CS207981B1 - Non-twisting film filler and foil - Google Patents

Non-twisting film filler and foil Download PDF

Info

Publication number
CS207981B1
CS207981B1 CS144779A CS144779A CS207981B1 CS 207981 B1 CS207981 B1 CS 207981B1 CS 144779 A CS144779 A CS 144779A CS 144779 A CS144779 A CS 144779A CS 207981 B1 CS207981 B1 CS 207981B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
parts
weight
film
drying
solution
Prior art date
Application number
CS144779A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Kudrna
Frantisek Pluhar
Original Assignee
Stanislav Kudrna
Frantisek Pluhar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Kudrna, Frantisek Pluhar filed Critical Stanislav Kudrna
Priority to CS144779A priority Critical patent/CS207981B1/cs
Priority to SU807771142A priority patent/SU973556A1/ru
Priority to DD22036780A priority patent/DD156153A3/xx
Publication of CS207981B1 publication Critical patent/CS207981B1/cs

Links

Landscapes

  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

(54) Nekroutivá filmová podložka a fólie
Vynález se týká nekroutivých filmových podložek a fólií, vyráběných litím z roztoků filmotvorných polymerů v organických rozpouštědlech.
Fólie z filmotvomých polymerů, zejména pak z derivátů celulózy, určené pre výrobu fotografických materiálů jako transparentní a elastický nosič, vyrábějí se převážně litím roztoku filmotvomého polymeru v organických rozpouštědlech na nekonečný pás licího stroje. Vrstva roztoku na pásu stroje se suší horkým vzduchem nebo dusíkem a posléze se oddělí od pevného podkladu a dosouší se v proudovzdušné sušárně ve formě nekonečného pásu fólie.
Takovým způsobem vyrobené filmové podložky mají velmi dobré mechanické vlastnosti, zejména pevnost, transparenci, rovnoměrnost tloušťky a kvalitu povrchu. Jejich elasticitu a tuhost lze upravit přísadou vhodného plastifikátoru.
Naproti tomu podložky vyrobené touto technologii · ' mají podstatný a obecný nedostatek v silné tendenci ke kroucení. Její příčinou je nerovnoměrná struktura filmu v tloušťce, způsobená tím, že odpařování rozpouštědel probíhá pouze z té strany nalité vrstvy, která je ve styku se sušicím médiem. Odvrácená strana vrstvy, pevně spojená š podložkou se zbavuje rozpouštědel pouze difusí přes horní vrstvy částečně zformované fólie. Důsledkem toho je především nerovnoměrný obsah zbyt kových' rozpouštědel v tloušťce fólie, dále pak nerovnoměrná nadmolekulámí struktura v jednotlivých vrstvách fólie.
Vrstva fólie, která je ve styku se sušicím médiem, tzv. vzdušná strana je prakticky bez vnitřního pnutí v důsledku hladkého průběhu relaksačních procesů, kdežto pásová vrstva, pevně zakotvená adhezními silami na povrchu pevného podkladu . je povrchově orientována a má předpjatou · mikrostrukturu, s vysokým vnitřním pnutím. Střední vrstvy fólie jsou v podstatě amorfní a · bez vnitřního pnutí, avšak jsou relativně bohaťena obsah zbytkového rozpouštědla. Jako celek pak .působí fólie jako vícevrstvý systém s tendencí kroucení k pásové straně.
K odstranění této nežádoucí vlastnosti bylo navrženo a realizováno velké množství opatření. Především se zkoušelo zamezení kroucení fólie sušením na válcích s vnitřním ohřevem, pn...čemž · válce, přicházející do styku s pásovou stranou · fólie měly vyšší teplotu. Podobný postup sestával v působení dodatečných lázní, obsahujících rozpouštědla různé agresivity pro každou stranu fólie. Do skupiny technologických opatření patří rovněž pokusy upravit strukturu změnami rychlosti lití, sušení a úpravami teplotního režimu.
Značné množství prací bylo věnováno postupu, při němž se nerovnoměrné vnitřní pnutí kompen207981 sovalo polymemím lakem, naneseným na vzdušnou stranu fólie. Byla navržena celá řada podobných laků, která skutečně vykázala žádaný efekt u čistých fólií. Avšak ty fólie, které jsou určeny pro použití ve fotochemickém průmyslu jako filmové podložky, vyžadují ještě další povrchové úpravy, zejména adhešní vrstvu pro udržení želatinové emulse na povrchu fólie, antistatické, antihalační případně i voskové vrstvy. Tím se celý systém zkomplikoval technologicky a v důsledku vzájemných interakcí se většinou protikroutící efekt laku značně snížil až anuloval, pokud vůbec nedošlo к inversi jeho působení.
Ey ía rovněž sledována možnost odstranění vnitřních pnutí zvýšením plastifikačního efektu volbou různých změkčovadel a jejich vyššího dávkování. Žádoucího efektu však nebylo dosaženo ani zde, neboť se nadměrně snižovala tuhost filmových podložek. Naopak, snižování obsahu změkčovadel, od něhož se očekávalo zvýšení tuhosti, způsobilo zvýšení křehkosti fólie, které velmi ztěžovalo zpracování hotových fotografických materiálů.
V podstatě se dá říci, že se dosud nepodařilo v dostatečné míře sladit tuhost a současně elasticitu filmových podložek z derivátů celulózy tak, aby vyrobený fotografický materiál si udržoval ideální rovinnost, tj. nekroutivost. Při tom právě tato vlastnost filmové podložky je krajně nežádoucí pro zpracovatele. Je příčinou tvorby tzv. žlábků při zpracování filmových pásů, vyvolávání amatérských filmů, jejich skladování. Zvláště nepříznivě se projevuje i nepatrné kroucení u rentgenových filmových materiálů, určených ke zpracování na vyvolávacích automatech se zkráceným cyklem. I nepatrné odchýlení filmového materiálu od roviny způsobí zadrhnutí materiálu v průchodu automatem a způsobí jeho zastavení a poškození listu.
Uvedené nevýhody odstraňují nekroutivé filmové podložky a fólie vyrobené litím z roztoků filmotvomých polymerů v nízkovroucích organických rozpouštědlech, které jsou předmětem vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se podložky nebo fólie skládají z 80 až 95 hmot, dílů filmotvorného polymeru na bázi derivátů celulózy, například triacetátu nebo acetobutyrátu celulózy, 2 až 20 hmot, dílů vysokovroucích alkoholů s bodem tání 18 °C až 30 °C, například terciálního butylalkoholu, n-methoxybenzylalkoholu nebo dodekanolu a případně 1 až 15 hmotnostních dílů změkčovadel, například trifenylfosfátu, dibutylftalátu nebo diisooktylftalátu.
Přísada těchto rozpouštědel se projevuje ve význačném zpevňujícím efektu ve hmotě fólie. V období tvorby fólie se takové rozpouštědlo udržuje ve fólii v kapalné formě, čímž je umožněno nejen jeho snadné rovnoměrné rozdělení ve hmotě fólie, ale i dokonalejší průběh relaxačních procesů. Stejně i při dosoušení fólie za zvýšené teploty. Naopak po ochlazení fólie přejde při dosažení kritické teploty rozpouštědlo do pevného skupenství a vytvoří mikrokrystaly, rozptýlené ve hmotě fólie, které ji zpevňují a umožňují dislokaci vnitřních pnutí ve fólii. Výhoda je v tom, že fólie, případně i hotový fotografický materiál je zcela nekroutivý a přísně udržuje rovinnost. Rentgenový fotografický materiál, prochází vyvolávacím automatem bez závady a umožňuje rychlé zpracování včetně sušení. Svými vlastnostmi se tyto fólie vyrovnají podložce z polyethylentereftalátu.
Jako přísady lze v principu použít organických sloučenin s vhodným bodem tání, které se mísí s běžnými organickými rozpouštědly, například alkoholy a ketony, nebo chlorovanými uhlovodíky. V případě použití pro filmové podložky se však tento výběr zužuje, neboť je dále omezen požadavky na bezbarvost, fotochemickou inaktivitu a světelnou stabilitu. V praxi se nejlépe osvědčuje terciární butanol, n-methoxybenzylalkohol, nchloracetofenon, fenylaceton, methylacetofenon, anetol, acetofenon, dodekanol, difenylmethan. Protikroutící efekt se projevuje u rozpouštědel s bodem tání v rozmezí 18 až 30 °C, optimálně však v rozmezí 23 až 26 °C.
Aby se vliv aktivní přísady projevil v optimální míře, je výhodné značně snížit obsah použitých změkčovadel, jak bylo uvedeno výše.
Princip odstranění kroutivosti fólii podle tohoto vynálezu lze aplikovat ve všech případech, kdy je fólie z filmotvomého polymeru vytvářena litím z roztoku a následným sušením.
Příklady provedení Příklad 1
Připraví se roztok složení 76 hmot, dílů dichlormethanu, 5 hmot, dílů methylalkoholu, 2,8 hmot, dílů n-butylalkoholu, 14,5 hmot, dílů triacetátu celulózy, 0,8 hmot, dílů trifenylfosfátu, 0,2 hmot, díly dibutylftalátu, 0,7 hmot, dílů terciárního butanolu.
Po rozpuštění všech složek se roztok přefiltruje a odvzdušní zahřátím do teploty bodu varu roztoku. Po ochlazení se roztok pomocí licí vaničky nanese na povrch desky z leštěného nerezového plechu a po vysušení odloupne a dosuší v proudovzdušné sušárně do zbytkové vlhkosti 2,5 %. Vzniklá fólie nemá tendenci ke kroucení.
Příklad 2
Připraví se roztok složení 60 hmot, dílů acetonu, 14 hmot, dílů ethylalkoholu, 23 hmot, dílů acetobutyrátucelulózy, 0,5 hmot, dílů n-methoxybenzylalkoholu a 2,5 hmot, dílů diisooktylftalátu.
Po rozpouštění všech složek se roztok přefiltruje a odvzdušní mírnou evakuací. Na běžném licím stroji se vyrobí fólie tloušťky 0,10 mm a po vysušení se opatří běžnou preparací. Na ni se nanese jednostranně vhodná želatinová světlocitlivá emulse. Hotový filmový materiál se vyvolá a ustálí běžným způsobem a vysuší. Vysušený film leží rovně na povrchu tvrdého rovného podkladu a nemá sklon к tvorbě žlabu ani podélnému kroucení.
Příklad 3
Připraví se roztok složení 58 hmot, dílů acetonu, 12 hmot, dílů ethylalkoholu, 4 hmot, dílů toluenu, 22,6 hmot, dílů diacetátu celulózy, 2,8 hmot, dílů trifenylfosfátu a 0,6 hmot, dílů n-chloracetofenonu.
Stejným způsobem jako v předcházejícím příkladě se připraví fólie tloušťky 0,14 mm a opatří substrakční vrstvou. Po vysušení se opatří světlocitlivou diazovrstvou a zpracuje běžným postupem. Hotová kopie dodržuje přísně rovinnost a nekroutí se.
Příklad 4
Připraví se roztok složení 76 hmot, dílů dichlormethanu, 7,6 hmot, dílů methylalkoholu, 14 hmot, dílů triacetátu celulózy, 1,2 hmot, dílů trifenylfosfátu a 1,2 hmot, dílů dodekanolu.
Stejným způsobem, jako v předcházejících příkladech se připraví fólie tloušťky 0,19 mm a opatří
207981 se oboustranně substrakční vrstvou. Po vysušení se opatří rovněž oboustranně nánosem fotografické emuls^ pro RTG snímkování a zpracuje na vyvolávacím automatu. Fotografický list se během zpracování i po sušení nekroutí a lehce prochází automatem.
Příklad 5
Připraví se roztok o složení 76 hmot, dílů dichlormetanu, 5 hmot, dílů methylalkoholu, 2,8 hmot, dílů n-butylalkohoiu, 14,5 hmot, dílů acetopropionátu celulózy a 1,7 hmot, dílů terciárního butanolu.
Po rozpuštění všech složek se roztok přefiltruje a odvzdušní zahřátím na teplotu bodu varu roztoku. Po ochlazení se roztok pomocí licí vaničky nanese na povrch desky z leštěného nerezového plechu a po vysušení odloupne a dosuší v proudovzdušné sušárně do zbytkové vlhkosti 2,5 %. Vzniklá fólie je samonosná, dostatečně elastická a pevná a nemá tendenci ke zkroucení.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Nekroútivá filmová podložka a fólie vyrobeno litím z roztoků filmotvomých polymerů v nízkovroucích organických rozpouštědlech, vyznačující se tím, že se skládá z 80 a 95 hmot, dílů filmotvomého polymeru na bázi derivátů celulózy, například triacetátu nebo acetobutyrátu celulózy,
  2. 2 až 20 hmot, dílů vysokovroucích alkoholů s bodem tání 18 °C až 30 °C, například terciárního butylalkoholu, n-methoxyběnzylalkoholu nebo dodekanolu, a popřípadě 1 až 15 hmot, dílů změkčovadel, například trifenylfosfátu, dibutylftalátu nebo diisooktylftalátu.
CS144779A 1979-04-25 1979-04-25 Non-twisting film filler and foil CS207981B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS144779A CS207981B1 (en) 1979-04-25 1979-04-25 Non-twisting film filler and foil
SU807771142A SU973556A1 (en) 1979-04-25 1980-04-02 Non-unreeling films and film substrates
DD22036780A DD156153A3 (de) 1979-04-25 1980-04-03 Sich nicht verdrillende filme und fotofilmunterlagen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS144779A CS207981B1 (en) 1979-04-25 1979-04-25 Non-twisting film filler and foil

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207981B1 true CS207981B1 (en) 1981-08-31

Family

ID=5348863

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS144779A CS207981B1 (en) 1979-04-25 1979-04-25 Non-twisting film filler and foil

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS207981B1 (cs)
DD (1) DD156153A3 (cs)
SU (1) SU973556A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
SU973556A1 (en) 1982-11-15
DD156153A3 (de) 1982-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4051278A (en) Method for reducing mottle in coating a support with a liquid coating composition
US2556078A (en) Transfer and method of coating therewith
JP2005270877A (ja) 塗布装置及び塗布方法
JPH0627928B2 (ja) 写真感光材料の製造方法
US2319051A (en) High speed method of making cellulose organic derivative film and sheeting
JPS5937817B2 (ja) 写真感光材料の製造方法
US20060286397A1 (en) Crosslinkable, cellulose ester compositions and films formed therefrom
US2260501A (en) Method of making uniaxial low shrinkage cellulose derivative sheeting
CS207981B1 (en) Non-twisting film filler and foil
US2028776A (en) Cellulosic articles and method of preparing the same
JPS6050511B2 (ja) 織目模様形成方法
US2011348A (en) Antistatic thin sheeting
JP2710629B2 (ja) 巻きぐせ防止層を有する感光性材料の層担体の製造法および層担体
US3674534A (en) Preparation of two-side coated photosensitive papers
US2972534A (en) Subbing of polystyrene
JP5479259B2 (ja) 塗布装置、及び光学フィルムの製造方法
US2069202A (en) Production of improved film
US3560288A (en) Method of making a laminated photographic light-sensitive element
US2083640A (en) Photographic stripping film
JPH0519898B2 (cs)
US2011246A (en) Wrapping material
JP2005270879A (ja) 塗布装置及び塗布方法
US1641401A (en) Process for lessening curling tendencies of photographic films
US3054673A (en) Non-curling film
US2344013A (en) Hardening photographic gelatin