrnitý materiál, к dosažení absolutní' párotěsnosti, lze však použít i vysoce tepelně odolného oleje, bitumenu, parafinu apod. Potřebné teploty lze snadno nastavit umístěním izolační vrstvy mezi těsnicí žlab 23 a žáruvzdorný materiál vnější stěny 19.
Jak patrno, umožňuje otáčivý strop 18 podle vynálezu nejen to, že lze pec udržet směrem vzhůru uzavřenou, nýbrž technicky Jednoduchými a bezporuchově pracujícími standardními díly sklářských tavících pecí také dosáhnout přesného, rovnoměrného, nebo podle přání nerovnoměrného, dokonce nesouměrného nakládání kmene na vrstvu kmene Již ležící na sklovlně.
Podle obr. 4 a 5 může být otáčivý strop proveden 1 tak, že není upravena souosá trychtýřová násypka £ nepohyblivě vůči otáčivému stropu £8, nýbrž Aak, že v kruhu soustředném a osou otáčení otáčivého stropu 18. Jsou upraveny trychtýřové násypky 25. jejichž horní otvory při otáčení stropu postupně přicházejí pod výstup dávkovacího vibračního žlabu £. Při Jedné otočce otáčivého stropu 18 se mohou tedy postupně požadovaným způsobem plnit veškeré trychtýřové násypky 25 podle neznázorněného ukazatele stavu plnění, přičemž Je během plnění otáčivý strop 18 bud v klidu, nebo může pokračovat v otáčení, pokud Je zajištěno, že výstup dávkovacího vibračního žlabu £ leží nad horním otvorem příslušné, právě naplňované trychtýřové násypky 2g.
Z dolních otvorů trychtýřových násypek 25 přichází kmen přes pevně nastavené dopravníky к Jednotlivým otvorům 28 v otáčivém stropu 18. takže Již není třeba otočných nebo pojízdných dopravníků. Plnění se zde může provádět pouze v závislosti na měření stavu plnění v předzásobníku 15. popřípadě, přímo podle programu, takže poruchy jsou vyloučeny·
Podle vzdálenosti plnicích dolních otvorů trychtýřových násypek 35 od otvorů 28 v otáčivém stropu 18 může jako dopravník sloužit buá krytý vibrační Žlab 26. nebo se kmen z trychtýřové násypky 25 přivádí do krytých vibračních žlabů 26 vibračními trubkami.27.
Příslušné mLnožtví' kmene, přiváděné do každého z otvorů 28 podle polohy otáčivého stropu J8, popřípadě během jeho jedné otáčky, může být nastaveno ovládáním vibračních žlabů t26. popřípadě vibračních trubek 27. zejména délkou jejich provozní doby.
Otvory 28 v otáčivém stropu 18 jsou čtyřhranné a mají takovou Šířku, že jeho celek zasahuje celý radiální průběh otáčivého stropu 18. V.jednotlivém případě se tedy kružnice opsaná ze středu otáčivého stropu 18 radiálně vnějšími konci otvorů 28 m^í stejný nebo větší průměr, než kružnice opsané ze středu otáčivého stropu 18radiálně vnitřn^i konci jejich radiálně sousedních otvorů 28. .
K dalšímu zlepšení dávkování je pro odborníka kromě časového ovládání každého z dávkovačích vibračních žlabů možné i řízení množní ovládánzta jejich vibrací.
Aby se zabráiilo moonnosi, že dávkovači vibrační žlab ·· popřípadě příslušný jiný dopravník, který obstarává přes spádovou trubku 34. obr. 5, plnění trychtýřových násypek 25. by vykládal maateiál do meeiprostorů mezi jednotlivými trychtýřovými násypkami 25. jsou tyto v úrovni horních otvorů opatřeny společrým svisým plnicím prstencem 31 . který je · nahoře uzavřen prstencovým víkem 29. spojený^ s nosnou konstrukcí Ц. Mezi víkem 2£ a plnicím prstencem 31 dochází tedy k relatvnnímu otáčivému pohybu, takže těsnění mezi těmito oběma díly muuí být uzpůsobeno k umoOnění tohoto pohybu. Protože víko 29 je pevně spojeno s nosnou konntrukcí, lze upravit mezi dávkovacím vibračním žlabem j. a prstencovým víkem 2£ spádovou trubku 34. která umožňuje prachotěsné a plynotěsné přivádění kmene do trychtýřových násypek 25.
Protože vibrační dopravní žlaby 26 a otvory 28 jsou opatřeny vhodnými kryty 35. je tím zajištěna prachotěsná a plynotěsné doprava kmene z hlavního zásobníku 2Q kmene až do prostoru pod otáčivým stropem 18.
mezi prstencovým víkem 29 a plni cm prstencem 31 odpovídá těsnění maži otáčivým stropem 18 a nosnou konstrukcí 13; do okrajového žlabu 32 plnicího prstence 31. kterýžto žlab 32 je upraven po obou · stranách plnicího prstence 31 a naplněn kapalným nebo sypkým tepelně odolným maaeriálem 33. zasahuje dolní okraj dolů směřujících stěn 30. upevněných na víku 29. .

Claims (18)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Sklářská lavicí pec, zejména plně elektricky vytápěná, se stěnami ze žáruvzdorného, maaterálu, kruhová nebo tvaru pravidelntého minhhoúheníku, s vně upravenou nosnou k^i^n^trul^c^í, vyznačená tím, že obsahuje otáčivý strop (18) ze žáruvzdorného maateiálu, nesený nosníky (16) uspořádanými nad otáčivý stropem (18) a uloženými pojezdovými koly (10) na vodorovné kruhové kolejnici (17), dále hlavní zásobník (20) kmene a dávkovači vibrační žlab (1) s výstupem kmene nad alespoň jednou trychtýřovou· násypkou (4, 25),· spojenou rozdělovacím žlabem (5) s předzásobníky (15), dále spojenými trychtýřovými násypkami (8) a plnic^i vibrační! žlaby (9) s průchody otáčivého stropu (18), uspořádanými v různých radiálních vzdálenostech od osy otáčení otáčivého stropu (18), pro řízené vnášení kmene na hladinu taveniny v peci.
  2. 2. Sklářská tavící pse podle bodu 1, vyznačená tím, že ústřední trychtýřová násypka (4), upravená ' souose s otáčivým stropem (1Q), má výstupní trubku (2) upravenou mimo osu otáčení otáčivého stropu (18) nad vstupem rozdélovacího Žlabu (5), jehož výstup je radiálně stavitelný nad průchody otáčivého stropu (18), tgořenými například jednotlivými nebo spolu spojenými otvory (28)·
  3. 3. Sklářská tavící pec podle bodů 1 nebo 2, vyznačená tím, ' že otáčivý strop (18) je opatřen' prstencovou přírubou (22), vyčnívající do těsnicího žlabu (23), upraveného vně u vnější stěny (19) pece, nebo na jejta hornto ola^aji.
  4. 4. SkLářeká taviči pec podle bodu 3, vyznačená tito, že tě»rú.cí Žlab (23) tvaru U, obsahuje ' kapalné nebo sypké těanivo (24), do něhož je ponořena prstencová příruba (22)·
  5. 5· Sklářská tavicí pec podle bodů 1 až 4, vyznačená tím, že nosníky (16) tvoří trojúhelník, na jehož vrcholeah jsou umístěna pojezdová kola (10), z nichž jedno je poháněno a která domsedaií shora na kruhovou kolejnici (17), popřípadě k ní ze strany přiléhaaí·
  6. 6· Sklářská tavící pec podle bodů 1 až 5, vyznačená „tím, že hlavní zásobník (20) kmene, upevněný na nosné konstrukci (13) výstředně vůči ose otáčení otáčivého stropu (18), má pod výstupním otvorem uspořádán dávkovači vibrační žlab (1), jehož výstupní trubka leží (2) nad horním otvorem trychtýřové násypky (4)· - / :
  7. 7· Sklářská taviči pec podle bodů 1 až 6, vyznačená ‘tím, že soustředně s osou otáčení otáčivého stropu (18) je upraven přívod (3) elektrického'proudu, kterýžto přívod ' (3) prochází trychtýřovou násypkou (4) k horní straně otáčivého stropu (18)·
  8. 8· SlkLářská taviči pec podle bodů 1 až 7, vyznačená títo, že otvory otáčivého stropu (18) a jim přiřazené předzásobníky (15) jsou uspořádány na kruhovém oblouku, z jehož středu k nim vede vibrační žlab (5b) otočný ve vodorovné rovině, nad nímž je v jeho středu otáčení upraven výstup vibrační trubky (5a), přičemž druhý konec vibrační.trubky (5a) je spojen s trychtýřovou násypkou (4) kmene·
  9. 9· Sklářská taviči pec podle bodů 1 až 8, vyznačená tím, že předzásobníky (15) leží horním otvorem pod výstupem rozdělovacího žlabu (5), vibrační ; trubky (5a) nebo vibračního žlabu (5b) a jejich dolní otvory jsou přes trychtýřové násypky (8) ve spojení vždy s plnicím vibrační žlabem (9)· ' 1
  10. 10· Sklářská taviči pec podle bodu 1, vyznačená' 'tím,'že trychtýřové násypky (25) jsou upraveny na otáčivém stropu (18) v kruhu, soustředném s osou omáčení ; otáčivého stropu (18) a roztečný poloměr jejich horních otvorů je v mezích vzdálenouti osy výstupu dávkovacího vibračního žlabu (1) od osy otáčení otáčivého stropu (18)β·
  11. 11· Sklářská tavicí pec podle bodu 10, ' vyznačená tím/ že al.espon jeden otvor (28) otáčivého stropu (18) je spojen dopravním žlabem (26) a vibrační trubkou (27) s výstupním'koncem trychtýřové násypky (25)·
  12. 12 Sklářská tavicí pec podle bodů 10 až 11, vyznačená tím, že alespoň jeden otvor (28) otáčivého stropu (18) je spojen dopravním žlabem (26) přímo s výstupním koncem trychtýřové násypky (25)· .
  13. 13· Sklářská tavicí pec podle bodů 10 až 12, vyznačená tím, že' kružnice opsané ze středu otáčivého stropu (18) radiálně vnějšími konci otvorů (28) maaí stejný nebo větší průměr, než kružnice opsané ze středu otáčivého stropu (18) radiálně vnitřními konci jejich radiálně sousedních otvorů (28)·
  14. 14. Sklářská tavící pec p<£dle bodů 10 až 13, vyznačená tdta, že na trychtýřových násypkách (25) je upraven ukazatel stavu' plnění.
  15. 15. Sklářská tavící pec podle bodů 10 až 14, vyznačená tOk, že trychtýřové násypky (25) jsou jejich horními otvory vyvedeny do společného plnicího prstence (31), uzavřeného prseencovým víkem (29) nepoloživým vůči nosné konstrukci (13), jehož postranní stěny (30) překrývají směrem dolů stěny plnicího prstence (31).
  16. 16. Sklářská tavící pec podle bodů 10 až 15, vyznačená tím, že po obou stranách plnicího prstence (31) je upraven okrajový žlab (32), naplněný kapalným, popřípadě sypkým materiáeem (33), do něhož zasahuje dolní okraj postranní stěny (39) prstencového víka (29).
  17. 17. Sklářská taviči pec podle bodů 10 až 16, vyznačená t.m, že meei dávkovacím vibračním žlabem (1) a víkem (29) jp upravena spádová trubka (34).
  18. 18.. Sklářská taviči pec podle bodů 10 až 17, vyznačená t.ím, že dopraraí žlaby (26) jsou, uzavřené a úetí do krytů (^5) otvorů (28) ot^ivého stropu 08).
    5 listů výkresů
CS79286A 1978-01-12 1979-01-12 Glassmaker melting furnace CS212217B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2801117A DE2801117C2 (de) 1978-01-12 1978-01-12 Glasschmelzofen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212217B2 true CS212217B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=6029319

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS79286A CS212217B2 (en) 1978-01-12 1979-01-12 Glassmaker melting furnace

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4264351A (cs)
EP (1) EP0003247B1 (cs)
JP (1) JPS6037060B2 (cs)
BR (1) BR7900191A (cs)
CS (1) CS212217B2 (cs)
DE (1) DE2801117C2 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2856119A1 (de) * 1978-12-23 1980-07-10 Sorg Gmbh & Co Kg Glasschmelzofen
EP0019645A1 (de) * 1979-05-26 1980-12-10 Sorg GmbH &amp; Co. KG Elektrisch beheizter Schmelzofen für aggressive Mineralstoffe mit steiler Viskositätskurve
US4285713A (en) * 1980-01-14 1981-08-25 Johns-Manville Corporation Method and apparatus for feeding batch material
DE3320480C2 (de) * 1983-06-07 1986-08-07 Aug. Horn Söhne Inh. Helmut Horn KG, 8591 Plößberg Glasschmelzofen
FR2551746B1 (fr) * 1983-09-14 1986-09-05 Saint Gobain Vitrage Procede et dispositif pour elaboration de verre fondu, et applications de ce dispositif
US5134627A (en) * 1991-02-15 1992-07-28 Frazier-Simplex, Inc. Batch charger for glass furnace
US5433573A (en) * 1994-03-10 1995-07-18 Buta; John R. Apparatus for injecting fuel into kilns and the like
US5542804A (en) * 1994-08-25 1996-08-06 Merkle Engineers, Inc. Modular solids charger
US5558691A (en) * 1994-09-13 1996-09-24 Merkle Engineers, Inc. Cullet feeder
CN111362563B (zh) * 2020-03-30 2022-04-19 郑州旭飞光电科技有限公司 玻璃窑炉的监测装置和方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1870636A (en) * 1930-08-05 1932-08-09 Ferro Enamel Corp Apparatus for making glass and vitreous enamels
US2262070A (en) * 1938-11-15 1941-11-11 Porcelain Enamel & Mfg Company Method of and apparatus for charging and smelting vitreous enamels
US3732993A (en) * 1971-08-17 1973-05-15 Selas Corp Of America Seal for tower furnace
DE2453057C2 (de) * 1974-11-08 1983-03-17 Sorg-GmbH & Co KG, 8770 Lohr Vorrichtung zur Verteilung von Gemenge auf der Oberfläche eines Glasschmelzofens
GB1542278A (en) * 1975-04-08 1979-03-14 Elemelt Ltd Melting of glass
US3964892A (en) * 1975-05-12 1976-06-22 Ferro Corporation Apparatus for advancing particulate material

Also Published As

Publication number Publication date
EP0003247B1 (de) 1981-03-11
DE2801117A1 (de) 1979-07-19
BR7900191A (pt) 1979-08-14
EP0003247A1 (de) 1979-08-08
US4264351A (en) 1981-04-28
JPS6037060B2 (ja) 1985-08-23
DE2801117C2 (de) 1986-11-13
JPS54102318A (en) 1979-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS212217B2 (en) Glassmaker melting furnace
TW202124278A (zh) 石墨生產製程及立式石墨化爐
JPS6120606B2 (cs)
US4820329A (en) Methods for the batchwise production of glass
EP1029212B1 (en) Charging apparatus for a rotary hearth furnace
EA016935B1 (ru) Распределительное устройство
JPS6230132B2 (cs)
US3964892A (en) Apparatus for advancing particulate material
SU1473723A3 (ru) Электроплавильна печь дл непрерывной плавки пр домых, минеральных, высокодисперсных или зернистых веществ
US3980460A (en) Feeder for glass melting furnaces
EP0043832B1 (en) Method and apparatus for feeding batch material
FI65611C (fi) Uppvaermningskammare och foerfarande foer uppvaermning av material
US4142880A (en) Method and apparatus for feeding a glass melting furnace
US4036625A (en) Method of and furnace for batch charging into a glass melting furnace
CA2579743A1 (en) Distributor of hot feed material
US2538556A (en) Furnace loading mechanism
JP2012220054A (ja) シャフト型炉、原料投入装置および原料投入方法
US9393616B2 (en) Spreading device for bulk material on a circular surface and method for operating the same
KR900002522B1 (ko) 유리배치 물질을 가열 용기로 이송하는 방법과 분말 물질을 액화하는 장치.
US3877917A (en) Batch feeder for glass furnaces and method of using same
USRE30674E (en) Method and apparatus for feeding a glass melting furnace
US3204787A (en) Method and apparatus for feeding batch materials
SU962727A1 (ru) Загрузочное устройство шахтной печи
US4595146A (en) Granular and powdered material feeder/applicator
JP2020084292A (ja) 保温材投入装置および保温材投入方法